De brieven van den Onbekende Soldaat Zondag 26 Novemij. Maandag 27 Novemb. 1922 Vier Ipen sildekt ie Waslhm Vmr ie a. s. Conferees® sffislireia Biafelj Esrli js afgeranseld De vermoorde Aiiiobesf^isrdir m De esitferentig van Latisassa IrsMwea tegm wil en iank icfflifesi? van 25 Ksvember E® Pass vertegenwoordigd op de senfereneie van Lausanne De israoéfesperking KAÜIR Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. Tel. li4 XXVIII» JAARGANG NUMMER 243 10 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 TJitgsvor: J. Van Nüffel-De Gendt 'Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place da la Bourae, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Victorina Zon op 7.18 ondor 8,59 H. Acharius Zon op 7,19 onder 3,58 Nieuwe Maan den 3 Kwakzalvers en huichelende Volksbedriegers lieten reeds een paar artikelen verschijnen, waarin zij, onder voorwendsel dat er nog misbruiken en wantoestanden be staan in het leger, op recht onbe tamelijke, om niet te zeggen mis plaatste wijze, den spot drijven met de vaderlandsche plechtigheid van de» onbekenden soldaat, De betooging was vooreerst een troost voor vele familiën wier kind niet terugkwam en onbekend op het slagveld is blijven liggen. De spontane hulde aan den onbeken den soldaat gebracht, heeft bewe zen, dat het goed deed aan het hart des volks, dat ook dezen wier naam onbekend is gebleven, van de dank baarheid des Vaderlands niet zijn verstoken gebleven. Want in den onbekenden soldaat werden al de zen gehuldigd die ongekend hun offer voor het recht hebben ge bracht. Het is goed, zoo zeide een werkman, dat die onbekende aan wie niemand denkt, ook eens op plechtige wijze herdacht worden. Dat aan de Congreskolom alles in het Franseh geschiedde dat is niet waar. De Koning, alhoewel korter, sprak ook in het vlaamsch. En ware het al franseh geweest, dat was mis, doch geen reden om eene Vaderlandsche betooging te bespotten. Verre van eene schande te zijn, is het wel een groote eer de eenvou dige soldaten aangedaan, dat een hunner makkers in het hart van het land dagelijks aan de voorbijgan gers komt herinneren, dat Walen en Vlamingen voor het goede recht hebben gestreden, en aan jbeiden gelijk recht in woord en feite moet wedervaren. Het is een schoon gedacht, de kist van een belgisch soldaat te stel len aan den voet der Congreskolom om aan allen te herinneren dat 1830 en 1914-18 de glansgeziehten zijn geweest der bdgische ,soIidariteit en der belgisehe macht voor de ver dediging van het recht. Het is alles behalve kiesch en deftig voor een christen democraat den onbekenden soldaat te doen rusten tusschen de beenderen van engelsche en duitscbe viervoeters. Denkt u niet dat gij vele ouders en familieleden van onbekende solda ten daardoor hartzeer hebt aange daan Ik weet liet wel er waren vele en nog zijn er vele ongelukkige toe standen in het leger, maar het is mis het overschot van den onbe kenden sodaat hierbij te sleuren om onhebbelijke toestanden aan de kaak te stellen. Deze onwaardige epistels stampen wij onder de voeten en in naam van alle ouders en familieleden van on bekende soldaten en oud-strijders, in naam van alle gesneuvelden, in naam van stad en land brengen wij diepe hulde aan den onbekenden soldaat, die als symbool van vader landsliefde en recht de harten ver eenigen zal van alle ware Belgen, en ze allen aanzetten zal ten bate der eendracht ook die Vlamingen hun recht te doen wedervaren. MILES. Onze lezers herinneren zich dat er onlangs onder de puin en van het fort van Waélhem, verscheidene lijken van gesneuvelde Helden werden bloot ge legd. Thans heeft men er weer vier ge vonden, niet in het fort, maar in het veld, nabij de Netherivier. Voor eenige