De bomaanslag in het Rijnland 10 mm ei m w ê©53 K&ita aaa Berlijn Oorlegssehafe itasa feï ziiiüJÊlasshsid Dinsdag Juli 1925 krachtdadig''optreden der Te SalM-Msn bij Ispsrsn HET MONUMENT DER CANADEEZEN Eea© bsfssgssg Ss Braisal te Antwerpen XXIX* JAARGANG NUMMER I5S Kerkstraat, 9 en 31, Aalst. *- Tel. 114—3Z> jflLC3-B3Li^ö 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.S9 Uitgever: J. Van Nuitel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Ilavas, Adoll Moxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 3, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C, 4. II. Filicita Zon op 4,00 ouder 7,52 Nieuwe Maan den 13 De hoofdstad van het Somme- 'departément ligt op den stroom van dien naam, een 133 kilometers in 't zuiden van Rijsel en een 131 ki lometers ten noorden van Parijs, dus omtrent halverwege tpsschen de Belgische eii de Fransche hoofd stad en een 50 kilometers van de zee. 't Is eene pracht als stad en mag doorgaan als een klein Brus sel. Niet te verwonderen want haar oorsprong dagteekent van voor het romeinseh tijdvak en hare huidige bevolking bereikt omtrent de hon derd duizend zielen. Hare hoofd kerk is thans het eerste monument van Frankrijk, omdat de Kathe draal van Reims niet meer bestaat, 't Zou. wel kynuen gebeuren, dat die praalkerk,. de merkweerdigste is van gauseh de wereld. Hooge to rens bezit ze niet, doeh haar geheel van beuken, steekt geweldig boven de stad uit. Waarlijk 't is eene mo- delkerk van gothischen trant en van beeldhouwkunst, want een overblijfsel van de middeleeuw- sc'he- beeldenvertooning bestaat er zoo volledig-als in en .huiten de St. Fivminuslioafkei'k van Amiens niet. Voorzeker zijn nog in deze stad wonderen- van bouwtrant, zooals de voorgevel ran- den schouwburg, de ouderwetsehe -houten huizen, de kerken-van St. Leu, van St. Ger main en van St. Remi te bekijken, doch niet zoo verbazend van schoonheid, sierlijkheid en keurig heid als de Historische en nooit t< veel geprezen Kathedraal. Zij be slaat eene oppervlakte van 7700 vierkante meters. Van buiten ge meten is zij 145 meters lang en met de kruisbeuken 7.0 meters breed, 't Is de ruimste kerk van Frank rijk. Robert de Luzarches was haar bouwkundige en Hij begon cr mee in 1220 met de voorgevel en de groote beuk op te zetten. Tho mas de Cormont en zijn zoon Re- naud de Cormont volgden hem op, en mogen aanzien worden als de meesters van dat kunstwerk. Geen monumenten werden zoo spoedig opgebouqd als deze en het eerste getrokken plan onderging minst veranderingen. In 1269, dus vijftig jaar na 't begin van het eer ste steenleggen was alles afge werkt, uitgenomen het bovenste deel van den westergevel en de twee ongemeen groote roozenvens- ters van de kruisvleugek, In de XIV eeuw noehtans wer den enkele kapellen bijgebracht lusschen de schoolmuren der steun pilaren van het schip des tempels. De grondvestingen staan acht meters diep in den bodem en. de bouw is in krijtachtige kalksteenen opgetrokken. Twee torens van ongelijke hoog te staan op den voorgevel en alhoe- >vci zij elk twee verdiepen hebben zijn ze toch in denzelfden trant en op dezelfde wijze niet opgebouwen Zij dagteekenen uit de 14e eeuw. De noorder-toren is de hoogste ten meet 64 meters, hierin hangen de zware klokken, De openingen er van zijn door apostelsbedden .versierd. De anderen toren heeft twee open vakken en bezit geen klokken. De twee torens zijn door eene overdekte gaanderij veree- nigd, welke door kleine torentjes met scherpe toppen zijn versierd. Daaronder in 't midden der twee groote torens die maar een schij nen uit te maken is de groote roos in vlammenstijl der 13 eeuw aan gebracht. Daaronder loopen op de geheele lengte twee boveneenstaande gale i-ij en. De eerste bezit 22 monu mentale beelden (3 m. 75 hoogte) van gekroonde koningen, die