satie. - be pqpölar! 5 Donderdag April 1923 DE FASÖ9STISSBE mmi- Os YzerstsehlsRf Lassdissswfeelangei? ie bSssige bdsiiag met de Krupp-arbefders te Essen Hei deodslsjk asle-enge'sÉ der Japansehs Prinsen fan een gesehsSaar-isf Eerste Kongres voor Katholiek' Tooneel te Sent iiühtsrfs a Spssmsgea Be Ex-Keizer Wkm van zijn vroa» gescheiden prinses Hermine naar sïle- Het huwelijk van Prissss Yelaada Be liturgische dag te Gent D£ VOLKSSTEM XXIX' JAARGANG NUMMER 79 Kerkstraat, O en 21, Aalst. Tel. 114 33^_C3-^XjA.U 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Addlf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. IT. Juliana J Zon op 5,22 onder 6,25 Laatste Kwartier den 7 ROME, 31 Maart 1923. Wij vinden een ander bewijs Van bet doortastend optreden van Mussolini in de laatste beslissingen van den breeden raad der Fascisti sche partij, betreffende de instel ling van politieke commissarissen van het Fascisme. Ik moet bekennen dat, volgens de woorden van den hoofdman, het me niet heel duidelijk is of bet hier een openbaar ambt betreft, ofwel een inwendig ambt in de partij. In alle geval de instelling dezer commissarissen heeft voor doel een gezag van Fascistischen aard tot stand te brengen, bestemd om, zon der het te verhinderen, het gezag der prefekten te volledigen. De actie van ieder commissaris strekt zich uit over eene streek, grooter dan eene provincie. Naar Mussolini zegde moet de politieke commissaris de voorwaarden van openbare orde in zijne provincie nagaan, bijzonder in wat betreft de Fascistische organisatie en dezer betrekkingen met de andere par tijen en met den prefekt. Hij moet snel optreden om ver warde toestanden te ontwarren, ge schillen uit den weg ruimen, mis bruiken beteugelen. Kortom, het is iets geheel en al nieuw en als men nagaat dat de nieuwe Fascistische militie, die eene officieele instelling is geworden, reeds 100.000 vol maakt georganiseerde manschap pen omvat, moet men toegeven, dat men zich bevindt over een nieuw gouvernementeel raderwerk, wiens invloed niet nalaten kan ontzaglijk te worden: 't Is eene nieuwe en zeer beteeke- nisvolle uiting van wat Mussolini betitelde de valorisatie 'der Fas cistische omwenteling Die valo risatie nam nog toe door de ver smelting der nationalistische in richtingen met het Fascisme. Het nationalisme was meer monarchis tisch en meer conservatief dan het Fascisme en kwam zelfs hier en daar, in het Zuiden vooral, tegen het Fascisme op. Nu is het er door 02>geslorpen en die opslorping ver meerdert de macht der Fascisten. Dit alles stemt tot nadenken en kan niet beletten min of meer schrikwekkend te wezen, gezien de weinige stevige basis van het Fas eisme onder opzicht van princie pen. In het kort is zijn hoofdprin ciep voortaan de nationale geest op te wakkeren. Die neiging uit zich door een algemeene houding, die thans, in vele opzichten overeen komt met de verzuchtingen der Po- polari, die zich voor alles op de so ciale princiepen van het christen dom steunen. Maar M. Crispolli, een dei- meest vooraanstaande mannen der Popolari, heeft heel goed in een on langs gehouden redevoering doen uitschijnen, dat dit niet volstond om de Popolari (die met de Fascis tische regeering samen werken voor zooveel deze een gedragslijn volgt, waarmede de Popolari zich vereenigen kunnen) van hun eigen princiepen afstand te doen en af zien van hun eigen inrichting. In dien geest gaat te Turijn een congres der Popolari gehouden worden en men moet niet verber- gten dat brandende vraagstukken er zullen afgehandeld worden. De Fascistische