dagen was er ten "bureele van den militairen ontgrèmngsdienst, te Mec'helen, eene inlichting toegekomen van een gewezen soldaat uit den groo te oorlog, dat er in deze gemeente nog verscheidene militairen moesten begra ven liggen. Eene 'begraafplaats van minstens vier soldaten werd nauwkeurig aangeduicL- Wconsdag vertrok de luitenant van den militairen ontgravingsdienst met zijn mansriiappen. en vergezeld van den inlichter, naar deze gemeente om de op zoekingen to'beginnen. De plaats waar do Helden moesten liggen werd zeer nauwkeurig aange duid, tegen den muur eener schuin' van den landbouwer E. Van Noyen, een weinig voorbij de Ne the, op den weg naar Waarloos. Na ongeveer een uur werkens haalde men de stoffelijke overblijfsels boven van vier gesneuvelde Helden. Te oordeelen naar het overgeblevene moeten het 3 manschappen en een of fir cier zijn van liet 4e linie, bij do be storming van liet fort van Waelhem ge sneuveld. I)o eenzelvigheid dezer dap peren is nog niet vastgesteld. De stoffe lijke oveiiblijsels werden naar het mili tair kerkhof van Lier overgebracht. PIET! I 'ONT MORGAN ZAL DE CON FERENTIE VAN BRUSSEL ALS WAARNEMER BIJWONEN De Chicago Tribune meldt dat de lieer Pierpont Morgan de conferentie van Brussel in de hoedanigheid van waarnemer zal bijwonen. Volgens de Petit Parisien zal lord Curzon Engeland op de conferentie te Brussel vertegenwoordigen, in geval Bonar Law daartoe verhinderd zou zijn. DE DOCUMENTATIE VAN; DEN VOLKENBOND De Petit Parisien doet uitschij nen dat men denkelijk aan den Vol kenbond zal vragen zijn medewerking te verloenen aan de conferentie van Brussel, door het beschikbaar 6tellen zijner groote economische sectie. Onior meer zal men dit korps juiste gegevens vragen over de intergeallieerde schul den. MM. Theunis en Ja^par zijn vast be sloten •oogen-blikkelijke betalingen van Duitschland af to dwingen. Zij zullen een practische oplossing vinden wolk uitsluit alle mogelijke geschillen, zoo- wed onder do geallieerden als met de schuldenaars. Berlijn, 23 Nov. In den morgend Van 22 November begaven zich een Britsohe en een Franfeche officier van. rle Internationale Commissie van Toe zicht naar ïngclstad-t om aldaar oen mu nitiedepot te bezoeken. Dit bezoek was 48 uren te voren aan 'do Duitsche autoriteiten medegedeed. Nauwelijks was de trein waarin ach de officieren bevonden de statie binnenge reden, alwaar zij zich moesten vervoe gen bij «een Duitsch officier, bestuurder van het munitiedepot, of een bende bur gers die men niet had opgemerkt en die met matrakben gewapend waren vle ien de officieren aan. Andere 'burgers sloten de deuren van de statie om den auto den weg te ver sperren en bedreigden den autobestuur der, die zijn motor in beweging wilde brengen, met den dood. Toen begonnen zijn naar de auto steen en te gooien. De Britsche officier werd geslagen en aan liet aangezicht gewond. Geen enkel soldaat, noch do chef van fret gebouw liet zich rion.. NOG TWEE AANHOUDINGEN Vrijdag morgend heeft de politie nog een anderen kerel aangehouden, die de hoofdstad woont, en die in den moord zou betrokken zijn. Een revolver van zwaar kaliber werd in zijn bezit ge vonden. Kolonel Mago is met hot onderzoek van het wapen gelast. Naar het eerste onderzoek heeft uitgewezen, zou de re volver wel voor den moord hebben kun nen dienen. In den namiddag heeft de politic nog een derde kerel aangehouden, die niet de eerste maal met het gerecht in aanra king komt. Uit het onderzoek is ook gebleken dat deze laatste den nacht der misdaad niet in rijn woning verbleven hoeft. Eerst des Zaterdagsnamiddags, rond 3 uur, is de kerel thuis gekomen. Het onderzoek wordt ieverig voortge zet en zal nu gauw licht brengen in