Ontdekking eener Communistische organisatie 10 Uit he! Vaten Zaterdag Maart 1925 EEN UITGESTELD BEZOEK M, Tfieunis stelt de vertrouwenskwestie 8-uren arbeid Van 4e Weuwer en Lucie Mar iroye in verbreking Kerkstraat,.!) »n 21, Aalst. Tal. 114 Publiciteit buiten bet Arr. AALST [5 A XXIX' JAARGANG NUMMER 58 (LiA.£> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ncffel-De Gekbt Havas, Adolf Maslaan, 18, te Brussel. Plaoe de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. 4. H. XI Martel, ras S»b. Zoo ep 6,16 onder 5,45 Nieuwe Naam den 17 't En komt ep altijd niet van, tvant of wel mijn beenen zijn te moede, of nog mijn fiets staat ge broken, of ook mijn paard is niet gezadeld, of eindelijk mijn koet sier is niet thuis om een toertje in Vlaanderen te ondernemer). Weest gerust ik deed thans mijn poney een engelsdr tomiet je inspannen en weg waren we op wandeling. Mag ik dat bevrijvingske eens neerpen nen. Dat kan u zeker aanbelangen en Vlaanderen béter leeren kennen is nuttig. Daar waar men eens vocht als leeuwen tegen den aftrek- kenden overweldiger daar yaar veel zaken luid op, alhoewel stom in zich zeiven, nog gewagen van den laatsten heldenmoed onzer jon gens, kwam ik voorbij. Deurle is me toch zoo schilder achtig en 'k ga er geern naartoe, want ik heb daar een hertelap van een vriend wonen, een volbloed Aalstenaar. Deurle met zijn heu veltjes en boschjes met zijn rech te groote baan van Gent op Kor- trijk, waar meer dan elders autos, motos, velos en gespan van allen aard voorbijvliegen; met zijn Leie- boorden en zijn groene meerschen; met zijn lief kerkje, zoo fraai op gesmukt met zijn talrijke kastee- len en villas met zijn eigenaardige en puiknette woningjes, Waar kunstschilders gehuisvest zijn en letterkundigen verblijven met zijn door den oorlog onbeschadigde natuurschoonheden. Ja, 'k begeef er me graag heen.... doch verder bij 't verlaten van het lieve dorpje,valt men weer in 't oorlogsche en dat is droevig.... De natuur zet u hier aan om den Schepper van al dat schoone te lo ven en te danken, en ge kijkt uw oogen uit op de Noorderstreek van Déinze op die weilanden waar men tonden bespeurt, én de in 't nieuw gestoken kerk van Astene, die eerst seffens na den wapenstil stand uit hare puinen verrees den gotliieken wondermooie)) Godes- tenipel van St. Maria Deerne, waarnevens tussehen het kronkelen en vonkelen der Deiewateren en de hooge hoornen en t dichte struikge was, de torens van het middel eeuwse!) kasteel van Oydonck uit steken Zoo nadert men dé pas voor 1914 gemetselde brug over de zil verrivier,die u het tussehen Schelde en Deie doet verlaten om 't Meet jesland binnen te stappen en 't ge havende, o nog zoo droevig gestel de St. Martens Deerne te beterten en te beweenen. Alhier worden de goddelijke diensten immer nog in een barak met laag overgespannen zinkendak gehouden, want het rui me kerkje met zijn nieuwgebouw de vierkantige)) bezienswaardige toren is nog in opbouw. De obus sen hadden het leelijk mismaakt, zooveel als de dichtslaande huizen van liet dorp, De pastorij bleef in 't geheel ook niet gespaard. Ziet daar verder rijst in de lucht de spitse, in witten steen, herstelde en hooge toren der kerk van Vosselae- ïe, door de beschieting der Fran se-hen van uit Meyghem in 1918 geheel en gansch in puinen gelegd Ge moet weten dat de kerk van dit kleine dorp een der merkweerdig- ste mo)iunie))ten was van Oost- Vlaanderen,- en men dikwijls had Verteld dat tempel en toren, niet roggemeel mortel gemetseld wer den door de voorvaderen van 1300. Deze kerk bestaat uit drie gelijke beuken en de toren, met gaanderij gelijkt wonderwel aan eene bre- toensehe stadskerk. Gelukkig