21 Dinsdag Nov. 1922 De grondlegger der Vlaam sche ffccgesehee! i. Olemsncean aan het woord te Mew-York De lifewidatie der Bisitsslie goederen Landhonwlelangen Belastlngswaardesi De feestdag der fCsnIsigln Se Setoegingeo ts Sent Ds uitslag dsr tngelsche verkiezingen SEEM XXVIII* JAARGANG NUMMER 244 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 TJitgevor: 3. Van Nuffel-De Gkndt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, (e Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs,'— Bream's Buildings, 6, Lcndres E. C. 4. Opdracht van Maria Zon op 7,11 onder 4,03 berst0 Kwartier den 25 Hulde Lodewijk DE RAET Die naam toovert voor den geest Van allen die op het einde der 19de eeuw in de Vlaamsche beweging traden, (dagen (van feilen strijd voor het bekomen der gelijkheids- wet, voor de vervlaamsching van het middelbaar en van het hooger onderwijs. Zoo geweldig grepen de wereldgebeurtenissen der laatste jaren ons echter aan dat De Itaet ofschoon nog maar 8 jaren uit ons midden verdwenen, tot een ver ver leden schijnt te behooren en onder het jong geslacht zijn er zeker ve len, die niet weten, dat de wapens welke zij thans gebruiken in den strijd voor de vervlaamsching der Gentsehe Hoogeschool, hen gele verd werden door Lodewijk De Ra et Te hunnen behoeve weze dus in 't kort herinnerd wie de Raet was en welk zijn streven was als mensck en als Vlaming. Lodewijk De Raet werd den 17 Februari 1870 uit Vlaamsche ou ders te Brussel geboren. Zijn eer ste schoolopleiding ontving hij in de hoofdstad. Op het atheneum al daar blonk hij door zijn vluggen geest en zijn ijver boven al zijn makkers uit. Daarna studeerde hij voor ingenieur te Gent, te Bolo- na (Italic) en te Brussel. Na een paar jaren werkzaam te zijn geweest in de privaat-nijver heid, werd hij in 1896 ambtenaar in het pas opgerichte arbeidsambt (afdeeling statistiek) van het mi nisterie van Nijverheid en Arbeid. Toen de dood hem in 1914 trof was hij afdeelings-overste in dat zelfde ministerie. Buiten zijn veelzijdige werk zaamheid als ambtenaar en zijn strijd tot opbeuring van taal en volk, vond De Raet nog tijd om, onder de leiding van zijn vriend prof. Waxweiler, ekonomische stu diën aan te vangen aldus ver wierf hij, in 1913, in het Instituut Solvav te 'Brussel, den titel van dokter in de ekonomische en so ciale wetenschappen met een the sis over de landbouwbedrijven in Belgie. Als ambtenaar en als geleerde verruimde De Raet zijn blik op het leven van zijn volk en het kon niet anders of zijn ervaringen en zijn wetenschap moesten grooten in vloed hebben op zijn opvattingen als Vlaamschgezinde. Als student reeds (verdedigde hij met vuur de gedachte, dat het hooger onderwijs het eigendom van hei: gansche volk moet wezen, en in 1892 behoorde hij onder de eer ste inrichters van het hooger onder wijs voor het volk in Belgie naar het voorbeeld der Engelsche Uni yersity Extension Zijn studiën als ekonomist de den hem inzien dat de Vlaamsche beweging meer moest worden dan een taalbeweging de nieuwe we gen door Mac Leod gebaand, ver ruimde hij, kortom hij' schonk onze beweging een ekonomisch program ma. Zijn leuzen klonken Geen ge zonde volkskracht zonder rijke geestkracht Géén bestendig hoo ger geestesleven zonder volkswel vaart In den strijd voor een Vlaamsdie hoogeschool vooral liet hij deze op vattingen met kracht gelden. Van 1897 tot 1903 was het stelsel Mac Leod tot geleidelijke vervlaam sching van de fakulteiten der Gentsehe