19 eoFso Donderdag April 1923 VADERS PLICHT M Zomarunr In feef Rosslseh moordenaarsho! LaSt!f&8!lw5ssS2Sg.»U Hef Hoegesohssforaagstak Herstel- en Rnbmaagstuk Ö2 fea^&'lstgüslrögk in eenen jnweeSwinkd De glimlach der Koningin Een geregelde eorleg lus- schen fwee derpen in Humenië De broedermoord le Rans! Hoe uwe kapitalen geplaatst DE VOLKSSTEM XXIX* JAARGANG NUMMER 99 Kortstraat, O en 31, aatst? Tel. UZ DAGEXjAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Npffel-Db Genbt ■Publiciteit buiten bet Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel, Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. 4, H. Emma Zon op 4,54 onder 6,45 Eerste Kwartier den 23 (Vervolg) Niet alleen valt het 6en Vader ten plichte den eersten steen van liet huiselijk gebouw te leggen, hij moet ook medewerken om het ge bouw sterk te maken, te verfraaien en het bewonen te veraangenamen. Van den eersten opgroei van him kind, van zijne geestontwikkeling, moet de vader zoowel als de moeder niet alleen de genoeglijke getuige zijn, nïaar ook dadelijke medewer ker. Een kind vat alles op en be waart zijn leven lang de indrukken in den beginne des levens waarge nomen. Wanneer het groot geworden is blijft de herinnering aan het huise lijke kinderleven onuitwi^ehbaar in zijn geheugen. Oudershnis is der kinderen we reld. ï)e beeltenis van vader wijl hij met hun speelde of hen volgde in hunne eerste leeroefeningen, is eene aandoenlijke gedenkenis voor gansch iiet leven. Het is de plicht des vaders, van den huiselijken kring zijn hoofd kwartier te maken en de ledige uren waarover hij beschikt met vrouw en kinderen door te brengen. Gaan deze reeds ter school, vader moet behing in hunne vorderingen stelled Is het zond'ag, met hen uit gaan. Eh als de kinderen nog groo- ter wo'rdén 'en in de moeilijke jaren van hét jonge lever, treden, dan is het vadersplicht persoonlijk han delend op té treden vooral in de op voeding dér z'onénl Ten eerste, door het goede voor beeld, goed voorbeeld in woorden en uitdrukkingen, in matig gebruik van eten en drinken, in zorg over houding, kleedij( en onigang. Moest eens een misstap van zijne zonen aanleijliijg ggvep (ott eene noodige borispjng, zal, dpze noch waarde noch goed geyojg hebben indien de zonen., oyertujgd zijn .dat vader even «K zij, .lapt .naar huis durft komen en1 zelve, den leéftueht niet volgt .waaraan hij ze wil onderwer pen. Daarover hadden onze voor ouders een. verstandig gedacht. Vau af ale. jongeling in jaren was oui voeling met de samenleving te nemen, ging de vader met hem uit, loiddc hem in zijnen kring yan kennissen, nam licm mede naar een deftig café- hij liet zijn zoon niet alleen loopen. Buiten schijn en schok had vader een werkelijk kontronl over zijn "zóóns gedrag en verteer. 's A vends kwamen zij samen naar huis 'na gezónde en genoe- gelijke uitspanning. Thans laten vele vaders hunne zonen alleen loopen. Vader trekt naar zijnen kring en zoekt het ge zelschap van bejaarde en bezadig de lieden. Middelerwijl slentert de jongen in ongepaste herbergen of in den Cinema of draait zijn kuiten af op een rijwiel. Vader weet niet wat bij verteert, noch waar, noch hoe. Met sluwe middelen geraakt de jongen aan geld, weieens zal moe der ten onwete van vader den jon gen aap zakgeld helpen en hoe dikwijls gebeurt het niet, dat de zoon schulden maakt, waarvoor eerstdaags de vader wordt aange sproken. Al oorzaken van stoornis en droefheid in het huisgezin. Aan wie de schuld Belanghebbenden zullen in hun geweten, daarover rechtzinnig ant woord ontmoeten. Do Moniteur van heden kondigt een koninklijk (besluit af van 16n dezer, waarbij in