Onschuld zegepraal! BAIMQUE D'A LOST Leesino 5 8,0 dar Verwoeste Gewesten Stoutmoedige èie\?ea Be gauwdieven op de Brusselsshe trams Auto tegen tram Belangrijke diefstal te Antwerpen De Kaitendijk-Zeesiyis te Antwerpen bedreigd Schrikkelijke mosriüpogisfg fe Haiiaer Arme kleine KAMER SENAAT Ease tijdelijk® gelipiaatsisg BEURS VAN IRfJSSfl WISSELKOERS Dinsdagmorgen, omstreeks half zo- tien, was de genaamde Lekeu, reiziger, in de gelagkamer getreden van een ho tel te St. Joost ten Noode, waar hij af gestapt was. Hij vroeg zijne rekening aan den hotelhouder en terwijl hij deze regelde, wisten twee pakdragers zijn reiskoffer, dat hij neven zich had ge plante, "to bereiken en gingen er mee vandoor. Kort daarna stelde de besto lene den diefstal vast. Hij ging de politie verwittigen, die naar het schijnt reeds op het spoor van .de plichtigen moet zijn. Eergisteren stond de genaamde Alf. Collin op het platform van tram 74 te Brussel,- toen iemand hem eventjes .te gen het lijf liep. Kort daarop moest hij het verdwijnen van zijne brieventasch, li.750 fr. inhoudende, vaststellen. Er bloef hem niets over dan de zaak op het politiebureel te gaan vertellen. Over de vreesdijke botsing, bij Tries te gebeurd en waarbij drie personen ge dood werden, vernemen wij nog In de nabijheid van Barcelona heeft een ernstig automobielongeluk plaats gehad. Ecu automobiel waarin-de redacteur .van de Piccolo d' Arona, de onder zoeksrechter Bortolo'tti en de verloofde van laatstgenoemde, Paula Morelli, za ten, wilde voor een tram uitwijken, maar reed tegen een boom op. De journalist en Mej. Morelli werden uit den wagen geslingerd en waren on- middelijk dood. Bortolotti kwam onder den bijwagen van den tram terecht, werd meer dan 50 melei-s meegesleurd en geheel in stukken gereden. De chauffeur bleef ongedeerd, maar is krankzinnig geworden. De politie van Antwerpen heeft klacht ontvangen van den diamanthan delaar, Pieter Van Ryssclberghe, woon- ftehtig Lozanasiraat, n. 210^ ten wiens Joadeeie uit den binnenzak van zijn ïrak, een licht geel lederen brieventesch is ontstolcp, bevattende volgens zijne tpgaaf, voor 24.000 fr. briljanten, dia- paanten en juweelen. Do polioie hoeft een ondozoek inge- tteld. Dinsdagmorgen, in de vroegte is de Zuider kaaimuur van de Kattendijk- Zeeelui aan 't verschuiven gegaan. Reeds voor den oorlog had men be- Ïïierkt, dat deze muur niet meer zeer ste vig was. Maar gewoonlijk gaan ver schuiving van dien aard zeer laangzaam. Toen echter het lage tij tusschen 10 a '11 bereikt was, begon opeens de grond 11 u.bereikt was,begon opeens de grond een breedte van 10 a 15 meter merkbaar 5n to zakken en werd een zeer duidelij ke verschuiving van den kaaimuur zichtbaar. Ofschoon de zorg voor doze sluis toe behoort aan den Slaat-, werd onmidde- lijk al het personeel van de Stadshaven- werken en al het materieel, waarover de ttad Antwerpen beschikt, voor vervoer Bijgebracht om met den grootsten spoed He kasseisteenen uit te breken en den grond achter den kaaimuur weg te gra den om op deze wijze de drukking op 'den muur te verminderen. EEN ZOON VAN 15 JAAR SCHIET OP ZIJNE MOEDER De gemeejnte Hallaer, gelegen tus schen Ileyst op den Berg en Iteghem, is Maandag het