m Vrijdag Jan. 1925 M DE ROERBEZETTIMG Veemarkten in Oosf-Vfaand. Nieuwjaarsgiften vaar den Paus Reizigèïs opgelet Neg 'f esrfsiag van H9, Lippens va» het Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 XXIX* JAARGANG NUMMER 21 X>A.GtSI1jAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Vas Nüffbl-Db Gendt II. Marcus Zon op 7,30 onder 4.36 Volle Maan deo 1 (Publiciteit buiten ljet Arr. AALST 2 Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 1(3, te Brussel. Place do la Bourse, 8,Parijs, - Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. Wat er vnn denkenIE zal liet tl trachten wijs te maken, want thans staan wij voor een voltrokken feit. Eindelijk Dat feit werd uitge steld en nog uitgestekl zooveel te rechtvaardiger is het daarom. Wij, hadden slechts de keus tus- schen twee houdingen. De eerste bestond in den engelschen verlen gingsader te treden 0111 zeer rap nadien neer te dalen in den Duit- sohcn verlengingsader en... zich te laten messiepen door beiden. Deze oplossing zou ons eene zekere rust van enkele maanden geschonken hebben. En nog 't Was de op lossing van den leenplicht... dus van de vernedering... dus van den ondergang. Dit stond gelijk met tie houding van den struisvogel door jagers achtervolgd, die zijn kop onder zijne vlerk verbergt en zich gedurende eenige oogenblik- ken inbeeldt, dat het gevaar is... en de vijand er van onder trok.. Nu, de vijand Is daar, meer dan ooit. Het ware kinderachtig het te genovergestelde te beweren. Het protestantsche Duitschland der rijksgrooten, der nijveraars en der -bankiers haat ons met een woesten haat bestaande uit zijne gewonde hooveerdij. teleurgestelde hoop en zijn vertrouwen in eene toekomsti ge wraak, dat het wenscli ten uit voer te kunnen brengen. Zoo klonk de waarheid reeds Voor den oorlog. Doch alsdan was 'dit slechts de haat van den over winnaar. Op halen iVhet de haat van den .overwonueling en welke overwon- neling Al de christelijke liefde kan ons niet beletten deze waarheid te bestatigen, niet meer als ze ons oplegt wit voor zwart aan te nemen en bij het bekijken van een roof vogel tc doen uitroepen O de zoete duif De tweede oplossing bestond in 't herinneren, dat een plechtig vre des verdrag van Versailles bestaat en dat het overstelpt is met ge waardeerde aanteekeningen. Hit verleent ons het recht ons zeiven te betalen, indien Duitsch land zulks weigert. Nu 't is klaarblijkend dat Duitschland met zijn schaamteloos beid welke het niet meer verduikt, tegenover de gansche wereld met ons den spot drijft, Uwe kolen uw hout Uwe stikstof zult ge morgen krijgen... binnen zes imaanden... binnen vier jaar als het wel gaat... wanneer ik er zal hebben,, indien ik er ooit heb En, achter den rug, biedt het ons Bpotsgewijze tc koop wat het moest geven... aan ons, wiens streken het venvoeStte, aan ons die voor hem een honderd milliard franken ver schoten. Die komedie duurt reeds te lang het uur is geslagen om een- youdiglijk te nemen dat wat het verdrag ons toestond en jyat Duitschland ons weigerde. Dat alles zal u niet veel bij brengen herhaalt Engeland. Eerst en vooral, niet veel is be ter dan in 't geheel niets... En dan, we zullen wel zien 1... Nu we bestatigen het volgende ,wij hebben Duitschland op eene zeer gevoelige plaats getroffen, want nooit sedert den oorlog ont stond in dat land zulke ontstelte nis. Zoolang als er maar spraak was van besprekingen en conferen ties, glimlachte het Eene confe rentie meer... I of min 