Buitengawine Tentoonstelling mKunst- Gewone Meubels en Huisversing Firma Van Herreweghe Cie De zaak De Mazières tfoor het Assisenhof van Oost-VIaanderen de ECgpmisiSagen «an I tot 9 Juli 1923 is* de &siti§esir,ekt© magezijners deis* werkhuizen Düj KZROOÜNT KORTE ZOUTSTRAAT, 34, AALST Sclioone keus van Eetplaatsen, Slaapkamers, Salons, Fumoirs, Tapijten, Lusters, enz. INGANG VRIJ. Namiddagzitting.' BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE Kosteloos nazicht van alle trekkingan, zoo binnen- landsche als vreemde. ALLE FINANT1EELE INLICHTINGEN BEBRS VAN BRUSSEL WISSELKOERS saöjw.o 4033 ZITTING VAN DINSDAG. Evenals de vorige dag is nog al volk in de publieke omheining. Ilct Hof doet om 9 ure zijne intrede de beschuldigde wordt onmiddelijk binnen ge bracht. Voortzetting van de ondervraging van De Mazières. De heor Voorzitter handelt nog eens over het eerste huwelijk van De Mazières deze ie slechts drie maanden gehuwd geweest. Hij is dan van zijne vrouw wettelijk gescheiden V. Wist Mej. Coppicters dat gij van uwe eerste vrouw gescheiden waart A, Ik heb naar geschreven dat ik slechts 3 maan den gehuwd ben geweest. V. Hadt gij niet verteld dat uwe eerste vrouw in gezègenden toestand was? A. Neen, het is mijne vrouw zelf die zulks ver teld heelt, want het was onwaar. Vervolgens werd beschuldigde nogmaals ondervraagd over zijn tweede huwelijk mei Mej. Hingant de St. Maur en vooral over de valsche verklaring gedaan door de meid Jeanne Saget, zulks op aandringen van De Mazières. De heer Voorzitter geeft dan lezing van eene t >eks brieven, in het bundel berustende, gestuurd door de meid aan haren meester, waai in zij hem betiteld ais Mijn lieve Louri, mijn aanstaande Louis en daizende kussen van uwe Jeanne. Het- lezen dezer brieven verwekt de lach lust- bij het publieke De Mazières integendeel, vergenoegt zich met te zeggen dat bet de meid was die hem voorsteilen deed. Nooit heb ik voorgesteld met de meid in het huwelijk te treden. Wat do verklaring betreft dié zij zou gé- daan hebben om eene echtscheiding te beko men. daar is in iets van zij heeft het uit vrijen wil gedaan én nooit op mijn aandrin gen. Sprekende over de schilderij door zijne vrouw, Mej. de Hingant als bruidschat me debracht, zegt de Voorzitter dat die schilderij verzekerd was voor eene som van 26,196 fr. Een verdachte brand was in uwe woning uitgebroken de verzekeringsmaatschappij weigerde u de gevraagde som voor de schil, derij uit te betalen. De Mazières. Ik ben het niet die de schilderij voor eene zoo groote soni wilde verzeaerenhet was mijne vrouw. Zij hechtte er groot belang aan ik integendeel niét het minstu belang, want de schilderij bad voor mij geene waarde. De beschuldigde legt dan uit hoe de brand ontstaan is, slechts een lOtal dagen na den brand heb ik de verzekeringsmaatschappij verwittigd om vergoed te worden voor de verlrande voorwerpen. Daar men tot geene overeenkomst kon ko men met de verzekeringsmaatschappij, beb ik niet aangedrongen en er is nooit spraak geweest vavi rechterlijk vervolg. Dit punt wordt lang tusschen de beschul digde en de Voorzitter besprok n De Ma- zières geeft hel niet op en onderbreekt gedu rig den Voorzitter, die hem ten slotte doet opmerken, dat alles wat hier in het dossier berust, door getuigen werd gezegd, enz., valsch is De heer Voorzitter doet De Mazières ook opmerken, dat men op zulks wijze nooit zal gedaan krijgen, en zegt aan besohuldigde dal zijne houding niet korrekt is. Do Mazières Doet getuigen komen. Voorzitter. Men kan tooh geheel Frank rijk naar hier niet doen komen (Gelach.) Aan de gezwoornen worden veel post kaarten getoond, door Jeanne Saget aan De Mazières gezonden. V. Hebt gij uw vader ook niet aangezet gebruik te maken eener valsche getuigenis n zalie