28 Woensdag Maart 1925 Eeno aanspraak van Z. H. de Paus De 50e verjaring van Lourdes-Oosiakker in den Ministerraad Het Belgisch Staatsblad Krietieke toestand in DnHsehland Het kuweüjk van prinses Yolanda Katholieke geestelijken ter dood veroordeeld in Rusland Het draadloos station te Ruiselede De veeprijskamp te Brussel De Koning Do bezetting van het Roergebied Mevrouw Sarah Bernard! is overleden Diefstallen op de goederen treinen en in da statiën XXIX* JAARGANG NUMMBR 73 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Var Nuffkl-De Genbt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Lnndres E. C. 4. H.Gontran Zon op 5,38 ond#r6,13 Volle Maan den 1 Van heden aff stillen enze verkeo- pers geene zinken stukken va» 0,25 fr. meer ontvangen. Gezien de aanhoudende ati}giag Tan den prijs van het papier, en om oab toe te laten aan onze terkoopera eene leonarprhooging toe te staan, zal De Volksstem te rekenen van 1 April aanstaande 10 centiemen per nummer verkooht worden. Hier volgt de aanspraak, gehouden door Z. H. Paus Pius XI, bij de af kondiging der dekreten nopens de Za ligverklaringen van Zuster Tkeresia van het Kindje Jesus en van don eer- biedwaardigen Garicoits. Wij danken het zeker aan de be scherming van Onzen beminden en geëerden patroon, den H. Jozef, dat de Heer Ons die tweevoudige, zuiver geestelijke vreugde vergunde, die ons hier thans vereenigt. Wij hebben eenerzijds de kleine eerbiedwaardige Theresia van het Kindje Jesus, die op wonderbare wijze zoo spoedig de eer der altaren ver wierf anderzijds den eerbiedwaardi- gen Garicoits, die baar even spoedig op den zelfden w eg is gevolgd. Waar lijk, heden zou de H. Augustinus vra gen Wat wil dat alles zeggen Wat beteeker.t die bezorgdheid en, wij zouden bijna zeggen, die heilige haast van God om deze dienaren te verhef fen Zeker deze beschikking van de Voorzienigheid moet eenige beteeko nis hebben Welke is derhalve de be- teokenis van dit goddelijk werk Misschien heeft God in deze voor beelden een loiddraad willen geven,en een leering, bijzonder geschikt voor den tijd, dien wij doorleven. Is niet onze. tijd gekenmerkt door de snelheid der gebeurtenissen, die elkander afwisselen We zien het im mers dagelijks, dal mannen, eerst groot in aanzien, eensklaps tot eenen nederigen staat worden teruggebracht en omgekeerd,*mannen, die een nede rige positie innemen, zien we eens klaps tot eer en aanzien opklimmen. Waarlijk thans, kunnen wij het woord van den ouden dichter herha len, dia de menschen beschreef in hun voortdureiuleontevredenheid over hun eigen lot en in hun zucht naar grootheid en in hun afgunst over het lot van anderen. En het is de onte vredenheid over hun eigen lot, welke oorzaak is van zooveel naiever, on- eenigheid en verwarring. l)e menschen hebben derhalve een licht noodig dat hen leidt. Het past hier in herinnering te brengen den grooten christeliiken schrijver, van wien we het halve eeuwfeest bin nen kort vieren hij zegde, dat het een eenig voorrecht van onzen heili gen godsdienst, van het katholiek ge loof is, dat het tot taak heeft, ons in alle omstandigheden van het leven voor oogon te houden een leiddraad, een oplossing van alle vraagstukken, een oplossing die ons leert, niet alleen hij wi„ze van spreken, maar in werkelijkheid van de nood een deugd te maken. i En zie, het is de eerbiedwaardige Garicoits die ons in zijn nederigheid tot voorbeeld strekt, en ons leert te vreden te zijn in alle omstandigheden van hot leven. Wij zien hem als armen knaap van liet platteland, vervolgens als knecht, dau als student, als priester, als medehelper in de zielenzorg, als