Onschuld zegepraalt Noodlottige twist te Meehelen Ur, de stad van Abraham De Bende Van -Hoe-YiFsiiijfS de Fr Doodelijk ongeluk te Antwerpen Aanranding in den trein Brussel-Gent Dubbele moord fe Antwerpen grens Onvoorzichtige dief Echtelijk drama fe Kertemark Erg ongeluk te Baisieux Erg framongeluk te Zele Kind verdronken te Hofstade ELECTRICKAM WISSELKOERS BEURS VAR BRUSSEL Juli ^21, stool hij van ceiten voerinans- wageii een' pak, bevattende SO meters tijk, die eene waarde had van 700 Ir. De plichtige heeft al die dief ten be kend en ook do verhelers aangeduid, wo nende te Gent, de eene op de eerste wijk en de andere in de Wondelgemstraat. Ook heeft Vanderhaeghen in den om trek van Oudenaarde een aantal velos gestolen, waarvan het parket van Oude naarde het onderzoek iêveng .voortzet. Twee daglooners, een zekere H., 53 jaar oud, en W. 25 jaar oud, wonende in eon slop van de Zeiestraat leefden se dert geruimen tijd in onmin tengevol ge van een familiekwestie H. en W. zijn namelijk schoonbroeders. Den vorigen nacht kwam W. thuis, toen hij op den drempel zijner woning door H. werd aangerand. W. verdedigde ei oh met een zaklamp, die hij omkneld •hield hij bracht verscheidene slagen itoe op het hoofd van zijn tegenstander, die als zielloos ;ten gronde stortte. De man werd naar het ziekenhuis gebracht in een zorgwekkenden toe stand. De slagen met de zaklamp blaken verlamming te hebben veroorzaakt^ W. is aangehouden. Ook een' prachtige albasten vaas met een ivoren slieren kop is gevonden de stier is de aanbeden hemelstier. Prach tige waterspuwers in de gedaante van onze drogislengapers en lachende vrou wen met rare tanden deen vermoeden, dat de Soemerjers niet ongevoelig waren voor humor. BELANGRIJKE ONTDEKKINGEN In Irak worden telkens steden ont dekt uit vergrijsde en verpoederde eeu wen en even dikwijls staat de huidige menschheid verbaasd over den hoogen trap van beschaving, waarop de oud heid van Mesopotamie zich reeds voor eon 6000 jaren bevond. Van Ur uit, waar tegenwoordig zeer belangrijke opgravingen worden ge daan, kan men tot in de verre horizon nen de weer blootgelegde kanalen vol gen, die op een all er-geniaalste wijze aangelegd moeten zijn, wel 5000 a 6000 jaren geleden. En van datszelfde Ur wist men 3000 jaar terug niets meer af. Toen ontdekte men toevallig in de ruinen van het pa leis van Assoerbanipal in Assyrie, dat te Nippoer archieven begraven moesten liggen over een groote stad uit de oud heid en zij was genaamd Ur of te wel zetel van den nuaangod. Met wat Abraham naliet en wat ver der op te diepen was aan geruchten en berichten over datzelfde Ur, is een vier tal Engelsche geleerden begonnen uit te graven en te vinden. Tussehen 2500 ja ren geleden, dat Darius en zijn Perzi sche horden over Ur heenjoegen, heeft niemand uit nu toe meer naar Ur om gekeken buiten de zoo nu en dan daar kampeerende Bedoeienen. Oyer de Soe- meriers begint men zich een duidelijk beeld te vormen wij weten thans dat toen Abraham Ur verlaten had, een 'tijd van groote moeilijkheden aanbrak voor de stad. En dat Abraham wegging hangt ten nauwste samen met den val van de toen heerschende dynastie te Ur. Het volk, dat de Soemeriers den genade slag toebracht, heeft de ruine overdekt met' nieuwe plaveisels en fundamenten. Wij weten thans, nu we door die laag der overwinnaars heen zijn, dat de Soe