Zon da a 1 April Maandag 2 April 1923 ZALIG PAAS6HFEEST PASCHEN! Het uur verandert niet Nieuwjaarsgiften vm den Faas Be wouderen enier eeuw Gjjrceplisg tot workelpea dieast Generaal Jaeqnes Nsg de plechtigheid te Zeehrugge la fcd Russisch moortfenaarshol Erge trambatslng te Seraing Gedeiskleskgsi Ga&rielle Felst Wonderdokter veer 't gerecht Ge Ruhr- en Herstehrraag- slnkken huiszoekingen XXIX* JAARGANG NUMMER 77 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 ÏD.A.C3-2BI_i.A.ID IO CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60— Uitgever. J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST i: Agentschap Ilavas, Addf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dras E. C. 4. PASCHEN Zon óp 8.30 ondsr6,19 H. Theodosïa Zon op 5,28 onder 6,20 Volle Maan den 1 Op vrome christenschar&ri Biedt blijde aan Jesus eer Wilt al uw stemmen sparren Verrezen is de Heer Ons Koning uitgelezen Hij liet het duister grdf De God-mensch is verrezeri; Hij zwaait den Heersckersstafa Welaan, de-herten hooge l De, Heiland wijst de baan Elk mag zijn hopende ooge Vol moed ten hemel slaan Crelccn, gekampt, gestreden Op Jesus godlijk spoor Tot wij voor d'-ecwighedert, Verrijzen in zijn gloor, l, IToudt uw Paschen voor God Want gij gelooft in God. Nu in 't algemeen een Christen die zijn Paschen niet houdt, is als iemand .die in God niet gelooft. Zijn Pa schen niet houden, is geen gods dienst, geen geloof meer hebben 't is aan het gebed en aan God ver zaken 't is leven zooals God niet zoude bestaan. Houdt uw Paschen voor O. L. lieer Jesus Christus. Hij verdient het clie God, die onder gedaanten van brooil en wijn het voedsel on zer zielen werd. Zijn lichaam en zijn bloed die Hij ons als spijs aanbiedt, slachtofferde Hij eens niet oneindige edelmoedigheid voor onze zaligheid. Immers Hij beves tigde onder eed, Hij die de waar heid zelf is Indien gij mijn li chaam niet eet en mijn bloecl niet drinkt, zuil gij het leven in u niet -hebbenHet stoffelijk, leven ge nieten wij gedurende enkele jaren, -doch het ware leven, het Eeuwige 'leven zult gij nooit genieten indien gij uw Paschen niet houdt, omdat gij het goddelijk voedsel dat alleen u dat leven kan schenken, veracht. Houdt uw Paschen, voor de H. ■Kerk. Zij legt u, op straf van doodzonde, het vervullen dezer wet op. Indien gij uw Paschen niet houdt zijt ge geen kind der H Keik, geen goed christen meer. "Dan vergeet ge uw H. Doopsel, uwe eerste Communie, uwe christe lijke opvoeding, de lessen en voor heelden uwer moeder... Ik zal noch tans niet beweren dat gij een ge- loofsverzaker zijt, want, -ik weet het, gij houdt nog van den gods dienst. Doch indien het zoo is, wees redelijk en houdt uw Paschen. Houdt uw Paschen, voor Bel pie. Weet ge wat meest aan ons duurbaar vaderland ontbreekt of ten minste Wat men het zoude wil len ontstelen 't Zijn zijne gods dienstige grondbeginsels en de vas te, edele en verhevene overtuiging die de basis van allen zedeleer, van alle beschaving, van alle ware grootheid uitmaken, en die meer dan kanonnen en pantsersehepen sterkte aan eene natie bijbrengen. Op den vooravond van den oor log van 1870 vroeg Thiers aan Ber- rycT, (misschien wel heimelijk spot- ■f£»r»ri\ r»-p liii 'm' i n Ti,, „„1, 1,1J biedigen gelijk zij u eerbied, ge hoorzaamheid, liefde, genegenheid moeten sohenken, om over hen en over u te trekken de bescherming van Deze die ons als breekbare va zen welke hij alle oogenblikken kan verbrijlzelen, noodzakelijk en op permachtig in zijne handen houdt. Houdt uw Paschen, om te too- nen dat ge een hert hebt. Jesus wordt gelasterd, zijne Kerk ver volgd, de godsdienst bekampt en bestreden met alle geweld moge lijk, Ja, wij staan te midden van dien hevigen strijd die tusschen ge loof en ongeloof; goed en kwaad, Hemel en hel, God en satan gele verd wordt. En gij zoudt dat oogenblik uitkiezen om uw vaandel te ontvluchten en met pak en zak naar het vijandig kamp over te loopen Zulks zal geen waarheid heften Houdt uw Paschen. 