21 Onze Koningin in Egypte Woensdag Febr. 1925 PASTOOR DENIJS In Jen &Ist©rraa$ CONGO let bezoek van den Koning van Zweden De bezetting van het Roergebied De zaak Sleinmann Kerfcslraat, 9 an 21, Aalst. XXIX» JAARGANG NUMMER 43 Tel. 114 DAGBLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nl'ffel-DeGrnb? Publiciteit buiten het Arr. AALST g Agentschap Ilava», Addlf Maxlmm, 1,3, te IWel. - Piaee de la Bourse, 8,Parijs, - Bream's Buildings, 6. Lon drea E. C. 4. IK Pepinus Zon op 6,50 onder 5.18 torste Kwartier den 23 oOo -»■ Onze uitwijkelingen en onze boeren die in Frankrijk verblijven of met ter woon gevestigd zijn, ko men een onherstelbaar verlies te ondergaan, door het afsterven van hunnen betreurden en zoo geachten geestelijken leider en opbeurder, eerw, Heer Denijs, pastoor der Franschmans. De achtbare èn 'eerwaarde aflij vige werd te Rousselare geboren op 10 Mei 1865. Hij voltrok zijn studiën in 't Klein Seminarie zij per geboortestad, Hij werd pries ter gewijd te Brugge, den 21 De cember 1889. Dertien jaar stond hij als leeraar in Sint Lodewijks gesticht te Brugge. In .Tuni 1902 werd hij aange steld tot aalmoezenier der uitwij kelingen. Hij stierf te Lichtervel- de den 14 Februari 1923 t Was een vrome priester, een wakkere werker, een rijk begaafde schrijver en redenaar. 1 Was voor de TVest-Vlamingen bijzonderlijk, dat hij door zijn Bisschop naar Frankrijk werd ge zonden, doch de Oost-Vlamingen, de uitwijkelingen uit Brabant, uit Limburg en uit de Walen, waren hem immer zoo genegen en hij deed er zooveel voor als voor zijn eigen yolky Ken reuzentaak' voorwaar was hem opgelegd. Immers hij moest die wijd-verspreide werkers, die naar 't Franschè gingen om daar zware steenovenwerk of den lasti- gen veldarbeid te verrichten, opzoe ken, gaan spreken, op hun werk bijeenroepen,' beprêeken in gods dienstige bijeenkomsten;' geschil len vereffenen,den jonderlingen bijstand voor die menschep inrich ten en helpen besturen, 't Is ónzeg gelijk wat al moeite hij zich daar voor heeft getroost, Zijn vurig priesterhert, dat zoo gehecht was aan zijn Vlaamsche broeders, kwam alle moeilijkheden te boven. Zijn maatjes, 't is te zeg gen de werklieden die onder zijn herdersstafje leefden, kwamen van heinde en verre zijn klinkend .woord en zijne liertelijke raadge .vingen aanhooren. Zijn heen en weereizen door de IVoorderdeparte- menten van Frankrijk maakten hem overal bekend eii stelden hem «n betrekking met de Fransche geestelijkheid, die overal en altijd hem wel ontving en hem geerne zag. 't Was een verstandige, god viuchtige en geleerde priester. Daarbij hij kende zijn volk op een draadje. In den wintertijd na de cam- ixigne genoot hij nog geen rust De bezoeken welke liij van zijn Werkersvolk ontving waren ontel baar en de wintervergaderingen Sir 'n bijna alle dorpen van M est-Vlaanderen belegde, namen al zijnen tijd in, Niet alleen werk lieden maar ook burgers kwamen Imiteren als vinken, naar zijn be geesterend en welsprekend woord. Hij beminde zijn volk. Zijn me delijden was teeder, De voldoening van goed te doen maakte hem den last lichter, en deed hem vergeten dat hij zijn gezondheid verkwistte. De tijd van een rustiger leven brak eindelijk aan. In 1914 werd hij pastoor te Clercken benoemd. Doch de oorlog was uitgebroken. Hy verliet haastig Frankrijk. Zijn aftocht, de geschiedenis zij ner benoeming, zijne aanstelling én 'le benauwelijke dagen van zijn verblijf te Clercken, heeft bij be- K-hreven met zijn meesterlijke pen. .