- Borgersbank van Aelst Edele Zelfopoffering Kardinaal Mereier ongesteld Gauwdieven geknipt Ie Parijs Be conferentie van Lausanna m: poincare vertrokken Vabche Speuragenlen St-Jorisstraat, 27, Aalst -4 "t. U. Spaarltas Be Burgersbank van Aelst neemt titels ln opan bewaargeving. 837» Mijnwerkersstaking ie Braqnegities Gevaarlijke bende aan de Fransche grens De Oerlog Rijwiefdief geknipt te Zelzate Onrustwekkende verdwijning Vreeselijk ongeluk Ie Flemaile-Haute Doodelijke val te Neufchateau De aardbeving in Gtiili Brutale dronkaard Bloedige aanval in Marokko ting nemen als afgevaardigde voor .Carlisle, welken zetel hij op een nationaal-liberaal verorverde. Wij meldden reeds, dat Ram say Mac Donald de bekende socia listenleider, weer naar het Lager huis werd afgevaardigd. kbjn vriend en partijgenoot Philijjp Snowden, die bij de algemeene verkiezingen na den wapenstil stand met velen zijner geestver wanten verslagen werd, keert even eens naar het Lagerhuis terug. Hij werd te Calne Valley in eene drie hoeksverkiezing gekozen met 12.614 op 31.980 uitgebrachte stem men. De socialist Jack Jones te iWestliam herkozen met rond de 7000 stemmen meer dan de con servatieve arbeiderskandidaat. Ook Asquith moet wel bitter te leurgesteld zijn over het treurige xesidtaat zijner partij, die op onge yeer honderd zetels had gerekend, iein er niet veel meer dan zestig zal krijgen. Het moet den liberalen oud-premier evenwel genoegen doen dat hij in het nieuwe parle ment zijn vriend sir John Simon, de vermaarde advocaat en vroegere minister van binnenlandsche zaken, weer aan zijn zijde zal vinden. Lord Robert Cecil te Hitcliin als conservatief herkozen met 13.024 stemmen tegen rond de 8000 op den arbeiderskandidaat. Zijn broeder, lord Hugh Cecil, be hield eveneens zijn zetel voor de universiteit van Oxford. Baldwin, de minister van finan cien, werd te Bewdley herkozen met een meerderheid van 5443 stemmen boven den onafhankelij ken liberaal kandidaat. Tusschen de gekozenen vermeldt men nog M. George Landsbury, oud hoofdredacteur van de Daily Herald en uit de Arbeiderspartij gesloten onder verdenking geld te hebben ontvangen van Moskou hij is gekozen in het vuurrood Lon- densch kwartier van Poplar. Kardinaal Mereier is ongesteld hij lijdt aan een zware verkoudheid en moet de kamer houden. Drio vreemde gauwdieven, die bewe ren Polen te zijn, doch die waarschijn lijk Duitschers zijn, daar zij geene een- relvighoidapapieren hadden, hebben Vrijdag een heer uitgeplunderd, die voor een winkel der Kruidtuinlaan te Brussel, de uitstalling van het Sinter Klaasspeelgoed stond te bewonderen. Een der dieven was fijntjes gekleed en droeg eene zwart lederen brieventesch onder den arm. De tweede kerel stond op loer, terwijl de derde den heer tegen het lijf moest loopen, om den eerste toe te laten den man te bestelen. De drie schelmen hadden hun plan uitgevoerd, doch opeens werden zij bij den kraag gevat dooi- drie gerechtelij ke agenten, die hen sedert eenigen tijd in 't oog hielden. De gauwdieven werden opgeleid. In hun bezit vond men eene groote «om geld in Belgische bankbriefjes en een dik pak Duitsclie banknoten. De dieven werden ter beschikking van het gerecht opgesloten. Parijs. 19 Nov. Een honderdtal Belgische diagbladsehrij vers, komende uit Brussel, zijn om 13 u. 10 aan de Noordstatio pan gekomen. Deze lieden •behooren tot de Algemeene Belgische pers ver eemgiiïg cn komen van Brussel, Antwerpen, Gent, Luik, Verviers, Na men, Bergen en Charleroi. Hunne reis is het gevolg op de uit- noodiging der beroeps vereeniging -van do republiek die verleden jaar, door de Belgische pers verzocht, haar jaarlijk- sche congres te Brussel hield. De Belgische dagbladschrijvers met M. Done, voorzitter, MM. Hounaux, Pa- tris en. A. Thomas aan hun hoofd, hou