partij schijnt het er inderdaad op toe te leggen, om heel de politieke en sociale be drijvigheid der Popolari ten haren voordeele te vernietigen. De Po polari, niettegenstaande hun goed recht, moeten voor de wat overdre ven eisclien van het lokaa] Faseis me toegeven. Al de Popolari gemeentebestu ren van de provincie Trevise na men hun ontslag, om niet te moeten overgaan' tot een gewapenden en geweldigen ongelijken strijd met de Fascisten. Anderzijds, zooals de Civilta Catholica het doet opmerken, zoo het waar is dat de Fascistische werklieden en sociale instellingen, een groot deel van het socialisme hebben opgeslurpt, is het evenzeer waar dat die elementen blijven wat zij waren, en dat het niet volstaat hen een nieuw opschrift te hebben opgelegd, om in hen vertrouwen te hebben. Onder geen voorwendsel kunnen zij er in toestemmen te ontwapenen, noch tot ontbinding over te gaan. OQO- Het is besloten dat de grondslag der Yzerstiehting OP MAANDAG 16 APRIL te Dik&muide zal gelegd worden. Een buitengewoon plechtige lijk dienst, waarover later moer bij zonder lie den, zal de eeuwigdurende reeks der we- kelijksclie zielmissen aanvangen tot la fenis aller gesneuvelden en oorlogslacht offers. Zoo wordt het- eerste punt van het plan dat door hunne Hoogwaardighe den de Bisschoppen van Belgie niet handteekening en zegel werd goedge keurd, verwezentlijkt. Ziehier de hoe ie tekst, waarvan spraak. AARTSBISDOM MEOHELEN 2 NOVEMBER 1923 Ik liccht volgaarne mijne goedkeu ring en mijn zegen aan het zoo kristelijk werk der IJZERSTIC'HTING waarvan het doel is,onze natieschuld van kristelijkc dankbaarheid te voldoen te genover al de Belgische slachtoffers van den oorlog. Vit werk bevat eene eeuwigdurende stichting van eene wekelijksche ziele- mis, in de hoofdkerk van Dihsnityiden, hoofdstad van liet, Belgisch front bene vens een zeker aantal zielediensten een groote jaarlijIcschc bedevaart. Wij 'hopen dat de plechtigheid van 16 April nog meer do openbare aandacht zal vestigen op liet edel werk en de be langstelling van al onze his lelijke huis gezinnen zal verwekken. Namen» lidt Inriehtings-komiteit. P. R. -V. Mortier, s. j. St. Jozefoollege AALST. oOo Xe BELGISCHE LANDBOUWWEEK 4e Vervolg Een derde hoogst belangrijke Stands was deze der potaschzouten van Elzas. Hier, zoowel als in beide voorgaande Standen, was heel wat te loeren. Bene vens fotos van fabrieken, ladingsplaat sen, kristalliseorbakken, enz., was op zeer aanschouwlijke wijze de ligging der lagen sylviniet in den schoot der aarde, de ontginning dor mijnen en alles wat maar eenigszins betrekking heeft met de winning der potaseb, voorgesteld. Al lo inlichtingen werden de 'bezoekers mot de meeste bereidwilligheid verstrekt. Eene brochure nopens hot gebruik der potaschmcston in Belgie lag ter be schikking der bezoekers. Wij raden de land bouw er» iten zeerste aan van deze kennis te nemen zij bevat, benevens een geschiedkundig overzicht en de be langrijkheid der potaschkugen van El- zas, dien aard dor lagen, de samenatel- ing der ruwe zouten en do bereiding der verdichte zouten, eenige statistische in lichtingen betrekkelijk het gebruik van pot-asolimesden in Belgie,. Vele prakti sche wenken nopens het gebruik der po- taschzouten op weiden voeder- en sui- kerbecten, aardappelen, graangewassen, vlinderbloemige planten, vlas, tabak, en hun gebruik in tuinbouw, bloementeelt en boschbouw. Deze studie sluit, mot een artikel over do verdelging van den herik door fijngemalen syl viniet. Ten gepas- ion tijde stollen wij ons voor nopens dit laatste punt con