25 1 Zaterdag 1 Nov. 1922 9e inlernalloiaale toestand van i s®esaliffs®h stendpist Vreesiie prins De conference van Lansansa Be Hiailaaitseiie premier hei Vatten ie vreemde banke» ie Brussel La9ii!b@s!%?ig§S^g§&i Büitsshs bandieten eservalleüi een bank te Valkenburg Vaer d® a. s. Ossferestie vast Brussel Set lever» vast Qtomeiieeau wordt bdraigd ie talüg van Rtnnenie enisstapi sm soa aanslag Teruggeven taalregelen legen besmettelijke ziektes Eera Lraper XXVIII» JAARGANG NUMMER 248 Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 DA.GSIL.A.r> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt H.Catharina fconop7,17 onder 4,00 BEerste Kwartier den 25 Publiciteit buiten het Arr. AALST r: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. r De landelijke raad der socialis tische partij en de roode parlemen taire groep vergaderden gisteren ter bespreking van het rapport, dat op de socialistische anti-oorlogs conferentie van 10 December, te 's Gravenhage zal voorgedragen jyorden. Want dat is ook een van hunne 'Specialiteiten geworden. Ze zijn Piet alleen de Arbeiderspartij, zij zijn ook de partij die alleen tegen den oorlog is. De werkman die niet in hunne gelederen is ingedeeld, is als van zelf sprekend een slaaf en al wie burger is, die is even zelf sprekend voor den oorlog. Het is overbodig te discuteeren. Uit schrik van heel en al te ver dwijnen en om reden yan bestaan te hebben, moet zij zich aan die be weringen vasthouden gelijk schip breukelingen aan een wrak, Enfin de eenige anti-oorlogspar tij die de wereld nog bezit zal op li) December te 's Gravenhage congres,seeren en manifesteeren en de heer Joseph Wauters heeft het rapport gemaakt, dat tot richtsnoer dienen zal van de verklaringen die de Belgische socialisten in den Haag zullen afleggen, Het verslag begint met de schil dering van den troebelen en onrust- wekkeuden toestand van Europa waar men ook het oog wende, over al bespeurt men kiemen van toe komstige botsingen en ontwaart men aangestoken lonten de vrede is verder dan ooit weg, de naties blijven tot de tanden gewapend te genover elkander staan, de regee ringen zijn machteloos om de be loofde rust te brengen en, natuur lijk, is overal het Kapitalisme, met eene hoofdletter K de schuld van dit onheil. Maar toch zien, in dit donker zwerk, onze socialen een paar licht stralen ten eerste de Volkenbond, die een werk van goeden wil is ten tweede, de Kerken buiten de katholieke, dewelke alleen wil gaan welke hunne moreele krachten vereenigen om ze ten dienste te stellen van de rechtvaar digheid onder de mensehen en ten derde, en vooral, de arbei dersklasse zooals M. Wauters gelieft de socialistische partij te goemen. Dat zij die beweren dat de so cialistische partij overal achteruit boert Wauters' verslag maar eens lezen ze zullen het dan anders leeren. Het socialisme schijnt met reu zenschreden vooruit te gaan, In Engeland waar onder het etiket ,van de Labour-Partij, kapitalisten, groot.-eigeuaar, kolonels en litte- rators zijn gekozen, boekt het eene schitterende zegepraal in Italië, niettegenstaande liet verraad van een Mussolini, moet men niet wan hopen als men een man bezit geli jk ,'Turati (die door het Congres uit de partij werd gedrongen 1) en zelfs in Amerika, waar er één socia list op 465 zetels werd gekozen, vindt Wauters dat (Je resultaten der kiczingen niet ontmoedigend zijn. Onze vriend Joseph schijnt de broer te zijn van .Tennv 1' Ouvrière, wier leuze was content de peu tevreden met eene doode musch Al de socialistische syndicalisti sche, cooperatieven-kraditen