I Zondag 24 Dscenii. pfaandag 25 Decemb. 1922 E1EÏ KERSTFEEST IN DE KttóER 3© Vorvlaamsehing er Êenf- sefci HMgettbeol 'in 2 lezing gestemd mei £3 stemmen te gen 83 en 7 Mithsndiisgen Md hsüsterdjarig bestaan der Soeiété Sénérate ia Belgique De Huistewet Messes! Werk ste? Qortegsweezen De Legerwet Wie is die drenkeling XXVIIIs JAARGANG NUMMER 297 Kortstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. lil DAGBLAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiion het Arr. AALST i: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 1 3, te Brunei. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londrea E. C. 4. H. Delphinus jj^on op 7.4j onder 3,56 KERSTDAG Zon op 7,45 onder 3,56 I Eerste Kwart ier uen 25 Onder a] de feesten dié iri den loop van het kerkelijk jaar ge- rierd worden, is er een dat de kerk gebruiken met een buitengewoon luister versiereu want het wordt ons voorgesteld met eene treffende eenvoudigheid en omringd van practische onderrichtingen 3 't is aet Kerstfeest Woondet ge reeds de gebruike lijke middernaehtmis bij, aan den voet van een eucharistischen troon opgedragen. Voeldet gij reeds die aandoenlijke indrukken 't Is im- tners de Kribbe en de Hostie Zie daar de verhevene toenadering die de H. Kerk ons voorstelt. Ook met welke vreugde viert men dat zinne beeldig feest niet Eerst en voor al wordt de H. Mis in 't midden vail den nacht of zeer vroeg in den morgend geofferd. Dit uur ver voert ons naar Bethleëm op 't oogenblik dat Jesus ter wereld kwam,. En dan terwijl het orgel zijne zoete en zachte welluidend heid laat liooren en dat de oude ge zangen, vroeger door onze vóorou ders gezongen weergalmen, fnee- nen wij de GLORIA der Enge len hoven de kribbe en de speeltui gen der wakende herders in de val lei te aanhooren. Ook in een hoek der kerk verbeeldt de christene godvruchtigheid een wonderschoon tooneel van Bethleëm, 't is het lief lijk stalleke in de holte der rots. En op 't altaar beschouwt men ■len luister van den katholieken ëeredienst. De H. Kerk gevoelt wel dat eene vreugdeomgeving de aarde in dezen nacht omvat en zij laat hare blijheid vrijelijk blijken Al de woorden welke zij haïe die naars in den mond legt zijn slechts de uitdrukking van hare levendi ge dankbaarheid voor de groote Weldaad van de komst van haren Verlosser en Zaligmaker. He GLORIA, binst den Advent geschorst, wordt wederom met geestdrift aangeheven en in plaats ran de gedurige snleekingen zendt zij met de wierookwalmen harer aanbidding, de dankbetuiging van de dankende harten naar den troon der G-oGheid. Ziedaar yoor 't uit .wendige. Doch wie zal ons het innig ver band tusschen deze twee geheimen Jesus-Kind en Jesus-Hostie doen ontdekken Beproeven wij eenige woorden te stammelen tot lof van den Emmfmuel of den God met ons. Het Woord Gods had besloten mensch te worden om het gevallen menschdom vrij te kbopen en het uur was geslagen op hetwelk Het zijn intrede in de wereld moest doen, Waar zal die groote Koning ge boren worden, want hij is de Al machtige God, de sterke God die de wereld in zijne handen houdt O greoten dezer aarde opent wagen wijd de poorten uwer paleizen koningen, staat uwe troonen en kronen af, omringt zijn wieg met een edel en getrouw hart Doch neen 't is in de armoede en de ver nedering dat Jesus zal ter wereld komen. Een stal, op de helling van een heuvel, buiten het gewoel der stad Bethleëm, zal zijn paleis zijn. M aria en Jozef alleen bevinden zich in aanbidding bij de wieg waar Jesus in rust. Doch