eewkeh mmm Zondag 8 April Maandag 9 April 1923 Kei IharstelvraagsSük Het hersiet der Belgisshe specr&'epn Be ë®3s!§êé§ Fl@raSl©sa CONGO Be dood van krê Carnarm Prisassüike Verlsving Zelfstandige gemeenten Hs©rdp®gïi5g uil wraakneming te Antwerpen DE VOLK SSTEM XXIX« JAARGANG NUMMER 82 g Knrl-alraat, 9 an 21. Au.sr. Tel. 114 T~> A. fS-T^T-. A T~> 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 - Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST s Agentschap Havas, Adoif Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dies E. C. 4, Beloken Paseben Zen op 6.16 onder 6,29 B.Franeisca Zon op 5,14 e Eider 6,30 Nieuwe Maan den 15 Paschen is een Chaldeeuwsch ■woord. Pascha, de Hebreeuwen zegden Pesah, en dat is te zeggen voorbijgang te weten alzoo heeten zij den voorbijgang van den worg engel, die al de huizen voorbij ging en overschrikkelde waar hij 't bloed van het lam aan de deur gestreken vond overal elders ging hij binnen en worgde al de eerstgeboornen van Egypte. Daarom vierden de .Joden alle jaren hun voorbijgang of Pesah-feest, tot dat Christus ge komen is en, juist op dat feest, met zijn Bloed ons bevrijd heeft, Lam Gods zoo Hij is, van den schrikke- lijken voorbijgang van dien geval len engel, die rond gaat lijk een brieschende leeuw, zoekende wien hij zal verslinden. Eertijds noemde men de Goede Week Kruis-Pasdhen, |en de P aaschweek V erri jzenis-Paschen, zoo dat de eigentlijke Paaschtijd veertien dagen duurt, van aan Pal men Zondag die zou mogen Ontlo ken Paschen heeten, tot aan den Zondag Quasi modo, of Beloken- Paschen. Paschen komt gemeenelijk hij ons omtrent den tijd dat de natuur ook weêr uit den slaap en de schijn bare dood verrijst het ijs is ge smolten, 't zap komt in de botte, de vogels zoeken nest en beginnen te leggen. Het blijde gekakel en gekraai van de hoenders vermen gelt aangenaam met den klank van de weêrgekomen klokken, de bos- schen en de velden, die schoone na- tuurkerken Gods, hebben nu ook hun alleluia. De Paaschbloem of de Paasch- lelle, begint nu ook open te staan. Op zekere tijden van 't jaar is appeltijd, op andere wijntijd, op andere tijd van 't nieuwe koorn, liog andere, tijd van de jonge aard beziën, of andere vruchten en zoo elke nieuwe gift Gods bij goede mensehen nieuwe dankbaarheid, en dankbaarheid blijde feesten ver wekt, zoo is 't omtrent den Chris- telijken Paschen, in onze streken te minsten, de tijd der nieuwe eieren. Ontelbaar zijn de feesten die de Msrt'jd verwekt ontelbaar de vor men en de manieren op de welke de vruchten van 't kakeldier dan opgediend worden ontelbaar de legenden die lijk reesems geschil derde en versierde eierschalen aan malkaar geregen, de kindermemo rie in beweging brengen. De Paascheiers komen van Roo- men. Immers de Roomsche pas toors gaan met Paaschtijd van huis tot huis en wijden de Paascheiers, met eene bijzondere zegening, die 't gezag van de H. Kerk voor haar heeft, want ze staat in den Mis boek. "t Is de derde onder de be nedictiën, komende na die van 't water en van 't Paaschlam. Nu de verrijzenis van Christus is daar eenigzins meê verbonden, en men kan, volgens onze moeder de II. Kerk, weerdiglijk eieren nut- ten om de wille van de verrijze nis Christi »j En inderdaad, zoo de vogel tweemaal geboren wordt, en de tweede maal uit de steenen eier schaal waarin hij lag, en uitbreekt, wakker wordende, om zoo te zeg- gen, tot een roerend en wagend le ven, zoo is Christus, de tweede maal uit de dood geboren en uit een nieuw steenen graf, Jbrekende de banden van hel en dood. Hij bracht ons den waren Vrede én dit zegde hij luide toen hij op dezen zondag, of witte zondag, of nieuwe- of St. Thomaszondag ge noemd, aan zijne