-•ïjn verhaal in zijn boek betiteld: Uitgedreven is aantrekkelijk. Hij bleef als trouwe herder en werd door de Duitschers met de latste van zijn overgebleven k>;d- ie huiten zijn parochie gevoerd en. bracht de oorlogsjaren te Brugge over, De boehen hadden hem te Clerc ken tegen den muur gesteld en met den kogel bedreigd, Een vlieger- bom sloeg een deel zijner woning in stukken, doch spaarde hem. Te Brugge gelijk elders, preekte Pastoor Denijs veel en beurde den moed op van iedereen. Na den oorlog zijne parochie ganscli verwoest, ving hij zijn zwerftochten in 't Fransche weder aan en richtte het vernietigde werk weer op. Dit gebeurde bij 't ver zoek der hoogere geestelijke over heid. Hij stichtte bet weekblad De Stem vit het Vaderland en stel de het gedurende 17 jaar bijna gansch alleen op. Hij was ook de held van het gekende boek van Ed ward Vermeulen of AVarden Oom, de nieuwerwetsche zoo vlaamsche en christene romanschrijver van t Rousselaersche, dat eens in Ons Volk ontwaakt verscheen en als ti tel draagt De Trrmardsn, Zijn leutige pen en zijn kloeke stem bleven hem tot 't laatste bij. Pastoor Denijs werkte boven mate aan bet heil der zielen en dat tot in zijn langdurig kwijnen en ziek zijn. Zijn strijden en lijden waren voorbeeldig. Nooit kende hij rust. Hij zwoegde zich steen- dood. Maar a ja, zegde Hij, een kruisweg met veel statiën leidt naar liet licht Het licht strale over hem. Vlaalnselie werklieden, die in Frankrijk zwoegt en zweet, stort voor hem eene vurige bede. 't AVas al voor u dat hij zich afbeulde AVeest zijn werken, zijn preêken zijn yoorbeelden indachtig. NICODEEM. Brussel, 19 Febr. De Ministerraad vei ga derde heden namiddag, onder het voorzitterschap van Minister Theunis. Na^uiteenzetting van den toestand in den Ruhr, door M. Jaspar, heeft de Raad den financieolen toestand en de mogelijke besparingen op staatsuitga ven onderzocht, Diit onderzoek zal in "de volgende zitting voortgezet worden. De Raad heeft vervolgens den tekst aangenomen van twee wetsvoorstellen, die binnenkort aan de Kamer zullen on derworpen worden. Hot oerste de ver smelting van mutualiteiten -toelatende; het tweede betreffende den woekerhan del in eet- en koopwaren. De vergadering duurde van 2 tot 7 ir. „De bespreking nopens de besparingen ■lokte \vanwege fcekere leden Ivan den Raad hevig protest nit Het bericht vol gens hetwelk een triumviraat zon tot- stand komen oirn besparingen te verwe zenlijken, wordt gelogenstraft, Gisteren namiddag is de stoomboot Thysville van Congo te Antwerpen 'aangekomen. Het schip heeft eene voor spoedige reis gehad en bracht, ons be nevens eene volle lading koloniale wa ren, ook een 40 tal passagiers mede. UITSTAP NAAR. ANTWERPEN Brussel, 19 Febr. Koning Gustaaf van Zweden komt op 5 Maart te Brus sel aan on wordt er ontvangen door Ko ning Albert. Op hel. patois zal de Zwoedsche vorst do ministers en grootwaardigbeidebe- Ueedere ontvangen te lmlf 1 ontbijt ten pideiizc. Te4 uur ontvangst 'der' Zweodsche kcflonie in de legatie. Te -lmlf 5 bezoekt de koning prins en prinses Napoleon te halCe ont vangt hij het diplomatisch koa-ps te 8 uur gala-feestmaal ten paleize. Op C Maart, 's morgens, bezoek aan het stadhuis en het Legermuseum. 