22 Woensdag Nov. 1922 Sint Cecilia's hosgpüj De conferentie van Lausanna Ds rgiifig van Waüsnië ¥eer de oud-strijders Da kitaflhfoer Heiligers naar DuifseStlani In dsn Ministerraad wigassoiiBi laat zich i&fsraewsn Belgische dagbladschrijvers te Parijs XXVIII» JAARGANG NUMMER 245 Kortstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ncffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havaa, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Cecilia Zon op 7,12 onder 4,02 Eerste Kwartier den 25 De zangers en muzikanten van feilen aard die het goed meenden Biet godsdienst en heiligeneere- 'dienst zongen en speelden dat het klonk in de XVII eeuw Ceciliao Christi bruid, Gij gaat ons voor Op t donker spoor, Dat gij, o Maagd, Hebt klaar gevraagd. Met kloeken moed, Met al uw bloed Cecilia, gij Maged zoet, Wees duizendmaal gegroet Thans nog viert men het Sinte 'Ceciliafeest met ijver en geest drift Niet alleen in de kerken maar ook daarbuiten laat men de blijde toonen weerklinken en heft men een deuntje aan ter eere van Sinte Cecilia, de beschermster en het voorbeeld van al wie met mu ziek omgaat. Zich verblijden en leute maken ïs niet misplaatst als het geschiedt in deftigheid en fatsoenlijkheid en jrij onzen godsdienstzin niet te kort doen. 't Was daarom dat Sint Pau- lus neerschreef tot onderwijzing van ons allen Verheugt u in den Heere 1 Zulke vlaamsche volksgebruiken Jwelke onzen christenaard doen uit schijnen moeten in eere gehouden jvorden en 't feesten op Sint Ce- ciliadag, indien het gebeurt zonder tempeesten, mag aangewakkerd jvorden. Waarom de H. Cecilia als pa trones der muziekliefhebbers is ver koren, staat klaar en duidelijk in haar leven te lezen. Opgebracht in het kristen geloof kwam zij er getrouw al de verplich tingen van na. Zij beloofde maagd te blijven ganseh haar leven lang, doch hare ouders verplichtten haar tegen wil en dank in den echt te treden. Zij ging het huwelijk aan met een jon ge heer van rijke familie, doch Va leriaan was een afgodendienaar. Zij won haar echtgenoot tot den jvaren godsdienst en van toen af Werd Valeriaan voor haar een broeder. Zij bekeerde ook haar schoonbroeder Tiburtius en een of ficier met name Maximus. O Cecilia Die uwen bruidegom hebt bekeerd. En hem het waar geloof geleerd AU Jvi.j U in 't gebed- gesteld Met renen engel vond verteld, Hij stierf daarvoor ook martelaar, En gij die volgt hem Icorts daarnaar; Bid dat Gods gratie in ons werkt, En ons ook in 't geloof versterkt. Alle drie werden aangehouden pmdat zij christenen waren en ter dood veroordeeld. Cecilia zelve verkreeg de martel kroon enkele dagen nadien, rond het jaar 230. Heeds van in den be ginne werd haar naam onder de misgebeden opgeschreven en dage lijks door alle mislezende priesters sindsdien met eerbied uitgespro ken. Toen onze (heilige den lof des Heer en zong, begeleidde zij hare zangen door het bespelen eener harp of dergelijk speeltuig. Daarom ook verkozen ae muzi kanten en zangers haar tot patro- 'pes en beschermster. Cecilia wilde Zoo hare huldezangen met deze van de liemelsche geesten vervoegen en betuigde aanbidding, liefde en er kentelijkheid aan haren God. Ko- hing en Vader. De geestelijke vreugde onzes herten uit zich door tie muziek en de droevige dagen ore- Ises levens kunnen wij door dat op- Wekkend en verkwikkend middel jdoen opklaren. Laat ons immer de toonkunst in feere houdea gg maken ®ij er een goed gebruik van om de vlaamsche Wijdheid, welke niet te misprijzen is en aan iedereen deugd doet, te onderhouden. Bedanken wij onze heilige voor haar zoo treffend voorbeeld en la ten we ons nooit uit in zangen wel ke niet betamen of Sinte Cecilia zouden bedroeven. NICODEEM. DE