1 Hï Frankrijk en Belgie zijn goedzak ken Thans is het geen confe rentie maar een feit, En staande voor dat voltrokken feit verloor Duitschland zijn glimlachje.,, het zette zijn haatmasker op en wij werden getuigen van de uitbarsting der furor ten to nicus. Dus we hebben goed gemikt, Soldaat ge moet in 't aange zicht slaan beval Coesar aan zijn legioenkrijgers, Weleer in de oude tijden had dat woord nog pak thans tegenover Pruisen is clat woord van geen tel. Klopt op hun zakken Dit is het droevig wachtwoord dat die kerels ons doen bezigen. Nu, het Roergebied is Duitsch- lands' zak. k as Welke was dus liet beste besluit van de twee Ons altijd meer en meer neer vlijen voor de voeten van die Ger- mania, welke onze poilus en jassen toch zeker wel overwonnen Of wel ons laten aan tering lijden en den dood te gemoet zien, alhoewel men ons van tijd tot tijd een plaa ster zouden leggen Of wel laten begaan met ons land en ons laten gezeggen Ver roert niet blijft te bed luistert naar uwe geburen en ge zult zien, morgen zal het beter gaan. Moesten wij op dien flauwen weg voorthollen om uit te komen op een onteerende ondergang en dat nog onder de oogen onzer groo- te dooden die iets anders droom den en van een gansche wereld, die ons ging misprijzen Voorwaar kon dat ons besluit wezen 3 WK Was liet niet beter dit huidig ge baar te maken, dit koen besluit van een vrij en fier volk te nemen Dit wil zeggen eerst en vooral van ons eigen bewust zijn... ophou den onze plannen aan verbondenen (zij die sinds lang hun plan trok ken, wat zij van ons niet dulden) te onderschikken. En daarna te han delen met eene kalme onwankel baarheid en een volstrekte wil om te geraken waar we moeten zijn. 't Is wat Poincaré deed. Sinds dien, ademt men toch vrijer en beter, Duitschland misprijst uit ter mate de zwakken. De sterkte is de eenige taal dat het verstaat en ge voelt. Dat het dus onze sterkte ge waar worde, want na God, is die sterkte onze eenige waarborg. Ten andere beeld ik me in dat ginder aan de Spreoevers, op 't einde der bierdrinkebroersavonds, op dat gevaarlijk uur wanneer men zijn gedacht ten volle uit, meer dan een pruisisch landjonker, die met zooveel opgeruimdheid te Leuven fusiljeerde, en te Reims brandde, uitriep Ha, indien wij de Franschen waren.,,, of indien de Creusot maar 48 uren van bier ware... geloof me, we zouden er zooveel doekskens en fransche en belgische complimen ten niet ï'ondwinden.^, P, E, Het Staatsblad van 24 Januari kon digt oen ministerieel besluit af waarbij dc schikkingen van liet ministerieel be sluit van 15 November 1922, verbieden de runddieren, schapen, geiten en var kens, die niet onmiddellijk <ot dc slach terij bestemd zijn, op de in Oost- liaan- deren gehouden markten te brengen, in getrokken worden voor de. markten die tin de arrondissementen Audenaerdo en Aalst gehouden worden. Overdracht ïïef vorige lijsten fr. 43.214.45 M. cn "STevr. Alexander Braim, 100 M. A. Poppe do Schepper, öfc. Nikolaas, 50'; Familie M. 8. V. R.. Boom, 25 E. H. Devos bestuurder, Oostende, 100%; Sa- cre-C-ceur. aidez-moi, Gand, 100 Rév. cure de Veirmaz, Mceibcke, 25 M. en Mevr. Orban de Xivry, Stavelot, 100 M. on Mevr. Et. Visart de Bocanmé. Brugge, 100 M. G. Coppée, Gilly,. 