Onsehuid zegepraalt DeodeHjke val is Antwerpen Dat komt ven onbeschoft te zifn Vreeselijke botsing te Lier Diocesane Bedevaart 8023 naar 0. L. Vrsnw van Lsurdes (van 14 tot 22 Sepenrber) Stoutmoedige diefstal bij een juwelier te Antwerpen KAMER WISSELKOERS ter itf^prekmg komen, zijn uitgekozen ondef ^eze wetkê in de huidige omstau- diglica£R het meest belang kunnen op leveren. Wij zijn 3? dan ook van overtuigd dat de leden vari deil boereribond talrijk, eooals ieder jaar zullen opkomen en dat iedere plaatselijke froerengüd? aal ver- tegenwoordigd zijn. -V Verleden nacht is een erg ongeluk overkomen aan een mac hi niet van de st. Brabant Fr. Pouvioile gebeden, 60 jaar oud, wonende Guldensporeristraat, 59, Borgerhotit. Denkelijk moet de ongelukkige binst den naclit aan boord zijn gegaan en, over de loopplank gaande, die tusschen •twee schepen was gelegd, zich hobbcn mistrapt en tusschen de twee schepen gevallen. Daar lag juist oen roeiboot, waarin hij is terecht gekomen. Daar werd hij Woenndag morgen bewusteloos weergevonden. Hij werd naar het Sfcuy- veniberggafithuis overgebracht waar door de gen eeshe eren werd vastgesteld, dat hij eene hersensc'hudding had opgc- loopen. Er wordt voor zijn loven ge vreesd. •Een elekiriekbewerker van Elsene, ze kere D..., wande-lde Maandag avond lang3 de Adolf Maxlaan, waar hij door een voorbijganger tegen het lijf werd ge- loopen. D.. snauwde den persoon boel brutaal allerlei lieflijkheden toe en wilde hem zelfs* met zijne vuisten in voeling bren gen, toen er een policicageoit tusschen kwam. D.. nam die tussehenkomsfc kwalijk op en viel nu tegen den politieman uit. Deze deed hem in een taxi stoppen en voerde hem naar liet commissariaat der de Lignestraat. De officier van dienst herinnerde zich dat er een zekere D.., elekiriekbewerker, in hot boek der op ge spoorden opgeteekend stond. Inderdaad, D.. werd onlangs voor misbruik van vertrouwen tot 7 maanden gevangenis veroordeeld. Hij werd in de gevangenis van Vorst opgesloten. V Dinsdag avond had op den Antwerp sehen steenweg te Lier oen schrikkelijk auto-ongeval plaats. He genaamde Z.. afkomstig tnn Je rusalem, doch sinds jaren woonachtig te Antwerpen, reed mét zijn knecht naar huis. Aart. Korlsteert molen .moest hij af zetten voor een paar vracht-auto's, waar achter een ledige kar aankwam. Do autogeleider had deze kar niet be merkt en draaide kort af, met het ée~ rolg dat de auto in volle vaart op do kar bots'to-cn omsloeg. Beide inzitten den werden in deernis- wekkenden toestand opgenomen en naar de kliniek van het Nieuw Gesticht ge voerd. De eigenaar zelf werd de borst in gedrukt, de knecht bekwam gevaarlijke verwondingen. De adjunkt-kom'missaris De Carpel heeft proces-verbaal opgesteld. De toestand van den eigenaar is be denkelijk de knecht klaagt van hevige pij nen. ender de leiding van Z. D. H. M'gr. Seghers, Bisschop van Gent. Vlaamsche cn Fransehe sermoenen. Belgische rijtuigen met gang en W.C. Inschrijvingen worden aanvaard ten bureele van het blad. Woensdag namiddag, korts., na drie Eire, -werd een stoutmoedige diefstal ge pleegd bij den juwelier M. Desiré Boen, woonachtig Paardenmarkt, 105. Eene vrouw kwam in den winkel en hood er eene partij oud goud te koop aan. De winkeljuffer ging met hét goud ■naai- de werkplaats, denkelijk wel 0111 bot te laten