den dit jaar hun algemeene vergadering te Parijs. Heden namiddag vergaderden zij de bu reed en der Journal Bij hunne aankomst in de statie wer den zij door M. Latopie, voorzitter der Frarische beroepsvereniging verwel komd. Verscheidene Eransche dag bladschrijvers waren ook tegenwoordig. Dc Belgische dagbladschrijvers wer den aanstonds met autobussen naar hun hotel gevoerd, en bezochten daarna het graf van den Onbekenden Soldaat. Talrijke der congressisten werden aan den Franschen maarschalk voorgesteld. Maarschalk \Joffrq hield een korte aanspraak en haalde herinneringen aan uit den grooten oorlog. Nadat een palm op het graf werd neergelegd, begaven de journalisten zich naar het kerkhof van Laehaise en leg den bloemen op het herdenkingsmonu ment aan de Belgische gevallen oorlogs helden. Tot 7 ure vergaderden zij in de leest- zaal van Le Journal Des avonds woonden zij een banket bij in de Union interalliée Dit feest maal word door M. Barthou voorgeze ten. MM. Latapie, voorzitter van den Franschen persbond Geringer, meene secretaris de Youvenel, sena tor en Barthou, van Fransche zijde Dons, Housiaux, baron de Gaffier d'Hctdroy van de Belgische zijde, voer den het woord. Heden zullen zij op het stadhuis ont vangen worden, waar MM. Fernand Laurent en Juliiard hen zullen verwel komen. Daar zal een ontbijt in het huis der pers hen aangeboden wórden door de Fransche dagbladschrijvers. Zij zullen verder -talrijke gebouwen bezoeken en op een receptie bij baron Gaiffier d' Ilostroy verzocht worden NAAR LAUSANNE M. Poncaré verliet gisteren Parijs met bijzonderen trein naar Lausanne. I11 den zelfden trein hadden lord Cur- zon en sir William Tirrol plaats geno men. ',M. POINCARE EN DE CONFEREN- ITIES VAN LAUSANNE EN VAN BRUSSEL M. Mussolini weTd telegrafisch ver wittigd van de komst van M. Poincare. Zoo de Italiaansche eerste minister niet naai' Lausanne komt dan zullen de Fransche en Engelsche afgevaardigden hem te Monlreux zien. M. Poincaré zal Lausanne Dinsdag verlaten, nadat hij Maandag de opening zitting, die publick zal wezen bijwoon- de. Woensdag zal bij te Parijs MM. Theu- nis en Jaspar ontvangen die hem zullen ikomen spreken over de conferentie van Brussel. Van Parijs zullen dc Belgische ministers zich naar Londen begeven om er M. Bonar Law te spreken. DE BESPREKINGEN TE PARIJS Een overeenkomst werd met het oog op de conferentie van Lausanne getrof fen. De voorstellen die zij aan de Tur ken zullen voorleggen zijn vastgesteld, maar men bewaart er omtrent het grootste jstilyfwijgen daar M. Muf-soïli- ni er nog eerst dient mode eens te wezen, en de Turken niet van mogen op de hoogte gebracht worden van den be paalden tijd. TWEE AANHOUDINGEN TE EIaSENE Twee kerels meldden zich in de drank inrichting der echtgencioten De- graive, wonende Trierstraat, 12, te Ei sen e, bij de meiden aan, en verklaarden te behooren tot de rechterlijke politie. De eehtgenooten Degraive waren af wezig waarop de kerels de identiteits kaarten der vrouwen eischten. Deze kre gen echter argwaan en weigerden, waar op een der kerels een paar handboeien te voorschijn haalde, alsof het in zijn bedoeling dag een dier vrouwen naar het politieburee.1 to brengen. De tweede meid kon echter ontsnappen en riep om hulp. Verschillende politieagenten snelden toe en leidden de valsche speuragenten zelf naar het politiebureel. Daar wer den ze herkend als zijnde twee gevaar lijke bandieten, namelijk B. en D.., de eerste wonende 't Kintstraat, do andere te Ukkel. Men vond in hun bezit een bos sleu- tles, wat laat veronderstellen dat ze van tels, wat laat veronderstellen dat ze wan De valsche speuragenten werden op gesloten. Saniei; werkeod emiooiscliap NEERLEGGEN VAN GELDEN 6 maand na dato 1 jaar na dato 3 jaar na dato 5 jaar na dato Op zicht (altijd beschikbaar) 