14 Woensdag Febr. 1925 ASCHWOENSBAf Schikkingen veer den Vasten ffreawjaarsgiffeii 1 ve#r den Pans Se militairs smSiead In den Ministerraad Os eerste verjaring van «k Kroning van Pius XI De bezetting van bet Roergebied i@ne belangrijke voordraelit Onderscheidingen sss k?t iegsr DE VOLKSSTEM XXIX» JAARGANO NUMMER 37 Kortstraat, 5 en;21, Aalst. Tel. 114 DAGBLi .A.J3 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgaver: J. Van Nüffel-Dk Ge.ndt Pufclicikoit buiten het Arr. AALST k Agentschap Havaa, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C, 4. H. Valentinof Zon op 7,05 onder 5.07 Nieuw» Naam den 15 n -oOo— Wij rijn 'üscipris van, den Hélt, Gewamchen in zijn hMig Bloedt, Hem volgend in de ware leert 'Gelijk de ware christen 'doet, Ons tcekmi is het Heilig Kruis- 'Hij gaf het oris, die door zijn dóód, Vtm ons verdreef het helsch gespuis, En stervend ons het teven bood. Assclien Woensdag, 'Asclidag, als, volgens bevel van den H, Paus Gregorius II, de veestigdaagsehe vasten begint, te weten tot aan 'Paasehavond, zonder de Zondagen: voor Sint Gregorius tijd en waren ter maar zes en dertig dagen de vier bijgevoegde dagen heet de Franschman Ic petit Cart me, den kleinen veertiger, Op Asschenwoensdag viert men de veroordeeling van Adam en van geheel 't menseheli jk geslacht, als God tot Adam zegde Omdat gij gehoord hebt de stem van uw huisvrouw, en geeten hebt van den boom, van den welken ik u geboden hadde dat gij daar niet af eten zoudt vervloekt zij de aarde in uw werk in arbeid zult gij daar van eten, al de dagen uws levens doornen en distelen zal u voortbrengen, en gij zult eten de kruiden der aarde. In 't zweet uws nanschijns zult gij uw brood eten, tot dat gij wederkeert in de aarde, daar gij af gekomen zijt want gij zijt stof der aarde, en zult wederom stof worden, Die veroordeeling brengt de H. Kerk hare kinderen te binnen, wan neer zij, 's anderendaags van den heidenschen Carnaval ten ingaan van den cbristelijken en kerkelij ken penitentietij d, hare kinderen bijeenroept, assche op hunne hoof den strooit, eii zegt Memento homo, weest indachtig, mensch, dat gij stof en aarde zijt, en in stof en aarde zult vergaan. En tvat bediedt die assche 1, De palmtakken, die de christe nen gedragen hebben, op Palmen Zondag, die teekenen zijn van on sterflijkheid. waarmede zij Chris tus verwellekomd hebben, roepen de Hosanndh filio David Hosanna aan den Zoon van Da vid die palmen heeft de heilige Kerk bewaard en gebrand tot as sche van het teeken der onsterfe lijke triomf, en der eeuwig groeien de en bloeiende deugd heeft zij het teeken van de dood en de zonduit- boeting gemaakt Adam heeft zijn onsterflijk wezen verbeurd de mensch heeft zijn Hossannah in Tollc, tolle Kruisig Hem, Krui sig Hem veranderd en hij moet het boeten dat leert hem de heili ge Kerk op Asschenwoensdag, met woorden en met werken, met raad en daad. Eertijds wierden op vandaag de publieke zondaars met assche be strooid en de Kerk ontzegd sedert dat de openbare penitentie afge schaft is, is 't asschenopleggen al gemeen geworden, en 't geschiedt nog op Asschewoensdag. 't Is hoogst noodig dat de wereld wat boetveerdigheid plege en de aanstaande Vasten, die heden be gint, zal daar wel gelegenheid toe geven. Vleesch derven op de ge boden vastendagen, de voorschrif ten van Paus en Bisschop nako men, wat meer en godvruchtig bid den, de HH. Sacramenten ontvan gen. zijne plichten nauwkeuriger kwijten, de deugden oefenen, zal ons als trouwe kinderen der H. Kerk bewaren, NICODEEM, I. De weit van onthouding verbiedt liet •gebruik van vleesch «en van vloesch- jeugd. Eieren, melk, boter en andere spijzen, zelfs als ze met vet