Verklaring derEngelsGhe regeering 14 Zaterdag Juli L925 3PP0SITIE FOR EVER JHmlMStMl te Katmtpea HET HERSTELVRAAGSTUK Sis hit Wsitierssri Lossrdas MluisisrSe van 3p= P. T. T. en Z. Vr&sselijke sgasrwegrgBtp in Rtiütisnie 't FranscR-Belgiseh akkoord DE VOLKSSTEM XXIX» JAARGANG Z UMMER ISO Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGBLAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten bet Arr. AAlfiT i: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brassal. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres K. 0.47 IJ. BoBareaturus Zo» op 4,04 onder 7,49 Eerste Kwartier den 20 x>Oo,v VIJF BALLEN VOOR VIJF CENTS De lieer Bertrand volgt trouw het roode ordewoord aan het bur gers-, kapitalistisch- en reactionair gouvernement een ongenadigen oorlog aandoen, eene stelselmatige, dagelijksche en onverbiddelijke oppositie voeren. Het consigne is«. wakker zijn, Al wat het ministerie doet, ont werpt, voorstelt, neerlegt, aan biedt, het is uitteraard slecht ver derfelijk, verwerpelijk het moet bevochten worden zelfs wie het goed zou vinden, heeft het recht niet het goed te keuren ;hi j moet ge hoorzamen aan den partijraad en tegen stemmen Die wakkere kerels geven den indruk van menschen die op de foor staan te gooien naar de pop pen in een kraam vijf ballen voor vijf cents 't Is eender wie ge raakt, als ge ze maar omver werpt, Ze gooien met ballen in de Ka mer, met ballen in de meetings, met ballen in de gazetten 't is een echt sport, en niet alleen de uitge laten jeugd doet er aan mee, zelfs de in den strijd vergrijsde en goed gecaleerde bourgeois van 't so cialisme oefenen zich in 't werpen. Daar hebt ge bij voorbeeld den heer Bertrand, Staatsminister, be heerder van vennootschappen, die eergisteren in Le Peuple zich even amuseert met minstens voor 10 frank ballen te gooien naar den kop van M. Theunis, die maar niet wil omvallen. Zijn dat nu toch nog amusemen ten voor iemand van de jaren van M. Bertrand Dat hij die plezie ren nu eens overlieten aan zijn vriend Eeekelers, die maar eerst in zijn element is als bij kan boksen gn gooien, Overigens, de ballen van M.Ber- trand zijn niet eens gevuld; ze zijn leeg en hol en ze vliegen aan stuk ken als ze tegen den kop van M. Theunis terecht komen. Luister liever naar zijn argu (nentatie in Le Peuple ((In October 1921 zet men de socialistische ministers buiten. En nu hebben we aan het hoofd van land een burgersgouvernement, eene conservatieve, clericaal-libe- l-ale regeering en aan het hoofd van die modelregeering een man ,van genie, M. Theunis, Nu zal 't wel gaan beteren in 't gelukkigste land van den aardbol, dat Belgie heet. 18 maanden vliegen voorbij en, wat ziet men De Moffen heb ben nog niet betaald. Het verbond tusschen Frankrijk, Engeland, Italië en Belgie is ziek, De Belgische schuld neemt toe de lasten verhoogen, vooral die op het verbruik onze frank tuimelt maar voort en het index nummer klimt. Het brood, dat 95 centiemen stond als de socialisten het ministe rie verlieten, wordt nu 1 fr. 25 het kilo verkocht. Suiker, vleesch, spek enz., worden duurder betaald dan ooit. Wat heeft onze groote financier toch gedaan sinds liij zich van de socialisten bevrijdde Waar is zij ne faam van redder des vader lands hoen gegaan ^De achtbare Staatsminister ne me het niet kwalijk maar het is onvergeeflijk dat iemand van zij ne ondervinding zeepblazen ge bruikt en zich inbeelt met ballen te gooien. Want Theunis en de regee- nng verantwoordelijk stellen voor al de moeilijkheden van den inter nationalen toestand, den guren >taat onzer geldmiddelen, de wis- selcijsis, jie levensduurte, kortom voor de zeven plagen van Europa, dat is redelijk kinderachtig, sn op den koop toe is bet weinig eerlijk. En M. Bertrand vergeet overi gens de voornaamste oorzaak op te geven van de benarde situatie waarin wij ons vandaag bevinden, namelijk.