7 Woensdag Maart 192 3 WAT IS EEM BRUSSELAAR In den Ministerraad Bij de mijnwerkers De KaMsks Ymmn aan den enkgksndin soldaat Güslaaf V, Koaing van Zwaden in Belgis Een vermaard mlssïenads overleden De Bezetting van hef Roergelied hlfoisferie van Landbeuw De zaak Sietem?jn DE VOLKSSTEM Kerkstraat, 9 ea 21, Aalsï. Tel. 114 D^lk-Gr XXIX* JAARGANG NUMMER 55 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: 3. Van Nuff3l-De Gendï Publiciteit buiten het Arr, AALST c Agontachip Havas, Adolf Maxlaan, IS, te Bruseal, Place do la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dras E. C. 4. H. Thomas Zon op 6,22 ondor 5,41 Laatste Kwartier den 9 De Keer Jules Destïêë is Riet vacht voor de Brusselaars, Ge moet weten dat generaal baron de Witte ergens geschreven heeft dat de Wa'llingantea nog gevaarlij ker zijn dat de Flaminganten sn 't is naar aanleiding van die uit drukking «Wallhigant dat de oud minister, de Brusselaars, on der de hand neemt. Luister naar die roskamming «Wallhigant wordt enkel in min achtenden zin gezegd, zooals vroe- ger het woord geus Het is een woord dat te Brus sel is uitgevonden, dus onverstaan baar voor een Franschman. Men moet het uitleggen. Wallingant is toepasselijk op de Waalsclie extre misten, zooals Flamingant op de Vlaamsehe. De Brusselaar, die deze taal vondst deed, wordt er in weer kaatst als in een spiegel. Zij vol doet aan zijne behoefte van mid- melmatigheid, evenwicht, compen satie, Hij is viscli, noch vleesch, Vlaming nooh Waal. hij is beangst voor de uitersten, -hij is Brusse laar Na aldus liet Noord en het Zuid, het hoog en het laag verloo chend te hebben, bewondert hij zijn navelbuik en ontdekt er het Vaderland, met eene groote V. Allen die de vrijheid nemen feen ander gedacht te koesteren dan het zijne, zijn slechte patriotten verspreiders van doodende sophis- nien, gevaarlijke verraders, tegen dewelke men alleen uit medelijden niet de doodstraf eiseht Gramschap der Etoile bij het lezen van dit artikel, Geen gro- ye woorden 0111 lucht te geven aan ilit misnoegen, maar steken onder water aan den oud-minister, die de Stoutigheid aandurft, 'kwaad te zeggen van den Brusselaar, Het blad zou Destrée willen ver oordeeld zien, om twee maanden buiten Brussel te moeten wonen, ten einde hem daarna eens te vra gen wat bij zooal over Brussel en de Brusselaars denkt, Het antwoord dat de Etoile aan Jules Destrée geeft, bewijst evenwel juist dat de oud-minister den nagel op den kop sloeg. Heel bet artikel toeb bewijst dat in de oogen van de Etoile en in de oogen van eiken Brusseischen gazettier, Brussel heel Belgie is. Luister naar dat monument van eigen dunk Brussel is bet meest welluiden de punt van Belgie 't is Brussel dat. zoo niet de reputatie maakt, ze toch bekrachtigd. Men leeft er in tenser, denkt er liooger, ziet er ver der, Dit is zoo in alle capitales Dat zal de provincie niet beletten eene voorname rol te spelen. Zij brengt voort en bewaart de noodige énergie, die de hoofdstad niet voortbrengt, maar die zij noodig hebben om tot waarde te komen In andere woorden de provin— i-iebcwoner kan iets zijn, maar om werkelijk iets te worden, moet hij naar Brussel komen, zich in Brus sel vestigen. De provinciebewoner Kan gedachten hebben, maar, aan gezien de capitale het centrum is van de groote verstanden, is het natuurlijk dat liet gedacht van Brussel alleen het wijze, juiste en goede gedacht is. Be Brusselsclie gazettier, die de tolk is van die mentaliteit, kent in 't algemeen maar één taal de Fransche. Waarom zou men in Belgie eene andere taal spreken dan die welke hij kent, waarom vooral zou men er te Brussel eene andere spreken Waren bet niet de parlementai- der Brusselsehe bladen die, wanneer in den beginne Vlaamsch in de