hoogeschool een dogma bij de radikale Vlaamschgezinden. Grooten ophef maakte dan ook in 1903 het optreden van den toen 33- jarigen De Raet die het stelsel van Mac Leod aan een ongenadige kri tiek onderwierp, bewees dat het te traag werkte en de vervlaamsching aan het toeval overliet. De Raet toonde aan dat liet noodzakelijk was de bijzondere technische scholen der Gentsehe Unversitert te vervlaamschen, daal de ontdekking der kolenmijnen in de Antwerpsche en Limburgsche Kempen de toekomst van het Vlaamsche ras in Belgie bedreigde met een overrompeling dier zuiver yiaanisch gebleven gewesten, door inwijking van Waalsehe inge nieurs en mijnwerkers. In die aanstaande krisis moest men vooral kunnen rekenen op tal rijke Vlaamsche vaklieden, die zon der uitstel zouden moeten gevormd worden in de vervlaaoisehte tech nische afdeeling te Gent. De Raet wilde daarenboven te Gent een laamsche mijnbouwschool, een Vlaamsche veeartsenijschool en een Vlaamsche land- en tuinbouwschool opgericht zien. In zijn boek Vlaamsche Volks kracht (1906) werden deze ontwer pen toegelicht. Tot in 1908 moest De Raet échter strijden, eer de meerderheid der Vlaamschgezinden zijn gedachten goedkeurde en in het verslag der tweede hoogeschool- kommissie, dat in 1909 verscheen, leverde De Raet de praktische for mule tot vervlaamsching der Gentsehe hoogeschool per studie jaar en tot geleidelijke verdwij ning der Fransehe leergangen. Dat was het einde van den strijd om de stelsels onder de Vlamingen en een jaar nadien werd het ont werp De Raet dan ook wetsvoor stel Franck-Anseele-Van Cauwe- laerl. In 1913 verscheen van De Raet bijgewerkte uitgave van Vlaamsche Volkskracht met de ondertitel Vlaanderen's kui tuurwaarden In dat zeer lijvig boek werd tevens een nieuwe studie opgenomen, onder den titel AVaarom is de vervlaamsching der bestaande hoogeschool de eenig mogelijke oplossing Ka De Raet's dood werd ons door de zorgen van zijne neven, de gebroeders (Lamberts, de uitgave bezorgd van het in handschrift na gelaten tweede deel van Volks kracht Vlaanderen's ekono mische ontwikkeling in het verle den en in het heden Die twee deelen van Vlaam sche Volkskracht zijn een arse naai van argumenten tegen onze te genstanders en als het ware de bij bel van de moderne Vlaamsche be weging. ;Het is een a-euzenarbeid van een man die heel zijn leven aan zijn volk wijdde en zijn krachten uitputte iii den dienst van zijn taalgenooten. In 1913 gaf overspanning De Raet's gezondheid een geduehten knak en nog waren zijn krachten niet hersteld, toen de oorlog uit brak. Bij het zien van de maat schappelijke ineenstorting van zijn volk werd De Raet aangegrepen door onzeglijk wee en tegen dien slag waren de reeds verzwakte krachten van den edeldenkend Vla ming, die zijn volk oneindig lief had, niet bestand. Hij bezweek te Vorst den 24 November 1914, in den ouderdom (van 44 jaar. Daags na zijn begrafenis schreef een Vlaamsch kroniekschrijver Van De Raet werd veel ver wacht; deze tengere was de ,best ge wapende, deze schuchtere was de minst verschrokkene, deze beschei- dene was de meest beslagene. Deze woorden tekenen Volledig liet gemoed en heel hei wezen van dezen hardnekkigen Vlaamsche strijder. T.eerden andere grootje Vlamingen hun volk lezen en zin gen, hij leerde zijn volk studee rt» en denken, llij leerde het voor-, al eendrachtig standhouden voor het goede recht. Allen die hem ken den, weten hoe hij herhaalde ma len de politieke leiders aanwakker