25 Donderdag- Nov. 4922 HOOSDE HERTEN Onze graasraitvoer naar Frankrijk De ccnfereiatie van Lassassa Het vroigwsnstemreöt in den Fransehen Senaat verworpen Bteedige vechtpartij te Madrid Rond het Parlement Romantisch zeedrama De aardbevingen in Zuid-Amerika Provinciaal Senator G0NG0 Tegen d@ spscsslatla Aftrnggelarij Schip in Nood Geweldige gasontploffing te Leekten XXVIII* JAARGANG NUMMER 246 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 8 CENTIENIEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-Db Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Clemens Zon op 7,14 onder 4,01 Eerst» Kwartier den 25 'Zoekt g&nuchten die des geests zijrt 't Is behoed voor 'die des vleeschs zijn wilt gij wrijjheid zelfs in 't kot vlucht de wereld en zoekt God l Iémand die zijn goesting immer \vil doen, die zijn slechte driften wil involgen, die nooit wil werder- staan aan 't kwaad is een ongeluk kige hier in dit tranendal en hier namaals in 't eeuwig leven. We leven maar nen keer en we moeten er van profiteeren, werpen de genieters op Hun spreken is niet juist, hunne veronderstelling gaat deerlijk en leelijk mank. Ons leven is eeuwig en ons eigen lijke leven begint slechts met on zen dood. En is het noodig dat we onzen beer loslaten om te profitee ren van ons huidig leven Kunnen wij daar alle stoffelijk, geestelijk, ja zelfs godsdienstig voordeel niet uittrekken zonder de dieren na te doen, of nog harder dwarsdoor ge sproken en zonder 't minste doeks ken er rond te winden, slechter ja dierlijker te werke te gaan dan de onredelijkste schepsels. Wij mensehen van geloof, man nen en vrouwen van plicht, wij mo gen toch zeer wel iets meer doen, iets meer te wege brengen, iets meer uitoefenen voor wat het drif- tenweerstaan en plichtenkwijten aangaat, dan dezen die geen geloof jen geen hoop hebben. Men zou waarlijk moeten veron derstellen dat men er op uit is om slechts door het verderf plezier te maken, genot te vinden, genoegen te scheppen. Sedert de oorlogsja ren is deze toestand zegr verergerd de zeden verslechten, het geloof verflauwde, de godsdienstigheid Verminderde. Is dit alles aan de vreemde bezetting aan de werke loosheid, aan de weelde (een kwade beest) te danken Of moet die al- gemeene verslapping aan andere oorzaken toegeschreven worden Wat er ook van weze, wij dienen dezen toestand te verbeteren en daarom moet iedereen voor zijn eigen, in zijne omgeving, in de sa menleving in 't algemeen zijn uit erste beste doen om zich door en in 't kwaad niet te laten meeslepen, Om zijne driften naar het goede, naar het verdienstelijke te richten. En daartoe nog moeten onze blik ken, onze gedachten, onze gevoe lens ten hemel verheffen. Hoog de herten We leven niet genoeg van hierboven. We zijn te aardsch, te stoffelijk, 'k ging zeg gen te dierlijk. We denken niet ge noeg op onze onsterfefelijkheid, op onze hooge weerde, op onze ver hevenheid als mensch geschapen naar het evenbeeld en de gelijkenis van een almogende en een almach tige God. Hoog de herten Bemint men iemand recht en wel, zoo zal men hem voor met gezel begeeren en betrachten bemint gij Godwaarom en gaat daar God zoo lange u wachtend staat gij God, o mensch, niet wachten t Doch om de herten hoog te hou den moeten wij iets kunnen lijden, ons iets kunnen ontzeggen, iets kunnen daarlaten al ware het ook toegelaten, Om de herten hoog te houden moeten wij ze tot God verheffen, 't Is ook broodnoodig dat we meer op God denken, meer bezig zijn met hem, meer afhangen van Hem, in een woord meer door, in en met God leven. Daartoe