De bezetting van bet Roergebied 12 Vrijdag Jan. 1925 OPEiSifiBE BOEKERIJEN Een dringends taak Ministerie üüsésvsrisÉgëag üisuftjaarsglfïsn voer dsn Paus Tegen de dsssfrijderij Afwijkingen van da DE VOLKSSTEM XXIX» JAARGANG NUMMER 9 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 - 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 tJitgever: J. Van Npffel-Db Gendt ILArcadius Zon op 7,43 onder 4,15 Nieuwe Maan den 16 -publiciteit buiten het Arr. AALST [2 Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Loodrea E. C.; 4. Waaraan het ligt is niet duide lijk, maar te ontkennen valt het niet de openbare boekerijen ge nieten niet de belangstelling welke ze verdienen. Heel wat gemeenten lijken bet bestaan van deze nochtans voor bet zedelijk en verstandelijk welzijn der bevolking onmisbare instellin gen niet eens te vermoeden. Andere schijnen te vergeten dat ze te hunnent bestaan in ver molmde rekken liggen de boeken wekenlang onaangeroerd, besto ven en bespinnewebd te vergaan. Beide toestanden wijzen op een volkomen gemis aan bewustzijn bij de plaatselijke overheden of maatschappelijke werkers, van wat een openbare boekerij aan gezonde ontspanning bieden kan en voor de zelfopleiding van den regelmatigen lezer te beteekenen heeft. Hun on verschilligheid is des te meer te be treuren dat beden ten dage onder alle standen als een strooming gaat naar meer en beter weten. Onder de boeren bijvoorbeeld, is het merk waardig boe sedert den wapenstil stand de meerderheid onder hen, de - noodzakelijkheid van hoogere tech nische bekwaming beseffend, dank baar elke gelegenheid aangrijpt die ben daarbij helpen kan. Is adat zoo veel jaren vruchteloos getracht werd onder ons volk deze gezonde leergierigheid op te wekken, moet het spijtig heeten dat nu ze einde lijk aanwezig is, in sommige dor pen zoo weinig gedaan wordt om baar te bevredigen, aan te vuren en te leiden. Verder lijkt men in onze leiden de middens de hoogc verzedelijken den invloed van goede lectuur niet naar waarde aan te slaan. In den strijd tegen de met den dag toene mende godsdienstonverschilligheid en zeden verwildering, is het goede boek geroepen een onzer machtig ste wapens te worden. Dat hebben zelfs onze tegenstre vers ingezien. Met verbittering heb ben ze zich gekeerd tegen de Ka tholieke pers die na de stemming der wet op de openbare boekerijen, een krachtige propaganda tot bet stichten van dergelijke instellingen inzette. Ze vreesden namelijk dat de Katholieken als één man de ge legenheid zouden aangrijpen, ben zelf zooveel mogelijk den weg ver sperren en over heel bet land als zooveel haarden van Kristelijke Levensbeschouwing en wetenschap, nieuwe boekerijen zouden stichten, zonder tal Hun vrees eilaas bleek voorba rig Het ordewoord der Katholie ke pers werd maar half gevolgd. Zoover is 't nu gekomen dat ernstig kan gevreesd worden of de rollen weldra niet omgekeerd zullen zijn en wij aan 't jameren zullen slaan over den voorsprong dien ons eeu wig dralen, de andersdenekenden toeliet te nemen. Zoo schrikbarend moeilijk was de zaak nochtans niet. Kijk maar even 1 We laten hier het hoofdza kelijke uit de wet van 17 October 1021 volgen. Korten inhoud der wet. 1, Zoowel vrjie en aangenomen, als gemeenteboekerijen kunnen door den Staat erkend worden en Üe voordcelen der wet genieten. 