meriers bij alles wat op den koop leek, zes getuigen noodig hadden. Een onein dig aantal lijsten met namen en eigen dommen is gevonden. Misschien be vindt zich Abraham's lijst daar ook bij, want hij verkocht zoowat alles, alvorens Ur te verlaten. Verder heeft men thans de dunne gouden blaartjes te bewonderen, welke den dooden tussehen de lippen werden gestoken en een mannequin van harden groenen steen haar voeten zijn prach tig. Het altaar van den maan-god is ook gevonden en allerlei spreuken, die op hem en op den. stad ban del betrekking hadden. Zooals wij gemeld hebben, werden Zaterdag de aanhoudingsmandaten te gen de 31 aangehouden bandieten der bende Van Hoe-Verstuyft bekrachtigd door de Raadkamer te Gent. Het onderzoek naar de misdaden van deze schurken vordert snel. Nagenoeg elke week begeeft het parket zich met eenige bendeleden naar een of andere plaatf, waar een drama, door hen be dreven, weder samengesteld wordt. Verscheidene aangehoudenen legden 'bekentenissen af, die het onderzoek zeer ten goede kwamen. Andere moordenaars of handlangers schijnen nochtans meer te weten dan zij aan de rechters wel willen mededeelen. Andere weer looche nen of weigeren het minste antwoord te geven. Voor zekere zaken is het onderzoek reeds gesloten en over het geheel is het zoo ver gevorderd, dat men over een paar maanden het einde zou mogen ver wachten, indien er niet drie kerels van de bende nog moeeten uitgeleverd wor den aan het Belgische gerecht, namelijk één uit Frankrijk, een tweede uit de Vereenigde Staten en de derde uit Bra zilië. 'Naar men weet vergen de uitleve- ringsmandaten heel wat tijd. Deze ophefmakende zaak, die wel het rekord haalt, wat het aantal beklaagden en misdaden betreft, zal echter vermoe delijk nog tegen het einde van het loo- pende jaar voor de Assisen worden op geroepen. Nochtans zouden bekenteniseen van kere aangehoudenen 'het gerecht nog op het spoor van nieuwe misdaden kun nen brengen, door leden van de bende bedreven, nadat sedert 1921 zekére van hun handlangers ree dB achter slot en grendel waren gezet. Dit zou dan het onderzoek weer rekken. Wat er van zij de speurbrigade hoopt de misdaden van de bende van de eerste tot de laatste te 'kunnen ontdekken. W. S... schielijk door die"vier personen, die hom tot hiertoe niet hadden aange sproken, (aangevallen, ten (gronde ge worpen en zoo erg -geslagen dat hij in bezwijming viel. De aanranders hebben hem zijn geld en brieventescli, bevattende papieren, afgenomen zij moeten te Wetteren zijn afgestapt, want toen W. S... terug tot bezinning kwam, waren de kerels verdwenen. De neusnijper van dei* jongen was took stuk geslagen hij had gelukkig- lijk maar eenige franken op zak, zoodat de .buit niet groot is geweest» Maandaghamidciag, spelend aan de Zuiderdokken, was de 6-jarige knaap August Rousseau, wonende Vlaamsche Kade op een roll on don Nat iewagen ge klommen om er een stuk hout van te nemen. Bij het afspringen, kwam de kleine onder den wagen terecht, waar van een achterwiel hem over het li chaam reed. De geneeskundige hulp werd hem toegediend in het verbandhuis, waar men inwendig© kwetsuren vaststelde. Bij zijn overbrenging naar het St-uiven- berggasthuis was de kleine bezweken. Het lijkje werd naar het doodenliuis der Korte Bergstraat gevoerd. V Zondag morgend was W. S.., wonen de 7e wijk te Gent, met den trein