gereedge maakt zijn, blijven altijd toegelaten1. Het vleesohdorven moet onderhouden worden op al de Woensdagen (1) en al de Vrijdagen van de Vasten op dé Woensdagen, Vrijdagen en Zaterdagen van Quatertemper op al de Vrijdagen van het jaar, tenzij de Vrijdag samen valt met eenen geboden heiligdag of met Nieuwjaar eindelijk op de Vigilieda gen van Sinksen, O. ;L. Vrouwhemel- vaarfc, Allerheiligen en Kerstdag. II. De wet van htet Vasten is verplich tend op alle dagen van de-Vasten (2). den Zondag uitgezonderd, op alle Qua tertemperdagen en op de vier bovenge melde Vigiliedagen. III. De wet van onthouding verplicht al degenen welkte ten volle zeven jaar oud zijn. De wet van het Vasten verplicht alle geloovigen van af het einde van hun oen-en-twintigste jaar 'tot het begin van het zestigste. IV. Op de dagen op dewelke het toe gelaten is vleesch te etc?., is het niet meer verboden vleesch en visch te eten op een en dezelfden maaltijd. Zij die verplicht zijn te vasten, mogen buiten -de Zondagen, maar écn maal daags vleesch eten, te weten op den voornaam- sten maaltijd en niet op de collatie. Het zelfde geldt voor de eieren. 'V. Aan de militairen van allen graad, aan hunne huisvrouwen, kinderen en dienstboden alsook aan de andere per sonen die dadelijk in militairen dienst zijn, silaan wij het gebruik van vleesch toe op al de dagen van het jaar, uitge nomen op Góeden-Vrijdag. Met de militairen stellen Wij gelijk de •gendarmen, do douaniers, cle com missarissen en bedienden van politie die in werkclijken dienst zijn, de bosch wachters, de bedienden 'in werkelijken dienst' op de treinen van den ijzeren- weg en*op de 'trams, de technische be dienden die werkzaam zijn lan.gs do •baan aan telegraaf- en tcleplioonstelsel, alsmede de in dienst zijnde postbedien den on bedienden der accijnsen, de zee lieden, de schippers, de 'haven- en de dokwerkers. Wij vergunden dezelfde toelating aan de familien die voorbijtrekkende troe- ,pen herbergen en voeden aan de arbei ders die in ovens van glasblazerijen, smeltovens, mijnen en steengroeven werkzaam zijn. De reizigers en degenen welke door hun work of hunne bezigheden buiten huis moeten verblijven en hunne maal tijden in hotels, spijshuizen of herber gen moeten nemen, zijn insgelijks ont slagen van de wet der vlceschderving. VI. De Pastoors hebben de macht, in bijzondere gevallen, ten volle of ten dec ks te ontslaan van het vasten en het vleeschdenon, ofwel deze verplichtin gen in andere godsdienstige werken te veranderen, op voorwaarde dat de aan vraag op eene gegronde reden steune. Dezelfde macht staan wij toe aan de biechtvaders, maar zaj mogen ze slechts gebruiken ter gelegenheid der biecht. •Zieke en weoke 'heden zullen hunne handelwijze schikken volgens de voor schriften van eenen gewetensvollen ge neesheer. VII. De geloovigen zijn verplicht driemaal te lezen Ónze Vader en het Wees-Gegroet en eens de Akten van Ge loof, Hoop, Liefde en Berouw ieder en dag dat zij gebruik maken van oone ge- heelo of gedeeltelijke ontslagdng van het vasten of Vleeschdorven. Zij zullen zich nochtans van deze verplichting bunnen ontslaan met een aalmoes, ieder volgens zijne middelen en godvruchtig heid, in den offerblok van de Vasten ie storten. Deze Herderlijke Brief en ♦Schikkin gen voor den Vasten zullen van den predikstoel afgelezen worden in de ker ken, openbare kapellen, geestelijke ge meten ten en colleges van Ons Bisdom, op den Zondag van Quinquagesima en den eersten Zondag van de Vasten. Zij zulten daar gedurende heel de Vasten te lezen hangen. NEGENTIENDE LIJST Overdracht der vorige lijsten fr. 75.582.48 Do Gazette du Centre 100 Lee raars en leerlingen van het. Groot