2. De gemeente mag zelf een boekerij stichten of er één of meer aannemen. Zij moet er één stichten op aanvraag van het vijfde van 't kiezerskorps, en is verplicht 25 .centiem per inwoner te besteden aan de inrichting en het onderhoud Van de aangenomen- of gemeente bibliotheek. Twee of meer gemeenten kunnen 3oor den Koning gemachtigd wor den een intercommunale bibliotheek op te richten, 3. De erkenning door den Staat en de 'Staatstoélagen worden af hankelijk gemaakt van de vervul ling van de volgende voorwaarden: De boekerij moet 't. a) Ingericht zijn in een degelijk lo kaal goed verlucht en verlicht ge legen zooveel mogelijk in het centrum der gemeente. Slechts hij uitzondering en dan nog maar voorloopig mag een herberg tot zetel worden verkozen, op vo.oru aarde dat een afzonderlijke toe gang voor do lezers besta en de boe kerijzaal volkomen van de herberg ge scheiden weze. b) Voor iedereen zonder ondorscheid toegankelijk zijn. De gevel van hot lokaal moet het opschrift dragen Openbare Boekerij, open., (aan duiding van dagen en uren), Vrij toe gang c) Een minimum aantal hoeken be zitten 100 voor de gemeenten van minder dan 1000 zielen 300 voor deze van 1000 tot 10.000 S00 voor deze van 10.000 en meer. Afleverin gen van tijdschriften en brochuren van min dan 6i bl. worden niet als boek werken meegeteld. In de berekening van bet aantal mogen ir. aanmerking komen da wer ken van verschillende afdeelingen eener boekerij,al zijn die in verschil lende lokalen ondergebracht. d) Kosteloos zijn behalve voor het uitleen cn aan huize; daarvoor mag 0,10 fr. per hoek en per veertien da gen worden gevraagd. e) Ten minste één zittinghebhen per week voor de uitleening indegomeen- ten met minder dan 3000 inwoners, twee in die met 3000 tot 20.000; drie in do overige. f) Bestuurd zijn door een bibliothe caris in bezit van een bekwaamheids getuigschrift of daarvan van rechtswe ge ontslagen. g) Het Staatstoezicht aanvaarden. h) Voor 1 October de aanvraag om erkend te worden insturen bij het Mi nisterie van Wetenschappen en Kun sten. S m n ln een volgend artikel zuiion we enkele van bovenstaande punten na- dor toelichten. Zooveel nochtans zal van nu af reeds voor ieder duidelijk zijn De voorwaarden door de wet gesteld zijn niet zoo zwaar dat ze ook maar eenie- zins als verontschuldiging, als ver zachtende omstandigheid zelfs kun nen ingeroepen worden, door hen die zorg hebben voor hot geestelijk wel zijn van ons volk en een zoo voor naam hulpmiddel als de openbare boekerij we willen gelooven on bewust verwaarloosden BERICHT aan de OUD-STRIJDERS Om de inschrijving noodig om hot hij wet van lsten Juni 1919, voorziene familieaandeel van 300 frank, op het bij wet van 25 Oogst J920,. verleend dotatieboekje (Strijdersfonds) te beko men, dienen de gedemobiliseerde mili tairen van lageron rang, die afgezien van alle ouderdoms of huwelijks voor- waardon, op eonen datum tusschen 1 Oogst 1914 en 11 November 1918, on der de wapens aanwezig waren en die, op Isten Januari 1923 hot familieaan deel van 300 frank niet getrokken heb ben, de h'iemavermolde inlichtingen aan het Ministerie van Landsverdedi ging, Dienst der Pensioenen, Hulpgel den -en Voorzorg, lGe Bureel, Rerle- montstraat te Brussel, te doen geworden. 1) Naam, 2) Voornamen, 3) Plaats en datum van geboorte, 4) Militaire graad en stand, 5) Eenheden waartoe de gede mobiliseerde behoord heeft, 6) Burger lijke stand ongehuwd gehuwd weduwenaar of uit den echt gescheiden (de overbodige vermeldingen doorhalen) 7) Juist adres Gemeente, straat en nummer. (Bij adresverandering, den Secretaris van het Sti ijdorsfocds, 21, Congreasl-r Brussel, verwittigen). Teden1923 Rechtzinnig en echt verklaard, "(Handt eekening). Inschrijving geopend door den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van| Belgie, onder de hooge bescherming van het Episkopaat. VIJFDE LIJST. Overdracht der vorige lijsten fr. 19,259 M. L. Ilalleux, gemeenteraadslid, Gent, 100 Mad. Gossez, Schaarbeek 100 M. Ed. Capelle, advokaat, Dinant 100 M. en Mad. L. van Brabant, Brussel 100 Les Soiurs de St-Charles, Dottignies 100 J. D. Leuven, Voor bet grootste geluk,. 