Donderdag Jan. 1925 VAN EEN OHÏSLAÊ Ml NIET S1K0MEN IS ïssef sprak ¥$®r dsa Yr®d® lsfgs¥glf®25 van eenea klsinan iefg De Soviëüsefas StatenversiRiging Eest gsheimztanig sêhl$ in da Sund Os Parijzer Oaafereütle De conferentie van Lassanna DE VOLKSSTEM XXIX* JAARGANG NUMMER 2 Kortstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 1- P AGrBL AO 8 CENTIEMEN WEKELIJKS O.S0 Uilgever: J. Van Nuefel-De Ge.ndv publiciteit buiten het Arr, AALST ts Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream'a Buildings, 6, Lon dres E. C, 4.; H. Gregorius J Zou op 7,46 onder 4,05 JlLaalsle Kwartier den 10 Veronderstelt nu 'eens, gaat hij voort, dat de meerderheid van het kabinet het formeel besluit liadde genomen zich te verzetten tegen de Effl van rsgeerisig dis vervlaamsching, welke ook de ge- In het vuur der polemiek, Ivari- 'aeer de Kamer de Hoogsschool- kwestie besprak, had de liberale pers gelegenheid een straAtje zon der eind in te draven en, om die gewoonte niet te verliezen, stormde zij er spoorslags binnen. Ziellier lioe ze dat aan boord leg de 1, Door Op alle tooneri te schreeuwen dat, als de Kamer het ontwerp van vervlaamsching mocht stemmen de liberale ministers hun ontslag moesten geven. 2. Door met kracht eii geweld Van de regeering te verlangen dat zij stelling nemen zou in het vraag punt. Welnu de vervlaamsching werd gestemd, zonder dat de regeering stelling nam en zonder dat zij ge volgd werd door het ontslag der li berale ministers. En de Fransch-liberale pers, die voor de zooveelste maal een ver keer spoor had ingeslagen, is nu op zoek naar andere middelen, om haar doel te bereiken, 't is te zeg gen om te vissehen in troebel water en te hengelen naar stemmen van ontevreden anti-Vlaamsch-gezin- ilen. *1 De liberale pers heeft zich aan Veel kunnen verwachten, behalve aan het schrijven dat het W'aal- sche liberale Kamerlid, de heer .Tourez, Investor der Kamfer, aan I.e Soir heeft gezonden. Want indien ooit die pers, met hare overdreven pretentie van de gansche regeering te doen dansen zooals het haar belieft te fluiten, op hare kneukels werd getikt, dan is liet wel in dit schrijven van den heer .Tourez. Het komt me voor schrijft hij aan Le Soir dat het noodig is het aartsdomme te doen uit- schijnen van deze pretentie, die er in bestand, van de regeering te verlangen dat zij stelling nam, bij eenparigheid barer le den wel te verstaan, in de kwes tie der vervlaamsching van de Gentsche Hoogeschool. Salueert, liberale gazetten, die niets anders gedaan hebt dan die u aartsdomme pretentie aan den dag te leggen luistert naar de be wijsvoering van den liberalen kwestor, om de absurditeit van uwen eisch, zooals hij zich uit drukt, te doen uitschijnen. Uwe kritiek, voert hij aan, houdt geen oogenbiik steek, Het is de gewoonte niet dat een ministerie uitsluitend uit Vlamingen of uit sluitend uit Walen worde samen gesteld en zoolang dit het geval is, zal in en nooit de eenparigheid der ministers over eene taalkwestie be reiken, zoo min in een zuiver par tijkabinet, als in een tweeledig of drieledig gemengd ministerie. Zou men, sedert 1830, een enkel partij jiiiiiisterie hebben kuniïen vormen dat zich eenparig zou ver zet hebben tegeneene beweging, als die welke nu door de flamin ganten was op touw gezet en die geleid heeft tot de stemming de lieer Jourez noemt liaar de ramp van 22 December IS'een, besluit hij. de regeering kon niets zeggen en had niets te zeggen, en het bewijs ligt in het feit dat. wanneer de minister van wetenschappen en kunsten zijne redevoering uitsprak, hij niemand bevredigde. volgen van