den nacht van 21 op 22 April 1923, te "23 uur, het wettelijk uur zestig minuten wordt vooruitgezet. DE VERVOLGING DER GEESTELIJKEN TJit Móskou wordt geseind dat Mgr Budkiévicz, de vermoorde bisschop, be graven werd te Sokolniki bij Moskou, in een gemeenschappelijk graf. De toestand van de gekerkerde geeste lijken, inzonderheid deze van Mgr. Cie- plak, dis in het gevang van Boetyïky opgesloten is, wordt-van dat tot dag er ger. Men heeft nu vastgesteld dat de helft, der eetwaren aan de geestelijken gezon den, dorr het beheer van 7t gevang in beslag genomen werd. Voor wat betreft het verzetteekenen der vreemde vertegenwoordigers in Rus land, men besdhouwt het in den Krem lin als ten driest optreden. «LjATOUWEN Er zijn oneindig veel soorten van la- touwen of salade, dodli wij willen ons vandaag enkel bezighouden met zoiner- kropsala le. die g'.'oote opbrengsten geeft, en heel den zomer door met tusschen- ruimter. van 4 tot 5 weken gezaaid wordt. Ond'er deze rekenen wij de Mcr- veillie dos quatre saisons de Spaansche of boerenlatouw en de Rdmeinsche. Om het kroppen te bevoordeöligen is het aanbevelenswaardig te ripikeeren op eenen afstand van 14 tot 20 centime ters, volgens do variëteit. Den grond' bedekken en begieten om het uitdrogen te beletten is prijzens waardig Men kan ook heel dun zaaien tus- sc'hcn wortelen of ajuin. Bij de teelt der latouwen komt het er vooral op aan te zorgen dat.ze niet spoedig opschieten, en dat kan men te genwerken door overvloedige bcgietiri- gen en sterke stikstofbomesting. Ook de grond dient frisch en wol voor zien te zijn van oplosbare voedende be stan d'deelen. Daar de latouwen tot de bladgewas sen behooren, mag. vooral de stikstof niet ontbreken. Daarom raden wij aan bij de teelt zwavelzuur ammoniak te ge bruiken. Deze meststof werkt immers zacht en langdurig, en geeft derhalve de best? uitslagen. Per are zal men dus gebruiken 4 tot 5 kgr. zwavelzure ammoniak, 5 tot 6 kgr. superfosfaat en 2 tot 3 kgr. zwa velzure potasch of chloorpotaseh. Deze 'meelstoffen worden met elkan der innig vermengd, op den oiugewerk- ten grond regelmatig uitgestrooid en met de rijf goed ondorgebradht. Wie deze doenwijze volgt, zal zonder eenige iwijföl goede uitslagen bekomen. DIXI VERGADERING VAN DE SENAATSKOMMISSIE Brussel, 17 April. De commissie van den Senaat gelegd oommrisie der XII vergaderde dezen namiddag. Na afloop djer vergadering werd door de le den verklaard dat zii overeengekomen waren geen bijzonderheden nopens de bespreking .te geven. De volgende officieele mededeeïïng werd aar de pérs gedaan De commissie van den Senaat gelast met heó onderzoek der verscheidene vooretellen tot regeling van het taalge bruik in de Iloogescholen, vergaderde heden onder voorzitterschap van M. La- fq n taine. Al de leden waren tegenwoordig, ailsook M'ev. Spaak en M. dc Broqueville, die voorstellen neeifiegden. Op een motie van M. Magnctte werd eensgezind erkend,dat de commis sie hare zending van bevrediging moet voorbzetkn met al de voorstellen te on derzoeken die haar zullen onderworpen worden,om er de verzocningsformuul uit af te leiden. M'rister Nolf, in do Kamer terug gehouden door de bespreking der 'bc- grooting van wetenschappen eh kunsten zal gehoord worden op Vrijdag 20 April. Dc commissie heeft dus hare eerst komende zitting tot- dien datum ver daagd, na opvolgenllijk Mevr. Spaak. MM Os ton en Van Roosbrocck die voorstellen of amendementen (neerleg den, gehoord le hebbon HEFTIGE BESPREKINGEN IN DEN RIJKSDAG Wij hebben gister de redevoering van M. Rosenberg, minister van buitenland- scke zaken, medegedeeld. Nadat hij de tribuun veil a ten