28 >14 li»; Xov. 1922 HOEDE WERKEN Gsud als ^aarbsrg De Koningin te Luik Efet St. Benlfaeius Oeiiege van Wfussepeg door brand vernield Hst geval van dan steamer WeisssufgSfS® Veor de a. s. Osisfsreilla van Brusss! Cs conferentie van Lanssasa De Pasts en de gevangenen In en om hel Parlement e verwards Autobestuurder Onder een instorting bedelven Groote petroleumbrand Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 XXVIII- JAARGANG NUMMER 250 DAGBLAD J 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Npffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londrea E. C. 4. H.Soethenus Zon op 7,21 onder 5,b7 Volle Maan den 3 God wil dat de bron water geve; de zon licht en warmte het vuur hitte de bloemen geur en kleur de dieren hun vacht, hun melk, hun vleescli, hunne diensten. Zoo wil God ook dat de mensclien kun for tuin, hun verstand, hunne weten schap, hun invloed, hun gezag be- ïigen om andere mensclien die er groot profijt zullen uittrekken te helpen en bij te staan, 't Is wat men noemt goede werken plegen. 't Is God zelf die door onze han den zijne weldaden over de wereld uitstort. Die met zijn evenmensch medelijden heeft leent aan God en wat wij aan de geringsten oil ier broeders of zusters doen, 't is Gode gedaan. Welke zijn de bijzonderste goe de werken welke wij moeten ple gen Eerst en vooral moeten wij iever hebben voor het huis Gods. Ons Heer woont en troont in onze kerken, als een arme en verlatene Koning. Hij bezit slechts wat hij krijgt van ons. Geven wij hem dus van onze aalmoezen, van ons hand werk, van onze bloemen uit onzen hof om zijn nederig paleis op te luisteren te versieren, te veraange namen. Wij moeten arme lieden bijstaan. Bijzonderlijk laat ons on dersteunen de werkmensclien die een talrijk huisgezin moeten onder houden, alsook oude versletene dut sen van menschen die geen onder komen meer bezitten, die verlaten leven. Voegen wij bij onze aahno'es eenige stichtende én opbeurende woorden welke de ziel doen herle ven, moed inboezemen en als een troostbalsem voor het herte zijn. En waarom zouden wij de zie ken niet bezoeken, niét alleen onze vrienden maar in onze gebuurte ook onze kennissen. Zulk bezoek vraagt geen uren, Alsdan een goed woord gesproken en eenige lekker nij afgegeven en we zullen oude vriendschap onderhouden, doen herleven of eene oude veete uit den weg ruimen. De zieleniever mogen we ook, uitoefenen Zulks moeten wij aan de geestelijken en ouders niet al leen o vet laten. Meewerken aan 't Katholiek on derwijs en aan de christene opvoe ding der kinderen. Een handje toe steken om de zondaars tot den ver laten schaapstal weer te leiden door gebed voorbeeld, Communieseren, aanwakkeren om de ouderlingen te ondersteunen en te helpen vol- herden in het goede om de ster vende tot God te leiden. Meedoen in de goede werken die onze gelde lijke en godvruchtige ondersteu ning noodig hebben ook nooit ver geten. En ik wijs hier op de uit stekende katholieke werken zooals: de Voortplanting van het Geloof,de H. Kindsheid, St. Pieterspenning, arme kerken de diocesane werken zooals de katholieke scholen, de seminaries, de conferenties van St. Vincentius a Paulo de parochiale, ïooals de volherdingswerken, de liefdadige werken, de patroon schappen, zondagscholen, avond scholen, boekerijen, broederschap pen, werkmans-, burgers-, boeren- en boermnenkringen de syndika- ten. Dit alles valt men te volbrengen met oordeel en schranderheid met Eenvoudigheid (geen dankbaar heid of vermaardheid betrachten) met edelmoedigheid elk volgens sijn vermogen met blijdheid en vreugde goed doen en het doen met blijdschap is een dubbel goed werk, leert ons Sint Franeiscus van Sales zonder uitstel, want men geeft tweemaal indien men vlug en spoedig geeft. Er wordt zooveel