welhaast laat zich de stem des Engels hooren. Het Goddelijk Kind begeert aan bidders. Het begeert harten die het hunne liefde geven en zijne weder liefde zullen ontvangen. En daar om zond het zijn Engel om genege- ne zielen te zoeken. Wie zal dien oproep beantwoorden 't Zijn de sotmoedige herders met hunne een voudige en zuivere harten, Met welke verwondering staren zij hun in doeken gewonden en van koude bibberenden God niet aan O ge lukkige herderé, die de eerste waart om het hoofd en de knieën voor Je sus te buigen en in getal de eerste aanbidders te zijn. Nochtans, hebben wij de herders niets te benijden, want Deze, die zij in de kribbe aanbaden, is insge lijks wezenlijk en waarlik tegen woordig in de H, Hostie welke de priester in de handen houdt. En zelfs is Jesus-ILostie nog meer aan ons dan Jesus-Kind aan de her ders, want hij maakte zich in zijn H. Sacrament zoo klein dat wij hem kunnen nutten, leven van zijn leven en maar één met Hem uit maken Nu indien wij deze vereenigmg waarlijk innig en onverbreekbaar willen sluiten zullen wij de gestel tenissen der herders trachten te be zitten. Zooals zij, zullen wij geern verborgen en onbekend leven, want 't is in de nederigheid dat de liefde en de vereeniging met God groeien en bloeien zooals zij zullen wij ons verhaasten de stem des Heeren te beantwoorden, vermits niets zoo welgevallig aan zijn H. Hart is dan de zelfopoffering O aanbiddelijk geheim der Krib be en der II. Hostie Welke zoete vreugde en brandende liefde ont steekt ge niet in onze harten, wan neer de H. Kerk, ieder jaar, u op nieuw aan onze overwegingen komt voorstellen Kerstmis ziedaar het ware feest dat de harten verblijdt en aan de ziele al het zoete en het goddelijke der hemelsche feesten doet voorge voelen Laat ons dan aan de stem der H. Kerk gehoor geven en bezingen en vieren wij liet Kerstfeest met de drie missen bij te wonen en met vurige HH. Communiën, waarin wij het Goddelijk Kind Jesus zelf ontvangen, op te dragen. Och Kindjen, 'och Kindjen 'dat heden In 't needrige stalleken kwaamt, Ach, laat ons uw paden betreden, Want gij licht, de wereld beschaamt. Gij komt om de wereld te winnen, Den machtigsten vijand te slaan De kracht uwer liefde van binnen Kan wereld nóch hel weerstaan. JOANNES. xOx ORDEMAATREGELS Strenge maatregelen waren genomen met het oog op de studentenbetooging. Het piket aan de Kaanor was verdub beld en honderden polieiemannen en gendarmen hielden de wacht. Ook wa ren daar pompiers, die last hadden des noods den geestdrift der betoogers wat af' te koelen. De opvolger van M. Tsclioffen is M. Lacolettc, oud-strijder, gekozen op de katholieke werkliedenlijst. De Vlamingen zullen het heengaan van dezen ridderlijken Waal met spijt vernemen. Dat het ontslag in de Kamer lieel wat opschudding verwekte is licht te begrij pen. DE EINDSTEMMING OVER GEHEEL HET WETSONTWERP De eindstemming vangt aan te mid den van groote opwinding. DE WET WORDT GESTEMD MET 89 STEMMEN TEGEN 85 EN 7 ONTHOUDINGEN. M. IIY/MANS. Hopen wij dat de Senaat het land zal redden. (Algemeen gerucht). Niemand heeft met dit geroep van M. Hyrnans de cijfers verstaan. Men roept de cijfers I de cijfers i! Maar M. BRUNET antwoordt Gij had maar moeten luisteren. Wij zullen den 9 Januari opnieuw vergaderen. 