Kamer gesproken werd, de geestigheid uitvonden van die redevoering weer te geven M, X, parle en Iroquois >i of M, Z, parte en Swahili AI wat hen hindert, hindert de heeren van de besturen van de mi nisteries, hindert heel die wereld, welke, volgens de Etoile hoo- ger denkt en verder ziet. Dat een Vlaming hun gebreken aanklage, laat hen onversohillig nu echter Destrée hen onder de lianden pakt, verontrust het hen. Zou werkelijk de tijd naderen, dat de Belg 't respect voor de alwetend heid, de almogendheid en de al- wijsheid van den Brusselaar gaai verliezen Brussel, 5 Maart. Do ministerraad vergaderd© dezen namiddag van twee tot half zeven. Na de orde dor parlemen taire werkzaamheden onderzocht te heb ben word door M. Jaopar oen uiteenzet ting gedaan van den politieken toestand in het buitenland en in de Ruhr. De Raad besprak dan verder hit ont werp nopens het. in beschikbaarheid stellen van Staats-beambten em onder zocht ook verschillende zaken van be stuurlijken aard. Volgens een nieuw ontwerp zullen voortaan beschikbaar gestolde ambtena ren vergoeding genieten totdat nopens hen een beslissing genomen is. Nopens do I/loyd Roval zou volgend ontwerp aan de Kamer voorgelegd wor den. De Belgische Staat wordt aandeelhou der in de nieuwe onderneming voor 98 pnillioen, vertegenwoordigende zijne waarborg en ontvangt 40 millioen voor- keuraandeelen ca, 58 millioen kapitaal- aandeel en. Het tegoed dor Banken wordt tot be loop van 45 millioen in aandeeten her schapen, namelijk 25 millioen voorkeur en 20 millioen kapitaal aandeelen. MM. Brys en Gylscn onderschrijven 10 millioen voorkeu raan doel en in nieuw geld. Hun 50 miljoen huidige aandee len worden in gewone aandeelen zonder aanduiding van waarde herschapen. De wiiusten worden verdeeld als volgt 5 t. li. reserve, 6 t. h. aan voor- keuraandoolen, 5 't li. aan kapitaalaan- deelon; van den overschot van de winst dient 25 t. h. voor afbetaling der voor keur en kapitaalaandeelen van den Staat, 25 t. h. aan gewone aandeelen en 50 t. h. aan alle aandeelon zonder on derscheid; HERNEMING VAN HET WERK IN DEN EORINAGE Het werk is Maandag morgen óveral hernomen in het Oantrum en in den Borinage, behalve in de mijn der Houil. lèrea Unies te Flénu en te Jemappes. Tegen morgen wordt nog meer her neming van het werk verwacht. Overal is hot kalm. Te Elouges had eene meeting plaats, waarop de communist Van Oveiatraeten aanzette tot verder staken on de socia list Vanderveldo herneming, van het werk prodikte. De betooging ging Tustig uiteen. Do aangekondigde botooging van don Bond der Katholieke Vrouwen heeft Zondag plaats gehad. In don namiddag trok een groote in drukwekkende stoet door de straten der hoofdstad om zich naar het Congresko lom to begeven, waar een© prachtige bloemenkroon op heb graf werd neerge legd, terwijl do deelneemsters voorbij den zork defileerden. Vervolgens begaf do stoet zich haar do hoofdkerk van SÖ. Michael en Gu- dula, waar door Mgr Evrard, pastoor- deken, een plechtig lof werd gecele breerd. On den* het lof werd dooi1 den zeer eerw. kan. Cochetcux in liet Vlaamsch Bruseek 5 Maart. Na de ontvangst van do Zweedsche kolonie in de lega tie, begaf do koning zich naar het hotel van prins en prinses Victor Napoleon. Het is als prins Bernadotte dat de Zweedschekoning een bezoek bracht aan den afstammeling van keizer Na poleon, wiens wapenbroeder zijn voor zaat was. De koning bezocht het Museum van Napoleon, herinneringen dooi' prins Victor verzameld. FEESTMAAL AAN HET HOF Tc 8 uur bood Koning Albert zijn Imogen bezoeker oen galafeest-maal aan. Bij het nagerecht bracht Koning Ai- bert den volgenden heildronk uit 5 Sire, Het is voor mij eene levendige vol doening Uwe Majesteit in mijne hoofd stad te ontvangen en