een seepter in de hand dragen. Het groot voorpoortaal bezit drie groote ingangen. Deze ingan gen dragen name van St, Firmi- nus, van den Verlosser, van de Moeder Gods, Zij staan zeer diep en de gewelven die er boven schij nen gebeiteld te zijn in witten steen en zijn bezet met beelden en nog beelden. Vroeger waren al die beelden geschilderd en verguld, thans staan ze daar in ruwen steen. De eenheid van stijl en de gelijk aardigheid der beeldenverzame ling er eene der raarste verzamelin gen van uit de jaren 1225 en 1235. Wij schreven hoogér, dat de beeldhouwkunst eene bijzondere rol speelde in het optrekken en versieren dezer hoofdkerk en dat men in geen andere monumenten van dien aard zulk uitstekend kunstwerk tegenkomt. Dit melden en aanstippen zullen wij nog meer, klaarder en aangenamer bewijzen in een volgend artikel. :oqo: BELGISCHE EN FRANSCHE REGEERINGEN INÜIEN RIJKSKANSELIER CUNO DE SABOTAGEDADEN NIET LAAKT, ZULDBN DE DIPLOMA. TIS0HE BETREKKINGEN ARt GEBROKEN WORDEN Een snefcericht meldt uit Parijs Het agentschap Havas seint het vol. gen do bericht Het gerucht doet hier 'de ronde dat do Belgische regeering een nota aan de nj/csregeering gezonden heeft, den rijkskanselier Cuno VRAGEND DE MISDADIGE SABOTAGE TEGEN DE BEZETTINGSTROEPEN IN DE RUHR IN RIJNLAND TE SCHAND VLEKKEN. De Fransche regeerng heeft, zich bij deze nota aangesloten. INDIEH HET DUITSCHE RUK GEEN VOLDOENING SCHENKT ZULLEN DE GEZANTEN VAN FRANKRIJK EN BÈLGIE BERLIJN VERLATEN, den. last der gezantschap pen aan de 'zaakgelastigden overlatend. Een Belg-a bericht in dato 7. Juli meldt uit Brussel Hot wordt bevestigd dat de Belgische regeering, zijn vertegenwoordiger te Berlijn bevel gegeven heeft aan den kanselier te vragen, formeel den aanslag van Duisburg af te keuren en do hulp der Duiteche regeering te vragen yoo-r het- opzoeken der schuldigen. Ook. wordt bevestigd dat dé Fransche. regeering zich aansloot Ibij den voetstap- doorde regeering van Brussel gedaan.' YYanneer de Belgische, regeering in het (bezit zal zijn van hot antwoord der Duiteche regeering, dan zal zij nagaan welke (maatregelen zij -treffen moet. HET ANTWOORD ze motieven gepleegde daad, wederrech telijk veroordeeld en teredht gesteld werd. Het lijdt immers geen twijfel, dat het niet zijn bedoeling was, Jbloed te ver gieten hij beoogde slechts den ibezet- 'tingstroepen het onrechtmatig gebruik van Duiteche verkeersmiddelen onmo gelijk te maken. Het is een begripsverwarring als thans Frankrijk -en Belgie zouden mee- nen, dat zij het recht hebben, Duitsch land voor de gevolgen van 't Ruhrgebied verantwoordelijk te stellen. Men raag niet vergeten, dat-, voor ook maar één Franschman of Belg in 't bezette gebied ook slechts een haar gekrenkt werd, reeds twintig Duitschers door de kogels der bezettingstroepen hét leven verlo ren. Een daad van geweld, zopals naar de Fransche en. Belgische lezingen op de 'Rijnbrug nabij Duisburg is gepleegd, 'ligt- niet in de bedoeling en vormt geen onderdeel van de politiek der Duitsche regeering, welke niets nalaat, ten einde 'de 'bevolking te bewegen zich te bepalen tot het tijdelijk verzet. De anededeeling dat men op de plaats van de ramp een bom heeft gevonden, is niet voldoende, de Duiteche regee ring te overtuigen van de misdadige fdeelneming van Duitschers. In dit ver- Iband moet er bijvoorbeeld aan worden herinnerd, dat volgens mededeelingen van Fransche zijde den laatsten tijd herhaaldelijk gevallen teijn (voorgeko men, waarbij Fransche soldaten door ei gen kameraden zijn doodgeschoten. Wat een eventueele medewerking ;van de zijde der Duiteche regeering be, (treft, 'hierover zal laatstgenoemde haar jmecning -te kennen geven, zoodra haar !in concreten vorm en whomlijnd, het (resultaat van het onderzoek, hetwelk (thans wordt ingesteld, wordt