Nieuws Huishuurwet KOMT ZIEN De Officieels TeKst -BRANDKASTEN Beeldekens voor de Plechtige H. Communie mmmmm In de Legerpupiil3nsoiioQl KERKBOEKEN - PATERNOSTERS - CADEAUX Vernsakelijkfaedea Marktprijzeft Voordeeliy te koop Studio van Notaris Ossar Tibtiaul Stüiifj ran Maris Mayersosa Stadia van Notaris Moert BANQUE CENTRALE DE LA DEN DRE Clemenlia Sergant Laatst® péi" Telefaan VAN HEDEN AF GROOTE KEUS VAN Vooruit door Studie Samon werklmj Ten bureele dezer Gasthuisstraat, 8, Aalst, a*» DER EERSTE HOOFDSTUK Hutehuurverlenging Artikel één. 1. Elke huurder of onderhuurder is, behoudeDS toepassing van onderstaande bepalingen, gerechtigd om het door hein bewoonde perceel verder te be trekken zelfs wanneer gezegd perceel na het in werking treden dezer wet betrokken werd—tot het tijdstip van het jaar 1925 overeen stemmend mei den datum der inge- nottreding. De verhuurder, die de verlengde huur wil doen eindigen op dit tijdstip ot op een lateren datum, is verplicht opzegging te doen zes maand te voren. Vanaf 1 Juli 1026 wordt de opzegging gedaan overeenkomstig artikel 1736 van het burgerlijk Wetbook. 2. Het voordeel der verlenging wordt afhankelijk gesteld van de nakoming, dooi den huurder, van zijne verpliohtingen, met inbegrip van de geregelde betaling van den huurprijs, daaronder begrepen do verhooging cn van de tijdens den oorlog vervallen achterstallen, overeenkomstig de beslissingen of schikkingen. De rechter kan aan den huurder uitstel verlesnen om aan zijne ver plichtingen te voldoen. §3. De verlenging is niet van toepas sing op de bedingen van optie tot aankoop 4Bij overlijden van den huurder genieten al degenen, die sedert ten minste zes maand bij hem inwoonden, met uitzon, dering van de bedienden on dienstboden, het voordeel van de huurverlenging. De termijn vau C maand geldt niet voor den echtgenoot. Art. 2. De wet is eveneens van toepas sing op den bewoner van eena woning, waartoe behoort een landbouwbedrijf, indien oil bedrijf niet meer dan twee hectaren toebehoorende aan den eigenaar van de woning omvat, en indien de geheele huur prijs, op 1 Augustus 1914, niet meer dan 500 frank per jaar overschreed. Art. 3. 1. De wet is niet vau toe passing 1° Op den bewoner van eene villa of van elke andere lustwoning, welke hij slechts gedurende een deel van het jaar betrekt 2* Op dengenc die een vast goed of een gedeelte van een vast goed bewoont uit sluitend tot het drijven van een handel of van eene nijverheid 3e Óp den bewoner van een vast goed of van een gedeelte van een vast goed, dat tege lijk dient tot woongelegenheid voor den huurder en tot het drijven van zijn handel of van zijne nijverheid, wanneer de jaarlijksche huurprijs op 1 Augustus 1914 overschreed 3 000 frank te Brussel, Etterbeek, Elsene, Smt-Jans-Molenbeek, SiuuGiliis, Sint-Joost- ten-Noode, Schaarbeek, Anderlecht, en in de gemeenten van meer daa 100,000 in woners 4,000 frank in de gemeenten van 30,000 tot 103,000 inwoners 2,000 frank in de gemeenten van 23,000 tot 50,000 inwoners 1,800 frank in de gemeenten van 15,000 tot 23,0C0 inwoners 1,200 frank in de gemeenten van 5,000 tot 13,000 inwoners 700 frank in de gemeenten van minder dan 5,000 inwoners. 2. Wegens de verlenging van bewonin^ kunnen noch de uitvoering van werken ten falgameeoe nutte, noch het recht van de /openbare besturen om vaste goederen, die hun eigendom zijn, te bestemmen voor een di nst van algemeen belang, verhinderd worden. Evenmin kan daardoor verhinderd worden de vereffening der goederen die krachtens het besluil-wet van 10 November 1918 en de wet van 17 November 1921 geseques- streerd werden. In dit geval moet de bcwon?r het deor hem betrokken perceel ontruimen binnen een lijd van zes maand vanaf de beieekening van de vervreemding van het vastgoed; deza kan hem binnen eene maand na den verkoop bij aaogeteekenden brief betcekend worden. 