25 II. H. Brussel, '58 In gedenkenis, van 7 Januari 1923,100 M. en Mevr. Bené Van der Eist, 100 M. en Mevr. A. Gil lis, Braine-l'Alleud, 100 Robert Bul- tynck Croquison, 25 M. Constant in de Büriet, Nijvel, 100 Naamloos, 25 De zusters van don II. Franciscus, Kort- rijk, 50 Van Groeningen, gezusters, Tienen, 50 r; Eene naamlooze, 50 L. H., Soignies, 100 M. en Mevr. Maurice Henry, 100 r; M. Do Schaepdrijver- Moens, Aalst, 100 M. on Mevr. Van dor Meerschen, 100 M. en Mevr. Ck. Binard Chatclet, 100 Jumet Hamen des, 100 M. cn Mevr. G. Moulaert, Lebbe, 25 Religieuses de la Sainte- Union -des SS. CC. Tournai, 100 Naamloos, Bonsecours, 25 M. J)ujar- din on zoons, 100 Naamloos, Estaim- bourg, 25 M. Raymackers, Moll, 5 Naamloos, St. Ghislain, 10 Mej. Ale- inus Baelen. 20 Dieu nous garde, me V., 5 M. cn Mevr. Baetens-Janssèns, 10 r; L. M., Estinnes. 10 Enfants de M. et Mme Moulaert, Lebbe, 10 Naamloos, Doornijk, 20 r; Pour con- naitrc une vocation, 2 Omdat de H. Geest...., 1 Mej. Lea Beeq, "Wattripont, 5 Naamloos, Doornijk, 2ld., Wiers, 5. Samen fr. 45.477.45 De inschrijvingen kunnen gezonden den 'wórden ten bureele van dit blad, of met postcheckrekoning n. 38279. Met ingang van 1 Februari worden talrijke veranderingen gebracht aan de dienstregeling der reizigerstreinen. Een vijftiental treinen worden afge schaft, maar daarentegen worden on geveer zeventig nieiuwe treinen inge richt. Ten slotte zijn er ook belangrij ke wijzigingen in den wegwijzer en de uurtabellen van zekere andere treinen. OPLOSBAARHEID EN AANEIGENBAARHEID ■Eene meststof, om door de planten ie kunnen opgenomen worden, dus tot eigenlijk plantenvoedsel (e dienem, moet in den grond oplosbaar zijn, of door het zuur, dat de vezelworteltjes zelf afschei den, opgelost worden. In het eerste ge val noemt men zulks oplosbaarheid, "in het tweede geval aaneigenbaaiheid. Oplosbaarheid en aaneigenbaarheïd zijn twee termen, die maar al te dik wijls verward wordon. Vele (meststoffen bevatten bestand- deelen, dio niet of slechts gedeeltelijk oplosbaar zijn in het water en de lichte zuren van den grond, en dio niet te min de beste uitslagen geven. Dit. spruit hier uit voort, dat de onoplosbare bestand- deelen in het zuur, door de vezelwortelt jes zelf afgescheiden, opgelost wor den. Hoe grooter dus da fijnheidsgraad, hoe beter eeno meststof door gansch de bouwlaag verspreid is, hoe vollediger on hoe spoediger zij door de planten zal kunnen opgBhomen worden. Dus liangt do aaneigonbaai'lieid eveneens af van Hen fijnheidsgraad der meststoffen zelf. De opname aan ivócdetoffen lhangt daarenboven af, en wel op de oerete plaata, van de aanwezigheid' in den grond, in behoorlijke verhouding van al de bestanddeolon, die ter voeding der- planten noodzakelijk zijn. Het is dus niet voldoende eene overvloedige fos- faatljemosting toe te passen, men moet er tevens voor zorgen dat er geen gebrek zij aan stikstof, peUsch en kalk. Doch aangezien het in de meast» gevallen het foafoorauur is dat in behoorlijke ver houding ontbreekt, zal het in menig ge val dit bestanddeel zijn, «lat de op brengst regelt. Supra is voor lret grootste gedeelte bp- losbaar in den grond het weinig wat rriet oplosbaar is,wordt spoedig aanoigen- baar het fosfaat Bernard is merkelijk minder oplosbaar niet te min wordt het volkston door Je glanten aaugeei- gend, E, OSFO, Er wordt heel wat inkt verkletst rond het ontslag van M. Lippens als gouver neur-generaal van Congo, en nochtans, zooals een V'laamscli spreekwoord zegt Het sap is de kool niet weerd. Reeds lang was het geweten, dat er iets haperde tusschen M. Franck, minis ter van koloniën on M. Lippens. Wel werden er nu en dan eens van heide zij den verklaringen afgelegd, dat