24 Zalerdaa; Febr. 1923 HET KIND Hei Hoogesckoolvraagsiuk in de Senaatekommissie ilnisterle ¥a!3 P. T. T* nu 2. Hel graf van Teel-M-Swen De keulng van Spanje naar den Paus Eesjg belasting op de spdess Z. E. Kardinaal VannutefH en de llaliaansche regeering De bezetting van bat Roergebied Een nieuwe Landru Hel geheimzinnig drama te Luik DE VOLKSSTEM XXIX* jaargang nummer 46 Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 -DAGBLAD-8 CENTIEMENWEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Vam Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr, AALST i: Agentschap Havas, Adolf Moxlaan, IS, te Brussel. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dros E. C. 4. M. Mathias Zon op 6,4-1 onder 3.23 Volle Maan den 2 Gelukkig huis, waar de zang, de laai van het kind weergalmt, waar zijn liefde verwarmt en opbeurt alles in hem spreekt van vertrou wen en goedheid zijn glimlach 'wekt vreugde en zijn glinsterende oogjes zijn als licht dat de ziel doordringt. Last en kommer ver zwinden bij 't aanschouwen van kindervreugde eenige oogenblik- ken toch vergeten wij dat het leven vaak een strijd is, als het zonnig gezichtje zoo blijde vaders en moe ders liefde aanvaardt 't Kindjes handen drogen spoe dig de bitterste tranen 't minnend hartje verbant sombere eenzaam heid. Het kind, vreugde van het he den, hoop der toekomst. Wanneer de moeder, gebogen over de wieg van bet slapende wichtje, haar lieveling ziet glimla chen, dan droomt zij. Zij droomt van de toekomst welk haar moeder hart zoo schoon te gemoet ziet. Wat za] haar jongen worden Zij meent hem reeds als jongeling de huikamer te zien binnentreden. In zijn oogen glinstert geest drift en moed hij is nog immer de liefdevolle jongen die zijne moeder mint als weleer, want voor haar blijft men toch immer een kind. Maar die jongeling zal werken, een taak zal op hem rusten. Wordt hij misschien door we tenschap of kunst een weldoener Voor zijn medebroeders Vindt het vaderland in hem een geestdriftige verdediger Wordt hij onder dui zenden uitverkoren tot een hooger- streven Wat zal het blonde meisje wor den dat zoo rustig slaapt in moe ders armen Zal ze opgroeien tot eene vrome, moedige vrouw, zegen van den huiskring en vreugde van het le ven Niets laat vermoeden wat de toekomst wezen zal, maar moeders liefde is machtig! Zij moet het kind opleiden en vormen tot een edel wezen.dat in zich den wil voelt zijn plichten te kwij ten tegenover Kerk en samenleving. Waren al onze christene moeders overtuigd van den invloed dien zij uitoefenen op 't kinderlijk gemoed, dan mochten wij hoopvol neerblikken op onze kleintjes. Tal verhevene zielen hebben de bekentenis afgelegd dat zij 't beste van hun denken en voelen aan hun moeder te danken hebben. Angstig vraagt men zich af wat de toekomst van ons volk we ien zal,indien geen hoogere levens opvatting het verheft boven lage zucht naar geld en vermaak, Op de christene moeder berust onze hoop Zij bewaart ongeschonden ïn haar hart den zucht naar kinder liefde, haar oogen vinden geen schooner tafereel dan kinderkop jes, hunkerend naar moeders stree- hng geen vreugde evenaart haar moederweelde als twee mollige armpjes haar omknellen en twee glinsterende oogjes verraden, wat al liefde schuilt in 't reine kinder hartje. En in dien vreedzamen, christen familiekring ontluiken zich de zielt jes, met de jaren wortelt dieper in hen liefde tot geloof en deugd, en in de toekomst vindt de plicht hen taoedig en waardig tot den levens strijd. Weest fier. christene moeders, over de zending die de Voorzienig heid u toevertrouwde: dat de ver- hevenste gedachten die in uw har ten leven zich uitstorten in 'i ge moed uwer kinderen. Iïun toekomst berust in