doze geheimzinnige en akelige misdaad. De eersfó aangehoudene heeift een tijdverdrijf voor den nacht der misdaad opgegeven, 't. Valt echter te bezien of dit tijdverdrijf zal waai- bevonden wor den. Hetgeen zoor te' betwijfelen valt, daar het onderzoek reeds uitgemaakt maakt dat de aangehoudene stellig een dei- drie mannen is, die Maes met rijn auto nhar het huis in da St. Laurentius- straat had overgebracht. Er is ook nog uitgdegt dat de drie kerels in dezelfde straat, zich van oen onbewaakten auto hebben willen mees ter maken, maar de motor van het rij tuig echter niet konden in beweging brengen. BISDOM VAN GENT Zijne Hoogwaardigheid de Bisschop heeft benoemd Bestuurder van het klooster te Moer bei e, den E. H. Volckeart, pastoor te Smetleden Tot Pastoor Te Wieze, den E. H. Becaus, ia. te Durme te Etichove, den E. H. Callewaert, id. te Schend uboke te Smetlede, don E. H. Staels, onderpas toor te Drongen te Durme, den E. II. Boeykens, onderpastoor te Oultre te Schendelbeke, don E. H. Debbaudt, on derpastoor te Geeraardabergen. Op hét oogenhiik heerscht er op de conferentie een buitengewoon vriend schappelijke atmosfeer4 aarschijnlijk 'beseffen de Turken thans, dat hun overwinning op het ver deelde Griekenland hrüi met het recht geeft om aan do gröote mogendheden de wet voor te schrijven. De halsstarrigheid van Angora, die gröoteDdeels iberust óp onkunde der Westerse tic toestanden, kwam thans met werkelijBft-eid - in contact. Men kan zelfs S3rmpathio gevoelen voor de Turk sche gedelegeerden van wie Angora het onmogelijke verwacht. Aan hun moei lijke positie wordt echter tot op zekere hoogte tegemoet gekomen door de hof felijke bejegening, die zij van lord Cur zon ontvangen. De sub-commissie, die na haar eerste samenkomst van Donderdag middag haar- bespreking gistoren voortzette, heeft tot voorzitter den Fransehen ge neraal Weygand. Tot de Britsche leden behoort gene- ,raal-majoor Stuart. Turkije is vertegen woordigd door Moékiar Boy, een spoor- wegdeskundigon en door kolonel Tew- fik Bey, Griekenland door generaal Ma- zarakis .en Caclamanos. Besloten' werd, ook aan Bulgarie twee vertegenwoordigers of deskundi gen in de subcommissie te geven. De Bulgaarsche delegatie benoemde daartoe een kolonel en een ingenieur. TURKSCHE HUWELIJKSWETGEVING De Fransche bladen bevatten berich ten uit An gom, volgens welke er eon wetsontwerp bij de Nationale Vergade ring is ingediend, waarbij het huwelijk verplicht wordt gesteld. Het: bestaat uit twaalf artikelen, die bepalen dat de minimumleeftijd or het huwelijk op achttien jaa. ateld. Zij, die op 25 jaar niet gehuwd zijn, worden daartoe gedwongen. Alleen zij, die ongene<ölijk riek rijn, worde© van het huwelijk vrijgesproken an ders wordt dit uitgesteld tot na de ge- nering. Een artikel, dat in West-Europa stel lig tot eigenaardige complicaties zou lei den, zegt het «Algemeen Handelsblad», is dat, waarin het den echtgenoot verbo den is alléén op réis te gaan... Indien hij zijn vrouw niet. kan meenemen, moet bdj de plaateelijken autoriteiten een spe ciale vergunning vragen. Tegenover weigeraars wordt krachtig opgetreden. Wanneer iemand zich op 25 jaar tegen den huwelijkedwang ver zet, wordt hem een vierde van rijn in komen ontnomen, hij zal niet verkies baar rijn, en kan geen openbare func tie bekleeden. Degene, die voor 25 jaar huwt, zon der iets te bezitten, krijgt, van den Staat gratis concessies, op landbouwgebied. Alleen studenten zijn van het huwe lijk vrijgesteld, zoolang ze hun studies nog niet hebben voltooid. WET TOT VERLENGING VAN 1® de wet van 14 Aug. 1920 op de huur overeenkomsten 2® de wet van 15 Juni 1922 waarbij zekere rechtsvorderingen en tenuitvoerleggingen in huurzaken