's Namiddags bezoek aan de stad Ant werpen-, 's Avonds diner in do Zweedsehe le gatie galavoorstelling in den Munt schouwburg jaarna, vertrek naar Niz- JN DE GRAFKAMER VAN DEN i'HARAO Ho Koningin der Beïgéii -en Kaar zoon, prins Iveopold, zijn Zondag te 2 uur namiddag in gezelschap van M. Carter aan het graf van Tutankhamen aangekomen. De Koningin, de piiins en het gevolg zijn neergedaald in de grafkamer en, ondanks de slikkende hitte, zijn zij er meer dan een half uur gebleven. Hare Majesteit aarzelde naet te krui pen door de enge opening, aangebracht in de verzegelde deur leidende naar de grafplaats die helder verlicht was. M. Laeeau, bestuurder van het depar tement van oudheden en M. Capart, be stuurder van het Museum van den Cin- quantenairo te Brusrri, volgden de Ko ningin in haar bezoek aan de grafka mer. Zij gaven haar uitleggingen over de teekeningen in getallen die men op den muur aangetroffen heeft. Zoo stond dan een der meest moder ne vorstinnen van onze XXe eeuw in het mausoleum van dezen over meer dan drie duizend jaren begraven vorst eene ruime, prachtige, gedecoreerde zaal, bij na geheel ingenomen, tot -tegen de zol dering door oen reusachtige katafalk, bedekt met goud en ingelegd met blauw porselein. De zijden er van zijn versierd met. godsdienstige spreuken en symbo len der dood, terwijl hot monument is bekroond met teen kornis en beeldhouw werk, zooals in de yestibuuï van een tempel. Binnen in -ontwaart men een ander schrijn, waar over een -gouden baarkleed hangt en naar de getuigenis van den papyrus van Eamses IA* moet 'er alzoo cone reeks van schrijnen zijn, het lijk van den Pliarao berustend in de binnen, ite. Op don grond lagen de zeven roei- spannen, bestemd om den vorst naar het, boter -leven ie roeien. In don oostelijken muur van deze grafkamer is er nog eene opening-, die nooit gesloten was en die leidt naar eene andere kamer, zoo wat de voorraadka mer van het graf. Daar ook staat een overheerlijk ge beeldhouwd -en verguld schrijn, van onbeschrijflijke schoonheid, overdekt niet een rij uraeii terwijl de zij kanten worden beschermd door fraai uitgesneden beelden van godinnen. Deze hebben den 'bovenarm over haar schouders gebogen. In haar geQaat ligt een uitdrukking vol deernis. Dit altaar is de bewaarplaats van de vier urnen, die do inwendige ïichaamsdeelen van' den koning moeten bevatten. Vlak bij den ingang van de kamer staat -het bodd van den god Anoebis in den vorm van een jakhals. Het kleine schrijn mot de urnen is zwart en wit ge schilderd en met verguldsels opgelegd. Het. staat op een soort van slede, waar op het gedragen kan worden. Het geheel ziet er zeer eigenaardig uit. De kop van oen stier als symbool van den bescher mer der onderwereld, is aan het altaar bevestigd. Aan de Zuidzijde der grafkamer staan vole .zware -kisten opeengestapeld. Zij hebben allerlei vormen. Alle kiste» zijn geil aten en verzegeld. Ook op den achtergrond staan nog enkele -kisten be uevens eenige mimatuursorcofagen, die ongetwijfeld beelden zullen bevatten van de dienaren van dan koning, die hem in de andere wereld zullen dienen. Verder staan aan den Zuidkant won derlijke ivoren en houten doezen van allerlei vormen, ingelegd met goud en faienoe. Daarnaast staat, nog een zege- kar. De aanblik van al dezo vreemde dingen is overweldigend. Het eerste onderzoek waa natuurlijk slechts vluchtig en liet eerste oordeel zal later misschien gewijzigd moeten worden omtrent een of ander. De eerste indruk was echter zoodanig dat do aan wezigen -langen tijd sprakeloos deze cul tuur uit vervlogen oenwen aanschouw den. Men was ook zeer getroffen door de schoonheid van het grooto schrijn, In de decoratieve schilderingen werd de bekend© gesp van His bij den ingang opgemerkt. Tusschen do wandon'van het groot© schrijn en de muren van de grafkelder is slechts een ruimte van 4-5 centimeter. Deze nauwe doorgang was blijkbaar ruim genoeg voor de oude Egypteuaren, die dunne kleodercn droe gen on wier IkhaamsQmvang ook klei ner wfc, NIEUWE SCHIKKINGEN .VOOR HET VERVOER He geallieerde overheden te Keulen onderzoeken de technische bijzonderhe den, met het oog op de wijzigingen