Apostelen die met gesloten deuren zaten, ver scheen Na de Verrijzenis vertoon de zich de Zaligmaker aan talrijke personen, ja zelfs aan eene menig te, hij sprak en hij atz Wij ook na de opstanding uit de zonde moeten ons vertoonen als vurige christenen, wij moeten bidden en dikwijler biechten, wij moeten menigvuldig tot de H. Tafel naderen en nutten dikwijls het Lichaam des Heeren. Zooals Jesus eens verrees op waar achtige, duurzame wijze, mogen wij niet herbeginnen ons leven van voorheen. De naaste gelegenheden van doodzonde moeten we vluchten en verre van ons verwijderen die hooveerdige en onzuivere gedach ten, die geile begeerten, die ge vaarlijke plaatsen, personen, om standigheden, lezingen, vermaken en dat wel zooals Christus eens deed wanneer hij zijn zweetdoek, zijne windsels, zijn doodslaken in het graf afwierp,en alle teeken van den dood vaarwel zegde, Laat ons dan in 't vervolg leven, geschoeid op den leest van een ver nieuwd en deugdzaam leven. En indien we thans men Gesloten Pa schen onzen Paschen nog niet hiel den, laat ons zoo gauw mogelijk aan dien zwaren christenplicht vel- doen. X. HET ONDERHOUD VAN M. HOU- CHEUR MET BEKENDE ENGEL- SCIIE PERSOONLIJKHEDEN. DE NIEUWE FRANSCHE PLAN NEN.- Berlijn, 6 April. Het herstelplan, do-or Daily Telegraph openbaar gemaakt, als zijnde de zienswijze van bevoegde Fransche 'kringen, wordt te Berlijn met de moeste aandacht onder zocht. Berlijn, 6 ftpri'l. Volgens het plan, dat de diplomatieke meeweriker -van de Daily Telegraph op gezag van in vloedrijke Fransche kringen weergeeft, zou de minimum éisch van Frankrijk neerkomen op 26 miljard goudmark be nevens overneming door Duiteehland van de schuld aan Amerika, zoodat in het geheel een bedrag van 50 miljard ,in aanmerking zou komen, waarvoor de Duitsche industrie bijzondere waarbor gen zou moeten stellen. 'Klaarblijkelijk is het dool der open baarmaking, de openbare meening in Engeland te toetsen en gunstig te stem men ook voor verder gaande plannen van Frankrijk. De belangrijkste passage in dit ver band is wel. dat Frankrijk bereid moet zijn, geleidelijk doch zoo spoedig moge lijk tot ontruiming over te gaan en be halve voor de neutrale zone een bijzonder bestuuretelsel te willen handhaven. Echter zou het Rijnland van het Pruisisch bestuur A-rij gemaakt en tot een bondsstaat zooals Baden of Wur- temberg worden gemaakt, maar toch een integreerend deel van het Duitsche rijk blijven. Ter beveiliging van Frankrijk zou dit gebied dan onder toezicht van den Volkenbond gedemilitariseerd worden. Plet Saargebied zou wellicht met dezen Rijnstaat geassimileerd kunnen worden. Te Berlijn wordt, aan deze bekendma king groot gewicht gehecht. Men meent er uit te mogen opmaken, dat in Frank rijk zoowel in officieel© als in niet of ficieel© en bevoegde kringen om trent 'het vraagstuk der schadevergoe ding een nieuwe beweging in opkomst is en dat de Fransche Staatslieden het vraagstuk der schadevergoeding thans van een ander standpunt dan vroeger beginnen <to beschouwen. Parijs, 6 April. He,t onderhoud tuÉÈchen M. Loucheur en verschillende bekend Engedsche persoonlijkheden wordt in politieke kringen te Parijs le vendig besproken. Officieel wordt hierover verklaard dat M. Loucheur slechts als partikulior in Engelland vertoeft, lioewél van ande- ro zi jde beweerd wordt, dat hij als ge beurlijke aanstaande minister-president, reeds thans voeling met de 'Engelsche regoordera heeft vóllen nemen, vooral ten opzichte van een mogelijk samen gaan na het einde van de Ruhr-actie. Van regeeringswege ontkent men na tuurlijk, dat Loucheur met een opdracht naar Engeland gestuurd werd. Dit is dan ook stellig niet het geval. Iets an ders