uwe (landen, dat ze u waardig wezen HET lVOOROTEL DE BROQTIgVïE- LE VERWORPEN Do commissie van schoon e (kunsten van den Senaat vergaderde opnieuw Donderdag middag om de verschillende ontwerpen betreffende de voertaal in de Hoogescliool te onderhoeken. M. de Broqueville verdedigde lang durig zi.j n voorstel, dat zooals reeds ge zegd', volgende punten behelst 1. Vervlaainsching van al de leergan gen 2. Hel'fü der leergangen' irï het Fransdh gegeven. o. Afschaffing van bet verplichtend examen voor de Franaelie leergangen, maar toekenning van zekere wettelijke voordoelen aan de tefeizdenten die de Transche leergangen volgen. Het voorstel van M. de Broqueville weid ibekarapt door MM. Speyer, Ligy en jRemoufichamp. M. Vermeylcn nam ook het woord en verklaarde dat liet voorstel aan de Vla mingen geen voldoening kon géven. Niettemin daar het bewijzen leverde van eenen grooten geest van toegevendheid zou ihij er zich ;bij aansluiten, mits bree de wijzigingen. Bij de stemming die op de bespre king volgde werd het voomtel van M. de Broqueville 'bij staking van stemmen (7 tégen 7) verworpen. De kwestie der twee verslaggevers weid nog oven op den voorgrond ge bracht. Eenc nieuw stemming werd ge daan om de kwestie ie slechten. De be noeming der tweo verslaggevers werd behouden anet 10 stomimen tegen 4. 'Er is spraak dat M. Dej ace zich zou terugtrekken. De commissie zal opnieuw vergaderen naar goeddunken van den voorzitter, VERVOER VAN KINDEREN. REK SPOORWEG Ingevolge een ministerieel besluit 'dat op 1 Maart a.s. in werking treedt, wordt voor kindereu, beneden 4 jaar en geze- °P ^en schoat der personen met wie zij reizen, geen vrachtprijs gevorderd. Kinderen van 4 tot 10 jaar oud wor den vervoerd met 50 t. li. afslag op den .gewonen prijs der kaarten en mogen een afzonderlijke plaats innemen. Twee kinderen van 4 tot 10 jaar, 'die samen reizen, worden op een enkele kaart tegon vollen prijs vervoerd. Vraagt een reiziger voor een kind be neden 4 jaar, een afzonderlijke plaats dan wordt denzelfden piïj3 gevorderd als voor oen kind van 4 tot 10 jaar. MEN TWIJFELT OF DE ONTDEK TE GRAFZERK WEL DEZE IB VAN TUT ANK.ÏÏ AMEN Deze kwestie wordt thans opgewor pen, niet door den eersten, den besten oiidheidskundige, doch door bekende navorschers. Zoo meldt do Daily {Mail dat M. T. E. Poel, 'leoraar van oudheidskunde aan de 'hoogesdhool van Liverpool, komt to verklaren, dat het. heel wel mogelijk is, dat het graf, ontdekt door lord Car narvon geenszins het graf van Tut Ankh Amen is. M. Georges Renc, oen Franseh Egyp toloog, gaat verder en zegt Tut Ankh Amen Ss niet te Louksor begraven geworden. Ik ben overtuigd, dat het hier geen koningsgraf geldt, doch eene soort.grafkelder of bergplaats. Het graf dat in 1912 door den Egyp toloog Davis ontdekt werd is het echte graf van Tut. Ankh Amen. Zulks is ook het oordeel van M. Bene- dite, oen ander beroemd Franseh Egyp toloog. Dc grafstede in 1912 ontdekt, bevatte dc mummie van den pliarao Armais, een vijand van Tut Ankh Amen, doch do opsclulften bewijzen, dat de grafstede feitelijk de overblijfse len van Tuf Ankh Amen had moe ten bevatten. Is Tut Ankh Amen tlus uit zijn graf verwijderd geworden Is Iiij er wel ooit in neergelegd geweest 'Zulks zal men wellicht nooit te weet komen. MM. Benedife en Georges Rene, zijn hot overigens geheel eens met den En- gelschen navor.