15 êasi snze AbeMenten I¥airüs®rgen lef bescherming és? minderheden In Turkije Iets Keierfandsgfis gift Os Verviaamsshlüg vest Gent Do Ktezfsg ie pfym Os Krbfene tsierwijïsrs Geheim ö®i3sist@rle Woensdag Dec. 1922 Kef financieel sshandsai eeHfsrestie van Laijsaima Onze Prinsen Een smeekschrift aan fining iê K@Ëp@ratssfai) voor Oorlogsschade DE VOLKSSTEM XXVIII» JAARGANG NUMMER £587 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 A A T~> 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgeyor: J. Vak Nufeel-De Genct ■Publiciteit buiten het Arr, AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place da la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E, C. 4. liet poslbeheer zal kortelings 'ten uwent de kwijtschriften aanbie den voor de vernieuwing van het abonnement van het volgend jaar. Ten einde iedere onderbreking in hel bestellen van het blad te ver mijden, verzoeken mij v dan ook dringend het bedrag van het abon nement te doen gereed leggen te gen de komst van den briefdrager, De prijs van het abonnement be draagt VOOR EEN JAAR fr. 30.— Let mei op dat het kmijtschrift slechts EENMAAL ten huize aangeboden wordt. De interpellatie door het Katho liek Kamerlid Tschoffen aan den Minister van Buitenlandsche Za ken gericht over de noodige be schermingsmaatregelen ten bate der christelijke bevolking onder Turksch beheer, is verleden Dins dag in de Kamer verloopen in een stemming welke we graag aan iede re parlementaire ondervraging toe- ivenschen. Ken kalme, alhoewel diepge voelde uiteenzetting van den toe— stand met een rechtmatig beroep op het plichtvervullen der regee ring, een even bezadigde verklaring van vertegenwoordigers del1 ande re groepen, en een kort ministerieel antwoord dat bevredigde ziedaar wat het geheel geweest is. Mis schien valt het minder in den smaak der partijgangers van woelige zit tingen en komt het niet in het ka der der ophefmakende ondervra gingen bij gebrek aan onderbrekin gen die veelal het Tuur aan de lont brengen, maar juist hierdoor' ver groot het nut en wordt de volle waarde van een eensgezindheid be houden. Reeds vroeger, wanneer name lijk deze interpellatie-vraag aan de dagorde van de Kamer werd ge bracht, hebben we hare actualiteit onderlijnd. Heden wordt deze nog met meer kracht bevestigd en be wezen want al bedoelde de inter- oellant meer rechtstreeks de Ar menische bevolking, zijn klem-re- deneering loopt tot praetisehe ge volgen voor de bescherming dei- minderheden en voor waarborgen vanwege de Turksche regeering, zooals de huidige conferentie van Lausanne die moet verwezenlijken. Een volk, zoo luidt de akelige werkelijkheid, een volk dat in het Nabije Oosten de rechten der Westersche beschaving verdedigde tegen de Aziatische barbaarsch- heid en het Mahomedaanseh fana tisme'is aan het uitsterven onder de moorddadige vervolgingen der Tui- ken, reeds voor den oorlog ingezet en sinds volgens een bepaald plan nagestreefd. Bij het Sèvres-verdrag over den vrede in het Oosten werd gehoor gegeven aan de rechtmatige klach ten der verdrukte minderheden, en voorzorgen werden er in opgeno men tot bescherming der bevolking welke aan het willekeurig bestuur der Turken onderworpen bleven. De geallieerden hadden gehoopt het lot der Armeniërs te hebben ge regeld naar de hoogere wetten der menschelijke beschaving en der rechtvaardigheid. Eilaas, in feite is ;le barbaarsehheid en de wilde macht meester gebleven, en dat gaf aanleiding tot een verder martelen en uitmoorden van hun steeds ver volgd slachtoffer. De ellende der Armenische be volking is grooter dan ooit te voren. .Wat gaat men doen te Lausanne Men begrijpt de gepastheid van 'deze slotvraag. Bij het