is of do reis do beslechting van liet Ruhrgosclii'l niet ten goede kan ko men. A Matin betoogt al, dat het plan van de r<* Daily Telegraph veel met dat van de Fransche deskundigen ge meen heeft. Wel is waar sprak de Fran sche regeering zich daarover nog niet openlijk uit. w Parijs, 6 April. M. Loucheur heeft bij zijn particuliere besprekingen met de Britsche Staatslieden den indruk ge kregen, dat deze met werkelijken goe den wil bezield' zijn voor het aanpassen bij elkaar van het Fransche en het E&- gelsche standpunt. Ook is zijn indruk gunstig wat be treft de stemming van de openbare mee ning. In een gesprek met een redacteur van de Petit Parision veiklaarde hij, dat 'hij zijn onderzoek in zake de Fransche- Engelsohe betrekkingen beperkt had tot de politieke kringen. Hij had de over tuiging, dat Engeland een warme vriendschap voor Frankrijk gevoelt en den diepen wensch heeft met Frankrijk samen te werken in internationale vraagstukken. /EEN INTERESSANTE ZIJDE VAN HET BELANGRIJKE VRAAGSTUK VAN WEDEROPBOUW Na de ontruiming van het land door do Duitsche troepen bleken slechts nog 279 loopm'otioven voor het heele Belgi sche spoorwegnet te zijn overgebleven. Twee jaar later beschikte de Belgi sche Staatsspoorwegen echter aljweer over 5171 locomotieven, terwijl er nog 550 nieuwe waren besteld. Thans be draagt het aantal locomotieven 5356, waarvan ruim 67 pet in zeer goeden staat -zijn. Het gemiddelde aantal goederentrei nen is weer tot 2386 per dag gestegen dat der passagieratreinen tot 2271. Einde 1922 bedroeg het spoorwegver keer reeds 69 pet. voor de personen treinen en 72 pet. voor de goederen treinen van het totale verkeer in 1914. Voegt men daür nog aan toe dat 1419 bruggen en tunnels, 194 spoorwegsta ties, 30 krach tela tics, enz., geheel of ge deeltelijk moesten worden hersteld, dan heeft men reeds een klein gedacht van de aan den dag gelegde krachtinspan ning, om tot zulken uitslag te komen. 14-22 APRIL 1923 DE AANKOMST VAN ONZE KONINKLIJKE FAMILIE Do Koning, de Koningin en prins Leopold zullen Zaterdag 14 April in St. Pieters-statie aankomen om 10 u. Het is mogelijk dat de koninklijke stoet geëscorteerd wordt door de cava lerie, in garnizoen te Brugge. De stoet zal de Clementinalaan, volgen, de Park plaats en de Parklaan om dadelijk aan don grooten ingang te komen. Naar 'T GOUVERNEMENTSHOTEL Na het bezoek aan de Floralien zal den Koning om 12 1/2 ure een ontbijt nemen bij den heer gouverneur. Het is dus mogelijk dat onze Vorsten rond 12 ure uit hot Feestpaleis vertrekken. Zij zullen rij don langs de Heuvel poort, Heuvelstraat, St. Pietersplein, St. iPietorsniouwstraat, Lammerstr. Frank- rijkplaate, Wilsonplein, Vlaanderen- straat, St. Baafsplein, Mageleinstraat, Kalanderplaats en Oranjestraat IN DE TENTOONSTELLING DER INI'ALIEDEN Do Koninklijke Familie zal enkele minuten voor 2 ure het Gom ernements- botel verlaten pm de opening te doen va,n de intcrgeiullieerde -tentoonstelling van invalieden in het Feestpaleis (war me serre). De stoet volgt do Oranjestraat, Ka- lamd-erplaats, Kouterdreof, Kouter, Zon nestraal, Koophandels-plaats, Noderkou- tor, Kortri'jkschestraat, Karei do Ker- chovdl&an en Park. fHET ^VERTREK Na het bezoek aan deze tentoonstel ling keert men terug langs de Karei de Kerchovolaan, Kontrijksche steen weg on Elisabeth laan. DE DEKENIJEN langs den doortocht hebben reeds ver schillende maatregelen getroffen Om versieringen te doen en bloemen aan de Koningin aan te bieden. Er zullen gee- ne komplimentcn mogen afgelezen wor den. (E-nkdl Iblpemen aanbieden. iA'lle hui-zen zullen natuurlijk bcVlagd zijn. In do statiën zijn ook de noodige maat regelen genomen, daar men een bui tengewone