artikel te laten ver schijnen. Vooralsnu. vergenoegen wij ons te zeggen dat de potasch, oordeel kundig gebruikt, de opbrengsten merke lijk kan verhoogen, de hoedanigheid verbeteren, en tevens onkruid verdelgt cn inspoten doodt jK. ALI. D'E FRANSCHEN WERDEN AANGEVALLEN Dusseldorf, 3 April. Als gevolg aan de incidenten dc-r Kruppfabrieken dient gemeld dat de Fransche lezing van dit bloedig incident heden bekrachtigd wordt door de plaatselijke communisti sche lezing. Onder meer was gezegd dat men stoom op het Fransch detachement ge richt had. Deze bewering wordt door die commu nistische pers als waar aangenomen. Zij verklaart dat men een locomotief had doen naderen tot bij de garage met het doel alsdan stoom op de Fransche soldaten te richten. Daarenboven leest men heden, in de mededeeling, door het Krupp-bestuur aan de dagbladpers bekend gemaakt, dat inderdaad stoom door de vensters van de garage gedrongen was. De mededeoling voegt eT aan toe dat deze stoom voortkwam van een locomo tief die voor de garage was geplaatst. De bewering als zouden de Fransche machiengeweren gebruikt hebben, i< volkomen ongegrond, de Fransche sol daten hebben alleen van hunne gewe ren gebruik gemaakt, en dit slechts wan neer zij het Ixjvel van hun overste ont vingen. HOE HET ONGELUK VOORKWAM Zooals gemeld zijn prins Kitasliira- kavva, schoonbroeder van den keizer van Japan prinses Kitashirakawa, een zus ter van den keizer, en prins Asaka, een broer van den keizer, het slachtoffer geworden van een vrees olijk ongeluk op den weg tusschen Lisieux cn Evreux. Ziehier hoe het ongeluk voorkwam Prins Kitashirakawa stuurde met een snelheid van 120 km. in het uur, toen hij om een auto voorbij te rijden, die dc-zelfde richting uitreed het stuurrad plotseling verdraaide, ten gevolge waar van do auto tegen een boom te pletter reeds. De Fransche chauffeur werd op den slag gedood. Prins Kitashirakawa bezweek kort nadien. Jufvrouw Sauvv, een Fransche cere-dame, verleende on danks oen gebroken knieschijf, de eer ste 'hulp aan de slachtoffers. Men seint uit B er nay Professor Ardouin is Maandag al hier aangekomen om de zwaar gekwet sten to verzorgen. M. Matsuda, minister van Japan, is insgelijks aangekomen. llc't stoffelijk overschot van prins Kita, dat gebalsemd werd, alsook dat van den cha/uffeur worden naar Parijs overgebracht. Over don toestand der gekwetsten deelt het gezantschap van Japan het volgende mede Do gezondheidstoestand van prinses Kitashirakawa schijnt niet verbeterd te zijn. Alle hoop om haar het leven te behouden is echter niet opgegeven. Voor wa:t betreft prins Asaka, kan men thans hopen dat, zonder verwik keling, zijn loven buiten gevaar is. Een inspecteur van politie nam op de Esplanade des Invalides te Parijs een man in hechtenis, dion hij verdacht bij een goudsmid in de rue St. Dominique oen paar ringen te bobben gestolen. Op het politiebureol bleek dat, de dief Duitsoher van geboorte was, Wilhelm Buigeistor heette, maar een bepaald be roep zegde hij niet te hebben. Toen hij afgetast weid, kwamen de jestolen ringen uit zijn zak en de in specteur legde deze op tafel. Toen hij, na den verdachte te hebben onder vraagd, de ringen als overtuigï hgsstuk- ken wilde inpakken cn verzegelen, wa ren deze plotseling verdwenen, ofschoon de Duitsoher niet van zijn plaats was geweest. Zoekt u de ringen vroeg hij aan den inspecteur. Zio, hier zijn ze. En hij haalde ze uit zijn vestzakje. 