EERSTE VREDESCONEEREN- TIEZITTING 'Lausanne, 20 Nov. Bij de opening der cerate vredesconferentiezitting ver klaarde M. Haab, president der Zwit- sersclie confederatie in een plechtige re> devoering De hier vertegenwoordigde mogend heden, hebben den wensck geuit dat een neutraal persoon de openingszitting leiden zou. Zwitserland gezien het groot, histo risch belang dezer vergadering heeft mij, het voorzitterschap dier taak opge dragen. Niet zonder ontroering vervul -ik |haar. Ik wensch allen namens de con federatie hartelijk welkom. Het Zwitsersche volk zal gelukkig we zen om dezen blijk van vertrouwen. De conferentie zal er toe bijdragen om den vrede te verzekeren en aan het mensehdom weer nieuw vertrouwen in een betere toekomst te schenken. Steeds aanziet Zwitserland het als een plicht zijn medewerking te verleenen tot het sluiten van internationale over eenkomsten ter regeling van geschil len. Met eene Zwitsersche stad tot zetel dezer bijeenkomst te kiezen, denken wij, dat do regeeringen ons een blijk van waardeering hebben willen geven. De slagvelden van den jongsten oor log speelde een groote rol in de geschie denis. Daar werden bloedige gevechten geleverd, die verhaald worden door de legenden uit de historische tijden, door de annalen der oudheid cn de kronijken der middeneeuwen. Op onze dagen oefenen die legend nog hun invloed uit op het lot der vol keren. Eerbiedvol buigen wij voor de graven der dapperen die gevallen zijn voor hun vaderland. De Voorzienigheid helpe héeren, dat de Grieksche-Turkscho oorlog liet laat ste bedrijf woze van de verschrikkelijke tragedie die Europa sinds tien jaren teis tert en waar vele generaties de gevolgen zullen van dragen. Allen blikken hoopvol naar het Le- manmeer met angstvolle oogen. In uwe handen berust het lot den- lan den en der volkeren. Uw taak is groot en delicaat. De vraagstukken die moe ten opgelost worden, vinden hun wor tels in net verre verleden. Op onze dagen leven de volkeren in nauw verband dat de ziekte van een der leden heel de fa milie der naties krank maakt. Daarom hebt ge voorgenomen aan al len bestaansmogelijkheid te verschaf fen. Binnen enkele weken zult u het kerst- 3et vieren. Duizenden koesteren de hoop, dat zij dank aan uwe wijze be sprekingen, dian dag zullen mogen zeg gen Vrede op aarde aan allen die van goeden wil zijn Liberale on socialistische Wallonisan- ten roepen over huizen en daken dat iWallonië is (bedreigd, omdat er eene universiteit, in het Vlaamsche land ge legen zou vcrvlaamscht worden. Heel die politieke beweging, dia te Brussel op touw gezet wordt, heeft geen ander doel dan het Waalscfre volk te doen gelooven aan een gevaar dat niet beslaat. Welke AVaal wordt er 'bedreigd wij spreken hier van liberale en socialisti sche Walen, van wie heel deze bewe ging uitgaat wanneer hij toch nog twee uitsluitend Franscbe hpogescholen ter zijne beschikking heeft eene Staafehoogeschool te Luik en eene vrije te Brussel Neen, hot gevaar voor Wallonië ligt niet in do vervlaamsching van Gent, het ligt op een heel ander plaats en daar zien de liberale en socialistische heet hoofden opzettelijk niet heen. Dit groot gevaar is DE TOENEMEN DE ONTVOLKING VAN WALLO NIË. Herhaaldelijk vestigde o. m. pater Lemaire cr de aandacht op. Nu schrijft 'onze confrater Joseph Demarteau in La Gazette de Liège dat de verge- lijking tusschen den aanwas der Vlaam sche en der Waalsche bevolkingen be droevend is voor deze laatste. Er zijn honderden Waalsche gemeenten waar het aantal sterfgevallen dat der gehoor ton overtreft. Over dertig of veertig jaar, aldus M. iPemarteau, zal Wallonië, als die toe stand aanhoudt over geen arbeidskrach ten meer