Zondag 18 Maart Maandag 19 Maart 1923 SINT JOZEFSFEESX Kafholiekeuvenolging Eet kaisttemfentl. Eeffl wsteeffliwefp ©p de R©ekerpri]zefl De bezetting van het Ex-tkeiaiigin ZÊ'a te San-Sdbastian feireidag der aken siiskken vara 25 eerataisü De Koning naar Itaiie De talrijke huisgezinnen en de legerwet DE VOLKSSTEM XXIX' JAARGANG NUMMER S5 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 10— CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffel-De Ge.ndt Publiciteit buiten het Arr. AALST a Agentschap Havaa, Addf Maxlaan, 13, te Brussel. Plaoe de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Building, 6, Londres E. 0, 4. Passiezondag Zon op 5.50 onder 5,56 H. Jozef Zon op 5,57 onder 5,59 Eerste Kwartier den 2-4 xOx— !Drie 'dingen zijn Bijzonder aan- tnerkelijk in het leven van den H, üozef Dat hij aan Maria gegeven is als een bewaarder van hare zui verheid aan Jesus tot voedsterva der en dat hij gestorven is in het gezelschap van Jesus en Af aria. Het eerste moet ons eene bijzon dere reden zijn om den H. Jozef voor een algemeene beschermheili ge van de zuiverheid te houden en te aanroepen. iAangaande het tweede, kan men bemerken, dat wij allen verplicht zijn van Jesus in ons hert op te voe den, en tot zijnen wasdom te bren gen dit wil zeggen, dat wij ons le ven, onze zeden, moeten gelijk ma ken aan die van Jesus, Die de geest van Christus niet heeft, zegt de apostel Faulus, behoort hem niet toe. Wie zal ons hierin bekwamer hel pen dan Jozef en Maria, die het ge luk gehad hebben het Kind Jesus op te voeden naar het lichaam, en aizoo de gelegenheid gehad hebben om zijne verhevene deugden te lee- ren kennen Rakende het derde, zegt dë H, Kérk van den H. Jozef O al te gelukkige, al te zalige man aan wiens sterfbed, in de laatste uur, Jesus en Maria gestaan hebben Wij weten dat er zeer veel gele gen is in wel te sterven wij wen- schen allen eene goede dood, Laat ons te dien einde, dikwijls den H. Jozef aanroepen, die eene zoo ge lukkige dood, in liet bijwezen van het allertroostelijkste gezelschap gestorven is, 'Wie deugdzaam wil teven In weelde en in nood 'Aanroepe Sint Jozef, Zoo machtig en groot 2 tl Jozef, geen gunsten Ontzegt, u het Kind, Bat gij in zijn jonkheid Zoo diep hebt bemind Wie beweert dat we voor 'ónzen persoon, voor de huidige maat schappij en voor de huisgezinnen geen bescherming van hierboven noodig hebben, is geen reehtzimiig menseh of weet en beseft niet de macht van hierboven. Welnu 't staat vast en 'f is be wezen, Sint Jozef is de beschermer r an ons nietig persoontje, van onze families, van onze wankelende maatschappij, van onze door alle soorten van zedelijke kwalen on dermijnde levenswandel en levens betrekkingen, van ons dierbaar va derland dat naar volkomen vrede snakt en er geen in 't verschiet ziet. Jozef leefde eens op aarde met Jesus, thans heerseht hij met Hem in den hemel. Vroeger moest hij den Heer beschermen en thans nog I werd hij gelast zooals de eerste Jo- zef met de nitdeelingen van vele weldaden aan Christus'volk. In alle moeilijke omstandighe den moest Jozef zijn waken en be waken bezigen, onder andere, tegen den boozen Herodes door de vlucht naar Egypte. Het goddelijk voed sterkind, nooit ondankbaar, vergold hem zijne gulhertige diensten, want het stond zijn voedstervader op zijn sterfbed bij. Doch zekere onverschilligheid in godsdienstzaken, knaagt en vreet, kankert en woedt, zoo een weinigje in alie rangen en standen. Bidt men nog in 't huisgezin Kader men tot de HH. Sacramen ten Waarmede bekommert men zieh op lieden Eerst en meest met tijdelijk goed, met intrest, met stoffelijke plaatsing der kinderen, met die kinderen te