van 10 ure 45 uit Brussel naar Gent ver trokken. De jongeling had plaats genomen in een kompartiment 3e klas en zat geheel iallen tot in Aalst, waar vier reizigers in zijn kompartiment stapten. Tussehen Lede en Cherscarop, werd Mevrouw Mixtome, juffrouw Lepage is een adder, en gij behoort dit feit vast te n ellen. Gij hebt het meisje hier voorgesteld en met u e gasten op ééoe lijn geplaatst liet is uw plicht u ervan te overtuigen, dat gij u.ve gasten niet in aanraking met on. waardigen hebt gebracht. Wanneer zij be wijzen kan niets kwaads gedaan te hebben, wil ik haar gaarne vergiffenis vragen. Roza zag nog altijd zwijgend ter aarde. Ik ben overtuigd dat gij u vergist hebt zegde mevrouw Mixtome. Ik heb haar onmiddelijk bij den arm gencmcn zonder haar een ooèenblik uit het oog te voriiezen riep mevrouw Bienjour opnieuw. Neen, ik vergis mij niet... Ik be merk dal gij niets van juffrouw Lepage kunt hooren of zij moet hel zelve bekennen. Welnu, juffrouw, en zij wendde zich met gebiedend gebaar tot het meisje, hebt gij he den avond niet iemand in den tuin aange troffen, ja of neen Heb ik u geen afscheid van hem zien nemen Roza sloeg l.arc oogun op en Eugenie be merkte nu hoe wanhopig zij was, hare lippen WISSELAGENT PEETERS Fr. EN ZIJN ZUSTER NEERGESCHOTEN Gisteren avond is de 3 Wijk wederom het tooneel geworden een er gruwelijke ra oord. Rond 5 uur ongeveer, k.vam een per- Don in het kantoor van den wisselagent Fr. Peeters, gevestigd Lange Nieuw- straat, 50, binnen, volgens alle waar schijnlijk onder het voorwendsel zaken af te handelen. Hij bood zich derhalve aan bij een der winketten die zich bevinden in lie. kleine bureel. Op dat oogenblik bevonden zich op de binnenzijde der afsluiting de wissél- agent Peeters, gezeten met zijn rug naar winketten gekeerd,' aan een lange schrijftafel, met zijn zuster recht tegen over hem. Voor dat een dezer twee personen zich konden oprichten moet. de boosdoener een revolver op hen gericht hebben, waarmede ihij yior schoten (loste. De wisselagent werd getroffen in de borst en in den hals zijn zuster in de zijde en in de borst. Beiden waren op den e/lag dood. De wisselagent is 38 jaar en zijn zus ter 26 jaar oud. DE DADER OP DE VLUCHT Nadat de misdadiger zijn schelmstuk had volbracht, moet hij zich snel uit de voeten hebben gemaakt. In ieder geval weet niemand een degelijk signalement aan het gerecht te verschaffen. Er was nog een bediende werkzaam, doch deze moest eenigen tijd geleden zijne betrekking verlaten om zijn mili tairen dienst te doen,. Slechts een dame weet aan een der leden van het parket, egn en ander no pens den dader,, di© zich langs de Lange Clarastraat uit de voeten zou gemaakt hebben, mede te deelem Maar het is twijfelachtig of dit zal volstaan om den schelm op. fe sporen. Zelfs de personen die bóven hét bureel wonen konden geen inlichtingen om trent den dader verschaffen. DE DRIJFVEER DER MISDAAD Volgens alle waarschijnlijkheid moet diefstal de drijfveer der misdaad zijn. Echter kan dit nog niet met volle zekér heid worden vastgesteld, daar beide slachtoffers zich alleen met de zaken bezig hielden, kon inen niet nagaan of er iets wordt vermist in geld of fondsen. Wij vroegen aan den vader van de vermoorden of hij geen vermoedens om trent de drijfveer of den misdadiger had. Ook hij kon er niets over zeggen. Vermelden wij hierbij, dat de slacht offers bij den 65-jarigen vader, Oude Vaartstraat, 4, inwoonden. HET PARKET TER PLAATSE Reeds te zeven uur was het Parket ter plaatse, de heer onderzoeksrechter De Cock en griffier Joossens, vergezeld van experten en gerechterlij k fotograaf en beraadslaagden ruim 2 uur veel volk had zich ondertusschen voor het huis der misdaad verzameld. De uitmunten de ordedienst, door de politie ingericht, stond onder de leiding van den heer Mathieu Laporte. 