kwaad gedaan, 'waarom zouden v j niet m t "d doen J KICODEEM. De Nationale Bank van Belgie, Hare vooroorlogsche politiek hernemende, hoeft met den minister van Koloniën onderhan del d voor het aankoop en van oenen belangrijken' stock goudstaven, voortkomende uit de mijnen van Kilo- Moto. Die staven zijn bestemd óm in de schatkist der Nationale Bank bewaard te worden om de metallieke dekking van ons bankpapier te verhoogen Luik, 26 Nov. H M. de koningin heeft Zondag morgen in het Museum van ISohoone Kunstien (do betooging bijgewoond', tot gedachtenis van den Luiksche kunstschilder August Donnay, waar eeno zaal, gansch gewijd aan zijne werken, ingehudigd werd. In den voormiddag heeft H. M. in de Hoofdkerk, en vergezeld van haar ge volg en van den gouverneur der provin cie, de Mis bijgewoond. Des namiddags zat H. M. een din'er voor, in liet Gouvemementshotel en des avonds woonde tij in den schouwburg eene nieuwe uitvoering van Cesar Franckx werken bij. VIER STUDENTEN OMGEKOMEN 15 GEKWETST Men seint uit Winnepeg Zaterdag morgen heeft éen buitenge wone brand het St. Bonnifatius-Colïe- ge en de vermaarde boekerij der Je- zuaten 'gehedl vernitild. i f Twee studenten zijn in de vlammen omgekomen. Vijftien andere studenten werden kwetst, terwijl zij op do vlucht sloe gen. LATER Winnepeg, 26 Nov. Men heeft reeds vier lijken weggehaald onder de puinen van het St. Bonnifacius-Collége vier personen worden nog vermist, De Opzoekingen worden voortgezet. Onder den titel Een nieuw schan daal in het Zeewezen hebben zekere dagbladen gemeld dat de stoomer Weissenfelde een der gewezen Duit- pclie schepen, ingevolge het Vredesver drag aan Belgie geleverd, op onregelma tige wijze aan Duilschland' verdocht werd, ondanks het belangrijk opbod van teen e B elgische reederi j Dit bericht 'is in alle Opzichten valsch. Vooreerst dient aangestipt dat de Weissenfelde een oude stoomer is, ongeveer 23 jaren oud, welke sedert meer dan een jaar te roesten lag in de Antwerpsche havens, dan wanneer al de andere gewezen Duïtsche schepen sinds lang koopers liadden gevonden op de Belgische markt. Daarentegen en spijts al de ruchtbaarheid die eraan gegeven werd, daagde geen enkel ernstig aan bod op voor de overname van de «Weds- senfeldef Een eter ingekomen aanbie dingen uitgaande van eene jonge ree- derij. strekte ertoe om lie,t ecliip koste loos ovor te nemen. Het scheen dus alsof de scheepvaart- wereld 'geen belang stelde in dezen ou den stoomer, welke inmiddefe eiken dag wat meetr van zijne 'handelswaarde ver loor. x Er bloetf dus niéts anders over dan te trachten het vaartuig, ten beBte van 's lands Schatkist, te gelde te maken, door desgevallen alle aanbiedingen zelfs vreemde, welke zich zouden voordoen, te aanvaarden. Korten tijd daarop bieden zich Bel gische makelaars aan hun aanbod komt aannemelijk' voor de verkoop iwordt afgesloten. Deze verkoopers, ten einde tien te Vergewissen over de zee waardigheid van het schip, nomen de zware kosten van éené voorafgaandelijk en grondig deskundig onderzoek van het vaartuig te hunnen laste. Waren de uitslagen van dit onder zoek gunstig en kwamen andere liefheb bers zulks te weten In elk geval kwam er «in extremis» een niguw aanbod. Edoch, zonder te rekenen dat het ver scheidene tien duizenden franks lager was dan de prijs door voormelde make laars betaald, kon dit aanbod niet in aanmerking worden genomen, want het kwam eerst in nadat de verkoop se dert lang regelmatig was afgesloten. ENGELSCH STANDPUNT Handelend over de conferentie van Brussel merkt de Daily Telegraph op dat mon in de Briteche middens dc voorbereidende vergadering genegen is. Zij wordt zelfs noodzakelijk geoor deeld wil de conferentie wokomen. Een beslissing betrekkelijk de schade loosstelling dringt zich