Onschuld zegepraalt MORGENDZITTING. VAN. WOENSDAG 1 MAART De politieke toestand in Engeland Doodelijk tramengeluk ie Antwerpen Granaat ontploft te üsersüisls Een revclvefdrama op Rogierpleln ie Brussel een tram es een ante Oplaad legea 'de Pslie Welven verslinden meer dan 2@ mensehen WISSELKOERS BEURS VAK BRUSSEL Ze Oen revolver getoond aan haar perso neel. dan had men geantwoord Het is gemaakt epol. Volgens de besdiuldigingsakte werd de revolver dftDgéslagen bij Mevr. Stein- fliiann oeiMge upon na dc misdaad. Dat. is onwaar die revolver' werd op Zondag 25 Juni rond 9 uur in" beslag genomen, dus drie dagen na den. moord. Welnu, wie zal me zeggen, dat die revolver niet onmiddelijk na den aan slag met een ander werd verwisseld Wij waren in het hospitaal en konden dus niet steeds ter plaatse zijn; Verder heeft de onderzoeksree-liter vergeten de vingerafdrukken te nemen op den aangeslagen revolver, op de auto en op de deuren van de garage. Waren die vingerafdrukken genomen geweest, dan had men zeker den moordenaar ge kend en zouden we hier niet voor, 't ge recht hebben gestaan.- Ilet kan dat de kogels uit het li chaam van Paul Stednmanri afgevuurd werden door den revolver ri. 473437, maar die revolver lag er 25 Juni. Wie zegt ons, dat dit wapen in de nachttafel lag na den moord Wat nu het verslag der drie experten van het parket betreft, ik geloof dat ze hot in alle onpartijdigheid hebben op gemaakt, doch ik doe u opmerken', dat ik zelf de negatieven van de fotos heb Ibovonëen geplaatst en geen gelijkenis heb vastgesteld. Nochtans waren op die fotos het kanon afgebeeld van revolvers, waardoor eenzelfde kogel was afgescho ten. BESLUIT Mevr. Steinmann wordt beschuldigd van mede dader aan den moord op den persoon van haar echtgenoot. Volgens art,. 00 verstaat men door mededader, iemand, welke aan een misdaad zijn me dewerking verleent, zoodanig, dat zon der die medewerking de miedaad niet kan voltrokken worden. 16 bijgevolg mede-dader i: een persoon, die een slachtoffer in een huis lokt, waar .een 'tweede persoon die afwacht J De heer PEOKUREUR, -- Qi in 'de garage (Gelach.)' Mr GRIJSPEEBDT, Tg geef al leen een voorbeeld. In 't gunstige geval zal zij beschuldigd worden van medeplichtigheid. Door medeplichtigheid verstaat men, iemand inlichtingen geven, om een misdaad te kunnen voltrekken.- Neen, geen enkel feit is bepaald, geen enkel bewijs is voorhanden om haar van medeplichtigheid te beschuldigen.- Zelfs de bekentenissen - indierf zè oze later nog had sta zijn geen bewijzen De prokureur heeft zich* gesteund öp y e ron 'derstël li ngeïi Iemand zegde hier Hypothesen Lehooren tot het domeiü der leugens Ik echter wil niet zoo streng zijn en slechts zeggen dat hypothesen behooren lot. het domein der twijfelachtigheden. Hoeren gezwoornen, u zult niet ver- oordoelen op hypothesen en dat öin de rust van uwe ziel, voor de ni3t van uw geweten. .Voor de zitting van Woenedag mör- gond is een talrijk publiek opgekomen. Men verdringt zich in den omtrek van het, paleis van justitie cn binnen kan men over, noch door. Om 9 uro 45 wordt de zitting geopend én onmiddelijk wordt het woord gege ven aan het openbaar ministerie, voor de repliek aan de pleidooien van Mts Verbaet en Grijepeerdt. De prokureur des Konings herneemt, zijne thesis van misdaad gepleegd uit geldzucht en legt er zich op too do be wijsvoering van de verdediging af te breken. Na er op gewezen te