dit besluit mochten ge weest zijn. Welnu, dan haddeii Sé partij gangers der vervlaamsching zich uit het kabinet verwijderd men had ze moeten vervangen, indien er ten nijnste geen algemeene mi- nisterieele crisis uit dit ontslag ware voortgesproten. En wat zou er van dit gouverne ment, vijandig aan de vervlaam sching geworden zijn, na de stem ming der Kamer, ten voordeele der vervlaamsching Zou er dan, vraagt de lieer Jou rez, geen voor onze nationale een heid gevaarlijke crisis zijn ont staan Zou er dan logisch geen ka binet van flaminganten moeten ge vormd zijn geworden En is het soms dat wat zij verlangen, die het stilzwijgen de regeering beknibbe len De heer Jourez eindigt met vol gende schampere bemerkingen, die onze liberale pers totaal knock out slaan Keen liet gouvernement had geen stelling te nemen in de kwestie en men staat verstomd als men nog dagelijks in de pers leest, dat dus de stilzwij- gende houding der regeering deerniswekkend was, Dergelij- ke critiek, waardoor het gezag der regeering ten zeerste moet lijden, kan niet genoeg betreurd worden. Met dit monitmn kan de li berale pers het voorloopig stellen ofschoon er aan te wanhopen valt ol zij wanneer liet eene Vlaamsehe wet geldt, morgen niet absoluut de zelfde lichtzinnigheid aan den dag zal leggen. Alle wapens zijn goed, zelfs die welke voor de eigen partijbelan gen gevaarlijk kunnen 'worden, wanneer bet de bestrijding van dergelijke wetten geldt. Haat is een blinde raadgeefster en heel het betoog van den heer Jourez bewijst dood eenvoudig dat uit Vlaamschhaterij de liberale pers alle bezinning had verloren in zoover dat een echte en onver- valsehte Waal hare houding aarts dom acht en verklaart stom te staan over hare lichtzinnigheid. Indien de heer minister Franck in Zwitserland het artikel van den lieer Jourez te lezen krijgt, zal zijn glimlach onbedaarlijk wezen, en met reden want was' heel die veld tocht, door zijn collega Jourez zoo ongenadig bestempeld, niet vooral tegen hem gericht reikt m'en dio ontwapening, dan zal de stoffelijke heropbouw spoedig bereikt worden. Is dat niet de rol van het edele en ridderlijke Frankrijk, dat aldus trouw zal blijven aan de roemrijkste overleve ringen van zijn verleden In zijn antwoord zegde M. MiHerand: Ik hoop dat het nieuwe jaar einde lijk den volledigen vrede op do basis der toelaten en den eerbied der rechten door aangegane verbintenissen toege kend, mogo brengen. Ik ben verzekerd dat de geallieerden, wier goede wil tot bevrediging niet on vruchtbaar 'kan blijven, zich houden zullen bij do schikkingen, welke de vijandelijkheden sloten. Frankrijk wil vrede, maar een vrede die niet op leugen of onrechtvaardig heid is gesteund. Mem kan niet aannemen dat zij die het verdrag toobenden, aldus hunne ver antwoordelijkheid erkennend, zouden voortgaan mot togen do waarheid in hunne onschuld to pleiten. 'i Is oen onaanneembaar sofisme, dat in hunne oogen onkel moet dienen om te ontsnappen aan de gevolgen hunner schuld en hunner verantwoordelijkheid. Dit sofisme mooten wij uitroeien en de wereld voorbereiden op de rechtvaar dige oplossing, ten einde alzoo den wer- kelijken en duurzamen vredo te verze keren. NIEUWJAAR IN HET EUÏBEtJM REDEVOERING VAN DEN PAUSE LIJKEN NUNCIUS. ANTWOORD VAN DEN PRESIDENT De President der Republiek hield op -Nieuwjaarsdag corcle diplomat-kpre De deken, <Mgr Oerefcti, apostolisch nuneius sprak eene rede uit, waarin hij «c vurigste wcnsclien voor het welzijn tan brankrijk te kermen gaf cn ook voor den definitieven, volledigen vrede naar welken do wereld snakt. Die wonsch is