Onschuld zegepraalt De strijd legeR desi fianis! lis Verdwenen sedert 1914 Em wielrijder @p den stag Vijf en twintig jaar onschul Oudheidkundige ontdekking in Sicilië WISSELKOERS BEURS VAR BRUSSEL De slaapziekte in Engeland x Het schrikkelijk ants~®flgeSük te Antwerpen Het proces der Communisten; Ksg eest nnsljseaair Geheimzinnige zaak te Lnik Da! komt er van v/V* blanke slavinnen Verwelkte glerie Erg ante-ongeval te Baesreie Drie-fietsers, inwoners van Oiiaméüx, reden eergisteren de helling van Chax- neux, naar Saint Jean-Sart af. Op zeker oogenblik brak de stuur stang van een der rijwielen door,, met liet gevolg dat zekere Legros, lievig tel gronde werd geslagen en bewnst-loos bleef liggen. Zijn makkei's brachten hem naar een Nabijgelegen woning over, waai' men vaststelde dart de ongelukkige, ten gevol ge van schedelbreuk, op den slag was Het Departement van Justitie van de Ver. Staten heeft bekendheid gegeven aan de tragische geschiedenis A an een' Indiaan, die meer dan 25 jaar onschul dig in de gevangenis heeft gezeten be schuldigd van moord. President Roosevelt, Taft en Wilson hadden hem allen gratie geweigerd. De vrouw van don vermoorde heeft* bekend, dat haar minnaar, die thanai dood is, de misdaad had gepleegd. Dot Indiaan is daarna op vrije voeten ge steld. Hij verkeert, in het gelukkige ge val, dat hij groot profijt trekt uit de petroleumvelden van Oklahoma. Door den Siciliaanscheri arch'eologisfc Dr Gaspare Nieotri zijn te Monte San GiuHano op 10 mijl afstand van Tra pan! de ruines jvan den ternpdl van •Venus Erycina ontdekt. (Eryx was de bude naam van Monte San Giuliano). Deze tempel is een der bekendste van het oude Romeinsclie Sicilië. De belangrijkheid van de ontdekking is hierin gelegen, dat tot nog toe geen zekere overblijfselen gevonden wa ren, ofschoon indertijd onder een mid- deleeuwsch kasteel eenige muren waren ontdekt, welke tot dezen tempel konden hebben behoort. Dit gebouw is waarschijnlijk in Dori- Bchen stijl opgetrokken zooals de mees te Siciliaaiische godentcffnpels yV van 26 Maart Medegedeeld door de Banque Centrale de la Dendre Amsterdam (gulden) 7)9 3/4 tot 729 3/4 .Keulen (mark' 0,065 tot 0,115 Christian*» 331,tot 335, Copenhagen 351 1/2 tot 355 1/2 Stockholm 487 3/4 tot 491 3/4 Geuève 338,— tot 342,— Italië 87 1/4 tot 91 1/4 Madrid 338 tot 342 Londen (pond sterl.) 85,60 tot 86,10 ParijsJ 116,57 1/2 tot 117,07 1/2- New-Yörk(check) 18,35 tot 18,45 New York (kubel) 18,35 tot 18,45 Montreal 17,90 tot 18,10 Prague 52 1/2 tot 56 1/2 van 26 Maart Belgische Rente 3 t. b. Mei 69,— Bmnealandsche Leening 5 t.h. 461,— Interprov. Kasb. 5 t. k. 98 ,30 tot 99,50 Nationale Herstelling 5 t. h, 85,30 Verwoeste Gewest. 4 0/Q 208,— «5 0/0 255 3/4 Schatkistbons 5 jaar, 98,95 Schatkietbons, 10 jaai 95,55 Brussel. 51. h. 1922 92.05 Consolidatieleening 10^,1) Reserveaandeel van de Soc.Gón. 5525.