afwegen, alzoo de vrouw al leen in den winkel latend. Dit was het oogenblik waarop de schelmen hadden gewacht, want plots iwam een kerel in den winkel gespron gen en nam uiit de uitstalling een schrijn, waarop zeven gouden uurwer ken laigen. De kerel is alsdan tegelijk met de vrouw, die zijne handlangster is ge weest, op de vlucht gegaan en is kun nen ontsnappen. Toen de winkeljuffer naar do deur snol- de, was er niemand meer te merken. Het geetolene lieeft eene waarde van 2975 fr. Het signalement der vrouw is aan de policie medegedeeld en ieverige op zoekingen worden gedaan, om deze stoutmoedige dieven te ontdekken. 99* YERYOLG. Had Roza gehoopt bier een spoor te vinden dal leiden kon tol de ontdekking van den •werk el ij ken moordenaar, hare hoop ver dween spoedig. Nadat het lijk van den markies door de bedienden was gevonden geworden, hadden vele lieden de kamer betreden en de policie- dienaren hadden ze zorgvuldig onderzocht. Wat zou Rosa, nadien er achttien jaren over heengegaan waren, daar nog hebben kunnen vinden? Zij begreep hoe dwaas hare hoop was geweest. Niettemin doorz< e'itsij het bed alken hoek van de kamer en de meubelen met eenen iever, die de verbazing barer be geleiders opwekte. De kamer is zoolang gesleten geweest, g?gde zij kleurend, dat ik het voor mogelijk hield, iets te vinden wat licht kan brengen in de onlzeltendegduisterais die het drama omholt. Lief kind, antwoordde mevrouw Barti- neux verbaasd, er bestaat geene duistevheid meer in zake van den moord. De moordenaar werd enldekt en van zijne misdaad overtuigd Maar zou hit niet mogelijk kunnen zyn dat Alexe Mixtome onschuldig was wierp ZITTING van WOENSDAG 2 MEI De zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. BRUNET. DE LOON- EN STAKINGSBEWE GING VAN S. P. T. T. M. UYTROEVER vraagt of den lieer minister van spoorwegen thans eene ver klaring zal afleggen, over de kwestie der dreigende telegraaf-, telefoon-, post cn spoorwejgstaki ng. Hij vraagt ook of er in de Kamer geene vertoogschriften desbetreffende zijn ingekomen en wat gevolg daaraan zal worden gegeven. M. de VOORZITTER. Het bu reel heeft inderdaad een aantal vertoog schriften betreffende het konflikt ont vangen. Zij zullen naar de kommissie der vertoogschriften en petitiën worden verzonden. M. UYTROEVER vraagt dat. zulks niet zou geschieden. Deze vertoogschrif ten dragon een heel ander karakter als de gewone petition. De tijd is ge komen daf de rogeering eene geruststel-? jende verklaring doe. M. de VOORZITTER zégt dat men de vertoogschriften misschien zou kun nen verzenden naar eene bijzondere kommissie, en herinnert eraan dat M. Heyman reeds gevraagd heeft om over het konflikt te interpelleeren. M. FALONY dringt aan op eene ver klaring der regeering. Elkeen wil alles doen om de staking te vermijden, doch er moet van wege de regeering eene ernstige belofte zijn. de zaak degelijk en welwillend te onderzoekon. Dat de re geering-het woord van vrede spreke. M. HEYMAN. Ik heb gisteren ge vraagd om de regeering over het kon flikt te interpelleeren. De ondervraging werd echter om bijzondere redenen ver daagd. M. NEUJEAN, Minister van Spoorw. enz. Ik ben bereid te antwoorden aan do interpellaties die zullen worden voorge bracht in den loop der bespreking van Zoo werd M. FALONY. De heer minister verlieze niet uit het