De graankwestie van groote is voor ons land beteekenis Vrijdag Maart 1925 Bij de mijnwerkers Eene erge zaak te Brussel Os Hosgere Arbeidsraad Schipbreuk in de Noordzee Eene tijdelijke geldplaaisiag De bezetting van bet Roergebied XXIX' JAARGANG NUMMER 51 t-> A f^-T^T A T-> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.5D Uitgever: J. Vak IS lffel-De Genui' Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 Publiciteit buiten het Air, AALST B Agentschap Haras, Adolf Mardaan, 1|3, te Brussel, Fkce de la Beurse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Londras E. C. 4, H. Simpiicius Zonop 6,34onder 3.81 Voile Maan den 2 fic landbouw is de bestendige hiet te vervreemden rijkdom van een land. Daarom moet in een land, gelijk het onze, dat eene crisis on dergaat, alle aandacht geschonken worden aan de landbouwbelangen. Het is te 'hopen, dat dit met zorg door Kamer en Senaat zal gedaan worden bij gelegenheid van de be- grooting van landbouw. Het is hier de kwestie niet zekere posten te verhoogen en de begrooting met nieuwe millioenen doen te stijgen, maar na te gaan of de talrijke mil lioenen goed besteed worden, en of ze niet op eene andere wijze beter zouden kunnen gebruikt worden 'Zoo is bet trouwens in de meeste departementen Eene begrooting wordt niet verbeterd dóór er nieu we millioenert aan bij te plakken, maar wel door een onderzoek naar het nuttig gebruik der reeds aange wende uitgaven. Zoo is, als bekend, Frankrijk een landbouwland bij uitnemend heid. Het verbouwt groote hoeveel heden graan en toch... voldoet de productie niet aan de behoeften van het eigen land, Er moet dus nog geïmporteerd worden, wat thans met de valutakwcstie een zwarëri post wordt, Kooit is deze invoer van het land zoo bezwarend gebleken. Een land gelijk Belgie, dat jaarlijks VOOR EEN MIL LIARD frank graan moet invoe ren, leeft in moeilijke omstandig heden en is heelemaal van buiten land en wisselkoers afhankelijk. De vraag is, boe wij in ons land de graanproductie kunnen bevor deren. Dit punt zou wel eens ern stig moeten Jfr -\tudeerd worden. Wat is er, na- 11 oorlog, van over heidswege gedaan, om den graan bouw in Belgie te bevorderen en ons, al ware liet maar voor eenige millioenen per jaar, muider afhan kelijk te maken van het buiten land Zijn wij niet voorziehtig.dan gaan wij eene broodcrisis, gepaard met grooten prijsopslag te gemoet. En dan... als bet kalf verdronken is... moet de put gevuld worden met regeeringsmilliarden, die na tuurlijk de nationale schuld doen stijgen, hare interesten en bij ge volg de belastingen. De verhoog de levensduurte zal er rechtstreeks gevolg van zijn en zoo draaien wij in een ongelukskring rond, waar alleen aan te ontsnappen is door-» vooruit te zien en zuinig te zijn. Daarom vinden wij uitstekend bet denkbheld van het Fransehe Kamerlid de Lastours, afgevaar digde voor liet Tam-departement, tot doel hebbende Frankrijk zoo veel mogelijk graan te doen ver bouwen. Hij wil namelijk, dat on der de scholen in streken, waar graan verbouwd wordt, een wed strijd uitschrijven voor HET MOOISTE GRAANVELD. De leerlingen zouden, onder de lei ding hunner meesters, al het werk moeten doen, dat verricht moet worden, om een zoo goed mogelijk gewas te krijgen mesten, ploegen, eggen, zaaien, wieden, enz.' En voor de beste graanvelden zouden dan prijzen uitgeloofd worden. De Lastours meent, dat liet groote voordeel, dat er volgens bei li in dezen wedstrijd zou gele gen zijn, bestaat in het feit, dat de .jonge Franschen van op de school banken reeds eene