— lingen comjoaunisfen aan, (lid stelselma tig dooi tongen tot schacht I. Zij droiigert met geweld de woning van den directeur Kosten binnen en doorzochten tevens do dienstwoningen van het personeel, die echter leeg waren, daar het personeel van te voren gewaar schuwd was. De communisten zóchten te vergeefs naar wapens. Intussehen had zich personeel op straat gewaagd, dat door de communis ten werd aangehouden, die naar het wachtwoord vroegen. Toen het personeel daarop niet ant woordde, schoten de communisten. De aanvoerder van de bende was een Rus, die op de mijn gewerkt had, doch eenige dagen te voren zijn dienst had opgezegd. Verder behoorden ook plaatselijke leiders van de communisten bot de aan voerders. HET VERZET VAN BERLIJN De instelling van het Fransch-Bel- giseh spoorwegbeheer, heeft den rijks minister Aan verkeerswezen aanleiding gegeven tot het uitvaardigen van een nieuwe verordening .voor het spoorweg personeel in liet bezette gebied. Hierin wordt geeegd, dat deee maat regel in strijd is met het A-olkenrecht en Avordt aan de ambtenarenbeambten en arbeiders der Duitbche rijksspoorwegen verboden de bevelen en onderrichtingen der regie op te volgen of rpet haar samen te werken. Overtreding van deze verordening zal worden gestraft met de zwaarste tucht straffen, eventueel met ontslag, terwijl de overtreders bovendien strafrechtelijk vervolgd zullen worden. De verordening der regie toont aan, zoo zegt de minister A'an verkeerswezen, dat de Franschen en Belgen zonder het Duitsche personeel het .bedrijf nier in gang kunnen brengen. DE VERKOOP VAN DQMANIALE B0S8CHEN De Aerkoop van hout der domaniale bosschen van Hamfoach ed "Wenau bracht 548.700 Belgische franks op. Die opbrengst wordt als bijzonder gunstig aanschouwd. DE VEROOR DEELING VAN PRINS VON LIPPE De Voesische Zei tun g meldt, dat prins Friedrich Wilhelm von Lippe, die dooi- de Franschen werd aangehou den na de betaling van de zeven miljoen boele, welke hem door Hen Franschen krijgsraad is opgelegd, niet in vrijheid ■ïs gesteld. Hij werd nogmaals voor den krijgs raad gedaagd, en ervan 'beschuldigd, ge vlucht te zijn, toen één militaire par twolje hem wilde aanhouden en ver- Volgens geweigerd te hebben, zijn pas te| .Vertoon en. Wegens detzo feiten werd hij veroor deeld tot. acht maanden gevangenisstraf en 500.000 mark (boete. RON D DE BELASTINGBETALING Berlijn, 25 Maart. De minister van geldwezen herinnert aan de straf fen die zullen uitgesproken worden te gen de personen "die hun belastingen, tolrechten, enz., aan de bezettingsover- heden zullen betaald hebben. Die straf fen zijn gevangenis, opsluiting, dwang arbeid, verlies van burgerlijke rechten, enz. HET WERK IN DE KRUPPFA BR IEKEN Dusseldorf, 25 Maart. De Krupp- ïabrieken te Essen heb/ben het aantal werkuren verminderd, met twee op Za terdag en oen op de andere werkdagen. De ïoonen voor de afgeschafte uren worden voor de twee derden uitbetaald. fOM DE HANDELSBETREKKINGEN TE BEMOEILIJKEN Bochum, 25 Maart. rDo dagbladen Van Bochum publioeeren de koersen niet meer van den Belgischen en van 69® VERVOLG. Gedurende mijn ongeluk heb ik ooop- houdelijk gedacht, dat zij boos was en mij dus schuldig oordeelde aan eene afschuwe lijke misdaad, en toch heb ik niet opgehou den haar te beminnen Zij treurde am mij, zij geloofde en vertrouwde mij, en toch zijn wij voor altijd van elkander gescheiden 1 O, Hemd hoe zal ik het verdragen De man snikte hevig en Roza sidderde. In geene jaren heb ik aldus aan mijne smart toegegevon, zegde hij daarna. Ver geef mij, mijn arm kind. Ik ben weer bij mijn zei ven. liet wordt reeds laat... Men zou soms kunnen missen. Ik zal deze gelegen, heid maar laten voorbijgaan van mevrouw Mixtome te zien. Keeren wij terug. Maar wanneer zal ik u v eer ontmoeten, ♦ader Hoe verneem ik wat u gesc'riedt Gij vei blijft vc(rtien dagen