20 Zaterdag Mei 1923 js het (Fr; is zaak dsr FraaseJ» fsSIMMStSli TEKST VAN HET ANTWOORD VAN M, NEUJEAN werkstaking Landbouwbelangen :«0°: füe nalatenschap van Lord Carnavon (Bloedige onlaslen te Gelsen- kirshen en te Dortmund *?- XXIX* JAARGANG NUMMER 120 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 10 CENTIEHEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Kuffel-Ee Genet Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adoïf Maxlaan, IS, te Brussel, Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. 4, H. Philip pas Zon op 8,58 onder 7,36 Volle Maan den 29 (Vervolg) De stad Lens tussehen Arras en Bethune in Pas de Calais gelegen is reeds omtrent zooveel en zoo dicht bewoond als voor den inval der Duitschers. die niet verder ge- roehten en moesten blijven steken op de -hierbij liggende heuvels van Art nis Ge ziet de Artesiërsberg- koppen bloot en naakt van verre uitsteken- boven de roode dakken der corons of mijnwerkershuizen, die geschaard staan bij handerden rond de fosset of koolmijnen. De Engelsehen en Franschen verdedigden moedig die toegangen tiaar de vruchtbare streken en naai de zee. Liévin met zijne talrijke koolbekkens, Avian met zijn eens al overhoop geworpen gebouwen, liggen'daar'in'dé leegte, beheerscht door liet'eilaas verdwenen Souchez en Notrè Dame de Lorette., Sou chez leed geweldig, want honderds keeren werd het ingenomen en vveergénqni*en_ door Duitschers, Franschen en, Engelsehen. De ka pel van O. I., \gouw van Lorette, ■stond boven op den top van den heuvel, ep vyer,d ,tot gruis gemalen. Een nieuw, heiligdpm ^n uiterst prachtig .praalstuk, de fransche ge sneuvelden ter. cere, prij kt er thans, ,Mgn Julien, bisschop van Arras, huldigde-en wijdde het in. Groots feestenhadden plaats en Frnnkj-ijksoverheden zoowel bur gerlijke, .als militaire en geestelijke waren, or .aanwezig. Het toege stroomde volk op dien dag geleek aan eene-zee, golvende van levende wezens. -Ginder' achter vertoonen zich wederom frissche hooge hoo rnen, en 't groen der hooge gewas sen, zoowel* als de geurige bloemen van die* 'schilderachtige streek, lacht tl tegen. Kijkt daar eventjes eens zijde lings der stad- Lens, waar ge ont waart Salanminee, •IL'nin-Lictard, 'Dourges, greote koslnij verheidsge meenten, die bloedig en'deftig ge lig gewond- eens uit 'den oorlog kwamen, en die tot nu toe nog veel herstellingswerk kregen, alhoewel hier in Frankrijk dapperder door gewerkt wordt dan in Belgie- door onze belgiscne werklieden. Capout Farbus en Vinay waar alles plat lag na eeuige maanden vechten en strijden, Nu laten we het front naar omhoóg reizen en we treden Arms of 'Atre'cht binnen. Nooit zetten de mbffeh eén voet op liet grondgebied dier stad, maar ze bombardeerden ze' cóminc il faut De greote markt'mét hare huizen uit 't spaansche tijdvak en het stadhuis met belfort, geleken aan niets meer... men houwt ze wede rom oj>. In stad, die ontvolkt was, telt men wonden en verwoestingen overal De overdekte spoorhalle, de hoofdkerk, de prefekture, het semi narie, liet bisschoppelijk paleis la gen of Jiggen nog ten groote dee'e in puiu. De gothieke ouderwetsche kerk van Notre Dame des Ar dents kreeg ook haar deel van 't Duitsche geweld. A propos van dit mirakuleus beeld van O.L.Vrouw, laat ons hier melden, dat op Zondag 27 Mei, het plechtig gekroond werd door Z. Em. Kardinaal Dubois, aartsbis schop van Parijs, in naam van Z. H. Paus Pius XI, en ter dier ge legenhc-'d de overheden der Union Sacrêe opkwamen om mede te vie ren, Maria ter eere en Frankrijk ten voordeele. Een vijf en twintig fransche bisschoppen waren aan wezig, en een historische stoet van 't heiligdom der wonderbare Keers ter eere van