voor 1923 op. Wat de oorlogschulden betreft is het veeleer langs continentale tijde dat moeilijkheden zullen oprijzen. ONDERHANDELINGEN MET HET OOG OP DE VOOBEREIDENDE VERGADERING VAN DE BRUS- SELSCI-IE CONFERENTIE. Cédaohtenwïsselingeii hebban' plaats tusschen Parijs, Londen en Rome, ten einde den datum vast te stellen, waarop de eerste ministers en de ministers van buitenlandsche zaken zullen kunnen bijeenkomen om de grondvesten te be palen dei' conferentie van Brussel, DE RUSSISCHE AFVAARDIGING Men weet dat Tchitcherin aan de ge- allierde regeeringen liet weten dat, nu de confer on tic te Lausanne een aanvang heeft genomen, de Russische afvaardi ging onmiddellijk daarheen vertrekken Uit Moèkou wordt thans gemeld dat Tchitcherin besloten heeft ook persoon lijk aan de conferentie deel te nemen. Rakofsky, de twee Russische gedelegeer de, komt reeds heden te Lausanne aan. Volgens een nader bericht Moskou aan het Berliner Tagebla-tt, zal de ge-, hoele Russische delegatie, te Lausanne uit 16 personen bestaan. De delegatie vertrekt dus naar Zwitserland, ofschoon de Entente nog biet officieel te kennen heeft gegeven, dat Rusland met dezelf de rechten als de andere staten aan de besprekingen zal deelnomen. De Russische isovjotregeenng hoopt, dat haar delegatie te Lausanne er in zal gelukken do ohstrucliepolitiek der En tente-ten opzichte van Rusland schip breuk to doen lijden. MUSSOLINI'S WELWILLENDE HOUDING TEGENOVER DE SOVJETS Mussolini's welwillende houding je gens de Sovjets hoeft te Parijs zeer de aandacht getrokken. Naast het bericht uit Rome, volgens hetwelk de Russen de Italiaansche schepen aan een scherp on derzoek onderwerpen alvorens ze do Russische havens binnenstoven, staat een bericht van Information vol gens hetwelk Museoiini in gesprekken met Vorowski te Lausanne, het tegen hem 'bestaan-de wantrouwen aanmerke lijk 'heeft verminderd. Hij wil den bestaande toestand in Rusland erkennen, mits de Russen ten opzichte van Italië hetzelfde doen. Hij zal zich niet met den biiraenlandschen toestand van Rusland 'bemoeien, maar wil evenmin van Sovjet-propaganda in Italië weten. Moskou schijnt inderdaad den staat van zaken, door het facisme ontstaan, te erkennen. Mussolini hield te Lausan ne zijn appartement aan. Men denkt, dat hij in den loop der week daarheen terugkeert en dan met Tchitcherin oen beslissend getsprek over de verhouding tusschen beide landen zal hebben. DE BELGISCHE BELANGEN IN TURKIJE Lausanne, 26 Nov. Baron Mon- cheur heoftj heden morgen een langdu rig onderhoud gehad met M. Barrère voorzitter der financieel e en economi sche commissie. Besloten werd dat de Belgische afge vaardigden de zittingen zullen mogen bijwonen telkens men er vraagstukken bespreken zal die in betrekking kunnen staan met do Belgische belangen ïn Tur kije. De economisch Oen financieele com missie alleen zal belast zijn met het onderzoek van het vraagstuk der vervan ging van de capitulaties. Lausanne,^ 26 Nov. M. Dange, tweede Belgische afgevaardigde zal he den avond te Lausanne aankomen. M. Jacobs, deskundige is 'hier sedert giste ren avond. DE AMERIKAANSOHE AFVAARDIGING Lausann'e, 26 Nov. Admiraal Bris tol, bevelhebber der Amerikaansche zee machten in het Oosten, ikomt (hecten avond te Lausanne aairi om zich bij de Amerikaansche afvaardiging te voegen. Dit schijnt eene aanduiding te zijn dat het vraagstuk der Zeestraten korte lings besproken zal worden^ Toen Pius XI nog eenvoudig priester was en nog geen prefe'kt der Ambro- siaansche bibliotheek, vervulde hij ge durende lange jaren het ambt van aal moezenier van het groot gevang te Mi laan. Wanneer hij naar Milaan terug keerde als kardinaal was een zijner eer ste bezoeken aan het gevang, om aan die ongelukkigen èen woord van troost en opbeuring