toone^l geweest van eene verschrikkelijke moordpoging. Het was Zondag en Maandag kermis in de gemeente. De landbouwerszoon Jaak "Wyns, pas 15 jaar oud, bevond »ich in den vooravond thuis met zijn broertje en zijne moeder en vroeg aan deze laatste om naar de kermis te mo gen gaan naar het dorp (de hoeve ligt op redelijken afstand van de kom van van het dorp)De moeder weigerde vol strekt en een hovigen twist ontstond. De zopn bracht zelfs zijne moeder een slag in het aangezicht toe, waarna hij den trap opliep naar den zolder door zijne moeder in gramschap gevolgd. De zoon iiad ondortusechen een geladen jachtgeweer dat aan den muur hing, afgenomen en niet zoodra stak de moeder het hoofd door het trapgat of Jaak Wyns loste een schot en trof zijne moeder aan den mond in de kaak. Het arme slachtoffer,gevaarlijk ge wond, stortte neer ten gronde en de on taarde.zoon nam in der haast.de vlucht, na aan zijn broedertje te hebben ge zegd dat hij naar Antwerpen vertrok, wat hij ook deed. Zijne vlucht heeft maar enkele uren geduurd. Jaak Wyns heeft- zich Maan dag nacht in de gendarmerie van Lier komen gevangen geven Het parket van Mechelen, vertegen woordigd door de hoeren Hellemans, on derzoeksrechter Caluwaert, substituut van den Procureur des Konings en Er. Noteltiero, griffier, heeft Dinsdag voor middag een onderzoek gedaan te Heyst op den Berg en het slachtoffer dat naar het gasthuis dezer gemeente was overge bracht ondei'hóord, alsook den dader, die volledige bekentenissen heeft afge legd. Jaak Wyns werd naar het gevang te Mechelen overgebracht. De toostend der moeder boezemt groote onrust in. Ten huize van de echtelingen Loqui- gnies. in de rue du Sapin-Vert, te Wattrclos, is een pijnlijk ongeluk ge beurd. Do twee kinderen, Jeanne, 4 j-aar oud, en Henri, 18 maanden, speelden samen in dc. kouken, toen het eerste een ketel me't kokend water omwierp die op het 'vuur stond. De kleine Henri kreeg heel den in houd over het lichaam en bekwam ijse- lij ke bran dwouden- Ondanks de verkleefdste zorgen is het arme knaap ja gn?torvein, na de vreeselijkste pijnen geleden te hebben. WV ZITTING VAN DINSDAG 15 MEI De zitting vangt aan om 2 ure, on der voorzitterschap van M. B RU NET. Aan de dagorde De begrooting van spoorwegen. ORDEMOTrE M. MATIII EU (soc.) vraagt om bij hoogdringendheid do regeering te in- terpelléeren over hare houding in het konfUkt der spoorwegen, namelijk in zake van het binnenroepen van sol daten. M. THEUNIS. Daar ik daarover c-erst met mijne kollegas wensch te be raadslagen, vraag ik dat de heer Ma- thieu zijne ondervraging wel zou wil len verdagen tot moreen. M. MATHIEU. Alhoewel het re- glemejnt mij todlaat «oogenblikkcjlijk mijne interpellatie te doen, wil ik wel f08* VERVOLG. Herinnert gij nog het stuk ketting, dat ïk in do kamer ran den vermoorden markiei vond vroeg Roza. Ja, mejuffer. Twee schakels daarvan bracht ik naar Parijs de andere bevinden zich in de han den van den vrederechter te Charlemont en ik loonde deze aan mevrouw Eugenie Mixtome, die er veel belang in schijnt te Blellen den waren moordenaar te ontdekken. Ja, dat is zoo, bevestigde de huishoud ster. Eu wat zei mevrouw Mevrouw Mixtome heeft nooit aan de schuld van den markies