moeten we zijn bijstand inroepen en met onze grootsten ylaamschen dichter uitroepen 'Ach, wil mij gehulperi, O Heereom de schulpen der-bittere noot niet te mijden, die 'k moet om 't zoet te gesmaken, 'eerst bijten en kraken, 'en, zendt gij nog lijden mij, zendt mij nog moed Moed dus en betrouwen want die op God betrouwt zich nooit be rouwt. KICODEEM, De ministerraad heeft onderzocht of het niet gepast is het wit brood ai te schaffen en te vervangen ctoor grijs brood, zulks om besparingen op onzen graan invoer te doen. Anderzijds werd gemeld dat ons inlandsch graan oj) groo- te schaal naar Frankrijk wordt uitge voerd. Daarover werd den (bevoegden minister de volgende vraag gesteld De bloem 00 stond op 29 Septem ber 85 frank de 100 kil. en op 18 Octo ber, ter Beurs van Brussel, 100 fr. de 100 kil. 't zij een opslag van 15 fr. de 100 kil. Daardoor moet de prijs van het brood noodzakelijk 10 tot 15 centiemen opslagen. Wij vernemen dat dezer laat ste tijden inlandsch graan naar Frank rijk werd uitgevoerd en dat onze maal derijen bloem uitvoeren naar Holland, terwijl zij voor 't meerendeel slechts vijf' dagen per week werken. Aldus schijnt het, dat er onder de maalderijen afspraak .bestaat om de voortbreugst te beperken en om den voorraad van 's knds verbruik te ver minderen bij middel van uitvoer, wat desgevallend opnieuw den prijs der bloem zal doen stijgen, alhoewel deze reeds te hoog is uit hoofde der daling van onzen frank en het opdlaan van hot vreemd graan. Het is erg te vreezen dat de bloem nog- zal opslaan. De minister heefLdaarop geantwoord In strijd «iet de inlichtingen op dewelke de vraag gesteund is, was er geene abnormale uitvoer van inlandsch graan naar Frankrijk. In den laatsten tijd' hadden, de gewone verzendingen van zaad plaats die sommige specialis ten^] andbouwers alle jaren op dat tijd stip doen. Die verzendingen zijn overi gens weinig belangrijk. De laatste tolstatistiéken geven an derzijds een ernstige vermindering van den uitvoer van tarwe naar Frankrijk te kennen, in vergelijking met hetzelfde tijdperk van 1921. De statistieken aangaande het meel geven eveneens een vermindering van verzendingen naar het buitenland) te kennen. Die bewegingen zijn zonder in vloed op de prijzen van graan en meel, die inderdaad afhangen van die van de Amerikaansche markt. DE BELGISCHE AFVAARDIGING Brussel, 21 Nov. De Belgische af vaardiging ter Conferencie van Lausan- na is ale volgt samengesteld Afgevaardigden MM. baron Mon cheur Belgische gezant te Londen en Dauge, minister van Bolgie te Cairo. Deskundigen MM. Fred. Jacobs, afge- vaardigdeJwLeercfer van. het Crédit Anversois Bette, ingenieur en'Du- pont, afgevaardigde van de vereeniging der houders van openbare fondsen. Secretaris M. Paternote, ^cretaris van het Belgisch gezantschap té Borne. VERSCHILLENDE GESPREKKEN Lausanne, 21 Nov. M. Pomearré heeft heden morgen een onderhoud ge had met M. Nintehitch, Servische af gevaardigde, en met MM. Grew en Chi'ld, Amerikaansche vertegenwoordi gers ter Conferentie. Lord Cureon heeft te 13 uur, een ont bijt aangeboden aan MM. Poincaré, Mussolini en de Italiaansche en Fran- sche afgevaardigden. DE VOLTALLIGE NAMIDDAG ZITTING Lausanne, 21 Nov. De voltallige namiddagzittmg heeft slechts 3/4 uur geduurd. Bij de opening der zitting heeft de Turksche afvaardiging verzet eangetee- kend tegen het proces-verbaal der mor- genzitting, meldend dat het reglement der conferentie aangenomen was. De'Turken verklaarden dat zij niot hunne geheele instemming met het do cument verleend hadden. Lord Curzon