is al les hersteld en mag men weer roe men op zijn bouwtrant en kunst werk. Alen zou meenen dat de mi ne er nooit van bestaan heeft. De brug over dé Schipdoncksche vaart blijft voorloopig, vele huizen nog in hun oorlogskleed gehuld of vertoonen schietgaten e[i zware wónden, ï)e dekenale kerk' yan Wevele, zonder toren, welke yeel te klein was, ligt nog in puin, en eene ba rak als dienstdoende kerk is op de markt opgeslagen. Ze beteekent niet veel. De sporen van den oor log zijn overal te bespeuren. De brug over de Poeekebeek is bouw vallig en de stoomtram mag er niet ove» Men is content als toen naar Poescle raag voortrijden, om daar het gesprongen torentje der kerk te betreuren, en welhaast te Loo- tènhulle, dat niet leed van den oor log, binnen te vallen. De zoo fraaie romansche kerk van deze volkrijke gemeente is bewonderenswaardig, zoowel als bet ouderwetsch won- derkasteel van Poucques, met zijne omgevende prachthovingen en bos- sehen. De hooge vierhoekige peper- busvormige toren, van Caene- ghem's heiligdom, in 't West Vlaamsche, prijkt in de verte en men is gezet met de uitnoodiging van een brave kozijn van Ruysse- lede, op een halfuurtje afstand van hier gelegen, want mijn buikje be gon te grollen, Hoe de mensclien van 't land van Aalst den Heere danken mogen, opdat hij ze van den weedom' en miseries van den wereldkrijg be waarde is onzeggelijk. Dit meent en zegt NICODEEM, In de Kamer, Donderdag namiddag, heeft de eerste minislesTj de yolgende verklaring afgelegd e Het is de bedoeling van de Rege ring de ulgcmeenc begrooting en de ver schillende begrootingen dn 1923 te ver minderen. De tot nu toe bekomen uit slagen zijn niet bevredigend. Daarom werd de 'kwestie van de 'bezuiniging door dé Regeering ingestudeerd, en nieuwe besparingen werden gedaan. Die besparingen zijn liet gevolg van !s lands geldelijke 'toestand en ook van bet feit. dat, de openbare opinie de ze kerheid hébben moet dat bet geld niet Verkwist wordt. ♦Spijts, dit alles, stelt 3e Kamer nieu we kredieten voor. Zulks is het geval met de begrooting van landbouw. De minister kan hierop niet ingaan, zoo de Kamer op die nieuwe aanvragen van krgdieten ingaan moest. De pogingen tot. bezuiniging doof de Regeering aangevangen worden Verij deld en de openbare opinie zou worden teleurgesteld. De redding van het land staat op het spel. Het is wel verstaan dat die weigering van de Regeeriug om nieuwe kredieten toe te staan op al de begroetingen,, slaat. De Regeeriug is vast besloten geen nieu we kredieten toe te staan. (Zeer wel pp Vele banken)'; HET ONTWERP IIOUSTAUX DOOR DE AFDEELINGEN VERWORPEN Zooals mn weet heeft M. Housiaux, katholieke volksvertegenwoordiger van Dinant-Philippeville een wetsontwerp neergelegd lot schorsing van de wet op den 8-uren arbeid, waarbij voorzien werd, dat de duur van don arbeid zou geregeld worden volgens overeenkomst tussehen bazen en werklieden. Dit ontwerp werd Donderdag namid dag onderzocht door de af deelingen der Kamer.- Alhoewel M. Ho'usïaüx deed uitschij nen dat zijn ontwerp .enkel voor doel had afwijkingen te bepalen aan den 8- urendag waarop geantwoord werd dat afwijkingen bepaald worden door den hoogeren arbeidsraad bleek het dat het ontwerp niet te redden was. Bij do stemming werd het in de zes a-fdoelingen verworpn mot 107 stemmen •tegen 18 en 11 onthoudingen. Werden als verslaggevers aangeduid: MM. Wauters (soc.), Deilacolefcfce (kath.), Hubin, Vandervelde,Delvigne en Delat- tre, (soc.) Na de stemming heeft M. Housiaux verklaard dat gezien de houding der Men weet dat de veroordeelden <Me /Sagen hadden om zich in verbreking te voorzien. Zij (hébben Donderdag namiddag hunne