'Hij stak ze den inspecteur 'toe, maar toen deze er naar (greep, waren ze weer verdwenen. Zijt go een goochelaar vroeg de inspecteur. Precies, maar dat beroep levert niets moer op en daarom zocht ik op een andere manier aan den kost te ko- Al de Katholieke Tooneelvereenigin- gen en toon eel lief hebbers worden uitge- nood'igd tot hot bijwonen van het Kon- gres voor Katholiek Tooneel,dat te Gent •gehouden wordt in do feestzaal van St. Lievensgesticht, op Beloken Paschen, zegge Zondag 8 April a. s. Het doel dat met het houden van dit Kongres wordt nagestreefd is namelijk de belangstelling voor Katholiek Too- neel te doen groeien, en de voeling tus schen de ij veraars voor deze goede zaak te vernauwen. Ook wordt beoogd een organisatie van katholieke krachten in het leven te roe pen om doelmatig voor Katholiek Too- neel rte ijveren. Hqt hoofddoel echter is een begin te maken met een vereen igd pogen om in zake Tooneel de katholie ke gedachte en het kunstpeil te verhoo gen. Do ieverigste krachten uit Vlaande ren hebben zich verbonden dit Kongres met hunne medewerking belang bij te zetten. In de hoop dat U met uwe medewer king, door het aanvaarden van een lid maatschap, hetzij als persoon, hetzij als afgevaardigde van een Tooneelveree. niging, en door het. bijwonen van het Kongres het streven voor Katholiek Tooneel zult willen steunen, biedeü U onze hoogachtende groeten. Het Bestuur PROGRAMMA In den Voormiddag Openingswoord door den Voorzitter Z. E. K. Dr Coppens. Om- 9 uur. Mis.in do kapel van St. Lievensgesticht. Om 9 3/2 uur. Over Volksont wikkelingsavonden door E. H. Floris Prims, nit Antwerpen. Om 10 1/2 uur. Tooneel Over Licht en Scherm H. Pr. Thuys- baert, Lokcrcn Over Klassiek Tooneel werk in on ze Gestichten. Forw. Broeder Medard, St. Amandus-gesticht, Gent, Om 11 1/2 uur Mogelijkheden voor Verlichting op het Tooneel. H. L. Van de Putte, Leeraar Tooneelschool, Gent. Om 12 uur. Repertorium Nieuw Repertorium. H. Herm. Van Overbeko. Tn den Namiddag Om 3 uur. Feestzitting. Gelegen heidsrede door Z. E. Kan. De Baels, Vi caris-Generaal en Voorzitter van het Se minarie, te Gent Over T e ThéRlre de Patronage Heer Henri Ghóon. uit Frankrijk Slotwoord door den Voorzitter. N. B. Na elke spreekbeurt wordt het debat open verklaard. Vragen ter bespreking dienen voornf- ;aand olijk schriftelijk bij het bureel ingediend. Dit Programma wordt mogelijks nog met spreekbeurten aangevuld. oöo BETOOGING DER WEGGEVOER DEN TE BRUSSEL op 8 APRIL 1923 Ingevolge eene ministeriecle beslis sing, zullen 'bij uitzondering voor alle afstanden in binnen vork cot en in ge mengd verkeer biljetten voor maat schappij led en 2de en 3de klasse (25 t. h. vermindering), met een maximum van 15.00 vow de 2de klasse en van fr. 10,00 uoor de 3de klasse mogen afge geven worden aan personen die deelne men aan de beftooging, op 8 April eerst komende :be Brussel ingericht door de Federation nationale dos déporlés de Belgique Dio biljetten mogen, zonder rekening te houden met het voorgeschreven mini mum van 20 personen, aan den plaatse lijken inrichter afgegeven worden op vertoon van oene aanvraag, naar 'liet voorgeschreven model, die vrij is van zegel en van do waarmerking door de gemeenteoverheden De houders van de in die voorwaar den bekomen plaatsbewijzen moeten de voor do. gelegenheid ingerichte bijzon dere treinen lx?nuttigen en, in voorko mend geval, de geregelde treinen die, op oenige plaats aansluiten met die bijzondere treinen, zij dienen denzelf- clen dag terug te reizen. Blijven aan de inrichters afgegeven biljetten zonder gebruik, dan kunnen die personen do terugbetaling ervan be komen mits ze terug te geven aan het kantoor van afgifte voor het