't Is thans het oogenblik niet om te de- serteeren. Eindelijk houdt uw Paschen, voor uw eigen voordeel.. Houdt uw Pasehen om te mogen smaken die opbeurende en edele vreugde wel ke men immer vindt in 't volbren gen van een gewiehtigen plicht, om niet weg te zinken in het slijk der bedorvene wereld, maar immer den Hemel in 't oog te houden, om nader tot God te geraken, en opdat Hij u met bermhertiglieid zou aan schouwen en eens ontvangen, opdat het eeuwig verlangen en het ware betrouwen in uwe ziel zouden her- •Zooals wij gister hebben medege deeld zal het uur niet veranderd worden in den nacht van Zaterdag op Zondag, zooals vroeger werd bepaald. Het 'Staatsblad van heden bevat dienaangaande volgend Koninklijk Be sluit Herzien h'et besluit van 19 Maart 1923, 'houdende dat, in den nacht van 31 Maart op 1 April 1923, te 23 uur, het wettelijk uur 60 minuten wordt vooruit- leven NICODEEM- Nog in onzé brievenbus gevonden Voor de 'bakeerimg van een huisva der 5.00: Heer, zegen mijn kind 1:00 Voor do goddelijke Voorzienigheid, .eene weduwe 1.00 tend) of hij 'zijn Paschen hield. De beroemde redenaar antwoordde eenvoudig Zeker houd ik mijn Paschen en dat nog wel tweemaal eerst te Parijs en dan op mijn dorp om het goed voorbeeld aan mijne medeburgers te geven. En Thiers ging voort op eenen emstigen en overwegenden toon Gij hebt ge lijk Indien we allen deden zooals gij doet, ware Frankrijk gered. Houdt uw Paschen, voor uwe Familie, ter gedachtenis van al de zen die u daarboven bij God voor- afg^Ugen, om uwe ziel in dezelfde stemming te doen leven met al de zielen van al dezen die u hier nog omringen en beminnen, om het goe de voorbeeld aan uwe kinderen te g«ven, om hun God te leeren eer- DRAADLOOS TELEFONEEREN OVER DEN OCEAAN Komt er geen einde aan de wonderen dezer eeuw Toen de stoomlocomotief was uitgevonden, en als later de tele graaf ontstond, meenden onze voorva deren dat ze nu gerust konden Sterven zij hadden toch het laatste gezien wat de wetenschap aan wonderlijks had voortgebracht. Wij hebben al wat anders bijge woond, al dient ook gezegd dat de nieu we uitvindingen niet steeds ontvangen werden met de bew-onderinig die zij ver dienen. Als men eerst met autos begon te rijden, trok men ze in 't belachelijke en wat de vliegtuigen betrof, men zei dat er nooit iets van in huis zou komen. Nu zijn we al zoo ver 'gekomen dat niets ons nog verbazen kan de draad- looze telegrafie heeft ons geleerd, dat wij aan niets ipeer mpeten twijfelen en wanneer de postmeester-generaal in het Vereenigd Koningrijk ons dezer da gen aankondigde, dat een comïteife was ingesteld om de draadlooze telefonie op langen afstand, bij voorbeeld tusschen Engeland en Amerika, over den oceaan, te bestudeeren, heeft dat nieuws veel minder opschudding verwekt dan hot bericht in 1856, dat er een kabel tus schen 'beide landen ging gelegd worden. Toen zei iedereen dat de onderneming op voorhand tot mislukking was ge doemd nu vindt men dat het vooruit zicht, dat morgon twee personen op 5000 küom,eters afstand over den Oceaan met elkander zullen spreken oen doodgewoon iets is. Het is nu reeds 'bewezen dat de At lantische Oceaan in gunstige voorwaar