liebbe'n, 'dat Lëon Van don Wouwev do belanglooze zaken- KOLONEL' STANLEYS TREEDT AP man niet was. zoeals lnj door de verde diging afgeschilderd werd, dringt de prokureur des Konings langdurig aan op de talrijke voordeden welke voor de beide betichten moesten vool'teph'uiben uit het verdwijnen van M. Paul Stein- maain. Er kan dus geen spraak zijn van eene misdaad uit hartstocht gepleegd. Overigens, de misdaad werd lang en koelbloedig voorbereid en sinds het be- rucliten huiselijk tooneel van 28Mei wa ren de dagen van M. Paid Steinmann vgeteld. Af en toe ontstaan er lievige inciden ten tusschen het orgaan van het open haar Ministerie en de verdedigers Mrs Renkin en Janson, daar de prokureur des Konings de onnauwkeurigheden aanhaalt welke in de pleidooien der eer ste vordedigeiB voorkwamen.- Ten slotte verklaart de prokureur des Konings, dat hij geenszins de verdedi ging wil verdenken van onrechtzinnig heid en zet dan zijne bewijsvoering voort. Spreker verklaart zich verontwaar digd, omdat de verdediging beweert dat het onderzoek dezer zaak slecht gedaan werd en slechts gedeeltelijke uitslagen heeft opgeleverd.; v Eindigende1, waarschuwe de proku reur des Konings de juryleden, zich niet te laten medeslepen door het verleidend woord van de twee meesterlijke pleiters, Mts Janson en Renkin, die na hem nog het woord zullen voeren en besluit tot de plichtigheid der twee beschuldigden. Eenige toejuichingen worden ge hoord bij het eindigen der repliek, doch zij worden spoedig door den voorzitter onderdrukt.- DE TWEE .VERSLAGEN MINIS TERS TE EDEN" AH De ganscH'ë Eügelsclïë pers EecBt groot belang aan de neerlaag dei- minis- teriecle candidaten in de bijverkiezin- gen van East Willeeden en Mil-chanï, yerwaebt yorjt dat de minister yan openbare gezondheid Boscawen, die te Mitcham verslagen werd, zijn ontslag als -minister zal aanbieden.- Ook Ver wacht men, dat de ï-egeering met hel oog op c]eze yolisuiispraak tegen haar politiek zich genoopt zal zien, haar plannen in zake de opheffing van de ikontrool over de huishuren -te wijzigen ejl deze opheffing uit te stellen tot 1925, De Uitslag van dé stemming onder vónd groote belangstelling. De onaf hankelijke liberaal Harcourt Johnstone, die Zaterdag te East Willesden wérd gekozen en daarbij minister Stanley versloeg, "nam Maandag zijn zetel in hel I-'agerhuis onder luide toejuichingen der oppositie in, BOSCAWEN'S OPVOEDER Hoewel de groepen der oppositie nei ging vèrtöonen, de beteekenin der ne derlagen welke de regeering bij de tus- sehentijdseho verkiezingen heeft gele den, te overdrijven^ er geen sprake yan een kabinetscrisis. Niettemin bestaat ei' in dé politieke kringen grooie belangstelling voor de vraag, wat do gevolgen zullen zijn dér nederlagen van Stanley en Boscawen. Algemeen is men vaiï oordeel, dat de regeering na de nederlagen van het- ein de der vorige week haar voorstellen met betrekking tot de opheffing der kon- trool op de huishuren zal herzien, en dat de steun van staatswege aan de bouwers op grooter schaal zal gorden verleend dan men aanvankelijk voornemens was. Do post-master-gencraal Neville Chamberlain wordt genoemd als opvol ger van Boscawen. Kolonel Stanley, de Bloeder van lord Derby, die bij de tu96clientijdec-he ver kiezing te Willesden verslagen werd, heeft zijn ontslag ingediend als onder staatssecretaris van binnenlandsche za ken.