2 ^Tnïat~ Zaterdag Dec. 1922 MIDDENSTAND Verkeerde opvatting M debat over Vervlaamsshlisg van Sent De toestand tn Griekenland gij de Oud-Fauzelijks Zeuaven CONGO De slag van den Yzer Oe Huishuurwet XXVIII' JAARGANS NUMMER 254 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAG-BLAD —1 8 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. H. Paulina jZonop 7,26 onder 3,55 Volle Maan den 3 ooo Tiet meerendeel onzer Midden stander hebben een verkeerd be grip, van te doen en te laten om iets te bekomen, of als stands iets te worden het is ook ontegenzeggelijk waar, dat sommige leiders eene ge heel verkeerde opvatting van lei ding hebben. Waarlijk, men zou er om lachen, indien het niet zoo bedroevend was! Indien er één stand, is waar zoo veel bonden, onvereenigd, bestaan dan is het voorwaar tocb wel in den Middenstand. Ik heb me dc moeite getroost, dit zonderling verschijnsel eens na te gaan, en van nabij te bestudeeren. En tot de overtuiging ben ik ge komen, dat ik van geheel het gedoe geene iota versta en immer pal sta, voor het eenvoudige antwoord op Waarom is dat zoo Het zonderlinge verschijnsel der verafstaande éénheid in de Midden standskwestie, doet zich voor in West-Vlaanderen zoowel als in Antwerpen en in Antwerpen, zoo wel als in Oost-Vlaanderen in Vlaanderen zoowel als in de Wa len. Kortom in 't geheele land. Waarom .Ta, waarom zijn er bijvoorbeeld, in ééne en zelfde lokaliteit twee, ja tot drie verschillende bonden die nochtans bij nader onderzoek alle twee of drie dezelfde opvatting van, en de zelfde strekking voor den Middenstand hebben Die allen het zelfde denken er de zelfde philosophische of wij s- geerige gedachten op na houden, de zelfde .princiepen aankleven, het zelfde doel nastreven die de zelfde, geheel de zelfde politieke kleur hebben en toch van elkander, zoo lrerneïsch breed verwijderd staan Waarom En spreekt de verschillige lei ders daarover Ge'komt altoos op liet Zelfde neer ze hebben allen eén even lofwaardig doel De Mid denstanders vereenigen, hun door de vereeniging sterk maken rf, I 1 7Pfvtrnn dof r»r\ cUI--.-. linge concurrentie tusschen al die bonden of inrichters zeiven bestaat? Nergens vond ik daar een spoor van, Is het dan eene kwestie van prin- cipieelen aard Allen staan op lietzefde Kristen princiep opge bouwd Is het misschien uit ver schil van opvatting 2 Ik zei u neen Waarom Waarom Waarom dan toch Eenvoudig, omdat al die ver schillende leiders zelve niet willen vereenigen, dat is de rede 1 Omdat sommigen die zich leiders noemen of er voor doorgaan, eene persoonlijke vete hebben tegen Pieter of Pauwel, omdat bij hem soms persoonlijk belang de boven hand heeft omdat ook eigenliefde soms tot hoogmoed gedreven, in 't spel is, Dit eenig antwoord heb ik ge vonden, overal op mijn waarom In 't Vlaamsche zoowel als in 't Waalsche, 'is dat de oorzaak En is het niet hartzeerend dan te zien, dat sommige eenvoudige Mid denstanders, zich daaraan laten vangen Zij zeggen dat op elke vergade ring Zij schrijven dit op t eiken regel hunner manifesten of Mid- denstandsbladen, aan de vier hoe ken van 't land, bazuinen ze dat uit, en toeh zijn die Oienschen zelf onvereenigd. Al die verschillende bonden, heb ben de zelfde sociale inrichtingen. In waarheid, de eene al wat beter dan de andere, doch nagenoeg de zelfden beroepsvereenigingen of syndicaten maatschappij en van sainenaankoop, inliehtings- en schuldvorderingsbureelen,bijzonde re vaklessen, banken, enz., al het zelfde en toch, staan ze niet zij aan