die voorzat, verklaarde dat men njet terug kon komen op. ge nomen beslissingen, doch dat hunne verzetteokening opgenomen zou worden in het proces-vernaai der nieuwe zitting. Hierop werd de algemeeno bespreking open veiklaard. M. Barrère sprak een redevoering uit over het doel der conferentie. M. Caroni hoofd der Italiaansche af vaardiging legde een gelijkluidende ver klaring af. Lord Curzon trad deze verklaringen bij. Daarop werd de ritting geheven aan gezien niemand meer het woord vroeg. Parijs, 21 Nov. Met 150 stemmen tegen 134 weigerde de Fransche Senaat over te gaan tot de bespreking der arti kelen betrekkelijk de voorstellen welke aan de vrouwen het stemrecht en kies baarheid toekennen. Deze stem mins staat gelijk mét. een verwerptof IN DEN LOOP VAN EEN SYNDIKA- LISTEN VERGADERING WOR DEN REVOLVERSCHOTEN GE WISSELD ER VIEL EEN DOODE EN VERSCHILLENDE GEWON DEN. Madrid, 21 Nov. Heden morgen heeft in het Volkshuis de eerste zitting plaats gehad, van het Congres der Ver- eeniging van arbeiders. M. Jouhaux alsook een afgevaardigde, die de Inter nationale van Amsterdam vertegen woordigde, waren o. m. aanwezig. Wanneer laatstgenoemde 'het woord wilde voeren, werd hiertegen door de Spaansche syndikalisten hevig verzet geteekend, men belette hem te spreken. Weldra ontstond dan een handge meen en ging men ook «ver tot het gebruik van vuurwapens er vielen 1 'doode en talrijke gekwetsten, allen Spanjaarden. De policie gelukte er in de betoogers uiteen te drijven. De bijzondere kommissie van geldwe zen kwam gisterochtend bijeen >n ging tot de aanduiding over van do verslag gevers zijn de hh. Houtart, voor de be- grooting Pecher, voor de buitengewo ne begrootdng en Ponoelet voor de be- Deze kommissie benoemde tot verslag gever 'den h. Heyiman. De h. Wouters, handelde over de elek trische verlichting van het land, uitte den wensch, dat oen wetsvoorstel in den korst mogelijken tijd zou worden inge diend. DE KOMMISSIE VAN ARBEID EN NIJVERHEID De kommissie onderzocht verder de getallen die worden genomen bij het vaststellen van het duurte-cijfer. Er werd o. m. vastgesteld, dat bedoelde cij fers niest altijd juist rijn, daar de huur prijs tot dusver niet in aanmerking wordt genomen bij het vaststellen van het duurte-cijfer. OHINEE8CHE ZEEROOVERS ALS PASSAGIERS INGESCHEEPT, BE- ROOVEN EEN ENGELSCH SCHIP 2 DOODEN, 2 GEKWETSTEN Hong Kong, 20 Nov. De Biitsche steamer Sulan die een groot aantal Europesche en Chineesche reizigers ver voerde, wol ka zich naar Hong-Kong be gaven, werd door 65 Chineesche zeeroo- vers overvallen welke zich aan boord on der de passagiers van eerste en tweede klas bevonden. Die bende werd door een Chineesche vrouw aangevoerd. De steamer had juist Macao verlaten en bevond rioh op eenige mijlen in zee toen de zeeroovers hun aanslag begon nen mot revolverschoten af te vuren" om de bemanning schrik aan te jagen. ■Zij stoten officieren en reizigers in de salons en in de kajuiten op brach ten al de kostbaar lieden bijoen, welke aan boord waren, neerschietend diege nen welke verzet aanteebenden. Twee personen werden gedood, twee gewond. Z'ij braken ook de brandkast open die aan boord was en maakten zich van eenige duizenden dollars meester. Na hun roofdaad dwongen de zee- roovers de officieren m de bemanning aan te leggen op enkele mijlen voorbij Hong-Kong, haven die zij met uitge doofde lichten voorbijstoom'den. 