^cher) Gardner, die te Loeksor zelf de opzoekingen volgt. Er 'bestaat zulke groote onmenrcdigheid tussehen den weergalorvzen rijkdom der schatten in dc 'grafsteden gevonden, en den eenvorid der muurschilderingen, dat men zicli onmogelijk in eene "ko ninklijke begraafplaats kan wanen. NOG STERKER. EEN [TEMPEL. HERSTELD DOOR NABUCHODONOSOR De bestuurder van het Britdsch Mu seum, die op dit ©ogenblik oene omreis doet in do Verecnigdo Staten, komt daar te vernemen, dat men te Uhr, 5n Chaldée een tempel ontdekt heeft, die nog van voor het tijdvak van Tut Ankh Amen dagteekent. Deze tempel werd ge bouwd 8000 jaar voor de geboorte van Jezus-Christus en later door Nabuehodo- nosor hersteld De Romeinsdhe correspondent van do Information meldt aan zijn blad 'Dc dignitaris, die in Januari 1,1. den kardinaalslioe'd aan den aartsbisschop van Valcnoia kwam brengen, is door den koning van Spanje belast met de overhandiging van een door hem eigen handig geschreven brief aan Paus Pias XI. Daarna zijn nieuwe besprekingen ge opend tussehen het Spaansohe hof, hel Valicaan en het Quirinaal, betreffende een event,ueele reis van koning Alfon so naar llome. De ocnige moalijldheid is een protocool-tiwestie de 'koning van Spanje, die zidh Ibeseliouwt als den eer sten katholieken gouvorein, wenscht zich niet tevredan te stellen met een regeling, gelijk aan die welke onlangs den koning der Belgen is ten deel ge vallen. Maar daar hij niettemin naar Roino wil gaan, .gelooft men, dat de volgende oplossing zal worden gevon den een vertegenwoordiger van den Paus, vermoedelijk iemand, gekozen uit het Heilige College, zal hij de aan komst van den 'koning aanwezig ziijn en liem officieel, tegelijk met den koning van Italië, begroeten Alfonso XIII zal dan een kort bezoek brengen aan het Quirinaal en zich dan onmiddelijk naar' liet, Vaticaan begeven. EEN GESCHENK VAN DEN PAUS AAN DE KONINGIN VAN SPANJE Men meldt dat de Paus besloten heeft, eerlang aan de koningin van Spanje een kostbaar- geschenk te zonden, te weten de gouden roos. De laatsie gouden roos, door Deo Xni jezouden, was die aan de koningin van telgie geschonken. Die i'oos zal door den Pays geregend worden, EEN NIEUW WETSVOORSTEL Een nieuw wetsvoorstel strekkende tot het lie ffou cener belasting op de spe len weiid Donderdag namiddag op het bureel der Kamer neergelegd. Het is onderteekend door MM. Le- monnier, Cocq. Poelier, liberalen, en MM. Pirnrez, Van Aekere en Van 'den Eynde, katholieken. Het wotsvooTStol ig voorafgegaan van een lange memorie van toelichting, waarin de ondeTteekenaars doen uit schijnen dat do belastingen maar im mer zwaarder wegen op de lastenbeta- lers, dat de betalingen van Duiteehland in zake herstellingen n0g maar altijd uitblijven als er ooit iels van komt, dat men niet langer de miljoenen mag wei geren van de rijke genieters, die de bad steden bezoeken, en dat daarenboven de wet van 1902 geen einde gesteld heeft aan de speelzucht. Om die redenen stellen de bovenge noemde Kamerleden voor, te Spa en Oostende, het uitbaten van kansspelen aan derde pewonon te vergunnen, mits 'heffing van een 'belasting ten voordc-ile van den 'Staat, in do voorwaarden hier onder vastgesteld 39 p.c. van de bruto opbrengst die 500.000 frank niet te boven gaat 40 p.c. van de bruto opbrengst boven 500.000 fr. en onder 1.500.000 fr. 45 p.c. van de bruto opbrengst boven 1.500.000 fr. en onder 3 imillioen 50 p. c. van de bruto opbrengst bo ven 3 miljoen en onder 5 miljoen 55 p. c. van de bruto opbrengst baren 5 miljoen. Het Ibczoek der lokalen zou verboden zijn aan personen dio in het karnton Spa of Oostende^ gehuisvest zijn, zooais ook aan minderjarige personen. Van de belasting geheven ïefi Voor- deele van den Staat zou 60 p. h. afge staan worden tot liet stichten van een K BadsWdenfonds ten einde aan de gemeenten die door den hoogeren raad van gezondheid als badsteden zouden geklasseerd zijn, eene verhooging van inkomsten to veraeknren, en verder ook de invalieden on do gspensioencopleu van den Staal; Ètt k"Jp te komen. "Woensdag mengend werd te Rome Let Ikerkelijk. 