dei- wereld zullen op 10 December te 's Gravenhage bijeenkomen en nl heeft de gansehe wereld reeds la ten weten dat men van geen oorlog meer hooren wilde, zij zullen het op IQ December herhalen en dan eerst, als zij bet hebben gezegd, dan is het waar en als er geen oorlog meer komt, dan hebben we dat uitsluitend aan de socialisten te danken en aan niemand anders. Als er een dat durft tegenspre ken dan zullen ze hem dat anders aan zijn verstand brengen, Het rapport stelt aan de kaak de pogingen der reactie in de verschil lende landen en noemt daarbij het Faseisme, in Italië, door de uit spattingen van het Communisme in het leven geroepen, En tegenover die «reactionaire» pogingen dewelke men in andere landen zou kunnen beproeven, zal de socialistische partij niet aarze len aan de georganiseerde arbei dersklasse den raad te geven om krachtdadig, desnoods door wapen geweld, hare vrijheden, hare wer ken en hare veroveringen te verde digen. Was het niet met wapengeweld dat de socialisten in Italië de fa brieken gingen bezetten en de vrij heid van anderen te niet deden Ten slotte komt de gewone uit eenzetting over het onrecht aan Duitschland aangedaan, over de noodzakelijkheid der vermindering van de oorlogsschatting en het op heffen der bezetting. En als bouquet de vermel ding dat, als de arbeidende klasse, 't is te zeggen de socialisten hunne internationale eenheid weten te herstellen, het socialisme zal te voorschijn komen als de eenige en groote formuul van beschaving in de wereld, Daarmee kunnen we best slui ten na die bevestiging is er inder daad niets meer hij te voegen. Brussel, 23 Nov. Prins Eugeen, broeder van den koning van Zweden, bevindt zich op dit oogenbiik te Brus sel, van waar hij naar Frankfort reizen zak DE VERGADERING DER TERRI TORIALE. EN KRIJGSCOMMISSIE Lausanne, 23 Nov. De commissie gelast met de territoriale en krijgsvraag- stuk-ken vergaderde te 11 ure. Ismed Pasja beantwoordde breedvoe rig de afgelegde verklaringen, en de ge dane voorstellen. M. Venizolos Leeft zekert opmerkin gen van Ismed Pasja weeded. De commissio ibesl-oot een subcommis sie in te stellen voor liet onderroeken eener krijgsvrije grondótreek langs de- grens van Westelijk Tliracie. Die com missie zal verder 't waagstuk der spoor wegen en dit ven de liaven van De- deagath onderzoeken ten einde aan Bul garen een uitweg op de Egeisohe Zee ite verschaffen. De commissie zal haar werkzaamhe den lierneme-n na het verslag van de subcommissie te hebben ontvangen. - NADERE BIJZONDERHEDEN Ismed Pasja weerlegde de argumen ten van geschiedkundigen aard door M. Venizolos opgeworpen om het behoud van Westelijk Tliracie aan Griekenland te verzekeren. Hij haalde andore argumenten aan om die landstrook integendeel ami Turkije te doen toekennen. Hij trad nog beslister op voor wat betreft het lot van Karagath, nauw ver bondon aan de toekomst van Andrino- pel. HET LOT VAN WESTELIJK THRACIE Lausanne, 23 Nov. ïsmet Pasja verklaarde aan de dagbladschrijvers dat hij mei. lord Curzon en M. Barrère een -onderhoud zou hebben in den loop van den avond. Hij hoopte dat het lot van Westelijk Tliracie zou beslist wezen. HET VRAAGSTUK DER VOLKS STEMMING VOOR WESTELIJK THRACIE Lausanne, 23 Nov. Ismed Pasja liet zijn verwondering uitschijnen over hefc bestrijden de!r mogendheden van het voorstel een volksstemming in Wes telijk Thracie uit te schrijven. De geallieerden hebben steeds ver klaard te strijden voor de vrijheid cn hot zelfdbeochikkingsrechi der yqlkcren. MUSSOLINI'S TOENADERINGS POGINGEN De Italiaansche minister