de, hoe hij, vooral in de twee laatste jaren van zijn leven, halve oplos singen afweerde. De Raet's vrienden kunnen het getuigen De wolkomsgroot van den voorzitter van den .gemeenteraad van New-York beantwoordend, zegde (M. Clemenceau Zeven on vijftig jaar verliepen sinds ik New-York zag. Ik kwam hier niet om lofbetuigingen to onvangen, noch om te herinneren aan de dagen waarop gewapend Frankrijk u ter hnlp snelde. Zulke gebeurtenissen wenschcn wij niet terug te beleven. U hebt op prachtige wijze Frankrijk daarvoor vergoed. Ik zag persoonlijk uw soldaten in actie te St. MichieJs, waar zij de Fransclio vrouwen en kinderen gered hebben. Mijn leven loopt ten einde, ik kwam hier dus met persoonlijke doel einden. Maar ik kan nog wat goed stichten, met u te verkonden hoe Europa over Amerika denkt. Hoe zal de huidige crisis eindigen Niemand weet het. Meer dan vijftig ja ren was ik betrokken in al crisissen welke Frankrijk heeft doorgemaakt. In den loop van mijn leven werd Frank rijk tot twee maal toe door Duitschland overvallen. Ik iben do eenige overlevenden van diegenen, dio te Bordeaux protesteerden *^1873^ a^aan van Dlzas Lotharingen Zoo iets wil ik niet meer medema ken. Niemand mag beweren dat wi j te veel of te weinig soldaten hebben, tenzij die onze veiligheid kunnen verzekeren. Dan ml ik ama? groote vreugde demobilisatie zien gebeuren. Ondertusschen ben ik de meening toegedaan, dat wij voor onze eigen ver dediging moeten zorgen, en de" Ameri kanen zullen het met mij eens zijn. Door toedoen van den h. Theunis is de likwidatio der onder dwangbeheer pbaando jOuitsche Jgoecjeron begonnen. Te Brussel werden zeven gebouwen en verscheidene kasteelen te Luik. te Antwerpen en te Leuven, te- koop ge steld. GEDURENDE DEN WINTER De winter is hot seizoen der rust voor den landbouwer. Toch weet hij dat over- drevene rust roost-, zoodat zijne rust nim mer in luiheid ontaardt. Hij gebruikt zijnen vrijen wintertijd om zijn land bouwgereedschap na te zien, te' herstel len of io doen herstellen, het graan dor- schen, do aardappelen en beeteii tegen vorst to beveiligen, den boomgaard te beren wanneer do beerputten mochten te volstaan, soms slak en pofasch op weiden uit te strooien, den voedervoor raad' na te zien, enz. enz. Vlijtig is hij genoeg, doch ongeluk kiglijk is do landbouwer, vooral de Vlaamsclw landbouwer, te weinig leer zuchtig. Naar voordrachten gaat hij uiet wetenschappelijke werken leest- hij niat, eon nieuwsblad, zelfs een landbouwblad heeft hij gewoonlijk wol, doch veol nut- trekt hij daar veelal niet uit. En wat- nog befovurswaa.rdijïer is, 't is dat do opkomende jeugd afur di-t alles nog v»el onverschilliger schijnt dan de ouderen van jaren voor 6» jeugd is sport hot manneken van den dog, veku-ijden en fluivonprijekft-mpenZeier zijn' er lof felijke uiteonderingen, doch in alle ge- al 't zijn uitzonderingen. En nochtans, op voordrachten on in landbouwuitgaven ware er voor hem zoo veel te loeren vooral onder- opzicht van bemesting. In de bemsetingeo gebeu ren echto geldverspillingen, vooral in het gebruik van stiketofmeéten. De stik stof ia het kostbaarste der vruchtbaar- makende beetanddooien vac den grond, en tevens dit, waarmede er het- omzicht- stigsrt dient omgegaan t» worden. In de meeste gevallen is de. zwavelture ammo niak dé doeltreffendste der stikstofgif ten. Doch de landbouwer dient niet al leen don rwa.veh.uren ammoniak te ken nen, doch allo meststoffen, die de op brengsten en de hoedanigheid kunnen .ver-heogeR, duts hom reordosl opleveren Van 22 dezer af nemen al de postkan toren zonder onderscheid deel aan den verkoop van dc hierna opgenoemde be lastingwaarden 1°) formaatzegels van fr. 0.75, 1.50 en 2 frank. 