15 dagen voorbericht maand voorbericht 3 maand voorbericht Krediet-openingen en t. 4,25 t. 4,50 t. 5,— t. 3,— t. h. 3,50 t. b. 3,15 t. b. 4,t. b. rekeningen in vreemde munten. INKASSEERING EN DISKONTEERING VAN WISSELS. Inwisselen van Fransch geld en andere vreemde munten. Beste koersen. Alle beursbewerkingen. Goede beleggingswaarden. Betaling zonder kosten van Belgische en vreemde koepons. INSCHRIJVING OP ALLE UITGIFTEN. Bweelen bij den heer Omer Van Melhebehe te Rillegem. Clement Van Gutte, Onderwijzer, Kerkxhen, 104° Vervolg. En nu zal ik u nog den familienaam uwer moeder zeggen, voegde de gravin ei' bij zij heette Jeannette Dupont. Dupont, Dupont riep Philippe lievig verschrikt. O, nu begrijp ik alles, all s. En hij verborg zijn gelaat in de handen. De gravin hief de oogen tok hemel. Goedo God, bad zij, die zoo liet'derjijk en goeder- tierend zij?, zie in genade op ons neder. XXIII. Na een warmen dag ging de zon zon statig onder in een bed van goud en purper en zond dan een laatste liefkozing, een laatste glimlachje aan het wreedzame landschap en de hoornen en bloemen, die een donkere lint aannamen en trilden door den adem tocht van het zachte avondwindje, schenen elkander en hun omgeving goeden nacht te wenschen. Enkele sterren vertoonden zich reeds be- acheiden aan den hemel, als verlangden zij er naar om op hun beurt te schitteren. In 't Westen en 't Zuiden verdween de lijn der bergen. Witte vlokachtige nevels, waaruit lichtende stralen schenen te schieten, ont trekken den horizon aan het gezicht. Zaterdag is in de Koolmijnen van Bracquegnies een staking uitgebroken onder do mijnwerkers, wegens het door- zend'en van 5 arbeiders, die optraden al» propagandisten van hunne vakvereeni- ging. Vijf honderd mijnwerkers hebben ge weigerd in de mijn af te dalen. Naar verluid zou uitbreiding der kingsbeweginig direi'gen indien jniet spoedig een overeenkomst, waarbij het geschil wordt bijgelegd, wordt bereikt. DRIE AANHOUDINGEN Sedert een jaar spoort hetparket van Bergen de daders op van een reeks mis daden gepleegd in de streef ,vanQué- vy-Aulnoye. Onze lezers herinneren zich, dat in bovenbedoelde gemeente een meisje door bandieten werd mishandeld en vervol gens om het leven gebracht. Haar moe der, die op haar hulpgeroep kwam toe- •'geeneld, werd insgelijks vermoordt. Enkele dagen nadien, werden ten na- deele van M. De Moor te Aulnoye ver scheidene titels gestolen. Zekere Margue rite D.. werd in venband daarmede aan gehouden. Haar minnaar, een 28-jari- ge Franschman, die uit de .-galei was ont snapt, slaagde er in zich tijdig uit de voeten te maken. Later werden kennissen van Margue rite D., De G. on'Van W. onderschei denlijk afkomstig van Maubeuge en Doornik, aangehouden. Men vermoedt dat zij betrokken zij in den dubbelen moord te Aulnoye. De galeiboef wordt nog steeds ijverig opgespoord. hoeft ons zoo zwaar doen lijden, dat ie dereen het verlangen moet hebben om te zien wat hij was. Het Panorama van den Yzer geeft daarvan het meest realis tische en meest treffende beeld. Sedert langen tijd werdien vele rijwie len gestolen van personen die hun vdo onbewaakt ergens aan de deur lieten staan of in eene afhankelijkheid stelden van drankhuizen. Tot hiertoe had men den dader niet kunnen snappen, niettegenstaande erge vermoedens bestonden tegen een per soon van Zelzate. Vrijdag namiddag Vfverd den ydo- dief op heeterdaad gesnapt het is ze keren Armand Pieters, van Zelzate bij eene huiszoeking in zijne woning- ontdekte men kaders, banden, wielen, stuurstangen, zadels, kettingen #>enz. voortkomende van veirschillige rijwie- len. ;-A De dader bekende dat bij slechte twee rijwielen had gestolen. De heer policiekommissaris heeft Pie- tors Zaterdag ter beschikking van het parket van Gent gesteld, alwaar hij door twee