O. L. Vrouw eertijds geofferd, voorafgegaan door groe pen verbeeldende al de mirakuleuze Mariagenadebeelden en bedevaar ders elk in zijn gewestelijke klee- dij, yan Noord-Frankrijk, zooals van Notre Dame 'de la Treüle. ie Rijsel. Notre Dame. van Boulogne, Notre Dame des Dunes van Etuin- kerke, Notre. Dame van Gravelines, Notre Dame van Brebüres te Al- bert, Notre Dame de la Grace van Kamerijk.enz,,deed 'n zegeviedende uitgang door al de bijzonderste straten der hoofdstad van Artesie, Mgr Tissier, bisschop van Chalons sur Marne, een gekend kanselrede naar, voerde het woord op een ver hoog ter Groote Markt,Geheel het Xoorden van Frankrijk stond op zijn beste om mee te doen aan 't zoover vermaarde feestgetij... en 't verdient lof, eere en dank want de vorstin van Gallia is. immer, nog maria Wat is het hier veranderd sedert 1914-1018, Dan klonk het; Ze pletteren 'te grondewaafdi' Ze pletsen en ze plassen, dat 't hommelt in de lucht alom a lijk honden zijn. 't die bassen. De wereld stroomt, afgrijselijk, van 't bloed alsof het waardi van de eindelijk verwonnen, en, venuenschte reuzenschaar. En thans in 1923 in feestge waad Ze'n zijn niet meer... ze'n zijn niet meer. Ze waren In kan stede Komt helderheid., komt hemelsblauw, Komt goud, dat schittert, mede. De zonne vocht, de zonne won, en. tierend overluid Hier ben, ik roept ons zóhnelcen, dei vijands vonke is uit Ia EENE MINISTERIEELS KRISIS VAN ANDERHALF UUR M. POINCARÉ BIEDT IIET ONT SLAG VAN HET MINISTERIE AAN, DOGTI TREKT IIET TERUG iN OP AANDRINGEN van M. MILLERAND Gisteren verschenen het Fransche Kamerlid Denis Caehin eti 18 andere communisten alsook 15 anarchisten-be- 'cht- van aanslag op de veiligheid van den slaat, voor den Sonaat, die als Hoo- ger Hof zetelde. M. Loscouvé, procnrcur-generaal bij het Beroepshof te Parijs, sprak onmïd- ilelijk na het openen der zitting zijn rckwisitoriiim uit. Hij deed daarin uit schijnen dat de politieke dunk wijze hier niet vervolgd wordt, doch feiten, die het land zouden kunnen in gefvaar brengen, en dus reohtstreeksch onder oepsssing van het strafwetboek vallen. Daarna bewijst bij dat de Fransche communistische partij optreedt vólgens onderichtingen ontvangen van de Ille Internationale van Moskou en uit Ber lijn. Hij vraagt diensvolgens de verzen ding voor eene ondeizoekskommissie. Na drie uren en half beraadslaging verklaarde de Senaat zich onbevoegd met een dertigtal stemmen meerder heid. M. Poincaré Iridp onmiddelijk den ministerraad samen en bracht zijne kollegas op de hoogte van de stemming 'n den Senaat. Daarna begaven de ministers zich naar het Elyseum en bood er M. Mille- rand het ontslag van liet ministerie aan, voorwendendö, dat Jiet ministerie, de stemming als oen blijk van wantrouwen aanzag. M. Millerand sprak langdurig met M. Poincaré on de andere ministers. Hij drong er in roerende bewoordingen op aan, aat M. Poincaré zijn post niet zou verlaten, waar hij het vertrouwen van heel bet land geniet. Ook kan de beslissing van een rechtbank geen po. litieko indruk verwekken. M. Poincaré gaf ten slotte toe op bet aandringen van M. Millerand en om half tien was het ontelag ingetrokken. Overigens dient aangemerkt te wor den, dat het proces der communisten daarmede niet afgeioopen is. De feiten blijven bestaan. Alleen zullen zij onder eene andere rechtspleging vallen. DE STEMMING Men stemde eerst over de vraag Kan het Hooger Hof zich bevoegd verklaren of niet JA met algemeens stemmen. 2. Moet de kwestie aan de onderzoeks- koramis&ie onderworpen worden NEEN met aigemeene stemmen. 