27 BEMINDE PAROCHIANEN, *nTï>: Dinsdag Maart 1925 Voor meer dan Vijfhonderd Aalstenaars was de Paschen van verleden jaar de laatste van hun leven. Dit jaar wederom zullen meer dan Vijfhonderd inwoners onzer'stad voor den rechterstoel van God moeten verschijnen en rekening te geven hebben over het kwijten van hunnen Paaschplicht. HOOFDKERK VAN DEK B, MARTINUS, DE DIENSTEN DER GOEDE WEEK Sadevaar! naar Ispar Se mjaardag der wijding ven cardhftal isrsier Nieuwjaarsgiften Engeland en de FloraHën voar den Pans Mm de DsenstpSiehtigea ie bezetting van het Roergebied DE VOLKSSTEM sxïx* Jaargang NUMM8R 73 T-> A fS-H=ST A TT> S CENTIEMEN WEKELIJKS C.53 Tlitgever: J.Tan I-.rprEi.-DE Genpt Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. H4r jpghliciteit buiten UtTrrT AH^Xg^techap Haves, Ad<Af Maxlaan, 13, te Brussel. - Pkee de fa Bourse, 8,Parijs, - Bream's Buildrngs, 6, Lon dre, E. O. 4. H. Rupertos Zon op 5,41 ondor 6,11 Volle Maan den 1 De PAASCHTIJD Herinnert ons den grooten plicht door het yijfde 'gelx>d der Heilige Kerk voorgehouden 3 Gij zult nutten omtrent Pasohen het Heilig Lichaam des Heeren. Krachtens dat gebod zijn alle geloovigen, dié de jaren van verstand bereikt hebben, ver plicht, op, straf yan doodzonde, tot de Heilige Sacramenten te naderen, 'De PAASCHFLICHT verzuimen is gevaarlijk en veïmêïel, 't Is gevaarlijk, want sterft men in dien staat, men is voor eeuwig verloren....,, *t Is pok vermetel, iwant niemand weet, of hij nog een yolgenden Paasehtijd zal beleven, O denkt er wel op na, Beminde 1 arochianèim.., de zaak is allergewichtigst want ziel yerloren, is alles verloren, en ziel gewonnen, is alles gewonnen Vaders en Moeders, Oversten en Meesters, geffênkï uwe Vèranïwotordelijkheid in deze hoogst belangrijke zaak en zorgt ervoor, dat niet één uwer onderhoorigen aan zijnen Paasch plicht te kort blijve En gij, die misschien den weg der kerk verlaten hebt, opent uwe oogen en aanschouwt den afgrond, waar gij naartoe loopt,,,., Ik bid en smeek er u om, keert weder, keert zonder uit stel weder tot het christelijk leven uwer vroegere jaren. En gij, die misschien aan de keten eener naaste gelegenheid van doodzonde vastgebonden ligt, staat spoedig op en rukt u los Hoe langer gij uitstelt, lioe sterker uwe keten wordt; en [hoe grooter de wraak van de goddelijke gramschap zal wezen. Bekeert u 1 terwijl het nu nog tijd is [Welhaast kan het te laat zij 11,.,.^ Vreest niet tot den biechtstoel te naderen Er staat immers geschreven, dat God nooit een rouwend hart zal verstooten, Als een góede Vader, gelijk Hij is, staat Hij bereid om u weder in genade te ontvangen en u den kus van vrede te geven, [Dagelijks zal ik den Heer Bidden, opdat niemand mijner geliefde Parochianen achterhlij- ye. Gij weet allen, dat de Paasehtijd hier begint mei Passie-Zondag en eindigt met Belo ken Paschen, Indien Gij, Beminde Parochianen, mijn herderlijken oproep beantwoordt, zullen deze da gen eene bron zijn van vrede voor uwe ziel, eene bron van geluk .voor uw huisgezin en eene Bron van heil en zegen voor onze dierbare Stad Aalst In die zoete hoop heb ik de eer U allen een zaligen [Paschen te wenschen en U de verzeke ring mijner innigste yerkleefdheid aan jte bieden. 'Aalst, den 25 Maarï 1928- TJw toegenegen Herder KANUNNIK ROELANDTS, PASTOOR-DEKEN, zullen geschieden als volgt 3 DONDERDAG óm 9 ure plechtige Mis. waarna; processie naar 't hoveken om 5 ure Honkere Mettena 's Avonds om 8 ure, Groot Sermoen door 'dedEerw. Pater Thiélemans uit het klooster der «Tesuiten te Leuven. Na het sermoen processie met flambeeuwen en gezang door het volk. Al de manspersonen zijn verzocht er deel aan tg nemen, Een bijzonderen oproep wordt ge stuurd tot den mannenbond van 't H, Hert, VRIJDAG, óm 8 ure 's morgens plechtige rouwdienst, waaronder aanbidding van 't H, Kruis door de priesters en daarna door de wereldlijken