ge bracht aan de vervoeren in liet Rijn land, dit ingevolge de overeenkomst te Londen getroffen. BLOEDIGE AANRANDINGEN Men sein t uit Essen Een soldaat van hot 148e voetvolk werd door een veiligheidsagent ge kwetst. Op zijne keurt vuurde hij op J in agent en trof hem in het keen. Te Westerhausen werd een Fransche schildwacht door een onbekenden aan gerand. He dader kon vluchten. ALLERLEI MAATREGELEN Talrijke personen werden in verschil lende plaatsen nog aangehouden en zul len uitgedreven worden. Te E«en werden 400 agenten ontwa pend. iDe veiligheidspoh-tie is dus zoo goed als afgeschaft. Hie maatregel heeft de ambtenaren tot nadenken gebracht TREINENVERKEER In den loop van Zondag werden drie kolentreincn en een trein met coke naar Frankrijk gezonden 283 waggons wer den naar Holland gestuurd. Het vervoer kon drukker wezen. He bezetters vergenoegen zich evenwel met kolen op het spoor in beslag genomen, to verzenden. BESPREKING IN HET EXGEL- SCHE LAGERHUIS ALs gevolg aan de troonrede werd in het Lagerhuis een amendement neerge legd, dat do Fransch-Belgische actie in het Ruhrgebied veroordeeld en voor stelt dat de zaak onderworpen zou wor den aan den Volkenbond, dewelke aan oene commissie Min deskundigen zal overlaten de betaalkracht van Duits ril land,alsmede de boste wijze van betalirm vast te stollen. Het amendement voegt er bij dat, aangezien do Vereen igde-iStaten zich kort geleden bereid1 verklaarden deel te nemen aa,n eene conferentie met dat doel bijeengeroepen, liet noodig is dat de Rritsche vertegenwoordigers bij den Volkenbond onderrichtingen krijgen, om te verzoeken dat do Vereenigdc-Sta- ten eveneens zouden uitgenoodigd wor den afgevaardigden te zenden naar de commissie van deskundigen, waarvan sprake. HE FRANSCHE REGEERING VRAAGT BIJKREDIETEN De minister van geldwezen te Parijs zal een bijkrediet vragen aan den mi nisterraad voor do bezettingskosten van den Ruhr tijdens de maanden Januari- Februari. De uitgaven zullen, volgen derwijze verdeeld worden 1. Een 'krediet van 5 millioen voor do uitgaven gedaan en te doen door de verschillende burgerlijke missies. 2. Een krediet van 50 millioen voor hot troepenvervoer. Daarvan moeten 15 millioen afgetrokken worden, om onder houdskosten die de troepen in het land zouden gevergd hebben. 3. Een uitgave van 60 millioen voor den spoordienst. NAMIDDAGZITTING VAN MAANDAG Voor 'dé hamiddagzitting was de volkstoeloop boel wat beduiden der dan 's morgend». De groote hoop moest ech ter buiten blijven, dat er slechts in de openbare omheining eon drie honderd tal plaatsen zijn. Ten 1 1/2 ure verscheen de jury, weldra gevolgd door do advckaten. Het Hof deed ten 1/4 voor 2 ure zijne intre de. De 'beschuldigden werden 'binnen geleid door de gendarmen. DE ONDERjVRAGING VAN MAH. STEINMANN Vraag. In 1913 huwdet pj Paul Steinmann. Gij waart nog gem 20 jaar oud. IIoo oud was uw man. Antwoord. Drie of vier jaar ouder dan ik. V. "Waar hebt gij hém eerst ontmoet - A. Wij 'konden «eflkaar sedert onze kinderjaren. V. Werd dit huwelijk u opgedrongen door iemand - A. Neen. V. Was uw man goed voor u A. Ja, hij was vriendelijk, good, deed alles voor mij, liet mij volle vrijheid. V. Bracht uw man fortuin mede A. 50.000 fr. in geld, talrijke titels cn waarden, enz. Heel juist weet ik het niet meer. V. Ik zed u herinneren, volgens de vaststellingen 'der exporten. (De vooiv zilter geeft lezing van eene lijst titel» en waarden.) V. Hoeveel fortuin bracht gij mede - A. Ongeveer 150.000 fr. .V. Kreeg gij een peneioen van uw» moeder A. Ik Jzrcng vele geschen» ten, ook in geld. V. Gij zijt met uw man in 1914 naaf Engeland