leider en leeraar in de wetenschap, die tot voorbereiding dient voor den dienst van het altaar, als geestelijken leidsman en eindelijk als stichter van een orde van religieuzen, weldra over alle doelen van de wereld verspreid. - Eu heel zijn leven leeri ons de eerbiedwaardige vooral twee dingen. Vooreerst n do christen in ailo om standigheden van liet leven zich tan en moet heiligen zooals de H9er het voorschreef, toen hij zegde Zijl tieikk, zooals de Vader, i in de.i hemel is. Vervolgans dat da wijze, om ons te heiligen, dia is, walke God elk nor, elk oogenblik van het leven van ons vraagt. Schitterend komt dat tot uiting in het leven van den eer- biedwaardigen Garicoits, zooals thans bevestigd wordt door liet oordeel der Kerk. Er wér&eS groote toebereidselen ge maakt olm in den loop van aanstaanden Zomer, met grooten klister de 50e Ver jaring te vieren van het vermaard en volksgeliefd heiligdom van O. L. Vrouw van Lourdes te Oostaeker. De godsdienstige jubelplechtigheden zullen officieel aanvangen, op Zondag 29 April om 6 ure 'q avonds, en hoofd zakelijk bestaan in een plechtig lof met sermoen, processie naar de grot, elek trische verlichting der grot, der kerk en omgeving. De .bewoners der wijk hébben beslo ten tot eene algemeene versiering van gevels en vensters, die veel zal bijdragen om de feestelijkheden luister bij te zet ten, die verder van Mei tot September elkander zullen opvolgen. Nooit wellicht zal Ooetacker zulken volkstoeloop uit alle hoeken van het ka tholiek Belgie hebben gezien als in den loop der eerstkomende maanden. De diocesane bedevaart zal waar schijnlijk plaats hebben in September, en zal samenvallen niet de inhuldiging van een nieuw monument, op te rich- te op het plein voor 'de kerk en dat zal bestaan uit een vast altaar voor de gods dienstige plechtigheden in open lucht. Dat altaar in marmer zal geplaatst we zen onder een sierlijken troonhemel, bekroond met een prachtig beeld van het Heilig Hart. f Zooals men weet zullen omhalingen gedaan worden in al de parochiën van het bisdom ten einde de hoog oploopen- de kosten te dekken. Binnen kort zal een hooger Bescherm- komileit saamgesleld worden,' waarvan wij de namen zullen bekend maken. De leden van het inrichtend komiteit verhopen, dat alle geloovigen en katho lieke organisaties om strijd zullen wed ijveren, opdat de betoogingen van kin derlijke godsvrucht en erkentelijkheid jegens de A'llerh. Maagd, waardig wezen van de weldaden, zegeningen door onze hemelsche beschermster sedert eene hal ve eeuw te Oostaoker zoo overvloedig geschonken aan de on gelukkigen en aan gansch het Belgische Volk, De ministers vergaderden onder voor zitterschap van M. Theunis. Na kennis te hebben genomen van de laatste rapporten betrekkelijk de be zetting van den Ruhr, hield de Raad zich verder bezig met het onderzoek van het wetsontwerp op de verdeeling der olectricifcoitekracht, wetsontwerp dat eer lang aan de Kamers zal worden onder worpen. Verder besprak hij verschillende be stuurlijke zaken, onder anderen die der begrootingen. kondigt de voorwaarden af der terugbe taling van do Schatkistbons 4 1/2 L h. op zes maanden gediskonteerd Terugbetaling aan pari, zes maan den, dag voor dag, na den datum der uitgifte, in al do agentschappen der Nationale Bank, welk de plaats der uitgifte ook weze. Om zich tegen alle verlies van intrest te behoeden, moeten de dragers hunne bons aangeven, ter terugbetaling of ter vernieuwing op den vervaldag, in een agentschap der Nationale Bank. Her-diskon icoring Wanneer de bons nog slechts 90 dagen of minder dan 90 dagen duur hebben, kunnen de dragers