tij delijk worden geschorst. ALBERT, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoodigen en toeko menden Heil. De Kamers hebben aangenomen én Wij bekrachtigen hetgeen volgt Artikel 1. De wet van 14 Augustus 1920 wordt verlengd vanaf 1 Januari 1923 tot het in werking treden eener nieuwe huishuurwet en uiterlijk tot 23 Februari 1923. Art. 2. De wet van 15 Juni 1922, waarbij zekere rechtsvorderingen ten uitvoerieggingen in ihuurzaken tijde lijk worden geschorst, wordt verlengd tot het in werking treden der nieuwe •huishuurwet en uiterlijk tot 25 Februa ri 1925. Art. 3. Deze wet is verplichtend op den dag zelf barer bekendmaking. De telegraafagencien melden dat de Hi Stoel een vertegenwoordiger naar de Ivonferentie van Lausanne zenden zal, om or de rechten te verdedigen der Katholieke bevolking, die in minder heid zal zijn, onder de Turksche heer schappij. Uit dat nieuws valt te besluiten dat de afgevaardigde van Zijne Heiligheid op die konferentie zal toegelaten wor den. Zooals men weet, is de Paus tot hier toe van alle conferencien uitgesloten geworden. Toen Italië zich bij Frankrijk en En geland aansloot en in den oorlog deel nam, stelde het voor konditie, dat de Paus zou uitgesloten blijven, als het er op aankwam onderhandelingen voor den vrede aan te 'knoopen. Herhaaldelijk hebben wij in ons blad verzet aangeteekend tegen deze uitslui ting van het grootste zedelijk gezag der wereld. Het schijnt dus dat de Mogendheden •op hun besluit terugkeeren, dat jzoo noodlottig is geweest voor den wereld vrede en het wereldhersteï. Ware de Paus op de verschillige kon- ferentien vertegenwoordigd geweest, die sedert den wapenstilstand gehouden zijn, en alle op niets uitliepen, er zou voorzeker meer vordering zijn, want de stem van den Paus rechtvaardigheid en liefde predikende, zou voorzeker de stem van persoonlijk belang overheeirecht hebben. Beter laat dan nooit I Laat ons hopen, dat de stem van den IJ. Stoel eindelijk eenige gelegenheid hebbende zich té ver heffen, dr veeJ zal kunnen toe bijdragen om aan den slechten tijd, die over ge heel de wereld heoreebt, verzachting t: brengen. Niet alleen de bladen in Frankrijk voeren een veldtocht tegen de verspil ling van het brood, ook van overheids wege heeft men zich geroepen geacht om in te grijpen. De prefecten hebben in alle departementen 'kennisgevingen doen aanbakken, waarin in 't kort weergegeven gezegd wordt Onze oogst was elooht, wij moeten das graan invoeren. Dat is nadeelig voor den geldkoers en maakt het brood duurder. Openbare en particuliere be langen staan op liet spel. Derhalve moet het verbruik van brood zooveel mogelijk worden beperkt. Ten slotte wordt ver trouwen uitgesproken in de oude Fran sche traditie, die rich tegen elke verspü- lig van brood verzot. In de eenvoudige restaurants te Pat rijs wordt thans overwogen oin het brood in snocdjes door de tafelbedienden te laten verstrekken «n op alle tafels een briefje te leggen met het dringend ver zoek Eet brood, zoolang ge lust hebt, maar verspil het niet Daardoor zou in sommige gelegenheden al zes kilo per dag bespaard zijn. In de luxe-restaurants worden de broodjes verstrekt, die grootendeels niet opgegeten worden Hier-heeft ook de vermaning van den bond van restaura teurs niet geholpen. Men verspilt er nog reel brood. In do volksgaarkeukens wordt, geen brood verspild, daar wordt de broodpor tie den bezoeker in rekening gebracht en de patroon van zoo'n keuken verzeker de aan de Matin dat hij duizend maaltijden vier a vijf kilo brood restjes overhoudt. ZITTING van VRIJDAG 24 NOV.