- Gisteren Had de stemming plaats voor de tusschentijdscbe vei&Lezing in 't dis trict Edgehill nabij Liverpool, waar, evenals te Willeeden en te Mitcham, een lid der regeering candidaat is ge steld. Het lietrefi ditmaal majoor Hills, de pnderstaatasecretaris van financien. Iii' November 1.1. behaalde ifi diit di strict een conservatief de overwinning met een meerderheid van 4600 stem men. Hoewel men verwacht, dat deze conservatieve meerderheid aanzienlijk geslonken zal zijn, gelooft men niet, dal majoor Hills het lot van de beide versla gen ministers zal doelen', EENE ^ÏIOUW ONDER DEN TRAM VERMORZELD Maandag avond rond half tien heeft een vreeselijk -ongeluk plaats gehad met (fieri tram op den Viaduc van het Kiel. Eene vrouw, de genaamde Fransisca Van Bresgelen, 43 jaar oud, woonachtig Beerschotetraat, 5, beging de groote on voorzichtigheid van. het eerste tramrij- tuig te springen vooraleer het- geheel stilstond. De onvoorzichtige viel ten gronde eri wel vlak voor het steeprijtuig, dat haar een paar maters verre mede- sleepte.- De ongelukkige werd zwaar gekwetst opgenomen en geweldig klagende van inwendige pijnen, werd ze in eene na burige apotheek gebracht, waar een bij geroepen geneetiieer haar de eerste zor gen toediende en haren toestand jplb hoogst gevaarlijk oordeelde. De vrouw werd dan ook bij hoogdrin- ;endheid naar het St. Elisahethsgast- tuis overgebracht, waar ze korts na ha re aankomst overleed. 13® VERVOLG. Maar hot was een dwaze wensch want beiden waren immers dood Haar echtge noot stierf als banneling ïn een vreemd land, g8drukt, onder een doodvonnis en haar kind verdronk in de zee En terwijl zij heete tranen weende om haren lieveliiv stond Roza voor de deur. Zij hoorde hare moeder kermen en weeren, en zij bo*recp dst do beproeving, welke hare moeder zich ie!ve had opgelegd, smarten hij baar had epgewekt, zoo groot en hartverscheurend, dal zij ze niet kon niten. De tijd ging langzaam voorbij, en Roza begon le vreezen dat mevrouw Mixtome iets mocht overgekomen zijn, want zij hoorde sedert geruimen tijd niets racer. Zij vroeg zich af of zij het wagen zou binnen te treden cn te \crnemen of mevrouw haar niet noo- dig had. Er kwam nu eene oude dame tol haar, welko haar zeer gejaagd scheen. Deze vrouw was de huishoudster. Iloe dichter zij Roza naderde, hoe langzamer zij ging. ter wijl zij beurtelings con blik wierp op hel meisje cn op de gosloton deur. Vergeef inij, juffrouw, zeguc zij. Dc dienaar van den markies van Charlemont deelde mij mede, dat mevrouw Mixtome in hare kamer was. Ik heb baar in lange nie gezien sedert dat zij, achttien jaren gele don, het kasteel vcrliét cn ik zou haar gaarne mijne verkleefdheid betuigen. Mevrouw zal spoedig komen, ant woordde Roza vriendelijk, maar ik weet niet of zij er op gesteld zal zijn iemand te ontvan gen, nadat zij deze kamer, welke zoo vel pijnlijke herinneringen voor haar is, zal ver laten hebben maart.. Ik ben overtuigd dat mevrouw mij zal ontvangen, viel zij lloza in de rede, toen deze eon weinig aarzelde. Mevrouw was altijd zeer vriendelijk jegens mij, en ik weet dat zij mij genegen is. Ik heb 3teeds veel van haar gehouden. Men heeft mij gezegd, dal zij er nog even jong uitziet als toeu zij als bruid hier kwam, ofschoon dit reeds een en twintig jaren geleden is. Ik heb er steeds naar verlangd baar weer te zien. Zij was nog zoo jong toen zij met haren ouden ge strengen vader hc-t kasteel verliet. Gij ga- lijt.t \eel op mevrcuw. Vergeef