Sèvres-ver drag hebben al landen hun woord gegeven Bel- gie als medestichter van dit trak taat is ook mede verantwoordelijk voor het naleven ervan, ook voor het vernieuwen dierzelfde /waar borgen, nu een nieuw traktaat het vorige gaat vervangen. En met ge noegen mochten we vernemen dat ook andersdenkenden het gewet tigd oordeelen dat ons land tot ver dediging der christelijke minder heden onder Turksch beheer optre den zou uit menschelijkheid, en handhaving der aangegane verbin tenissen. Ten aanzien van die eensgezinde sympathie mocht de minister van buitenlandsche zaken dan ook hul de brengen aan de gedachte welke deze interpellatie bezielde, en zijn antwoord bracht deze vraag al aan- stoiidsv?n betrekking met dé confe rentie welke thans de regeling van het Oostersch vraagstuk wil besten digen. Ook Belgie is daarop verte genwoordigd, en door zijn bemid deling kan en zal de regeering haar zedelijken steun verleenen aan de groote mogendheden, om hun taak te vergemakkelijken. De instemming, welke de Arme nische kwestie in de Belgische Kamer verworven heeft, wordt ook gedeeld door al de besehaafde na- tien, zoodat de Volkenbond onlangs nog beslissen mocht dat in de vre desonderhandelingen met Turkije niet uit het oog mag verloren wor den de noodzakelijkheid om voor de Armeniërs een eigen vaderland te stichten. Men heeft het recht en den plicht daaraan te herinneren. Wanneer de bepalingen van liet Sèvres-ver drag plaats moeten maken voor nieuwe, omdat Turkije een natio nalistische beweging op touw heeft gesteld die Europa veer opent voor een Turksclse regeering, dan moe ten de waarborgen ten aanzien dei- minderheden in Klein Azie en ook in Oost-Thracie niet een doode let ter blijven. Dat alles klinkt misschien' wat vreemd in een conferentie, waar de meeste afgevaardigden vooral naar een economische belangenpolitiek uitzien, en waar de onderhandelin gen meer in het teeken staan der stoffelijke voordeelen dan wel de hoogere bescliavingsbegrippen. Ook wij, Belgen, hebben aan zienlijke economische belangen in het Oosten, en zullen eens tot nieu we handelsbetrekkingen met Tur kije moeten komen, klaar een be schavingsideaal, als dit der bescher ming van een machteloos volk, dat door een barbaarschen verdrukker met uitsterven bedreigd is, staat boven stoffelijke bekommernissen verheven. Te Lausanne moet de beschaving ook haar woord medespreken, en waarborgen opeisehen tegen den onwil van een regeering, welke ha re plechtige verbintenis met mis- prijzen verworpen heeft. Elk vredeswerk daarbuiten 2al waardeloos zijn, omdat het de ze delijke belangen aan de stoffelijke zou ondergeschikt maken. Naast de vraagstukken der zeeengten, dei- capitulaties en der hernieuwing van (handelsovereenkomsten, moet ook voor het hoogere, het zedelijke een waardige plaats in de bespre king en de oplossing worden inge ruimd. Zondag' weiden de hoeren Bijleveld en Van Happen door minister Van de Vyvere in gehoor ontvangen. Zo kwa men den minister een cheque van 325.000 fr. overhandigen, namens het comiteifc Hulp aan Belgie Het bedrag is bestemd voor de ver woeste gewesten. Nadat dc heer Minister zijn dank had uitgesproken, noodigde hij de bezoekers ter tafel uit, waar ook de Nederlandsche gezant kwam aanzit- beschaafds' ion- NIEUWE VERGADERING DER TAALCOMMISSIE Brussel, 11 Dec. Do taalcommis-1 sie vergaderde opnieuw dezen namid dag. Minister Kolf woonde de Vergade ring1 bij. Verscheidene vragen werden door M. Destréo aan M. .Nolf gesteld. Uit hei, antvvoord van den minister blijkt na melijk hot volgende De vier fakulteiten van Gent tellen ongeveer 400 studenten. -Eon ontdub'be- ling zou dus zeer lastig vallen. Men kan ontdubbelen diaar waar. de