overge legd. Overigens moet worden opge- jmerkt, dat de Duiteche regeermg in tal rijke gevallen heeft verzocht, Duitsche overheden de gelegenheid -te geven ter plaatse een onderzoek in te sténen. Aan dit verzoek is nooit voldaan. Evenmin antwoordde de Fransche regeering op \het voorstel van Duitsche zijde,, een in ternationale commissie van onderzoek, welke tot taak -zou hebben den staat van zaken na. te gaan, te benoemen. FRANSCHE WREVEL Parijs, 8 Juli. De Matin schrijft De twee Mogendheden ont vangen solidair het affront van Rosen berg's antwoord aan den Franséhen en den Belgischen gezant. Wat- zullen zij doen 't Spreekt van zelf, dat- Rosen berg zuig een toon niet zou aanslaan,als hij geen reden had om eenige hoop aan gaande de houding van het Engelseh gouvernement te voeden. Die hooD moet nii VAN DUITSCHLAND- Fe Rijksminister van' Buitenland, sdlie Zaken dr. Y on Rosenberg, ant woordde in den volgenden geest De boni-aanslag nabij Duisburg is de Duitsche regeering tot dusver nog slecht6 uit berichten in de dagbladen bekend. Haar pogingen, een duidelijk beeld van den toestand te verkrijgen, zijn 'mislukt, hetgeen niet- lé verwonde ren is, daar de Duitsche plaatselijke overheden (geen gdlégelnhêid -hadden den staat van zaken ter plaats na te -gaan. Doch zelfs, indien Duitecheiw aan den aanslag medeplichtig zouden zijn, kan de Duiteche regeering niet toegeven, dat zij daarvoor ook maar de minste verant woordelijk draagt of op de oen of andeTe wijze tot het plegen van den aanslag zou hebben aangemoedigd. Do door de Duitsche regeering bij het begin der bezetting van het Ruhrgebied ïiitge vaardigde verordoningc-11 zijn) vol- 'gens de mecning der Duiteche regee ring niet de oorzaak, doch het gevolg ran het uit de kringen der bevolking 'spontaan opgekomen lijdelijk verzet. Het zenden van de telegrammen van deelndining in -heit Igoval-Schlageter, was heel natuurlijk, daar deze Duit- seher door vreemde krijgsraden op Duitschen grond voor de niet uit eerioo- steunen op de verslagen, welke hij uit Londen ontvangt. Onze Belgisdhë vrienden verlangen vurig, en dat is begrijpelijk, tus- sc-hen. Frankrijk en Engeland de een dracht in betrekkina tot de Schadevcr- oedingen te herstellen. Doch zij moe ten begrijpen, dat- hun eigen waardig heid op het spel etaat, moest Engeland de Duitschers willen stijven in hun ver zet, zulks vooral waar het geldt een. stap, die, in verband met den. moord, op tien Belgische soldaten gepeegd, aan de openbare meening van geheel hun land voldoening moet schenken. EEN VERKLARING IN HET LAGERHUIS Londen, 8 Juli. Volgens de Pail Mall Gazette, hopen Baldwin en. Curaon, in het begin der -week in het Lagerii eene verklaring aangaande de kwestie: der Schadevergoedingen te kunnen doen. In dat- geval, 2egt 'het blad, zou de apjxmtie in 't Hoogerhuis en in het LagerImis de opening' van een debat vra gen. dat Vrijdag zou kunnen plaats nebben. Hetzelfde blad verzekert, dat- de verklaring, door Poracaré in de Ka mer gedaan, lindens welke het van Duitschland alléén afhangt, den duur van de 'bezetting te verkorten, niet wordt 'beschouwd als hebbende den toe stand beter gemaakt. EEN BELANGRIJKE KABINETSRAAD Londen, 7 Juli. De Evening Standard schrijft, sdat in het begin dor week een Kabinetsraad zal worden ge houden, en dat de ministers zullen uk- maken, of er al dan niet aanleiding be- taat óm de besprekingen tueschen den Engelschen minister van Buitenland- schc Zaken en den heer de Saint-Aulai- re voort te zetten. Is zulks niet het ge val, voegt het blad erbij, dan zullen Italië en Engeland een gemeenschappe lijk antwoord geven op 't laatste "me morandum van Duitschland, met zekt Een achthoekige kolom is opgericht op het kruispunt der wegen van Icpe- ren-Poeleapelle en Zonnebeke-Lange- mark. Daar waren aanwezig, de hertog