van Onder wijs heeft een vierordemng uitgevaar digd, krachtens welke op alle scholen in de onder wijslokalen een portret van den koning aanwezig moet zijn. Bovendien moet in elke klas een kruisbeeld aange bracht worden. Deze verordening is kenmerkend voor den ook in Lausanne door Mussolini zelf gevestigden godsdienstzin van den nieuwen premier. In de kringen van het Vaticaan slaat men het klaarblijkelijke verlangen van Mussolini, om in betrekking met liet Vat i kaan te komen, weliswaar met op merkzame welwillendheid gade, maar men doet het met 't gebruikelijke voor behoud. Tot dusver kan men nog niet inzien, hoe juist de nationalistische regeering de hinderpalen zal kunnen overwinnen, welke een toenadering jtusschen kerk en staat in den weg staan. KARDINAAL MAFFI SENATOR Parijs, 23 Nov. Uit Rome wordt gemeld dat de Paus aan Kardinaal Maf- fi toelating' gaf zij.n benoeming tot Se nator te aanvaarden. M. Mussolini ziet daarin één bewijs van nieuwe politiek van het Vatiikaan en stelt zich voor tal rijke andere Italiaansche prelaten in den Sonaat te (benoemen. De vreemde banken, die te Brussel gevestigd zijn, hebben Donderdag ver gadering gehouden in de Nationale Bank van Belgie, onder voorzitterschap van M. Lepreux, ondergouvemeur. M. Lepreux heeft betoogd dat de cam pagne van wantrouwen, tegen liet Bel gisch eren iet, en waarvan de noodlottige invloed zic-h onlangs met zekere hevig heid heeft doon gevoelen, hoegenaamd niet gerechtvaardigd was en dat er in tegendeel -ernstige rédenen -bestaan, dat men Belgie vertrouwen schenke. Om dit vertrouwen, in Belgie niet alleen, maar ook en vooral in den vreem de te herstellen, kan de samenwerking der vreemde banken veel nuttige diens ten bewijzen. De vreemde banken hebben aan do Nationale Bank van Belgie hare recht zinnige en volledige medehul-p beloofd, en hun vast inzicht doen kennen, van rondom haar geschaard te blijven, om hare werking tej .versterken {tegen de aanvallen van diserediet die men den Belgische frank aandoet. DE ZWAVELZURE AMMONIAK GEDURENDE DEN WINTER In een onzer vorige artikels schreven wij dat do landbouwer er voordeel kan bij hebben gedurende den winter het doode jaargetijde, wanneer de handels- messtoffen gewoonlijk bestkoopet zijn eenen voorraad zwavelzuren ammo niak aan te koopen, met liet oog op de eersue lentebc-emestingen. In een ander artikel duiden wij de wijze aan, om de ze meststof op de beste manier to bewa ren. Doch het kan in den winter zelf nut tig wezen eene zekere hoeveelheid zwa velzuren ammoniak uit te strooien, op voorwaardo daarmede niet te vroegtij dig aan te vangen. Te vroegtijdig uit gestrooid, zoude er onvermijdelijk var lies op ontstaan, zelfs in zware kleigron den doch van a-f de maand Januari, mag men eene toepaising doen op boom gaarden, hop, aspergien, rliabaiber, en andere chepworielendo doorlevende planten, die uit zoo eene vroegtijdige t-oepassing veel voordeel zullen trekken, doordien zij bij het hernemen van den groei eenen behoorlijken voorraad recht- streeksch opneembare stikstof aantref fen, zoodat zij bij'de eerste verwarming van het weder vroegtijdig en welig kun nen doorschieten. Na de vermelde ge wassen komen de uitstrooiingen op kool zaad, droge weiden, desgevallend jonge klavers, snijgraan, en nog later op garst, rogge en tarwe. Aldus komt men vooraan in de maand Maart, als wanneer de lente-be mestingen voor goed aan den gang zul len gaan. Het spreekt van zelfs dat geene uït- strooiingen van zwavelzuren ammoniak gedurende den winter op bloobe gron den zullen plaats grijpen. Uitgaags 