Omhuld zegepraalt 0@ conferentie van Lausanne Het graf van Toei-Ank-Amen Een j eudig aveninrser 0® zaak Oraff ie ntarkenzwesfdei Hef Panorama van isn Yisr IliEl SENAAT WISSELKOERS BEURS VAi BRUSSEL STUDENTEN. VEROORDEELD Het krijgsgércéht van Coblentz heeft jpisfceren acht studenten, die aangehou den-waren bij do betoogingen te Bonn, ter gelegenheid van den terugkeer der veroordeelde mijnbazen, veroordeeld tot straffen van een tot drie maand gevang. IN AFWACHTING •Men komt te Dussdldorf ito verne men, dat hot te rekenen van Donderdag 1 Februari verboden is kolen of cokes naar onbezet Duitschland te sturen. Men verwacht zich aan tegenstand daar de agenten van het Duitscli gou vernement ongetwijfeld zullen trachten de mijnwerkers te overhalen het werk te steken. De Belgische en Franscke over heden hebben hunne maatregelen go- nomen, om van Donderdag morgen d al- te kolen transporten af te snijden naar onbezet Duitschland. NAAR EEN ENGELSCH-TÜRK- SCHE OÓRUOQ Reuter verneemt uit Constantinopel Men twijfelt" er hier niet aan of het- meest waarschijnlijk gevolg van een vol slagen breuk te Lausanne zal oorlog zijn. De Ke-malisten zijn hun strijd krachten aan liet- inrichten met het oog op oen mogelijke breuk, en te Constan- trnopel alleen staan er ongeveer 20.000 gewapende Tinken klaar om troebelen t-o veroorzaken. In Thracie zijn er ongeveer 30.000 man troepen. De Engelsche strijdkrachten zijn in uitstekenden toestand, en worden ge steund door de geheele Middellandselie 'Zee-vloot, een -groot deel van de Atlan tische Zee-vloot en een -keurkorps van vliegtuigen, en zij kunnen trolsch op zichzelf zi jn. Zelfs als een breuk niet onmiddellijk vijandelijkheden met zich zou slepen, zal liet niet mogèlik zijn, den tegen- woordigen toestand te Constantinopel ©nhepaal-d te laten voortduren. De moord op Engelsche soldaten, die on langs heeft plaats gehad, heeft de geva ren daarvan aangetoond, en als deze in- «•i don ten voortduren zullen zij hetzij de Engelsche, lietzij de Turken nopen, op tc treden. Hot Turkseh oppositie-orgaan «Tan» verklaart, dut het Turksche volk vast be sloten is, vrij en onafhankelijk te leven ©f met eere ton onder te gaan. Het cxtronjisjiselie blad Jenigun valt Frankrijk heftig aan cn verklaart, dat de Turken na dóór Franklin Bouil lon eerst, te zijn bewogen do vijandelijk heden, ie staken, daarop door Frankrijk zijn gedupeerd en te Lausanne in een dipJoiuatieken valstrik gelokt, ROND HET ONTWERP derf Volkenbond verzet aan te teekenon tegen den Turkschen eisch van afschei ding van do provincie Mosoel van Irak. Moepol is en is altijd geweest een on afscheidelijk deel van Irak en de bedoe ling van de Turken is, de hand te log gen op do belangrijkste hulpbronnen en de natuurlijke verdedigingsgrenzen van Irak welke bedoeling de bevol king van 't land met afschuw vervult. Vandaar dat de bevolking en regee- ring van Irak een beroep doen op don Volkenbond ter 'bescherming van de onaantastbaarheid van Irak binnen zij; oorspronkelijke grenzen, met inbegrip van de Noordgrens van de provincie Mosoel. Zij verzoeken tevens den bond te doordringen van hun vast besluit hun recht en de oorspronkelijke grenzen van hun land te verdedigen. HET VREDESVERDRAG - Het vredesverdrag, dat gisteren 'den Turken in voltallige conferentieverga dering voorgelegd werd, bestaat uit 160 artikelen. -VVV De Engelsche bladen gaan voort mét het afkondigen van nieuwstijdingen over de vondsten in het Koningsgraf van