3. Werd de arbeidsovereenkomst voor werklieden of voor bedienden verbro- ken door den werkman of den bediende, dan kan men de huur worden opgezegd van de woning waarvan bij huurder is of was, zoo deze woning onontbeerlijk is voor de behoeften van het bedrijf. Do werkgever, bedrijfshoofd of patroon, moot de opzeggingstermijnen in acht nemen overeenkomstig de huur, de wet of de ge bruiken. Deze termijnen mogen in geen geval min der dan drie maand bedragen. Zij kannen naar de omstandigheden, door den vrede rechter werden verlengd. Art. 4. 1. De verlenging geschiedt van rechtswege. 2. De verhuurder is echter gerech tigd, heizij om de verlenging te weigeren, lietzij om de intrekking daarvan aan ia vragen, indien hij doet blijken van bijzonder gewichtige redenen zijnerzijds of van de zijde van den bewoner, waarover de rechter oordec.t. 3. De verhuurder kan als gewichtige reden doen gelden dat hij genoodzaakt is, bet verhuurd perceel «elf te betrekken,ofwel door zijne voor- of nazaten of die van zijn echtgenoot te doen betrekken. De verhuurder moet, binnen ten hoogste drie maand vanaf het oogenbiik waarop de gewichtige reden van zijne zijde zish voor deed, zijne rechtsvordering iustellea en VAN AF 15 FR. 'S JAARS TOEGANKELIJK ALLE WERKDAGEN 4907 tevens de redenen opgeven, waarom hij zich tegen de verlenging verzet of dezer intrekking aanvraagt. Die termijn wordt vastgesteld op streffe van vervallenverklaring. 4. In de pevallen voorzien bij boven staande paragrafen 2 en 3, kan de rechter beslissen dat slechte een gedeelte van het vast goed ter beschikking van den verhuur der zal gesteld worden. In dit geval stelt hij de evenredige vermindering van den huur prijs vast. 5. De verlenging kan geweigerd of de intrekking er van aangevraagd worden door iederen Belg, die op 25 Januari 1923 eigenaar of vruchtgebruiker was van één of meer vaste goederen en den wil te kennen geeft, in een dezer te verblijven of er zijne nakomelingen bij dezer instelling te doen verblijven. Indien do eigenaar een zijner vaste goe deren reeds bewoont, moet hij, om van vast goed te veranderen, van een rechtmatig belang doen blijken. De verlengi ng zal de huurdere, die het vast goed bewonen, slechts geweigerd of onttrokken worden mits eene opzegging ten minste zes maand te voren en enkel wat be treft de lokalen, die de eigenaar of zijne nakomelingen, volgens hun rang, hun stand ei beroep, noodig hebben voor hunne huis vesting en voor die der personen welke ge woonlijk bij hen inwonen. 6. De afwijking, voorzien bij para-r graaf 5 van dit artikel, kan niet ten gevolge hebben, hunne woning te ontnemen aan de huurders die tot een _der volgende catego rieën behooren, tenzij hij, te wiens behoeve zij wordt aangevoerd, daartoe zelf behoort Oorlogsinvalieden wier bestendige invali diteit ten minste 30 t. h. bereiktweduwen en moeders van burgors die voor het Vader land gestorven zijn en hare kostwinners waren opgaande bloedverwanten die de weduwe of de kinderen van voor het Vader land gestorven burgers bij zich opgenomen hebben geteisterden wier woning wegens een oorlogsfeit vernield of onbewoonbaar gemaakt werd en nog uiet heropgebouwd is gezinshoofden met ten minste vier kinderen die bij hen inwonen bij het in werking tre den dozer wethuurders die 70 jaar oud zijn ofwel lijdon aan een zware, behoorlijk vastgestelde ziekte of lichaamgebrekbur gerlijke slachtoffers van den oorlog, wier bestendige invaliditeit- ten minste 30 t. h. bereikt. 