'Er zijn nog talrijke ont werpen die op onmiddellijke behande ling wachten, zooals de kwestie der ver binding van beide Seheldeoevers. Goedgekeurd. De zitting wordt om 5 3/4 uur gelie ven. sfe w DE STUDENTENBETOOCtING De studentenbetooging is een uit brander geweest. De Brusselsche avondbladen, die van 4000 betoogers spreken, schieten op on genadige manier met spek. Waar zij zeggen van 2000 deelnemers van Luik alleen, van het Rogierplein zwart van volk, houden zij hun lezers voor den aap. Er waren liberale deelnemers van de verschil!ige lioogescholen en oenige katholieke studenten die er bij ongeluk tusschen versukkeld schenen. Rekenen wij dat er in 't geheel een 1000-tal batoogers waren. In 't centrum der stad bemerkte men van de betooging niets. Do liederen waren al even eentonig als het overige Gjand-fran^ais A bas... Domblon of Poiillet, il faut Ie pendro A mort les flamina en vooral, A bas la calotte vormde zoo wat 't gclieele repertorium. GEEN ONTSLAG DER LIBERALE MINISTERS Na langs de boulevards te zijn gegaan en door het beneden gedeelto der stad te zijn getrokken, gingen de deelne mers naar het Theatre Lyrique, waar de meeting plaats liad. Daar werd eene dagorde gestemd, het Parlement bezwerend de vcrvlaam- sdiing van Gent te verwerpen. Eene groep studenten wilde naar de Kamer trekken, dus in de zone neutre binnendringen. De politie heeft hen uiteengejaagd. Na afloop der Kamerzitting hebben MM. Masson, Dcvèzo en Neujean laten weten dat zij hun ontslag maar zouden uitstellen tot na de beslissing van den Senaat. Na de beslissing van den Senaat zul len zij wel gelegenheid vinden dm.., een andere uitvuehfc te vinden. TER EERE VAN M. FRANS VAN CAUWELAERT Te 7 uur, kwam de heer Frans Van Cauwelaert in do middenstatie te Ant werpen aan on werd er door vele vrien den begroet en toegejuicht. De heer Burgemeester verklaarde zicli seer tevreden over den uitslag en bij zonder voldaan over de stemming uit gebracht door de katholieke gekozenen van Brussel en van het Walenland. GROOTE BETOOGING Op Zaterdag 23 December werd, te midden van groote feestelijkheden, waaraan Z. M. den Koning en al do /Ministers deelnamen, de "jlionderdcic verjaring gevierd der stichting van de Société Générale de Belgique. Gesticht bij wet van 28 Oogst 1822, en na gedurende een tijdperk van 28 jaar den rol van Staatskassier vervuld te 'hebben, is de Société Génerale de Belgique niet alleen de oudste kre dietinstelling geworden, maar daaren boven do machtigste Bankinstellin. van Belgie. NOG HET ONTSLAG M. TSCHOFFEN VAN iZooals wij meldden komt M. Tsohof- fen, katholieke vclksveriegenwoo'-digor van Luik, zijn ontslag in te dienen. itofc besluit volgt, naar 'het schijnt, op de houding die M. Goblet tegenover M. Tsclioffen genomen heeft in de mani festatie der studenten te Luik, en op het feit dat in zijn redevoering van giste ren M. Carton d- Wiart den volksverte genwoordiger van Luik bedoeld heeft. Ik hen met mijne vrienden niet meer akkoord, 'heeft M. Tsclioffen ver klaard IK ZOU NAAR MIJN GE- ETEN DE WET MOETEN STEM MEN. Ik heb liever ontslag te nemen. Zaterdag avond zou eene groote be- tocging plaats hebben, ter gelegenheid van do stemming der vervlaamseliing der Gentscho Hoogcsehool en ter hul diging van don heer Frans Van Cau welaert, vader van het wetsvoorstel. Lezers vmgen ons wanneer de nieuwe huishuurwet zal van kracht zijn. Daar kan nog geen beslissend antwoord op gegeven worden. Wol is er een out werp door den. Senaat goedgekeurd, maar ook de Kamer moet nog uitspraak doen. Verder luidt .een artikel, dat do wet van kracht zal zijn met ingang van den dag der afkondiging. Er zal dus allicht nog heel wafc tijd vorlocpen... Inmiddels blijft do grendelwet van kracht, d. i. blijft voorioopig