gebruiken als maehienen om geld te slaan, en wat weet ik nog want buiten het ver gankelijke, ziet men naar niets om 1 O 'Jozef Zie liefderijk neder. Op iederen stand Waal: over, onze ene, 'Waak over om land. Zie liefderijk neder Op klein en op groet, 'En vraag voor ons all&rji ■Een zaligen 'dpgél, I.aat óns morgen Sint Jozefs- feest vieren, zooals het behoort aan echte Vaderlanders, trouwe kinde ren der II. Kerk en genegene be schermelingen. Ter zijner eerë een gebed, eene H, Communie, Irene versterving opgedragen, om te ver wachten meer en meer zijn bij stand, hulp, troost en vrede. JOANNES. TU&SCHENKOMST [VAN Z, EM. KARDINAAL' MERCIER Wij hébben gemeld 'dat de kafcKoIïé- ke aartsbisschop Mgr Cieplak en dertien katholieke priesters ran 'Rustend dooi de ibolclieviston aangehouden in den kerker geworpen zijn; onder de beschul diging van anti-revolution n aire propa ganda en anti-boichevistieche werking en geweigerd to hebben de benoodigdhe- den van den eeredienst af to leveren. Zij moeeten den 14 Maart voor de bolchevistisehen bloedraad verschijnen en voor allen stond de doodstraf voor de deur. Z. Em. Kardinaal Merrier 'Heeft den Aartsbisschop van Canterbury ©en tele gram gestuurd, waarin Hij dezes tus- sehenkomst bij de ,Engelsche regeering afsmeekt. Do aartsbisschop van Canter bury heeft geantwoord dat hij het. on mogelijke Kal doen om de slachtoffers aan hunne 'beulen te ontrukken. In dien zin heeft hij bij de Engelsche regeering aangedrongen. Deze heeft geantwoord dat zij Haren zaakgelastigde to Moskow heeft verzocht officieus op to treden om de gruweldaden te beletten. De Russische liandelsafge vaardigde ie Londen werd langs diplomatieke zijde gevraagd bij zijne regeering tusschen te komen.- De Daily Chronicle 'deelt méde 'dat de Hertog van York beslist heeft eene som van 2500 pond te schonken die verdeeld zal worden tusschen de steden Londen, .Glascow, (Cardiff, Mfast en York. Deze som zal gebruikt worden om kinderfeesten in -te richten in de arme derien dezer steden op den dag yan zijn trouwfeest DE KOOLSOORTEN Het is bewezen dat de koolsooriën ëën voorname plaats innemen in den moes tuin, en dat zij in tal van streken op groote schaal gekweekt worden voor den verkoop en den uitvoer. Zulks is ook geen wonder Want zij worden door eenieder verbruikt en ge ven aan den hovenier ©en goede winst, als rij met verstand geteeld worden. Witte kooien, bloomkoolen. en roode kooien gelukken best in lichte leem gronden. Deze groenten Hebben veel voedsel noodig zij zijn meest loonend voor een goede stikstof bemesting, of schoon do minerale bestanddeel©n niet mogen verwaarloosd worden. Voor het verplanten, wat meest in Apri)l-Mei ge beurt, is liét geraadzaam een goede dosis wel ontbonden stalmest aan te wenden doch deze bemesting dient vol'iedigd door scheikundige vetten. Do stikstof zooals men weet wérkt al lergunstigst «op do 'Madontwikkeling, wijl fosfoorzuur en potosch een voordue- figen invloed uitoefenen op do Hoeda nigheid. Derhalve raden wij aan, voor het ver planten, en als de stalvette is onderge werkt, 4 tot 6 kgr. zwavelzuur ammo niak per are to gebruiken, alsook 5 tot 6 kgr. superfosfaat en 2 tot 3 kgr. chloorpotasch of zwavelzure potasch. Deze meststoffen worden zorgvuldig dooreengemengd en diep ingeegd. Gedurende don zomer mag men niet nalaten sterke 'begietingen te doen met- vloei mest. Bij eene bomestingsproef door ons in 1913 aangelegd bekwamen wij, op "die manier, per aro eon nettowinst van 39,50 fr. bij do teelt der roode kool. Wij kunnen dus land-bouwers en .ko- eniers niet genoeg aanzetten onze doen wijze iq volgen £»INI4 Tiet volg&nd wetsontw&rp op de woe