7. De verhuurder kan in elk geval zich tegen de verlenging verzetten of de in trekking daarvaa aanvragon, mits hij aan den huurder of vroegeren hnurdereene wo ning, voldoende aan zijne behoeften volgens zijn rang, zijn stand en zijn beroep, ver strekt, onverminderd eene evenredige ver mindering van den huurprijs en zonder dat daaruit eenig verlies of eenige kosten voor den huurder mogen voortvloeien. 8. De vroegere huurder heeft recht op schadeloosstelling^ in de gevallen voor zien bij de paragrafen 2 tot 5, indien hij, te wiens behoeve de verlenging werd geweigerd of onttrokken, het verhuurde perceel niet betrekt binnen drie maand na het vertrek van den huurder of iudien het schijnbaar betrokken wordt. Art. 5. Behoudens toepassing van ar tikel 4 heeft do bewoner aanspraak op de verlenging van bewoning zelfs tegenover den kooper van het vast goed. Da kooper kan alleen dan de intrekking der verlenging aanvragen, wanneer de gewichtige redenen, waarop hij zich beroept, naar h6i bepaalde in artikel 4, paragrafen 2 en 3, zijn ont staan ten minste 3 maand na zijn aankoop. De nieuwe eigenaar kan de intrekking der verlenging te allen tijde aanvragen, indien de gewichtige redenen het gevolg zijn van de handoüngen van den haurdcr. Art. 6. De bewoner, aan wien de ver lenging ten goede komt, kan te allen tijde hei perceel ontruimen mits inachtneming van de voorwaarden bepaald door <fe huur of hel gebruik. HOOFDSTUK II. Beperking der huurprijzen.1 Art. 7. - 1. Vanaf het in werking treden dezer wet en zoolang zij van toepas sing blijft, kan de prijs van elke huur, krachtens de wet van 14 Augustus 1920 of krachtons de onderhavige wet verlengd, door den verhuurder verhoogd worden met ten hoogste 1001. h. van den huurprijs op 1 Augustus 1914. De verhuurder kan ook den rechter ver- zooken, ten laste van den huurder te leggen, de kosten der bijkomende verplichtingen, betredende de water-, vuur- en lichtvoor ziening waartoe do verhuurder krachtens de huur gehouden ia, in zooverre deze kosten hoogor zijn dan die op 1 Augustus 1914. Is er geschil van wege den huurder, dan be paalt de rechter welk aandeel der uitgave t§ diens laste valt. Bovengemeld maximum is eveneens van toepassing op de loopende huurovereenkom sten en op die welke na het in werking tre den van deze wet gesloten worden, onver schillig of de perceelen al dan niet gemeubi leerd verhuurd worden. 2. Elke bij overeenkomst bepaalde afwijking van do bepalingen van dit artikel is slechts van kracht wanneer zij betreft huurovereenkomsten mat een jaariijkschen huurprijs van meer dan 1,500 fr. op 1 Au gustus 1914 die nog moeten loopen gedu rende ten minste drie jaar na bet verstrijken van den tijd van toepassing dezer wet, en wanneer zij, op verzoek van partijen, door den vrederechter gehomologeerd werd. Art. 8. De voorwaarden van de verhu ring op 1 Augustus 1914, kannen, indien er geschil is, door alle rechlsmiddeleu be wezen worden zelfs door getuigen en ver moedens welk het bedrag van het geschil ouk zij. Was het perceel op 1 Augustus 1914 niet verhuurd, was het niet gemeubileerd ver huurd of was het verhuurd op uitzonderlijke voorwaarden, dan wordt het bedrag van den huurprijs waartegen het op dien datum nor maal had kunnen verhuurd worden of ge meubileerd verhuurd worden, door den rech- ter bepaald. Art. 9. De verhuuader en de huurder kunnen