Toet-Ank-Amen, in de vallei der Koningsgraven te Louqsor, Egypte. Het is niet waarschijnlijk dat er iéts van de gevonden, of nog te vinden voorwerpen zijnen weg zal vinden naar Engeland. De Egyptische regeering, die ook een beetje onafhankelijkheid bezit, heeft het de Engelsche reeds stillekens laten hooren dat zij het ongepast vinden, dat Europeanen die graven zouden komen schenden. Om Carnavon en Carter, 'de ontdek kers, te boloonen voor hunne toéwijdin; en volharding aan dé zaak van liet on derzoek, zou de Egyptische regeering wel eene wijziging aan haar besluit kun nen doen, indien zij dat billijk acht, De bepaling der Egyptische regee ring 'luidt nu dat alle voorwerpen die in de Koningsgraven worden gevonden, in Egypte moeten blijven. Het is duidelijk dat, indien de'zê week of de volgende, de mummie van Toet- Ank-Amen wordt gevonden, de Egyp tische regeering niet zal toestaan, dat zij uit de sarkofaag worde weggehaald-- VREDESVERDRAG Do Temps meldt Door tussehenkomst van haar h'oogen Commissaris tc Constantinopel heeft de l^ransehe regeering gisteren aan Angora een belangrijke mee deel ing gericht, waarvan de tekst ook 1e Lausanne, Lon don cn Rome is meegedeeld. Uit «leze meedeeling. blijkt, dat het o» t worp-vredesverdrag, dat aan de Turkse.ho delegatie overhandigd is, in ide oogen van Frankrijk geen definitie ve tekst vormt, over welker voorwaarden he! verboden zou zijn te -beraadslagen, doeli dat liet ontwerp eenvoudig den huidi gen stand van de besprekingen vastlegt én niets zich tegen verdere on derhandelingen verzet. IRA K-MOSOED Uit Londen wordt geseind Het niinisterio van koloniën 'deelt mee, dat de regeoring van Irak, namens 'de bevolking- Balfour heeft verzocht bij -oQo 26" VERVOLG. Bezwarend werkte vooral de verklaring va i óonen man, don eerwaarden heer Du el;'mpt dio, door mijnen broeder uitge- noodigd om het huwelijk bij te wonen, eerst in den avond to Charlemont was aangekomen Hij zou den volgende morgen met mijnen broeJrr naar de kerk rijden, die twee mijlen ver en het meeat nabij do woning van de bruid stond. Hij sliep in eene kamer, te,en- over die" van mijnen broeder. Gedurende den nacht van de moord ontwaakte hij, richtte zioh ojVcnzag naar zijne horlogie. Het was tien minuten vóór 2 ure. Hij luisterde: hij begreep daler eene woordenwisseling in de kamer van mijnen broeder plaats had, er werd jiiid en heftig gesproken, vooral door den markies hij hoorde ©ene stom antwoor den, die vermeende de mijne te zijn. Toen werd alles stil. Hij geloofde dat ik op dit ongewone uur naar mijn broeder was gegaan om tot oeno botere verstandhouding te ko- men en dat alles in orde was. Hij. legde zich neer cn sliep weder in, Neem nu deze om standigheden le samen De bepaalde ver klaring van den eerwaarden beer Duchampel Onder de Arabieren' openbaart zich een toenemend verzet en zij noemen het reeds een heiligschendend wandalen- erk» van de buitehlandsche oudheid kundigen, die do beenderen der Bgyp- tenaren opdelven voor het genoegen van de museumbezoekers en de toeristen. [Vooral de inlandsche pers in Cairo en Alexandria schrijft in dien geest en hare artikelen zijn niet zonder uilwer king gebleven. - - L'ord Carnavon lieeft een onderhoud gehad met den Egyptischen minister president, onderhoud dat werd bijge woond door den minister van openbare werken, den onder-minister van open bare werken, den beetuurd'erwgeneraaï van de oudheden en den bestuurder van het Egyptisch persbureel. Lord