er de terugbetaling van bekomen in het ministerie van financies (Dienst der Schatkistbons, 15a Berlaimontstraat te Brussel), met aftrok van den in temt wel ke nog te loopen overblijft, berekend r n 5 t. li. per jaar. De terugbetaling hor gediskonteerde bons wordt ge nu i vijf dagen na den datum der neer ging van de bons in heb ministerie van financies. -1 HET GEVAL DER ULTRA-NATIO NALISTISCHE PARTIJ IN DUITSCHLAND Berlijn, 21 Maart. Het verbod te gen heil (bestaan der ultranatdonalisti- sche partij in Duitschland uitgesproken heeft beroering gebracht in de Beier- sche reactierangen. Zondag kwamen uit Berlijn, Nuren- berg, Regensburg ön Augsburg antise mieten in diebtien drommen, en dragen de oen ijzeren stormhelm, te Munehen toe. De stad geleek wel een kamp. Oefe ningen werden op vier plaatsen der stad uitgevoerd. Een der oefeningen eindigde met een tocht door de stad, met muziek voorop. Men heeft den indruk dat de ultra- nationalistische partij andere plannen voerde, maar dat het krachtdadig optre den der Pruissische regeering de uitvoe ring ervan belet heeft. •De Beiersche nationalisten-socialisten beschikken over veertig centuries in ba taljons gegroepeerd. Hitler had bevolen zich gereed te houden voor eene sociale onderneming. De veiligheidspolicie en de rijksweer waren het eens met die stormtroepen samen te gaan. Gisteren nog had Hitler verklaard Wij willen niet een parlementaire par tij wezen, maar een stormleger dat Duitschland van het parlement en van de misdadigers van November 1918 verlossen moet. De houding van de Beiersche regee ring lokt te Berlijn heftige protesten uit. M. de Gerlaeh merkt op dat Wurtem- 'burg al even reactionnair is als Beieren. Nitter heeft reeds 13 lokalen-groepen in Wurtemburg ingericht. De machtig ste van Stuttgart telt 1300 -leden. In zekere steden als Geieungen telt soortgelijke groep. 700 leden. De ultra nationalistische afgevaardig den bij den Rijksdag, zouden aan den minister van binnenlandsche zaken een protestbrief 'togen het -genomen besluit gezonden hebben. Zij eischen buitendien de oogenblik- kelij-ke in vrijheidstelling 'diegj gevan gen genömen ultra nationalisten. #t Is den 7 April aanstaande dat het huwelijk van prinses Yolanda. van Sa- vooie met graaf Calvi di Bergolo in het Quirinaal, te Rome, zal ingezegend wor den. Het burgerlijk huwelijk zal plaats hebben in de groote zaal der kroonluch ters, vroeger der Pausen, die in het Qui rinaal hun zomerverblijf hielden. In de groote gebeurtenissen van 't fa milieleven van het Italioansch vorsten huis, hoort het den eerste minister het ambt waar te nemen van officier van den 'burgerlijken stand. Het zal bijge volg (M. {Mussolini zijn die, voor de wet, de dochter van koning Victor Em manuel III met graaf Calvi di Bergo lo zal verbinden. Van dat oogenblik moet de prinses verzaken aan den titel van koninklijke hoogheid en de er aan verbonden voorrechten. Het kerkelijk huwelijk zal gecele breerd worden in de Paulijnsche kapel, in het koninklijk paleis, welk gebouwd werd op last van Paus Paul V. Ton tijde dat de Pausen nog liet Quirinaal be woonden, was de Paulijnsche kapel dat gene wat de Sixtijnsche (kapel heden is in het Vatikaan. Sedert de Italiaansche regeering bezit genomen heeft van Rome en het Hof zich gevestigd heeft in het' Quirinaal, werd do Paulijnsche kapel niet hero pend voor den-.leerediienet. Indien Ier eerlang een godsdienstplechtigheid zal kunnen gevierd worden, zonder den ban der H. Kerk voor gevolg te hebben, 't is dat de geestelijke overheden het non possumns niét zullen uitgesproken hebben. Dit 'bewijst dait de betrekkingen