Al de manspersonen worden ëf toe uitgenoodigd, 's Namiddags ié 5 uré Solemnele, Kruisweg, 's Avonds om 8 ure miserere, sermoen ég huidelied aan 'f H, Kruis, ZATERDAG te ure, vontwijding en daarfia solemnele Mis. ZONDAG té '4' ure, solemneel Lof waaronder sermoen door dé E. H. Pedant, dioeësa- iie schoolopziener, 's Morgens om Z ure algemeene communie voor den Mannenbond van 't H. Hert. t [Zaterdag avond vertrokken uit de Victoriastatie te Londen, een duizendtal personen, die zich naar leper begaven. Deze reis werd niet aanzien als een toe- risfenreis, maar had gansch het karakter eener bedevaart, naar de graven der ge- em-en velden. De Bngclschen, allen oud-soldaten, zijn via Calais gekomen en brachten den nacht door in de grensstatie Abec- le. Vandaar brachten Zondag morgen au to wagens hen naar het kerkhof van Lissenhoek bij Popoiinghe. iDaar, waar meer dan dniaend .Brit ten en Canadeezcn zijn begraven; werd [«en godsdienstplechtigheid gehouden en hield een protes tan tech geestelijke eene treffende aanspraak. De muziek der Royal Artillery van Londen speelden tmirmarschen. Een bijzondere «rein voerde vervol- pas de Britten van Poperinghe naar 'cpsr, waar zij te 1 uur aankwamen en ontvangen worden door burgemeester Colaert, schepenen Sobry en Vander- meersch en andere overheden. De gemeentelijke harmonie voerde het Engelaoh volkslied uit, waarna de groep de stad introk, tot aan de puinen der hallen en der hoofdkerk, waar de groep uiteenging, om in verscheidene spijshuizen te gaan middagmalen. In den namiddag werd een bezoek gebracht aan a-1 de kerkhoven ih den omtrek. Te 5 uur is het gros der bezoekers via Calais terug naar Engeland vertrok ken. De muziek van de Royal Artillery bleef en gaf te half 6 een concert in de puinen der Hallen. 'Z. E. cardinaal herdacht op Zondag 25 Maart den 17e verjaardag zijner bis- schopelijke wijding. Het was inderdaad op 25 Maart 1906 dat Mgr Mercier, van af 7 Februari aan geduid, voor den aartsbisschoppelijke!! zetel en in hot- consistorie van 21 Fe bruari benoemd, in de metropolitaan- pc.he kerk van St. Rumoldus gewijd werd. Zijne Eminentie heeft in de Norber- tijnsehe abdij van Grimbergen, door eene re tret van acht dagen dezen ver jaardag geheiligd. Te Morkelen werd Zondag morgen dezen verjaardag plechtig gevierd Een ontzaggelijke monigte geloovigen vulde do metropolitaansche kerk. Te half 9 ging Zijne Eminentie tot de palmwijding over en celebreerde een pontificalen dienst. In al de kerken van liet aartsbisdom werden van op den kansel de geloovigen aanzocht hunne gebeden bij die van de geestelijkheid te voegen voor hot wel zijn vaa onzen geerden kerkvoogd. Zondag toekomende, zullen 'de Diensten geschieden volgens de Zomeruur Be Engelscho Hofbouwers on Bloe misten, hebbende uanv waarde geschat de bijdrage der Belgische vakmannen tot het ontwikkelen der Europeesehe Hofbouwkunde cn liebbendo nagegaan niet hoeveel ievor hunne ainjblgenoo- ten van het vasteland de hand aan het werk hebben geslagen ter gelegenheid der vijfjaarlijksche tentoonstelling van Bent, besloten aan de bezoekers der Flo- ralien eene lingelsche afdeehng aan te bieden, waarvan de aanblik in pracht alles overtreffen zal wat als bloemen weelde tot hiertoe te zien is gewoeet. De grootste aantrekkelijikheid der Engelscho Sectie /zal voorwaar de deel neming zijn van een tentoonsteller die, op zich zelf alleen, 106.000 (zeggen honderd duizondj) potjrloemen zal in zenden, met kunst gegroepeerd, onder dewelkte men de meest verdienstelijke, de verscheidenste en de zeldzaamste bloenrOn zal kunnen bewonderen, zooals de Toreador, de Taraan, de Jazz en an dere. Deze vareteiten zullen met de verruk kelijkste rozen, de lieve erwtenbloemen en de prachtigste uivhtdoen e-fwiselen, op 'kundige wijze voorgesteld door den Heer Joh» de meest en-aren en gevier de bloemist uit Londen. Er