kerprijzen werd door M. Moyorsoen, mi- nieter vqn Nijverheid en Arbeid, inge diend Artikel 1. Wordt gestraft met eene opsluiting van vijftien dagen tot vijf jaar en met eene geldboete van 100 fr. tot 100.000 frank, al wie te koop gesteld heeft of vorkoopt tegen woekerprijzen tevensmiddelen) van dagelij ikscli ge bruik, welke Kót de voeding dienen. De gerechtshoven zullen bevoegd zijn om uitspraak te doen over liet woeker- achtige karakter der prijizen f; hierbij zulten zij rekening houden met de nor male uitbatingskoste-n van den handel en nijverheid, namelijk met de voorit- bi'engst-, Ifabii'icagc- ion vervoerkosten, De gerechtshoven zulten de goederen en koopwaren in beslag nemen waarom trent inbreuk op do wet gepleegd werd. Indien de 'koopwaren niet. kunnen in beslag genomen worden, zal de heele waarde ervan aan de schatkist moeten betaald worden. De gerechtslioven mogen de poblicatie van liet vonnis bevelen in verschillende dagbladen, alsook do sluiting van den winkel gedurende 3 dagen tot drie maanden. Artikel 2. Dc Koning mag het aanplakken en de wijze van aanplakken bevelen van de verkoopprijzen in 't klein bij artikel 1 bedoeld. Hij mag ook de boekhouding regelen en al de andere maatregelen treffen welke geschikt zijn om de normale verkoopprijzen vast te stellen. Artikel 3. -Al do officieren van de rechterlijke macht en de agenten door de Regeering dd&rtoe aangesteld, mogen de inbreuken op de Huidige wet vaststel len. Al de stukken en documenten moeten hun ten inzage Worden voorgelegd bij de eerste aanvraag. De agen-ten heblv\i ten alle tijde toegang tot de lokalen waar de waren 'liggen opgestapeld of ie koop worden gesteld. De officier van de rechterlijke politie die de overtreding vaststelt, mag de wa ren in beslag nomen en onmiddelijk te koop stellen, deze welk© kunnen beder ven. Artikel 4. Gevangenisstraffen van 8 dagen tot eene maand en geldboeten van 26 frank tot 300 frank kunnen wor den opgelegd. Artikel 5. Al de overtredingen van hot besluit-wot van 5 November 1918, verlengd door de wetten van 11 October 1919, 16 Oogst 1920, 10 Juli en 31 De- oember 1922. welke tot nu toe nog niet, gestraft werden, zullen gestraft worden volgens de bepalingen der huidige wet-. Ex-koningin 'Zita is toet, liaar kinde ren van Lequeeüo naar San-Sebastian verhuisd. Het nieuwe tehuis der familie •beviudt zieh in do aankleve van een groot hotel en is door een plantsoen om geven, vanwaar men een prachtig uit zicht op do golf van Biscay© heeft De stad zelf ligt op oen schiereiland eu wordt als een dor sdhoonste steden van Spanje beschouwd. Het gezin van ex-keizer Karl bewoont in de modern ingerichte aankleve een reeks gezellig-gemeubileerde kamers. 'Zita's trots is do oudste zoon Otto, die 'reeds goed verschillende falen spreekt. Op uitstapjes worden do kinderen steeds -door gravin Mcnsdorff vergozeld, Ia Herinnering wordt gébracht, dat de zinken stukken van 25 centiem tot den 31 der loopendo maand Maart omgewis seld worden 'b zij aan do winket-ten dei- Nationale Bank te Brussel en liarer agentschappen in de provinciën, 't zij op de kantoren van do ontvangers der belastingen in de gemeenten waar geen agentschap der Nationale Bank geves tigd is. Zij zullen tot op denzelfden da tum ontvangen worden in de kassen van dé" openbare rekenplichtigen voor alle, ten bate van den Staat, te doene. betalin- gen. Ora lang wachten aan de openbare kassen en eene belemmering in de dien sten te vermijden, worden de belang- hebbeden dringend verzocht het bin nenbrengen der in hun bezit 'zijnde stukkon zooveel mogelijk te bespoedi gd EEN [VONNIS VAN DEN KRIJGS RAAD TE WERDEN De Franscho krijgsraad te Werden