zij, en passen zij, de leiders hun ei gen woord óp hen zeiven niet toe, l Vcreenigt u Waarom Waarom zijn alle Kristene Mid denstandsbonden in hunne Provin ciale Federatie, en de Provinciale Federaties, bij den Kristen Lands bond niet aangesloten Waarom zijn sommige leiders 'daarvoor, niet te vinden Waarom? Het zijn zij nochtans die ons, eenvoudige Middenstanders, zeg gen, dat wij opofferingen moeten doen, en zeker alle persoonlijkheid, op zij moeten stellen om voor 't al gemeen bij te dragen, en juist dit algemeene sterk te maken Waarom, blijven ze liever alléén voort boeren Is dat om de zoo noodige sterkte te doen uitschijnen, aan hunne vereenigde Middenstan ders Bedroevend schouwspel en waar om Is het soms, dat er eene onder- Moeten hunne ruggen dan, tot voetschabel dienen om hoogmoed, eigenliefde, en weerspannigheid, te doen tronen Moeten onze Kristene Midden standers dan nog langer tot speel hal dienen Waarom Er bestaat in Belgie één enkel Katholiek organisme voor den Mid denstand, erkent door en vertegen woordigd in de Katholieke Unie. _Eén Kristen Middenstandsorga nisme, erkend als dusdanig door den Katholieke Kamergroep Eén organisatie voor Midden standers begiftigd door Zijne Emi nentie Kardinaal Mercier en H.H. Hoogwaardigheden de bisschoppen van Belgie, met honderden Proos ten. Dat is ook de eenige kristene or ganisatie van Belgie, die recht heeft op aller vertrouwen, en in wier schoot alle kristene en katholieke provincialen en bonden dienden aangesloten. De Kristene Lands bond met zetel te Brussel, alléén is Het centrum En al wat als katholiek daarbuiten staat, en mag niet zeggen, dat het voor de stevig heid en de sterkte van den midden stand Werkt, Tucht en eenheid voor alles I Het is waar, dat in de vereeni ging de macht licht doch de lei ders vooral, dienen daarvan door drongen, en moeten dit in praktijk omzetten, ja zoo noodig ten prijze van persoonlijke opoffering! Daar ligt voor een groot deel de redding van den middenstand Daar alléén, ligt ook de kracht en de sterkte. Niemand heb ik beschuldigd, of wil ook niemand beschudigen, in het algemeen heb ik gesproken, omdat de aangegeven toestand van Noord tot Zuid en van Oost tot West te vinden is. Noch voor winkel, jnocji' voor kapel heb ik gesproken, en katho lieker dan de Paus wil ik ter dege niet zijn, het besluit vloeit voort uit de feiten, Dit staat vast De algemeene organisatie van den middenstand, verpersoonlijkt in den Kristen Landsbond van Brussel, is de eeni ge katholiek-kristelijke. Getuige daarvan de Katholieke Unie Getuige daarvan de katho lieke Kamergroep Getuige daar van de hoogere geestelijke over heid Getuige daarvan de inrich ting zelve en dat is me genoeg 1 Middenstanders van 't Vlaam werklieden-beweging die zoo sterk staat 1 Ziet die eenige kristen Boe renbond, zoo sterk en zoo machtig 1 Vindt ge daar ook dertig verschil lende organismen Gij kristene middenstanders, dwingt uwe leiders zelf tot vereeniging, dwingt ze tot samenwerken, daarin ligt uwe red ding daar is uwe kracht. Dat is de rechte opvatting'in ons middenstands vraagstuk. Middenstanders, in de verëeni- ging ligt de macht, de eenige, zoo voor u, als voor uwe leiders. God helpe u in uw werk. DE ViERG ADERING DER RECHTERZIJDE Brussel, 30 Nov. Men had zich niet vergist. Woensdag avond, toen aan de stemming over het voorstel van M. Ben tin, nopens die volgorde voor het onder zoek der verschillende hoogesohoolont- werpen, de beteekenis werd gegeven van een zegepraal der voorstanders der