4 Vrijdag Mei 1923 ZALIOE THEiESlI VAK - 'TMJE êim Viaggsafeest Os igfgissise wasfet Sa Peking eftpkevesi ïerbend der KaMieke Verenigingen en Kringen De Paus en de Leavensehe Ss nmm Pauselijks ïhnehis te Brussel Aardappelvervoet Btaesiige Eerste Eüeivieriisg is Parijs Be nieuwe Ouitsshe voorstellen Bszesk van den Koning van Spanje Lord Carnarvon begraven den Vergadering van Belgischen Boerenbond XXIX' JAARGANG NUMMER 104 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 33 AGBLiAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nüffel-De Geküt ■Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, IS, te Brussel. Place do la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. O, 4. H. Monika Zon op 4,27 onder 7,07 Laatite Kwartier den 7 Zondag verleden werd de eer- biedweerdige Carmelietesse There- sia van 't Kindeke Jesus en van het H.Aanschijn.of 't eenvoudig kind van Lisieux,20 jaar na haren dood (ze stiprf in den jeugdigen leeftijd van 24 jaren) in de aanwezigheid van duizejule pelgrims en van hare eigen sinter, overste van het Car- 24 jaren) enin de aanwezigheid melnskloostei' van Lisieux, waar de uitverkorene gestorven is, door on ze Roomsche—katliolieke kerk plechtig onder het getal der geluk zaligen gerangschikt. Niet te verwonderen, want men mag waarlijk zeggen, dat de stem van God -en- de stem van het volk, als tot'een goddelijken tweezang samengesmolten zijn. De volks- stem heeft - Godsstem erkend en heeft ze meegezongen.- Ja, de stem van God verhief zicli eerstens in* de onvergelijkelijke zielhereidhig Wier schitterende uit stralingen Wij heden bewonderen. Eigenlijk" bewonderen wij God zelf in 'de* hêldhaftige deugden van dit hemelsei! schèpsel.' Daarna klonk'dó stem van het volk, ohmidllelijk, vurig en smee- kend, van hét volk dat toestroomde in bedevaart tót haar. Dan hebben mirakelen de stem van liet volk be- kraclitigdj en nogmaals laat God zelf in eene /wondere harmonie zij ne stem hoor en in al haar kracht en luister, jüe nie(iw,e gelukzalige en zoo met befrquvyen aanroepen eenvou dige dpclj thans,nog roemrijker .Carmelieternon, zag het eerste le- venshchtie.Alemeou, .-in Norma n- die, deii 2 Januari 1878. Zij was het negende kind van den nijveraar Louis Martin en zijne huisvrouw Zélie Guérin. Reeds van haar der de jaar kon zij 'het "góed van 't kwaad onderscheiden, de deugd be minnen en wilde in niets aan 't Kindje Jesus mishagen. Zeer vroeg reeds verstond zij de verster ving en de opofferingen en ver zaakte zij aan haar eigen wil. 't Was toch zoo een bevallig kind met haar hemelsche blikken en haar blond lang krulhaar. Haar vader iieette ze zijn kleine Koningin Slechts vier jaar en half oud, ver loor Theresia hare. beminde moe der en kwam dan met haar Vader eu haar zusters het huis of buiten goed De Suissonuets te Li sieux bewonen. Kort nadien ging zij ter school bij de Benediktijnerzusters. Daar staat ze nog geboekt als een eerste leerlinge, die de stilzwijgendheid en de eenzaamheid lief had, ootmoe dig en gehoorzaam bleef in alles, haren catechismus vlij tig studeerde terzelfdertijrt als de andere vakken ;en de navolging Christi las, met zulke aandachtigheid dat zij dit hoekje welhaast van huiten kende. Wat de kracht der lezing van eeu boek vermag 1 Zij las ook gretig het H. Evan gelie en feestte mee niet geestdrift de feesten der H. Kerk, inzonder heid koesterde zij eene voorliefde voor het II, Sacramentsfeest. O dan mocht ze rozen strooien op den doortocht der processie waarin Je- sussacrament gedragen wierd. Niet te verwonderen dat ze later verze kerde dat ze haar