kosteljke ken nis van de graanbouw zouden op doen. Ook de opbrengst van dat sehoolkoren zou eene niet te ver smaden aanvulling zijn, in Belgie zou een dergelijke maatregel in verband kunnen ge bracht worden met de inrichting van den 4en graad. Wat voor de winkeliers gebeurt, die eene premie krijgen op sommi ge plaatsen voor de schoone uitstal ling, zou ook kunnen gedaan wor den voor de boeren van eene be paalde streelt jri zake graanveld. Waarom nietOok kunnen er pre mies verleend worden voor heide- ontginning, en anderzijds beper kende maatregelen tegen de omzet ting van graanvelden in andere minder nuttige teelten. Het is wel eens noodig ander zijds er aan te herinneren, dat on ze landbouw in Belgie eene crisis te gemoet gaat, ja hij staat er al in. Willen onze landbouwers het hoofd boven water kunnen houden, dan is het eenige wat helpen kan lager loon, vlijtig en arbeidzaam leven en lagere belastingen, De boer, die met moeite werkkrachten vindt, is vaak het slachtoffer van den offi- cieelen steun aan de werkloozen. Die werkeloozensteun is trouwens op den buiten totaal nutteloos, waar altijd werkgelegenheid be staat in overvloed. Maar zooals de toestand nu is, wordt alleen tegen zeer hooge lonen gewerkt, want men weet, dat de werkeloozen-uit- keering daar is, om den niet-werker op te visschen en te ondersteunen. Dat zijn wantoestanden, M Men denke echter nleï, dat liet graan zal ontbreken, neen, daar is weinig gevaar voor, al is ook het heele Oosten van Europa als graanvoortbrenger nog eenige ja ren uitgeschakeld 1 Rusland heeft nu reeds eenige duizende tonnen uitgevoerd maar de prijzen voor de landen met lage valuta zullen zoo hoog komen, dat het brood niet meer voor alle beurzen zal te koo- pen zijn. Daar zit de moeilijkheid. De Staat doen tussohenkomen in dat geval, is een onreöhtstreekseh middel 0111 door den belastingdruk ook de prijzen der andere levens middelen onbereikbaar te maken. Neen, de wereldproductie is nog zoo groot, dat er meer wordt opge bracht als Europa kan verslinden, Maar Amerika wacht op prijsstij ging, om uit te voeren. Anderzijds kunnen de ongelukkige bezitters van roebels, marken en kronen niet koopen, Hunne koopkracht is ge broken en voor leeningen ontbreekt de noodige basis. De Amerikaan- sebe graanhandel is trouwens eene bankenkwestie, want feitelijk be hoort het graan aan de Amerikaan- sche banken en niet aan de Ameri- kaansdi boeren en Zouden ldeze banken goede waarborgen hebben voor de geleende gelden of voor- gesobotten graanuitgaven, dan zouden die wel leveren. Gelukkig de landen, die zich in de graankwestie zelf kunnen be druipen en niet van het groote we reldschaakbord afhankelijk zijn. Wij behooren niet tot die gelukki gen en wat wij niet kunnen kee- ren, moeten wij dragen dat is ons lot. Maar toch mogen wij niet fa talist zijn wij kunnen ons lot ver beteren en onzen last verlichten. Dat ligt aan ons. Daartoe diene eene beleidvolle regeering den weg aan te wijzen.Iederezak graan, die wij niet hoeven te betalen aan den vreemde met onze steeds minder waarde hebbende valuta, is eene weldaad, bewezen aan het vader land, Btfrgen, 28 Febr. De toestand is onveranderd in den Borinage en het schijnt dat de werkmansmassas begin nen na te denken. Waarschijnlijk gaat men eene 'trapsgewijze vemiindering van stakers te gemoet. Men spreekt dit maal van cone gedeelte! ij ke herneming tegen Maandag men heeft ton minste reden om diit to hopen. Te Qnaregnon werd eene betooging gehouden en te Jemappes sprak M. La- haut. M. Jacquemotte kwam eene voor