de vóór het in werking treden dezer wet gesloten huurovereenkomsten laten her zien voor de toekomst, volgens dea grond slag van artikel 7. De herziening geldt ten behoeve van den verhuurder slechts van af den eersten ver valtijd volgende op het instellen van de rechtsvordering. De kraohtens voorgaande bepalingen ge wijzigde huurprijzen gelden voor den ganschen duur der verlenging en, zoo het uiet verlengde huurovereenkomsten betreft, tot 1 Januari 1925. (Vervolgt). GEMEENTE ERONDEGEM Door geneeskundig getuigschrift van zes maanden rust verleend aan onzen hoofdon derwijzer, is de plaats open voor genoem den termijn. Aangifte voor 21 Febr. 1823, De Secretaris, 2124 De Burgemeester, F. Van d. EeckhautR. Van cl. Eeckhaut Moq verzoekt one't overlijden te melden van MEVROUW Weduwe van Mijnheer Philemon Van Coningsloo geboren te Aalst den 24 Februari 4834 en aldaar overleden den 10 Februari 1923. Lijkdienst en begrafenis Vrij da 46 Febr. om 9 uren, in de kerk van Sint Martinus. Vergadering ten sterf huize Sint Jobstraat, 147, om8 1?2ure. Dienst van hot Broederschap van Barm hartigheid Woensdag 21 Februari, om 8 uro, in de zelfde kerk. Eene roerende plechtigheid vereenigde Dinsdag voormiddag op de groots speelplaats het personeel dar school. Om de talrijke diensten aan do soldalen bewezen werd de Eerweèrda Zusier MELANIE met de Herinnering!- en Over win nings- medalie vereerd. Officieren en Leeraars, Onder-Officieren, Papillen, Werklieden alloc hadden er aan gehouden die plechtigheid bij te wonen. De Majoor Smeïem, Bevelhebber der School schonk de twee Eereteekens, en in naam der school bracht hulde aan de edele Kloosterzuster, die sinds meer dan twintig jaar de zieke joDgens verzorgde en cpbeurde. Pupil Dossche deed ook volgender wijze de gevoelens zijner makkers kennen Eenoeerde Zuster Melanie. Ik ben gelukkig om de eer die mij te beurt valt, U namens al ds leerlingen van de school innig te mogen geluk wenschen om uw zoo wel verdiende eereteeken3. Wij allen die in het ziekenhuis onder uw moederlijk gezag stonden en uwe moeder lijke zorgen mochten genieten,wij weten hoe Gij, met hart en ziel verknocht zijt aan uw liefderijke taak, en welke breeds plaats wij allen in uwe genegenheid beslaan. Ea ook diegenen onzer makkers welke aan keel en andere plaagjes mochten ontsnappen, weten wel dat ze in de Infirmerie een Moeder heb ban die altijd gereed is om te helpen en te troosten. Boven de zoovele in de vergetelheid ge. dompelde feiten uit ons schoolleven, zal later bovenzwemmen te midden het herdenken aan zielelast en lijdenswee, het beeld van onze goede Zuster Melanie en met dank zullen we dan nog herhalen Ze was eene goede vrouw, een tweede Moeder.* Wij wenschen allen, Eerweerde Zuster, dat Onze Lieve Heer Ü'nog lange jaren in volle gezondheid deze eereteekens late dragen, «n bieden U met onzen vurigen dank de verzekering van onze diepe genegenheid» Innig ontroerd bedankte Zuslor Melanie voor dit eerbewijs en verzekerde steeds al hare krachten teo dienste der school te stellen. Die eerebstuiging zal nog lang in 't geheu gen van het personeel der Pupillenschool blijven leven, 't Was do daukbaan.eid di de stille dienstvaardigheid on de eenvoudige naastenliefde huldigde. Moge Zuster Melanie een lange en troostende loopbaan genieten. De Volksstem 'sluit zich ook bij dien wensch aan* D15 BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. PARIJS, 14 Febr.Verscheidene bladen melden, dat M. Theunis, eerstdaags naar. Parijs zal komen om er met M. Poincaró te beraadslagen over den muntomloop in