1 2° gezegeld papier voor verhandel bare of handelseffecten, getrokken en •betaalbaar in Belgie, van 10 cent., 20, 30, 40, 50., 1 fr. 1.50, 2, 2.50, 3, 3.50; 4, 4.50, 5, 5.50 e.n G frank 3° gezegeld papier, tegen liet vast be drag van fr. 0/25, voor handelseffecten, I getrokken in Belgie en betaalbaar in den vreemde 4° gezegeld papier voor niet verhan delbare effecten van 10 c., 25, 50, fr. 1, 1.50, 2, 2.50 en 3 frank 5° plakzogols a) voor plakbrieven, van 10, 15, 20. 25, 30, 35, 36, 40 en 42 centiemen h) voor verhandelbare of handelsef fecten getrokken in do vreemde en be taalbaar in Belgie, van 10 c., 20 c.. 30. 40, 50, 1 fr., 1.50, 2, 2.50, 3, 3.5Ó, 4; 4.50, 5, 5.50 en G frank c) tegen het vast bedrag van 25 c., voor verhandelbare of handelseffecten getrokken en betaalbaar in den vreem de. d) voor kwijtschriflen, van 10 c., 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 c. en 1 frank; e) voor belasting wegens overdracht van 10 c., 20 c., 30, 40,"50, 60, 70, 80, 90 cent, 1, 2, 3, 4, 5/6, 7, 8, 9 en 10 frank f) voor weelde-taxe, van 50 c., 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, en 50 frank. De feestdag der Koningin is, in be sloten kring, gevierd geworden op liet kasteel te Laken. Tal van telegrammen en prachtige bloemen zijn haar gestuurd geworden. De loden van het diploma tisch corps, de officieele hooggeplaatstcn en andere persoonlijkheden hebben de registers geteekend in het/Paleis te Brus sel .waren neergelegd. GEEN MELDENSWAARDIGE INCIDENTEN .Zondag morgen hebben te Gent de aangekondigde betoogingen plaats ge had. Van van 9 1/2 lieerschte rond de statie Gent-Zuid nogal onrustige bewe ging. Rond 10 uren begonnen zich de stoeten te vormen, dcj betoogers voor het behoud der Genische Hoogeschool op t Wilson-plein, de Vlamingen en de Vlaamsehc oud-strijders langs de an dere zijde der statie, op de Dierentuin laan. Er waren strenge politiemaatregelen genomen. Daar de Vlamingen 'geen stoet mochten houden volgens het bevel van den burgemeester, werden zij be let zich in 1-ang te stellen, iets wat zon der brutaliteit geschiedde. Zulks had echter voor gevolg dat Vlaamseh-gezinden zich op den door tocht van den anderen stoet gingen plaatsen en ook van hunne Vlaamsch- gwimdheid ijtuid» Jjekugenis aflegden. De stoet der voorstanders van 't be houd der GeDtsche Hoogeschool, stapte op cene plaats 15 op de andere 20 minuten voorbij. Hij bestond uit vier muziekmaatschappijen, nogal wat vrou wen, mensohen uit den hoogen handel, uit de nijverheids- en banken K-weid en eemge liberale afgevaardiguigsn uit Moerboke, Eekloo, Zolzaeto, enz. Aan vele huizen op den doortocht was het nationaal vaandel uitgehangen. Hier en daar werd geroepen, geschui feld, eenige slagen gewisseld, doch in de V old*raat werd de betooging midden door gebroken, met het gevolg dat. de kop vooratapte en bet acihterete gedeel te, omzeggens niet sneer vooruit kon. Door het optreden van gendarmen en pol ine vermocht de stoet, weer in gang te geraken. In 'i gouvernement werd een smeek schrift aangegeven en zelfs zonder een vergadering ging de betooging uiteen. De Vlaameche oud-strijders door wandelden in machtige groepen de stad, Vünmneche (liederen ^zingende. In het koffiehuis