1300 KGR. TABAK IN BESLAG GENOMEN Een zekere Hugne, wonende te Goe- gnres-Chausséel ('Henegouwen), direèf handel in stoffen voor dames- en kinder kleef en. Hij stelde zijn waai- té koop op openbare pleinen, markten en kermis sen. Eergisteren begaf hij zich weer naar de markt van Avesnes, doch aan het tol kantoor te Bettignies onderzocht een be ambte grondig het rijtuig van den han delaar en stelde vast dat er niet minder dan 1300 kg. tabak in verborgen zaten. De stoffen en de tabak werden in beslag genomen en de smokkelaar aangehou den en naar Avesnes gebracht. Zateidag vond men een persoon sla pend, in dein paardenstal van zekeren Nuyens, Berlaarsche steenweg te Lier. Politieopziener Van, den Bempt en agent Leemans brachten den zonderlin gen gast, alsmede het rijwiel dat ne vens hem lag, naar het policiebureel. Bij onderzoek bleek het dat de num merplaat .van het rijwiel afgeleverd werd aan den h. Richard De Bruin, aan nemer, wonende te Lier, Mechelsche steenweg, en dat dezes rijwiel in het tramstation te Broechem, gestolen was.1 De Bruin werd weer in bezit gesteld van zijn rijwiel. De dief zekere Th. J. P., geboren te Zoerle-Parwijs, in 1876, thans gehuis vest to Deurne, iwerd naar jMecbelen overgebracht en opgesloten. VW Dé va dor heeft erge wonden en breu ken bekomen men hoopt hem ;tc red den. De gendarmerie van Roisin heeft da delijk een onderzoek ingesteld en het parket van Bergen werd verwittigd, dat Maandag ter plaats is geweest. Ook de ouders van Bcrnaert, wonende Wondel- gemstraat 94, te Gent, werden Zondag per telegram verwittigd en zijn dade lijk naar Baisieux vertrokken. Zooals wij hoogcr mededeelen, zijn Bernaert en zijne vrouw van Pittem het waren vluchtolingen, die zich t© Gent hadden gevestigd met hunne ou ders. Na zijn huwelijk te Gent is Karei Bernaert met zijne vrouw naar Baisieux vertrokken. Het ongeluk heeft te Baisieux groote verslagenheid veroorzaakt, alsook t© Gent in de buurt der Wondelgemstraat, waar d© famillie Bernaert is gevestigd en die van iedereen geacht en bemind wordt. X openden tich een weinig, maar er kwam geen geluid over dezelve. Er heerschte eene pijnlijke stilte. Eugenie werd bleek. Waarom weersprak Roza deze beschuldigingen niet Waarom verdedigd# zij zich niet tegen dezen laster Juffrouw Lepage vervolgde mevrouw Bienjour, kunt gij het loochenen dat gij in dienst van mevrouw Mixtome zijt getreden om uwe geheime plannen door te zetten Een licht snikken, eene siddering bewees dat deze vraag Roza geheel beroerde. Juffrouw Lepage, zegde Eugenie vrien delijk, geloof mij als ik u zeg, dat ik geene schuld heb aan dit tooneel, Ik ben vast over tuigd dat mevrouw Biehjour zich bedriegt. Mijne oude vriendin schijnt hard en wreed te zijn, maar ik geloof aan den ernst van hare met overtuiging uitgesproken woorden. Niet om mij, want ik wantrouw u niet, maar om u zebe bid ik u mij te zeggen, dat