Voorziening dn yarWrekin-g ge- ieekend. De twee schuldigen blijven verklaren dat ze onschuldig zijn. De zaak zal voor het Jferhrekingshof te Brussel verschijnen- Gemeld wordt dat Lueie Mariroye, öe 7.oo ongenadig door liet vonnis ge troffen werd, bedlegerig is, en zich ter Werpleging in de infirmerie der gevan genis bevindt, Zoo lang het Verbrekingshof jjeen uit spraak gedaan heeft, zal er in het te genwoordig gevangenisregiem van Leon Van den Wouwor cn Lucie Mariroye niets gewijzigd worden. Zij zullen dus voorloopig nog niet in de -gewone oei gehuisvest worden, of het uniform 'der veroordeelden aantrekken, Na de gebeurlijk beekrachtiging van he,t vonnis door het Verbrekingshof, zal Van den Wouwer naar Leuven, en Lu cie Mariroye naar Bergen overgebracht worden.- Meestér Jansen bezocht gisteren mor gen zijne kliente in de infirmerie van 'het gevang. Hij verklaarde dat L/uice Martroye uiterst ter neder geslagen is. Zij is bijzonder bekommerd om het lot harer kinderen. Zij vroèg aan haar ad- -vokaat of het waar was dat. hare veroor- decling de afschaffing harer voogdij be helsde, cn op het bevestigend antwoord scheen ze zeer pijnlijk getroffen te zijn. TALRIJKE tïadere fijzonderhedeli Wij deelden onder onze -laatste berich ten van gisteren reeds cn en ander me de over het ontdekken -van een commu nistisch komplot, tegen de .veiligheid van den Belgischen staat. Daarover vernemen wij thans ïiog volgende bijzonderheden. Het gerecht hoeft zich gisteren met eene zaak 'bezig gehouden, die heel wat 1 noort van bestaan heett. KamerafdeeJingcn, hij zijn ontwe® ia- Je Nevele is het een ander spel, j trok EEN NIÉUW PALEIS £)p de H. Officieplaats in do omliei- nïng ran hot Vatikaan, is men 'begon nen met het bouwen van een groot pa leis, bestemd voor dc te Rome wonende Kardinalen. Het ontwerp ervan was opgemaakt door Pius X en Yoiledigd door Bc-ne- diktus XV, maar thans heeft men de werken aangevangen. Plet gebouw zal een l(Mal vertrekken bevatten voor de Kardinalen die geen persoonlijke ap partementen bezitten. Een 15-tal Kardinalen hebben, an derzijds, hun onderkomen in de apos- tolreke paleizen of in de kongregatiege- stickten. SELDER De selder wprdt meest in de soep ge bruikt, doch als groente is hij ook sma kelijk cn gezond. Wij zullen enkel van die soorten spre ken die meest opbrengen en dus ook aanbevelenswaardig zijn. Onder de bleekselders met volle stelen mag -men den selder Pascal kweeken, of den «Clie. min» verder pok de yolstalage roode selder. Onder de raapselders zijn de volgen de de voornaamste de Géant de Pra gue, de raapselder van Erfwit en de kortbladerige raapselder. De bleekaelders moeten te gepaste tij de aangeaard worden, dan zijn zij veel ■malschcr en minder sterk omdat zij eenigen tijd aan het licht zijn onttrok ken geweest. De selder groeit best in eenen grond die het vorige jaar wel 'bemest is ge weest, en de vochtigsto of laagste hoe ken van den tuin zijn daartoe best ge schikt. Het verplanten van doze groente ge schiede moest in A pril-Mei in vollen grond op 20 cm. afstand in alle richtin gen. De selder neemt een tamelijk groote ontwikkeling en, om cr de grootste op brengst van ite bekomen, vergt hij veel stikstof. De minerale bestanddeolen belmoren insgelijks aangewend voor de goede sa menstelling. Derhalve raden wij. aan per are te gebruiken 3 tot 4 kgr. zwavelzuur am moniak, 4 tot 6 kgr. superfosfaat on 2 tot 3 kgr. zwavelzure potaseli. Al deze meststoffen., zorgvuldig met elkander vermengd, worden oenige da gen voor het ral.pl anten op den omge- werkten grond open gespreid, en diep ingeegd: Een volledige bemesting met schei kundige vetten gaf ons in 1910 een nettowinst van 