te brengen. En toen hij korts daarna Paus gekozen werd, was cr on der de menigvuldige telegrammen van igelukwenschen één die bijzonder aan genaam moest geweest zijn aan zijn va derlijk liart het telegram van de ge vangenen van Milaan, die aan hun oud- aalmoezenier den apostolischen zegen vroegen. Den 22 November, was het nu juist een jaar geleden dat Kardinaal Ratti een bezoek bracht aan de gevangenen. De verjaring van dit heugelijk feit willen de vieren, vroegen en bekwamen de ge vangenen de toelating een blijvend aandenken ervan op te richten in het gevang. Eene geldinzameling werd ge daan onder do gevangenen. In eenige oogenblikkcn had men 2.700 fr. bij een voor het aankoopen van een mar meren plaat en brons geen enkele gevangenen had geweiderd iets te geven. Docli liefdadige personen schonken het brons en liet marmer, en het rond- geh aaide geld werd bestemd vpor de kas der arme vrij gelaten gevangenen. Een gevangen beeldhouwer gelaste zich niet hot in'bij telen van den tekst opgeeteld door een letterkundige een andere be werkte kunstig het 'brons. De prachtige en kunstig gedenkplaat werd gemetseld in den mum* Ann do groote rotonde van het igevang. In de tegenwordigheïd van al de ge vangenen, \ran het personeel der gevan- genis, Ann de burgerlijke overheid \-an Milaan, A-an den aartebisschop van Mi laan, werd verleden Dinsdag de gedenk plaat onthuld. Een der A-rij gelaten ge vangenen, een advokaat, nam het woord en vroeg aan den aartsbisschop den zegen voor al diegene die, na hunne straf uitgeboet te hebben, terug in de samenleving zullen komen. Op dienzelfden dag Averd, in naam der gevangenen A-an Milaan, teen kuns tig perkament aan Zijne Heiligheid overhandigd, waarin zij 'hunne dank baarheid Aroor zijne christonO liefdadig heid on A-adorlij'ko goedheid tegenover hunne arme lotgenooten uitdrukten. Zijne Heiligheid, diep getroffen door deze eenvoudige en welgemeende blij ken A"an dankbaarheid en genegenheid, heeft dit perkament laten inlijsten en het gehangen in zijn studiekamer. Denzelfden dag stuurde hij een tele gram v^n troost en opbeuring aan zijn dierbare gevangenon van Milaan het werd door den bestuurder van hot gevang afgelezen, na, de onthulling van den gedenksteen. VERVAL EN VERJARING VAN STAATSSCHULDEN DOOR DEN OORLOG GESCHORST MM. Theunis, minister van Finan cien en Masson, minister van Justitie, hebben een wetsontwerp ingediend aan gaande verval on verjaring tijdens den duur van den oorlog geschorst-, en betreffende sommen door den Staat A-er- schuldigd. Wij «geven hierna de Memmie van Toelichting van dit wetsontwerp. De koninklijke besluiten van 16 Au gustus, 28 September en 26 October 1914, genomen in uitvoering A-an arti kel één, 6°, der wet van 4 Augustus 1914 betreffende de dringende maatregelen door de oorlogegebeurlijkheden ver- oischt, hebben, tijdens den duur van den oorlog, alle verval en verjaring in bur gerlijke zaken opgeheven. Geen enkel trechtBA érliea heeft rich (his gedurende dat tijdperk kunnen A'oordoen. Krachtens artikel 5 der overgansfi- nancienweit van 28 Decorabel' 1918 kon den tot 31 December 1919 uitgeoefend worden, alle ATorderingen, rechten en schudvorderingen ten bate van den Staat of ten -laste A'an den Staat, welke zonder de uitwerking van gezegde be sluiten Aran 1914, op normale wijze tus schen den 31 Juli 1914 en den 31 De- oepiber 1918 vervallen of \~erjaard zou den rijn. Deze Vet van 28 December 1918 zegt niote aangaande de verjaring en bet verval, tij dons den duur mn den oorlorr opgeheven, maar die na den 31 Decem ber 1918 moeten geschieden. Aldus hebben de beslagleggingen onder der den, hét verzet en de bticefeeuTngen be treffende door den Staat of door de Dö pösito- en Consignatiekas verschuldigd* sommen, in 1914 of