oog dat er aan het geduld oen einde komt. Er is hier kwes tie van verbetering te brongen aan al te lage loon cn. Alle uitstel zou kunnen rampvol wezen. Het slakend personeel eischt eene beslissing. M. NEUJEAN. Wat vragen zij M. VANDER VELDE. Zij vragen inwilliging dor wenschen in de midden- afdecling voorgebracht en in het verslag over uwe begrooting in-gelascht. AI. FALONY. Zij vragen een rechtmatig loon en een deftig bestaan M. BOLGGNE vraagt ook dat de re- geering bij hoogdringendheid eene ver klaring zou afleggen- en een antwoord geven. Spreker bewijst met liet 'beknopt ver slag in de hand dat M.' Noujean voor heden, Woensdag, e_nc verklaring be loofde. AI. VANDER VELDE begrijpt de aarzeling der rogeering niet. De houding derzeüve is betreurenswaardig. Dat men de interpellaties bcsprckc. M. MASSON (minister van rechtswe zen). Er is hier geen kwestie van aarzeling, maar van de overeenkomst volgens welke d e on dery ragingen zou den geschieden bij de bespreking dor begroeting. M. VANDER VÉLDE, Ah! zoo Ziet* de rogeering dan liet gevaar niet in Vandaag of morgen kan de sta king uitbreken, daar komt geene verda ging van pas. De kommissie der begroo ting zelf oordeelde do loon en te laag. De minister heeft beloofd eene verklaring af te leggen. Hij moet woord houden. Daaraan te kort komen ware eene mis daad. De rogeering moet. dan maar de verantwoordelijkheid dragen eener beurlijke staking en der gevolgen. M. UYTROEVER dringt er eveneens nogmaals op aan dat de minister zou spreken. M. NEUJEAN (minister van spoor wegen). De regeering hoeft geene verklaring te doen. Ik lieb dat ook aan niemand beloofd. Ik houd mij bij de bespreking mijner begrooting - ter be- •cbïkkmg der Karn er.- Ik heb de afgevaardigden.van het per soneel ontvangen en hun mijn oordeel gezegd. Ik héb aan den (ministerraad ook mijn oordeel gezégd en 'hetaeljvo werd bij getreden En nu zou ik misschien moeten spre ken omdat het u behaagt (Lawaai bij de socialisten) De 'loonsverhoogingeii staan aan de orde van den dag. Meer kan ik thans niet zeggen. Mijne begroeting wordt Vrijdag besproken. Zoo. heeft, bet de Kamer beslist. De kommissie, die mijne begrooting onderzoöjbfearheeft haar oor deel in haar verslag gejschireven. M. WAUTERS vindt den toestand zeer ernstig. Wie het vólk hoofde en. de dagbladen las in dc e laatste'dagen, kan zich het gevaar niet verbergen. De interpellatie moét 'bij hoogdrin gendheid doorgaan. Ik versta den glim lach niet met welken de- heer minister van rechtswezen den toestand inziet. Spreker beweert dat bet nationaal (socia listisch) syndikaat al'les heeft gedaan om de staking te vermijden. (Protest bij de katholieken en liberalen.) De redenaar vraagt ten slotte dat AI. Hevman hem zou steunen. AL MASSON. 'Gij zoudt dus wil len dat de Kamer terugkeere op hare beslissing Waarom' wilt gij volstrekt vandaag over die zaak spreken EENE STEM LÏNKS. Het is hoog tijd. Hot ondergeschikt person oei zegt Het is 'genoeg 1 (Lawaai en pao- test. De voorzitter hamert.) AI. MASSON. De Kamer kan niet AI. MASSON. Onze voorzitter heeft krachtdadig het aanzien van het parlement gehandhaafd. (Toej.) De heer VOORZITTER. We zouden misschien de interpellatie mor gen kunnen laten doorgaan T M. HEYAIAN verklaart zich bereid morgen zijne in ter p cd'b tie te doen. De beer VOORZITTER is hiermede akkoord. AL NÈUJEAN verklaart zich, riit aanzien voor den heer voorzitter, hier mede 't akkoord. AI. VANHER VELDE. 