aftroggelarij, hem ten laste gelegd De Voorzitter geeft lezing van een brief door zijn vader geschreven over deze kwestie De Mazières. Men heeft een verkeerde uitleg gegeven aan dezen brief, die zoo tegen mij keerde. V. Hebt gij dien raad gegeven aan uw vader A. Ik antwoord daar niet op, dat men een onderzoek daarover inslelle, Sedert drie maanden is het onderzoek geëindigd en daar heeft men mij nooit over ondervraagd. V. Ik ondervraag u daar nu over A. 9ij hebt hel recht niet, eerst in onderzoek en Jan ter zitting. De heer Voorzitter maakte daarna het his toriek van het leven van Do Mazières van 1914-1918, aan wien hij tosgoeft zich waar dig gedragen' te hebben gedurende den oor- leg. V. Na den oorlog waart gij in briefwisse ling met 52 vrouwen. A. Tusschen deze 52 vrouwen waren j er slechts 3 «serveuzen» zooals De Mazières ze noemt.) Op die wijze vormde ik een interessante verzameling van brieven. V. Na den oorlog hebt gij eene vraag ge daan om in de Fransebe magistratuur te treden, qiaar het lukte niet, daar gij veroor deeld zijt geweest. A. Ja, maar voor waardelijk. De heer Voorzitter geeft lezing van een brief, door vrouw P... geschreven aan De Mazières, waaruit blijkt dat hij het huwelijk had voorgesteld aan deze fvreuw, veertitn dagen voor hij in den echt trad met Mej. An- gèle Coppieters. De Mazières. Hetgeen ik geschreven hebt aan die vrouw is eene... letterkundige studie, ik beb nooit eene verbintenis doen doorschijnen of een huwelijk beloofd. Maar De Mazières, vindt gij niet dat dit niet zeer chic is (zooals gij dit zegt) van reeds het huwelijk aan te vragen aan Mej. Angèle Coppielsrs-Slochove, toen gij nog in b trek waart met mejuffsr P..A. Ik had op morale wijze met mejuffer P... afge broken. Die twee bijzondere ponten afgehandeld zijnde, zoo komt de lieer Voorzitter tot het huwelijk van mejuffer Coppieters dat te Gent gesloten werd den 19 September 1919. Voorzitter. Toen gij naar Gent zijt ge komen om te huwen met mej. Coppieters, hadt gij bijna geene kleederen, zoover zelfs d it men de kleederen yan de overledenen yader Coppieters voor u deed veranderen. A. Ik was nog officier en mijne kleeJeren- kast, die zeer goed voorzien was, is in den brand gebleven van Roye. V. Maar toen gij reeds gehuwd waart, hebt gij geschreven op een valsche naam van een familielid van graal de Mauléon. Deedt gij zulks niet omdat gij het papier had ontvreemd in de Bibliotheek van Parijs? A. Neen, in liet geheel niet, enkel omdat mijn broeder was gehuwd met een bloedver wante van de Mauléon en gescheiden leefde en mij die gevraagde inlichting zou geweigerd hebben, had ik op mijn naam geschreveu. Daarna geeft de voorzitter uitleggingen over de ligging der huizen der Savaenstraat, n. 11 en 19, waar Valerie Coppieters, het slachtoffer had gewoond en beschuldigde met zijne vrouw en dezes zuster, mej. Alice. Na deze uitleggingen was het eerste deel der ondervraging afgoloopen. V.De Mazières hebt gij nog iets te zeggen? A. Neen, ik verklaar mij later over de feiten zelf. Het is 10 3/4 en men gaat over lol bet Getuigenverhoor De eerste getuige is den heer Jan VER- WILGHEN, onderzoeksrechter, te Gent, die verklaarde dat het btgin van het onderzoek legen De Mazières, ontstaan is door ver spreide geruchten, verzameld door M.Moors, hoofd der rechterlijke brigade en door in lichtingen bekomen door M. Amelot, notaris en anderen. Hij doet uitschijnen op welke manier het lijk van Valerie Coppieters werd aangesla gen en overgebracht naar het doodenhuis, bijzonderheden aangehaald in den akt van beschuldiging, afgekondigd in een vorig nummer en waarin gansch het onderzoek is opgesomd. De heer Verwilghen zegt verder dat na een onderhoor met den heer Vanderstraeten, prokureur des Konings, werd besloten dat men de oorzaak