tijdens de vijando lijke bezetting gedaan, ook na den 31 December 1918 hunne uitwerking be> houden, veaanits zij slechts vervallen ng A-erloop A'an den termijn Aran vijf jaai A-oorzien bij artikel 36 der Avet van 15 Mei 1846 op de Rekenplichtigheid A'an den Staat "en bij artikel 2 der wet Aran 28 December 1867 op de Deposito- en Consignatickai?. Bij toepassing van A'orcnA'ermeld be sluit A'an 26 October 1914 wordt hiei de termijn ATan Azijf jaar met den duui Aran den oorlog A"erlengd. Maar welke is, wat de burgerlijke rechten en vorderingen betreft, de duwt van den oorlog De wet heeft deze niet bepaald en ter wordt hieromtrent gere detwist het is dus noodig dtezön duur A'ast te stellen of, A'olgens den tegel aan genomen bij de Avet van 7 Augustus 1920, betreffende de hypothécaire ïn- en overschrijvingen, een kort tijdbestek te bepalen na A'erloop waarvan A-erja- ring zal intreden het tweede mldde' ontwijkt de to epaesingsmotilij kh edov zonder de A-erantwoordelijkheid A'an 's Lands rekenpliclifcigen te Arerzwaren. De agenten der openbare Schatkist belmoren te weten wanneer het vterzet A'crvalt, om dongevallende, in staat te zijn ofAvel den schuldvorderaar van den Staat te betalen, ofwel de schuldvorde ring te niet doen. NOG EEN AANHOUDING Zondag morgen Averd een zekere Jh* zef 24 jaar, insgelijks wonende Ba- rastraat, Curoghem, aangehouden. Dit is dus de derde aanhouding in verband met deze geheimzinnige misdaad. OnderArraagd door den (onderzoeks rechter M. Lacroix, A'erklaarde V.. even als P. en D., ton andere, voor niete bi .trokken te zijn in dejn moord op den auto-geleider Ma es. Hij A'crklaai'do echter, een dag dat hij op zwier was met P.. on D., zekere parten gespeeld tehebben aan sommige -auto-geleiders, door den motor van eeni- 'ge auto's die voor drankhuizen stonden, «aan gang te hebben gebracht. Dit was zegt V., geen poging tot diefstal, doch een oenA'oudige grap. Den dag dat P. en D. werden aangte- •houden, dacht do onderzoeksrechter hel goede spoor gevonden te hébben, doch nieuAve inlichtingen schijnen hem van raeoning te hebben doen veranderen. Wat meer is, ton gevolge van een aandachtig onderzoek A'an kolonel Mage, heeft deze laatete A'erklaard, dat de re volver bij D.. gevonden, niet het wapen is, waarmede de moord werd gepleegd. De drie aangehoudenen worden dan ook niet beschuldigd van moord, doch A'an poging tot diefstal. Als hun niets anders wordt ten loste gelegd zullen de drie aangehoudenen weldra in Ai-ijheid worden gesteld. EEN JONGE ARBEIDER GEDOOD In een groeve te Ons-en-Bray (prov. Luxemburg) waren verscheidene arbei dtere bezra kleiaarde uit te halen, toen zich eensklaps een instorting voordeed en do 27 jarige Jozef Lignez onder oen zware massa aarde bedolven werd. Zijn werkmakkors snelden toe, doch konden slechte een lijk van onder df aaidmassa halen. MEER DAN 1.000.000 DOLLAR SCHADE Naar men uit Londen meldt is ïd den Humbleeector Aran de Gulf Trust pe troleum vel den brand uitgebroken, die meer dan 840.000 vaten A'èiteland. Gedurende eön storm sloeg de bliksem in vergaarbak n. 21, de grootste steenen olie vergaarbak in de streek, eigendom A'an de Gulf Pipe Cy. Ook vergaarbak 22, die er vlak naast staat, vatte vlam, terwijl ook A-oor de andere bakken gevreesd Averd, o.a. a-ooi die van de Sun Cy, die slechts door smal- len weg van de in brand staande bak ken gosclitiden waö. Dank zij het krachdadige optredert \an den arbeider Toser werd echter een verdere uitbreiding van den brand voor komen. Deze man doofde tot tweemaal toe brandend© spaan «Iers uit op de na bijgelegen vergaarbakken Sedert 21 jaar is in dft gebied geen brand van een soortgelijken omvang gebeurd. De schade wordt op meer dan één miL liéen dollar 'geschat.

De Volksstem | 1922 | | pagina 1