Se minarie, Mechelen, 300 Uit Vlamer- fcinghe, 100 M. L. Delforge, Monti- gnics-sur-Sambre, 50 M.D-eebarax, Leuven, 25 M. X. Michaelis, adv., Ar- lon, 100 M. Cte Taragola, St. Corne- lius-Hoorebeke, 25 Mevr. ICarel 't Ser- stovens, 100 Mevr. wed. Jacquet, 50; baron en barones Ruzebte, 100 M. en Mevr. Maurice Frayes, Brugge, 100 Kanunik D. I^escouthier, id., 100 Mevr. Clément, van Caillie, id., 100 graaf en gravin Glénisson, Aalst, 100 Mej. Wauthier, Aalst, 100 Mej. van Hoorebeeck, Aalst, 100 E. H. Verbe ten, pastoor, Begynhof, Aalst, 50 H. V. O., Antwerpen, 100 ter eere van den H. Antonius, 100 voor onze be treurde dooden, 50 B. W., Antwerpen, 200 M. en Mevr. Ér. van der Laet-vau Ouyck, 100 Mej. M. T. Moretus Plan tin de Bouchout, 100 Mej. M. Moretus Plantin de. Bouchout, 100 E. H. A Godart, pastoor, Avin-en-Heabaye, 10 Naamloos, 20 E. H. Legrand, bestuur der, 15 H. Vader zegen Ren ée en ha re ouders, 5 Naamloos. Aalst-, 5Opdat H. Hart mijne studiën zou zegenen, Aalst, 10 Voor het welzijn van het katholiek geloof, Aalst, 5. Totaal fr. 78.012.48 Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van het blad. De' per sonen die hunne gift per post-check stu ren worden verzocht zulks to doen onder Nummer 39279. (1) Een pauselijke vergunningsbrief laat aan de Bisschoppen toe den Zater dag te vervangen door den Woensdag. (2) De Vastentijd eindigt 's middags op Paasehavond. heeft besloten, dat de regimenten van het garnizoen beurtelings, het Panora ma van den Yzer zullen bezoek onder de leiding van eenen officier, die hun de verschillende wisselingen van den slag zal uitleggen. Zij zullen er de hei dens en lijdensgeschiedenis hunner ou deren zien* Maandag namiddag vergaderden de ministers, in het Ministerie van Finan cies, onder het voorzitterschap van M. Thc-unis. SM, Jaspar heeft aan zijne kollegas meegedeeld wat hij met M. Poincaré be sproken heeft, en ook de maatregelen die, samen genomen werden om op meer afdoende wijze heit vervoer in de Roer te verzekeren. Hij heeft hen eveneens het plan meegedeeld, dat aangenomen is om Duitschland te verplichten zijne verbintenissen te houden. De Raad heeft zich vervolgens bezig gehouden met de vooratellen, door de bestuurlijke on derzoekskom missie ge daan om het programma van hesparin gen, door het goevernement ontworpen uit te voeren. M. Do Haene, raadsheer hij liet Ver brekingshof, en voorzitter van gemelde kommissie, heeft, namelijk, voorgesteld dat al de ambtenaars en agenten, wier diensten den Staat van geen nut meer zijn of die oen werk doen dat reeds door andere leden van het. Staatsperso- neel gedaan wordt, in beschikbaarheid zouden gesteld worden. Deze hervorming brengt groote moei lijkheden mede, voorwat de voorwaar den betreft voor de op pensioenstelling van de belanghebbende ambtenaars en agenten, en ook voor de vaststelling der som die hun als vergoeding moot toege kend worden. De Raad heeft zich ook nog bezig gehouden met eenige ontwerpen van zuiver bestuurlijken aard, Rome, 12 Febr. Ter gelegenheid van de eerste verjaring der kroning van den Paus, heeft een groote plechtigheid plaats gehad in de Sikstijnsche kapel, in tegenwoordigheid van Z. II. Pius XL De kardinalen, de leden van het di plomatisch korps, de broeder van i.n Paus, de aristocratie woonden doze plechtigheid bij. In een bijzondere tribuun liadcdn plaats genomen prins en prinses Karei van Rumenie, prins Paul en prinses Irene van Griekenland, de narisherto gin Blanca van Oostenrijk en liara dochter. De mis werd gecelebreerd door kar dinaal Bonzano. De Paus gaf zijli ze gen. Hij werd op warme toejuichingen1 begroet bij het verlaten der kapel. De 19 Februari kom't te Gent