mij. Zijl gij wt-liiciit hare nicht, de dochter van den genwoordigen hertog van Montfacon Neen, ik hen juffrouw Lepago, hare gezelschapsjuffer, antwoordde Roza. Vooraleer do huishoudster lucht kon ge- EEN KIND GEDOOD EN TWEE WAAR GEKWETST Eéii akelig ongeval lie eft grooie on troering verwekt te Moorsle.de. De kinderen van den ijzerkoopman II. Godts, weduwnaar, wonende Statie- hoek te Moorslede, hadden bij. het naar huis keeren van de school een .geladen granaat in het veld gevonden. Zij droe gen het tuig mede naar huis en de va der legde het bij het oud ijzer. Nader hand vertrok hij voor zaken naar Roe- selare. De 11-Jarige Godts was aan het spel met Rerni en Kamiel Verbeke. 7 en 11 jaar oud, zoontjes van Henri Verbeke, wonende Statiestraat te Moorslede, teen de kinderen de Ongelukkige gedachte opvatten de granaat te voorschijn te ha len. Ze kwamen met liet moorddadig tuig voor de huisdeur, toen zich eensklaps een gewéldige ontploffing voordeed. In do omgeving daverden de huizen op hun grondvesten en talrijke ruiten vlogen aan scherven. Op het akelig hitipgekerm van de kleine slachtoffers snelden ge- buren toe. De kleine Godts, in wiens handen de granaat was ontploft, was verscheidene mieters ver weggeslingerd en op slag ge dood beide beenen en linkerarm waren hem van het lichaam geedheurd. De beide kinderen Verbeke, vreese- lijk verminkt, zijn in hopeloozeai toe stand naar het ziekenhuis van Roesela- re overgebracht, daar te Moorslede zelf geen dokter verblijft. Toen: vader GocRs 's avonds thuis kwam en liet ongeluk vernam, was zijn wanhoop onbeschrijflijk. Ook de ouders Verbeke zijn trooste loos en overigens is ganseh de bevolking diep onder den indruk van de ramp. -N/W Een Turk, R.. genaamd, wonende Poststraat te St. Jooet ten Noode, maak te sinds eenigen tijd het hof aan een achttienjarig meisje, Mej. Julia D., al daar wonende met haar ouders. De Turk had beloofd liet meisje te zullen trouwen, én deze liet zich door hem verleiden. Doch sinds eenigen tijd werden de bezdekëh' ran R. zeldzamer, tot hij eindelijk ip- het geheel niet meer verscheen. Op' [verschiilende,.brieven die hét meisje hem toestuurde, antwoordde hij eindelijk dat hij vdn plan veranderd was en besloten had,niet te trouwen. De moeder van Julia D..., die meer inlichtingen daarover wilde hebben, stolde met R. e>èn rendez-vous vast in een gebouw van de Rogierpl&ö,(s. Beiden waren er op het vastgestelde uur. Na de discussie verliet R. het gebouw en richt- ziCh naar de standplaats der auto's om zich' naar huis te doen rijden. Eens klaps bemerkte liij vlak bij hem Julia D., die een revolver uit haar handtasch- je haalde. In een sprong had hij zich op het meisje geworpen en haar ontwa pend. Doch op hetóèlfdé oogenblik was liet schot gelost en de kogel ging zich in den arm van den ^autobestuurder, Ar- mand Durov, die in de nabijheid stond, vestigen. De gewonde werd in het hospitaal verzorgd en het jonge meisje werd naar het politiebureel gebracht, waar zij ter beschikking van hét parket werd ge steld. Dringt aan dat men u geve Bakpoeder (Baking Powder). Het beste, het zurvarats- het goedkoopste» C" BOVniL* Brussel] EEN DRONKAA RD ERG GEKWETST Maandagnamiddag weigerden de echl gen ooien C., wonende te Sint .Toost ten-Noode, Vooru i tgangstraa t, drank te geven aan den aardowerker De K., van Burst, die in dronken toestand verkeer de. Dé dronkaard werd aan de deur gel- zet. In zijn