toevloed yan vreemdelingen verwacht. AANKOMST VAN DE ELISABETHVILLE Gisteren namiddag, korte na vier ure, is de Belgische stoomboot Elisabeth- ville van Gongo in de haven van Ant werpen aangekomen met 103 passagiers, waaronder 60 van eerste -Mas. Te La Pallice waren reeds 30 passa giers ontscheept. Het schip heeft met erg stormweer te kampen gehad van Conakri tlot de Golf van Gasconje. Tusschen de terugkeerenden bevon den zich de volgende missionarissen de eerw. patera J. Ooi 1 art; L. De Brandt; J. Rozen dans L. Van Hauteghem en de eerw. broedere E. Bouche, allen van de missie van Scheut de eerw. pa ter Van Tilborg en de eerw. broeders L. Gillet en J. Schumacker, van de orde der Jezuieten. De Eliaabethville heeft ongeveer eene 3000 ton lading medegebracht, waaronder 348 kilos goud 1900 palm- noten 150 ton katoen 360 ton copal, verders koffie en allerhande koloniale waren. Geen bijzonder nieuws werd door de passagiers medegebracht, die zooals te begrijpen is, dadelijk door hunne tal rijke toegekomen familieleden en vrien den werden in beslag genomen. Alleen Wordt gemeld, dat te Coquilhatville, door de handelaars en nijveraars, eene werkbeurs voor de zwarten is ingericht. Nadere bijzonderheden Zoodra onze Vorsten bericht ontvan gen hadden over het afsterven van lord Carnarvon, hebben zij de familie een telegram van deelneming gezonden. De geljeele Britsche natie en vooral de Britsche wetenschappelijke wereld be treurt den tragiscbcn dood van lord Car narvon, die te midden van het onder zoek van de ontdekking, die het glans punt uit zijn levenswerk genoemd kan worden, overleed, zonder de volledige uitslagen van dat onderzoek te mogen beleven. De bestuurder van het British Mu seum schrijft o. a. over hem Zijn werk in het Dal der Koningen is van groot belang geweest voor de ken nis van het oude Egypte. Tot aan zijn dood toe heeft hij ail zijn kracht aan het Egyptologische werk gegeven en de ont dekking van de graftombe van Tut- Ankh-Amen was dan ook de groote triomf voor lord Carnarvon. Doch deze ontdekking vergde tevens veel van zijn krachten, waarvoor lord Carnarvon en Carter hun gezondhéid in de weegschaal stelden. Zooals zijn ziekte in Egypte veel deel neming had gewekt, veroorzaakte er ook zijn dood veel leedwezen. Overal te Cairo hoorde men spreken over de dien sten, welke hij aan Egypte en bijzonder aan de Egyptologische wetenschap heeft bewezen. Het lijk van lord Carnarvon is D i- derdag naar het ziekenhuis te Cairo overgebracht, waar het gebalsemd zal worden voor vervoer naar Engeland. Daar zal het in het familiegraf bijgezet worden. De weduwe zal met haar zoon en dochter zoo spoedig mogelijk naar En geland vertrekken, om alles voor de be grafenis in gereedheid te brengen. PRINSES GENOVEVA VAN ORLEANS In de kapel van het kasteel St. Mi chel, to Cannes, op de Azuren Kust, heeft Donderdag de plechtige verioving plaate geliad van prinses Genoveva van örieans, dochter van den hertog en van de hertogin van Vendóme, en nicht van Z. M. Koning Albert, daar hare moe der prinses Henriette van Belgie is, zus ter van onzen Koning. De verloofde is graaf Chaponay, re serveluitenant der dragonders, gedeko- reerd met het oorlogskruis, zoon van markies de Chaponay en van de markie zin, geboren Schneider de Creusot, ach ter-kleinzoon van den stichter van den Franschen Creusot. De inzegening der verloving, in de met blanke bloemen versierde kapel, word gedaan door don E. H. pastoor van Notre-Dame-des-Pins. Het huwelijk zal plaats hebben in de St. Pieterskerk van Neuilly, in Juli aanstaande. Bij de roerende verlovingsplechtig- hcid waren aanwezig Hunne Koninklij ke Hoogheden de hertog en dé hertogin' van Vendóme, ouders