den oveibrugd kan worden door de menschel ij-fee stem proefnemingen in het begin van dit jaar hebben daarvan het bewijs geleverd *3»et komt er nu op aan to bewijzen dat die overbrugging kan geschieden in alle voorwaarden Is dat bewezen dan, is er niets dat be letten zal, dat wij eens zullen spreken van uit onzen huistelefoon met vrienden in San Francisco, Yokohama of Kaap stad. Want de draadlooze telefonie zal eens dagelijks brood zijn yoor de kinde ren, die nu ter schol e gaan. Waarom zouden wii ons dus nog over iets verbazen, Z Overwegende dat dezelfde regeling nog niet aangenomen is in de naburige landen en dat Belgie alleen de uurver- andering niet zou kunnen invoeren zon der da,t er eerst speciale maatregelen' be raamd zijn om de ontreddering in den internationalen spoorwegdienst te ver mijden De verandering van het uur, welke bij Koninklijk Besluit van 19 Maart 1923 bepaald is in den nacht van 31 Maart op 1 April 1923, wordt verdaagd tot op een later te bepalen datum. Behalve de hiemavermeldë uitzonde ringen zullen de dienstplichtigen van 1922, geboren gedurende het tweede halfjaar, in werkelijken dienst treden op 31 Mei 1923. De dienstplichtigen van 'hét le, 2e en 3e karabiniers zullen geroepen worden op 3 April. Die van heb le en 7e linieregiment alsook die-van het le jagers te paard, den 24 Md. Die van het 8e linie-regiment, het 8o (régiment artillerie, het le 'bataljon kara. biniers-wielrij ders en de Gepantserde auitos, op 26 Mei. Die van het 14e linieregiment, het le en 4e jagers te voet, alsook die van het le lansiers, op 29' Mei, De Belgische generaal baron Jacques, een 'der befaamdste legerleiders uit den oorlog 1914-1918, wordt den 1 April op pensioen gesteld, daar 'hij de ouder- domsgrens bereikt heeft. Oeneraal Jacques mag met fierheid terugblikken op eene schitterende loop baan in den dienst van zijn vaderland en van de kolonie. Eene uitzonderings wet had tot nu toe de 'luitenant-gene raals, die deel genomen hadden aan den oorlog, in dienst gehouden. Die wet is vervaillen en de ouderdomsgrens wordt weer toegepast. Aldus zijn reeds uit het leger getreden do geneiaals Drabbel, Mi chel en Gillain. Nu volgt generaal Jac ques, en weldra is het de beurt aan ge neraals De Ccuninck, Biöbuyck. Ru- quoy en Bernheim. Wij hebben gisteren gemeld dat- daags na de eerste steenlegging van het Engelsch monument te Zeebrugge, een oorlogschip de lijken der in Engeland gestorven soldaten zal aanbrengen. Doch niet. allen die daar stierven worden over. gebracht. Er zijn nagenoeg 400 Belgische gra ven in Engeland. Daarfcusschen worden er 80 uitgekozen uit alle rangen en uit alle klassen. Men denkt dat de prins van Wallis, die op 27 April in Belgie is, die aan komst zal bijwonen. Onze kroonprins zal met talrijke le geroversten de lijken in ontvangst ne men. Vfln heden nfj xuMen onze verkoo- pers geene zinken stukken van 0,25 fr. meer ontvangen. r Gezien de aannoudende stijging van den prijs van liet papier, en om ons toe te laten aan onze verkoopers eene loonsverhooginc; toe te staan, zal De Volksstem te rekenen ▼an 1 April aanstaande 10 centiemen per nummer verkookt worden. EENE WERELDBEWEGING OM MGR CIEPLAK TE REDDEN Do 'bolsjewiki hebben thans ook nogf oen anderen priester aangehouden, Zie-' linsky genaamd, die men overgebracht •heeft naar de meest beruchte gevangenis van do Tsjeka, de Loebianka te Moskon. Naar verluidt, is het proces tegen den patriarch Tikhon tot na Paschen uit gesteld. De Pravda meldt, dat de sovjets do kathedraal van Moerom (200 mijl ten Oosten van Moskou), hebben inge richt