's winters mag dit wei, kort voor de planting of de zaaimg de zwayoizuro ammoniak wordf dan -oppervlakkig in gewerkt. Door vier Duitscliers is Woensdag na middag, te half zes, de Valken'burgsche Wisselbank (Holland) overvallen. Alen revolvers in de hand geboden drie hunner den bediende, een nog jon gen man, de on dei- zijn beheer staande kas met geldwaarden af te geven. Aldus ontvreemdden de dieven 3000 fr. aan cheques, 380 gulden aan bank papier, 300.000 mark en 1600 Fransohe en Belgische franks. Zij hadden geen gelegenheid de brandkas, die gesloten was, te foreeeren, wijl omwonenden den overval inmid dels ontdekt hadden. De dieven sloegen daarom op de vlucht en gelukten er in te ontkomen. Een Van hen is door den bediende herkend het was iemand die denzelfden dag tweemaal geld gewis seld had. De overval had plaats nog gee:i vijf minuten nadat de eigenaar van de bank, deze met een client had verlaten. Het vermoeden is dus gewettigd dat de roo- vers op een gunstige gdleg«enheid ge wacht hebben om het brutale stuk te volvoeren. Er wordt met policichonden naar de daders gespeurd. VOORBEREIDENDE BESPREKINGEN HET DOEL DER REIS VAN M. THEUNIS Vooraleer bepaaldelijk to besluiten de conferentie van Brussel te houden acht ten MM. Theunis en Jaspar het wen- schelijk zich te verzekeren of de geal lieerden en inzonderheid Frankrijk en Engeland overeen zouden komen. Op de conferentie van Londen moest M. Theunis al zijn optimisme aanwen den om botsingen tusselien MM. Poin- oaré en Lloyd George te voorkomen. Te Brussel kan de toestand van Belgie nog delikator wezen, daar er dan kwestie zal zijn van heel de herstelpolitiek. Belgie zou nog meer gevoelig zijn oio een mieloopen te Brussel dan te Lon den. Ook zullen MM. Theunis en Jaspar aan de 'geallieerden vragen over de bij zonderste punten van het programma overeen te komen voor naar de confe rentie te gaan. DE BELGISCHE MINISTERS TE PARUS De Begiscbe ministers, MM. Theunis on Jaspar, zijn Donderdag den ganschen dag in onderhandeling geweest met de Fransche regeeringsmannen om de con ferentie van Brussel voor te bereiden. Over die onderhandelingen wordt het grootste geheim bewaard en er zal geen enkele verklaring van geen van beide zijden afgelegd worden. Al de dagbladen bespreken het. doel der reis van de Belgische ministers. NAAR LONDEN Na hun bezoek te Parijs zullen MM. Theunis en Jaspar naar Londen gaan ter voorbereiding van de Brusselsche conferentie. 'T OORDEEL VAN M. MUSSOLINI ÖVI. Mussolini, voorzitter van den raad en minister van buitenlandeche za ken in Italië, heeft, in den loop van een intervieuw, verklaard dat, in zake her stel, Italië hare eisclien zou stellen te Brussel. Duitschland, zegde hij, kan en moet betalen, en Italic zal zich scharen bij dezen die willen 'hebben dat het gebeu- re. Dit geeft ie kennen welke houding M. Mussolini te Brussel nemen zak Volgens den ïtaliaansehen fcersten minister was de Duiteehe revolutie een ersatzrevolutie. MM. THEUNIS EN JASPAR BE RAADSLAGEN MET MM. DELA CROIX EN BEMELMANS MM. Theunis en Jaspar hadden met de Belgische afgevaardigden bij de commissie van herstel MM. Delacroix en Bemelmaas oen onderhond tijdens het welk zij gedachten wisselden over de hangende vraagstukken, vallend binnen de bevoegdheid dezer com missie en over vraagstukken 'w^lke te BnEsél zullen opgeworpen worden DE VOORUITZICHTEN M.M. Theunis en Jaspar verlieten Quai d' Orsny te ure, in gezelschap van den baron Garffier d'Hcsteoy. d-eden geene verkUarimgen aan de dagbladschrijvers. Mm vcronüe.