~ De zitting vangt aan om 2 u., ondei voorzitterschap van M. BRUNET. Het debat over do VLAAMSCHE HOOGESCHOOL' wordt voortgezet. M. TROCLET heeft het woord. Hi) drijft vooreerst den spot met de libe rale partij die tijdens den 'kiesstrijd in hare manifesten verklaarde, nooit te zullen deelnemen aan eene regeering waarvan al de leden niet volstrekt zon den gekant zijn wezen tegen de ver vlaamsching der Gentsche hoogeschool. En wat zien wij Vier liberalen maken deel van die regeering en niet een enkel onder hen heeft zich tót thans tpe uit gesproken. Er zijn vier Luiksche ver tegenwoordigers in dat ministerie. Eu zij hebben evenmin iets gezegd. Noch tans op céne groote katholieke verga dering te Luik verklaarden rij nooit te zullen dulden dat de Gentsche Fran sche hoogeschool werd afgeschaft. Zul ten MM. Tlieunis, Jaspar, Berryer, Yv aalsche ministers, de Waalsche zaak verraden En M. Töehoffen, kandidaat- minister, wat zal die doen Men zegt dat hij de afwijking bewerkt van enke le Walen van hun standpunt. De redenaar spot verder met M. dé Kerchove d' Exaerde en Z. D. H. Mgr. Heylen, die, zij, groote mannen, bewe ren aan demo'kratie te doen. Zij rijn de demokraten, Branquart, Hubin, ik anderen zijn reaktionnairen I M. Van de Vyvore heeft eene bede vaart gedaan in 't Walenland, om de winnen. LOhCELET. Dat is onjuist. TROCLET. -r- Hij is mogelijks niet bij u geweest, omdat hij weet dat gij toch niet te bekeeren rijt. De redenaar weidt verder breedvoe- ng uit over de Fransche kuituur en tee kend verzet aan tegen de bedreiging van M. Poullet. Gij zijt 4 miljoen Vlamin- gjm, ze^t gij, tegen 3 miljoen Walen ehwel houdt eens een referendum. Dat durft gij niet. M. HLYMAN. De Vlamingen zijn onbetwisbaar de meerderheid. M. RENKIN. Rede te meer om! het referendum aan te gaan. M. TROCLET besluit zijn rede met de bewering dat de vervlaamsching der Gentsche hoogeschool eene uitdagin ware tegenover Wallonië en het land DE DAGORDE M. de VOORZITTER. Wij moe ten kost wat kost onze dagorde regelen. Er zijn voor het algemeen debat over do Vlaamsche hoogeschool nog 18 rede naars ingeschreven. Er moet daar noch tans Dinsdag mede jgedaan jgemaabt worden. Ik stel voor dat elk zijne rede op 20 minuten beperke. M. BRANQUART, Waalsché socia^ list, die ook nog spreken moet, vindt het niet rechtvaardig aan de laatste sprekers min tijd te laten dan aan do eerste. M. de VOORZITTER. Ik stel dan den spreektijd voor van half uur. (Bij treding). Het is dus verstaan dat de bespreking Dinsdag aanstaande zal gesloten worden en wij zullên zetelen tot het einde, om het even tot welk uur. Woensdag zal ik dan een voorstel voorleggen tot regeling der andere werk zaamheden. HERNEMING VAN HET DEBAT M. BOVESSE, liberaal, is van mee ning dat de vórvl aamsching der Gent sche hoogeschool geenszins een middel is om de werkerebevolking tot meer dere ontwikkeling op te leiden. De Vlaamsche taal - een dialakt, zooals hot. Waalsch is wel eene schoon e taal, rnaar rij blijft veel minderwaardiger als het Franseh dat eon doordiingsmid-; del is in de werddbetreJckingwi. De flaminganten willen geen recht, maar hun gedacht door de macht op dringen. Wallonië zal rich uit al zijne krachten tegen liet verdringen van het Franseh verzetten M. BRANQUART, socialist, bék amp t op zijnd beurt de vervlaamsching der Gentsche hoogeschool. Zulks toelaten ware eene bevoordeeliging der Duit- echers. M. HEYMAN. Hier zijn wij niet heeiemaal meer 't akkoord. M. BRANQUART herhaalt zijne be- wering. M. HUYSMANS. En de bestuur lijke scheiding die gij gedurendo den oorlog hebt voorgestaan en gesteund Gij werpt met modder naar ons, wij', zullen u met dezelfde munt betalen M. BRANQUART. Dat is oené persoonlij k e bel eodigi ng. M. I-IUYSMANS Men bestrijdt voortdurend met giftige wapens.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1