van het overlijden van Mej. Valerie Coppieters moest zoeken, oorzaak welke door de aangestelde deskundigen deed besluiten tot de vergiftiging. In zijne verklaring drong de heer Verwil ghen verder aan op de beweringen door den beschuldigde aangehaald. Een punt waarop getuige aandrong was dit van 8 Mei 1922, dag dat bet slachtoffer nog op straat gezien is geweest om 7 ure 's avonds en in goede gezondheid scheen te verkeerén. Verder deed hij uitschijnen dat De Maziè res den avond van het overlijden zijner schoonzuster, dokter Teirlynck is gaan halen en dat het juist 9 ure 58 minuten was, alhoe wel den dood roeds lang was ingetreden. Het opgegeven uur is zeer juist en komt wel overeen met hel uur opgegeven door dm heer De Vos, professor aan de Hoogesciiooi, dié juist te huis kwam (Savaenstraat) en zelfs zijne hulp aan De Ma/ières aanbood, maar door deze laatste wel niet rechtstreeks word afgewezen, maar toch niet werd gewild. De verklaring van den heer onderzoeks rechter gaat dan verder over de geneesmid delen door Valerie Coppieters genomen op raad van haar gehéeshecr en ook van de chocolade -bonbons haar door De Mazières aangeboden; dan 'óver het ontstaan barer ziekte, die gedurig verergerde, niettegen staande de beste zorgen die dokter Teirlynck haar verleende en het verbod nog iets te nemen van baar schoonbroeder. De heer Verwilghen spreekt ook over het voorgevallene in het Gafé du Théatre Schouwburgslraat,waar drie getuigen gezien hebben dat een persoon aan De Mazières, die daar de eerste maal in hel koffiehuis werd gezien, hem een klein pakje overhandigde, den vorm hebbende ecner artsenijdoos; ook werden door don vreemdtling, gekleed op zijn zomers, niettegenstaande het gure weder het was in het begin van April 1922 papieren en een portret aan De Mazières ter hand gesteld. De Mazières ondervraagd wie die persoon was, zegde dat hij hem ontmoet had in het policieburesl der 5e wijk (Guinardstraat), maar dat het bezoek,in bovengenoemd koffie huis plaats had niet in 1922, maar wel in Oktober 1921. De bezoeker van Oktober 1921, wonende te Schaarbeek, is een zter achtbaar persoon en had niets gemeens mei den verdachten man, gezien door den heer krijgsauditor en zijn substituut, zelfs heb ik dien heer mei beschuldigde gekoufronteerd. De Mazières aanhoort geheel aandachtig hetgeen door den heer onderzoeksrechter wordt verklaard hij neemt gedurig notas om ter gepaste tijde zijne verdediging voor te dragen, Het openbaar ministerie tot M. Verwil ghen. Heeft De MazièreS u, nopens de vast stellingen der datums van Oktober 1921 en April 1922, waarbij trij'ïn tegenstrijd is met dien beer uit Brussel'én den heer krijgsau ditor en zijn substituut'u geen brief gesc' rj- ven, waarin hij u verzocht den geestestoe stand van M. Dubois te onderzoeken De heer onderzoeksrechter. De Mazières heeft zulks niet gevraagd in esneu brief, maar in bet onderzoek poogde bij den heer üubois leugenachtig te maken en ten slotte drong hij aan om hem aan het end2rzoek van een krankzinnigen dokter te onderwerpen. (Gelach). De zitting wordt om 12 ure 25 geheven en om 3 ure hernomen. De belangstelling onder het publiek wordt groothet zijn voor het grootste deel vrou - wen die de publieke omheining vullen, met de hoop de lezing te hooien van minnebrie ven. Zelfs op de banken voorbehouden voor de advokaten, zit het vol met dames, de advo- kalen moeten rechtstaande de debalton vol gen. OQO- De zitting wordt om 3 ure geopend. Voorzitter tot De Mazières. Hebt gij vragen te stellen aan den heer onderzoeks rechter, nopens het eerste deel van het on derzoek. A. Voor het oogenblik niet. V. Hoeren gezwoornen hebt gij vragen te stellen A. Neen. De heer Verwilghen herneemt daarna zijne verklaringen, die nu gaan over liet onder hoek der