allee zooals het is. •In den loop harer lange en glorievol le loopbaan, heeft de Socicté Généra le de Belgique onder alle gebied steeds eene bijzondere werkkracht in het dag licht gesteld, en hare tussehenkomst in den Economischen bloei van Belgie is van de belangrijkste geweest. Te allen tijde bestuurd door vakman nen van eerste gehalte, heeft zo nooit opgehouden aan het land de hulp tc vcrleenen van hare stevige en omvang rijke inrichting en, indien men ten huidige dage mag bogen op een waren bloei van onze Nijverheid, op den goe den naam van onze ondernemingen in den vreemde, op de steeds groolcre uit bating en verbetering onzer Kolonie, is het wel een groot gedeelte dank aan de Société Générale de Belgique Tal Van Nijverheidsinstellingen, ijzer-, koolmijnen, glasblazerijen, weef nijverheid, vlasnijverheid enz. enz. waarvan zij den steun, zooniet ten allen tijde de voorstandster is geweest, dan ken haar lieden hunne huidige wel vaart. Steeds heeft de Société Générale de Belgique do ziel geweest van onze •uitbreiding op Nijvcrheidsgebied. Ge durende eene gansche eeuw van stoere werking, heeft ze liaro kapitalen niet gespaard om al de vermogens van ons land en den grooten rijkdom onzer Ko lonie ten nutte te brengen. De finan- cieelo toestand aangegeven door de Société Générale de Belgique in haar laatsto bilan is bcteekenisvol. Tot einde 1921 had do Socicté Générale de Belgique voor meer dan 378 millioen frank deel genomen in do meeste der nijverheidsinstellingen, alle van Isten rang. De volgende cijfers zullen een alge meen gedacht geven van den omvang en do belangrijkheid der deelnemingen van de Société Générale de Belgique Geldelijke steun aan den Staat door inschrijvingen op Nationale Leemnr gen233 millioen frank. I Jzcrewe^en en Trams (Belgie en den Vreemde) 35 millioen fraak. Koolmijnen 38 millioen frank. Ijzergieterijen en Metaalnijverheid 55 millioen frank. Elektriciteit-Ondernemingen 17 mil lioen frank. Glasnijverheid 10 millioen frank. Spinnerijen, Weverijen, Chemische produkten en andere 23 millioen frank. Banken in Belgie 131 millioen frank. Banken in den Vreemde 26 millioen frank. Koloniale inrichtingen 28 millioen frank. Verschillende deelnemingen 15 mil lioen frank. Op gebied van bankwezen, komt do voorzichtigheid waarmede do Société Générale de Belgique altijd bestuurd is geweest, goed uit. Het zij terloops ge zegd dat do schatting van haar Porte- fcuille-Titels op 31 December 1922, voor meer dan 175 MILJIOEN FRANK ONDER de wesentlijko waarde werd in geschreven. Tevens rekening gehouden van hare eigene uitbreiding en eigene financiee- le macht, door liet inrichten van ver schillende door haar beschermde Ban ken in meer dan 230 plaatsen van Bel gie, mag men zonder overdrijving be sluiten dat de werkkracht door deze groote Bankinstelhng aan den dag ge legd het vierde, misschien wel het derde deel vertegenwoordigt van alles wat on zen financieelcn, ekonomischen toestand in het algemeen aangaat. Het is dus licht verstaanbaar dat door do groote diensten aan het land, aan de- nijverheid en de bijzonderen be wezen, de Société Générale de Belgi- que en de door haar beschermde Ban ken, zich het onwrikbaar vertrouwen hebben aangeworven van hun klien- Ondor de beschermde Banken der Société Générale de Bdgique dient au onze streken do Banqv.4 centra le de, la Dendrji ycrraeW. jwpi- den. die gedurende twaalf jaren rcedf eene werkdadige hulp verleend heeft aan onze Nijverheid en Handel, in Jt bijzonder aan de bevolking gedurende