beschikken, daar de meeste werklieden maar cén kind hebben en het dan nog een intollectueele loopbaan voorbestemmen Bij die burgerij is het even erg. In een kostschool aan dewelke 84 gezinnen, dus 168 vaders en moeders saam, hun kinderen toevertrouwen, is een statis tiek opgemaakt, waaruit 'blijkt dat die 168 personen saam slechts 184 kinderen hebben. Blijft Wallonië aan de ontvolking ten prooi, dan zal het eerlang niet alleen door Vlamingen, maar ook door Italia nen, Slaven en anderen worden bevolkt, die er middelen van bestaan zullen zoe ken. De Wallonisan^en zouden oneindig beter doen zich te bekommeren om dit problema en de kwestie van Gent aan do Vlamingen over laten, zooals het in onzen kop nooit komen zou ons in te laten met de hoogeechool van Luik. IN HET SCHILDEKEN, HET PLAATSNIJDEN. DE BEELD HOUWKUNST EN DE BOUW KUNST Een groote wedstrijd, toegankelijk voor de jonge kunstenaars die de beeld houwkunst of de nredaiilegravure beoe fenen, zal plaats hebben in 1923 (ko ninklijk besluit van 3 September 1921). Een eerste beurs van 12.000 frank en drie beurzon van 6.000 frank zullen mo gen verleend worden. Tot dien wedstrijd worden toegela ten de jonge lieden beider kunne die de volgende voorwaarden vervullen 1. Belg zijn 2. ten minste 21 on ten hoogste 26 jaar oud zijn op 1 Januari 1923 3. het bewijs verstrekken van een al gemeen e kuituur welke ten min ste gelijk staat met die van volledige lagere studies. Het bijwonen van den vierden graad wordt niet vereisclit "van de kandidaten komende uit gemeenten waar de vierde graad niet ingericht is. De jonge kunstenaars die verlangen aangenomen to worden tot de wedstrijd zullen zuLs schriftelijk aanvragen bij den Minister van Wetenschappen en Kunsten, voor 15 P^cember aanstaan ds» In uitvoering van een besluit van den minister van Spoorwegen en in afwach ting van die desbetreffende bepaling, kunnen oud-strijders die een plaats als werkman aan de spoorwegen aanvra gen, tegelijkertijd op de lijsten van de drie diensten van een werfgebied wor den opgeschreven (sporen en werken, vervoer en materiaal, uitbating), mot het oog op de verschillende lichte pos ten waartoe zij in staat zijn geacht ze te bekleeden, bij het geneeskundig onder dek. Men klaagt dat de kolen duur zijn en men schrijft die duurte algemeen toe aan den uitvoer, welke groote uitbrei ding genomen heeft. Als men de cijfers der negen eerste maanden van 1922 ver gelijkt met die van 1913, ziet men in dat de oorzaak der duurte niet aan den overdreven uitvoer te wijten is. In 1913 was do uitvoer 5.255.844 ton, t«««i 3.321.215 ton in 1922; 't zij 1.934.629 ton meer of ongeveer 40 t. h. Maandag namiddag werd een minis terraad gehouden onder voorzitterschap van M. Theunis. MM. Theunis cn Jaspar hebben ver slag gegeven over het vraagstuk van het herstel waarover zij deze week nog met de Fransche en En'gelsche gouver nementen zullen beraadslagen. Woensdag vertrekken beide ministers naar Parijs, alwaar zij Donderdag door M. Poinearé zullen ontvangen worden. Zij hebben ook een onderhoud gevraagd met den Engelschen eerste minister. De dag van dit onderhoud is nog niet be paald doch naar alle waarschijnlijkheid zullen iMM. Theunis 'en 'Jaspar zidh van Parijs reehtsli-eeksch naar Londen begeven. Het onderhoud met M. Bonar Law zou dan Vrijdag of Zaterdag plaats hebben. Het is zoo goed "als zeker dat de con ferentie van Brussel, in de tweede helft van December za.l plaats hebben. De ondervraging welke moest plaats hebben in de Kamer over de bescher ming der kristenen in 't Nabije Oosten is verdaagd geworden. -v M. Moyersoen, minister van Nijver heid en Arbeid, heeft aan den raad de grondslagen uitgelegd van