tus- schen het Vaitikaan en het Quirinaal een tijdperk van entspanning ingetre den zijn. In zekere middens wordt dan ook reeds bevestigd, dat het kerkelijk huwe lijk wel zou kunnen ingezegend worden door ren prins der Kerk. Die meening kan slechts onder alle voorbehoud ge geven worden. Moskou, 26 Maart. De Roomsche metropoliet van Petrogrado, Mgr Cie- plak, is door de revolutionnaire recht bank ter dood veroordeeld, evenals Mgr Budkiewice. De andere beschuldigde priesters zijn veroordeeld tot 10 of 3 jaar gevang. Dé inrichting van het draadloos sta tion <te Ruiselede zal twee jaar duren de werken zijn reeds begonnen. Er zul len acht pijlers, 275 meter hoog, wor den gebouwd, onderling op een afstand van 400 meter. Van dat station zal, zoo als wij reeds vroeger meldden, recht- streeksch kunnen getelefoneerd worden naar Amerika en Belgisch Kongo. Het is de os van M. Thirifay, van Aimay, wélke den eéreprijs {behaalde. Hij weegt 971 kil. en is verkocht aan een beenhouwer van Nsunen. Het was de minister die aan den gelukkigen kweeker de eeremedalie overhandigde. Verleden jaar waren er 308 beesten tentoongesteld, dit jaar 399. Z. M. de Koning zal heden naar Italië vertrekken, om de Koningin en prins Leopold tegemoet te reizen, die uit Egypte naar Belgie terugkeeren.- HET WAARBORGEN-VRAAGSTUK De Echo de Paris drukt op het belang dat er, voor Frankrijk en Belgie verbonden is aan de Rijnlandséhe spoorwegen, wanneer, eens dat de ver goedingen zullen betaald wezen, bet er op aan zal komen waarborgen te ont vangen. Het blad meent dat het beheer der Rijnlandsche spoorwegen door een Fransch-Belgische regie, die geleidelijk 'zou versmelten tot een internationale maatschappij met overwegenden Fran- schen en Belgischen invloed, ons hoe genaamd niet de beschutting van den Rijn in geval van een Duitschen over val verzekert, want Duitschland wiens troepen zich op 50 kilometer afstand zouden berinden, zon er zich gemakke lijker kunnen van meester maken dan Frankrijk en Belgie, wier troepen bin nen de wettelijke staatsgrenzen zouden In geval van een Duitschen aanval, zouden Frankrijk en Belgie gemakke lijk moeten kunnen mobiliseeren, op den linker Rijn-oever. In andere woorden die linkeroever zou niet alleen moeten gedemilitariseerd worden ten nadeéle van Duitschland, •hij zou ook door middel van strategische spoarweglijnen door ons moéten kun nen benuttigd worden. EEN GEWICHTIG DEBAT IN HET LAGERHUIS OP HANDEN 'Londen, 25 Maart. Er wordt, tegen Woensdag a.s. een gewichtig debat in het Lagerhuis aangekondigd. Generaal Spears, die onlangs met travaillistiscbè afgevaardigden naar Frankrijk is gegaan, zal, naar men zegt, demilitarisatio van Rijnland en plaat sing van dat gebied onder toezie)it van den Volkenbond voorstellen, en Bonar Law zal den ondervragers van ant woord dienen. STINNES BEVINDT ZICH TE ROME Rome, 25 Maart. Stinnes is 10 Ro me aangekomen. Volgens de bladen heeft hij eerst gepoogd, zijn incognito te bewaren. Hij moet reeds met ver scheidene Amerikaansche gedelegeerden in aanraking zijn geweest. Stinnes zou zijn intrek hébben geno men in hetzelfde hotel, waar de hoer Books, voorzitter der AmerikaansGhe de legatie bij de Internationale Kamer van 'Koophandel, en de heer iQiémentel, voorzitter der Fransche delegatie ver blijven. Op 1 April zullen zeven werven voor het wegvoeren van ookes in uitbating zijn. Te Rheinbaden eri Schlaghel iind Eisen zijn alweer twee werven ingericht geworden. Parijs, 26 Maart. Mev. Sarah Ber nards is beden avond te 8 ure overle den. Zij werd in 1844 geboren. In 1862 debuteerde zij in de Comedie Fran$aise in Iphigenie