haar hartelijk wel kom te heeten. Door Belgie te bezoeken geeft Uwe Majesteit aan d-it land oen bewijs der sympathieke •gevoelens die het Zweed sche volk er voor koestert. Wij bewonderen in het Zweedsche volk de merkwaardige methoden van moreel© en lichamelijke opvoeding, de verbazende vorderingen in landbouw en nijverheid, die verwezenlijkt zijn dank aan eene techniekr door de jongste uit vindingen -bezieldeindelijk, do vooruiV gang van wetenschap en kunst, in het domein van dewelke een door de gan- sche wereld hooggeschatte prijs door een grooten menschenvriend werd ge sticht. Belgie is fier tusBchen zijn geleierden en letterkundigen verscheidene titula rissen van den Nobelprijs te tellen. 't Wil zeggen dat ik gelukkig ben, en dat alle Belgen met mij gelukkig zijn, den verlichten vorst te ontvangen eener natie dio, in den loop eener roemrijke geschiedenis, een schitterend aandeel bracht in het gemeenschappe lijk werk der beschaving. Ik verzoek u, heeren, uw. glas te hef fen ter ecro van Zijne Majesteit Ko ning Gustaaf, van do koninklijke fami lie, waarvan een lid, prins Wilhelm, .nog onlangs onze kolonie bereisde en den'lof harer instellingen mankte. Ik drink op den voorspoed van het Zweedsche volk. Uit Utrecht wordt het overlijden ge meld van E. P. J. M. M. Van der Burght, een vermaard missionaris. Hij woondo to Boxtel in de Procure van de IVitte Paters. Het arbeidsveld van pater Van dor Burght lag in Afrika, tussehen de meren Tanganjika en Victoria Ni- jansa, waar, in het land Urundi, de Warundi wonen. Zijn groot werk is do "«Dictionnaire Erangais-Kirundi dat is de taal des lands, die naast zich heeft het Swaheli, de lingua franea van dit deel van Afri ka een uittreksel van dat woorden boek is getiteld Un grand peuple de 1' Afriquo equatoriale elements a'une monographic sur 1' Urundi et les Wa rundi Het artikel historie in deze mo nographic geeft in enkele bladzijden een uitnemend overzicht van hetgeen er in en met dit land is gebeurd sedert 1845, itoen de Arabieren Urundi heb ben teruggevonden. In het vorige jaar is hot boek van pa ter Van der Burght verschenen Het kruis geplant in een onbekend neger- land van Midden-Afrika Den 16 Ju li 1896 overschreden do paters Van der Burght eti Van den Bieson de grenzen van Urundi, niettegenstaande in 1879 en in 1881 twee pators on een hulp mis sionaris worden vermoord op de oevers van het moer hij Bikari meermalen hebben de pators het land moeten ver laten, maar in 1.899 konden zij zich in het binnenland vestigen voor goed. Een omvangrijk materiaal van we tenschappelijke waarnemingen hébben deao reizen naar Urundi en hot verblijf aldaar opgeleverd. Hans Meyer, dio ook over do Warundi heeft geschreven, er kent veel van pater Van den Burgt te hebben overgenomen en van dezen is tiging, de stichting van de Si. Antonius- missie. Grootendeels te voet heeft de schrij ver daze reis gedaan, de rouie opnemend met kompas, uurwerk en schetsboek later heeft hij in Urundi met deselfde primitieve hulpmiddelen duraonden ki lometers opgenomen. Het museum van Berlijn bezit groote verzamelingen uit Urundi door pater Van der Burght bijeengebracht en be schreven; Leiden heeft een kleinere col lectie. Von Luschan, Weiden, Schroeltz, Petenuan, Kiepert, Von Danckelmaon, Sprigade hebben zijne verdiensten ten opzicht van Urundi en het Warundi- vdk meermalen openlijk erkend. DDITSCHITAND WIL) IDE DIPLO MATIEKE BETREKKINGEN MET FRANKRIJK AFBREKEN De Parijzer Matin verneemt van zijn correspondent te Berlijn Men bevestigt in do (parlementaire kringen dat de Rijksregeering het in zicht heeft de diplomatieke betrekkin gen met Frankrijk af te breken. Heö is met hot- doel dit besluit aan te kondigen dat de kanselier den Rijksdag tegen Maandag zou