van Connaught, de hoogkommissaris van Canada, maarschalk French, maar schalk Fochj de gouverneur van "W-s-t- Vlaanderen, de burgemeester van Lau- gomark en ten ^slotte prins Leopold en de minister van binncnlandsche zaken. Canadeesche troepen en Belgische ja gers bewezen de militaire eer toen 'de prins aankwam. De plechtigheid ving aan met het le zen van gebeden, door den reverend' Sharford oud aalmoezenier der Cana deesche legers. Daarna begroette generaal Turner in hst Fransch en in het Engelsch dc Bel gische, Fransche en Engeïsclie overlie den en herinnerde hoe 1800 Canadeszsn zegevierend weerstand boden aan oenen gasaanval der Duitschers. Daarop sprak de hertog van Cau- naug'ht, waarna minister Berryer, in naam der regeering het gedenkt eek en in ontvangst nam. Trompetgeschal kondigde de uitvoe ring der vaderlandsliederen aan en hiermede was de plechtigheid afgeloo- pen. De betoogina trof samen met dc be devaart der Luiksche maatschappijen, die bdi zónder talrijk opgekomen waren, naar het Graf van den Onbekenden Soldaat. Nogeens werden talrijke blos- men neergelegd-en een kantante werd uitgevoerd door het bekende koor der Valeureux Liègeois v 'Zondag 8 Juli. Ten einde aan te en ie der de gelegenheid te geven krachtdadig, doc'li waardig, protest aan te teekenen tegen dén schandelijken aanval, waarvan elf onzer Jassenhet slachtoffer werden op de brug van Hochfeld, werd vandaag eene groote be tooging op touw-gezet te Brussel. Talrijke winkels waren tusschen 10 cn 12 uren 'gesloten bijna overal was de nationale driekleur half-top gehe- schen. In de stad heerschte natuurlijk eene buitengewone beweging en bijzonder lijk in de groote straten die de stoet zou doortrekken. Gevormd op de IJzcrplante en do AntwerpWhe lei zette de stoet zich in beweging enkele minuten na 10 uur. Voorop ging de vader van den onge- lukkigen luitenant Graff minister De_ vèze, de familia? in vollen rouw, van kaporaal? Senelle en Mercier en der soldaten Rigaux, Cornet-te, Thienpont, Dc Spiêgdeire, Lemmens en Van der Sype. l>an volgde een groep der parlemen tairen waar men tal van katholieke en liberale senator? en Kamerleden en ge meenteraadsleden herkende, Een twintigtal Oorlogsverminkten hadden in enkele rijtuigen plaats ge nomen. Twee draagberden werden in den stoet -gedragen op de eerste kon men. lezen WHj willen dat dit de laatste Duiteche misdaad zij. Op de tweede, gedragen door afge vaardigden, van Ta mines, la? men In naam zijner 383 gefusiljeerden protesteerd Tamines tegen de Duitsche misdaad en vraagt krachtdadige straf maatregelen. Talrijke maatschappijen hadden den oproep der inrichters beantwoord. On der andere de maatschappij der oud- officieren der kampagne van 1914. 1918 het Nationaal Verbond der Oer. logsverminkten, het Nationaal Ver bond der oud-strijde I's dé OudJSirii- derbonden mr de bonden van cmd-miti- tatiea liet Verbond der ontvoerden en politieke gevangenen het Belgisch Le gioen het Verbond der Brusselsche- 'maatschappijen studenten, vrouwen, enz. Al de maatschappijen die verschil lende duizend deelnemers vormden, hadden hun vaandels met floers behan gen. Wat die betooging zijn eigenaardig en indrukwekkend karakter gaf, was dat geen.een muziekmaatschappij er hau deel nam. Kalm en ingetogen, tir- schen eene dichte rij wan bij gestroomde toeschouwers, trokken dc betoogcr? langs de Emicl Jacqmainlaan, Adolf Max lei, dc Rruidtuinlaan, Koning- 'straat, naar de Kon-greskolon, waar op het graf van den Onbekenden Soldaat, na enkele minuten van ingetogen stil- te, talrijke kronen en bloemenkransen neergelegd werden. Vandaar ging de stoet door de Ligne- straat, Wildbosch, Sü. Goedele plaats, 'naar de zaal van de Madeleine, waar het woord -genomen werd door MM. Janne, voorzitter van 'het Y^erbond der oud- strijders Iédere, voorzitter