het Roergebied. PARIJS, 14 Febr. Le Matin meldt, dat tengevolge der weigering van de muiiicipaliieit van Gdsenkirchen, de 100 miljoen mark boete te betalen, wegens dea aanslag op de twee Fraosche gendarmen, generaal Degoutte de bijzonderste bankiers der stad heeft doen aanhouden. BERLIJN, 14 F br. Eenige der grootste nijvera ars en handelaars van het Rhijn- ebied hebben te Haram «en vergadering gehouden, om over don algemeenen toestand, voornamelijk in het Roergebied te beraadslagen, HET OPHOUDEN VAN DEN MARK. Berlijn den 14 Februari, Men verzekert dat een konflikt is ontstaan tusschen hal Duitsch gouvernement en het bestuur der Reichs- bank, ten gevolge der maatregelen, door het gouvernement genomen, om den mark op le houden. Het gouvernement zou namelijk gewild hebben dat de Reichsbank 300 miljoen mark goud op de markt zou werpen, hetgeen door den bestuurder geweigerd werd, daar deze beweerde, dat ik enkel voor gevolg zou hebben de reserven der Reichsbank to verminderen. Anderzijds wordt ook gemeldt |dat de groolnijveraars het ontwerp van het gouverne ment versoheidene dagen veoraf gekend hebben en zij dus a;in hooge koersen hunne dollars hebben kunnen verkoopen, welke zij nu aan voor de helft lagere koersen terugkoopen. EENE TREINBOTSING BIJ RIJSEL. Rijsel, 14 Februari. Heden avond rond 20 ure 15 m. is de expresstrein uit Brussel in do statie van Buisieux op een koopwaren- trein gebotst Een vijftiental reizigers werden min of meer erg gekwetst. «ggy ««■■■iiiiiiimini II ten bureele der Volksstem bij J. Van Huffel-De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst, rechtover de lij kdeur van St Martinuskerk DRAMA. Woensdag namiddag ronu 1 uur, bij de aankomst van den trein uit Gent, werden op de kaai der statie, door eene dame verscheidene revolverschoten gelost op M. Paul Michiels, advokaat,alhier. Deze werd in den rug en in den hals getrof fen, doch gelukkiglijk niet erg. Het slacht offer werd door da Kesren dokiers Heffinek en Van de Velde verzorgd en naar zijne woning overgebracht. De plichtige, die niemand anders is dan de eebtgenoote van het slachtoffer, kwam met dezen van de rechtbank van Gent, (fuar or een geding tot echtscheiding aanhangig is tusschen hen. Na ondervraging hseft zij hare reis naar Brussel voortgezet. xOs— LAFFE AANRANDING. Dinsdag arand, rond 11 1/2 ure, ging de genaamde Frans Breckpot, wonende Sint Jobstraat, huiswaarts, toen hij aan do fabriek Torley aangerand werd door drie personen,die hom ten gronde wierpen en erg mishandelden. Breckpot kon uit do handen geraken en wegvluchten, doch, werd terug ingehaald en kreeg nu twee messteken, eene in het aan gezicht en eene in de bil. Het slachtoffer werd in de herberg Van den Bromt Geer- aardsbergschesiraat binnengedragen, waar doktor Willema nem kwam verzorgen.Nadien werd hij naar zijne woning overgebracht. Zijn toestand is voldoende. Men vermoedt dat de laffe aanranders gasten zijn van Nieuwerkerken. Een ieverig onderzoek is geopend. Het parket wordt verwacht. sOx DE SU1KERIJPEEEN Drapeau* zijn niet de duurste maarwei de beste. 