'huwelijk ingezegend van M. Finzi. oadcrataatesokretaris met juf vrouw Clenrenti, nicht van Kardinaal Vanrmtelli. deken van het H. Collége der Kardinalen. Do Kaddinaal eelf braöht aan de Jong gehuwden don zegen van den II. Va der. iZ: E. Kardinaal VannutelII zegde onder oneer in zijne toespraak r« Aldo Finzi werd tot de regeering geroepen door deaen die om zijne hoo- ge hoedanigheden, zijn vernuft, en zij ne ontombare kraditdadig^heid, aange wezen is als de hersteller van het vader land, volgens de glorierijke godsdiensti ge en {burgerlijke overleveringen der na tie. Wij zijn hom allen dankbaar, deze godsdienstige plechtigheid te hebben willen hijwoncn, en voor wat mij betreft kan ik liem slechts in naam der jonge ochtgenooten, en in naam van al deze .die wezenlijk met een Italiaanseh hart hun vaderland 'beminnen, toewensclien dat hij mot Godoe hulp dc taak die hij tegenover de geschiedenis met zooveel wijsheid en moed heeft aangevangen moge tot goed einde brengen. Er werd zeer opgemerkt dat het de eerste maal is dat oen Kardinaal zich in dergelijke bewoordingen uit, over het hoofd'der Italiaanscho regeering. Slechte enkele Duiteohers wogena hurt ambt zijn niet aan dien maatregel on derworpen. Op de vreemdelingen is hij ovenmïrf toepasselijk. Die maatregel trad gisteren in voogei DE BEZETTINGSKOSTEN 'Daar M. Tlieunis van oordeel is, dal de bezctitingskosten 4o hoog loopen, stel de hij voor, een bijzondere munt te slaan, waarmede de bezettingskeeten zouden betaald wedden, en dio do Duit- sohers aan do dragers zullen moeten te rugbetalen. M. Poincare oordeelde dat groote moeilijkheden daaruit zouden voort spruiten. In oorlogstijd -kan men een geldkoers opleggen, in de gegeven om standigheden is dit niet toegelaten. M. Tlieunis zag dan ook aan zijn voorne men af. Heel de Franseh e pens onderlijnt liet belang der besprokingen die tussehen de regeeringshoofden to Darijs en te Brussel gevoerd werden. HET VERTREK VAN M. TIIEUNIS M. Tlieunis, vergezeld van M. Andre Terlinden, zijn bijgevoegd kabinete- hoofd, verliet Parijs te half één. Hij werd aan de Santé begroet door M. de Fcniccpüères, namens M. Poinea- ré, en door den baron de Gauffier d'Hes. trav, Belgische gezant. In denzclfden trein had markies dè Villabobar, Spaansch gezant te Brussel, plaats genomen. DUTTSCEIE TEGENMAATREGE LEN Een motie werd bij de regaering neer gelegd om ten titel van retorsie maatre gelen tegen de uitdrijving van Duiteche burgers uit het bezet gebied, do Fian- schen en Belgen die in Duiteehland ver blijven, uit te zetten of op te sluiten. UITDRIJVING DER DEDEN VAN DE TORZICHTSCOMMiaSIE Aan de Duitseho regeering werd ge vraagd den volgenden maatregel te tref fen De Fraiisclie fen Belgische leden der toezichtseommissie zouden verzocht wor den Duitsckland binnen de 24 uren te verlaten. Weigaren zij daaraan l(ë Voldoen, dan zal men hen met geweld uit hun hotels en woningen drijven en in een kazerne opsluiten. De betaling yan' lóojt én yej^ocding zal ophouden. 'Zij zullen uit de kazerne mogen ko men, indien zij een armband met de kleuren van hun land dragen, ten einde door de bevolking herkend te worden. Zware boeten zouden aan Frankrijk opgelegd worden voor vergrijpen in hot bezet gebied gepleegd. De Fransche en Belgische belangen in Duiteche ondernemingen zouden daartoe als pand dienen. MAATREGELEN DER BEZETTERS De hooge afgevaardigden der hooge intergeallieerde commissie voor den sector van Mainz nam hot volgend' be sluit- Gezien het saboteeren van telefoon en telegraaflijnen Ie Mainz, is het ver-bo den des nachts op straat te komen tus sehen 9 ure 's avonds en 6 ure 's mor gens. Te 9 ure moeten allo