als tijdelijk schouwburg, omdat de schouwburg van die plaats was afge brand. In dezen tijdelijken schouwburg werd een stuk opgevoerd waarin het bij- bebche verhaal van Abraham en Sara belachelijk werd gemaakt. DE SPAANSCHE VROUWEN VRA GEN GRATIE 'Naar de Times uit Madrid meldt, heerscht ook in Spanje groote veront waardiging over de vervolging der ka tholieke geestelijken in Sovjet-Rusland. Do Bond van Spaansche vrouwen "be sloot in een dezer dagen gehouden ver gadering te Madrid oen verzoek om gra tie naar de Sovjet-veiltegenwoordigers te Berlijn te zenden. In dit verzoek, dat door bemiddeling van hot ministerie van bui tenlan dse he zaken verzonden is, wordt gewezen op het feilt, dat overal 'in Spanje met de grootste edelmoedigheid is geteokend op do lijste ten bate van Russische hongerdistriuten. (EEN: röEROEP OP TSJITSJERIN Do Ligue des droits de Fhomme heeft aan Tsjitsjerin oen telegram ge zonden, waarin verzocht wordt, om in heb belang van de Russische revolutie, de uitvoering van de doodvonnissen te gen de katholieke bisschoppen op te schorten. In het telegram wordt gezegd, dat het een onvergeeflijke fout zou zijn, indien doze executies worden uitge voerd. EEN PROTEST VAN BRAZILIË Do Braziliaansche minister van bui- tenlandsche zaken heeft een telegram gezonden aan het secretariaat van den Volkenbond om te prates leeren togen de ter dood vercordceling van aartsbjsschon Ciepl^v Vrijdag morgend rond 10 ure, had •eene erge trambotsing plaats aan het kruispunt der Kubornplaats te Seraing. Een tram der lijn Luik-Seraing, wri te in de richting van Tilleur moest, kwam aan 'hét kruispunt, op liet- oogen blik, dat een tram der andere lijn juist doorreed. Deze tram botste met groot gewold op het achterste rijtuig van den eersten tram. De schok was verschrikke lijk. Al de ruiten vlogbn aan stukken en de reizigers werden doorheen geslingerd. De eerste ontroering voorbij, snelde men do 'gekwetsten ter hulp. Verschei dene hunner konden na verpleging huiswaarts gébracht worden, doch een vijftal, die erg aan de beenen getroffen waren, moesten ter verpleging in de kli niek der mutualiteiten blijven. Een hunner, Maurice Ernst, 40 jaar, hande laar te Seraing werd de ruggraat gebro ken. Men vreest een doodelijken afloop. De stoffelijke schade is zeer aanzien lijk. Op 21 Juli a.s., zal op het St. Jans plein, te Brussel, het gedenkteeken wor den onthuld ter eere van Gabririle Petit en de Belgische vrouwen, die voor het ■vaderland gestorven zijn. Voor de rechtbank van Tongeren stond te recht Herman Van Gronsveld, van Kleine Spauwen en zijn oudere ■broeder Frans, beticht van ongeoorloof de uitoefening der geneeskunde. Frans Van Gronsveld is de zoogezeg de wonderdokter bekend als het Schepeike van Kleine Spauwen Deze verscheen reeds twee maal voor dergelij ke feiten voor donzolfdcn rechter, die hem voor de derde verschijning koste loos verblijf beloofde. Nu werden twee processen verbaal op gemaakt nopens tweevastgestelde feiten. Maar sinds de vorige veroordeeling had Frans zich zelf gepension noord en de zaak overgelaten aan zijn broer Her man, die dan ook als hoofdbeschiildige zit, maar Frans als medeplichtige. Mr Gruiters van Hasselt pleit voor •beiden. Frans wordt vrijgesproken. Herman krijgt, volgens do oude wet uit den Hollandschen tijd, voor twee feiten, voor rik 100 gulden boete. Toen de rechter hem vroeg wat die flesschen met medecijnen 'beteekenden, antwoordde Herman plechtig Het is de Hoop der liopeloozen Maar, wat i9 or in waagt de rechter verder Het geheim der machtigheden ver klaarde Herman oven plechtig. Dc rechter zei dat, volgens de gedane ontledingen, de flesschen niets bevatten •dan water met safraan, die hohtgeloo- vige mcnschen goedzakkig naar binnen .