gendarmen werd heengebracht. VW Voor acht dagen reisde Thereeia Pau wels, echtgenoote van Desiré Vervaert, touwenhandeïaar, Batterijstraat te Has selt-, met een hoeveelheid koopwaren naar Lanaken. Tot nu toe is ze niet we dergekeerd men vreest een ongeluk. Haar man is zich te Lanaken gaan bevragen in de herberg waar de vrouw hare koopwaren moest afleveren zij is er geweest en heeft er een kop kolf ie gedronken later heeft men niets meer van haar vernomen. Het huisgezin Vervaert leefde in de beste verstandhou ding. Het dien dag gesneden gras lag op Iqn- recht gerichte hoopen gestapeld. Dit gedeelte van hel landschap geleek op een onmetelijk doek met zwarte vlekken. De vogels tochten hun naohtleger in de boomen en heggen, de torren kropen in het mos, de vlinders kozen hun bed in den kelk eener bloem. Van verschillende zijden werden kreten gehoerd, stemmen die elkander toeriepen, onderbroken door gelach en vrooüjk gezang. En als de menschelij.ke stem zweeg, vernam men een groote verscheidenheid van onbe stemde geluiden, die door het luchtruim (rilden. De maaiers en hooisters kwamen van het land terug, om op de hoeve het avondmaal te nuttigen. De zeissen werden tegen den muur gezet, en de hooivorken en harken in bundels bij elkander geplaatst. Allen hadden een opgewekt, levendfg voor komen, een glimlach op de lippen en schit terende oogen. Allen met hetzelfde kleedsel omhangen, le verden een bekoorlijken aanblik op. Toen de maaltijd was afgelcopen, veree- nigéen al de maaiers en hooiBters ep de plaats voor de hoeve. Men sprak, lachte, schertste en fluisterde. Niemand scheen haast te hebben om naar huis te gaan, was ook zjoon heerlijk we der, en Frémicourt Jag niet ver van Espoir verwijderd. Louis Dupont kwam, met Blanohe aan den arm, de plaats op. Zij werden dadelgk om ringd en een veerfiglal stemmen riepen te gelijk Goeden avond, mijnheer BnpontGoe den avond, juffrouw Blanch# Op dit oogenblik kwam Francois Troohets, den bedelzak op den rug én den stok in de hand eveneens de plaats op. Die goede lieden mompelde hij, wat houden ze veel van mijn dochter 1 Langzaam kwam hij nader. Wel, vrienden, vroeg Dupont, is het werk goed van de hand gegaan l Ja, ja, antwoordde de oudste der maaiers, die reeds ruim twintig jaar op Es poir werkte, 't Gras was malsch, en de zei sen gleden er door. En dan z'oon heerlijke zonneschijn Morgen, mijnheer Dupont, zult ge reeds kolossale hoopen hooi zien. Komaan, da's goed, zei Dupont. Het doet me genoegen dat ge allen zoo goed in uw schik zijt. 0, aan opgeruimdheid ontbreekt bet ons niet, hernam de oude maaier, maar we zouden nog meer in onzen icbik zijn als Pan- dofle bier was, De werkman. Moics, 28 jaar, onge huwd, was beft raderwerk van een piet- molen, in de werkhuizen der Mouse, aan het smeren terwijl het machien in gang was. Zij hand werd alopeens gegrepen tus schen een tandrad en bandketen. De on gelukkige poogde vruchteloos zich los te rukken. Het raderwerk trok en sleurde hem verder mee. Zijn smartkreten wer den gehoord en men legde den motor stil. Het slachtoffer was echter reeds boo lean aal verhakkeld en geleek een vorm- looze vleeeehMoinrp. Hij bezweek ter wijl men hem naar de ziekenzaal der fa* briek droeg. De gebroeders Leonard, van Assenois, waren te Neufchateau, bezig het tim merwerk van een gebouw te plaatse». Bij het ophalen van een bak waarrond een koord geknoopt was, had Lucien Leonard zich voorover gebogen en trok den ibaük op, toen deze uit de koord log schoot. Tengevolge deze omstandigheid ver loor Lucien Leonard het evenwicht en viel van zeven meters hoogte ten gron de. Hij werd den schedel gekloven en bezweek eenige uren later. V Parijs, 19 Nov. Het Londensche 1 agentschap der Bank van Chili deelt ■mede, dat volgens een nauwkeuriger on derzoek het aantal