professoren tweetalig zijn. In do faïculteit der Rech ten hebben reeds 8 professoren (op 12) zich bereid verklaard him lessen in hot Vlaamsch ook to geven. Voor wat aanvullende leprgangen be treft men moet ofwel een nieuwen leer-; gang inrichten en dat is een overlast ofwel is het een franscho leergang on dat is tweetalig onderwijs. Voor chemie cn wiskunde is hot niet mogelijk aan vullende leergangen uit te denken. Aan do vraag of het voorstel Hallet- Holleputle de kennis van 't franseh zou verzekeren, antwoordde de minister Indien do student fransch kent, ja, an ders niet. Alios liangt van don 1 eeraar af. Indien zijn leorgang interessant is, zullen do studenten hem volgen, gelijk in welke taal. Voor het hooger onder wijs is het gebruik der moedertaal min onmisbaar dan in hot Jager onderwijs. Een dokter moet de taal van zijn mid den kennen, maar óm zijne studies voort to zetten, moet hij eene wereldtaal be zitten, dat is in Belgie het Fransch. Dan werd het ontwerp besproken. Art. 1 zou luidon Aan de Hooge- school van Gentwordt het -onderwijs gegeven in 't fransch en in 't Vlaamsch voor do leergangen van burgerlijk ge nie en arts et manufactures Art. 2. Hier komt dan de tekst die Zaterdag aangenomen word, met zeer lichte wijzigingen onder opzicht der bewoording. Art. o. Zelfde tekst als in 't voor- stol Van C'auwelaerfc, maar liet artikel wordt als «voorbijgaand» beschouwd. De andere artikels blijven zooals vroe ger uiigénómen dat. art. 0 wegvalt. Eene stemming werd dan afgenomen. Het voorslei werd aangenomen met S stommen logen 3. Stemden tegen MM. Destrée, Bcr- trand en Hymnns. Stemden voor MM. Tibbaut, Pirmez Pmillet, ^Hoyman, Jïaliot, «Helloputte, de Liedekcrke en Boucheiy M. Fischer was afwezig. Rome, 11 Dcc. Do Giomale d' Italia doelt dc volgende cijfers me de over den uitslag der gemcentekiezing te Milaan, waar de socialistische ge meen teraad was ontboden. De bloc <ler nationale partijen •liberalen, katholieke, popolari en fascis ten, behaalde 82.948 stemmen. Socialisten en communisten samen 64.961. Er ontbreken; nog vier sectics die overigens den einduitslag niet meer kunnen wijzigen. Milaan is dus van het roode schrik bewind bevrijd. BIJ DEN HEER MINISTER VAN KUNSTEN en. WETENSCHAPPEN Do loden van het bureel der Federa tie der Kristen Onderwijzers, werden in gehoor ontvangen door M. Nolf, mi nister van Kunsten en Wetenschappen. .De hec-r minister beloofde hun wol- willend do voorgebrachte wenschcn te onderzoeken, doch er moot rekening gehouden worden Van de geldmiddelen Dc kwestie van het pensioen der oude onderwijzers was het voorwerp der bij zondere aandacht van den heer minister, die zich 'bereid verklaard® liet gunstig ste jaar hunner loopbaan, onder oog punt van bezoldiging in aanmerking te nemen als midden cijfer der vijf laatste jaren die tot basis dienen voor de bere kening van hun pensioen op voorwaar de nochtans dat deze voorloopige gunst slechts ten goede kome gezien het huidig gebrek aan onderwijzers aan deze wier gezondheidstoestand hun niet toelaat hun ambt- te- blijven waarnemen. De heer minister, in den loop van het •onderhoud dat moer dan een uur duur de, bracht hulde 'aan den moed en dc zelfopoffering der onderwijzers geduren de don oorlog, fin hoedanigheid Van ambulanciers en ziekendieners, en waar van kt. Nolf als dokter in het leger per soonlijk ooggetuige was. De afgevaardigden der kristcne on derwijzen verlieten den lieer minister onder den besten indruk AANSPRAAK VAN DEN PAUS Rome, 11 Dec. Dezen morgen werd het geheim consistorie gehouden. Bijna al de curie cardinalen waren aanwezig, als mede dc cardinalen. Dubois cn Mistrangc-lo. In zijne aanspraak zegde de Paus