geloofd. Zij houdt zich vast overtuigd, dat hij onschuldig ver oordeeld is, en rekent er stellig op, dat de ware misdadiger nog gevonden zal worden. Dit stuk ketting zou, volgens hare meening, tot de ontdekking van den moordenaar kun-» nen leiden. Zij heeft de beide schakels be houden en zal den vroegeren eigenaar er van trachten op te sporen. De huishoudster stond verstomd.' Ik kan niet begrijpen, hoe iemand met een getond verstand aan de schuld van Alexe Mixlome twijfelen kan,zegde zij. Het is waar. dat de liefde blind is maar hoe kan zij, tegen zulke verpletterende bewijzen, blind jdijiiAA l ledufenda den nacht dat de moord geschiedde was hij niet op zijne kamer, flij beweerde we! in den tuin geweest te zijn, maar niemand heeft hem daar gezien. De moord werd mot zijn wapen gepleegd er was bloed op zijne kleederen men heeft hem aan de deur zijns broeders gezien, een'- ge oogenhlikkon nadat da moord moest hob. ben plaats gehad hij was getergd door de daad zijns broeders en had gezworen zich om hem te wreken. Deze en andere fe.'tm moeten eiken verstandi^en mensch overtuigen, dat Alexe Mixtome de moordenaar zijns broeders is. En toch gcioofd mevrouw aan zijne on. schuld 1 Volen zijn op oven sterke bewijzen ver oordeeld geworden, en toch bleek het Lier dat zij onschuldig waren. Ook ik geloof aan de onschuld van Alexe Mixlome, en ken toch ook al dc tegen hem ingebrachte bewijzen, zegde Roza. Ik kan niet aannemen dat een man; zoo edel, zoo eerlijk en goed, als hij was, plotseling zoo diep kon val o 1 en eene verschrikkelijke misdaad begaan. Ik kan niet aannemen, dat hij een Kaï.i was, dat zijne handen bovlekt zijn met het bloed zijns bros- dei'S, ik weet dat het niet zoo is. Hare schitterende oögen, de gloed van gehoor (geven aan den w&isch' van den eerste minister en wachten tot morgen. Het incident is groten. BEGROOTING VAN SPOORWEGEN M. B'ERTRAND (socialist) klaagt over dat er zoo traag geantwoord wordt aan de vragen die aan liet departement van spoorwegen worden gesteld. Zulks ligt aan de talrijke afwezigheden van den minister. M. Néiijéan, zegt spfékër, heeft nogal de goesting der roisjcv,..> M. NEUJEAN (minister van spoor wegen). Niet méér dan Gij. Mijn de partement is echter overlast. M. BERTRAND verdedigt de uitba ting der spoorwegen <jcor een. regies lei sel. «Spreker hekelt verder de kolen poli- nek der regoering, die, naar zijne be wering, enkele groote kolenhandelaars b "ivoordeeligt, in plaats van gericht te zijn naar het belang der algemeen heid. M. BUYL', beknibbelt zekere rege lingen in het bclieer der posterijen en )s van meen in g dat er aanzien lij ko be sparingen zouden kunnen worden ver wezenlijkt door liet getal besturen te beperken die de gunst genieten der vrachtvrije postverzendingen. DE OPROEPING DER MILITIE»LASSEN M VAND'ERVELDE vraagt krach tens welk artikel van het militair wei- boek door dij regeering)de beslissing werd genomen mÜiticlokssen op te roe pen. Naar verzekerd wordt werd die binnenroeping eenvoudig weg gedaan door dear staf. Spreker ontkent aari 'de regeering net recht van te handelen zooals zij het deed. y M. DEVEZE (minister van landsver dediging) Ik zal aan spreker niet «antwoorden daar do ihlerpellaiie