't Ie dus wel verstaan, dat de interpellatie mor gen doorgaat. (Geroep bij de 'liberalen Neen Neen Het gaat niet om de begrooting maar wel óm de ondervraging. Do Kamer zal uitspraak doon. De heer VOORZITTER. De Ka mer kan bij stemming beslissen indien zulks door een vijfde der leden wordt aangevraagd. (Al de socialisten staan recht). Al. CARTON de WIART meent dat het reglement zoo ni'öt spreekt. De heer VOORZITTER. Wees gerust, ik héb het reglement goed inge studeerd on weet wat ik zeg. De bespre king der. begrooting en .de interpellatie over de loonkwestie blijft dus op morgen bopaald (Instemming.) Het incident is gesloten. BEGROOTING VAN NIJVERHEID EN ARBEID Minister MOYER&OEN zet de sui- kerpolitiek der regeering uiteen. In 1918-19-20 was de suikervoortbrengst te gering. Maximumprijzen werden be- paald, het verbruik gerantsoeneerd. Een kompensatietaks, voor vergoedingen aan sui'kervoortbrengers, bracht de eerste twee jaren 26 miljoen op. Geen winst werd door de regeering verwezenlijkt. In 1920-21 was de voortlbrengst aanzien lijker. De regeering zou den uitvoer in handen nemen. Alaar op de buitenland- sche markt dalen onvoorziens de prij- izen. Vandaar een verlies van 20 md- Wat de pensioenkwos tie aangaat, dient hervormd te worden. Het aantal bedienden zal worden vermeerderd. M. Moyersoén gewaagt verder vai% zijne pensioen- en verBekeringsontwer-^ pen betreffende ouderdom en vroege dood, en invaliditeit. De hervorming van hét vakonderwijs' wordt ernstig ingestudeerd. Antwoor dende aan M. Van Walleghem, de heer minister dat er in 1922 in Belgie 78 vakscholen meer waren dan in 1921. De heer minister verklaart ten slotte dat de mogelijkheid der codificatie der maatschappelijke wetten zal ffvorden onderzocht. De zitting wordt geheven. 'VW het budget der spoorwegen. overigens ook gister overeengekomen, besturen onder bedreiging. Db bespreking vangt Vrijdag an1 Al. MATHIEU. 'Wat hebt ge ge- SOCIALISTJSCHE STEMMEN. daan toen de oud-strijders de Kamer be- En wat zal er in tusschen tijd gebeuren stormden joen. In 1921-22 was de handel vrij al leen uitvoervergunningen werden nog geeischt. In 1922-23 werden 270.000 ton witte suiker voortgebracht. De uitvoervergun ningen worden afgeschaft. De fabrikan ten verbinden zich 1/5 der produktie voor ibinnenlandsch verbruik té behou den. Einde Januari stijgen de buiten- iandsche prijzen. De uitvoer wordt stop gezet. Dit verbod, zal tot het einde van het; Jaor.:behoudenblijven. Ér zat géén suikeigebrek zijn in het land, dat kan ik formeel verzekeren. Terwijl in hot .buitepland de prijzen stegen tot 4,50 fr. per kilo, kostte het kilo, alhiér einde April 2,95 fr. Zoo er nog prijfTverboeging is, zal deze zeer ge ring, zijn. Daarom is het onzinnig van wege de bevolking groote hoeveel heden suiker op te doen, te meer daar oen nieuwe rcaktie voorzien wordt. Met het oog op het aanstaande sei zoen, verklaart de npnister dat het een gevaarlijke politiek is den suikerhandel volledig te regelen. Deze regeling mag slechts zeer gematigd zijn. Dus zal de binnenlandsche suikerhandel vrij blij ven. Voor den uitvoer zullen vergunnin gen vereischt blijven. De minister dient daarna de verschei dene Kamerleden, die het wooid na men tijdens de bespreking der begroo ting, van antwoord. Voor wat de goed'koope woningen betreft, daarvoor werd 463.946.851 fr. veibouwd. Het krediet bedroeg 325 mil joen. Er werden 14.669 huizen opge trokken. 