nog niet verwezenlijkt. Het blood heeft in het afgeioopen jaar nog overvloedig gevloeid ganseho stre ken werden nog verwoest, gruwelen heb ben nog een dool der wereld met afgrij zen gevuld. In Europa zelf zijn de geslagen won den nog niet- geheeld cn staatsmannen, financiers, nijveraars, moeten zich be- ievereu om op de puinen van het oude Europa een nieuw gebouw op te trek ken. Maar, daartoe zijn andere inspannin gen noodig, namelijk pogingen van ze delijken en geestelijken aard geesten en harten dienen ontwapend, opdat vre de onder de volkeren heorsche en, be- xOx Over con paar dagen kwam oen jeug dige reiziger aan to Orleans (Frankrijk) Do jongen, dio rond de 12 jaar oud schoen 1c zijn, begaf zich in eon hotel der stad cn vroeg liem het onderkomen en den kost voor eenige dagen ie kun nen verschaffen. De hotelhouder keek erg verwonderd op en vroeg zich af met wie hij te doen had. Hij ondervroeg het ventje, dai vorklaarde Prosper De Backer to boeten cn gekomen le zijn van Brussel. Dit vergrootte nog de verbazing van den ImtcliiWEfPr.. die aanstonds begon te denken dat hij voor een zonderling, gevail stond. Jlij begon aan den kleinen Prosper verscheidene vragen te stellen, om to welen to komen, waarom hij de woonst zijner ouders verlaten had, wie hem geld gegeven had voor de reis, enz. Na eenige aarzeling, bekende do jon gen dat li ij in zijn Heven reeds zooveel had liooren spreken van Jeanne-d'Arc en hare heldendaden, en van Orleans, waar zij door de Engelschen verbrand weid, dat in bom een onweerstaanbaar verlangen opgekomen was om deze stad te bezoeken. Hij was dan ook uit het huis zijner oudei's weggevlucht, nadat hij eene som van verscheidene honder den frank van cenen vriend zijns va dem... geleend had. Hij had dan den trein genomen tot Bergen, en van Ber gen naar Parijs. Vandaar was hij naar Orleans voort-gereisd. En thans wa3 hij overgelukkig do stad van Jeanne-d'Arc te kunnen bezichtigen. Dat ia echter aan den kleinen Pros per De Backer niet hoelemaal gelukt, want men Iieoft hem onder toezicht ge houden, en wcddra zal hij naar Brussel teruggezonden -worden. 'Don 30 October heeft de eerste Ka merzitting plaats gebad. Het parlement heeft eene grondwet van 36 artikels ge stemd, waardoor de samensmelting der verschillende budjetten, der wetten be treffende don arbeid en der -boetstraf felijke bepalingen voorzien wordt.. Het legortoeziclit en gausch bet stel sel der diplomatieke vertegenwoordi ging -zullen toevertrouwd worden aan een middonkomiteit bestaande uit 371 leden. Dit komiteit -zal 3 maal per jaar samenkomen. Het parlement zal slechts eenmaal zitting houden. Deze veree'niging van Sovietische re publieken beweert bot voorbeeld te wil ton navolgon der Vereenigdo Staten van Amerika, en zal voor dool hebben allo Staten on landstreken aan te wer ven die er iii zullen tototemmen zicli te laten aansluiten bij de Statenvereeni- ging. Te dien einde zou echter nooit de macht gebruikt worden. Veertien verschillende Staten, waar onder de Bashkirs, de Tartaren, de Ar meniërs, do Azerliaidjaneezen, jenz., hebben zich vereenigd om eene groote algemoeuc Sovietische republiek te vor men. Lenino zal aan het hoofd staan van deze S ja ten vereen iging. In de Deensche Smid, op de kust van het eiland Saltholm, is een Russische ijsbreker, de Malegyn 1.400 ton, •gestrand. Ofschoon liet schip de hooge tij van 's anderdaags moest afwachten, om weer vlot te geraken, weigerde de kapitein alle hulp. Hijweigerde zelfs de officiers der douanen aan boord te la ten. Loodsen en matrozendio zich aan boden om liet schip dadèlij'k