'T VERDWENEN PAASCH-EILAND 'Valparaiso, 21 Nov. Hét Paasch- eiland wiens verdwijning tijdens de jongste ramp thans vaststaat, was gele gen op 3.830 km. ten Westen van Val paraiso. Het eiland telde 281 inwoners en was zeer belangrijk op oudheidkun dig gebied. Het (bevatte o. m. talrijke standbeelden, van reusachtige afmetin gen, menschelijke figuren voorstellend en in de rotsen van den Ranororaka- .vulkaan gebeiteld. Een Fransche kolo nist, Dutron-Bornier genaamd, stond 50 jaar geleden, aan het hoofd der be volking en zijn dochter volgde hem la ter op onder het regentschap van die in- landsche koningin Korato. OOK DE HAW AI-EILANDEN GETEISTERD Valparaiso, 20 Nov. De gezag voerder van het Amerikaansche schip Santa Cruz dat gisteren te Iquique aankwam, meldde bij vertrek uit Calao draadlooze berichten te bobben opge vangen, die te kennen gaven, dat de vloedgolf, die met aardbeving gepaaid ging op de Hawai-eilanden groote scha de heeft aangericht. De haven van Hi- lo word, verwoest terwijl het Coconu't- eiland is verdwenen. De schokken duurden lnor gister morgen 8 uur aan de kust voort en een hevige aardbeving werd in de stad waargenomen. De stoffelijke schade wordt thans ge raamd op 70 miFlioen pesos. Donderdagavond werden te Copiago drie hevige schokken gevoeld op een groot landgoed waar een boomgaard 200 M. werd verschoven, terwijl op ver schillende punten de bodem van een scheurde. Door het afsterven van den provin cialen senator del'la Faille d'Huysse, hoeft de katholieke groep besloten aan den Provincieraad van Oost-Vlaande ren de kandidatuur te stellen van den h. Gustaaf Eylenbosch, voorzitter van den Gentschen Katholieken Werklie- denbond en gewezen schepen der stad Gent. EEN GROOT VOORDEEL In de kolenmijnen van Luena, nabij Bukama, distrikt Tanganika-Moero, in Belgisch Kongo, bedraagt de voorraad kolen verschillende duizenden ton. Per maand kan vier duizend ton kolen ge leverd worden. In September werd drie duizend vijf honderd ton boven gehaald. In verband Mermede is het belang rijk te wélen dat het veiibruik van kolen geregeld toeneemt in onze kolonie, en maandelijks zoowat twee duizend ton bedraagt. Met het oog op dezen toestand over weegt de spoorwegmaatschappij de toe passing van een verminderd tarief om de bewoners van Elisabethstad toe te la- ton zich tegen fatsoenlijken prijs van kolen t!e voorzien. Het gebruik van steenkolengruis, heeft uitmuntende uitslagen opgele verd voor de verwarming van ketels. Uit de werken die worden uitgevoerd blijkt het dat de dieper gelegen lagen (steenkool in hoedanigheid verbeteren. De kwestie wordt ondertusschen bestu deerd, om schiftingmachines te plaat sen, waai-dqor de thans uitgehaalde ko len mogelijks kunnen worden verbe terd. In de bekken van Luena komt een werkeÖijk kolen cenflrum ^fcot (stand en ontwikkelt zich een krachtige nijver heid. Wat als een voorname uitslag kan gelden is het feit dat het hout als brandstof stilaan verdwijnt, zoodat de Spoorwegmaatschappij van Katanga daaraan zal kunnen verzaken binnen ongeveer zes maand. Dat. is een groot voordeel, wanneer men weet dat het gebruik van hout, als brandstof, talrijke moeilijkheden ver oorzaakt ©u duizenden inboorlingen aan het rooien van boomen enz. te mid den van bosschen, in dikwijls zeer on gunstige hygiënische omstandigheden, worden gebezigd. Het is overigens een werk dat door de inboorlingen niet graag wordt verricht. De mooiste stre ken worden soms vdmield, {waardoor stoffelijke schade wordt aangericht, nnaar ook de gezondheid en de welvaart der (bevolking wordt benadedd. In ieder opricht is aldus de ontwikke ling van de kool mij nen een groot voor deel voor onze kolonie, Brussel, 21 Nov. Volgens de bla den is er véél spraak