liad, werd onmiddelijk tot debatten overge gaan. Als eerste spreker trad de sociaal-de mocraat Hermann Muller op. Hij ver langde van de rijksregeering, dat zij nieuwe voorstellen in zake de schadever goeding zou doen, waaibij niet de groot te van het te betalen bedrag doch eerder den aaid der tc verrichten betalingen hoofdza.'k zou zijn. Zulk een aanbod aldus spreker is reeds daarom noo- dig, opdat diegenen in het buitenland, die puitscldand willen helpen, daardoor gesterkt zullen worden in hun steun- actie. Welk een schade'wordt ons voorts berokkend, door de gevaarlijke politiek in Muneb.en, riep spreker uit en herin nerde aar» de te Munehen gehouden mi litaire parade. Hij betreurde bet dat de Beióische regóeiing niet in staat was, in te grijpen. Ook de spreker .van het Centrum, dr. Marx, sprak zijn afkeuring uit over de actie in Beieren, welke volgens hem haar voor Duitschland schadelijke uit werking op het 'buitenland niet zal mis sen. Spreker was evenwel van meening, dat het op het oogenblik niet doelmatig zou zijn, met nieuwe voorstellen te ko men, omdat het volgens hem oogen- blikkolijk «mogelijk, is, een bepaald be drag der schadevergoeding te noemen. Voor de Duitfech-nationalen hield prof; Hoetzsch een rede. Hij sprak de verwachting uit, dat wel geen enkele partij in den Rijksdag zal verlangen, dat Dukschland voor Frankrijk capitu leert. Voorf-i verwierp spreker met beslist heid den boeiaail-fdemocratisclien eiscli in zake bet openen van nieuwe onder hand lingon. Ten aanzien van de door minister ~»on Rosenberg afgelegde ver klaringen, maakte Hootzsch dit voorbe houd, dat een- toekomstige regeling van de kwestie der schadevergoeding volgen- hom niet. gesteund mag zijn op de Duit- sche December-voorst ellen. Deze voor stellen aldus spreker hebben he den ten dage alleen nog maar geschied kundige beteekenis overgehouden, en oordat wij er toe overgaan, nieuwe voorstellen te doen. moeten wij eerst den inventaris opmaken om te zien, wat of er nog van den Duitse hen staat is overgebleven. AANSLAG OP EEN BELGISCHEN TREIN NABIJ AKEN MINISTER DEVEZE EN M. CAM. ■GUTT, KA BI NETS OVERSTE VAN M. THEUNTS ONTSNAPPEN AAN EENE* RAMP Het was gekend, zoowel hier te lande als in DuitscEland, dat M. Devèze, mi nister van. land verdediging kolonel Guilliaux,. zijn kabi nefcsov ei-s te M. Cam. Gutt, kabinotsoverete van M. Theiuvs komman da nt de Ladrière, van het Franseh hoofdkwartier te Dus- seldoiï, cn moer andere overheidsperso- neny Maandag- uit Brussel vertrokken waren naar het Roergebied. De trein moest rijden van Brussel over Luik en Aken naar Dusse'ldorf. Maandag nacht hebben D ui tochers op dien trein con aanslag gepleegd, welke gélukkig mislukt is. Kort voor dat de trein de statie van Aken moest, binnen stoomen, had een Belgische schildwacht over de spoor baan schaduwen zien glijden. Vermoe dende met sabot-ec idea's te doen te hebben, schoot hij zijn geweer af en gaf het noodsein. De soldaten van den bijgelegen wachtpost snelden toe en opende het vuur. Zij stelden dan vast, dat een rig- gel uit de spoorbaan losgebroken was. Zij sneldon den aanskoomenden trein tegemoet: en konden dezen doen stop pen op enkele'meters van de opgebro ken spoorbaan. De minister M. Gutt en de loden van het gevolg gingen te voet naar den wachtpost, van waar zij per au tos do reis hebben voortgezet. Zij zijn Dinsdag morgend, ten 10 u. 40, te Dusseldorf aangekomen. STRAFMAATREGELEN Kdbleirtz, 17 April. In gevolge den gepleegden aanslag werden door de hooge commissie op voorelol van don Belgischen hoogen commissaris, de vol gende maatregelen getroffen 1. Oogenblikkelijko uitzetting van het Duifcsch spoorpersoneel in de statie van Ronnheidc logoerend 2. Bevol aan den afgevaardigde te Aken een besluit te treffen het ver keer na 8 ure verbiedend op het grond gebied t.nsschen Aken en de grens. 