Te tien minuten na drie ure, ont waakte Mev. Sarah Bernhardt Haar omgeving ontbood een priester, een on derpastoor der parochie van St. Fran cois de Sales, die bij hoogdringendheid bij het sterfbed werd toegelaten. DE LAATSTE OOGENBLIKKEN Om 7 1/2 ure, verklaarden de genees- heeren, die het ziekbed niet verlaten hadden, aan de dagbladschrijvers, clTit- de kranke meer en meer verzwakte, doch dat zij, indien er zich geene ver wikkelingen voordeden, toch nog den nacht zou (kunnen doorbrengen hebben. Om 7 ure 45 kwamen M. Maurice Rostand en Mev. 'Edmond Rostand in de woning van Mev. Sarah Bernard! aan. Zij werden dadelijk naar de kamer geleid waar de zieke lag te zieltogen. Deze kamer was eene plaats op de eerste verdieping, uitgevende op den Boule vard Periere. Het venster stond half open en men hoort het rollen der zware auto-camions op den steenweg. M. Arthur Meyer was de laatste per soon, die een bezoek kwam brengen aan Mevr. Sarah Bernardt. Hij kwam inder daad om 7 ure 55, doch keerde reeds enkele stonden nadien terug en zegde tot de aanwezige dagbladschrijvers, dat de toestand der lijderes nog verslechtte en hij haar niet had kunnen zien. Op hetzelfde oogenblik werd het ven ster der ziekenkamer gesloten. Dok-tor Marot, dè geneesheer van Mev. Sarah Bernardt kwam dan aan de belangstel lenden verklaren dat Mev. Sarah Ber- nardt in de armen van haar zoon overle den was. De doodstrijd was-rond 5 ure ingetreden, doch de zieke had het be wustzijn verloren. Zij is zachtjes overle den, zonder tot het bewustzijn terugge keerd te zijn.; Over een paar weken hebben wij ge meld, dat te Neder-Eename, een persoon, aangehouden werd, die zich aan talrijke 'diefden (allerhande geweefsels) heeft plichtig gemaakt op de goederentreinen en in de staties. Hét onderzoek heeft er ook toe ge leid, een groot gedeelte der gestolen koopwaren terug te vinden en de ver- helers te ontdekken. De diefstallen op de goederentreinen dagteekenen van in 1921. Het hooger camiteit van toezicht, té Brussel heeft daar een harer beste agen ten, de toezichter M. Dombrecht, mede gelast, die met zijn helder doorzicht en overmoeibaren iever, de plichtigen heeft ontdekt, zooals hij in vroegere gevallen ook altijd gehikte de daders van dieften ten nadeele van het spoorwegbeheer in zijne netten te vangen. Voornoemde itoezichter met mede hulp van den rechterlijken policieoffi- cier van Gent, M. Verdeure, heeft al de dieften ontdekt, gepleegd in den om trek van Oudenaarde, van 10 Augustus 1921 tot 30 December 1922. De plichitige, René Vanderhaeghcn, 26 jaar oud, plafon eerder, geboren en wonende te Neder-Eename, oud-soldaat, had het vooral gemunt op de avonl- koopwarentreinen. De kerel sprong op die treinen, dié gemiddeld met eene snelheid van 20 tot 40 kilometers rijden en sprong er dan af, geladen mét overgroote pakken, terwijl hij in volle vaart was. Van 10 Augustus tot einde October 1921 had hij het gemunt op de treinen die reden tusschen de staties Ronse en (Louise-Mario en Eine en Sijngem. Op 10 en 24 Augustus stool hij voor ongeveer 1000 fr. geweefsels op 8 Sep tember voor 1500 fr. koopwaren op 19 September voor 600 fr. op 23 Sep tember voor 1700 fr. op 3 October voor 900 fr. en op 12 October voor 1300 fr. Op 30 December 1922 stool dezelfde Vanderh. op den trein voor Rooboret een pak weefsels, voor eene waarde van 1800 fr. In de statie van Scheldewindéket, stool hij bij middel van braak en be klimming voor 620.0 fr. velobanden en. ook in de maand December te Antoing voor 600_.fr. koopwaren. Aan dé Belgisch-Fransche grens, in.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1