dooden 1500 be draagt, der gewonden 2000 en dat 8000 personen dakloos geworden zijn. Zeven steden of dorpen werden geheel vernield, drie zijn ten deele verwoest en vier wer den 'licht beschadigd. HET GEHEIMZINNIGE EILAND In buitenlandsehe bladen treft -men het bericht aan, dat «men» in Chili vreest, dat tengevolge van de aardlbe- ving in Chili «het Paascheiland zou zijn verdwenen». Vermoedelijk ligt het geheimzinnge eiland nog altijd rustig op die plek waai- het in het eerste kwartaal van de achttiende eeuw door Nederland- eche zeevaarders was ontdekt (Rogge veen, 1722). Het eiland heeft een lengte van 20 en een breedte van 12 kilometer en er zijn verscheidene uitgedoofde vulkanen en het eiland is bewoond door 250 in landers met eenige blanken. Hij is heden morgend wegens een be langrijke zaak naar Parijs vertrokken. Wij weten hel, mijnheer Dupont, sprak een andere maaier. Dooh hij had beter mor gen kunnen gaan. Wildet ge hem dan van dezen avond iets gevraagd hebben Ja, mijnheer Dupont Als ik hem kan vervangen, spreek dan vrienden 6, ja, waarom niet U weet, mijnheer Dupont, morgen is het de patroondag van Piniolle, en gewoonlijk onthaald hij ons den avond te voren. Waarom hebt gij mij dat niet gezegd, alvorens van tafel op te staan Pandolle is niet hier, maar Louis Dupont kan hem ver. vangen. Blanche, ga zeggen dat men eenige manden met flessehen van den oudsten Bour gogne in de eetzaal brengt. Een luid gejuich volgde op deze woorden, Eenige oogenblikkén later zaten allen aan de tafels, waarop Blanche met een van vreugde stralend gelaat potten met ingelegde vruchten, h< n-ng en beschuit plaatste. In een hoek der zaal slaande, zag Fran $ois Trechets mot innig genoegen naar zijn doch let'. Zijne tegenwoordigheid was niet vreemd aan de vreugde, die de oogen van het lieve Verleden nacht kwam zekere L.., ka* chclmaker, met zijn vriendin een hea> berg van den Amlerlechtschen steenweg, te Brussel, binnen. Het paar was dron ken. Toen de baas weigerde de tappen, werd L. woedend en sloeg allee kapot wat hij krijgen kon. De baas zelf werd lcelijk toegetakeld. De politie heeft een onderzoek ingesteld. DOOR DE FRANSCHE TROEPEN AFGESLAGEN Rabat, 19 Nov. Een officieele men dedeeHng meldt, dat in het gebied der Boven-Moeloega, de onderworpen op standelingen, onder leiding van Mara- boet Ben Ornar, een poging gewaagd hebben om het Franeche front door te breken en hun oude gebieden ween- te bezetten. Ten getale van 1200 vieen zi| de bezetting van Alesmit aan, doch men was op den aanval verdacht cn zij wer den op machien geweervuur ontlraakl. Hun aftocht werd zeer bemoeilijkt en zij leden zware verliezen door de artil lerie. meisje deed schitteren zij gevoelde dat de blik haars vaders haar overal volgde. De flessehen worden ontkurkt, de wijn tindelde in de glazen. Evenals Fran^ol» Troebels, was Dupont blijveD staan. Blanche nam een glas en bood het hem aan. Blanche, zei bij, zorg eerst voor Epreu- ve hij zal ook wel mei deze brave lieden willen klinken en op de gezondheid van Pandolie drinken. Zij bracht een vol glae aan haar vader. Met bevende hand nam hij het aan. Welaan sprak ij, ik drink op de ge. zondheid van Pandolle en ook op de nwe, mijnheer Dupont, en op die van mejuffrouw Blanche, alsmede op den voorspoed van Es poir, dat aan zoevelon werk verschaft en aan een aantal gezinnen welstand sehenkt. Goed gesproken, vriend Epreuve riep de oude maaier, zijn glas opheffend. Kame raden, laat ons klinken en drinken op de gezondheid van mijnheer Pandolle, van mijn heer Dupont, van mejuffrouw Blanche en op den voorepoed van Espoir. En ondtr het klinken herhaalden zij den kreet Lang zul len zij leven Een der booislers stond op. Op een feest moet ook een liedje gezongen worden, sprJi züu (YervalgU)

De Volksstem | 1922 | | pagina 2