woestheid brak hij het ven ster van het koffiehuis. Voorbijgangers verwittigden een poli tieagent, die den woesteling wilde be- meesteren. Deze kwam openlijk in op- ?tand, zoodat verscheidene politiedie naars noodig waren om hem naar het politiekommissariaat der Kruisvaarten- straat ie brengen. Een politiedienaar werd door De Iv. erg mishandeld en de gevaarlijke kerel, die zieh door glasscherven de polsen had overgesneden, werd na yerpleg'mg opge sloten.) Maandagavond reed de tram Eeono- miqne Jotte-Beuns de Theodorestmat op te St. Pieters-Jétte, toen nabij de Spie gelstraat een auto in volle vaart aanreed. De wattman stopte «ogenblikkelijk. Niettemin kwam de autobeetnurder, die waarschijnlijk niet op tijd had kunnen stoppen, met zijn wagen tégen het eer ste rijtuig aanbotsen. De auto, bélioorende tot den graaf de Croy, wonende Groote Zavelen be stuurd door den genaamde Delannoy, werd geheel verbrijzeld. In den auto bevonden zich de hoeren Henri I .an gelet, Avonende Kolomstiaat, 49 en Jacquet "\ran Ganzen, wonende Bonneviestraat, 14. De eerste werd lichtelijk gewond aan het gezicht en de tweede aan den rech terarm. De autobestuurder heeft geen letsel bekomen. De tramwagen werd eveneens ernstig beschadigd. Door "de politiecommissaris Bieso- mans ondervraagd, verklaarde de chauf feur dat op hetzelfde oogenblik, dat hij de tram bemerkte, hij een fietsrijder zag, die tussclien het- trottoir en de rails rood, en door hem niet te willen over rijden, hij op de tram was terechtgeko men. De genaamde De Volder, gewezen propagandist van de socialisten -te Waehtobake, was Zaterdag door liet Be roepshof van Gent bij verstek veroor deeld tot 1 jaar gevang en 1.500 fr. boe te, onder betichting aftruggelarijen ge pleegd te hebben ten nadeele van het "VVerkloozenfonds te Wachtebeke. De Volder was echter onvindbaar. De gendarmen hebben hem mi ont dekt in de Foristraat te Gent, en hein naar de gevangenis overgebracht. Groote troepen wolven, sommige van ongeveer 50 beesten, maken, naar (le Daily Chronicle meldt, het distriet Simbirsk in Zuid-Oost Rusland onveilig on hebben dezen winter meer dnn 2ft personen opgégeten. Reizigers, die pesr slede te Riga uit Simbirsk zijn aangekomen, vertellen, dat een troep dier beesten, onlangs een boer, zijn wouw en -twee kinderen, hun paarden en een varken, welke zij naar de mark brachten, hebben vemlonden. De plaatselijke sovjet-milicie zendt karavanen uit, bestaande uit drie sle den, elk bewapend met een mitrailleuse, om de wolven 1e bestrijden, daar de boe ren bang zijn, liun dorpen te verlaten1 om ygedgel naar de steden te brengent van 7 Maar! Medegedeeld door de Banque Centrale de la Dendre Amsterdam (gulden) Keulen (mark) Christian ia Copenhagen Stockholm Genèra Italië Madriif Londen (pond sterl.f Parijs New-York(check) New York (kabel) Montrea) Prague vod, aan hare verbazing over de zonderlinge gelijkenis, werd de deur geopend en kwam mevrouw Mixtome, bleek en ernstig, maar zeer kalm le voorschijn. Elk spoor van tra nen bad zij weggewischt en zelf zag zij ei- kouder en trolscher uit, d^n naar gewoonte. Toen zij de huishoudster zag speelde er een lachje om hare lippen. Onwillekeurig stak zij de goede vrouw vriendelijk de hand toe. 0, mevrouw, zegde deze luid, wat ben ik blij u weer te zien, Gij zijt niet veranderd sedertgijChnrlemo.it hebt verlaten, alleen zijt gij schooner geworden. Gij vlijt mij juffrouw. Dat kan ik niet verzekerde de huis houdster, mevrouw vol bewondering aan starende. 