vlot te brengen, werden mot een weigering af gewezen. De 'bomamiing van de Malegyn telde vicr-en-dertig leden, allen bolche visten. Er was ook: een geneesheer aan boord. Het look zonderling dat er zoo veel bemanning aan boord van dit schip was. Man had opgemerkt, dat de sa lons van liet schip des avonds schitte rend verlicht waren. Ook dacht men dat do Malegyn bemand was met bol chevistischc leiders. Het schip was voor zien met draadlooze telegrafie. oOo LANDSBERG BIJ DEN BELGI SCHEN MINISTER VAN BUITEN LANDSCHE ZAKEN Brussel, 1 Januari. De boor Lands berg, zaakgelastigde van Duitscliland heeft dozen namiddag oen bezoek ge bracht. aan Minister Jaspar, ten einde liet volgende ter kennis van het Bel gisch gouvornem-ent te brengen Het Duitsch gouvernement heeft in zake Herstel en Scliadevergoeding een plan opgemaakt, zulks in volle over eenstemming met |do Ivgrtegenwoordi- gers van don Handel, de Nijverheid én de Financiën, dio /zich sterk maken, dat plan uit te voeren. liet Duilscli gouvernement zou be reid worden gevonden, don geldschie ters degelijke waarborgen tc geven. Het verzoekt, Dr Bergman oorlof te geven om ter Conferentie van Parijs dat plan voor le dragen en loe te lich ten. IXE AFGEVAARDIGDEN De Eerste Minister van Frankrijk, voorzitter van de -intergeallieerde Con ferentie, wordt als .zoodanig 'ter zijde gestaan, door de hoeren de Laslcyrie,. minister van Geldwezen, en Perctti del ta Rocca, bestuurder van politieke aan gelegenheden bij het Ministerie van Builenlandscho Zaken. GiiootrBrittanje wordt vertegenwoor digd door Bonar Law, lioofd van 't Ka binet Sir Philipp Lloyd Greame, voor zitter van den Board of Trade, on Sir Eyre Crowe, ondersecretaris van Slate bij het Foreign Office. Belgio wordt vertegenwoordigd door de lieeren Theunis, hoofd van 't Kabi net en minister van Geldwezen, en Jas par, minister van Buitonlandsche Za ken. Italië laat zlcb vertegenwoordigen door Markies del la Toretta, zijn gezant te London, door Baron Romano Avezza- na, zijn gezant te Parijs, en door den heer Stilvaggo Raggi, gedelegeerde van Isalie bij de Kommissie voor Herstel. Bovendien zijn er, gelijk bij de vori- confercntion, oen zeker aantal ex perts aangesteld, die zich een vertrek belendend aan de zaal der beraadsla gingen, ter beschikking van de gedele geeidon zullen houden, voor het geval dat dezen in do een of andere kwestie hun gevoelen zouden witten inwinnen. Onder die experts vinden wij o. a. de hoeren Seydoux, bestuurder van do handelsbetrekkingen bij het Ministerie van Buitenlandscho Zaken, Ca very en de Margorio beiden financieele experts, 'alsook de gedelegeerden bij do Kom missie voor Herstel. DE OPENING DER KONFERENCIE Do konferenfcie der bond-ganooten werd Dinsdag namiddag ten 2 ure ge opend in het ministerie van builcnland- öclie zaken, te Parijs, onder voorzitter schap van M. Poincaré. OPENINGSREDE VAN M. POINCARÉ Ten 2 ure sprak M. Poincaré do ope ningsrede uit- Hij legde aan de Kon- ferencio uit dat, lot nu toe, alles wat er gedaan gewordenwerd liet slachtof fer was van oenc groote dwaling deze van ie gelooven dat wanneer er aan Duitscliland een nieuw plan of 't een of 't ander gemak ofwel een akkoord van den. Hoogeren Raad voorgelegd wordt, Duitscliland zijn best doet om het voorgestelde to verwezenlijken. Deze fout is do grondsteen van ganseh liet tot nu toe in praktijk gesteld jniddel het^dient dus veranderd te worden. En de voorzitter van den Franscheé, ministerraad legde dan uit hoe Frank rijk, den opbouwonden -kant van zijue politiek dor herstellingen beschouwt, cc. hoo