mevrouw zich bedriegt, Gij zijt eene vreemde in Frank rijk en daarom is het niet aan te nemen, dat gij met iemand 7an uwe kennis eene samen komst kunt hebben in mijnen tuin. Roza had zich opgericht. Eugenie Mixtorae hare eigene moeder, scheen liaar rechter te zijn geworden. Zij kon zich nauwelijks weer houden zich aan hare borst te werpen, een beroep te doen oa de liefde der vrouw, waar EEN METSlELAAjR DOODT ZIJN VROUW EN PLEEGT VER/VOL GENS ZELFMOORD Te Kortemark is een vreeselijk dra ma gebeurd. Een zekere Karei Beer- naert, metselaar, twistte dikwijls met zijn vrouw. Menigmaal kwam het zélfs 'tot handtastelijkheden in heit gezin. 'Zondagavond kwam Beernaert opge wonden thuis nogmaals ontstond een twist. Plotseling greep de woedende man een geweer van den muur ©n loste twee schoten op zijn vrouw die dood ten gronde s.tortte.Daarna richtte hij het wapen tegen zich jzelf en verwondde zich levensgevaarlijk. Hij werd onmiddelijk naar het zie kenhuis ite Brugge gebracht, waar hij twee uren later is overleden. Heb parket is ter plaatse geweest. EEN HUIG INGESTORT TWEE DOODEN EN EEN ERG GEKWETSTE Te Baisieux, 'bij Dour, had Zaterdag nacht een erg ongeluk plaats, waarbij twee menschenlevens zijn te betreuren. Het huisgezin Karniel Bernaert, met ser en zijne'vrouw Si don ia Backelandi beiden afkomstig van Pittem, en hun 4-jarig zoontje André, genaamd, bewo nen daar de afhankelijkheden eener hoeve, die bijna in puin vervalt. Zaterdag avond zat het huisgezin aan tafel, toen schielijk een oude balk mid den doorbrak, waardoor gansch het ge bouw instortte, vader en moeder kind onder de puinen bedelvende. Meer dan 7 uren heeft men moeten werken om de ongelukkigen te verlos sen. Toen eindelijk de puinen waren opgeruimd, waren moeder en kind reeds overleden. (Zondag avond, rond 6 ure, kwam de tram uit Zele-Durmen, richting Zele, toen zekere Maurits Vergeylen er wilde opspringen. De tram reed nog al snel. Hierdoor viel Vergeylen en werd hij ©en been afgereden. Het slachtoffer werd door den tram- wachter opgenomen en naar het hospi taal overbracht. Rond 7 1/2 ure werd het been afgezet door de heeren dokters Rubbens en Poot, van Zele. Vergeylen is nauwelijks 19 jaar oud; hij woont te Zele-Durmen. Maandag namiddag, rond 3 ure is het 2 1/2 jarig kindje van M. De Rid der, Hofstade-etatie, op den koer der ouderlijke woning in den waterput ge vallen. Toen men de verdwijning van het mfeiejie (bemerkte ©n opzoekingen deed, kon men nog enkel een lijkje op halen. De droefheid der ouders is hartver scheurend. op zij rechtmatig aanspraak kon maken maar opnieuw was het de gedachte aan ha ren vader die haar sterkte. Zij dacht in welk groot gevaar deze verkeerde, zij dacht dat zijn leven van hare voorzichtigheid afhing. Zij kon dus de beschuldiging van mevrouw Bienjour niet tegenspreken liever wilde zij alle3 verdragen wat er dan ook mocht ge beuren. Het was geene vrees die uit hare oogen sprak, maar er lag een smeeken in te lezen, zgo innig, dat mevrouw Mixtome er pijnlijk door werd aangedaan. Ik kan de beschuldiging van mevrouw Bienjour niet tegenspreken, zegde zij bevend maar ik ben niet onwaardig. Ik ben geene gelukzoekster Geloof mij, mevrouw ik bezweer u, vertrouw mij. Misschien kan ik u eens alles verklaren, doch nu kan ik het niet Mevrouw Mixtome scheen ontsteld. Haar vertrouwen werd eenigszins geschokt. Zij