over de spoorwegkwestie verdaagd werd tot morgen. Ik wil nochtans zeggen dat.de beslissing werd genomen in volle over eenstemming en akkoord, van den Mi nisterraad, en dat die beslissing ten vol le'/gerechtvaardigd is door art. 64 der inilitacwet. M. MATHIEU. Wij hebben ver nomen dat er noch' koninklijk bes uit, noch ministerieel dèkrèet betreffende die binnenroeping bestaat. M. VANDERVELDB. De getrof fen maatregel i6 ernstig. Men vergete niet dat men niet alles, bekomen kan van de gehoorzaamheid, anaarjlat er ook nog wat goéden wil bij behoeft. En dien zal men nooit verkrijgen, (Toejui chingen hij' de socialisten. GéhèraM Richard springt verontwaardig recht en vrajagtr. het woord) i- - P, M. DEVEZE - >!&■- kan geen ver schil maken: tusselwn -gehoorzaamheid m goeden wil. (Gehiiili bij do socialis ten.) J..A- V: M. ROLOGNE, (soa) Wij nemen de landsverdediging zoo niet op M. VANDEVELDE./i— Gij zijt geen minister van landsverdediging, maar van' kapi talisten-vordediging. M. DEVEZE. liet ligt in de be voegdheid van de Kamer de handelin gen der regeering goed te keuren of niet. Keurt de Kamer de genomen en uitgevoerde beslissing af, dan zal ik on middellijk de opgeroepen mannen naar hunne haardsteden terug eturen. Ik herhaal echter nogmaals dat ik bij den noTdaat geen vcrsciii| kan maken tus schen gehoorzaamheid en goeden wil. (Geroep bij de socialisten). M. DE 'VOORZITTER. Daar de ondervraging over deze kwestie tot mor gen werd verdaagd künnen wij thans onmogelijk dit debat" voortzetten. Het incident is gesloten. HERNEMING DER BESPREKING M. RICHARD vraagt betere regeling an het tramverkeer in Luxemburg. edele begeestering in .hare tiekken en de overredende toon waarop zij sprak, oefenden eënen geweldigen indruk uit op de huishoud ster, doch de in den foóp ran jaren vastgr- wortelde overtuiging was zoo gemakkelijk niet uit te roeion. Alles wat ik bezit/zou ik er voor willen geven, ais uwe veronderstelling waarheid bleek te zijn, juffrouw Lepage, antwoordde zij. Ik bob er dikwijls over gedacht dat Alexe Mixtome onschuldig kon wezen maar dan kwam mij de gedachte aan de bewijzen zeer voor den geest. Van tijd tol tijd, als de ge hechtheid jegens hem en mijn medelijden de overhand nemen, begin ik soms aan de moge lijkheid zijner onschuld te denken. Waarlijk, ik zou gaarne tien jaren van niün levm willen opofferen, als mijne on schuld aan het licht kwam want ik hield veel van hora, even als iedereen. Maar wat helpt het, de oude geschiedenissen weder op te halen Hij is dood en zijne cchtgenoote draagt zijnen naam niet meer. Zij werd van hem geseheiden. Maar de oude naam zou in eore gesteld wordor, zegde zij. Ja, voegde de huishoudster er bij,en dat ware in het belang van den tegenwoordigen markies. Hij zou zich verheugen, als den naam raazunoa bloedverwant weer gtzuiverd nanvaarJt van heden af do inschrijvingen opdo IPrijs van mtgifte 493,50 Da obligation hebben eene nominalo waarde van 500 fr. en zijn nilkeer- baar met 550 fr. 12 trekkingen por jaar met loten van 1 millioe», van 500,000 frank, van 250,010 frank en vele loten van f0,000 lrank. Do BANQUE D'ALOST kar. aan hare inschrijvers de algebeelheid hunner inschrijving waarborgen. Aalst, Nieuwstraat, 27, Herzele, Kerkstraat, 19. 