op Gharle- "aionl. Op eenen avond zal ik daar in den luin bij u komen. Ik ben in Frankrijk en roeral te Parijs veiliger dan ergens anders. Maar haasten wij ons, Roza. Hij legüo haren arm in den zijne en zij -jingeu langzaam naar huis den Fransehen frank, ten einde de han delsbetrekkingen met de soldaten te be moeilijken. HET «LAGHTOFFER VAN WAHLMARSTEIN Dusseldorf, 25 Maart. De Duit- schcr gisteren gedood nabij Wahlmar- slicin kon nog niet vereenzelvigd worden Al drPeg hij een werkmanspak, toch schijnt hij tot een meer gegoede klas te behooren. Zijn handen zijn verzorgd en dragen geen sporen van zwaren arbeid. E1EN KLEIN SPOORWEGONGELUK Dusseldorf, 25 Maart. Een klein spoorongeluk had te Gerolstein plaats. Een trein uit Koblenz komende, liep op een anderen trein uit Trier vertrokken. Zes spooragenten en drie reiziger-s werden gewond. Het verkeer werd na enkele uren hersteld. V TALRIJKE NIEUWE GEVALLEN In do afgeloopen week zijn in Enge land en Wales drie-en-A'eert-ig nieuwe gevallen van slaapziekte vastgesteld. Hieruit blijkt, dat de epidemie in Groot Brittanie nog geenszins voorbij is. De slaapziekte, schrijft een medisch medewerker van de Times komt in verschillende vormen voor er zijn lich te gevallen van slaapziekte bekend, waarbij het nauwelijks noodig was, dat de zieken het bed hielden. Toch traden hier dezelfde ziekteverschijnselen aan den dag als bij de ernstige gevallen. De slaapziekte gaarfl dikwijls gepaard met groote zenuwachtigheid. DE AANGEHOUDEN AUTOBE STUURDER BEKENT Zaterdagvoormiddag werd de autobe stuurder V. d. W. door den heer onder zoeksrechter MecheJvnck langdurig on dervraagd. Men weef dat V. d. W. volhield niet langs de Brederodeetraat gereden te heb ben. In tegenwoordigheid gebracht A'an meerdere getuigen die V. d. W. formeel herkenden, bleef hij niet langer looche nen en bekende inderdaad Ifbfc voorwiel van den vrachtauto aangereden te heb ben. V. d. W. werd daarna terug naar de ge/vangenis der Begijnenstraat gebracht. LENINE EN TRÖTSKY CORRES PONDEER EN IN HET VLAAMSCH Zondag morgen is uit Holland de verloofde van den aangehouden com munist Polk aangekomen. Deze vrouw behoort tot de Holland- sche communistische groep, waarbij de hier uit het land verbannen Abraham Soep, een Israëliet, de leider is. Zij ie te Borgerhout bij de ouders van Polk afgestapt en reisde rond den mid dag naar Brussel door, in de hoop, zeg de zij, Polk in de gevangenis te kunnen spreken wel zal zij ook voor doel hebben de aanhangers te Brussel te ont moeten, en dat maakt de tegenwoordig heid dezer vrouw in Belgie zoo bevreem dend. Soep is de vertrouweling van Trotsky, die overigens eene voorliefde voor Ant werpen heeft, vermits hij hier studeerde aan het Hooger Handelsgesticht. Men zegt dat hij in den laatsten tijd verschillende mededeeHngen over de Belgische gebeurtenissen naar Holland zond. Het is merkwaardig vast te stellen dat Lenine en Trotsky, die te Luik woon den in 1896 en te Antwerpen in 1903, volkomen goed Vlaamsch schrijven en al hunne modedeelingen A'oor Nederland en Belgie zijn in onze taal opgesteld. Onderweg spraken zij fluisterend Roza rerhaalde Tan hare ontmoeting met graaf Beaucourt, van zijne trouw en zijn vertrou. wen in haar, in weerwil dat de schiju legen haar getuigde. Zij waren aan bel hui* gekomen. Het licht scheen nog door de vensters van het salon. Roza