spreken in de groote zaal der Handelbeurs, Kou ter, Zijne Hoogwaardigheid Monsei gneur Tissier, bisschop van Chalons- «ur-Marno. Nevens Kardinaal Touohet den weisprekenden aartsbisschop van Orleans, is Mgr. Tissier do befaamste redenaar van het- doorluchtig Episco paat van Frankrijk. Geleerde,"puike cn vrucht-bare schrijver, staat hij in hooge achting .bij allen, binnen en buiten zijn land, die bekend zijn met de christelij ke ■letterkunde. Zijne vurige vader landsliefde on bovenal zijne edelmoedi ge en -heldhaftige zelfopoffering binst den oorlog, brachten hom in hoog aan zien hij de fransche regeering, bij h->t franscli leger en bij de Verbondenen in ;t algemeen. Het kruis van het Eerele gioen was de uitdrukking der dankbaar heid van zijn Vaderland. Te midden der tweemaal herhaalde verwoesting van zijn bisdom bleef hij onverschrok ken bij zijn volk, met woord en daad den moed opbeurend en meer dan eens den overweldiger te woord staande. Hij bleef, midden van den bekenden en be slissender slag der Marne, die onweder- roepelijk het dui tsch leger 'tot slaan en wijken bracht, 't Is over de veldslagen aan de Marne dat Monseigneur Tissier zal spreken Les deux victoires de la Marne. Als ooggetuige zal liij ons er hot wonderbaar verloop van afschilderen en het geheim dier verlossende gebeurtenis in volle klaarheid stellen. Het bisdom van Gent heeft eene schuld van dankbaarheid aan dien man. Immers in het bisdom van Chalons-sur- Mame verblijven tegenwoordig honder den inboorlingen van Oost-Vlaanderen op verlaten en verwoeste hoeven, en 't is op zijne aanvraag dat onze doorluchtige bisschop van Gent jaarlijks daar eenen priester heen zendt om die menschen de noodige godsdienstige verpleging te geven Do Hoogwaarde spreker geeft zijne voordracht ten voordeele der oprichting eener Dantkapelle aan de oevers der Marne en ten voordeele der verwoeste kerken van zijn bisdom. Die de voor draelit bijwoont steunt, dus een goed werk en verschaft zich een puik letter kundig genot. Kaarten aan 5.00 fr. zijn van nu af te verkrijgen ten burcele van De Volks stem, Kerkstraat21, Aalst. De voordracht-, bijgewoond door HII. HIP. Mgr Seghers en Mgr Van Rechem, begint 'te 5 uur en zal G 1/2 uur ge ëindigd zijiLj Met goedkeuring des konings zullen voortaan, ton titel van jaren dienst, de officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten, voor de volgende onder scheidingen kunnen voorgedragen wor den, de annuïteiten gerekend zijnde vol gens de vroegere voorschriften (decora ties voor jaren dienst voortaan zonder palmen). Gouden medalies van do orde van Leopold II Aan de onderofficieren die 20 annuïteiten onberispelijken dienst hebben. 'Zilveren id. id. Aan de korporaals en soldaten in dezelfde voorwaarden. Gouden palmen der orde van Leo pold II r; Aan de onderofficieren met 32 annuïteiten dienst. Zilveren id. id. Aan de korporaals en soldaten in dezelfde voorwaarden. 'Ridder der orde van Leopold On derofficieren die 32 annuïteiten onbe rispelijken dienst tellen en die zich door hun voorbeeldigen ijver en voorbeeldig privaat leven onderscheidden. Ridder der Kroonorde 2 Officieren met 14 annuïteiten dienst als officier of 20 in het leger. Ook do onderofficieren, ridders In de orde van Leopold II, die 38 annuïtei ten dienst tellen en als kernelementen geboekt staan. Ridder der Leopoldsorde 2 Aan de officieren, die minstens den graad heb ben van kapitein hebben en 20 annui teiten dienst als officier of 26 in 't leger hebben. Officier der orde van Leopold II Aan do kapiteins ridders der orde van Leopold, tellende 22 annuiteiten en die worden gepencrionneerd voor ziekte of ouderdomsgrens. Officier der Kroonorde 