31,50 fr. per are in ver gelijking met de opbrengst van het per ceel enkel bemest met stal vet te. De landbouwers en hoveniers Iiebben dus alle belang on se doenwijze na te volgen* DIXI, opschudding zal verwekken in het land. Het betreft niet meer of minder dan de ontdekking eener communistische samenzwering, jdië liet igemunt heeft op onze Staatsinrichtingen. Het complot is voor het eerst ontdekt geworden door den rechterlijken dienst van het parket van Antwerpen. Het een en ander was reeds voorgevallen dat ze ker vermoeden deed ontstaan, met het gevolg dat bij eene huiszoeking bij een paar verdachte liedèn, eene heel be langrijke briefwisseling werd aangesla gen. Daaruit bleek, dat er werkelijk eene inrichting was, waarvan de hoofd groep .zich in Brussel bevond. Het parket van Brussel werd op ide hoogte gesteld van de ontdekking, en na een voorloopig onderzoek werd daar ook tot huiszoekingen overgegaan, die de meest doorslaande uitslagen moéten opgeleverd hebben, dat er in ons land een wezenlijk complot bestond tegen on ze Staatsinstellingen Benevens allerhande schriften werd ook eene hecle boekhouding aangesla gen, betreffende toegekomen sommen, en waaruit vastgesteld werd, dat het complot in drukke briefwisseling was met de sovjets en ook met zekere hoofd groepen uit Berlijn. Erger nogdat be langrijke sommen ter hunne beschik king waren toegekomen uit Rusland en Berlijn 7 Gezien het groote gevaar dat recht- streèksch tegen de veiligheid van den Staat was gericht, werden door het par ket aanhoudingsbevelen uitgevaardigd voor de leiders in verschillende steden. Te Antwerpen hebben zes aanhoudin gen plaats gehad. Deze zijn De G., een diamantbewer ker, een Hollander Jan B., een meu bel makersgast Rene D., ook meubel- makersgast'Maurice B., een Pool, dia mantbewerker Lod. P., een metaalbe werker M., die voor het oogenblik in het leger was. Eene huiszoeking werd tevens bij de aangehoudenen gedaan en eene .groote hoeveelheid schriften en allerhande voorwerpen werden ami geslagen. Het on dei-zoek wordt te Brussel sa mengevat, want met het aangeslagene, worden ook ai de aangehoudenen uit de andere steden naar Brussel verzonden. COMMUNISTEN EN DE JONGSTE STAKING De jongste staking in den Borinage heeft bewezen dat de Communisten een organisme bezitten, die over aanzienlij ke geldmiddeieii moet 'beschikken. Het bewijs ervan hebben wij verle den Zaterdag nog gevonden in een ar tikel van Le Peuplo waarin De Winne de Communisten aanklaagt bij de arbeiders. (Hij ik'laagt !ze natuurlijk Ibijzonder aan omdat ze kwaad doen aan de socia listen, minder omdat ze kwaad zouden doen aan het. land. Ze doen kwaad aari dc socialisten 1° Omdat de communisten 'lid zijn gebleven van socialistische syndicale in richtingen en zij in die organisaties eigenlijk liet socialisme ondermijnen. 2° Omdat zij stakingen uitlokken die niet ingericht 'worden door do. socialis tische kopstukken en die, om die reden, voor de socialisten te veroordeelen zijn. Zoo is Jacquemotte geen lid meer van de socialistische partij, maar hij is secretaris van het Bediendensyndicaat van Brussel, dat wel is aangesloten bij de socialistische partij. En de invloed van Jaequemolle in de socialistische middens is zoo groot dat- hij heel veel kwaad kan doen aan de socialisten. Zijne positie van secretaris van liet Bediendeiisyndicaat heeft dezen Com munist toegelaten zich te laten afvaar digen in het Verbond der Syndicaten vari Brussel en bij exploiteert deze si tuatie om, onder de arbeidsinsteilingen van Brussel do ondermijning te bewer ken met dezelfde middelen die hij aan gewend heeft, om de schcuringsbewe- giflg uit te lokken in den schoot