zullen ook, in het zeer belangrijk lEngelsch compartiment, twee Alpisohe hovingen worden aanjmlogd, waarvoor van nu af 40 ton rotsblokken ter plaats zijn aangevoerd en die door de meest -ervaren Engelsehe rotseuaanleggers zul len worden bewerkt, VIJF EN DERTIGSTE LUST Overdracht der vorige lijsten fr. 123,390.93; Naamloos, Leuven, 100 Superior en Leeraars, Klein Semin., Rocselaro, 350; M. R. Agneessens, Gaerliout, 50 M. en Mevr. Albert Raspoet, 100 Geeste lijkheid der gemeente Wyngene, 100 Dienstmaagden van Maria, id., 100 Naamloos, 100 M. en Mevr. Emicl van Put, 100 J. De Graeve en A. Van der Swalm, Ronse, 50 F. C. F. 8., Mous- cron, 100 M. en Mevr. J. Mansion, 40 Naamloos, 50 Baron Ansiaux, Luik, 100 M. E. de Villers-Masbourg d'Eolayo 50 Naamloos, 1000 Mej. Marie do Laminne, 100 Pour obtcnir du S. C. guérison, 100 Mme Sclioonmaeckers, ch. Bergerstraat, 100 A. E. J., Vielsalm, 5 Un prütre de Tesscnderloo, 20 Ano- nyme, Turnhout, 20 Om den zegen, 20 Intention particuliere, Geet-Reetz, 1 M. L., Brussel, 5 H. D., Veurne, 20 Een Niciiwpoortenaar, 5 H. V. zegen mijn huisgezin, Ilamme, 5 Naamloos, 20 ld., Etterbeek, 20 Ca- pit. de Roodenbceke, Luik, 5 Naam loos,10; Marie-Thcrèse, Ilélène, Amélio et Fernand, 10 Naamloos, 2 X. Y., Tongi-es, 5 Voor de genezing van mijn. zoon Frans, 2 J. Lambert, 10 Naam loos, 2,50 Moj. L., 20 Voor eene ge nezing te hekomen, 20 M. Féron, 5 Mej. C. de Laaninne, 100. Samen fr. 126.433.43 DE WET VAN 10 MAART 1923 De minister van Binnenlandsche Za ken lieeft bevel gegeven de voornaam ste punten van -de wet van 10 Maart: 1923, in al de gemeenten van het rijk, te laten aanplakken en dit. voor 1 April. De wettelijke voorschriften daarin vermeld komen hierop noor 1. De jongelingen geboren in^ 1904 en 1905 mogen- erom verzoeken huu diensttijd met de jaaik>la«een 1923 uit te doen. 2. Onbepaald uitstel wordt verleend aan de eerst-opgeroepen van gezinnen met ten minste zes kinderen, doch dan moet, afgezien van het loon van den dienstplichtige, liet gezamenlijk inko men van het gezin kleiner zijn dan heb dubbel van het minimum-inkomen dab gedeeltelijk vrij van belastingen is ge steld. 3. Al de dienstplichtigen van 1923' en de uitgestelden, ingedeeld bij dezo jaarklasse,mogen om een uitstel van céi* jaar vatbaar voor een vernieuwing, ver zoeken, zelfs om persoonlijke redenen, voor zoover de belangstellende tot een der laatste vijf lichtingen behoort. Verleden week gaven wij reeds eert artikel, een samenvatting van ck> reeks bepalingen der nieuwe legerwet, ten oordeele der leden van groota gezin nen. De aanvragen moeten voor 15 April,- hetzij mondelings, hetzij schriftelijk ge richt worden aan den burgemeester den gemeente, waar de aanvrager ingeschre ven is, indien het een vervroeging van den oproep geldt, aan den burgemees ter der gemeente, waai* zij voor de mi litie ingeschreven zijn, indien het ande re gevallen betreft. Met ingang van 3 April aanstaande» zullen de gemeentebesturen formulieren ter beschikking van de belanghebben den houden, ter invulling, om van do. genoemde vergoeding te genieten. De jonge mannen hebben er du6 be lang hij zich aan te (bieden ten gemeen tehuize (inilitiekantoor) ten -einde in-.-, lichtingen te bekomen en, ter gelegener tijd, dè fomulieren in te vullen. DE COMMUNISTEN DOEN VAN ZICH HOOR EN Naar de Kolnische Zeitung meldt, zijn er te Rofcthauseu al sinds var leden Zaterdag nieuwe communistische 'honderdschappen gevormd. Deze trekken door de straten en ram melen andersdenkenden af. Ook houden zij uitvoeringen op den openbaren wég- Dinsdag kwamen op de markt onge veer 2000 jonge mannen bijeen, voor het moeren deel gekleed in groene kie len, zooals de communisten vaak dra gen. Zij zetten de gebouwen van de miju Dahlbuseh af. 's Nachts rukten uit alle hoeken van Gelsonkirchep. groote en kleine afcte>

De Volksstem | 1923 | | pagina 1