drong tegen haren vader aan toen hij in het struik ge w2S sloop en in hel salon keek. De gasten hadden zich reeds naar hunne kamers begeven, alleen mevrouw Mixtome en mevrouw Bienjour bleven nog in de zaal. Zij stonden aan den schoorsteen en het volle lioht viel op het achoone gelaat der vrouw van Alexe Mixtome. De blikken van den banneling schoten stralen, zijn gelaat was bleek, terwijl zijne lippen op elkaar klemden. Zijn zonderling gelaat joeg Roza schrik aan, en zij klemdo zich bevecd aan hem vast hij zag echter niet naar haar en bad haar op dit oogenblik niet vergeten. Zijne eclitgenoote, die hij lang geleden verlaten had, zag hij nu weder Zijn hart klopte stormachtig ais wilde het bersten, ter wijl zijne oogen vast op haar gericht waren. Hij had door de venster in do kamer willen dringen en zich aan hare voelen willen wer pen om daar te sterven. Roza stond naast hem. Zij waande bet Naar verluidt is een imA-oner van Me- ehelen, M. Callewaert, in bezit van een schilderij, die 'Lij zich in 1920 heeft aangeschaft, bij een verblijf in Frank rijk, tegen een geringen prijs bij een oucl-kleerkocper, te Parijs. Thans zou blijken,, dat de schilderij een produkt is van Rembrandt, den groeten Neder- landschen meester der XVIIe eeuw. Het doek stelt voor de doop van Christus in de Jordaan en is 99 cm. op 57 cm. groot. De h. Cockx, deskundige te Antwer pen, heeft de schilderij onderzocht hij heeft vastgesteld, dat ze de handtee- kening draagt van den meester. Het meesterstuk zóu afkomstig zijn A-an de A'erzameling van een Engelsch- man, die, om een speelschuld te vol doen, zich verplicht zag het te verkoo- pen. Thans zou het doek zoo wat twee tot drie miljoen waard zijn. Aan de quai de Fragnée, te Luik, stortte een onbekende zich in de Maas en slechts één persoon was ooggetuige daarvan. Voor de onbekende in het wa ter was gesprongen, had een zekere Mau- rits L... heni, op de kade, zien twisten met een ander man. In de kleeron van den wanhopige, die hij uitgetrokken had alvorens in het water te springen, vond men wat geld, een trambiljet Luik-Seraing en de foto van een 25tot 30-jarig manspersoon. Kort daarop verscheen de man, waar mee de verdronkene getwist had, op het politiebureel, waar hij -verklaarde dat de verdronkene een zekere Lambreeht zou zijn, die te Ougrée woonde. Hij bekende ook met Lamibreehts te lvebben getwist en vuistslagen met hem te hebben ge wisseld. De redenen van den twist kon men echter niet te weten komen. Het onder zoek Avordtfc ijA-erig voortgezet. (Zaterdag nacht vond de politie in de Canters teens traatte Brussel een smoor dronken persoon liggen. Toen hij op zijn pas kwam beweerde hij eéne som van 42,000 fr. ontstolen te zijn. 'Ziehier lioe de man zijn avontuur vertelde Joseph De Vos, 36, jaar oud1, taalman van beroep, wonen'de te Edingen, was Vrijdag avond te .jjrpasel aangekomen, Hij was voorzien van eene som van '40.000 frank, in yjjn portefeuille en drager eener valies met allerhande arti kelen, ter waarde yap 2000 fr. Zijn voornemen was naar Duitseh- land te gaan óm er dgn markenhan- del te doen. Pas aan gekomen^ wam hij op liet on gelukkig gedacht! jb'innen te (gaan in een caféken der Frankrijkstraafc, waar hij ATroeger gewoon was te komen. Hij ontmoette er verscheidene personen, met dewelke hij 'begon te drinken. Van dien oogenblik af herinnert hij zich niets