^gieten. Ze mogen (niet moeten^ betalen. ,..P.e Uranschon hebben zonder moei* rijkheden te ondervinden .een reeks huiszoekingen verricht bij een aantal invloedrijke leden van nationalistische vereenigingen. Deze huiszoekingen hadden Jon doel,- een einde te maken aan de terreur welkó deze vereenigingen op de bevolking van het Ruhrgebied trachten uit te oefenen. RITCHIE OVER DE BEZETTING Do cc Daily Mail maakt de verkla ring openbaar ivolke Ritchie heeft go- daan op de jaariij-ksehe algemeene ver gadering van de Barrou Steel Compa- n(y, waarin te kennen wordt gegeven, dat Groot-Brittanie belangrijk voordeel trekt uit de bezetting van hot Ruhrge bied. ^Vijzende op de toeneming der vraag en de hooge prijzen van staal-pro- ducten, besloot Ritchie zijn verklaring met te zeggen Er beslaat geen twijfel aan, dat hefc optreden van Frankrijk en Brigie voor ons land zeer gunstig is geweest, en naar ik geloof dit zal blijven en dat het zeer \oordeelig is voor de Engelsche nijver heid in haar geheel EEN DUITSCH AANBOD De Daily Chronicle B-correspondent te Berlijn, beweert in staat te zijn, bij zonderheden mee te doelen omtrent het belangrijke aanbod door den Duit- clien minister von Rosenberg, in den Rijksdag gedaan en medegedeeld aan de regeeringen van Engeland en Ameri ka. Het is, zooals men weet, gegrond op liet voorstel, op 29 December 1.1. door staatssecretaris Hughes gedaan. Wat Duitschland, onder verwerping den eisch^ tot capitulatie, die Frankrijk stelt, bereid is .te doen, is en we laten dit geheel voor rekening van den ge noemden correspondent het volgen de 1. Het bepalen van de schadevergoe- dingssom over te laten aan een inter nationale commissie van deskundigen. 2. de aldus vastgestelde schuld op te brengen met behulp van een interna tionale leening, gewaarborgd door da nij veraars en landeigenaars 3. het aanknoopen van rechtstreek- sche onderhandelingen met Frankrijk oveT de kwestie van de door dat land geeisohte veiligheid Daartegenover stelt Duitschland ech ter de volgende eischen 1. Terugkeer, wat de bezette gebieden betreft, tot den toestand, als voorzien in het verdrag van Versailles 2. waarborgen tegen toekomstige mi litaire ondernemingen van de zijde vani Frankrijk en Belgie, in den aard van de Rühr-actie. Verder behoudt het zich het recht voor, het lijdelijk verzet, zoo noodig, vol te honden, hangende de onderhandelin gen tot de onlangs bezette gebieden zijn ontruimd. Men neemt thans algemeen aan, al dus de correspondent, dat de Duitsche regeering niet meer vasthoudt aan do formule it Geen onderliaudriingen, alvorens ontruimd -is EEN GEVAARLIJKE UITLEGGING - VAN ART. 248 VAN HET VER- DRAG VAN VERSAILLES öp de laatste nota van de Commissie* voor Herstel terugkomend, schrijft het Journal het volgende De Belgische rechtsgeleerde heeft aan artikel 248 van het Verdrag van' Versailles een 'bijzonder gevaarlijke uit legging gegeven, voor wat de belangen' van Frankrijk en bijgevolg ook die van Belgie 'betreft. Het incident alhoewel het op eerste zicht onbeduidend schijnt, is zeer ernstig. En bijgevolg moeten wij den eersten minister 'heer Theunis; dank zeggen dat hij er onmiddelijk doj draagkracht, van beperkt heeft. Het Journal neemit met onver-1 mengd genoegen akte van de verHarin-1 gen, die de heer Theunis aan de Belgi sche journalisten gedaan heeft, en bes- sluit als volgt De Commissie yoqr Herstri zalj ia

De Volksstem | 1923 | | pagina 1