3. Is liet Hof bevoegd, ja of neen. NEEN met 14S stemmen tegen 104. Daarop wordt een arreeït verleend, waarbij de zaak terug naar de onder- zoekskommifisis verzon word£ 'Ziehier de tekst van bet antwoord van den minister aan liet Nationaal Syndi- kaat ii Mijnheer en, Gij hebt, door uw telegram; van Woensdag avond aangedrongen opdat ik, Donderdag morgen, eene afvaardi ging van bet Nationaal Syndikaat zou ontvangen. Gij zoudt onderhandelingen; üiët dë regeering willen aanknoopen naar ge lang het wdi'k hernomen wordt. Ik kan u enkel het telegrafisch ant woord bevestigen dat ik in den afge ioopen nacht «mijn kabinetsoverste gelastte u te zenden. De toestemd is verergerd 'de sialdn- gen, de vergrijpen tegen dé tucht, de schrikaanjaging lieerschen nu bestendig over hed het net< Zooals ik het in de Kamer zegde eïi sedertdien meermaals heb herhaald de vrede kan niet in wanorde, worden ver wezenlijkt. Aanvaardt, önX - De mdnistef, (Get..) Navier NEUJEAN. GEEN ALGEMEENE «Een «der leiders heeft aan de Brus- sriscke dagbladschrijvers, .dewelke vroe gen naar de houding die nu het Syn dikaat 'ginig aannemen, k$ volgende verklaard Wij hebben geen houding aan te nemen alles zal afhangen van die om standigheden. Is het waar dat gij er aart denkt de aigemeene werkstaking te doen los breken Die gebeurlijkheid werd nooit be raamd. Dus, na de weigering van den mi nister hebt gij geen besluit in dien zin genomen Geen eni** AL DE KLASSEN Men weet dat c?.*- regeering besloten heeft vier nieuwe klassen spoorweg- mannen op te roepen. De Soir voegt er aan toe dat in geval het geschil nog zou verergeren, de regeering tot het oproepen van al do klassen der S, P. T. T. zou overgaan. IN DE NIJVERHEID Dë nijverheid begint de schadelijke uitwerksels van de dwaze staking op de spoorwegen gewaar te worden. Reeds hebben eenLgje glasblazerijen uit het land van Charleroi moeten stil leggen. Houtenfabrieken zullen sluiten, eer acht dagen verstreken zijn en men ver zekert, dat de smeltovens in verscheide ne metaalbedrijven zullen gedoofd wor den. In de werkhuizen van Athus-Grive- gnée heeft men 1800 arbeiders moeten opzeggen. De toestand wordt allengskens beden kelijk te Leuven, waar voor een lock- put gevreesd wordt. Het Centraal Niiverheidskomitert, zijn houding in het huidig geschil be palend, keurt de dagorde goed van de Antwcipsche Haadelskamer keurt ook de houding goed van die regeering en meent, dat het van 't hoogste belang is de ordo hersteld en onontbeerlijke tucht te zien heerschen in de openbare diensten. De spoorwegen van den Staat, eigen dom dw natie, moeten beheerd worden door de regeering, in het opperste be lang van het land, en niet door onver antwoordelijke personen bot het uitslui tend profijt van liet personeel. Men weet anderzijds dat de taktiek van het revolutionnair syndikaat is, het kolentraftek tegen te houden ten einde de nijverheid lam te slaan. De oproerige leiders moeiten aldus de nijveraars te bewegen bij de regeering tussehen te ko men. Onderwijl hebben de rem draaiers van Montzon het werk laten staan en langs dien kant staat het kol en vervoer stop, .terwijl Aarlen geen treinen met coke uit Ronet meer ontvangt. Een der meest te betreuren uitslagen ife voorzeker het feit, dat ook het ko- ion trafiek uit de Roer geschorst is. De stakingen te Hasselt en Renory belem meren heel den dienst. Voor don oogan. bdk zijn niet min dan 15.000 wagons in Dui-tschland in d)e steek gelaten. Sedert vier dagen worden er in den Roer geen kolen meer opgeladen, lie; gevolg is dat de Belgische fabrieken eer tekort aan brandstof kennen en natuur- ijk, betalen der werkersgeziiinen hun kolen voor het huishouden zooveel te duurder. Werkt het N. S _tegen België voor DuitscWand 1 Het vervoer te water heeft inmiddels een groote uitbreiding genomen, maar het is verre van te