dracht honden óm tot voortzetting der staking aan te zetten. In dó ,'plettarijen en (glasblazerijen wordt de aangeboden verhooging van 5 0/0 van de hand gewezen, als zijnde onvoldoende. Het gebrek aan steenkool doet zich in vele fabrieken reeds nijpend gevoelen. Cliarleroi, 28 Febr. Over het alge meen is de toestand bij de imjnwerkers min of meer verbeterd, ten minste aan sommige mijnen. Voor t overige is er hier en daar zelfs eene lichte herneming aan te teekenen. AFKiraRJNG De Centrale der Socialistische mijn werkers alsook die der Christene Fede ratie. hebben in eonen oproep de werk staking afgekeurd. In de streek' van Seraing is ook een begin van staking waargenomen. LAHAjUT BUITEN GEZET Lahaut moest te Jemappes spreken. Daar het weer te slecht was om onder de open lucht te vergaderen,, wilde men het in het Maison du Peuple doen, doch de toegang werd hem ontzegd. Toen hebben de stakers de deur inge beukt. -WVSA-j Het parket van Brussel heeft een onderzoek geopend ten laste van twee zaakwaarnemers. teó -'gevolge eener klacht neergelegd door eene afdeeling van ministerie. Naar het schijnt zouden verscheidene ambtenaars van dit ministerie, die liet, beheer over zekere kassen hadden, voor persoonlijke doeleinden in die kassen geput hebben. Wanneer zij wisten, dat hunne kas ging gekontro- leerd worden,rich Hen zij zich tot boven vermelde zaakwaarnemers en 'kregen er tegen woekerintrest de ontbrekende geldsom in loon. Zoo' bijvoorbeeld, moest een der ambtenaars voor eene ge leende som van 600. frank, vier en twin tig' maandelijksche afkortingen van 50 'frank 'betalen. Huiszoekingen werden gedaan bij de zaakwaarnemers, en eene gansch vracht 'dokumonten, allen zeer bezwarend voor de verdachten, werd er aangeslagen. Het onderzoek deeer zaak wordt ieye- rig voortgezet. De HoOgere Arbeidsraad hield Woens dag morgend eene algemocne vergade ring in de Marmeren Zaal van liet Pa leis der A'kademies, (te Brussel, onder liet voorzitterschap van M. Cooreman. Staatsminister. Op de dagorde stond gedaehten'wisseliiig over de toepassing van den acht-urendag en van de 48- urenweek in sommige handelsonderne mingen. 6 Het verslag dat gelezen werd door M. Christophe luid betrekking op de hotels, spijshuizen en herbergen, voor dewelke de Hoogere Raad de toepassing der wet, met eenige wijzigingen, noodig acht. De bespreking liep vervolgens over de vaststelling der ponsoaoii die in hotels, spijshuizen, enz., mogen .beschouwd •worden als eene bediening van vertrou wen uitoefenend en die, als dusdanig moeten ontsnappen aan do toepassing der wet. Er werd eenstemmig bevesti gend geantwoord op de volgon^e vraag ondergaat de hotel nijverheid den in vloed der seizoenen Om reden van den aard van het werk in do holelnij verheid, werd aangeno men dat 50 uren per jaar en per inrich ting aan do bestuurders moeten toege staan worden buiten de bepalingen der wet. De aanvragen tot uitzonderingen aan de wet ingediend door de reisagent schappen, waren het onderwerp van een twoedo verslag, oveneens voorgelezen door M. OhrLstopho. De bespreking over 'de kun3t cn an dere bijzondere nijverheden werd ver daagd tot de volgende wrek* ■Volgens toegekomen berichten, zou Maandag "1.1., een erge scheepsramp zijn ivoorgevallen op 16 mijlen afstand van het vuureohip Terschelling. De Engelsche stoomboot Echo kapitein Furoug, varende van Bristol naar Rotterdam, zou bij eene aanvaring gezonken zijn. Twaalf leden der beman ning zijn gered Cn zes zijn omgekomen. Do gezonken stomboot Eeho is niet onbekend. Zij verzekerde een re- gelmati-gen dienst tueschón Antwerpen en Bristol via Rotterdam. De geredde bemanning bevindt zich aan boord van de Fransehe stoomboot Yainville welke op weg is naar Ant werpen. 