zij het volkomen eens waren onder alle oog punten, doch 't was een publiek geheim dat zulks slechts in schijn was. Sinds zijn terugkeer naar Congo heeft M. Lippens nog eenigo fouten begaan, tc voegen hij degene welke hij reeds te vpren op zijn lever had. Naar het schijnt zou liij iiu laatst eene spoorwegvergunning toegekend hebben, zonder den minister van ko loniën to raadplegen. Dat. deze zich zulks niet welgevallen liet spreekt van zelfs. M. Lippens wilde zijne decen tralisatie al te ver drijven en vroeg of laat moest hij daardoor in botsing ko men anet den minister van koloniën. L' Etoile Beige van Woensdag mor- gend. drukte de hoop uit, dat rnen er zou in gelukt hebben, den gouverneur- generaal op zijn besluit te doen terug koeren. Daar is niets van terecht -gekomen. Integendeel. Al de ministers, na den uitleg gehoord te hebben van M. Franck, in dé kabinetszitting van Woensdag morgend, hébben eenparig de zienswijze gedeeld van M. Franck. Zij hebben dus het. ontslag aanvaard en onmiddelijk aan de goedkeuring des Konings een anderen kandidaat voorge steld. ÏVI. Rutten, ondergouverneur van Katanga. De nieuwe gouverneur-generaal 5s de broeder van den Zeer Eerw. Pater Rut- ten, Algemeen Overste der Paters van Scheut, de moedige zendelingen die zoo oneindig bijdragen aan het beschavings werk in Congo. M. Kutten is een go;ed katholiek, een vurig christen en zijne benoeming zal dan ook met vreugde vernomen worden in de Missies van Congoland. Ook in dc wereld van de koloniale ambtenaren zal die benoeming veel ge noegen baren, want de nieuwe gouver neur- generaal telt er niets dan vrienden. Ruimers, allen die hem ginder aan het werk zagen, welen dat hij een door en door eerlijk en rechtvaardig man is, leen noeste werker wien onzo 'kolonie Jvreel verschuldigd is. Generaal Gillain, een koloniaal van het eerste uur, verklaarde dat het. een uitmuntende kous is. Bevoegder lof spraak moet er niet komen om te sta ven dat onze ministers goed werk ver richt bobben met M. Ruiten tot den hoogsten ambtenaar van Congo aan te stellen. Ook het geschil dat M. Lippens éeni- gen tijd geleden gehad had met de mis sionarissen in Congo, ligt nog in ieders geheugen. Ook daar speelde zijn de-,. - centralisatiegeest hem ikwade poetsen 111 krachtdadige houding te volhar- en kon hij de goedkeuring van don mi nister niet halen. Wat er ook van zij M Lippens is ontslaggever cn hij heeft het enkel aan zich zelf te wijten, daar hij zich te ver heeft gewaagd. Om te sluiten geven wij hier het 'oor deel van een tweetal ministers over het 'geval Lippena M. Neujean 1 Een der verwijten wélke men M. Lippens mag toesturen, ia, dat hij dikwijls gepoogd heeft zijn (minister in dagbladen te doen aanval len cn dat hij er meer dan eens in ge lukt is. c Het gouvernement wist heel goed uit welke bron sommige artikelen kwamen, waarin alles ten nadeele van M. Franck en ten voordeele van M. Lippens vooige- spiögeld werd. Een ander minister [verklaarde aan een konfrater 2 M. Lippens heeft de eene domme streek op do andere gestapeld. Men vond in hem den typo van den Vlaamschen doktrienair, hoog oploopend met zijn persoonlij ko waarde en heerschzuchtig. Hij wilde Congo besturen, juist zooals zijne familie jaren lang hefc Vlaamsche dorp waar zij haar leengoed heeft, bestuurde. Heel het kabinet zal zich on getwijfeld aansluiten bij M. Franck, to gen M. Lippens De ministerraad heeft besloten aan den ontslaggever de bedankingen van het gouvernement