10.069 vragen om premie wer den goedgekeurd. De heer minister deelt, verder pi éde dat de medico-phartnaceuitsche dienst zal worden uitgebreid Mededtelingen door de Banque Centrale de la Bendre 08 95,35 460 85i?4 61,65 201 1)4 250 3/4 100.30 1044 5300 1150 79 670 1187 1/2 940 1225 1445 1121 2460 1875 1111 1820 7100 7900 4900 772 1/2 1575 14650 11800 2450 19Q0 3475 541 780 5700 1562 1/4 van 3 Mei Schatkistbons aan 5 jaar m 10 Binnenlandsebe mei premta Interproviocie Kasbons Nationale Herstelling Belgische Rente 3 0/0 Mei-Novemb. Brussel 1922 Verwoeste Geweslen 4 0 0 1921 5 0/0 1922 Consolidatieleening 6 0/0 Groot Hertogdom Luxemburg 6 0,0 Société Générale, Kapitaal Reserve Outremer Bruxellois, ditidende. - BuéDoe-Ayres, dividende. Eeonomiqnes Rails &Elecr., dividende Angleur Cookerill Esperanoe Longdo* Ongree-Marihaye Sambre-Moselle, gewone Bois d'Avrojr Beeringen Hasard Levanl-Flénn Monceaa-Fcntaine. Aslurienne Gorphalie Vieille Monlagne Glacee Charleroi Nationale Verreries Mariemont Val St. Lambert Vesdrè Tukizë, privilegiéo Sté Gle Produits Chimiquts. Kasaï P. B. Katanga, Gewone Union Miniéro, kapitaal TERMIJN. Barcelona Mexico Tanpanika. Kaiping. Pelrofiua 376 let 373 1/2 685 tot 675 124 tot 122 1)2 225 667 tot 662 li2 Parijs. 115,28 3/4 tel 115,78 3/4 Londen (pond slerl.) Roza haar tegen. Movrouw Barlineux schud de bet hcofd. Wanneer de menschcn bier d"*. konden elooYcn, zouden zij gelukkig zijn, zegde de bottelier, want nooit werd een heer van dit huis meer bemind dan Alexo """'Xtome, de vroolijksle, openhartigste en edelste edelman die ooit leefde. Het was zeker zijn doel niet, zijnen broeder te vermoorden, maar hij deed het in toorn. Wij waren meer bedroefd om hem dan verschrikt over zijne daad. Het bed werd feitelijk in stukken ge sneden en door de policiedienaron onderzocht juffrou v Lepage, zegde de huishoudster, toen Roza dit opnieuw begon te bezichtigen. Het is een oud ledikant eene eeuw geleden werd het in Duitschland gemaakt. Roza liet zich niet bepraten, doch ging voort met het kunstig snijwerk te bekijken. Plotseling kwam er een kreet van hare lip pen, waarin vreugde en schrik tegelijk zich uilten. In eene holte van het snijwerk had zij een gouden voorwerp zien schitteren zonder dat zij echter noch wist van welken aard hare ontdekking was. Hare begeleiders traden na darbij en Roza toonde bun de oorzaak barer plotselinge ontsteltenis. Het is een stuk van het inlegsel, zegde mevrouw Barlineux. Roza nam eene naald uit het haar, boog t einde tot eenen haak om en haalde daar mee uil de holle een stuk van eene keitin? te voorschijn, van omtrent twee duim lengte en kunstig bewerkt. Ook ds anderen deelden nu in hare ontroe ring. Be ketting ging van,hand lot hand. Het ia een spoor van den moordenaar riep Ro/a. De hemel heeft mij gezonden om het aan het licht te brengen. Zeker, zegde Dul .x, is hi-t een bewijs an den moord. Het stukje kelling behoorde of aau den markies, of aan zijnen moorde naar. Aan den armen Alexe Mixtomo! voegde de huishoudster er bij. Niemand bad ooit éenon ketting gezien die aan dat stuk geleek, maar