meer. Het feit is dat, fcoen de agenten hem in de Can tersteenstraat vonden liggen, niet alleen zijn porte feuille en valies waren gaan vliegen, maar dat zelfs rijn horloge en ketting, zijn eenzeiviglïcidskaart en zijn geld beugel verdwenen waren Bovendien was l>ij redelijk erg ge wond aan het hoofd en die wonden schijnen veroorzaakt door een snijdend tuig. De politie-offic'ier. /van dienst, M. De Herdt begaf zich met den 'taalman naar het caféken, maar de baas zei dat De Vos, na gedronken te 1 ïebben met on bekenden, met deze vertrokken was. Men gelooft da<t die onbekenden hesn verder dronken hebben gemaakt, of wól een slaapdrank in zijn glas gegoten nauwelijks te ademen, maar een gevoel vaa onbeschrijflijken angst beting haar toen zij dacht aan de mogelijke ontdekking Tan ha ren vader. Mevrouw Mixtome was in gesprek met mevrouw Bienjour en natuurlijk liep dit over Roza. Zij hadden het over het voorgevallene lij het kroqoetspe', eu de oude dame deed haar best ©ra mevrouw Mixtome te doen he grijpen dat zij ongelijk had. Waar is juflrouw Lepage vroeg zij eensklaps. Ik geloof op bare kamer. Men kan toch niet aannemen dat zij langer hier blijft dan hel noodig is. Zij is niet naar hare kamer, mevrouw. Ik zag haar een uur geleden da deur uitgaan e.i zij is nog nut teruggekeerd. Eugenie wierp eonen blik op de pendule en verbleekte. Het is reeds te laat om nog buiten te zijn, zegde zij. Ik zal iemand zenden om haar te zoeken. Zij mocht eens een ongeluk ge kregen hebben... Of een afspraakje hebben met graaf Beaucourt, zegde mevrouw Bienjour boos aardig. èlevrouw Bienjour, ik wil zulke ver dachtmakingen niet hooren, ook niet van u.? zecde Eusrenie. Ik aeu mijn leven te pand„ hebben1.' Zij zullen hem dan, op eene afgelegen plaats totaal uitgeschud ,en vervolgens in de Cantersteensfraat neer gelegd hebben. Hefc onderzoek over die zonderlinge zaak duurt voort. De Volksbondscommissie Aroor de be scherming van vrouwen en kinderen, Avelke thans te Genève bijeen is, heeft zooals gemeld, besloten, samen te Aver- 'ken met het In tea-nation aal Arbeidsbu- reel, ten einde in het bijzonder de be scherming van vrouwelijke emigranten in de havens beter in te richten. In de hiertoe ingestelde comrnis?ie zijn de Vereenigde-Staten, Italië, Japan en Uruguay vertegenwoordigd. Voorts heeft in de commissie zitting een gede legeerde der Jood9che Vereeniging voor de bescherming van meisjes. Met de officieren en manschappen van vijf slagschepen in parade langs de borstwering terwijl de muEiek van de Maryland- The Star Spangled Banner speelde en haar kanonnen het nationaal saluut gaven A'an 21 schoten, ontving Donderdag, naar de correspondent van de Times te New-York aan zijn blad meldt, het slagschip Jowa haar genadesteek bij de manceuvers van de Stille Oceaanvloot en werd hert: door de 'kanonnen van de Misrisippi naar •den kei dei- gefconden. In 75 vadem water, liaar zijden door boord met kogelgaten, de opbouw ge heel Aveggeeehoten rust het schip, dat 25 jaar geleden in den slag van San tiago de oogappel was Aran de Ameri kaan sche vloot.,, ja bestevaer Bob Evans' schip. Toen de Spaansclie schepen de haven van Santiago uitvoeren viel de Jowa or achtereenvolgens vijf aan en maakte hen Aveeriooe. De Missisippi viel de JoAva het eerst aan met dun gefmantelde gra naten op een afstand van negen mijl en maakte vele