Toniors en het Noiariseenhuis zijn eenige ruiten uitge worpen. Er werden wat aanhoudingen bewerkstelligd we zagen ook een ion- gen wegleiden met een kwetsuur aan het hoofd, doch daar zal het wel bij gebleven zijn. De Brueséhch» en Franschgeainde pers zal de incidenten, met een vergroot- glee geniën, beschrijven de waarheid is dat er gemauifoeteerd werd voor en te- gsn, maar rt hitte engs i$ voorge- Jvallég. - ov GEVALLEN EN GEKOZENJ FIGUREN Sir Griffith Boseawen. de vroe gere minister van landbouw en te genwoordig minister van openbare" gezondheid, verloor andermaal zi jn zetel hij werd te Taunton gesla gen door een onafhankelijkeu li beraal, die een meerderheid van' 2913 stemmen kreeg. Boseawen was verleden jaar, toen hij minis ter werd benoemd, ook verslagen geworden. Boseawen is de eerste en wellicht de eenige tot het kabinet behooren- de minister, die verslagen werd. Er werden eehter ook nog eenige an dere ondergeschikte leden der re geering verslagen. Watson, de lord-advoeaat voor Schotland, werd te Galloway ver slagen door een onafhankclijken liberaal, en majoor Hills, de fi- naneieele secretaris van de schat kist, leed te Durham eene neder laag tegen den eandidaat der La- bourpartij, die een meerderheid van 2672 stemmen verwierf. De meest sensationeele neder laag werd echter geleden door Winston C'-hurchill, den oud-minis ter van koloniën, een der kopstuk ken der partij van Lloyd George, te Dundee werd verslagen. Deze Schotsehe stad zendt twee afgevaardigden naar het Lager huis. Zij was in het oude Lager huis vertegenwoordigd door twee coalitie-liberalen, Wisfon Churchill en Mac Donald. Beiden werden verslagen. Gekozen werden Scrvn- gcour, eandidaat der drankbestrij ders, die 32,678 stemmen kreeg, en Morel, de bekende vijand van Leopold II en pacifist, die tijdens den oorlog eenige maanden gevan genisstraf kreeg, en thans als ean didaat der Labourpartij optrad. Hij verwierf 30.292 stemmen. Op Mac Donald werden uitgebracht 22.244 stemmen, op Winston Churchill slecht 20.466. Lloyd George kreeg nog meer reden tot ergernis. Zooals wij reeds meldden, hield hij op den verkie zingsdag zijn laatste rede te Bed ford, ter verdediging der kandida tuur van zijn vriend en oud-colle ga Kellaway. den gewezen post master-general, De oud-premier was bijzonder gesteld op de herkie zing van Kellaway, doch deze werd te Bedford geslagen door een con servatief met eene meerderheid van 7746 stemmen. Kapitein Guest Lloyd George's vroegere liberale whip, werd tc East Dorset geslagen 'door een conservatief en wel door Ralpk Hall Caine, een zoon van den he kenden romanschrijver. Bovendien verliest Lloyd Geor ge in het Lagerhuis tevens den steun van sir Hamar Greenwood, den voormalige secretaris voor Ierland die te Sunderland de ne derlaag leed. Van alle vier de partijen ver wierf de Labour-partij verreweg de grootste netto winst de fractie, welke zij in l>et vorige par lement bezat, werd bijna verdub beld. Zij verwierf te Glasgow niet minder dan tien van de vijftien ze tels. Dit succes dankt zij voorname lijk aan de versnippering van stem men op drie of vier kandidaten voor één zetel. Zooals reeds gemeld weid, ging de zetel van Arthur Henderson eehter voor Labour verloren hij werd geklopt door een conservatief te Widnes, waar Henderson twee jaar geleden bij een tussdientijdsche Verkiezing Werd gekozen (hij bal jvoor de leerjtfi maal jn JiqI Lagerhuis zit-,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1