te sturen. Daarmede kan hij naar huis trekken, GENERAAL WEYGAND ZAL OP PERBEVELHEBBER WORDEN DER FRANiSOH-BELGISCHE TROE PEN AAN DE RUHR Volgens de Pclifc Parisien begint men in do geallieerdo niiddens tc spre ken over 'liet invoeren van een eenig burgerlijk en militair opperbcvelUei)- iberschnp iin liet Duingebied. Naar verluidt ma dit gewichtig ambt' aan generaal Wciygancl toevertrouwd worden. Het is genoog gekend, dat de staf van maarschalk Foch in ruime mate heeft medegewerkt aan do voorbereiding, eu de uitvoering der maatregelen, welke thans in liet Roergebied getroffen wor den. Men weet ook, dat generaal Woygand de ziel is van dien staf. Sinds 1914 is hij de intiemo medewerker van den grooten chef. Ilij bevond zich aan dezes zijde te Fère-Champenoise. toen op ini tiatief van Foch, do aanvalbcweging be gon, van den Mameslag. Hij volgde hem in de versehillige posten welke hij bekleedde godurende den oorlog en ver liet hem niet meer, sinds de benoeming van Foch tot opperbevelhebber der Ver. eenigde legers. A\ anncer Polen bedreigd door lief tBolsehewistiseh gevaar, zich in een lia- cbelijken toestand bevond, twee jaar ge leden, werd een. beroep gedaan op gene raal Weygand om het land te redden. Men heeft nog niet vergeten, lioc gene raal Weygand het tot een goed einde wist te brengen. Nu dat de bezet tingsinriehting van het Roergebied, de aanwezigheid ver- cischt van een clicf, wiens onbetwiste overheid de versehillige diensten kan céntraliseeren, is het op generaal Wey gand dat aller oogen zich richten. Niemand beter dan hij kent do ine tomationale toestanden. Ilij heeft er, als technisch deskundige, nog bewijzen; van gegeven te Lnusanua. Het is een kalme en vastberaden overs ste, geheel doordrongen van de leering van Foch en trouw aan dozos stolsels. DE BEZETTING MAN DE RUHR ZAL' MINSTENS 2 JAAR DUREN De g Petit Parisien sohr'ijft Wij zullen verplicht zijn liet Ruhr-gobied gedurende een betrekkelijk langen tijd bezet houden. Het Fransclie moratorium-plan stelï overigens den duurtijd der Franschi Belgische bezetting dier streek op mins.' tens twee jaar vast. BINNEN DRIE WEKEN ZULLEN" DE DUITSCHERS GETEMD ZIJN De Echo de Paris gelooft niet dat do Franseh-Belgischo actie in een defi nitief stadium getreden is. Het blad moent dat het zal noodig zijn voor de Franschen nog drie weken den, om de manceuvere van Dr Ouno to taal schipbreuk te doen lijden. De militarisatie. dei- spoorwegen wordt ernstig in overweging genomen. Talrij ke ploegen spoorwegwerklieden worden mot dit doel samengesteld cn naar Essen gestuurd. Wat de geldkwestie betreft, zal meti marken vervangen door bankbriefjes die enkel in hel bezet gebied geldig zul len zijn. Ten slotte zal een streng dsuan^op. del ingericht worden, FRANKRIJK GAAT EEN CATEGO RIES .ULTIMATUM NAAR BER LIJN ZENDEN De correspondent van de if Echo <Ls Paris te Dusseldorf meldt dat een ca- tegoriek en rijpelijk overwogen ultima tum aan Duitschland gaat gestuurd worden. Het houdt rekening met al de behoef, ten der verwoeste gewesten en der nij verheid. Het eal het bedrag aangeven van ookes die naai1 Frankrijk zullen moeten ;estuurd worden. Het zal de mogelijkheid eoner broe ds samenwerking tusschen de Fransche nijverheid cn de Duitsclie nijverheid niet uitsluiten. Als Duitechland binnen de drie da gen in zijn politiek van tegcetand niet opgeeft, zal het Ruhr-gebied van het overige gedeelte van Duitechland afge scheiden wordeöj

De Volksstem | 1923 | | pagina 1