hemel zoude ge nieten en in die allerzaligste woon plaats eenwig leven al goed doen de op aarde. Tot stichting der kinderen zul len wij hier ook terloops aanstip pen dat ze zoodanig verlangde naai de H. Communie, en reeds op ne genjarige leeftijd (8 Mei 1884) ha re eerste Communie modht doen, dan wanneer men tot zijn elfde jaar moest wachten. Den 14 Mei daaropvolgende ontving zij het H. Vormsel, In hare prilste jaren werd ze door een mirakel, door de tusschen- komst barer Hemelmoeder van eene gevaarlijke ziekte genezen. Die genezing was zoo grondig en algeheel dat al hare hoedanigheden er veel bij wonnen. Toen zij den ouderdom van 13 jaren had bereikt, trad hare oud ste zuster Maria in de Carmelus- orde en hare derde zuster Leonie werd in de Visitatie aanveerd; van dan af bleef ze alleen met Celina, eene andere zuster eenige jaren ou der dan de gelukzalige. Dikwijls reeds gaf zij haar verlangen te kennen om insgelijks Carmelietes se te worden en bood zich aan de overste van liet klooster van Li sieux aan om aanveerd te worden. Gezien haren jeugdigen ouderdom weigerde men vlakaf haren toe gang- Zij wachtte tot haar veertiende jaar en vernieuwde alsdan hare smeeking. Haar vader stemde toe, doch de bisschop Mgr Hugonin en de overste van Carmel weigerden immer. Doch haar vader trok er mede naar Rome en daar aan de voeten van den grooten Paus Leo XIII vroeg zij bijzondere toelating om in 't klooster te treden. Het ant woord kon geen beslissing toestaan en Theresia moest nog wat geduld hebben. Eindelijk mocht ze hare in trede in 't Carmeiieterssenklooster van Lisieux doen den 9 April 1888, zij wierd er gekleed den 10 Janua ri 1889 en geprofest den 8 Septem ber 1890. Dus op zestienjarigen ouderdom waren hare verlangens voldaan en begon zij het Sacrifi cieleven bij uitstek. Hare zuster Celina trad dan ook in hetzelfde orde. De vader van al die geluk kige kinderen dankte God voor die bekomene weldaden en stierf in den Heer een zestal j aren nadien Kort na hare professie, werd zus ter Theresia als helpster der novi cemeesteres aangesteld.Hare voor zichtigheid, de zekerheid van haar oordeel, haar geest van verlooche ning, hare standvastige versterving mochten haar dit gewichtig ambt doen waarnemen, alhoewel zij den ouderdom van zeventien jaar nog niet had bereikt. ('t vervolgt). JOANNES, HH. MM. de Koning en de Koningin van Spanje zullen Vrijdag in het stad huis vau Brussel ontvangen worden. Bij deze gelegenheid richt het stadsbestuur oen vaaudelstoet in van al do maat schappijen van het laad, wier vlaggen belang kunnen wekken door hun oud heid -of schilderachtigheid. De Minister van Landsverdediging heeft toelating vergund om hierna ver melde korpsen te laten deelnemen aan dien optocht do muziekkorpsen van het 3e karafomiere lc en 2e grenadiers; detachementen van het 2e karabiniers 4e karabiniers (met vaandel) 4e kara biniers voor de eerewaeht van het Vaandel van 1830 detachementen van het le karabiniers, 2e kan bin ie is, le en '2e grenadiers, 3e karabiniers en le gid sen. De Belgische wacht, te Peking, die on geveer 300.000 fr. per jaar kostte, is zooals wij reeds meldden, opgeheven. Er was in de Kamer over gesproken en de verslaggever had gelegd, dat liet hebtbcn van dio wacht "berustte op een overeen komst van de mogendheden, en dat het bovendien een kwestie van prestige voor Belgie was. De afgevaardigden namen toen 'hun bezwaren terug, maar nu heeft de regeering don post toch van de be groeting gevoerd. De andere landen houden er natuur lijk hun wacht» Do wacht, die thans voor Belgie uit con 20tal