Carnarvon beloofde, dat voort aan ook inlichtingen zouden verstrekt worden aan de Egyptische bladen. Eens per week zullen thans ook de Egypti sche dagbladschrijvers in het graf wor den toegelaten, terwijl de eekretaris van lord! Carnarvon, sir ÏTaircy Robinson, in hot Arabisch inlichtingen zal geven. Waarschijnlijk wordt nog deze week de bin nengraf kamer van Toet-Ank- Amen voorloopig geopend, ofschoon nog niet dadelijk aan het buitenbren- gen der voorwerpen zal begonnen wor- dat bij mijne stem tien minuten voor twee ure in de woordenwisseling met mijnen broe der erkend had de onder eed afgelegde verklaring van den bottelier, dat hij mij ten twee ure voor de deur van mijnen broeder zag, dan het oordeel der geneesheeren, dat mijn broeder dien nacht om twee uren ver moord werd; de toestand van hot lijk gaf daartoe aanleiding. Maar dat was nog niet alles, wat tegen mij getuigde. In de hand van den vermoorde bevond zich een stukje lijewaad de uit gerukte hoek van eenen zakdoek die hij in den doodstrijd waarschijnlijk gegrepen en afgescheurd had. Dit droeg mijn naamcijfer Het andere gedeelte van den zakdoek werd later door eenen policiebeambte in de kachel van mijn kamer gevonden, goad verborgen en half verbrand het gedeelte van den af- goscheurden hoek was ongeschonden geble ven. De zakdoek behoorde mij toe, Roza maar hoe hij op deze plaats of het stuk in de hand van mijnen broeder kwam, is mij nog altijd een raadsel. Nog meerDe moo^d was met eenen dolk gepleegd. Iemand her innerde zich dat ik zulk een soort van wapen bezetenen als kuriositeit bewaard had. Er werd naar gezocht en een policiebsambte vond den dolk in de holle van een eik, die tegen het venster van mijnon broeder stond. eten. (Indien zij wel builen zullen ko men;.),' i -..*** Terwijl dus de belangstelling voor bet Koningsgraf bij Louqsor aanhoudt, zetten elders, in de doodenstad bij The- be, Amerikaansche oudheidskundigen, andere opsporingen voort. t Zij werken in de vallei van Assasif, die gelegen is naast de Vallei der •Ko ningsgraven. D.e leiding dezer Attieri- kaan'sche gedelegeerden '"""berust bij Herbert Winlock, van het Metropoli taansehe Museum te New-York. De Amerikanen, vonden (het (geplunderde graf van. Mentoehotep V. Thans zijn zij bezig met het blootleggen van do in broeden stijl aangelegde toegangswegen naar don tempel van Menteehotep III. Ook legden zij een groot beeld' bloot van Koningin HatsepsoeR de be- 'roeindo vorstin uit de achttiende dynas tie. Het monument is uitstekend be swaard gebleven. Voorts vonden de Ame rikanen dé prachtig bewaarde mummie van eene prinses van liet hof van Men- ffcoehatep III, die naar de -medische deskundigen vaststelden overleden was aan een geslachtsziekte, die thans nog woedt. Ook belangrijke papyri zijn den- Amerikanen in handen gevallen, van welke de inhoud licht werpt op land bouw- en huishoudelijke toestanden in het Nijldal, een jaar of 4000 geleden Een jonge kerel trad Dinsdag- op kot Eogierplein te Brussel een'gasthof bin nen en -bestelde er een rijk maal. Na goed gegeten en gedronken to hebben, 'vroeg do jongen den hotelheer liem te willen verontschuldigen, daar liij, hoe wel rijke zoon van een grootnijveraar, geen geld op zak had. Hij verzocht te vens een knecht hem naar zijn kwartier in een huis dier Naamsehë poort te wil len vergezellen, waar hij den dienaar het verschuldigde geld söu overhandi gen. Onderwdg wilde do jonge kerel het op oen loopen zetten. De