van de Oorlogsverminkten Kenrvaan, voor- De onderzoekingen ingesteld door hei Hooger Controol Cómiteit, dbór ti.is- sdhenkomst van hét Ministerie van Eco nomische Zaken hebben tot- de ontdek king geleid van nieuwe gevallen van bedrog in zake van oorlogsschade. Een 'geteisterdo had gepoogd door middel van bedrieglijke verklaringen veel hoogere vergoedingen to verkrij gen dan dié waarop hij recht had. Het bedrog werd ontdekt en de betrokkene door de boetstraffelijke rechtbank van Aarlen tot. 300 fr. boete en 30 dagen gevangenis veroordeeld. Andere onderzoekingen zijn aan den gang 'en er worden maatregelen getrof fen om, overeenkomstig de wetten op oorlogsschade, de aan bedrog schuldig bevonden geteisterden totaal, vervallen, ié doen verklaren van hun rechten eu de -teruggave te vorderen van de ten ontreehte ontvangen vergoedingen. voorstellen, dié ongetwijfeld vooraf aan j zittcr der politieke veroordeelden en De- Frankrijk en Beigio zullen worden me- 'mets, voorzitter van don Bond der oud degoe^"-^ officieren. EEN POLICIEAGENT LOST DRIE SCHOLEN OP ZIJNEN INTIEMS- TEN VRIEND EN PLEEGT ZELF MOORD. Zondagmiddag werd de) Hoogstraat in opschudding gebracht door een vree- selijk drama, waarvan de oorzaak nog niet gansch gekend is. Het waren de bewoners van het huis nummer 11, een kleergoedwinkel, daar waar het. drama heeft plaats gehad, dié het eerst werden opgeschrikt, door het hooren van verschillende revolverscho ten, die op een der bovenverdiepingen werden afgesefhoten, «Zij snelden naar boven en in dö skeuken der twee verdieping ontspon rich een vreeselijk schouwspel voor hunne oogen. Een man lag in esnen 'leunstoel met bebloed gelaat- en een an dere lag badend in eenen plas bloed ten gronde. Zij verwittigden dadel ijk -de policie en het was den adjunk to ver ste M. Verguifc, die ter plaatse kwam en het eerste onderzoek deed. Op gezégde bovenverdieping wonen de echtelingen Van der A., bestaand© uit den vader, een inspecteur van poli cie, aijne vrouw en zijnen zoon Ar- mand, 27 jaar -oud, policieagent, in dienst in de 7e wijk, Florisstraat. Het was deze laatste die ten gronde .lag. De 'bijgeroepen geneesheer M. Loc, stelde vast dat deze reeds dood was. De jonge man, die in den leunstoel zat, leefde nog en na eene eerste verzorging, werd deze dadelijk voor verdere verple ging naar het Sint Elisabethgasthuis overgebracht. HET DRA» Om alles in zijne bijzonderheden té kennen, die bij het drama hebben plaats gehad, zal men eerst het oogen- btik moeten afwachten, dat de üeaiga 'overlevende van het drama, zich m •oenen beteren -toestand bevinde. Deze is zekeré Lod. Van Loock, 27 jaar oud, con kolenkoopman; woonachtig Herde- rinnestraat, n. 13. Het eerste onderzoek heeft toch al reeds vastgesteld, dat de policieagent Van der A., zijnen meer dan intienien vriend heeft willen dooden en wei in, dé volgende omstandigheden De eclitelingen Y'an der A.'waren af wezig moeder ziekelijk zijnde, was naai* Bouchout gegaan en de vader was op dienst. Denkelijk heeft de zoon Van der A. van denze gelegenheid gebruik gemaakt en had ziinen" vriend Van L. gevraagd hem Zondagmiddag te komen opzoeken. Terwijl Van Loock in den leunstoel gezeten was, ging he.t gesprek over het leen en ander, tot op zeker oogeiiblik jVan Lóock de mededeeling deech di\\ hij ging trouwen. In plaats dat Van der A. daar zeer verheugd zou over zijn, heeft deze me dedeeling hem zoodanig het hoofd op hol -gébracht denkelijk is de groote 'Uitte er wel wat de oorzaak van dit? hij in eene razende woedde ontstak. Hij greep plots naar rijnen dienstrevolver en zonder dat Van Loock het kon ver hoeden, loste hij van dichtbij lv.ee re- vol verkogels, die alle twee doel troffen^ een in de hals en de twerie in de De kogels hadden echter clcu doo^

De Volksstem | 1923 | | pagina 1