3. Een nieuw bevol het toezieht van het verkeer binnen de grenzen van de 'bezette gebieden versterkend wordt op gemaakt. DE TilYSVILLE VERWACHT De B«-lgische stoomboot Thysville is op 14 dezer uit Dakar vertrokken, en wordt te Antwerpen op Zondag, 22 April v. j-wacht. Volgende passagiers zijn aan boord Ministerie van Koloniën M. Bal sa, cq, vrouw on kind M. Dinanuri,[ vrouw en 'kinderen M. Decoster, vrouw en kind M. Declerc en vrouw MM. Deruyck, De Haen, Delwarte, Joris, Le- jcune, Lefevre, Massart, Steyaert en vrouw, Ml Ringoet, vrouw en kinderen M. VanSféón'berghe, vrouw en kind. Cornp. du Lomami M. Lcgard. Comp. Ch. de Fer du Congo M. Wa- deleux eri vrouw, M. Dupont. (Soc. Citas MM. Sommeleir, Binet Den Ilaen' en De Nys. Comp. du Congo Beige M. Lebourg en vrouw. M. Noël. Banque du Congo Beige MM. Thvs, Dingenen en vrouw, Beclen, Meuris en vrouw. Soc. di-s Ciments du Congo [5 MM. Meier, Walde cn Friedeler. Sonatra NUM. Vanderzeypen, Ver- moe rsc li cn SeeTdrayers. Spoorweg der Groote Meren MM. Voelers, Paglino, Tasquin, Haegeman, Smots, Degand en vrouw, Rousseau, Du- many, Van vliet, Degryse -\touw en kind, V-?.ndriesche en Vandenbosdi. AANHOUDING VAN TWEE DER DADERS Zeker zal niemand zich verwacht heb ben aan de zoo spoedige aanhouding van een der schelmen, dio verledene weck in den juweel er. winkel van M. Ba ronheid. gelegen De Keyzerlei te Ant- wcipen, de gerante Mevr. Cuypcrs, met oen groot mes bedreog, en enkel door de krachtdadigheid van de gerante,met zijne twee handlangers op de vlucht werd gedreven. De onderzoekdoende politieofficier, had na een paar verklaringen van per sonen te lif bben opgenomen en dat hem was gezegd geworden, dat oen der schel men in den juweelemwinikel had gezegd: ik ben toch chef-kok voor iets het vermoeden opgevat, dat deze kerel wel tot de bemanning kon behooren van het oen of ander Bclgiseh schip. Vergezeld van Mevr. Cuypere, trok hij Maandag morgen naar de stoomboot Elisabeth vitte die 's middag3 zou vertrekken. Na zijn vermoeden aan den bevelhebber van bet schip te hebben me degedeeld, werd de geheele bemanning een voor een in tegenwoordigheid ge backt der vrouw. Allen waren reeds voorgekomen en nog had de vrouw niemand herkend als beboerende tot een der daders. Dooh het wakend policieoog van den officier M. Wolff, was een verdachte gelaatstrek van eon hunner opgevallen en het was toen ;dcze word voorgebracht}, dat de vrouw hem bepaald herkende, als zijn de doze die he>t mea heeft voor den dag gehaald Het was zekeren J. Sch., geboortig van. Beveron bij Audenarde, 2e kok op genoemd schip, en woonachtig De Bos- schaertsRaat. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Behendig ondervraagd deed hi j weldra met een lachend gezicht volledige bekentenissen en beweerde dat hij dit enkel om to lachen gedaan had De kerel werd dadelijk afgemonsterd on naar het gerechtshof gebracht. Ook werd het mes aangeslagen. Het is een groot beenhouwersmes, dat 42 centime tere lengte hooft. Op het gerechtshof m hij nog lang durig ondervraagd geworden en heeft zijne vorige verklaring, namelijk dat het slechts eene truutpartij was, her haald. Van zijne handlangers weet hij echter niet veel te vertellen, dan alleen dat een hunner een Hollander is. Met do grootste krachtdadigheid werd het onderzoek doorgedreven om de twee an- derfo schelmen te ontdekken en op het oogenblik dat we dit schrijven is een tweede seeds gekend. Het