volstaan om in al dé behoeften der nijverheid te voorzien. DE TOESTAND DONDERDAG BRUSSEL-NOORD. De dienst der treinen naar Kortrijk en Gent wordt verzekerd door demobiliseerden en machinisten onderrkmters. Geen in cidenten. De dienst is normaal. BRUS6EL-MIDI. Niets onge woons. Het treinverkeer is regelmatig. LEDE BERG. De staking duurt voort. BRUGGE. Om 8 üre 's morgends is het rollend personeel in staking ge gaan. Het ander personeel is aan T werk gebleven.; IEPEREN. Verscheidene stakers hebben het werk hernomen. AARLEN. Eenige stakers hebben zich terug aangeboden zoodat er nu 375 man aan 't werk is. Drie goederen, treinen loopen in de richting der grena De reizigersdienst is normaal. LEUVEN Meest al de goederen treinen zijn geschorst. 52 machinisten en stokers en 12 remmers zijn ontsla gen wegens dienstweigering. De reizi gers treinen tussehen Leuven en Mana ge zijn ook geschorst daar heel het per soneel van den depot van Manage in staking is. Xe BELGISCHE LANDBOUWEEK (öe Vervolg.); De veekweek is de bijzonderste tak van den Belgischen landlx>nw 't is uit den stal dat de landbouwer zijne winsten moet halen. Derhalve mochten wij de tentoonstelling door de Xe Belgische Land'oouvweek ingericht niet verlaten, zonder ook een bezoek to brengen aan de voornaamste standen van veevoeders. De eerste dezer standen dïe wij bezoch ten, was de stand der voeders Romy, van Wygmael bij Leuven. De verstandige landbouwer teelt op de eerste plaats eu voornamelijk voederge wassen -breien, rapen, klavers, weiden, enz., die algeheel op de hoeve vervoederd worden en gevolgenlijk den grond minst uitputten, wel integendeel, in menig go- val den grond aan vruchtbaarmakend© bestanddeelen verrijken. Doch de meeste dezer zijn arme voeders, zoodat daarne vens graan en meel moet vervoederd worden. Met het -graan van eigen voort- brelngst komt de landbouwer evenwel te kort, zoodat hij voedermiddela uit den handel hoeft aan te koopen. De waarde der drórenvoeders wordt bepaald naarvolgens hun gehalte eiwit, vet en koolhydraten. Eiwit is het, voor naamste bestanddeel, het bezit driema len, en de vetstoffen tweemalen zooveel waarde als ö'l koolhydraten. Het huis Remy stelde drie voctlor.- ten toon -hot voeder A B voor melk koeien en vetbeeeten, A P voor zwijnen, en A M voor paarden. Berekend naar hun gehalte voedende eenheden, zijn de Remyvoeders de beat- koopste welke tegenwoordig in den han- VI voorkomen zij mogen onder de rijkste gerangschikt worden. Een bezoek aan den stand der voeders Remy was overwaard. N, UTA, plein te ontruimen. Hierbij kwam het tot een bloedi-r gevecht, waarin van bei- Je zijden geschoten werd. Later wordt nog uit Gelsenkirchen geseind dat de communisten en socialis ten de politieprefectuur bezet en er do roode vlag uitgehangen hebben. Brand ontstond ïn het bezette ge bouw. Het oepeupel drong de herbergen en winkels binnen, overal de ruiten era meubels stuk slaande. Volgens de huidige vaststellingen, werden te Gelsenkirchen 20 personen gedood. Er zijn daarenboven 58 gekwetsten. TE DORTMUND Bij do Her plaats gehad hebbende botsingen zijn twee dooden gevallen, terwijl het aantal gewonden op 39 a 40 wordt geschat, Volgens' een bericht "van het S- Uhr Abendblatt zouden vier Dort.' mundsche communisten aan de beko men verwondingen overleden zijn. De stakingsbeweging op de mijnen en. in d$ fabrieken heeft groote afme tingen aangonomen. LATER Dortmund, 24 Mei. Hier blijft dd toestand ernstig. Gisteren avond viel een communistisch honderdschap onder gebruik van vuurwapens de wacht van de mijn Scharhorst aan. Deze schoot terag etn verwondde twee aanvallers, Bij do botsingen in de nacht vans Dinsdag op Woensdag zijn 50.60 men