politie gelukte er oebtor in hem aan te houden. De jeudige dief, die in do Nieuwbrng- straafc te Brussel woont, werd tot nader onderzoek, achter slot gezet. DE VEROORDEELDEN-IN BEROEP De beklaagden in do- zaak van den moord op 'luitenant (Ivaff, ,die onlangs door den krijgsraad werden' veroordeeld (tot de doodstraf, hebben' beroep aange- iteekend, zoodafc do zaak opnieuw zal voorkomen voor het Beroepshötf van tio.fc bezettingsleger. - Naar verluidt zou do Straf, Indien ze wordt bekrachtigd, ook uitgevoerd wor den, ■- De rechteriajke politie van Bergen zoekt, sedert verscheidene dagen, in fi nancieel® inrichtingen der stad, bewij zen op van den in deze inrichtingen ge pleegden zwendel bij het inwisselen der Duiteclie marken. Tot dusver werd vastgesteld dat niet minder dan twee millioen mark gede poneerd is geworden door een beperkt aantal personen. Het schijnt te Blijft® 'dat de marken uit Nederland over de grens zijn ge bracht. 'dat het front van het Belgisch leger op onvergelijkelijke wijze aanschouwelijk maakt, moet worden bezocht door al de genen, die den oorlog niet gezien fceb- >en. De kling paste in de wond. De moordenaar had dus mijn wapen tot den?moord gebruikt, en het toen uil het open venster in den boom geworpen. Gij ziet het, Roza, de keten der bewijsstukken werd volmaakt. Doch tot overmaat van alles, zei nog een arbeider in het park, dat bij des nachts een meisje uit het dorp naar liet slot had gebracht, en de klok juint twoe uren sloeg-1 teen hij afscheid van haar nam. Hij snelde naar zijn huis terug, maar bleef aan den hoek van het park staan om nog eens eenen blik op het slot te werpen. Daar zag hij bij het zwakke schijnsel van een nachtlicht in de slaapkamer van den markies eenen man aan het venster treden, die echter op hetzelfde qogenblik weer ver dween. De arbeider bevond zich op eenen tame- lijken afstand en bad denman-slechts vluch- lig opgemerkt, maar hij beweerde toch, dat ijne gestalte op de mijne geleek. Deze schijnbare bewijzen, hoewel deels uit niet bestaande zaken geput, overtuigden allen die ze hoorden van mijne schuld. Mijns vrouw kwam niet tot mij, zij schreef mij niet eons; mijn kind werd, op mijn verlangen, niet bij mij gebrachtmijn verdediger ried mij aan, mijne schuld te bekennen. Niemand geloofde aan mijne stellige ver zekering van mijne onschuld. Mijn verzoek ZITTING van WOENSDAG 31 JAN. Do zitting vangt aan om 2 ure, on der voorzitterschap van M BRUNET. HUISHUURWET Bij de besproking van artikel 33, ont staat eene gedachténwisseling tiisschen de hoeren Meick-mans, Meysmans, Poïl- celefc, -Feuillion en Mat-son. Ee-n amen-dein ent van M. Meysmans betreffende de strafbepalingen voor dé-: zén die aan hunne huurders en overdre ven prijs hébben opgedrongen wordt verworpen door 71 stemmen tegen 59. Artikel 33 wordt vol geps den tekst der Kommissie aangenomen. ^Heden zal men stemmen over artikel 25, en over liet geheele wetsontwerp in tweede lezing. DE LÈGERHER'VORMING De heer VOORZITTER kondigt als volgend' punt der dagorde aan, de be spreking van het wetsvoorstel ter wijzi ging der miütiewet van 30 Augustus 1913, en tet verkorting van den dienst tijd. M. DECLEROQ, frontpai tij zegt dat de volksvertegenwoordigers der Vlaam- sche groep naar zijne meening wel be sloten hebben niet anode te doen aan de bespreking der nieuwe militiewet, zoolang de Vlaamsche hoogeschoo] kwes tie niet uit de voeten zou geruimd we zen. Zulks werd op 21 Januari te Leu ven klaar