40 M. E. Anciaux, Champion 50 Vicomtesse do Gellinck d'Elseghem 100 M. en Mad. Valère Bernard, Herchiea 100 Mad. wed. Cyrille Boone, Brugge 100 M. eu Mad. Georges Varcruysse 100 En reconnaessance, D.C.A.E. 10Q Kannunik Stimart, Doornik 50 M. de vicaris-generaal Cantineau. id. 50 M. de vicaris-generaal Rasueur, id. 60 Littol 50 Voor het behoud van een visscher 100 Voor de genezing van een jong meisje 25 Mej. Matthys, Gent. 160 Graaf Goethals, id. 100 Graaf Paul Goe'.hsdfj id, 100 Mej. Blanquart, id. 100 M.en Mad. Ed. Bourdon,fd- 10a Em. _De Vos-Gevaert, id. 100 Une enfant de Marie, id. 100 God bescherme Z.H. do Paus en de kerlf 50 M. en Mad. Delbecque, Gont 100 M. en Mad. Winsol-Janssens. id. 100 De PP. Josefieten, Geeraardsbergen 100 L'a. b. C. Viliers de-Templier, 25 Een aalmoezenier van L.,, 50 Mad. Franc. Notelteirs, Mylbeke, Aalst 300 M. en Mad. Alpb.Vefwilghem,St-Nikl.-W. 100 M. A. flalflants, burgemeester, Lubbeek 50 E.G. Meesen, 10; Pastoor van Meesen, 10; G.A.S.C. 20 ter cere van den H. Antonius, 1 Victor S., Luik, 5 f?. Totaalfr. 28,295 Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van het blad of storten op de postcheksrekening n. 38279. Wij zegden reeds dat het wetsontwerp op dit punt was bijgetreden door Se naatsleden van al de partijen. Naar aanleiding van de steeds toene mende verkeersongelukken, hebben de senatoren Seolin&er, Huisman-Van den Nest, Ryckmïme/i. Bemouchamps en Pi- raid, een wetsvoorstel ingediend tot be paling van de voorwaarden waaraan de bestuurders van motorrijtuigen zich voortaan zullen te onderwerpen hebben. Niemand mag, zoo als men reeds weet, volgens dit voorstel, nog een motorrij tuig besturen, indien hij niet in het be zit is van een officieel toelatingsbewijs. Dit bekomt men na bewijs geleverd hebben van zijne bekwaamheid voor eene bijzondere kommissie die zitting heeft in de hoofdplaat-s van elk arron dissement. Hot wondt niet afgeleverd aan personen die geen 18 jaar oud zijn. Elke bestuurder van een motorrijtuig moot steeds voorzien zijn van een rijbe wijs. Zooniet is hij strafbaar met eene geldboete van 100 frank. Dit bedrag kan ook verdubbel©, zoo de overtreder geen rijbewijs 'bezit. Na twee achtereenvol gende boelen kan het rijbewijs voor een jaar ingetrokken worden. Het kan voorgoed worden ingetrok ken als een bestuurder, door zijn schuld oorzaak is van een ongeval, dat voor het slachtoffer den dood of een zware ar beidsonbekwaamheid tengevolge heeft, dat alles onverminderd de straffen door de wet bepaald. 4.MHPAnwal Will TO <91 Men weet dat een koninklijk besluit voor ocne nieuwe reeks nij verheidsvah- ken, afwijkingen van de wet op den acht-uren arbeid toestaat. De tekst luidt Do duur van den werkelijken arbeid van bet in hieronder vermelde bedrij ven, bedrijfstakken of aan hieronder vermelde werken werkzaam jpteraoneel mag met honderd uren per jaar doch met niet meer dan twee uren perdag de bij artikel 2 der wet vtan 14 Juni 1921 gestelde grenzen overschrijden 1. glasgieterij 2. Do ku ngtlei on f abi ikatie 3. De verniafabrikatie voor de kokers en de vernigaf makers 4. De lijm-en gelatinefabrikatte voor de arbeiders werkzaam aan het uit de vormen nemen, het snijden, het strekken op netwerk, alsmede aan het overbrengen naai* de droogplaateen van gelatine 5. Het vulcanise oren van rubberwaar voor de vulcanisêuis 6. Het galvamseeren voor de arbei ders werkzaam aan de electro! ysebaden 7. Het vervoeren, laden en lossen van koopwaren, het. rangeeren van wag gons, hot wogen van waggons en van andere voertuigen, zooveel bedoekte wer ken een onderdeel uitmaken van een nij verhcidsbwki jf„ DE NOTAFICATIE TE BERLIJN Do