bijceng-eroepcTi heb ben. ALLERLEI BERICHTEN De handelaars van Dusseldorf werden verwittigd, dat de Duitscho regeering bereid is ai de schade, die zij hebben door dè beslagname van goederen, wel ke zij weigerden te verkoopen, terug te storten. Daardoor gaat het Rijk vrij willig naar de iulliet. Te Westerhold werden nieuwe sabo tage pogingen bedreven. Een Duitscher werd bij het gewoel gedood, een. andere gewond. Te Horde werd een korporaal door Duitschers aangerand. Hij vuurde mi doodde een zijner aanvallers. De sjioorregie in Rijnland ea in.' het Ruhrgebied bracht tijdens de 5 laatste dagen twee-en-twintig millioen mark op De verkoop per opbod van hout had eon honderdtal Belgische houtkooplie den naar bezet Duitschland gelokt. Die verkoop bracht 640.000 fr. op. Generaal Degoutto had te Eoblenz een onderhoud met baron Rolïn Jac- quemyns liooge Belgische afgevaardig de. Er werd gehandeld over de inrieh- 'timg der regio van het spoorwegnet. De hoogo in tergeallieerde commissie der Rijnlanden heeft tussehen 15 Fe bruari en 1 Maart, 303 uitdrijvingen uitgesproken. Binds 18 Januari zijn reeds in het ge heel 752 personen uitgedreven. In het Lagerhuis heeft M. Mac Neill doen uitschijnen dat de Fransche en Belgische regoeringen het recht niet hadden de grondgebieden, gelegen tus sehen Mainz en de bruggenhoofden van Keulen en Koblcntz. to bezettenDe in- tergcallieerde commissie beweerde dat die grondgebieden onder hare bevoegd heid stonden, maar do Engelsche afge vaardigde woondo de bespreking niet bij, cn ontkent aan do intergealheerde commissie de macht die grondgebieden onder haar autoriteit te nemen* on in hot Fransch een prachtig gele- genheidasermoen gepredikt, in heiwolk con hoofdstuk over do Warundivorsten liij cencn wol sprekenden oproop deed; in Moyers boek. In het boek Het tot de eendracht, tot welke wij, in het belang van heb Vaderland verplicht zijn. Do gewijde spreker verheerlijkte den ongeleenden soldaat, dat zinnebeeld van de velendig voor het vaderland stier ven^ kruis geplant zijn dag voor dag de wederwaardigheden der reizigers ver haald eerst van Mariahilf (Usjirom- bo) tot de Ruvuourivior, dan de vijf we ken aan de rivier, do zwerftocht zuid waarts de reis op het Tanganika-meer en de aankomst ter plaatse van de ves- Toestand van den landbouw gedurende Februari 1923 volgens de verslagen der S taatslandbouiu kundig en) Weergesteldheid. De maand Fe bruari is zacht en vochtig geweest. Re gens hebben met e enige zonnige dagen afgewisseld. Stand der culturen. De winter teel ten hebben in 't algemeen een goed uit zicht de 'klavervelden en de weiden staan groen en de groei herneemt volop Het vervoer van stalmest is bemoei lijkt door de nattigheid van den bodem; in de lichtere gronden wordt het ploe gen in goede voorwaarden uitgevoerd. De hooge prijzen door de scheikundi ge meststof feil bereikt zal voor waar schijnlijk (gevolg hebbon heb gebruik orvan te beperken tot groot nadeel van de productie. Hot dorschon der granen gaat weldra eindigen. De landbouwers hebben groo te hoeveelheden uitgelezen zaai haver aangekocht om de komende zaaiingon uit to voeren. Uit zekere streken meldt men dat d© teelt van haver, Has, sui- kerbeet en suikerij, oene zekere uitbrei ding zal ikrijgon, ton nadoelo van de cultuur van* den aardappel waarvan de prijs zeer laag geweest is. Veeuitbating. De verhandelingen in vee zijn talrijk en belangrijk on de markten zijn good voorzien. Er is yeel vraag naar mager vee om de weiden te bezetten. De goede dieren worden ver kocht aan 2,75. fr. tot 4 fr. per kilo op voet. Góed melkvee blijft schaars en duur. Men meldt eene zekere hervatting m den handel van zware trekpaarden tengevolge van aankoopen voor Frank rijk. Er is een weinig afslag