-stalt evenwol dat oen voorbereidende verga dering t/usschen Frankrijk, Sagdhfod, Italic en Belgie zal pp touw gezet wor- den. 4 De r« New-York Times schrijf I i Clemenceau heeft oen groot succes ibe* haald. Het is thans zeker, dat zijn bezoek aan Amerika een triomftocht zal wor-j den. De bewaking van Clemenceau door! de New-Yorkscho politie tijdens' jsij-n» reis door de Vereenigde Stalen is ver-- dubibeld, in verband met. een door hem. ontvangen brief, waarin met een aan-^ slag op zijn leven wordt gedreigd. De brief is ondorteckend Een vev teraan uit den wereldoorlog. Parijs, 23 Nov. De bladen deelcü uit Bucharest het volgende mede De Koning ontsnapte hij geluk aai; een aanslag tegen hem gericht. In gezelschap van de:i minister van binnenlandschc zakep was de vorst op jacht gegaan In de buurt van Sightea- ra en Transsycvanu. Zijn trein moe.-l gedurende zes uren in de statie van Brassav blijven staan daar een trein, welke op het spoor reed, enkele oogein blikken vroeger ontriggeld was in om standigheden welke nóg niet met juist heid konden vastgesteld worden, maar die toelaten te veronderstellen dat er-sa botage in het spel is. De minister van financien ontvina van eenen onbekende, ten titel van te ruggave, eene som van 1000 fr. Dit geld werd in de schatkist gestort. Het Staatsblad van 23 November kon digt een omstandig koninklijk beslui:, af, waarbij aan de gemeenteoverheden de Rijksgezond heidsopzienersde go neeskundigo kommissies de geneeshce ren, de ziekenoppassers en de partikidio ren, de plichten herinnerd worden dit zij te vervullen hébben, voor het aan geven van erkende of verdachte geval len van besmettelijke ziekten, zooals cholera, pest-, pokken, vlektphus oa typhus. Het is aan de voddenrapers, rare teiiten en oude kleerkoopers en over 't al gemeen aan elkeen verboden linnen, vodden, tapijten, gordijnen, behangsel, kleerage, hoddegoed toiletartikelen en gereedschappen welke gediend hebben voor pestlijders, té koopen, te verkoo- pen, te geven of achter te laten, tenzij dezelve vooraf door tusschenkomst van een officieele ontemettingsdienst on te smet werden. Het is verboden in de waberloopeh, vijvers, poelen, bleek'erijen of openbare wasschcrijen door een pestlijder bemaete te lakens, linnen, boddegoed, klcerage te wasschen of te laten wasschen, indien dezelve vooraf niet door bemiddeling van een officieele ontsmettingsdiensl ontsmet zijn. Het is verboden op den openbaren weg te verspreiden, of in de Waterloo- pen, vijvers, poelen, beken, goten eri grachten de uitwerpsels te storten van aan pestziekte lijdende personen alsook het water dat gediend heeft tot hnnne verzuivering of tot het reinigen van da door hen aangeraakte voorwerpen. Het is insgelijks verboden dezelve in de openbare riolen te storten voordat zij ontsmet zijn. Strenge straffen zijn voor de oven tredingen dezer voorschriften vastgc steld. E. P. Eki'le, gewezen prefekt der Va* tikaansclie bibliotheek, zou AVocnsdag .-erwittigcl geweest zijn, dat hij bij liei aanstaande konsistorie 'kardinaal zou benoemd worden. E. P. Ekrle die doorgaat voor een der grootste geleerden van de wereld hoef: de hoogste onderscheiding hem gaboden door den Paus, zijn gewezen studiemakkcr. geweigerd. De geleerden der gansehe wereld ne men hunne toevlucht tot de kennissen ran den Vati-kiumseben bibliothekaris, M. Pierpont Morgan, Amerikaanschc bankier wendde ssieb tot hem voor hel schikken zijner verzameling oude hands schriften. E. 1'. Elu-lc is de uitvinder van eetl vernis voor het bewaren van handschrift ten.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1