mannen, offi cieren inbegrepen, bestaat, is, naar men weet, na den Bokseropstand icg-stelda ~r-:oOo: De talrijke bijtredingen, door het Se- kretariaat ontvangen, laten voorzien dat Jubelzitlijd van Zaterdag en Zondag, 5 en 6 Mei aanstaande, oenen gansoh bui tengewonen bijval zal hebben. De stu- dievergaderingen, waar politieke en so ciale vraagstukken van allereerste be lang zullen besproken worden, alaook het feestmaal, beloven al de keurman- nen, al de ie vorige werkers der katho lieke partij bijeen te brengen. De bijtredingen tot het feestmaal, met den prijs der inschrijving, moeten zonder uitstel gezonden worden tot het Sekre'tariaafc, Broekstraat, 23, Brussel. Alhoewel regelmatig ten 9 ure mis sen gelezen worden in al de parochie kerken van Brussel, zal er, voor het grooter gemak van de deelnemers aan de studievergadering, op Zondag 6 Mei, ten 9 ure 40, eene mis gelezen worden in de kapel van O. L. V. Boodschap, welke hoort tot het lokaal van den kring Union et Travail Brialmont- straat, Schaerbeekschepoort, waar de vergaderingen van den zittijd zullen plaats hebben op Zaterdag, ten 3 ure, en op Zondag, ten 10 ure. Het feestmaal zal plaats grijpen ten 1 ure, in het Eg- mont-Paleis. 2b H. de Paus heeft Maandag Mgr Hebbélynck, eererebtor, en Mgr Ladeu ze, rekfcor der Hoogeschool van Leuven, ontvangen die hem bedankten voor het werk ondernomen ten voordeele van de Leuvensehe Hoogeschool en boekerij. In het Belgisch kollege te Rome, heeft een ontvangst plaats (gehad ter cere van Mgr Ladeuze en professor de la Valïée Pouasin. Mgr Ladeuze iV, Dinsdag naar Milaan vertrokken, op bezoek bij E. P. Cemel- nu, rektor der katholieke universiteit. AAA- MOR NICOTRA NAAR LISSABON Wanneer, in het laatste Consistorie, Mgr Locatelli, pauselijke nuncius te Lissabon, door Z. H. den Paus verhe ven werd. tot de waardigheid van car- dinral, en dus de nunciatcur van Ln-v ben zonder titularis viel, werd dadelijk het gerucht verspreid dat Mgr Nicotra, iumcius te Brussel, den post van Lissa- b-u: zou bckleeden. Wij hebben dir des tijds gemeld. Ofschoon ti:fc nieuws nog geen officieele bevestiging heeft beko men, mag het nu toch als zeker be schouwd worden dalt Mgr Nicotra korte lings uit Brussel naar Lissabon zal ver plaatst worden. MGR MICARA TE BRUSSEL' De opvolger van Mgr Nicotra te Brus sel zou zijn Mgr Micara, aartsbisschop van Apamea en pauselijke nuncius te Praag, in Teheeo-Slowakije. Ook dit nieuws is nog niet officieel, doch zal het weldra worden. Mgr Micara is voor de Belgen geen onbekende. Van 16 April 1915 'tot 5 Ja nuari 1918, gedurende het moeilijkste en pijnlijkste Oorlogstijdstip, dat Belgie doorworstelde, was hij auditor der pau selijke nunciatur te Bruissel en als dus danig heeft hij zich aangesteld als een trouwe vriend der Belgen, wier belan gen hij tegenover de Duitschers steeds met gezag en krachtdadigheid heeft ver dedigd. Mgr Micara is een der jongste leden van dc pauselijke diplomatie. Hij is ge boren te Frascati den 24 December 1879 en deed zijne studies in het Capranica- collegie te Rome en-in de academie der geestelijke edelen. In 1902 ontving hij de priesterwijding en den 5 Januari 1910 werd hij secretaris der nunciafcimr te Buenos-Ayres en wa't later te Was hington. Van April 1915 tot Januari 1918 bekleedde hij het ambt van auditor te Brussel en werd dan auditor te Weenen. In October 1919 werd 'hij pauselijk le gaat bij do regeering van Tclieco-Slowa- kije, te Praag, en werd naderhand pau selijk nuncius aldaar. De 17 Mei 1920 werd hij titelvoerend aartsbisschop van Apamea. Mgr Micara zal te Brussel hartelijk welkom wezen.