heeft de student Mauritz wegens mis handeling van soldaten veroordeeld tot twee jaar geyangenissteaf gg 200.000 mark boete. ^Mauritz werd bij liet aanplakken van een vlugschrift door drie Fransche sol daten 'beetgepakt, waarbij jhij déze laarfr sten gewéldig to 'lijf ging. DE AFLOSSING 'ï>ER EERSTE BEZETTINGSTROEPEN In bet Zuiden van liét bezette gebied zijn Fransche troepenbewegingen op groote schaal waargenomen. Het betreft liier blijkbaar do aflossing van oenige regimenten. Er komen, voortdurend nieuwe troepen aan, die de oude bezet tingstroepen aflossen. EEN BESLUIT VAN DEN RIJKS RAAD De Rijksraad heeft het regeeringebe- vel bekrachtigd, verbiedend de belastin gen, tolrechten en ander© te betalen aan de vertegenwoordigers een er vreemde mogendheid of in de openbare kassen van het bezet gebied. Het goederenvervoer tusschen bezet en onbezet gebied is veiboden zonder eene toelating der Duiteche overheden. HET ONGELUK TE BILK DE FRANSCHE KORPORAAL VEROORDEELD Duaseldorf, 16 Maart. De Fran sche korporaal die onvrijwillig eon meisje doodde in de statie van Bilk werd door den krijgsraad van Dussel- dorf (tot twee maanden gevang, .voor waardelijk veroordeeld. Men Herinnert zich dat 'de móéder van het kleine slachtoffer een 'brief ge richt had tot de krijgsrochters, waarin zij -hen vroeg genadig te zijn voor den beschuldigde. NA DE MOORD OP DE J.WEE FRANSCHEN De moord op de twee FranscHen te Buer heeft de Duitsche pers aanleiding gegeven tot éen nieuwe» teugeiir en las ter veldtocht. De snelberich'töni Van Hef Wolff* agentschap (beweren nu, dat volgons de verklaringen van ooggetuigen, vastge steld is dat de misdaad niet door Duit- scbers begaan kon worden en dat het Fransclien zijn die den moord pleegden, Deze beschuldiging verwekt een groote verontwaardiging 'bij de Fran sche jagers dié te Buer ingek'wartier Men 'diené niét lief kapitaal feit te vergeten, dat het wapen der misdaad te rug gevonden werd, en dat liet eten pi stool Mauser Para-Bellum is, in ge bruik bij hét Duitsche leger en bij de Schupo dat anderzijds, do kogels die den dood veroorzaakten, yan Hetzelfde ■model zijn. Volgons 3e verklaringen" tan oommlunistisch blad van DuSseidorf, schijnt het zoo goed als zéker, dat men hier te doen heeft met ©en nationalisti sche misdaad die door do manier op de welke rijn gepleegd werd, aan den moord op Erzberger en Ratlienau Herin nert. ALLERLEI BERICHTEN OVER DEN TOESTAND Drie daden van sabotage werden door Duitschers' op het 6poor tuoscben Kalkuim on Untemflk gepleegd. Een bom ontplofte aan de kleine brug ten Zuiden van Kahlum, ©n hét- vervoer moest langs een andere baan ge schieden. Te Wedaii Had eene ontploffing plaats die hot spoor niet beschadigde. Een naai dbeochadiging te Fiermar- clien Had ernstige gevolgen. Een trein troepen vervoerend, werd door een goe derentrein zijlings aangereden. Een soldaat werd gedood, drie andere ©n drie spooragenten .gekwetst. De stoffe lijke schade is aanzienlijk. OM DADEN VAN SABOTAGE TE VOORKOMEN Essen, 16 Maart. De Fransche be velhebber te Recklinghausen heeft be volen gijzelaars te nemen om daden van sabotage te voorkomen. De spoorwegen en telegraaflijnen zijn tot -dat doel in blokken verdeeld. Voor elk blok worden oen of meer ambtenaren verantwoordelijk gesteLd in dier voege, dat zij gevangen worden ge pakt. Bovendien wordt do gemeente waar sabotage voorkomt mot hoogo boeten en volstrekte stremming van Hot verkeer bedreigd Do Koning zal oerlang naar Italië yertrofcken om de Koningin en prina 'Loopold op hunne terugkomst uit Eavp- t-e gemoet to reizen. Brussel, 16 Maart. De nieuwe lé ger wet bevat eene reeks schikkingen ten voordeele