2781 Ninove» Beverstraat, 6. SoitegeiOTj Kasteelstraat, 2781 M. BRAUN, spreekt van havenkwes ties tusschen Antwerpen -en Gent. M. WINANDY klaagt cenig© mistoe standen aan, in zijn arrondissement. M. RUBBENS vraagt beter spoor wegverkeer tuöschen Aalst en SeJsaete, alsook tusschen Zde en Bruseol. Spreker wijst op dc nadeelige gevol gen die voor belangrijke gemeenten, uit gebrekkige gemeenschap voortspruiten. Hij vraagt verder, eene grooter© statie voor Waasmunster, en bijzonder© waak zaamheid op dé spoorwegbrug over de Schelde te Dendermonde die naar men verzekert in slechten staat verkeert. Na nog eene opmerking van M. BOUCHERY, wordt de zitting om 5 1/2 ure geheven. -V Zitting van Dinsdag 15 Mei 1923. Do zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap an den heer graaf 't Kiut de Rodebeke. Begrooting van opsnbare werken. M. de LIMBURG STIRUM brengt een aantal heel belangwekkende opmerkingen ten berde over den toestand onzer wegen. Hij oordeelt dat men niet voortgaan met de steenwegen door macadam te vervangen. Spreker dringt verder aan op bet verbruik van nationale materialen veor de wegenis- verbetering. M. NOLF spreekt van het kanaalleperen den IJzor. M. BRAFFORT uit op zijne beurt klach ten over den slaat der wegenis. tfgr KEESEN vraagt voor Gingelom ver betering aan de straat die van de gemeente □aar de statie leidt. Verscheidene redenaars maken nog lokale opiperkingcn, betrek hebbende op hunne on derscheidene arrondissementen, waarna M. RU ZETTE, minister van landbouw en openbare werken, aan de verschillende spre kers antwoordt, de mogelijke verbetering belooft doch er tevens op wijst dat. men de politiek van bezuiniging, niet uil hel oog mag verliezen. De Süiaat stemt bij naamafroeping de be. gröoting met 64 stemman tegen 25, alsook een wetsontwerp betreffende de vaststelling der tijdsbestekken binnen welke de aanvragen lot regeling van milicic sommige achterstel len in zake van miiicievergoeding, op straf van uitsluiting motton ingediend werden. De zitting wordt vervolgens geheven. vereischt 1° terugbetaling op korten termijn 2° een voldoenden intrest. De twee voorwaarden worden beant woord door de Schaikisfcbons uitkeer- baar zes maand dag voor dag na hunne uitgifte, en een intrest opbrengend van 4 1/2 p. h., vrij van belasting en voor- ui-tbetaalbaar. Men leekent in voor deze bons op zes maand tegen 97.75 p. h. van hunne no minale waarde aan de loketten van de Nationale Bank van Befgie en van hare agentschappen in het binnenland. werd. Voor hem zou ik blijde zij», dat de zaak werd opgehelderd. Hij is nooit zoo treurig geweest, als sedert den tijd dat hij in et bozit Van het kasteel kwam. Ilij kende Alexe Mixtome zoo goed, dat hij dien smaad bitter moet gevoeld bebbsn. Zeker zou bij er zijn vermogen voor wilien geven, om de vlek die den naam Chariemont aankleeft te zien uitgewischt. Hij moet van mijne ontdekking onkun dig blijven, zei Roza, toldat mevrouw Euge nie kot hem zelf zegt. Ik vermeen den waren schuldigen te kennen. Mag ik weten wien gij verdenkt? vroeg ds huishoudster. Ja ik geloof dat Philip Piron de moor- naar is van den markies PfiKp Piron 1... De kamerdienaar van den markies Ja. Ik heb