ver- vlaamsching. Vooraleer de zitting van vandaag be gon ikon men reeds zien dat er storm op hand waa< en ook dat de leden der rechterzijde zich dicht aaneensloten. Er -had immers in den morgen eene vergadering der rechterzijde plaats ge had, waar d'e leden der door 'haar foe noemde commissie verslag zouden ma ken over hare werkzaamheden. Vele bijzonderheden kon men over de zitting niet vernemen. Men vost niettemin -dat M. Renkin, na een warmen oproep aan de eensge zindheid der rechterzijde er in gelukt was de meerderheid der leden te over tuigen tot eon nieuw formuul, waarvan /dan ook, mits zekere modaliteiten die nog niet bepaald waren, de rechterzijde zich aansloot. Ook werd gewezen op do houding van baron Drion'en M. de Ge raden, die meer als demagogisch dan rechtzinnig bestempeld werd. De redevoering die M. Renkin tijdens de zitting hield, verwekte dan ook groo- te 'belangstelling. De storm was losgekomen op de ver klaringen van MM. de Geraden, Brif- faufc en Poncelet tijdens de bespreking van het voorstel M. Meysmans (eene nieuwe hoogeschool te Antwerpen.) D£ drie Waalsche katholieken hadden ver klaard dat zij niet zouden stemmen voor eene uiteluitelijk Vlaamsche hooge school, dit wil zeggen, waar het Fransch zou uitgesloten zijn, zooais het geval zou zijn in eene nieuwe 'hoogeschool te Ant- weipen. De beroering was zoo geweldig dat de zitting voor enkele minuten moest ge schorst worden. Joen, na de heropening het, voorstel Meysmans verworpen werd, nam M. Renkin het woord, om lezing te geven van eene lange verklaring. Hier uit blijkt dat, bij een hooger onderwijs voor Vlamingen, de mogelijkheid aan de studenten moet gelaten worden hun ambt, met behulp der Fransohe taal, te kun-nen uitoefenen. Wat de bijzon dere scholen betreft deze zouden ge splitst worden. Hierop 'kwam M. Helleputte met het voorstel de vervlaamsching van de Gent- sche hoogeschool te stemmen met het voorbehoud dat Fransohe leergangen zouden blijven bestaan, en in dien zin het art. 1 van het wetsontwerp Van Cau- welaerfc te wijzigen. De beepi-eking was hierdoor tamelijk verduisterd en er werd dan ook, na eene korte diskussie, besloten de bespreking tot Woensdag te verdagen om de nieuwe amendementen te kunnen laten druk ken en die le,den er van kennis te laten nemen. Voegen wij er nog bij, dat de heer Destrée ook nog een nieuw voorstel in gereedheid -houdt waai' ook Fransohe lessen m voorzien zijn op de Genteohe hoogeschool, dit óm tei vermijden dat een uitsluitelijk Vlaamsche Hooge school, waar het Fransch geheel zou ge bannen zijn, tot stand kome. SOCIALISTISCHE LINKERZIJDE In de vergadering van de socialisti sche linkerzijde jwaa er minder ]een- stemmigheïd. M. Destréo hield eene toespraak, waar in 'hij voorstelde voldoening te schenken aan de Vlamingen, op voorwaarde dat de Walen de verzekering kregen dat hot, onderwijs in het. Fransch in de hooge school van Gent behouden bleef. Dit voorstel heeft aanleiding gegeven tot een langdurige beraadslaging; en sche land bijzonder, ziet rondom ziet die eenige, die enkele kristene]semen.-. DE KONING GEVANGEN GEHOUDEN De koning van Griekenland had krachtige pogingen aangewend om den moord der ministers te beletten. Hij 'had, onder ander de ministers van You- go-Slavie en Rumen ie verzocht tusschen te komen ton voordeele der veroordeel den. Daaruit is tusschen hem en het kabinet Gonatas een geschil ontstaan. Na de strafuitvoering drukte de ko ning aan de regeering den wensch uit het land te verlaten. De rdgeering ver zette zich hier tegen en trof maatregelen om den vorst in zijn paleis gevangen te Ihouden. De koning wordt dag en nacht bewaakt' en geen andere personen, ten zij degenen die het vertrouwen van het 'kabinet genieten, worden bij hem toe gelaten. In die omstandigheden moot het Waarlijk aangenaam zijn koning te we zen in Griekenland. Wij zjn het niet die den jongen vorst zullen benijden. 