'De stoomboot waarmede de Echo in aanvaring is geweest, is onbekend ge bleven. De kapitein van do Coimbra te Hamburg aangekomen, verklaarde j: Maandag morgen, ten 6 u. 45, kwa men wij in den -dichten mist bij Ter schelling in aanvaring met een stoom schip, dat aan stuurboordzijde werd ge troffen. Wij hoorden roepen en verna men signalen en Morseteekens. Daarop gingen wij voor anker, zetten verschil lende booten uit en zochten in de duis ternis, en in den mist. naar liet schip, maai- ondanks urenlange nasporingen is het niet mogelijk geweest iets te vin den. Evenmin kon men den naam of de nationaliteit van 't schip vaststellen. Toen het weer opklaarde, stelden wij opnieuw een onderzoek in. 'Ei* werden echter geen wrakstukken gevonden. Of het schip .gezonken, of doorgeva- rren is, kon niet worden vastgesteld. De Coimbra liep slechts lichte avarij pp, AANKOMST DÉR SCHIPBREUKE LINGEN TE ANTWERPEN De geredden van de Echo zijn met de Yainville gisteren te Ant werpen aangekomen. Zij deelen het volgende inee RE Op 26 Februari, rond 13 uur 15, bij hevigen sneeuwstorm, in de Noordzee, ontwaardde de Fransehe et. '«Yainville» kapitein Mahéo, op 22 Februari uit Dantzig naar Antwerpen vertrokken, eene sloop van de Eng. st. Echo dewelke schipbreuk had geleden. De bemanning der Yainville hield zich lonmiddelijk' bezig met de redding dezer sloop, waarin zich bevon den de kapitein, de drie officieren en 8 matrozen van het verongelukte schip. Dc geredden werden opgeknapt aan boord en de kapitein der Echo zeg de dal eene tweede boot nog in zee was met 6 man, waaronder een officier. Op zoekingen werden nog gedaan en de misthoorn van de Yainville toette onophoudelijk. Maar de mist lag 'toen zoo dik dat men geen dertig meters ver zag; het was dus overbodig nog langer tor plaats te blijven. De Yainville kwam midden van een geweldig teiripeest op 27 Februari te Ylissingcn aan en stoomde dan naar naar Antwerpen op. De Eolio had op 2o Februari mot eene volle lading Hamburg verlaten in bestemming voor Bristol. "Voorbij het vuurschip van Borkum, in den morgen van 26 Februari, rond half 7, op 16 mijlen O. N. O. van liet vuurschip van Terschelling Bank, werd de g Echo j> dwars in de zij aangevaren door eene groote stoomboot, die blijkbaar de Spaansehe vlag voerde. Do aanvarende stoomboot gaf volgens de geredden der Echo geen enkel signaal cn liet na do aanvaring niets meer van zich hooren. ROL DER VOCHTIGHEID EN DER WARMTE IN DE BENUTTIGING VAN DEN ZWAVELZUREN AM MONIAK Twee voorname faktoreii in de opna me der voedende bestanddcelen van den grond door de plant, zijn de vochtig heid on de warmte. De vochtigheid is noodzakelijk, om de voedstoffen op te lossen, de warmte, opdat de microben do voedstoffen welke niet rechtstreeks opneembaar zijn zouden kunnen omzet ten en oplosbaar maken. Onder den geza menlijken invloed der vochtigheid, der warmte en der zuurstof van do lucht, wordt de bewerk- -luigde stikstof omgezet tot ammoniak, en do ammoniakaic tot- nitrische stik- 'stof. Al onze kuituur gewassen nemen rechtstreeks de ammoniakale stikstof op doch over hot algemeen is het on der nitriscken vorm dat de stikstof door 'de planten opgenomen wordt. De aanwending van zwavelzuren am moniak biedt het voordeel aan, steeds oenen voorraad stikstof in den grond te bewaren, die niet aan het minste ver lies blootgesteld is, en die