vertrok van dein trein ZIE VERTROKKEN OM NIET MEER TERUG TIE KEEREN Volgens don specialen medewerker van de Yorkshire Evening News to Doom, is ex-keizer Wilhelm definitief gescheiden van zijn vrouw. ^Men weet dat. prinses Hermine een 15tal dagen geleden naar Silezie ver trokken is en de vrienden en de meest intiem en van do prinses verzekeren dat zij te Doorn niet meer zal terirglceeren. Men zegt insgelijks, volgens den zelf den correspondent, dat liet ongelijk aan de zijde van den ex-keizer is, die zeer brutaal geworden is en wiens geestver mogens zichtbaar afnemen. DE PLECHTIGHEID Het is den 9 April eerstkomende dat prinses Yolauda van Italië in het huwe lijk zal treden met hertog di Bergolo. De huwelijksdag zal voorafgegaan zijn door twee groote ontvangsten in de za len van het Quirinaal. Den 7 April zulen de Koning en de Koningin liet dipomatiek Korps ont vangen, hetwelk de Vorston zijn gehik- wenschen namens de vreemde regeerin gen zal aanbieden. Den 8 April zullen do burgerlijke en militaire overheden, de waardigheidsbe- kleeders van het hof en van den Staat cn de vertegenwoordigers van den Romein- schen adel ontvangen worden. In de morgond van den 9 April, ten 10 ure, zal het 'bifrgerlijk huwelijk ge sloten worden. M. Tittoni, voorzitter van den Senaat, zal liet ambt van offi cier van den burgerlijken stand waarne men, en M. Mussolini, voorzitter van den ministerraad, het anïbt van notaris der Kroon. De getuigen zullen zijn twee leden van den Raad dier Annunciade- orde. Do kerkelijke huwelijksplechtigheid zal denzelfden dag, ten 10 1/2 ure, plaats hebben in de Paulinakapel van het Quirinaal. Het zal ingezegend worden door Mgr. Beccario, hofkapelaan. Het zal de eerste godsdienstige plech tigheid wezen sinds 1870 gevierd in de Paulina's 'kapel van het Quirinaal. Buitengewon was de bijval van den Liturgisohen Dag, op 2 April te Gent gehouden. Do ruime Sint Michielskerk was bij de plechtige hoogmis van 9 ure bom vol. Het II. Sacrificie werd opgedragen door den Z. E. H. kanunnik Coppens. Om 10 1/2 ure werd in de groote zaal van Sint Lukas-akademie de eerste studiezitting gehouden onder voorzitter schap van den Z. E. H. kanunnik Van den Glioyn, afgevaardigd door Z. D. H. Mgr don bisschop van Gent. De Zeer Eerwaarde voorzitter, bij de opening der zitting bracht aan de vergadering den groet en den zegen van Z. Doorluchtige Hoogwaardigheid, en bracht ook gerust stellende tijding over den gezondheids toestand van onzen geliefden kerkvoogd, die buitengewoon belang 'hecht aan de» liturgische werking. De Z. E. H. kanunnik De Munok, leeraar in het groot seminarie, handel de over Liturgie en opvoeding De E. II. Vormoesen, onderpastoor van Somergom, handelde over de praktische middelen om het volk in liet liturgisoli leven in te wijden. Do Ti. E. II. Van den Gheyn dankt den E. II. Verm'oesen, voor zijne klare en praktische uiteenzetting, en, maande, in naam van Z. D. Hoogwaardigheid de geloovigen aan tot het bijwonen van de parochiale Hoogmis, en van de pon- tifikale Mis op de groote feestdagen, door don Bisschop in zijne kathedraal gecelebreerd. 'S NAMIDDAGS 2 1/2 ure worden in St. Michiels kerk door de Schola Liturgica, de Gre- goriaansche Vespers gezongen, terwijl door -het gemengd zangerskoor ^een veelstemmig Lof uitgevoerd werd. De menigte der geloovigen was ruim zoo talrijk als in de voormiddag-plech tigheid. Om 3 1/2 ure volgde de tweede atu- diezitting, onder voorzitterschap van. den Z. E. H. Van den Gheyn, en in aan wezigheid, der ZZ. EE. Kanunnik Dft

De Volksstem | 1923 | | pagina 1