Wij zijn igdukkig u vergaderd te zien en voor de eerste maal, sedert ik door uwe stemmen op den H. Stoel ge roepen werd, het woord tot u te kunnen richten. De H. Vader (begint met den lof le verkondigen van zijnen voorganger, Paus Boned ictus zaliger, die in eenen weergaloos bewogen tijd de Kerk be stierd heeft met eeae schranderheid, die do bewondering harcr hevigste tegen standers uitlokten. De H. Vader onderzoekt vervolgens do .gebeurtenissen die de eerste maanden van zijn pontificaat kenmerkten. Hij spreekt eerst over Palestina en maakt de protestaties van wijlen Beno-i dict-us XV in het Consistorie van 13 Ju ni 1921, tot do zijne. In de kwestie van Iiefc H. Land die nen, bij de aanstaande regeling, dc rechten der katholieken en" van al de christenen gevrijwaard. Do H. Vader spreekt over de droef heid die zijn hart overweldigde bij het aanschouwen van den toestand van de Oostcrscbo volkoren, meegesleept in den dwarrelwind der jongste orkanen, cn herinnert aan wat de II. Stoel heeft ge daan om hun lijden (cj verzachten. Ook voor het lijden der Russische bevolking kon het hart van den Vader der geloovigcn niet ongevoelig blijven. Dc Paus herinnert zijne oproepen voor den vrede onder dc volkeren en hernieuwt dezen oproep aan het adres der Staatslieden die nu te Brussel gaan vergaderen. In waarheid, vervolgt de Paus, zullen deze bijeenkomsten tot niets leiden, in dien niet do regeeringen do liefdadig heid weten te mengen aan do recht vaardigheid, tot grooter voordeel van overwinnaars en overwonnenen samen. Aubertus 33 onder Het onderzoek der deskundigen moet nu do feiten vaststellen. Daarom heeft dc ondcrzoeksreclitor M. Anthonis voor deze zaak drie des kundigen aangesteld een bankbestuur* der, een rekenplichtigc en een financier le ecoomisü de rekenpliclitige is M< Jacqmaiü. Voor dit collegie van experten is het or oan te doen, niet alleen de boekliou-» ding te onderzoeken, maar bijzonderlijk den aard der speculaties gedaan door de firma Kirschcn, cn den aard der ge voerde 'briefwisseling met tiet huis IL A. von Barjr, te Amsterdam gevestigd. Ook werden op bevel van liet parket de zegels gelegd op het brandkoffer van het huis Kirschcn, gelegen in cone bank der stad Antwerpen. Zeggen wij nog dat de bank II. A's von Baiy in Bolgio wel 30 makelaars bezat en dat de agent le Brussel nog aanzienlijker is dan het huis Kirschcn. NAAR DE BEZETTING VAN HET ROERBEKKEN •Een nader Iiavaa bericht meldt dat, Verre, van op de nieuwe Duitsche voor stellen in to gaan, M. Poincarc op de Conferentie oen voorstel indiende, waar in hij de bezetting eischt van het Rhur- gebicd, van Essen tot Bochum. M. Bonar Law, die de debatten leidt met voel praetiseher zin, verzocht den hcc-r Poincarc in een vólgende zitting •nader uiteen te zetten. Dc Daily Telegraph betreurt dat M. Poincarc zijn plan tot bezetting van het Roergebied doordrijven wil. De Morning Post daarentegen, zegt dat er bepaald een eind moet ko men aan Duitscliland's eeuwig trachten het is noodig zegt het blad, dat wij om zijn verplichtingen te ontduiken Duitschland oan het verstand brengen dat de geallieerden geen bedelaars zijn feu dat zij in staat zijn, om, bij slot van Tekening, Duitschland te «doen» beta len Hiermede stemt hot blad natuurlijk in met M. Poincaré's politiek van daad krachtig optreden. DE TIJD DER SCHOONE BELOF TEN IS VOORBIJ De correspondent van de Petit Pa- iisien gelooft dat de uitslag van de Britsehe kabinetsvergadering, waar schijnlijk negatief zal zijn. Men denkt er evenwel in zekere middens aan een overeenkomstvooretel voor to brengen. Engeland zou er in t-oestemmen zich aan te sluiten bij een niefe-algeheele be zetting van het Rulirgfebied