'NIEUWE AANHOUDINGEN TE ATHENE Woensdag weiden te Athene de gen'e- als Papoulas, Dousmanis en Voletta aangehouden. Tevens wordt bericht, dat prins Andreas van Griekenland die een Engelsohe prinses van Battenberg ge huwd heeft, voor den krijsraad zal ver zonden worden. Zulks is 'inderdaad het besluit, genomen door de kommissie welke belast was het dossier van den prins te onderzoeken. De gtewezen Pauselijke Zouaven en Vrijwilligers vergaderden, Woensdag, in de Kristene Centrale, te Brussel. Voorafgaandelijk woonden zij eene ziel mis 'bij, ter nagedachtenis hunner mak kers, sinds den oorlog overleden. Uit alle gewesten van het land waren Zouaven naar deze vrome plechtigheid gekomen, en ook vele bloedverwanten 'a,n overleden Zouaven. De vergadering, die na de kerkelijke plechtigheid, geopend werd, was voorge zeten door M. E. de Bie aan het bu reel ïiamen bok nog plaats MM. A. Legrand, V. Jaubert, E. Ragmey en E. Otto. De voorzitter bedankte vooral de da- m'en die zoo talrijk de zielmis bijwoon den en waarvan vele ook op de vergade ring aanwezig waren. Ook aan de zonen van Oud-Zo uaven, die zich -bij den Bond aangesloten hebben, bracht hij eene bijzondere hulde. De aanwezigheid van een Oud-Zouaaf van Sottegliem, 98 jaar oud en nog flink te been, werd bijzonder opgemerkt. Er werd besloten dat de Bond der P. Z. in Januari aanstaande eene algemee ne vergadering houiden zal. Van nu reeds ie M. E. de Bie, eere-voorzitter van het Beroepshof van Gent, aangestelc als voorzitter van hot Uitvoerend Komi- teit M. V. Jaubert, ala ondervoorzitter; M. Ragmey, ale algemeen seikretaris en M. E. Otto, die met zijne broeders de ziel van den Bond mag genoemd wor den, tot schatbewaarder. Van nu af tot Januari zullen de Nuncius, Kardinaal Mercier, de Bis schoppen, de katholieke senators en volksvertegenwoordigers aanzocht wor den een beschermend- en een eere-ko- miteit uit te maken. Na de vergadering had, in hetzelfde lokaal een broederlijk maal plaats, tij dens welk M. de Bie eten heildronk in stelde aan Z. H. Pius NI en aan Z. M. den Koning, en M. A. Legrand, voor zitter van het Brusseische Komiteit, aan M, do Bie. Deze toasten werden geest driftig toegejuicht. HEIDENSCHE WREEDHEID Uit Congjo-Kasai wordt door Broeder-Missionaris aan de Annalen van Sparrendaal geschreven 'k Vroeg -eens aan onzen kok of zijn ader nog leefde. Neen, zei hij, z'hebben hem begra ven... De oude was iedereen tot Jlast geworden. De jongen zag mijn verwonderd ge zicht. Wel, vervolgde hij op den natuur lijksten toon der wereld, zoo is'dat bij ons d© gewoonte. Als een oude ons te veel wordt, dan slachten zijn naastbe- staanden oen kuiken voior hom. Hij mag nog eens flink eten, en hij laat het zich smaken, geloof me. Er wordt een gróote put gegraven. In den kuil bouwt men een klein huisje, dat men met bladeren dekt, en brengt den oude er henen. Voor eten. en drinken heeft men gezorgd Het huis wordt met aarde bedekt zoo moet de oude, al kan hij zich ooi Pri f. we&0n' stikken bij gebrek aan s Avonds gaat men eens op den grond kloppen om te hooren of vader nog leeft. W ezcnlijk, vader klopt terug. Doch