den oorlog. Deze Bank alléén tolt reeds meer dan 40 bijlluizen in de streken van Aalst, Dendermonde, Georacrdsber- gen Lokcren, Ninove, St, Nikolaas en het Land van Wacs. T ij weten dat do door de Société Generale de Belgique beschermde rsanken onder haar voortdurend toe zicht staan. Dit feit is voldoende om liet algemeen vertrouwen, dat ze overal, ge- meten te verrechtvaardigen. c' hebben de eer aan het geacht pu bliek kenbaar tc maken dat het komiteit van net Nationaal Werk der Oorloqs- weezen opnieuw ingericht is en -zijn zo- tel heeft in de Kapellestraat, (insane langs het armbureel). Het bestaat'zoo- als volgt Voorzitter den h. Modeste Ccrcclet,* onder-voorzitster Mevr. Albert De U indfc schatbewaarder den h. Arth Gen iets geheimschrijfstor Mcj Fer- nande Callebaut. Leden Mevr. baron nes Oh. de Bethune, Mevr. Oscar Tib- bant, den h. Isidore Van Trappen, den i. Jan Stcenhout, den li. Dr. Ilertecant en den li. Gaston Camu. De weduwen en weezen van het Na tionaal Uerk der Oorlogsweezcn zullen zich m het vervolg op gestelde dagen in het lokaal kunnen aanbieden om aan hoord te worden. Een lid van het ko mitoit zal er te hunner beschikking zijn. In hetzelfde lokaal zullen de damoa magazijniersters de kleedingstukken en andere voorwerpen, zooals 'beddegc- nef enz., uitdeelen. De dagen waarop die uitdeelingen zullen geschieden, zullen rechtstreek* aan de weduwen en weezen bekend ge maakt worden. De fecstkommissie is reeds genoemd en houdt zich van nu af bezig met liet inrichten der feestelijkheden voor Ï923a Het uitvoerend komiteit van het Na-» tionaal Werk der Oorlogsweezen, te Brussel, maakt kenbaar aan de AaJster- sche bevolking dat ei* maar één inrich ting bestaat, waarvan liet komiteit hierboven genoemd is, on dat geeue an- dore maatschappij zich mag vcroorloo-i ven gobruik te makon van den naam Oorlogsweezen om feesten te geven of om giften te ontvangen, zonder de toelating van den voorzitter van het Nationaal Werk der Oorlogsweezen van Aalst-. De Eegerkonimissiei liceft Vrijdag vergadering gehouden voor het onder zoek der militaire ontwerpen. Eene lan- go besproking had plaats over do gewes telijke indeeling,- maar er werd geen ak koord getroffen. De minister van lands verdediging zal uitgenoodigd worden op de zitting van Januari, om over ver-» schillende in betwisting zijnde puntea? toelichting te geven. In het belang der naastbeslaandoïï nomen wij 'fc volgende bericht uit eoc$ Liniburgsch blad over Op 11 October 1918 werd onder dei gemeente Wasem (Holl. Limb.) aan-» gespoeld door de rivier do Maas, hei lijk van een jongen man van oUgCh veer 20 jaar, vermoedelijk een Belg. Uit op hem bevonden spoor- en tramn kaartjes zou kunnen werden opge* maakt, dat hij gereisd is van Gent, Brussefl, Tongeren,- Ans, Lanklaer oa vermoedelijk bij de laatste plaats heoft getracht de Maas over te zwemmen. Hij was als burger gekleed en scheen vaii goede afkomst. Op het lijk werden o. m. gevonden [7 4 portretten van de Photographic A* Gerhaus, Rue Neuve 126, Brussel j gouden ringen waarvan één met de m£« tialen A. M. een lorgnet een gouden' vulpen eenige medailles enkele pot< ioodaanteekeningen, enz. Het scheen dat de jongeman een biji zonder© voorliefde koestorde voor de H* Thercsia, waarvan hij eenige afbe.eddin* gen had. Daar' van eventueel® familiebetre& kingen nooit iete vernomen is, zal langi dezon weg de identiteit mogelijk kuns nen worden achterhaald. NadcTC gogo* vens verstrekt $e burgemeester ywj Wessem,

De Volksstem | 1922 | | pagina 1