geleidelijk tot salpeterzuur omgefcet- wordt-, zoodat hij Yïene zachte, aanhoudende en duurzame Werking heeft, en niet oenen zweepslag geeft, doch de regelmatige opname van foefooraiur, potasoh en kalk toelaat, waardoor men gewassen bekomt van 'allereerste hoedanigheid die uitstekend bewaren, zonder dat de hoe veel hoid ook •maar in liet minst cr onder te li jden heeft. Moet dus de zwavelzure ammoniak 'vroegtijdig in den herfst uitgestrooid -worden, ter wille der voredsclitc warmte, deze meststof zal tevens in do .lente vroegtijdig moeten toegepast worden, op dat de grond geen gebrek aan vocht zoude hebben, waardoor de oplossing 'derzelve in zekere maat kon verhinderd worden. Intensiever. vereischt r: 1° terugbetaling op korten, termijn 2° een voldoenden intrest. De twee voorwaarden worden beant woord door de Sdha/tkistbons uitkeer- baar zee maand dag voor dag na hunne uitgifte, en ©en intrest opbrengend van 4 1/2 p. li., vrij van belasting en voor- uitbetaalba-ar. Men teekent in voor deze bons op'zes maand togen 97.75 p. h. van hunne no minale waarde aan de loketten van dc Nationale Bank van Belgie en van hare agentschappen in hot binnenland. KRACHTDADIG OPTREDEN DER FRAINSCHEN De Franschen hebben tijdens een vergadering in liet bureel van de firma Balke, de bestuurders Balke en Sclml- macher aangehouden, voort vier be stuurders cn één procuratiehouder van de firma Eikhoff, de firmanten dor fir ma Heinzelmann en twee andere procu ratiehouders. In de naibijheid van de stat ie 'te Ri ra ke, deden do Franschen huiszoekingen in particuliere woningen, waar zij naar wapens zochten. De opperwachtmeester der politie, Abcndrot, word aangehou den. Tc Herno werden de majoor dor politie, Petri, en de luitenant der politic, Kuppers, in hechtenis genomen. Te Aplerbeck hielden de Fransehen communistische onruststokers aan, die vlugschriften in hot bezette gebied vul den verspreiden. De 'bestuurder van het rijksarbeidsbu- reel, Dr. Syrup, is op de terugreis van Keulen, waar hij besprekingen met do arbeiders had jgevcierd, te K7ohwinkel door de Franschen aangehouden. EEN AANVAL TEGEN DE POLI TIEKAZERNE TE BOCTIUM Dusseldorf, 28 Febr. Een aanval werd gepleegd tegen de politiekazerne van Bochum. De ijzeren poort werd met geweld geopend, zonder dat incidenten voorvielen. Dan ging men verder tot dc ontwapening over der agenten. PRINS WILHELM PRIEDRICH VON LIPPE AANGEHOUDEN Dusseldorf, 28 Febr. Een Duit- schor in dienst bij de loczichteoinmis- sie van Esecn, werd in do straat aan gerand. Een patroelje snelde hem ter hulp, en hield do aanranders aan. Onder de aangehoudenen bevond zich prins Willhelm Friedrich von Lip pc. Op hem vond men papieren vaststel lend dat hij deel uitmaakte van eene geheime na^ tionalistische inrichting. DE ONDERHANDELINGEN OVER DE IN BESLAG GENOMEN RIJKS- BANKGELDÊN 'De té Keulen gevoerde onderbande* lingen over de teruggave der door dc Franschen te Hengst-ey in beslag gono- •men geldtransporten der Rijksbank tot een Jx-drag van 12.8 milliard mark hob* ben, voortaan dergelijke transporten ongehinderd te laten doorgaan. De cli- clié's zijn door de Franschen teruggege ven. maar het. geld niet. ALLERLEI BERICHTEN Do afsluiting van het Rulirgcbied wordt steeds verscherpt. Terwijl tot dusver do invoer van andere artikelen dan levensmiddelen nauwelijks belem merd werd, zijn nu ook tal van wagons met zulke goederen aangehouden. Do treinen moesten op de grensstad ties van het Ruhrgebied urenlang wach ten, omdat do bagage, ook, portefeuille^

De Volksstem | 1923 | | pagina 1