sehen zwaar gewond, TWINTIG DOODEN EN EEN VIJF. TIGTAL GEKWETSTEN TE GELSENKIRCHEN De in het district Essen uitgebroken beweging om do handelaren tot prijs verlaging te dvVingen, is thans ook naar naar Gdscnkirehon overgeslagen. Woensdag morgen wist op het markt plein de menigte te bewerken, dat de prijzen van vïeesch yiseh en vet ver laagd werden. De betoogere nanr-en zulk een drei gende houding aan, dat. alle pompiers van Gelsenkirchen en omgeving opge roepen werden. Na de geweldplegingen op' da week markt hebben alle zaken gesloten. In de itad heeft zich een burgenvacht ge vormd, bestaande uit burgers en onzij dige ingerichte arbeiders, ondersteund loor de brandweer. Deze burgerwacht heeft Woensdag namiddag den communisten belet een vergadering to houden, waarbij het tot botsingen kwam. Op het plein voor de middenstatie schoolde een menigte met knuppels gewapend samen, welke de voorbijrijdende automobielen der brandweer on do wachtposten dar bur. gerwaeht aanviel. Men traehlfe het DE EGYPTISCHE VERZAMELING AAN ZIJNE .VROUW Lord Carnarvon, de vermaarde ont dekker van het graf van Tut-Aükh- Amen, die op 5 April te Cairo ovortoed aan bloedvergiftiging ten gevolge van een muggebeet, heeft een vermogen na gelaten van bijna 400.000 pond sterling, of, om liet met notarieele nauwkeurig- boid te zeggen 398.925 pond sterling.. Zijn Egyptische verzameling heeft' hij aan zijn ceh-tgenoote nagelaten, met de volgende bijvoeging Ik zou haar willen verzoeken één voorwerp af te' staan aan het Britseh museum, een voorwerp aan de Ashmoleau on een fragment van de vaas van blauw glas (Tlmtmcs III) aan het Metropolitan1 museum to New-York. Wanneer zij het noodig mocht ach ten de verzameling te verkoopon, date geef ik in overweging dat de natie i. c. hst Britseh -museum de eerste 'oorkour zal hebben tot een bedrag van. 20.000 pond sterling, dat ver beneden de waarde is. Anders zou ik in ovorwo ging geven, dat de verzameling wordt aangeboden aan het Metropolitan mu seum te New-York. Wanneer mijn vrouw mocht bestui ten de verzameling te behouden, date laat ik het geheel aan haar over, of ziy die later wil nalaten aan mijn Zoon, 08 aan het land, of aan Evelyn Herbert.»'- Een tweede oodicil, weinige dage» voor zijn dood gemaakt, was goechrevecV' op 'n telegramformulier van do Eas tern Telegraph Co. Het luidt GeeE al mijn stukken aan toonder aan mijn: lieve dochter. Hij bepaalde, dat hij begraven wildé1 wordén te Beacon Hill en vroeg een aar. den heuvel op zijn graf te doen opwer pen, mot hoornen beplant, of van éent grafsteen voorzien, die echter niet meep dan 50 pd. st. mag kosten. Hij c*af dm wensch te kennen, daü er bij de begrafenis goen zwarte paarden, zouden zijn, of iets van rouwbetoon dat de begrafenis buitengewoon eenvou dig zou ziju en dat twee geneeslieerete zijn lijk zouden schouwen voor de be grafenis, om met zekerheid vast te stel len dat het leven geweken was. Hij heeft verder nagelaten 500 pdb st. aan don heer Howard Carter, zijnt helper bij de onderzoekingen te Luxer; 100 pd. et aan dr. Bridge van heli Britseh Museum en 100 pd. st. ter ver- deeti-ng onder de toezichters van Pad- dington Station. Aan acht oude mannen en acht oudé vrouwen van het landgoed Highelere»' elk een degelijk dikke blauwe jas et mantel, met een roode das. Aan zijn vrouw den ring met sma ragd, dien hij altijd droeg, met don! wensch dat zij dien na zijn dood altijd dragen zou en een dasspeld met paarl, die °zij hem ten geschenke had gegevefi en die zij, naar hij hoopte, zou laten! zetten en zelf dragen. Na verschillende andere legaten 'aat hij al zijn overige persoonlijke bezit», tingen jia aan zijn vrouw-

De Volksstem | 1923 | | pagina 1