der talrijke Huisgezinnen. Wij geven ze hier aan Art. 8. -a) Aan don éérsten opge roepen e va-n éen gezin met ten minste zes 'kinderen, die zulks aanvraagt, wordt oen onbepaald uitstel toegestaan, voor zooveel, buiten het loon van den militie- plickiige, hefc globaal inkomen der le den van zijn gezin, die onder hetzelfde dak leven, en één enkel.huishouden uit maken, niet Hef dubbele- overschrijdt van het minimum-inkomen, dat go-- deeltelijk van de belasting vrij is. Dit minimum-inkomen, vrij van be-1 lasting, beloopt, voer de gemeenten van minstens 60.000 inwoners 3600 fr., be nevens 720 (1) fr. voor ieder persoon ten laste van hét gezin. Dus, voor een fami lie van zes kinderen is dit minimum 3600 benevens 7 maal 720 fr. in 1 ge heel, 8.640 fr. Het dubbel van dit mi nimum inkomen vrij van belastingen, ia dus 17,280 fr. Voor de kleinsfo gemeenten beloopt dit minimum 2.100 fr. bovendien -120 (2) fr. voor ieder prsoon ton laste van 't gezin bijgevolg, voor eeno familie van zes kinderen, 2.100 fr. benevens 7 maal 420 fr. in 't geheel 5.040 fr. Het dubbel van dit minimum geeft 10.080 franken. Voor de andere gemeenten wordt bat minimum berekend tusschen die twee uitersten. Aai. 9. Do militieraad kan een jaar uitstel vergunnen, hetwelk vor- niouwibaar is, zoolang do aniliüepüchti- ge wegens zijn ouderdom tot oen der vijf laatste lichtingen behoort 1°) aan hem die de onmisbare steun is van vader en moedor of van ©en dezer, of, zijn doze overleden, van zijn groot- ouders of van oen dezer, of wel van één of moer ouderloozo broeders of zusters; ,.2°) aan den vader, weduwenaar met één of meer kinderen r; 3°) aan hem, die, wanneer zijn klas in aktievon dienst treedt, een broeder als militioplichtigo onder do wapens heelft 4°) aan des Berst ópgoroepené van oen gezin met ten minste vijf kinderen in leven r; 5°) aan Kern, die ön'derwijs-, studio-' of leerbelang kan doen gelden 6°) aan hom, dio onmisbaar is in een landbouw-, nijverlieids- of handelsbe- drijf, voor eigen rekening of voor die zijner ouders Art. 10. b) "Wordt van den dienst in vredestijd ontslagen, zoodra hij op houdt te ibehooren tot eene van do laat ste zes lichtingen, de miiitieplichtige die bij beslissing van den militieraad zijne laatste drie uitstellen hoeft bekomen 2") als oudste zoon, onmisbare steun zijnor moeder, weduwe met ten minste vier kinderen ten hare laste 3°) als onmisbare steun van een of meer ouderlooze broeders of zustere van minder dan dertien jaar. Art 47. c) De gehuwde militie-, plichtigen, de oerst opgeroepene van een gezin met vier kinderen en de militie- plichtigen behoorendo tot ©en gezin met ten minste vijf kinderen,hebben de vrije keuzo van het wapen en wofden in gar nizoen geplaatst in de etad of, is zulks mogelijk, nabij de stad waar hun gezin verblijft, mits eene eenheid van het wa pen waarvoor zij geschikt bevonden werden, in deze lokaliteit garnizoen houdt. Dit recht kan slechts uitgeoefend, worden in zooverre de lichamelijke ge steldheid van den belanghebbendo en. do vereisehten van do militaire inrich ting hot toelaten. d) In' oorlogstijd, indieu do. omstan digheden toelaten militairen, dio tot do strijdende oenheden béhooron, aan Jret: front te onttrekken en to bostellen voor. de hulpdiensten en voor de diensten achter het front, worden dio militairen-, aangewezen met in achtneming 1") van het feit dat zij kindert-n mochten hebben cn naar het getal do^ 2) van hot feit dat twee hunnerj. broeders, ondor do wapens aanwezig, ten gevolge van. de vijandelijkheden mochten gestorven zijn, <1) 360 voor do kinderen onder do 8 jgi), 210 yoor de kindoreg nader do 8

De Volksstem | 1923 | | pagina 1