eene nieuwe pensioenwet. Zooals men weet loopt de huidige wet op do ouderdomspensioe nen op 31 December aanstaande te ein de. Zij zal echter verlengd worden tot de nieuwe wet door de Kamers zal ge temd zijn. Tn het huidige stelsel wordt het ou derdomspensioen van 600 tot 720 fr. naai* gelang de gemeente van den ge pen sioên eerde door den Staat betaald. In hot jiieuwe stolsel wordt Voorzien dat de pensioenkas, de werklieden, de patroons en de Staat zouden tusschenko- men. Het pensioen zou dan ook hooger zijn. Dit wetsvoorstel zal eerstdaags op het bureel der Kamer neergelegd" wor den. M. Moyersoen gaf daarna eicn over zicht over de voorraden en reservcn aan broodmeel waarover het land 'beschikt. Deze inlichtingen waren zeer gerust- stellend. Er moet- niet gevresd worden, dat er dezen winter iets zal te kort. zij.n en zelfs mag er vooreion worden, dat de brood prijs zal afslaan. De kwestie van het -grof brood is van kant gelaten. Te Gent is het brood sinds Zondag 5 oentiemon per kgr. afgeslagen. Het is verboden Duitschland te veria- ton met een oom boven de 20.000 mark, tenzij de reiziger bij zijn aankomst, het bedrag heeft aangegeven, bij de Duit- sche toloverheid, van de som die in zijn bezit was. Die overheid moet hem een .bewijs geven, dat hem weer in staat zal stellen met oen gelijke som uit Duitschland te vertrekken. De Belgische hoogkomiTïissaris heeft do bevoegde Duiteche overheden ver zocht hot"nooclige te doen, opdat de tol beambten do aandacht van de reizigers naar Duitschland op die bepaling zou den vestigen en hun de vereischte be wijsstukken zouden afleveren. Bovenvermelde maatregel ,ig, zooals prize lezers weten, door do Duiteche wetgevers getroffen om heb uitwijken der kapitalen togen te gaan, Territet,19 November. Onmiddel lijk na zijne aankomst te Lausanne heeft Mussolini de vertegenwoordigers van de Pore ontvangen en welwillend geantwoord op de verschillende vragen, die zij hem stelden Was hij naar Lausanne gekomen met oen bepaald program, en zonden de mi nisters der geallieerde Mogendheden zich uitsluitend met de kwestie van hot Nabije Oosten bezighouden 't Is mogelijk, antwoordde Mussolini, dat al de kwestien, die betrekking heb ben op die Entente, worden onderzocht. Bij het onderhoud, dat we aanstonds zullen hébben, zal men het probleem van de Entente op het. tapijt brengen, en meer in bet bijzonder spreken over de positie van Italië in de Entente. Wij willen namelijk weten, of Italië een soort van dienstknecht is, dan wel een groote Mogendheid, want men heeft eigenlijk nooit juist omschreven, wat d© Entente is. Op een andere vraag antwoordde Mus solini, dat hij de openingszitting van de conferentie niet zal bijwonen. Eerst moeten wij onderling tot overeenkomst geraken... Nopens de akkoorden, naar men be weert te Parijs onder Lord Curzon, Poinearé en Aveozano gesloten, zeide Mussolini Die akkoorden hebben geen andere waarde of beteekenis dan die van een gedachten wisseling. Ik moet die afstaken eerst zelfs nauwkeurig onderzoeken. Dan verklaarde Mussolini «lk weet niet, of rnen ten slotte tot een werkelijk akkoord aangaande het sluiten van den vrede zal komen want ik weet niet, of de belangen van Enge land overeenstemmen met de belan gen van Italië. Niettemin beschouw ik hot Engelsc-h memorandum als een goe den grondslag voor het vormen van 'n éénig Entente-front. Aangaande de kwestie van England's toelating tot de conferentie Naar mijn oordeel is het wensché» lijk. Dat Rusland to laten deelnemen aan al de werkzaamheden dier conferen tie want na de Russen te Genua te hebben ontvangen, zou het moeilijk zijn, to Lausanne voor hen de deur to sluiten Nopens liet onderhoud, dat