is een dia mantslijper en zijne woonst wordt duch tig bewaakt. Bij zijne verschijning zal hij dadelijk ingerekend worden. Het zou echter ook niet te verwonderen zijn, dat' hij reeds lont geroken en uit; vrees voor 7 volgingen Eet land heeft verla ten. ,De tweede kerel der 'bandielenstreek in? oen juweelenwinkel der Do Keyserlci, t^erd Dinsdag in eene heiberg deg Graanmarkt aangehouden. Men heeft hier met eenen Hollander, den genaamden Isaac Polk, 22 jaar oud, te doen. Hij verklaarde slechts twee da gen hier te zijn en loochende natuurlijk glle plichtigheid. Hij werd nochtans met M vr. Cuypers geconfronteerd, dio in hom den tweede aanrander erkende. Hij werd ter 'beschikking van den Procureur dés Konings opgesloten. Wij lezen in onzen Konfrater. Dé Landwacht van Gent Moeder waarom hangen al dio vaandels uit Omdat de Koning komt. Moeder willen wij gaan zien Ik moet bij uw broerko blijven.- Vraagt het aan vader. Do vader Voor geen Koning ter wereld verzet ik een voet I Moeder fluisterden tot vader Waar om gunt gij uw kind dit genoegen niet Vader is overwonnen. Hij gaat met zijn Mad naar den Koning zien. De stoet is in aantocht. De repu blikein neemt den kleinen nieuwsgieri gen koningsgezinde op de schouders. Leve de Koning I Vive le Roi roepÖ het juichende volk. Ook het geestdriftig knaapje roept uit volle longen- Leve de Koning De Koning groet, de Koningin lacht minzaam naar het op vaders schouders gezeten 'uidrucht.ig kind. Die lach is al» een zonnestraal die zicli. weerkaatst op het somber gezicht van den vader. Terug te buis. Do moeder :_Alle3 goed afgeloopon Het kind Wat was liet schoon De vader Do Koningin heeft mijn! republikeins ch hart veroverd. Vrij Vrank. De inwoncra van de dorpen van het comitaat Dolj, Urdieuta en Jonelele, le ven reeds langen tijd met elkaar op voet" van felle vijandschap. Naar aanleiding van een grondproces- ontwikkelde dteze vijandschap zich thans tot een regelrechten oorlog, die met een hevig gevecht eindigde. De inwoners van het dorp Urdieuta» trokken namelijk mot zeisen, bijlen en> pistolen gewapend naar het vijandelij.k' dorp Jonelele. Toen de bewoners van Jonelele deze» krijgsmacht zagen naderen, sloeg hun: de schrik om liet hart en vluchtten zij naar een naburig bosch, waar zij zich verstopten. j De Urdieutanera vonden dientenge-, volge in het dorp slechts enkele ouden.' van dagen, die zij «krijgsgevangen»; maakten. Aftrekken deden de overwin naars evenwel niet zij bezetten het ge-» heele vijandelijke dorp. Dat konden de Jenelelere toch niet lang aanzien zij vatten mood en vielen den vijand aan. Na een hevig gevecht van vtele uren, in dón loop waarvan vele ge wonden vielen, moesten de Urdicutanefs terugtrekken. Weldra keerden zij echter met hulp-' troepen terug en op het kerkplein van! Jonelele ontstond opnieuw een woest ge vecht, waaraan slechts eem sterke afdeo- ling gendarmen een einde wist te ma ken. De aanvoerders der troepen van Urdieuta werden in hechtenis genomem LIJKSCHOUWING De wetsdokters, MM. Leclef en Van! Deuren, hebben de lijkschouwing ge daan van het ongelukkig slachtoffer. Het bleelc dat Lodewijk Van Gestel getroffen was in de linkerlong. Het mes, dat eerst een rib over stak, drong 7 1/2 centimeiers diep in het lichaam. Het arme slachtoffer was langzaam doodgo bloed. De Schatkistbons op zes maand levé ren een jaarlijksclien intrest op vaa 4 1/2 p.'h., belastingvrij, betaalbaar op het oogenblik der inschrijving. De prijs van uitgifte is 97,75 p. der nominale waarde. Groot gemak voor de terugbetaling wat eene spoedige mobilisoering der schikbaiq geldsommen toelaat,

De Volksstem | 1923 | | pagina 1