Belgische zaakgelastigde te Berlijn heeft last ontvangen dergelijke mede- deeling te. doen aan hot Duitsch gou vernement. Ook het Franscli gouvernement heeft dezelfde dokumonten aan het Duitsch gouvernement laten geworden. WAT 'ZAL HET DUITSCH GOU VERNEMENT DOEN De rijkskanselier Zal in do kommissie voor buitenlandsche aangelegenheden uitleg geven over de «maatregelen welke door het gouvernement zullen genomen worden. Deze zullen eerst en vooral bestaan in een protest dat zal gezonden Worden aan al de mogendheden die het verdrag van Versailles onderteekenden. Er zal ook bevel gegeven (worden, do diplomati sche betrekkingen tot het 6trikt noodi- ge te beperkon. De Duitsche gezanten zullen niet teruggeroepen worden, doch men zal zo in verlof laten gaan. De betrekkingen met de Kommissie van herstel en met de militaire kon- troolkommissie der verbondenen eijn feitelijk geschorst. Al deze maatregelen zijn echter slechts voorloopig. daar alles afhangt van de uitgebreidheid der bezetting en van den aard der maatregelen welke van Belgisch-Fransclie zijde zullen geno men worden. Hot gouvernement aanziet deze be zetting als een op zich zelf staande feit en wil in geenen gevalle in afzonderlij ke onderhandelingen treden met Belgie of Frankrijk. DE BURGEMEESTER VAN ESSEN De minister der bevoorrading, M. Duther is door het gouvernement tijde lijk ontslagen uit zijn mkiistersambt, ten einde terug zijn ambt als 'burgemees ter van Essen te kunnen waarnemen. ENGELAND WORDT OP DE HOOG TE GEHOUDEN Sinds het afspringen der conferentie van Parijs, is het Belgisch gouverne ment steeds in betrekking gebleven met het Engolsch gouvernement. Het Bel gisch gouvernement houdt het Engelsch gouvernement op de hoogte van alle maatregelen welke getroffen worden. DE INGENIEURS M. Lebacqiz, algemeen bestuurder der mijnen, gehecht aan het ministerie van nijverheid en arbeid, is gisteren avond in gezelschap van verscheidene Belgische ingenieurs naar Dusseldorf vertrokken, om er de kontroolkommis- sie in het Roergebied te gaan vervoe gen. Z-ooals men weet zijn' de Fransche ingenieurs daar reeds aangekomen. Het Italiaansch gouvernement zal er ook eenige Italiaansche ingenieurs heen- sturen. DE TERUGTREKKING DER AMERIKAANSCHE TROEPEN Uit "Washington wordt gemeld dat president Harding de terugtrekking van alle Amerikaanscho troepen uit het Rjm gebied bevolen heeft. DE AMERIKAANSGHE TROEPEN ZULLEN TE ANTWERPEN INSCHEPEN Aan generaal Allen werden bevelen gezonden om zijne troepen op Antwer pen te richten, alwaar zij zouden in schepen voor eene Ameriiaansch» ha ven. IN 'T VOORUITZICHT DER FRANSCH-BELGISCEGE OPMARSCII Volgens [X, Le Petit Parisien heersent groote opschudding in de nij verheids- en finanoieele kringen te Ee- Sen. De arbeiders daarentegen zijn kalm. De samentrokking der Fransche troe pen beetemd voor de bezetting van Het koorgebied heeft plaats te Dusseldorf. "Deze der Belgische troepen te Aken en te Duisburg. De Fransch-Belgieclie militaire óvër- heden hebben ie Dusseidoitf een bevel doen uitplakkon waarbij alle reisautos en auto-camions opgeeisebt worden. De eigenaars dezer voertuigen moesten deze Woensdag anorgend tor beschikking •van het leger stellen. Het spoorweg be stuur te Elberfeld, kreeg last all» goede rentreinen te Schoreen alleen bederf bare waren mogen nog vervoerd wor den. Het. automobielvertceer op de fcaan Durseldorf-Easen is dooi' de militaire overheid verboden. Te Eseftn wordt een Lbezctiingsbureei ingofichk EEN PROTEST VAN DEN BEYER- ÖCHEN PREMIER De voorzitter van den Bcyerschen ministerraad, M. Knilling heeft in de Bcyersche Kamer verzet aangeloekend fegen_het Franscli optreden en noemt het eeno verkrachting van liet ver drag