moest hij 's morgens nog oen® tmigkloppen hopend dat een mede», lijdende ziel wellicht redding brengt. - dan bouwt men een ander huisje bovert op den kuil en men steekt het in brand- SPOORWEG IN CONGO Het trafiek op den spoorweg van Ka- tan'ga is aanzienlijk gestegen. Er is eena vermeodering van verscheidene hom derdduizenden tonnen. Deze spoorweg, die verleden jaar geld verloor, geeft dit jaar eene meedere onf vangst van 2 tot 3 millioen. Die vooruitgang is stellig aanmoedh gend voor de toekomst. die de trots van ons leger was, moet door eiken Belg gekend zijn, 't is in het Panorama van de Maurice Lemon nier laan te Brussel, aan hetwelk het Mu seum van het leger prachtige oorlogs- tropheeën heeft geleend, dat .men in zijn vollen omvang kan Aanschouwen. Donderdag Stemde de Senaat art. 5 der Huishuurwet zonder er verander in w gen aan te brengen. Dit artikel verlengt het genot der bewoning van een huis, zelfs ten opzichte van don kooper van het onroerend goed, indien deze laatste mot drie maanden na den aankoop do redens heeft doen gelden om zelf het huis te bewonen, of het door zijne bloed verwanten, in dalende en klimmende lijn te laten bewonen. Aan art. 6 verdedigde M. Vautbier, verslaggever, het recht van den eigenaar do huur met 100 t. h. te verlioogen, uit genomen voor de huurceelen die, op 1 Augusti 1914 de 1200 fr. 's jaars niet overtroffen voor deze laatste mag do •verhooging de 75 t. h. niet te boven gaan. -Toekomende week, Dinsdag, zal de Hooge Vergadering over dit artikel uit spraak doen. Ziehier eenige der bijzonderste wij» zigingon die, Woensdag door den Se-' naat gestemd werden M. Masten, minister van Justicie, stel de voor aan art. 3 een vierde paragraaf te voegen, luidend als volgt Wordt de arbeidsovereenkomst of de arbeidsovereenkomst voor bedienden verbroken dbor den arbeider of den be diende, dan kan hem do huur worden opgezegd van do woning waarvan hij huurder is of was, zoo deze woning on ontbeerlijk is vooi; de behoeften -van het bedrijf. De werkgever, Wedrijfshoofd of pa troon, moet de opzeggingstermijnen in acht nemen overeenkomstig de huur overeenkomst-, de wet of de gebruiken. Deze termijnen mogen in. geen geval niet minder dan drie maand" bedragen en kunnen naalr kto omstandigheden, door den vrederechter worden ver lengd Deze wijziging werd aangenomen. De achtbare Minister stelde een art. 3bis voor, dat zegt :j De verlenging geldt voor de ver huurde goederen dio tevens dienen voor de huisvesting en de uitoefening van een handel of eene nijverheid en waarvan de huurprijs op 1 Augustus 1914 niet overschreed 6.000 frank te Brussel, (Etterbeek, Elsene, St. Jans-Moleabeek, St. Gillis, St. Jooat-ten-Noade, Schaarbeek, Ander- iteelit, .Vorst, Ukkel, Watermael-Bdscli- voorde, St. Pinters-Jette, Koekelberg, St. Lambrechts-Woluwe, Au'derghem en in de gemeenten van moei- dan 100.000 inwoners 3.000 frank in de gemeenten varï 50.000 tot 100.000 inwoners e 1.800 frank in de gemeenten van minder dan 50.000 inwoners Dit belangrijk artikel werd goedge keurd met 58 stemmen tegen 56 en 1 onthouding. 1 van art. 4, werd: op voorstel van M. Vautbier, als volgt gewijzigd Ingeval eene huur mocht geëindigd zijn of komt te eindigen, kan de eige naar of vruchtgebruiker h'et vast goöd betrekken of het door zijne voorzaten of nakomelingen ofwel door die van zijn echtgenoot laten betrekken mits opzeg ging zes maand vooraf, zoo hij, bewijst Jat hij niet over gelijkwaardige perceej» Jen btócliikt »s i

De Volksstem | 1922 | | pagina 1