gevlucht A. Ja, V. In Engeland hebt gij vele titels verkocht. A. Ik persoonlijk niet, mijn man wel. -V. Wélk was uw inkomen hij den terugkeer te Antwerpen 't A. Mijn man had vele schulden gemaakt. Mijn huishouden kostte 2.000 fr. per maande V, Gij yerkwistofc veel in plezieren, auto, enz. A. In 1919 en 1920. ja, doch later niet meer. V. In 1921 hobt gij nog 45.000 fr. verkwist. Bovendien is er nog eene som van 120.000 fr. verteerd geworden, waarvan de exporten geen aanduidingen hebben gevonden. Uw domein van Hei de had 340.000 fr. gekost. Dit goed was gehypothekeerd voor 150.000 fr. in eer ste rang. Het \eerate ronrboorsemonfc moest in December 1921 betaald wer den. "Verkeerde uw man dan in geen erge moeilijkheden A. Ja. het be drag van het rem boers moest van 30.000 op 10.000 verminderd worden. V. Uw goed wa? nog in tweeden rang belast. Alles te zamen moest er onge veer 80.000 fr. per jaar worden afge kort, Wist gij hoe uw man dit aan boord legde A. Dat heb ik me nooit af- I gevraagd. V. En toch verkwiste! gij ongeveer 40.000 frank op een jaar tijd Üw ge drag was betreurenswaardig. A. Ik heb ongelijk gehad. En ik 'hen cr zwaar om gestraft geworden. Ik neem al liet ongelijk op mij. V. Heeft Van den Wouwer u van trouwen gesproken A. Neen. V. In zijn notaboekje schreef hij toch Kon L.... (Lucie) maar mijn vrouw worden Wat beteekent dat au- aers A. IJ.... wie is dat Dat kan ik wezen, maai- 't kan ook een ander 'zijn. V; Gij hebt nochtans een advokaat geraadpleegd om van uw man te schei den. Uw man was toch op de hoogte van uwe betrekkingen met Van den Wouwer A. Mijn man heeft, cr mij nooit van gesproken. V. Toch aan zijne vrienden Ah Aan mij niet. Van den Wouwer was immers oven .goed mei mijn man in betrekking als met mij. V. In Mei 1922 hocfl uw man mot Van den Wouwer een hevige twist go- had A. Dat was geen twist. Wij waren allen samen tlnus. V. Uw man heeft dan toch Van deii Wouwer de deur ge-wezen - A. Neen daar weet ik niets van. V. Uw man heeft het toch verklaard ,en erbij gevoegd.dat er tusedien hem «ai Van den Wouwer uitdagingen tot twee gevecht gewisseld werden. Heeft uw 'man u dan uw gedrag niet verweten A. Neen. V. Heeft hij dan niet geslagen A. Neen, dat deed hij nooit. Ik zag hem nooit zelfs een «onzer kinderen een slag toebrengen. Daartoe was liij niet irt I staat. Hij was de zachtheid in persoon. V. Uw man heeft zijn vrienden vcr- teld da«t hij u mishandeld liadt, en dat gij te kiezon had tusschen hem cn Van 'den Wouwer A. Nooit is mijn mail brutaal met mij geweest. V. Sedert dit voorval droegt gij een! revolver bij u, ierts wat gij voor dien tijd nooit hobt gedaan. A. Ik wa< al tijd gewapend sedert wij in Phoenix* Park woonden. V. Uw gedrag verwekte opspraak in? de' stad. Uw man wist het en sprak er over met uw vader. Hij schreef daarover een brief. (De Voorzitter leest deu brief). A. Wilt u ook hot riot van den brief lezen V. In dit slot zegt uw man dat hef; ongelijk niet aan uwe zijde alleen was. Gij hudf ii beiden evenveel te verwijten, ze.gt hij; V. Sedert den twist in Phoenix-Park tusschen uw man cn V an don Wouwer, 1 egdet gij des nachts uw revolver onder huw hoofdkussen. Waarom (Mad. Steinmann bleef liet antwoord schuD dig). V. Van den Wouwer schreef u een brief, waarin hij u aanspoorde nog-wat geduld te hebben. Wat moest dat «ge* duld» beteekenen A. Dat we heele* maal van elkaar zouden losgeraken. V. Dan zoudt go gelukkig geweest zijn. Waarom niet dadelijk van hem loskomen A. Dat was zoo gem?iklceH lijk niet. De De zitting werd eenige oogenbl it- ken geschorst, op verzoek van Mr Jan*

De Volksstem | 1923 | | pagina 1