verklaring van eene getuige, Mad. Heyman, wonende Savaenstraat, die zou ge hoord hebben dat er door Valerie Coppieters werd gezegd Ik ben niet ziek. Dit was op 8 Mei. Zij heeft zelfs de deur aan het huis 11 hooren toewerpen. Een getuige heeft ook verklaard De Ma zières op 8 Mei, rond 7 ure 's avonds, uit het huis te hebben zien komen van Valerie Cop pieters. De Mazières heeft dit in liet onderzoek geloochend hij zegt dat hij dien avond een brief in de postbus heeft gestoken denke lijk zal die getuige geducht hebben dat hij l het huis kwam. Voorzitter. Die getuige zal hier komen en wij zullen hooren. De heer onderzoeksrechter verhaalt nu de feiten na het overlijden. Het zijn de zonderlinge geruchten die het parket hebben doen besluiten een onderzoek in te stellen. Het plotseling overlijden van Valerie Cop- pieters verwonderde zeer de gebaren uit de Savaenstraat immers zij hadden vastgesteld dat de gezondheidstoestand van de juffer veel verbeterd was. Het parket heeft gewaoht om te handelen tot na do lijkploclitigbeden in St. Pioterskerk van waar men het lijk naar het doodenhuis deed overbrengen, waar aangestelde deskun digen bij bet eerste onderzoek reeds vaststel- den, dat mej. Coppieters aan geen natuurlij ken dood was gestorven. De Mazières heeft in het onderzoek zelf erkend dat hij op 12 Mei de mogelijke ver giftiging heeft vernomen. Oj> lü Mei reeds begaf De Mazières zioh bij M. Begerem en daar sprak bij over de mogelijke plichligheid van zijne schoonzuster Alice. M. Begerem raadde De Mazières af eeue klacht nkder te leggen, daar niets deze beweriDg staafde. Voorzitter tot onderzoeksrechter Is bij niet tweemaal bij M. Begerem geweest A. Volgens de verklaring van De Mazières heeft hij op 9 Mei de eorsle maal M. Bege rem ontmoet en hem dan slechts den dood van Mej. Valerie beveiligd. Op 10 Mei is bij teruggekeerd om over de mogelijke plichtigheid zijnor schoonzuster te spreken en op li Mei begaf hij zich nogmaals bij M. Begerem om bet testament te over handigen. De Mazières leefde met zijne schoonzuster Valerie in de beste verstandhouding. Zij heeft haar testament gemaakt ton veer- dtele barer zuster Alice en verscheidene ma len is zij bij den heer notaris Amelot geweest om te vragen of zij wel geruit mocht zijn, dat haar schoonbroeder niets zou erven. Bij de huiszoeking naar het testament, vond men in eene doos een geecl.reven tes tament, waarbij de overledene verzaakt aan het testaitient gemaakt in"1921, (stuk waar- bij zij haar schoonbroeder onterfde* Dè heer Notaris Ame[ot was daar zeer óver verwonderd. Dit stuk werd aan een deskundige onderworpen die vaststelde dat hot éen valsch stuk was. Op een slak van eene kaart, ontdekt in eene kas, stonden ook de woorden geschre ven Volgens mijn verlangen verklaar ik ongeldig mijn testament van 1921, getee- kend Valerie Coppieters, 1921. Die zelfde woorden stonden geschreven op het stuk dat va.'ach werd bevonden en ook ontdekt werd in dc slaapkamer van de juffer. De schriftkundigen zijn stellig overtuigd dat het geschrift niet is van Valerie Coppie ters, noch van bare zuster Alice of van Mad. De Mazières. Vergeleken met het gesohrift van De Ma zières, komen er teekens voor die aan het zijne gelijken. De twee stukken worden aan de gezwoor nen getoond. De zitting wordt om 4 ure voor een kwaart uur geschorst. De zitting wordt om 4 ure 20 hernomen. De heer onderzoeksrechter verklaart dal er eok eene huiszoeking werd gedaan in de kamers van AHce Coppieters. De wanorde die daar heerschte was grootoveral stof en niets op zijne plaats. Er zijn daar meer dan 200 kleine flescbjes ontdekt, die allen aan een scheikundig on derzoek zijn onderworpen geweest. Er W6rd niets van vergif ontdekt eenige weken later bageeft de verdediger van De Maziér s zich bij den