bevestigd. Spreker doet op merken dat Zondag laatst nog te Brus sel de Vlaamsche Oud-strijders worden uitgeschoten voor Boclïen, landverra ders, schuurmakers, enz. De militaire wetsontwerpen brengen een aantal verrassingen mede. Hot programma der Vlaamsche groep eisoli't Vlaamsch recht in het legér, en zuivere afgebakende toestanden. Geen geschaeher. De redenaar protesteert nogmaals te gen de bespreking en vraagt dö verda ging. M. HEYMAN, teokonfc verzet aan te gen de beweringen van M. Déclcreq. M. MATHIEU, socialist, zegt dat de socialisten zich bij de stemming over. de verdaging zulten onthouden. t Wij willen de twee ontwerpen Vlaamsche hoogeschoo! i' en (militaire wet niet aan elkander verbinden. ■Vele onder ons, zegt spreker, werden toen liet wetsontwerp beteeffende de taairegeling in het leger ons tot lezing werd rondgedeeld, met pijnlijke verras sing geslagen. M. PICQUART, frontpartij, beweei't dat het Vlaamsch belang oiseht dat eerst dé-Vïaamseho hoogesch ooi kweelde geregeld worde. Bij naamafroeping, wordt de yerda- ging derbespreking verworpen. M. VANDERVELDE, is 't akkoord met M. Devèze, behalve op 2 punten, namelijk de diensttijd van zes maan den en de gewestelijke aanwerving. Nemen wij eerst het taalvraag Wie den ooi'log wezenlijk (feenit, spreker, weet welk lotv aan dé Vlaam sche soldaten werd beschoren, door dc oorzaak der onkunde hunner taal door veel aanvoerders. Die kwestie dient drin gend opgelost te worden. Het is niet mo gelijk dait de meerderheid der mannen in het leger geleid' worde door officie ren die de taal hunner onderdanen niet begrijpen. De beste opleesing ligt, volgens rede naar in de gewestelijke aanwerving. De minister stelt eene andere oplos sing 'voor namelijk het ptengelstelsdl van Vlamingen en Walen. Indien dit stelsel aangenomen wordt, zegt de rede naar, zal i'k de radikaalste bepalingen stemmen betreffende het dwingen der officieren tot de degelijke kennis der Vlaamsche taal. tot opsporing van den werkelijken moorde naar werd in den wind geslagen. De gebeur' tehis verwekte een ongehoord opzien. Bij de behandeling was de gerechtzaal vel toehoor ders. De jury bleef slechts een half uur afwezig en verklaarde mij sohuldig Ten gevolge van deze uitspraak werd ik tot de doodstraf veroordeeld, uit te voeren door het strop. Eene vreezelijke keten vaa bewijzen :egde Roza, vol van diepe gedachten haar aangezicht werd doodsbleèk, loaa zij de moeilijkheid van de taak inzag, die zij op zich genomen had. Ja, hernam Leeage, sedert mijne ▼rouv en haar vadar mijne vlucht wisten te bewerken, heb ik tot nu toe niet de gering ste hoop gehad, dat het onrechtvaardig von nis opgeheven en mijn naam weer in eer hersteld zou worden. Ik vluchtte om aan mijne gade en kind de schande van eenen smaadvollen dood te sparen. Mijne vrouw vrouw bewerkte ondertusschen eene echt scheiding en heeft alle betrekkingen met mij afgebroken. Het geheim te ontdekken staat niet in mijne macht. Wie heeft mijnen broe der gedood Was het een inbreker, die de juweelen stool of een van de genoemde vijf mannen? Was het iemand op wien geene linking kon vallen? Een ding is zeker Dc zwakheid - van bet- stelsel ligf in dé kwestie dei' reserve-of fieierenVoor hen is er geen spraak van taalkènnisi M. DEVEZE. Dc memorie van toelichting gewaagt ervan. M. VANDERVELDE. De memo rie van toelichting is geeno wet. Spreker komt nogmaals tot het be sluit dat de eenige oplossing gelegen is in do wettelijk voorgeschreven