2 Aan de of ficieren, minstens kapitein, met 25 an nuïteiten officiersrang. Officier der Leopoldsorde Aan de officieren, minstens majoor, me>t 28 an nuïteiten officiersrang. Commandeur der orde van Leopold II Aan de officieren, minstens kolo nel, met 32 annuiteiten officiererang aan de eerekolonels, id. Commandeur der Leopoldsorde Aan de generaals met 35 annuiteiten offi ciersrang. Grootofficier der Kroonorde Luite nant-generaal met 38 annuiteiten of eere'luitenant-goneTaal mot 40 annuitei ten officiersrang. De grootlinten en de plaat van groot- officier der Leopoldsorde worden door den koning verleend voor uitzonderlij ke diensten, die met d§ dienstjaren, niets te stellen hebben» NOG GEEN ANTWOORD Londen, 12 Feb. De Agencie Reu ter geeft het volgende bericht Er werd nog geen antwoord verstrekt, op de laatste Fransche nota aangaan de de Ruhr, want men oordeelt dat de vraag betreffende de spoorwegen, tot nog toe als zuiver akademisch moet be- schouwd worden. Men onderzoekt nu het Fransch voor stel dat do wijzigingen voorziet van de Engelsche bezettingsstreek, in den hoek naar het Noord-Oosten, over een zes vierkante mijlen oppervlakte. BLOCUS VOOR DE STA A LPRODUKTEN Dusseldorf, 12 Feb. De blocus van het Roergebied voor heel of half be werkte staal produk ten, begint dezen morgen. De posten houden alle wagons aan, met ladingen van dien aard. Een dienst voor de uitvoeringstoela- ting, lijk die reeds op den linker Rijn oever dn voege is, zal eerstdaags in hot Roergebied ingevoerd worden. Hij zal waarschijnlijk tegen het. einde der aan staande week in werking treden. Hij zal zich bijzonderlijk bezig houden mot den uitvoer naar het buitenland. DE NIEUWE DWANGMAATREGEL' DE INDRUK TE PARIJS FRANSCHE PERSSTEMMEN Parijs, 12 Feb. Het oordeel over den nieuwen maatregel, volgens welk© er geen metaal-produkten de Ruhr meer naar het overige Duitschland mogen verlaten, ia algemeen gunstig ontvan gen geworden. Dit is de derde verscherping dei- be zetting». De eerste was het breken van de sta king der spoormajmon De tweede afsluiting van den kolen- uitvoer De derde is de afsluiting van de me- itaalprodukfcen naar Duitsehland. Wel wordt er van links on vooral door do communisten tegen de gevolgen, na- deelig voor Frankrijk van dit. besluit gewaarschuwd daar'werkloosheid in de Ruhr erdoor toenemen zal. Men beijvert zich te laten uitkomen hoe de nijverheid van het onbezette Duitschland'die van de Ruhr behoeft 9 mil li oen ton gietijzer en 10 mil- lioen ton ijzer worden er gemaakt, een millioon bijproducten van kolen, terwijl 't gas der hoogovens ontzaggelijke olec- ttrische kracht ontwikkelt. Hot. Journal schat de waarde deT pro ductie volgens-de huidige prijzen op 40 milliard frank. Men hoopt, dat. deze afsnoering de groote nijveraars in de Ruhr, gelijk Stinnes tot rede zal brengen, daar ze hen reohtstreeksch moot. raken. Overigen stemt de slechte ervaring met het, andere uitvoerverbod opgedaan tot twijfel aan de snelheid van hot re- sulfaat. De uitvoering van het nieuwe besluit is ingewikkelddaar de geallioerde en do neutrale landen niet van die pro ducten mogen verateken worden en er vergunningen moeten worden uitge* reikt om te beletten, dat het onbezette Duitschland ze door bemiddeling vani andere landen toch krijgt. Ook zal de bepaling niet gelden voor die Duiteche nijvfcraais, welke met da Franschen meewerken. De Matin merkt op, dat een mo gelijke sluiting door de Britten van ltefe door beu bezette gebied voor kolen- rachten naar Frankrijk slechte vertra ging ten gevolge zon kunnen hebben on en gebeurlijke terugnoming van dg Engelscho troepen, afgqzion, van heit gen

De Volksstem | 1923 | | pagina 1