cn bij een onmiddellijke bezetting van zekere pun ten van li€'t gebied. Op die wijze zou het inzicht bevestigd worden zich voortaan niet meer met schoone Duitsche beloften tevreden te stellen en tot daden overgaan. M. Bonar Lmv gaf aan zijn colleges te verstaan dat zoo do noodzakelijheid zich opdrong. Engeland de mogelijkheid zou inzien door de andere geallieerden in bons belaakl te worden. M. Musollini stelde een radikaler mid del voor, het voorstel van M. Bonar Law van geener waarde makend. Hij wil dat die bons zouden verdwijnen, daar zij toch van geener waarde zijn. Men zou de Duitsche schuld van 82 milliardn mark goud verminderen cn brengen op 50 mïlliardfen goud. Verder zou men de in tergeallieerd'* schulden nietig verklaren, op die tegenover Ame rika na. Italic zou uit dit voorstel enkel lum pen profijt trekken PRINS LEOPOLD Binnen ecnigo dagen gaat 'Z. IC. IE prins Ijeopold do Militaire 'School ver laten om, als onderluitenant, dienst te nemen bij het regiment grenadiers. De prins diecft- bij zijn uitgangsexaam be komen 19 punten op 20 voor den leer< gang van versterkingen, en 16 op 20 voor dezen van krijgskunde. Op 49 leer lingen bekwam*]-)ij het nummer 7. Zij ne makkers der Militaire School he'bbenj ter gelegenheid vau zijn vertrek, eene kleine botooging ingericht, tijdens welke zij hem een eeredegen aangeboden heb ben. Do Prins was zeer getroffen dooi dezen blijk van genegenheid. PRINS ICAREL Z. K. II. Prins Karei van Belgie, graaf van Vlaanderen, midshinman aan boord van het Engelsch oorlogs-school- schip a Renown heeft een kruistocht ter lange omvaart afgelegd, waarmede zijne zeevaartstudies bekroond zijn ge worden. De Renown is naar Enge land weergekeerd, waar Prins Karei aan wal is gestapt, om naai- Brussel weer te koeren. Kapitein Goffinet, stafofficier des Koning, was den Prins te Londen te gemoet gereisd. In de eerste dagen zal Z. K. II. te Brussel aankomen. Prins Karei zal nu student worden in de koloniale hoogeschool te Antwerpen-. Aldus geeft hij do Belgische jeugd eea schoon voorbeeld van belangstelling in dc aangelegenheden van onze Congoko- lonie. Hefi Syndikaat der Koffiehuishou- ders (provinciale afdeeling van Brabant); heeft c-cn smeekschrift tot- den Koning gericht, waarin de aandacht van den Koning gevestigd wordt op het feit dal zijne tegenwoordigheid op de vergade ring tegen de herziening van do alko* holwet, welke op Zondag 17 December plaats heeft, drukking uitoefenen zal op de parlementsleden. Itet smeekschrift stelt verder vast flat 20.000 huisgezinnen door de huidig« wet geschaad worden. ALG'EMEENE VERGADERING TE YPER Zondag namiddag ten 2 ure werd f(f Yper de algemeen© vergadering van Verbond der kooperatieven voor oorlogs.- tochado gehouden, onder voorzitterschap» van M. Michel Levie, met aan zijn zij» de MM. Riehir, Rombouts en Maertens, beheerders Van Schoor, Do Coninck cn Demeur, kemmissarissen Keetemont, bestuurder van het Verbond. In de zaaj bevonden zich talrijke beheerders va a kooperatieven der twee Vlaanderen MM. Missiaen en Dierken?, volksver tegenwoordigers Breusaert, bijgevoegd hoogkominissaris Budaye, eerovoor* zitter der Vcreeniging van de gcteister-i den. Na eene aanspraak van M. Levie, nam' M. de notaris Ricliir, ondervoorzitter van den beheerraad van het Verbond' der kooperatieven het woord. Hij herin nerde aan het doel van het Verbond cn aan de moeilijkheden welke het moest overwinnen, maar wees ook op de tot nn toe hekomen uitslagen 118.257 dossiers onderzocht en voor 1.403,706 fj kredieten toegekend Die uitslag is grootondeels te wijten aan de toewijding der bestuurders er» beheerders yan de kooperatieven, beneh

De Volksstem | 1922 | | pagina 1