treffers. Daarna schoot de Missisippi negen salvo's af met ide gewone .dienstmunitie en met door borende granaten. Zes projectielen tref fen de Jowa die reeds slagzijde had, Het schip sloeg om en zonk. Daagss na dó intrede der Duitec-hers te Namen en toen de door hen aangesto ken brand (te Groote Markt vermelde, verdwenen M. Remain Ouypers én zijné vrouw, Marie Goyette, houders van het Café de l'Univers Men zocht in de puinen van hun af gebrand huis .vruchteloos naar hunne overblijfselen. Nog onlangs heeft men even vruchte loos in naburige puinen gezocht. Men besluit dat zij beiden moeten vermoord zijn geworden door de Duit- schers en dat de lijken werden wegge voerd en ergens begraven. Een auto kwam uit de richting van Mechelen gereden juist toen de kleine D'Hooghe, oud 7 jaar, uit rijn ouder lijk huis kwam geloopen, do autevoer- der deed allé pogingen om een ongekik te vermijden maai' allee was te vergeefs en de kleine kwamr onder het voertuig terecht. De ingezetene voerden seffens den gekwetste naar het huis van Dr De Boeck, waar hij de eerste, zorgen ont ving, en vervolgens naar de kliniek van Zele waar men de kleine een been heeft moeten afzetten. willen atell n voer de deugd van Reza, en ik ken graaf Beauecurt te good, om te ma gen denken dat kij een geheime bijeenkomst met zijne verloofde sou zeeken. Geloof mij, Eugenie, ik heb het bij bet rcohtje eindje. Maar waar blijft zij Ik zal eens uit het veneter kijken of ik haar zie. Zij giag oaar het veaster waarvoor Reza en haar rader stondeo, die niets van het ge sprek gehoord hadden. Vader, fluisterde Roza, gij moet gaan. Mjaheer Lepage sehrikte als uit eenen droom op, wierp nog eenen bhk ep zijne eohtgenoote en sloop toen weer ia de strui ken weg. Ik moet hare taal nog eens hooren, mompelde bij, ik ben terug 0 vader, gij zijl hier niet veilig. Ver laat Frankrijk 1 Ik ben nergens zeker. Iedereen kan de hand tegen mij opheffen. Maar de hemel is rechtvaardiger dan de menschen. Zie, zij komt aan het venster. Nood, het ia mevrouw Bienjour, zij kan ons niet zien. Maar ik moet weg men kan mij missen. Ik kan ongemerkt naar mijne kamer gaan. Ik kan u eiken avond op Char- lemont wachten... O, ik ka» wwioi verlaten I Jean Piron beeft u in gerieseü rerv^gt u wellicht. Buloof mij dat gij u onkenbaar zult maken. Zij ii aren verder gegaan en spraken zeer zacht. Ik beloof het u, zegde Lepage. Laat ons thans scheiden, Roza. De hemel zal ons niet verder beproeven dan nu reeds geschied is. Vaarwel, mijn kind. Hij sloot haar aan zijn hart en bedekte haar met kassen. Toeu liet hq haar los en verdween. Roza keerde naar het kasteel terug. De deur was nog open on de gang stralend ver licht. Nauwelijks had het meisje eenige schreden gedaan of eene gestalte kwam van achter eenen boom te voorschijn, en trad haar in den weg. Reza's hart dreigde te barsten. Deze gestalte was mevrouw Bienjour. Heb ik u eindelijk op heelerdaad be trapt riep hare vriendin zegepralend. Mijne verdenking was dus wel waar. Volg mij naar het salon, juffrouw Lepage, en verantwoord oiw gedrag tegenover de edele vrouw, die gij zoo schandelijk bedrogen hebt. Kom, het our van uwe ontmaskering is geslagen Eer Roza zich van haren schrik hersteld had, greep mevrouw Bienjour haar bij den arm en leidde haer naar het salon. Eu&enip MhRpst» er langzaam op en

De Volksstem | 1923 | | pagina 2