daar sterke bewijzen voor. juffrouw. Op dien avond washij uil den dienst van den markies ontslagen geworden. De markies wierp hem de trappen af, waardoor hij voor geheel zijn loven geteekend werd... Hij ziet er mij wraakzuohtig uit. Hij kan den moord gedaan hebben, merkte de buishoudster op. Maar bedenk wel dat er geéne bewijzen tegen hom voorhanden zijn, terwijl zoovele tesjen Alexe Mixlome pleiten. Ik weet, dat bij Alex.o Mixtome niet Meieitüingtn door de Banque Centrale, de la Dendre van 1£ Mei Schatkistbons aan 5 jaar 2 97.90 10 94.75 Binneulandsche met premie 457 Interprovincie Kasboas Nationale Herstelling. 84,90 Belgische Reate 3 O/QMei-Novemb. 60,4() .Brussel 1922 Verwoeste Gewesten 4 0,0 4921 201 1/2 5 öjö 1922 248 3/4 Gensolidatieleening 6 0/0 160 Groot Hertogdom Luxemburg 8 0/0 Société Générale, Kapitaal 1040 Reserve 5300 Outremer 1060 Bruxellois, dividend*. 712 1/2 Buéoos-Ayres, dividende. 75 1/2 Economiques 645 Rails Elecr., dividende 1195 Angleur 950 Cockerill 1250 Esprrance Loogdoz 1397 1/2 Öugrec-Marihaye 1429 Sambre-Mesello, gewone 2395 Bois d'Avroy 1750 Beeringen 1200 Hasard 1850 Levant-Fiénu 7000 Monceau-Foctaine. 7100 Asturienne 4700 Corphalie 700 Yieillo Mentogne 1500 Glacés Charleroi Nationale 12600 Verreries Mariemont. 2600 Yal St. Lambert 4 1875 Vesdre 3525 Tulize, privilégiés 5221/2 Sté Gle Produits Chimiques. 790 Kasai P. B. 156 3/4" Katanga, Gewone 5610 Union Miniêre, kapitaal g 1525 TERMIJN. Barcelona 342 tot o48 Mexico «i 630 tot 6421/2 Tanganika. 107 tot 109 1/2 Kaiping. Petrotina 845 tot 650 Parijs 115,72 1/2 tot 116,22 1/2 Londen (pond sterl.) 80,13 3/4 tot 80,63 3/4 New-York (check) 17,30 1/2 tot 17,40 1/2 New-York (kabel) 17.31 1/4 tot 17,41 1/4 Keulen (mark) 0,0142 4/2 tot 0,0642 4/2 Amsterdam (gulden) 674 3/4 tot 684 3/4 Genève 311 3/2 tot 315 1/2 Madrid 262 1/4 tot 2661/4 Italië i 82 3/8 tot 863/8 Stockholm. 4011/2 tot 465 1/2 Ghristiania 282 1/4 tot 281/4 Copenhagen 324 5/8 tot 328 5/8 Montreal 16,70 tot 47,10 Prague 49,tot 53,— lijden mocht, maar bij mocht niemand lijden, behalve zich zelve en aiemand, behalve de vermoorde markies en Johanna hield van hem. Hij is aanmatigend en beleedigond een vrek, een slechte mensch. Hoe de tegen woordige:) markies dien man nog dulden kan, is mij onbegrijpelijk. De markies schijnt hem zeer genegen. Vroeger sliep hij ook in de bediendenkamer maar sedert vele jaren gaf de markies hem een vertrek, dieht bij het zijne, waarschijnlijk om hem altijd in zijne nabgheid te hebben. Hij is ook keldermeester en leeft als een gentleman. Hij doet even alsof hij hier heer was. Als een der dienstbo den zich over zgne bevelen beklaagt, neemt de markies steeds de partij vcor hem op ja hij luistert nauwelijks naar eene klacht tegen hem. Roza werd nadenkend. De markies is een zonderling, merkte zij op. Ik heb dikwijls gehoord, dat hij ge meenzaam is, dewijl hij zooveel werk maakt van iemand uit de mindere klas maar ik schrijf dit aan zijne goedhartigheid toe. De rentmeester perst de pachters tot den laatsten penning af maar de markies is zoo mild als een vorst en als de pachten hem slechts genaken konden, zou hun lot weldra veel :drage*üker werden. (Vervolgt.

De Volksstem | 1923 | | pagina 2