van Versailles, gesteund op de grootste leugen uit de wereldgeschiede nis. DE HOUDING VAN ENGELAND Le Petit Parisien meldt' dat de Engelsche ministerraad in zijne eerst volgende zitting, zijn algemeene hou ding zal vaststellen ten opzichte van het optreden van Frankrijk. De raad zal bij zonderlijk beraadslagen over het 'be houd der Engelsche troepen in het Rhyngebied en over de positie van den Engelschen afgevaardigde in de Com missie van Herstel. Men is algemeen van oordeel, dat de raad zal beslissen, de Engelsche troepen in het Rhyngebied te latch, zoolang hunne aanwezigheid aldaar hen niet blootstelt, in de konflikten gemengd te worden. Verder zou sir John Bradbury onder zekere voorwaarden deel blijven maken van de Kommissie van Herstel, doch hij zou er verklaren, dat hij geene verantwoordelijkheid dragen kan voor de maatregelen genomen door Frank rijk. DE AANHOUDINGEN DER COM- MUNISTEN TE PARIJS "Wij deelden gisteren onder onze laat ste berichten reeds eenige regelen mede, over de aanhouding van eenige Fraai sche communisten, "die dezer dagen in het Roergebied de bevolking gingen ophitsen tegen de Fransche bezetting^ troepen. Onder de aangehoudenen bevinden zich do gekende leiders Monmousseau. Treint, Diaranne, Gourdeau, Latiige^ Piétri, ene. Ook tegen den leider der communistische partij in Frankrijk, het Kamerlid Denis lacliin, is oen aan houdingsmandaat afgeleverd. Donder dag zou in do Kamer beslist worden of het Kamerlid Denis Cacliin, is een aan- voor hean zou worden ingetrokken. In alle geval zullen allen voor het Hooger Hof terecht staan wegens komploteeren «tegen de veiligheid van den Staat. MEDEDEELING DER BELGISCHE REGEERING AAN DEN IIEER LANDSBERG, ZAAKGELASTIGDE VAN DUITSCHLAND TE BRUSSEL Brussel, 10 Jan. M. J asp ar, minis ter van buitenlandsche zaken heeft van daag te 4 uur namiddag, de volgende •modedecling Overhandigd aan Landsberg, zaakgelastigde van het Duit- sche rijk Gezien hef in gebreke blijven van Duitschland in de uitvoering van hot programma der commissie van herstel, betreffende de hout- on kolen] ©veringen en naar luid der bepalingen van not verdrag van Versailles, par. 17 en 18 van aanhangsel 2 van hoofdstuk VI, heeft de Belgischo regeering besloten tot het zendon eener commissie van con- trool in de Roerstreek, bestaande uit ingenieurs en voorzien van de noodige volmacht om de actie van het kolen- syndicaat te controleeren en om, bij middel van bevelen, door haar voorzit ter gegeven, 't zij aan dit syndikaat, 't rij aan de Duiteche vervoerdiensten, do strenge toepassing te eischen van het programima der commissie van herstel en maatregelen voor de herstelbetalin- gen. De Italiaansche regeering zal even eens eeno missie van ingenieurs met dezelfde opdracht sturen. De Duitsch» regeering wordt hierbij aanzocht van onderstaande documenten kenni* te geven aan de betrokken over heden en ae de noodige instructies t* sturen, opdat zij er zich stipt zouden naar gedragen. De Belgische 'regeering houdt er aar\ te verklaren dat zij noch aan eene mili taire operatie, noch aan eene bezetting v<m politieke orde denkt. Zij stuurt eenvoudig in d« Roerstreek eene missie van ingenieurs en ambtena ren met en wel afgeteekende werksfeer, Zij stuurt enkel de noodige troepen in het Roergebied om de zending te be schermen en de uitvoering van haas mandaat te waarborgen. Geen de minste storing of wijziging zal aan het normale leven gebracht wor den van de bevolking, die in "orde en rust kan blijven voortwerken. r De Duiteche regeering heeft er i grootste belang bij het werk der zen- jding en de installatie dör troepen tó J vergemakkelijken. De Belgische regeejang r§kgnt op. deg

De Volksstem | 1923 | | pagina 1