professor Daels om te vragen of hij niet t >:i fleschje beeft ondor- zocht met een ovaal etiket. In plaats van zich tot mij te wenden han delt men op eigen hand en inderdaad in het fleschje met opschrift - Bremure de potas sium werd door de deskundigen stryoh- nine gevonden. Mr Bodaert wil tusschenkomen om uitleg te geven over zijne hundelwijze. De voorzitter onderbreekt hem dadelijk en zegt Mr Bodaert, gij kunt kiezen als ge tuige optreden, en dau legt gij uw toga af, ofwel gij blijft De Mazières verdediger en zegt niets, Mr BODAERT. Ik zal spreken als de getuigen hier verschijnen. M. de ONDERZOEKSRECHTER. - Wan - neer dit fleschje op de kamer van Alice werd aangeslagen, bood zij niet do minste tegen stand om het te bemachtigen. De heer onderzoeksrechter legt ook de ligging der kamers uit van het huis nr 19 der Savaanstraat, bewoond door De Mazières en zijne schoonzuster Alice. Deze laatste als zij wegging deed nooit hare kamers oo slot de meiden hebben ge zien dat de Mazières dikwijls op hare kaniers vertoefde. VOORZITTER. Do Mazières beeft al tijd zijne schoonzuster Alice beschuldigd A. Ja in de ontelbare brieven die hij a in mij gericht heeft, beschuldigde hijggedurig zijne schoonzusier on was zelfs verwonderd dat zij nog zoo lang op vrije voelen bleef. Hel is in Oktoker 1922. wanneer hij hek verdacht fleschje aanduidde, dat hij zeker was dat zij zou worden aangehouden en dat hij in vrijheid zou worden gesteld. De Voorzitter, vooraleer de zitting te heffen, zegt dat er in de voorbehouden# om heining veel volk ia die er geen recht toe hebben en dat van heden af strenge maatre gelen zullen genomen worden. De zitting wordt om 5 1/2 ure geheven en wordt heden om 9 ure hernomen. Mededeelingen door de Banque Centrale de la Dendre e i van 27 Juni BERICHT. De beursnoteeringen zijni deze, genomen om 2 ure, en kunnen met den officieelen sluitkoers verschillen. d Zij worden slechts inlichtend en nieti officieel gegeven. Schatkistbons aan 5 jaar 98.101 10 i 941 Binnenlandsche met premie 456 3/4- Interprovincie Kasbons i. Nationale Herstelling84,90 Belgische Rente 3 0/0 Mei-Noveinb. Brussel 1922 Verwoeste Gewesten 4 00 1921 2021 s 5 0/0 1022 253 1/4 5 1923 500) Gonsolidatieleening 6 0/0 99.95) Groot Hertogdom Luxemburg 6 0/0 Sociétc Générale, Kapitaal 1040, Reserve 5775,» Outromer 1145. Bruxelluis, dividend#847 l/2i Buénos-Ayres, dividende. 96 l/2j Eoenomiques755' Rails <5: Elecr., dividende 1462 1/2) Angleur 1015! Ceokorill1312 1 f2 Esperance Longdoz 1600 Ougree-Maribaye 2 1585 Sambre-Mosell#, gewone 2815) Bois d'Avroy2600 Beeringen 1350 Hasard2050' Levant-Flénu 8500; Monceau-Fontaine. 8475' Aslurienne 5000 Corpbalie 825 Vieille Mentagne Glacés Charleroi 20.100 Nationale 15.500 Verreries Mariemont. a I Val St. Lambert2150 Filat. &Teintur. d'Aloat Filature du Canal - Vesdre 3750) Tutize, privilégiés 4 610*, Slé Gle Produits Chimiques. 830( KasaiP. B. s 199 3/4j Katanga, Gewone6812 1/2'j Union Mmière, kapitaal 18251 TERMIJN. Barcelona 411 tot 415 f Mexico 672 1/2 tot 680* Tanganika. 128 1/2 tot 130 1/2) Kaiping242 1/2 tot 243 3/4 Peirotioa 697 1/2 tot 712 Officieel. Parijs 117,425 tot 117,925 Londen (pond slerl.) 88,75 tot 89,25 New-York (check) 19,25 tot 19,35 New-York (kabel) 19.275 tol 19,37 1/2 Keulen (mark) 0,625 lot 1,62 1/2 Amsterdam (gulden) 752 3/4 tot 762 3/4 Genève 341 1/4 tot 3451/4 Madrid 281 3/4 tot 285 3/4 Italië <j 83,tot 87, Stockholm. 507 3/4 tot 511 3/4 Ghristiania 317 tot 321 Copenhagen 339,tot 343,— Montreal 18,67 1/2 tot 18,87 1/2 Prague 55 7/8 lot o9 0/8 WORDT GEVRAAGD oen huishouden voor neerhof op tc drijven. Goed loon. Zich te wenden 35, Keizerlijke Plaats, Aalst. KIEKENS te bekomen kloek en gezond. bij Van In>pe, Aygem, Langemuot. 4057

De Volksstem | 1923 | | pagina 3