} TTet Staatsblad van 1 Mei kondigt het volgende ministerieel besluit af Inlanclsche aardappelen verzonden per hoeveelheid van minstens 10.000 ki los of voor dat gewicht betalende en be stemd voor aetmeelfabrieken, woeden op Belgisch spoor vervoerd tegen de prij zen der 4e klasse van tarief n. 3, voor zooveel de afzender in den vrachtbrief het vervoer in open wagon aanvraagt, zoo niet worden de prijzen der 4e klas met 10 t. h. vermeerderd. Deze tarifee- ring is van toepassing van 2 Mei 1923 af en venalt op 15 Juni 1923. EEN ZESTIGTAL" GEKWETSTEN Bij den uitgang eencr meeting door de' syndikalen-unie der Seine gehouden in de rue Grange aux Belles, hadden bloedige incidenten plaats. De uitgang- was zoo goed als afgeloopen en de be- toogers werden door de politie geleid, toen vier agenten wielrijders werden omsingeld. De andere agenten poogden hun kameraden te verlossen eri een ge vecht ontstond. Een der agenten wiel rijders werd door een messteek in den rug gek'weM, Op het zelfde oogeriblik werden allerlei flesschen en voorwerpen van uit -de -vens leis der huizon op dc vechtenden geworpen. Dc politie moest' herhaaldelijk char- goercu vooraleer zij de 'betoogers uiteen kon drijven. In de rue Claude Villefaux hielden de betoogers een tram togen eu dwon gen de reizigers uit te stappen, waarna zij de ruiten verbrijzelden. Een nieuwe botsing had met de polieie plaats en eerst ten 18 ure waren de woel makers verspreid. De agenten hadden een der tigtal gewonden, waaronder een tame lijk ernstig. De betoogers 'hadden even veel gekwetsten. Men ging tot veel aan houdingen over. Na een vergadering in de wijk St. Denis gehouden, werd eveneens gevoch ten en een agent zwaar gekwetst, -Een ;erneenteraadsIid werd aangehouden. Te Versailles haddon eveneeas inci denten plaats. Eau tramrijtuig werd ver brijzeld en tijdens dit incident liepen de politie-coriLmiasaria en een inspecteur talrijke schoppen in den buik op en werden drie agenten gee lagen. Wij hebben gisteren de nieuwe Duit- sehe voorstellen medegedeeld en het zal onmiddelijk onzen lezers opgevallen zijn, dat de aangeboden som merkelijk beneden de soirf blijft, welke door het Vordraig van Versailles bepaald was als te betalen vergoeding. Te Parijs zijn de dagbladen het eens om dc Duitse he voorstellen, lijk ze de zen naehf medegedeeld werden, onaan neembaar le verklaren. De Peiit- Pariden noemt zo bespotte lijk. Op de aangekondigde 30 miljard zijn er tien die problematisch blijven, mits ze onderworpen zijn aan de schat ting van het beta 1 ingsvermogen van het Rijk. Wal: de twintig overige betreft, daar moeten er bijna drie afgerekend worden voor interest en afkortingen. Er blijft dus sleohls iets meer dan vijftien milliard over. Al de verbondenen te zaam zouden dus maar met zekerheid op die som kunnen rekenen, welke maar gelijk is aan de helft van de schade door Frankrijk alleen geléden. Anderzijds zou het onderwerpen van de betaling der overige tien miljard aan de schatting van een internationaal ko- miteit,neerkomen op het ontzeggen van al hare reevhien aan de Kommissie voor Herstel. Het Duitsche voorstel ïn zake voilig- heid is «iets dan de herhaling van de kunstgreep van December 1.1. en die M. Poincaré erg grof noemde. •Eindelijk noemt Duitsehland met aan, dat het Roerbekken tijdelijk ede waarborg zou bezet blijven. In die voor waarden, besluit de Petit Pansi&i, spreekt het vanzelf dat Frankrijk Belgie het overbodig zullen oordeel ea aan Duitsehland een antwoord te laten geworden. Ze zullen er zich bij bepalen Duitsehland naar hunn§ vroegere sluiter* jfë verwijde* 7 HET VERTREK UIT MADRID De Spaansche Souvereinen en de mi-* nisier van Buitenlandsche Zaken zijn Dinsdagavond uit Madrid naar Brus sel vertrokken. Zij werden aan de statie opgewacht door de Koningin-Weduwe, de prinsen en prinsessen der Konink lijke Familie, al de leden van het Gou vernement geheel het personeel der Le gatie van Belgie, verscheidene leden van het personeel van Jt Fransehe. Gezant schap, de overheden, delegatiea van of ficieren van alle corpsen van het gar nizoen, talrijke generaals, talrijke ver tegenwoordigers van de aristocratie, staatslieden, leden van het Parlement enz. Vele nieuwgierigen hebben den Ko ning cn de Koningin hartelijk toege juicht. Dc Koningin was in het zwart de Koning droeg de uniform van generaal; der infanterie de minister van Bui- lelandsohe Zaken was in ambtskleed!j.; Het gevolg van den Koning 'bestaalp uit Markies Viana en den heer Emiliot Tones, parfikulier sekretaris van Zijn<* Majesteit het gevolg van dc Koningin uit.de hertoginnen Sant Carlos cn Fcr- nan Nunez. Do heer Aba, minister ran'. Buitenlandsche Zaken, wordt vergezeld1 door den heer Espinosa Monteres, hoofd' van het diplomatieke Kabinet. Ook Markies Bondana en generaal Mi lans Bclbasch vergezellen den Ko ning op zijne reis. De Souvereinen hielden eenige uren stil te San Sebastiaan van daar zouden zij in den loop van den avond doorrei zen naar Frankrijk. Te Quévy, aan do F ran s ch-Be 1 giscli e grens, zullen zij den Belgischen koninklijken trein nemen, die hen rechtstreeks naar Brussel moet overbrengen. Z. Exc. markies de Villalobar, gezant van Spanje, luitenant-generaal Collyns, bevelhebber der 6e lcgerafdeeling, kolo nel van Langendonck, 'bevelhebber van het 2e regiment gidsen, luitenant-kolo nel Nicod, van het 5e artillerie, Z. Hoog heid prins Stofaan van Crov-Solre on gravin de Liedckcrke, die dea Koning en de Koningin van Spanje gaan op wachten aan de Fransehe grens, ver trokken Donderdag morgend -uit Brus sel om 6 u. 56. i>er bijzondoren trein naar Quévy. Het stoffelijk overschot var. Lord Carnarvon is Maandag ter aarde besteld, op Beacon Hill, een eenzame hoogte on de heuvelen van B rkshirc in Engeland. Alleen leden der familie waren aanwe zig. In overeenstemming met den archeo- logischen aibeid van den overledene is de ligging der begraafplaats namelijk op de 'helling van het oud Britsoh kamp. Rond er omheen zijn verschei dene grafheuvels of tumuli die, toen zij eenige jaren geleden werden geopend, menschelijke heenderen ble ken te bevatten, welke naar men gelooft uit den tijd der Romeinsche bezetting dagteokenen. De jaarlijksehe algemeens vergade ring van dén Belgisohen Boerenbond lveef.t dit jaar plaats op 2n Sinksendag, 21 Mei a.s. Zij wordt gehouden in do groote Lestzaal van St.. Pietersoollege, MindeAroedersstrast, 13 (sehuina over de lokalen van den Boerenbond) zij begint te 10 u. voormiddag eu wordt 's namiddags voortgezet. Ziehier dc dagorde 1. Verslag over do werkzaamheden van den Belgischen Boerenbond gedu rende het jaar 1922, door Z. E. H. Kan, Luytgarens, algemeen secretaris 2. Naar nog meer bedrijvigheid ia onze gilden, door M. Van Beveren, op ziener 3. Ons standpunt in zake landbouw economie. (Wat er in vedbond met den toestand en do richting van den land bouw dionj gedaan Jot dazes bevorde ring.)' a) Uiteenzetting Van öfis Standpunt, door M. Engels, hooftl den Docu mentatiedienst b) Hoe het moet venveaenlirtét tvor- den, doc- E. II. Colpaert, tendbotflrin- genienr d loi. L„ B§ vt^riuUsJidtl oJlJófwbrpen, we&4

De Volksstem | 1923 | | pagina 1