de voortreffelijk heid van het goud, hst prachtige en kunstige werk bewezen, dat de ketting aan gee nen dienaar van bet huis kon toebehoord hebben. Ik vond bel riep Roza, en hare oogen fonkelden. Moge bet de ontdekking van den waren moordenaar ten gevolge hebben Hare begeleiders verwonderden zich over hare zonderlinge blikken en haar vast go- loof, dat de moor i.jï van den markies van Cb .rlemont nog niet zou ontdekt zijn. Gij kunt jullen getuigen, dat ik dezen ketting hier gevonden heb rien Roza triom fantelijk. New-York (check) New-York (kabel) Keulen (mark) Amsterdam (gulden) Genève Madrid 4 Italië Stockholm. Christiania Copenhagen Montreal Prague 80.825 tot 81,325 17,425 tet 17,52 1/2 17.45 tot 17,55 0,0220 tot 0,0720 680 3/4 lot 690 3/4 314,— tot 318,— ,j 264,tot 268,— 83 1/2 tot 87 1/2 463 1/2 tot 467 1/2 297 2/2 tet 301 1/2 326 1/2 tot 330 1/2 .17,12 1/2 tot 17,22 1)2 49 7/8 tot 53 7/8 Dat kunnen wij, juffrouw Lepage, zeg de Dulex. Wilt gij den ketting nauwkeurig bekij ken, opdat gij ze later kunt herkennen en di als het roodig is kuU bezweren, zegde Roza. Wat gaat gij er mede doen, juffrouw Lepage vrceg mevrouw Barlineux. Ik zal het stukje in uw bijzijn verzegelen het naar het dorp brengen en aan het gerecht overhandigen, nadat ik in tegenwoordigheid van ©onen rechter er eenige schakels voor mij heb afgenomen. Alle aanwezigen stonden verbaasd, maar niemand richtte eene verdere vraag tot Roza. Er lag iets in haar wezen dat tot zwijgen dwong. Zelfs mevrouw voegde zich naar het gezag van het meisje. Een voortgezet onderzoek der kamer en van de meubelen bleef zonder uitslag. Het sl. apverliek werd wee: gesloten en Roza ijlde naar bare kamer en kleedde zich aan om uit te gaan. Het rijtuig weed besteld en weinige oogon blikken later was Roza op weg naar het dorp haren gevonden kostbaren sehat vaal in de band houdende. In een net huisje van hot dorp Gharlemont woonde de vrederechter Henri Talbot, die mot Alexe Mixtonse op zeer vertrouwelijken voet had gestaan. Hij was een edelman uit de oude school en buitengewoon vriendelijk. Hij kende Alexe zeer goed, was diens leermeestsr geweest, en had aan zijnen invloed zijne betrekking te danken. Hij hield van den vroolijken,edelaar- digen jonkman als een vader. Evenals ieder een, Eugenie Mixlorae uitgezonderd, had hij door de overweldigende bewijzen aan de schuld van den jonkman geloofd, maar dik wijls, wanneer hij hem in de gevangenis be zocht en hem in het open, eerlijk oog keek, en nog meermaals naderhand, als hij dacht aan het edele karakter van zijnen voorraaligen leerling, fluisterde hem zijn hart in en het erstand leende bereidwillig het oor aari dit gefluister dat Alexe Mixtome, in weerwil van den schijn die tegon hem getuigde on schuldig moest zijn. Wat opvallend was, de vrederechter had weinig behagen ia den te- genwoordigen markies. Wellicht vond dit hierin zijne oorzaak, dat de vrederechter Tal bot nooit eene uitnoodiging ontving bij eeae of andere feeslelijkheid,missohien eok omdat zij in rechtszaken dikwijls elkaar spraken. Het kwam den vrederechter voor, dat do vriendelijke markies van Charlemoot in wer kelijkheid een zeer hatelijk karakter had, want dikwijls betrapte hij hem op eene ver. bittering en eene hardheid, wolke verbazing wekten. (Vervelgt.)

De Volksstem | 1923 | | pagina 2