Duilschland, daarentegen, moed' wil aan den dag legt, om zij no verplicln tingen zoo veel mogelijk te ontduiken, M. BERGMANN TE PARIJS M. Bergmann uit Deu Haag komend, waar hij familie bez-ocht had, is Dinsdag namiddag,^ langs Brussel gereisd, op weg naar Parijs, waar hij, 's avonds roncb 11 uro, aangekomen is. HET AMERIKAANSCH PLAN Volgens berichten uit gezaghebbende bron zijn do pogingen der Amerikaan- sche regeering op de volgende pun ten gericht 1. Men hoopt', dat 'op do konferencie van de eerste ministers der bondgenoo* ten, die op 2 Januari te Parijs aanvangt, een akkoord zal worden bereikt inzake do Duif^che schadeloosstelling. 2. Er w-ordt voorgesteld, dat, indien een vriendschappelijke regeling van het vraagstuk der schadeloosstelling niet zou worden bereikt, de betrokken regee ringen, met inbegrip van Amerika,voor aanstaande financioelen toestand van Europa, voornamelijk van Duitscliland, te onderzooken. Daarna zal het bedrag der schadeloosstelling worden vastge steld, dat Duitechland in slaat is te be talen. 3. Er wordt voorgesteld oen fin an-» ciede kon feren tic te beleggen, ter uit werking van een plan, om Duitscliland financieele middelen to verschaffen, dermate dat Frankrijk cn ook do ande re naties, verzekerd zijn van 'betaling. 4. Do schulden der hondgenooten te genover Amerika zullen door de voor gestelde konferencie niet worden bohau-» deld. 5. Amerika wenscht niet de uitnoodL gingen voor do konferentie te verzen den, en vindt het beter, dat dè konfe rencie niet op Ainerikaansch gebied 'plaats vindt. G. De regeoring is berefd, do AmerL kaanscho financieele deskundigen aan te wijzon voor deelneming aan de finam cieele konferencie. V. De eerste zitting liep te 6 u. 45 terf einde. De hceren Poincaré, Bonar I^aw en markies doila TorroLta 'boden onder scheidenlijk het Fransch, En-gelsch en Italiaansch voorstel aan. De drie plan nen zuilen in den loop van den avond bekend gemaakt worden. De volgende vergadering zal morgetf 'plaats vinden, te 15 u., ten einde de jannen meer uitvoerig te bespreken, let is waarschijnlijk dat vakkundigon, vanaf morgen er de studie van zuilen, ondernemen. DE WERKZAAMHEDEN ZOO GOED ALS GESCHORST Do conferentie van Lausanne heeft haar werkzaamheden zoo gooi als ge schorst ingevolge de conferentie van' Parijs. Alleen de sub-commissies hebben hun werkzaamheden voortgezet. De sub-oommissie dor minoriteiten heeft het intergeallieerd ontworp voort onderzocht. Zij hiehl zich inzonderheid onledig omtrent het (amnestie-vraag stuk. Maar de Turken willen in dit op zicht niet toegeven voor wat hun on derdanen betreft die zij als verraders van höt vaderland aanzien. ONJUISTE BERICHTEN Zekere inlichtingen hebben bet be richt verspreid als zoudon de afgevaar digden der geallieerde mogendheden een voorstel tot verdrag voorbereiden, dat onder vorm van ultimatum aan het - teekenen der Turken '"WKegd moet worden.' De vertegenwoordiger van het Ha- asegentechap ter konferentie verklaart dat dare berichten gnlrecl uit do lucht gegrepen zijn. He* is nooit in de be doeling Her ge-alLiem don Igeweest een ultimatum aan de Turken te zenden. DE 10NGELSÖ1TEN ZOUDEN VER STERKINGEN AANBRENGEN Een snel bericht uit Constantinopel meldt dat d» Turken aan de Engelschen verwijlen versterkingen aan to leggen tusschen Scutari on Ismid. I PESSIMISME TE ANGORA' Een snelbericht uit Angora meldt De berichten uit Lausanne te Angora toegekomen doen het pessimisme toenemen. De commissie van builenlandscho za* ken vreest dat do conferentio den vredv niet zal bekomen.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1