9367 Hofbouwmaatscheppij II 3t Bestuur maakt bekend dat Openbare en kostelooze Voordrachten over Bloemen teelt zullen gegeven worJen door Frans Sa- müël, Tuinbouwkundige, te Aalst, te zijner Bloemisterij, Denderinondsche Steenweg, 174, op de volgende Zondagen, telkens om 2 uren namiddag: 25 Februari, 11 Maart en 25 Maart. Het Bestuur. XQX te verkrijgen, het Spaarzame Keukenboek, prijs 10.00 fr.; alsook Gebakken en Confitu ren, door Candeelier, prijs 3,50Vlaamsche Spreuken in alle prijzen. ox<>——— Volksschauwburg Folies Bergère. Kruisvaartenstraat, 18, (nabij de Noordstatie) Brussel. Bestuurder Ernest Kindermans. Donderdag 15 Februari, te 8 ure, laatste voorstelling van De Blonde, spel uit het Nachtleven in zes bedrijven door Cesar Van Gauwenberghe. Prachtig spel van Hilda 't Seyen, die dapper bijgestaan wordt door een Jane Berodcs, een Jan Viseur, een Slecekx en de overige leden van het gezel schap weer mag do Volksaciiouwburg een mooi succes boeken. Vrijdag 16, eerste voorstelling van De Laatste Wals, groot sp?ctakel operette met de muziek van Oscar Siraus; een echt meesterstuk in zijn aard; prachtige inaceoee- ring en niet minder verzorgde vertolking. Tot en met Donderdag 22 Februari, De Laatste Wals. Vrijdag 23, te 8 ure, De Telefoonjuffer operette in drie bedrijven, ANDERLECHT 43 Febc. Varkens te koop: lo8o. Den kilo op voet 6,5a a 7,oo. ASSCHE 13 Feb. Strooi 3oo a 325; aardappelen 16,oo a 17,oo; haver 63 a 70; hop, de 5a kilos. 44o a 150 boter 15,oo a 16,oo eieren o,45 a o,48; hennen 14,oo a 16,oo konijnen 8,oo a 12,oo vig.en het koppel 375 a 425. SOTTEGEM, 13 Fel). Tarwe 7o,oo; rogge 5o,oo haver 5o,oo boter 14,oo; eieren o,45; viggens 2oo aardappels lo,oo MEN VRAAGT een meisje om den mode. stiel aan te leeren.Z ch te wenden Geeraerd3- bergschestraat, 5 Aalst. FABRE1K VAN BREIWERK, G.Boateels De Smeth, Zonnestraal, Tkalst, vraagt goede voetenbreisters en boordjeszelstera voor moteurraachienen Hilsoher. 2016 GOEDE BANDZAGERS worden gevraagd ter zagerij Usines d'Erembodogem. (Ter muren). Onnoodig zich aan te bieden zonder bekwaamheid. 2J32 USINE IMPORTANTS demar.de employé libre service militaire. Députanls s'abstenir. Eerire bureau journal initiates G. L. 2125 VOOR SCHOENFABRIEK aanstonds ge- vraagt, tallonmaker en tallonplaatser, Bur gemeesterplaats, 10, Aalst. 2127 TE KOOP PER OKKASIE een goede stoof, bij Frans Coesseus, GeDtschestraat, 143, Aalst. 2126 IK VERLANG Huis te koopen, te Aalst, goed gelegen, met poort, en dienende voor groothandel. Schrijven 50, Leeuwstraat, Schaarbeek, Brussel. 2099 TE KOOP appareil photographique 12 op 9, met chassies. Zich wenden Kerk straat, 21, Aalst. TE IIUREN werkhuis en magazijnen, bijzonder dienstig voor solt oen en brei fabriek. Te koop een nieuwe dubbel ploeg, aan zeer lage prijs. Zich te bevragen Geeraards- bergschestraat, 25 Aalst. 2116 eene partij walien (Causes, alsook Rlt-rcerisés en gebreden Jongens Costumctjec Duiven lief.'hebbers wi"f.ii au. vod spoedig in orde zet ten, ze genezenvan alleziekten, zooals pok ken, oogziekten, moeilijke rui'ffng, slijmbek, teering,enz. gebruikt in volle vertrouwen 't IDEAAL DUIVEN POEDER SA L VA- TOR en denKRACUT ELI VIR STEP PE te bekomen aan 3 fr. de doos en 5 fr. de flescb, bij Apotheker Medard Do Kezel, Boterstraat, Aalst, en ia het algemeen depot Karei Steppe, Apotheker, Ueeraardsber- gen. 8692 TE AALST UIT TER HAND TE KOOP Een Woonhuis met koetspoort en verdere j afhankelijkheden, te Aalet, Sint Jobstraat, j 72, groot in grond 5 a. 20 c. alsmede eene j barak dienstig voor werkhuis, danszaal, enz. Onmiddelijke ingebruiktreding. v Zichtbaar alle dagen van 2 tot 5 ure namiddag. Voor verdere inlichtingen zich te wendua ten bovengemelde kantoor. 2087 TE LEDE UIT TER HAND TE KOOP Halzen te Aalst, Pielor Couckos'.raat, 60 tot 70. Hooge Vesten 46, 48 en 53, 1969 TE ERPE f UIT TER HAUI* TE KOOP een welgelegen Eigendom, te Erpe, Vijf j Huizen, Genlschesteenweg. Onmiddelijk i«- gebruiktreding. Laatst bewoond door dea iiew August Pare wyck« 1W4

De Volksstem | 1923 | | pagina 3