0, indien mijnheer u zco had kun nen zien, wat zou hij... Mevrouw Mixtome werd blocker. Stil, zegde zij zacht, spreek niet van hem. Vergeef mij, mevrouw, hernam de huishoudster. Ik zou u voor geen grid ter gij j wereld verdriet willen aandoen, maar a le- J/.iende, denk ik weer aan liet verleden, dat 200 zalig en gelukkig was. Maar het verle den is dood laat ons op eeno gelukkige toe komst hopen. Ik wilde u zeggen, mevrouw, dat de meesien der vroegere bedienden zich nog hier bevinden en dat allen zeer verheugd zijn over uwe tegenwoordigheid op 't kasteel. Iedereen weet dat uwe komst een teeken is dat gij hier als meesteres zult terugkeeren en hel zal voor ons allen een gelukkige dag zijn, die u voor goed bij ons brengt. Mevrouw trok een pijnlijk gezicht. - Zegt men dat ik als meesteres hier zal terugkomen vroeg zij Ja, mevreuw, als markiezin van Char- iemont. Mevrouw Mixtome wilde spreken, zij aar zelde echter en zegde, na eene kleine poos Men is da3r wel voorbarig mede. Ik dank u intusschen voor uwe vriendelijke be. groeting. Ook dank ik u veor de zorg die gij aan mijne vroegere kamers bebt besteed. Ik vond ze zooals ik ze verlaten had, zelfs het speelgoed van mijn kind. Het was mij toen ik dit zag, alsof de verlocpen achttien jaar slechts een droeni ware geweest, en ik weer... doch genoeg. Ik heb gezien, dat gij veel zorg hebt gewijd aan alle voorwerpen weike mij dierbaar zijn, en daarvoor dank ik u nogmaals. Op dit oogenblik ktfam uit eene zijgalerij een klein, dik kereltje. Het was Dulex, do bottelier. Hij had eveneens van Philip Piron gehoord dat mevrouw Mixtomo heimelijk haio vroegere kamer bezocht eu was daarom 745 1/4 tot 755 1/4 0,067 tot 0,117 344 3/4 tot 348 3/4 362 3/4 tot 366 3/4 503 1/2 tot 507 1/2 352 1/4 tot 356 1/4 88 3/4 tot 92 3/4 293,tot 297,— - 88,85 tot 89,35 114,55 tot 115,05 19,93 3/4 tot 19,03 3/4 18,93 tot 19,03 28,62 1/2 tot 18,82 1/2 54,tot 58, van 7 Maart Belgische Rente 3 t. h. Mei Binnenlandsche Leening 5 t.h. Interprov. Kasb. 5 t. h. Nationale Herstelling 5 t, U Verwoeste Gewest. 4 0/0 5 0/0 Brussel. 51. b. 1922 Consolidatieleening Reaerveaandeel van de Soc.Gén. 60, -1 459 1/2 i,15 tot 99,20 85 1/2 213,— „f. 269,— 92,05 i00,2C 5490,— zoo spoedig hij kon, daarheen gegaan om haar zijnen eerbied te betuigen. Eugenie ontving hem even vriendelijk als zij dit met de huiehoudster had gedaan.^Het was schoon te zien, dat hij mevrouw hoog achtte en haar insgelijks als de toekomstige meesteres van het kasteel beschouwde, waar over hij de grootste vreugde te kennen gaf. Roza zag hem scherp aan. Zij las op zijn joviaal gezicht eerlijkheid en rechtschapen heid, en kwam tot het besluit dat deze man geenen moord kon bedreven hebben. Het slot is veel veranderd, mevrouw, zegde hij. De tegenwoordige markies gelijkt in vele opzichten op den vroegeren hij is bijna even vriendelijk en mild. Gij schijnt den markies zeer hoog-te schatten, zegde mevrouw. Het gelaat van den bottelier werd nog rooder. Ja, mevrouw, antwoordde hijgaar/.e- lend. Mijnheer is zeer bemind, alleen mis» hij Mixtome's open gelaat, dit is alles, me vrouw, en ik vraag u versciiooniog dat ik- zoo vrij gesproken heb. Uit het salon hoorde men muziek ton en, die mevrouw aanspoorden daar terug u keeren, -j lit moet nu weer naar mijne vnendury segje rij. jVorvolgi.)

De Volksstem | 1923 | | pagina 2