weldra onder de ministers der geallieerde Mo gendheden zou plaats hebben, verklaar de Mussolini Dat onderhoud zal van allerhoogst belang zijn voor het (bestaan van no Entente. Men zal nu voor de eerste maal duidelijk spreken dat wil zeggen in fascistischen stijl. Onder de men- schen van de Entente moeten de zaak jes nu eens voorgoed in het reine worden gebracht In betrekking tot Turkije Zekere eischen, door do Turken ge steld, moeten van zeer nabij onderzocht worden, 't Is zoo moeilijk, juist te zeg gen, waar het Oosten begint... Sommi gen beweren, dat 't Oosten in de koffie huizen van Weenen begint.... Wat er van zij, Italië houdt zich aan de akkoor den van Mocdania, die heel redelijk zijn... Wij zullen met de Turken niet in aanraking komen, tenzij door fcus- schenkomst van hun delegatie Nopens de eischen van Bulgaria zei- de Musohni Italië is er steeds voor geweest, dat men de Bulgaren een uitweg naar de zee zoude geven maar nu moeten wij eerst zien, wat Stamboelisky Italië in ruil daarvoor zal aanbieden... HET BANKET IN DEN CERCLE INTERALLIE Op het banket dat Zondagavond den Belgischen dagbladschrijvers in de prachtige salons van den Cercle iu- terallié te Parijs aangeboden werd. heeft M. Barthou de volgende heildronk ingesteld Na verklaard te hebben dat het voor hem een lastige taak was don heer Poin earé als voorzitter van hét 'banket te ver vangen, zegde de heer Barthou onder meer De heer Poinearé is eens to meer vertrokken naai* de plaats waai* den plicht hem riep om er den wereldvre de te verdedigen. Gij kent mijn gevoelens van toege negenheid en erkentenis voor uw larid. Wij kennen al de opofferingen die gij u getroost hebt. Gij hebt one een heer lijk voorbeeld gegeven en liet is met een diépe ontroering dat ik uw Koning groot die zoo goed den plicht begrepen heeft de eerste soldaat en de eerste bur ger van zijn koninkrijk te zijn dat ik hulde breng aan uwe Koningin, die de eerste troostengel van haar lijdend volk geweest is, dat ik mij diep nederbuig voor den heer Max, burgemeester van Brussel en voor uw heldhaftige soldaten. Iedereen ten invent heeft zijn plicht vervuld. De talrijke geheime dagbladen die te Brussel en elders tijdens de Duit- sche bezetting verschenen, toonen ge noegzaam uw moed aan. Sedert liet slui ten van den vrede zijt gij voortgegaan met de vriendschapsbanden die ons ver- eenigden steexfe hechter te maken. Tusschen ons cn u bestaan schier geen meeningsverscliillen meer. Tusschen Belgje en Frankrijk be staat wat beters dan een eenvoudige vriendschap, dan een verbond er lie- stoat broederlijkheid. Wij moeten den ingeslagen weg blijven volgen. Als iiiend van Belgicv als gewezen journalist, zeg- ik u dat uw land een der schoonste bladzijden in de Wereldge- echiedoni© geschreven heeft. La ton we niet vergeten dat Belgie en Frankrijk voor altijd vereenigd zijn. Herhaalde malen onderbroken, werd de aanspraak van den heer Barthou bij het slot op een ware ovafciè en op bet geestdriftig geroep van ï/eve Belgie Leve Frankrijk I onthaald. OP HET STADHUIS Maandag morgen werden de Belgi sche journalisten ten stadhuize van Pa rijs plechtig ontvangen door don muni cipal en raad en door den gewestelijken raad der Seine. De ontvangst had plaats in het Salon des Arcades, dat vemerd was met Fran sche en Belgische vlaggen. M. Latapie. voorzitter der Franscho Persvereeniging, stolde de Belgen voor aan de leden van het bureel, waarna M. Dons, voorzitter der Belgische Persver- eeniging, zijne confraters voorstelde. De Belgen werden verwelkomd door M. Fernarul Laurent, ondervoorzitter van den Municipalen raad, die zelf dag bladschrijver is.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1