der Brusselsche Socialistische Federatie. AANHOUDINGEN Het was Jacquemotte, die onlangs iri het Verbond der Syndicaten A an Brus sel, den Commun ietischen wenseh ten voordeele van het ééne front in zake de Ruhrbezetting deed stemmen. Jacquemotte zette in dezen wensch dc algemeene werkstaking vooruit als pro- testatie tegen de Ruhrbezetting. En het bediendensyndicaat, liet ondenvijzers- syndicaat en andere volgden hem, lot groote ontstemming van de socialisten, die aldus in hun eigen huis werden on dermijnd. Hetzelfde bij de slaking in den Bo rinage, die door de leidens van de Na tionale Federatie van Mijnwerkers 'on tijdig werd bevonden. Onmiddellijk trokken Jacquemotte en zijne handlangers naar den Borinage, om er hunne revolutionaire gymnastiek te beginnen. Waar de socialisten 5 0/0 loons op slag vragen, verlangen zij er natuurlijk 20. Het doel is niet loonsopslag te berei ken, maar wel revolutie te verwekken. Dat is het eenige doel van Jacque motte, van Ward Van Overstraeten, van Lahaut en ander Communisten,waarvan de twee eerste destijds het Communis tische Zaad: te Antwerpen kwamen strooien. En al die Communisten zijn op dit oogenblik nog leden der syndicale in richtingen, aangesloten hij dc socialisti sche partij. De People wij 'herhalen het, be sprak de zaak niet onder oogpunt van. de belangen des lands die gevaar liepen. Wat het blad bekommerde was dat die Bolsjewisten, of verspreiders van het Bosljewisme, nog op dit oogenblik den hoogen toon voeren in de socialis tische volkshuizen. HET VREEMD GELD De mijnwerkers van den Borinage hebben op 2 Maart een manifest uitge vaardigd, waarin zij te verstaan gaven, dat er vreemde twiststokers in hun mid*, den onlusten kwamen verwekken. Zij stdlen er de vraag Wie-zijn die lieden V Van waar komen zij Welk is hun verleden De vraag Van waar komt het geld f is nu vandaag ook opgehelderd. Sedert lang had men vermoedens op het Sovjet-geld en reods werden er hand langers van de Russische Bolsjewisten vroeger in hechtenis genomen, die dra gers waren van groote sommen en die b. v. in Frankrijk en in Nederland, in aanraking waren met de Communisti sche groepen aldaar. Wat de steun uit Berlijn aangaat, hot ware le hopen dat die zaak eindelijk dc oogen zal doen opengaan van hen die hier te lande de politiek'van Berlijn vcr- dedigen, tegen die van hun eigen land. Het volstaat niet artikels te schrijven tegen de Communisten, het is vooral noodig, niet de Communisten in de hand le werken (EATER '47 AANHOUDINGEN BIJZONDERHEDEN OVER HET KOMPLOT SAMENWERKING MET DUITSCHLA ND SPIONNAGE IN BEJaGIE j Sedert eenigen tijd waren de Bclgi- sche communisten hel voorwerp van eene strenge bewaking. Ilun propagan- da, waaronder in gewone tijden, zeer; weinig gevaar stak, nam een ander uit zicht aan. in verband met cle bezetting van liet Ruhrgebied. Bijzonder daar enkele weken geleden de lieeren Jacque motte en Van Overstraeten, leiders der communistische partij, te Dusseldorf mot de Duitsche communisten samen kwamen en er de sabotage der geallieer de ondernemingen bespraken. Die ge vaarlijke propaganda stond in nauw verband mot de werkzaamheden van 0a- cliin en konsoorten, die reeds in Frank rijk aangehouden worden voor samen zwering tegen de veiligheid van den Steffil. In die omstandigheden moest niefc verder gezocht worden naar de oorzaak der stakingen in het centrum cn in den Borinage. Stakingen die door de socia listische leiders zelf gelaakt werden. Een onderzoek werd dus geopend door het parket van Brussel en het on derzoek bracht uit dat de stakingen in de Belgische koolmijnen onkel moesten diepen om de beweging in liel Ruhrg»

De Volksstem | 1923 | | pagina 1