had het meisje leeren kennen met eene har telijkheid, welke zij zelve niet kon verklaren. Dat Roza een geheim bezat, was haar duide lijk maar hoe kon zij iets slechts van haar denken Hare trouwe en oprechte oogen spraken voor de reinheid harer ziel. Zij maakte aan het tooneel sposdig een •inde. Wij zullen de zaak beden avornl niet. verder bespreken, zegde zij ernstig. Roza, ik zal u dadelijk op uwe kamer komen bezoe ken. Zij wenkte met de hand op de gewone vriendelijke wijze en Roza begaf zich zwij gead naar haro kamer. Mevrouw Bienjour, zegde Eugenie ern stig, toen zij met de oude dame alleen was, ik verzoek en gebied u dit voorval voor iedereen geheim te houden. Onze gasten mo gen er niets van welen... Ik zal zwijgen, mevrouw. Het is hoogstwaarschijnlijk dal het meisje de zaak zal ophelderen, vervolgde zij fie man is misschien een onwaardig lid der familie van juffrouw Lepage, en dit bekent zij zeker niet gaarne, Ongetwijfeld zal zij alles verklaren maar gij en anderen hebt geen recht op haar vertrouwen. Wanneer zij mij tevreden stelt, moet gij ook le vreden zijn. Het deet mij leed, Eugenie, antwoordde de oude dame, dat ik u zulk eene diepe smart veroorzaakte, doch ik achtte het mij nen plicht u een bewijs te geven dat hel meisje u bedriegt. Gij zult mij. hoop ik, vergeven, dat ik u leed heb aangedaan. Eugenie knikte en verzocht mevrouw Bien jour nogmaals dringend te zwijgen, waarop dpzo zich terugtrok. Mevrouw Mixtome giag IS DE BESTE KAM 610 DERWERELD 'VW van 27 Maart Mtdtgedeéld door de Banque Centrale de la Dendro Amsterdam (gulden^ Keulen (mark> Christiania Copenhagen Stockholm Genève Italië Madrid Londen (pond sterl.) Parijs 1 Ne w-Y ork(check) New York (kabel) Montreal Prague 685;tot 695,— 0,058114 0,168 1/4 31J,— tót 317,— 331,— tot 335,— 460 1/2 tot 4G4 1/2 318,— tot 322,— 83 1/4 tot 87 1/4 264 tot 268 81,67 1/2 tot 82,17 1/2 115,25 tot 115,75 17,30 tot 17,40 17,40 tot 17,50 17,10 tot 17,30 48 3/4 tot 52 3/4 Tan 27 Maart Belgische Rente 3 t. h. Mei 60,— Brnnenlandsche Leening 5 t.h. <60 1/2 Nationale Heretelling 5 t, h. 85,30 Verwoeste Gewest. 4 0/0 200 112 5 0/0 256 1/2 Consolidatieleening 100,10 Reserveaandeel Tan de Soc.Qén. 5525. Beur» onzeker ten geiolge der brulalo veranderingen in de wisselkoersen. eenige minuten Tol gedachten op en neer, verliet nu insgelijks het salon, ging langzaam den trap op en klopte aan Roza's deur. Deze opende. De roode oogen en sporen Tan tra nen op do wangen Terrieden, dat zij had ge weend. Mevrouw Mixlome zette zich aan den schoorsteen en wenkte Roza tot zich. Dezo ging naar haar toe, knielde naast mevrouw neer en legde haar aangezicht op hare knieën. Eugenie «treek haar door de blonde haren en speelde leeder met de op de schouders han gende lokken. Gij weet dat ik u liefheb, Roza, zegde zij zacht. Eene neiging met het hoofd was Roza e antwoord. Weet gij ook dat ik niets kwaads van u kan denken Ik bedoel dat gij u in eenen nood bevindt, waaruit ik u gemakkelijk be. vrijden kan. Ik heb een recht op uw Ter trouwen, mijn kind, en ik moet dit laten geiden. Wie was de man dien gij heden avond in den tuin aantrolt Ik kan het niet zeggen, zelfs niet aan u, mevrouwriep het meisje, smartelijk hare oogen opheffend. O, mevrouw, als ik kon, zou ik n alles vertellen, maar ik kan niet, ik mag niet |(Vervolgt.)

De Volksstem | 1923 | | pagina 2