in de rechterlijke kringen .van een onderhoud tusschen den jprocurour-generaal Servais en den gouverneur der Nationale Bank, wegens de te nemen maatregelen tegen het on wettig trafiek in zekere waarden en koopwaren. Het parket zou met strengheid het ar tikel 311 van het strafwetboek toepas sen, dat straffen bepaalt tegen hen, dié door welkdanig 'bedrog, klimmingen of daling veroorzaken. Een handelsreiziger in voedingswaren een zekere A.., woonachtig Florisstraafc te Antwerpen, denkelijk overgehaald door de algemeen© strooming om naar groot geld te slaan, had zijn scheepje zoodanig slecht gestuurd dat het schip breuk leed en dat Hj er onder door was geboerd. Zooals zoovelen had hij in den laals- ten tijd de gekste verhandelingen ge daan om zich nog tc redden, en was er nog dieper ingezonken. De (kerel moest het toen opgegeven htibben, en om zijn eigen persoontje te (redden uit de klauwen van het gerecht, fvond hij niets beteis dan eene som van 13.000 fr. af te truggelen, ten nadeele van «Le Syndieat des Acheteurs de la viri'O en de vlucht er mede te nemen, zijne vrouw en kind aan hun lot over latend. Benevens deze 13.000 fr. die liij af getruggeld heeft, laat liij een kort van 40.000 fr. Wenschelijk ware het. dat deze mis lukten baron zelfs werd gevat in al to geval Hj wordt ieverig opgezocht DRAMATISCHE REDDING DOOR DEN TRANSATLANTIEKER PTTTSBURG Londen, 21 Nov. De berichtgever van de Daily Chronicle seint uit Li verpool aan zijn (blad, dat de bemanning van de Italiaansche boot Mote Grop- pa bestaande uit 45 koppen door don transatlantieker Pittsburg in volgen de moeilijke omstandigheden werd ge red De Monte Groppa is een nieuw vaartuig van tien duizend ton, behoo- rend tot een firma van Triest. De boot kwam van Montreal en was met een la ding op weg naar Venetie. Op 5 No vember vertrokken uit Montreal, had de Monte Groppa een voorspoedige reis tot ze dezer dagen werd verrast door een orkaan. De brug van liet schip werd door de golven weggeslagen. Weldra ontstond er een lek. De bemanning ar beidde koortsachtig om de lading over boord te werpen, doch tevergeefs. De stokers en macHnisten moesten werken tot aan de lenden in lipt water, dat ver vaarlijk steeg. De reddingsbooten wer den door de golven uit de henggels ge rukt, geraakten los van de touwen, en .gingen verloren. De toestand was wanhopig. Toon sein de de kapitein draadloos verzoek om •hulp. Het was de transatlantieker Pittsburg die het opving, en dade lijk ter hulp vaarde. De beide vaartui gen bleven in telegrafische verbinding, en om negen uur, op het kritische oogenblik, toen de Monte Groppa dreigde te verdwijnen in de golven, was dey( Pittsburg ter plaatse en kon de Italiaansche bemanning hede-maal ^worden gered. Dinsdag morgen, rond 10 ure, is de Gemeenteplaats, te Laeken, in rep en roer gezet door een© geweldige ontplof fing, die groote stoffelijke sdhade heeft veroorzaakt, zonder evénwel persoonlij ke ongelukken te veroorzaken. Onder die plaats loopt de spoorweg- lijn Brussel-O oston de en sedert Maan dag avond werden de voorbijgangers een sterken gasreuk gewaar, die uit den grond scheten te komen. Dinsdag mórgen nu waren t wee werk lieden van de gas komen zien en zij had den een zwaai- ijzeren deksel der cana- lisatie pas opengelegd? of een ontplof fing volgde. Tegelijkertijd vloog een geweldig» vlam uit den grond Eene instorting liad plaats, die een half uur lang het treinen verkeer bene den onderbroken heeft. Daarentegen was bovon het tram var/ keer een hooien tijd gesteend

De Volksstem | 1922 | | pagina 1