tweeta ligheid of in de gewestelijke' inlijving. Hiertegen worden zekere Argumenten ingebracht. Vooreerst de gcwenschte toenadering tiisschen Vlamingen en Walen. Voor mij, zegt M. Vandervclde, geschiedt de ze toenadering beter in ancM'e middens dan in de kazerne. Men werpt ook op de nationale een heid Men zie naar Zwitserland ont breekt de eenheid daar Hebben wij niet gezien hoe, gedurende den oorlog zoo achter het front, als in do bezette streken, Vlamingen en Waten elkander Steunden Moesten de rampvolle dagen van 1914 terugkéeren, het zou nog zoo zijn Sprekende van den militairen dienst tijd, zegt M. Vanderyeïde, dat dezelfde' argumenten tegen dén zesanaanden ïlrenst worden opgeworpen dio wérden" gesteld opvolgeniijk tegenover den dienst van 3 jaren, van 18 maanden, van 12 maanden en van 10 maanden. Spreker verdedigt het stelsel dér gewa pende natie, de eenige manier om het leger samen te stellen uit mannen dié in geval van oorlog iets te verdedigen ltebben. Do itoekomstige oorlog, moest hij komen, zal overigens een weten schappelijke, en chemische oorlog we zen, naar keurtegerbenden weinig zul ten verrichten. Spreker raak ten slotte het vraag-1 stuk aan der sohadehérStellrngen en zegt dat hetzelve moet opgelost worden dooi den goeden wil der der wederzijdsclio regeeringen. Die goede wil is echter al leen te vinden bij de Duitsche, de Fran- sche en de Belgische werklieden, en het is uit do werkersklas dat do verzoe ning en de bevrediging spruiten moet, De zitting eindigt om 5 1/4 ure. Woensdag aette de Senaat 3e Bespre-' ikïng voort, over het bndjet van spoorwe* jgen, posterijen en telegrafen^ van 1 Februari Medegedeeld door de Banque Centrale de la Bendre Amsterdam (gulden Keulen (markj Christiania Copenhagen Stockholm Genève Italië Madrid Louden (pond ster!.) Parijs New-York (check) Montreal Prague 765 tot 773 0,025 tot 0,675' 366 tot 3?e 376 1/2 tot 380 1/2 522 tot 526 364 3/4 tot 368 3/4 91 tot 95 '305 tot 309 91,50 tot 92 115,27 1/2 tot 115,77 1/2 19,60 tot 19.70: 19 tot 19,20 55 1/8 van 1 Februari Schat&isfcbons, 5 jaar, 99 0 10 jaar, 96 Binnenlandsche Leeuing 5 t. h# 445 Interprov. Kaab. 5 t. h. 98,95 99,50 Brussel. 51. h. 1922 92 Verwoeste Gewest. 4 Ojt 205 5 0/0 250 Consolidatieleening 991/2 Reserveaandeel van de Soc. Gen. 5900 op het oogenblik dat ik voor de de deur der kamer van mijnen broeder stond, lag deze reeds vermoord in zijn bed of blies zijnen laatsten adem uit. Terwijl ik daar voor de deur stond, luisterde de moordenaar in zijne kamer, den bloedigcn dolk in do hand§ Deak eens slechts eeno dunne muur scheidde hem van mij Hadt gij soms niet eenen vijand vader Voor zoover ik weet, niet. Da be wuste zakdoek was mij ontstolen geworden, even als de dolk, om de verdenking op mij to werpen. Het schijnt mij toe alsof alles het wel overlegde werk was van eenen vijand, maar tegen niemand kan ik verdenking op- vatten soms heb ik gedaeht, dat Piron het gedaan heeft, want ik kon den man niet verdragen, en hij mij evenmin. ik moet dit alles in mijn geheugen traobten te prenten, zegde Roza, want aas het papier durf ik het niet toevertrouwen. De schijn was zeker tegen u, vader, en ik verwonder mij ook niet, dat vreemden u. voor pliohtig bieldon. Miar dat ook dt vróuw die u lief had, aan uwe schuld geloo- ven kon, dat ia voor mij het grootste raad sel. Zij kende u tegoed, zij moest weten dat gij niet in staat waart eenen moord tt plegen I (Vervolgt).

De Volksstem | 1923 | | pagina 2