openbare instel- Ungen giteloten zijnv MUNITIE-ONTPLOFFING ALS MOORDWAPEN Dé cr Daily Chronicle »-correspon» dent te Parijs maakt in mijn blad mel ding van eon nieuwen Landru ze- koren Camille Salvador, wiens gruwelij ke misdaden thans van lieverlede aag het licht komen. Deze Salvador, die thans In Iiec-hle-- nis zit, wordt (beschuldigd van den moord op twoe mannen, die onder hem werkten in de verwoeste gebieden. Hij was haas over oen ploeg arbeiders, dit belast was met het opblazen van muni tie-opslagplaatsen. Salvador verlangde zich meester te maken van hun spaar penningen, en daartoe vat to hij het dui- velsche plan op;hen te laten verongeluk- ken hij zulke munitie-ontploffingen, die hij ontijdig liet plaats vinden. Dat schijnt hij herha^adelijk gedaan te heb* ben, en telkens liet hij het voorkomen, alsof de dood dier niensclien aan een ongeluk was le wijten. Salvador heeft twee dier moorden kend, maar een absoluut stilzwijgen be waard tegenover de beschuldiging, dat hij nog veel meer van die misdaden had gepleegd. Die twee bekonde moorden ladden plaats in 1920 en 1921 en in dit veroand wordt er aan herinnerd, aat Salvador herhaaldelijk heeft ver klaard, dat Landru, wanneer hij slim mer was geweest, nooit ontmaskerd was, Salvador vond ziclizelf veel handiger dan den Fransehen Blauwbaard 'Vorige week werd dezq misdadiger aangehouden en wel op toevallige wij-* Een der slachtoffers, die hij In de buurt van den Moezel had laten veron gelukken, had een aantal Fransdie ef fecten bij zioh.Salv a dor stal die en legde ze terzijde, daar hij niet in de onmidde- Iijke noodzaak was, ze ie gelde te ma ken. Deze stukken vormden de beleg ging van 60.000 fr., zijnde de spaar duitjes van- een heele groep arbeiders, die daar werkten, en van wie de ver moorde de schatbewaarder was. •Een dezer dagen ibood Salvador bij een bank een der gestolen effecten aan. De politie had hem sinds cenige maan den al in het vizier en merkte o. m. op, dat hij wat erg verteringen maakte. Do politie legde toen beslag op liet aange boden effect. Salvador werd nancrehou* den en ondervraagd hoe het in zijn bew zit was gekomen. Toen bekende hij zijn twee moorden. DE MOORDENAAR DOET BEKEN TENISSEN EN BRENGT ZWARE BESCHULDIGINGEN UIT Vt oensdag werd het onderzoek ezer zaak geheel den dag voortgc-zet. In den namiddag deed liet onderzoek' een grooten stap vooruit, doordien een chauffeur, M. .Billens, in dienst bij M. Hearijean, 'hoogleeraar, eene 'belangrijk ke verklaring kwam afleggen. M. Billens had zich naar het Cafó Auguste RUe Vnrirt 1, begeven, om er eens to lelefoneeron. Hij zag er Pivard, die in den telefoongids bladerde.. Deze verzocht, hem maai' eerst te tclefoneeren. De onderzoeksrechter deed dadelijk Pi- rand in zijn kabinet brengen en dezs gekonfronteèrd met den chauffeur, her kende dal hij inderdaad Zaterdag avond rond 5 1/4 ure 'had willen telefonoeroif aan zijne vriendin. Na deze konfrontatie wefd Pirard tés rug opgesloten in ceile cel van liet ges rechtshof. Rond 7 ure 's avonds begon Pirard fê weenon en vroeg aan de gendarmen hom terug bij den onderzoeksrechter te brengen. Daar bekende hij onmiddelijk, dal het op aandringen van Felicien ItruE was. dat liij SI. Meuffels in eene hinder laag had gelokt Hij voegde er bij. dat hij getracht had M. Meuffels op dc los. kade te krijgen, met bet inzicht hem in de Maas te werpen, doch dat M. Meuf- fes weigerde en dat hij hem alsdan had neergeschoten. Dc revolver wns hem door Felieiei» Bruis ter liad gesteld. Denkende M. Meuffels gedood te hebben, had Pirard de vlucht, genomen in de richting dor brug van Val Benoit. Hij begaf zioh achtereenvolgens in vorschoidone koffio*

De Volksstem | 1923 | | pagina 1