der verloofde, ha re zuster en haar broeder, de hertog van' Nemours markies en markiezin de Chaponayouders van den verloofde, en zijne zuster de hertogin de Lévie-Miro poós. In deze vereeniging zijn pblitieko en staatsbeschouwingen en heerschzucht volkomen utgesloten. Prinses Genoveva heeft in de drie laatste jaren verscheide ne kbninginnenkronon in do vreemde geweigerd, omdat zij een Franschman wilde huwen en in Frankrijk wilde blij ven. Prinsessen zijn op onze dagen vrij de ingevingen van hun hart te vol gen, en, naar het voorbeeld van prinses Mary van 'Engeland en van prinses Yolanda van Italië, zal prinses Genove va den man van haren vrijen keus hu wen. Het is overigens ook mét vreugde dafe de twee hoofden der Koninklijke Fa milies, de hertog van Orleans eenerzijds,, en Z. M. Koning Albert anderzijds, hunne toestemming tot het huwelijk! hebben gegeven. De hertog van Orleans heeft hoven-' dien prinses Genoveva patentbrieven* verleend, waarin wordt bepaald dat de; prinses haren koninklijken rang zal be-» houden met al de rechten en voorrech ten, die eraan verbonden zijn. Er zijn personen die denken dat da gemeenten Burcht en Zwijndrecht niet meer bestaan en bij de stad Antwerpen zijn ingelijfd. Daar is geen kwestie van. Die gemeenten zijn enkel ingelijfd bij' de provincie Antwerpen, doch zij blij ven daarin -bestaan ails zelfstandige ge meenten. Zij hebben enkel een deel van hun? gebied den ganschen Rorgerweert* polder aan de stad Antwerpen afge staan, maar het overige, het grootste' deel, blijft bestaan en behoudt zijn eigea bestuur en zijn eigen Magistraat Ziellier /nog enkele bijzonderheden, in welke omstandigheden de vreeselijke aanslag wer,d gepleegd De jonge schurk, zekere S., sleehta 17 jaar oud, en die reeds drie jaren, werkzaam was in de werkhuizen van M.. Buschman, had zich hij het einde van het werk verscholen en zich alzoo laten insluiten. De 'kerel had zich onder eene werkbank verborgen, toen M. Busch mann, vader en zoon, nög in het bureel waren. Alvorens naar het woonhuis te gaan,, dat met eenen hof aan het werkhuis der Rijnpoortvest paalt, ging M. Jos^ Buschmann, nog ©ens ©ven naar de brie venbus zien. In den gang gekomen, werd hij plots door den kerel, overvallen. Deze sprong langs achter op hem toe, sloeg met do eene hand' om het lichaam van heb slachtoffer en sloeg met de andere hand, die met eenen hamer was gewapend op het hoofd van den ongelukkige. De eer ste slag moet geweldig zijn geweest, zoo danig dat het slachtoffer ineenzonk al roepende Papa, on m'assome M. Buschmann, vader, dit hoorend© kwam uit het bureel toegesprongen en vond zijnen zoon ten gronde liggend en op hem, den jonge schuik, die pog steeds mot don hamer toesloeg. M. Buschmann onitnam hem hot wapen), waarop de kerel rechteprong on met de meeste kalmte bleef wachten, op wat komen zou. Het slachtoffer werd opge richt en ging tot het bureel, waar hij in eenen zetel ging zitten, terwijl zijn- vader naar boven ging om eenen revol ver te halen. In tusschen bleef do laffe aanrander kalmtjes wachten en deed' niet dé minste poging om te ontsnap? pen. Het slachtoffer kreeg vervolgens dei revolver en bleeft verder zijnen aanran- dr in bedwang houden, terwijl de poh- cio werd verwittigd. In deze houding hoeft de policie beidon weergevonden. DE SCHURK WILDE 20 FR, VEREFFENEN Aan de policie, die het onderzoek in* stelde, bekende do kerel zonder omwe gen, dat hij M. Bucskmann enkel had willen bedwelmen, om hem van zijn geld te bcrooven, ten einde eene schuld van 20 fr. ibe vereffenen. Inderdaad, enkel© weken geleden, had hij eono som van 298 fr. geleend, om een rijwiel te koopon. Deze som had

De Volksstem | 1923 | | pagina 1