op de big- nochtans zijn zo zeer gevraagd. Het slachtvee behoudt gemakkelijk fcijn voorgaande prijzen. Stand der markt voor de bijzonderste landbouwproducten. Alle landbouw producten zijn in opslag wegens de da ling van onzen wisselkoers. Volgens toestand en kwaliteit der pro ducten noteert men per 100 kilos Tarwe, 77 tot 81 fr. rogge, 65 tot 68; haver, 70 tot 75 gerst, 63 tot 66 paar- deboonen, 75 tot 90 erwten, 110 hop, 260 stroo, 26 tot 35 hooi, lichlelijke afslag, daar men hoopt, vroegtijdig, op weide te zetten aardappelen i 1 tot. 14 fr. voüderbeeten, 3,50 tot 5 fr vja3 (stroo) 60 tot 150 fr. Boter, 16 tot 17,50 fr. per kilu ta bak, 4,50 tot 5 fr. per 'kilo eieren. 40 tot 50 centiemen 'l stuk. Slachtvee, hot kilo, op voet vette ossen, (le kwaliteit) 3,75 tot 4,50 fr.; koeien, omtrent 3,50 fr.; schapen, 3 tot 3,'5 varkens, 6 tot 6,70 kalveren, 4,25 tot 6,50 fr. NAMIDDAGZITTING van MAANDAG 5 MAART DE PLEIDOOIEN Voor oanc stampvolle zaal. nam Mr VERBA ET, verdediger van Loon Van den Wouwer, Maandag namiddag h£t woord, om de verdediging voor te dra gen van den eersten betichte. De advokaat ontleedt op zijne beurt de akte van beschuldiging en betoont dat er niete van recht blijft, dat- geheel de bewijsvoering van den prokuroiM- des Konings enkel pp veronderstellingen berust. De misdaad kan niet gepleegd zijn uit geldzucht, daar do experton vau het parket zelf bewezen hebben, dat zoo Paul Steinmann in loven bleef, do toestand gunstiger ware geweest dun an ders. Daarna onderzocht Mr Vcvbaet de kwestie van het alibi van Van den Wouwer. Het is slechte toen deze in t geheim opgesloten zat, en dat Mevr. bad dat Van den Wouwer zich bij haar bevond rond het uur dor misdaad, dat. do betichte zelf gesproken heeft en zijn alibi kwam in alle pun ten overeen met de verklaring van Mev. E... Blijft nog de revolverkwcstio. De ex- perten kunnen enkel bewijzen, dat er met den revolver geschoten is. Wanneer, dat weten zij niet-. En wie heeft er met de revolver ge schoten Men weet het niet. Om Van den "Wouwer te beschuldigen heeft men drie maand lang gesteund op de beken tenis van mad. Steinmann. Ik was van zin te bewijzen dat die bekantenissen leugens waren. De prokureur heeft dat zelf ^gedaan in mijne plaats, wanneer hij zegde dat mad. Steinmann gelogen heeft, om alle schuld van zich af te werpen, om allo medeplichtigheid af to schudden. Zij heeft dus gelogen. We zijn '*t akkoord. En hoe heeft men haar die leugenbokentenia ontrukt Eenige dagen te voren deed men haar hare m vrijheidstelling voorzien. En dan logde men haar een verslag voor. en zegde men haar De exporten bewijzen dat de moord is gepleegd met uw revolveiv Gij hebt uw «man vermoord Begrijpt men den waanzinnigen schrik dezer vrouw Zij heeft haar mam vermoord. En men roept haar toe Bekent dat Van den Wouwer liet is cn ge zijt vrij En zij heeft bekend, zij hooftgelogen, 'zij heeft de redplank gegrepen, welke men haar toestak. Zij zou haar broeder* hare moeder beschuldigd bobben, out ■toch te kunnen bewijzen dat zij geen schuld had aan den moord. Den dag nadien heeft ze het ijselijke barer icu- fens begrepen ea alios ingetrokken. Aan aar broeder bekende zij Ik heb ge- 1 logen, 't is afschuwelijk Do proku reur ook erkent nu dat zij gelogen heeft. Zij liegt, wanneor zij zegt. dat haar re volver in haar kabasje, bij do boterham men stak, in het Cuperusbosch Zij liegt, wanneer zij zogt dat do revolver bij do garage lag. Wat blijft er nog over van de revolverkwestie PROKUREUR. Haar uitroep Ik heb uw revolver Mr VERBAET. Ha, juist daar wenschte ik u te grijpen. Waar is de ge tuige die dat gehoord heeft Do poli* ■cieofficier, dio neven3 Van den Wouwer stond, heefj! gezegd, niete gehoord te

De Volksstem | 1923 | | pagina 1