^, de aflaterkens van de ministeries-Delacroix, in dewelke zijne eigen vrienden ruim verte genwoordigd waren. Verlangen dat M. Theunis met een tooverstokje recht zou maken, wat zijn voorgangers hebben krom gemaakt, is van iemand het onmo gelijke eischen, M. Theunis heeft eene nalaten schap overgenomen, die erg be zwaard was. Wij zullen veel eer lijker zijn dan M, Bertrand en on- middelijk erkennen dat de twee burgerpartijen evenveel schuld heb ben aan dien toestand als de socia listen. Allen dragen er de verantwoor delijkheid van en het is niet omdat zij het ministerie verlaten hebben, dat de socialisten vandaag lift recht hebben hunne handen in onschuld te wassclien. M. Bertrand kent iets van zaken en van comptabiliteit wat hij in Le Peuple voorhoudt wordt in rechte nergens aangenomen. VOOR 12 MILJOENEN JU W EE- LBN OP 8 JONGE MEISJES. He inhch^ugea óver den juwo&len- stoet laten meer en meer voorzien dat bet eene onvergelijkbare pracht zal zijn. Eonden, 12 Juli. De verklaring van de regeeririg -bestaat vijf bladzij len u ten zal slechte een eerste offïcieele uiting Op den wagen der edelgesteenten zul-zijn van de opvattingen van de Britsohe ten de 8 liefste 'meisje uit den diamant-regeering. Haar definitieve beleid /ai handel overdekt zijn met jnweelen, die later toegelicht worden in andere open- HET BETROUWEN BELOOND Zekere vrouw Lucie Le Portal, uit de Fransche gemeente Cart-ntec, eene oor- togswednwe, 35 jaar oud, was een echt menschelijk wrak. Sedert twintig jaar leed ze aan eene maagziekte, welke door al de geneesbeeren, die haai- verzorgden, als ongeneesbaar beschouwd werd. 't Moest wel waar wezen, want eene heel- kundige bewerking, welke de zieke zou opgeknapt hebben, -bleef -zonder uitslag*. De doktors hadden dus alie hoop op gegeven, doch vrouw -Le Portal, die le ven wilde voor hare kindertjes, wier voornaamste steun, de vader, op het Veld van Eer sneuvelde, stelde nu haar vertrouwen in de Moeder Gods. Ze zou zich naar Lourdes laten brengen en daa-r, in het -genadeoord, zou zij bidden, smeeken zonder verpoozing tot de Moe der-Maagd baar zoo verhooren. De reis naar Lourdes - liedde, echter met zonder vele moeilijkheden. De zieke kwam er toe in een staat van verzwakking, die scheen aan te duiden dat ze nooit meer levend in haar dorp zou terug keeren. Bm geneesheer van Lourdes die haar, bij de aankomst al daar, onderzocht, sclmdde het hoofd. Zijne uitspraak luidde 'Zweren op de maag, onophoudende brafcmgen; de wetenschap vermag in dees geval niets.» Toch verflauwde het betrouwen van de liijderes nipt. Ze vraagt dat men haar, in het ziekenwagentje, zou voeren op den doortocht van de processie. Het wordt gedaan. Bij het voorbijgaan met het Heilig Sakrament vaart er plots eene rilling door het- uitgeteerd lichaam van de zieke ze voelt pijnen lijk ze er nooit gekend heeft, 't Is evenwel slechts een oogeniblik, want plots ook voelt ze zich heel anders. De pijnen «verdwijnen als bdj tooverslag, ze staat op, begeeft- zich te voet naar het 'gasthuis, eet° cn drinkt, is vroolijk en opgewekt en daar snelt ze naar de grot-, werpt zieh aan de voeten van Christus' Moeder en spreekt hare erkentelijkheid uit in een luide dank-bede, welke al de omstanders roert tot in het diepst van het gemeed. De genezing -is volkomen De gêneesheeren onderzoeken, rede twisten om tot het besluit te komen Hier is iets gebeurd dat door onze we tenschap niet kan uitgelegd worden. Zoo is net inderdaad, want wat daar ge schiedde is weer een wonder te meer te voegen bij de tailooze andere "boven natuurlijke genezingen, welke van Lourdes het oord der wonderen gemaakt hebben. Maarschalk Foch, wiens echtgeneoie afkomstig is ufijfc de gemeente van vrouw Le Portal, kwam te Lourdes oen bezoek brongen- aan den Bisschop. Deze vertel de hem wat er met de oorlogswed u\v e gebeurd was. En de roemrijke veldheer ging naar de grot, knielde er voor het beeld van de Moeder der Genade, bad er lijk hij zulks als vroom christen zoo goed kan en suchtte er de omstanders ■door zijne diepe, ongekunstelde gods vrucht. te samen eene waarde van 12 miljoen zullen vertegenwoordigen. 't Zijn de prachtigste stukken die men te Antwerpen heeft kunnen bij eenbrengen. De wegwijzer dea* drie uitgangen is bare verklaringen. De verklaring van thans zou vooral ten doel hebben te handelen over wat 'er ongezonds is in den toestand van Eu ropa en zou den toestand van het Ruhr- gebied aanwijzen als een verschijnsel nog niet bepaald vastgesteld doch al- van dien staat van zaken de wijken der stad zullen hun deel krij gen. Gisteren heeft M. Van Rijswijck, lid van den gemeenteraad en voorzitter van het comiteit, eene ronde gedaan met eenen ambtenaar van de stad on een officier der brandweer, ten einde de uit gekozen straten af te zien. 'Vermoedelijk zal de stoet, wegens het warme seizoen, niet voor 4 of 5 uur in den namiddag uitgaan :oOo: Een vergelijkend 'examen voor 100 bedieningen van klerk heeft in Septem ber a.s. plaats. De aanvragen tot deel neming dienen uiterlijk op 5n dezer aan den Minister te geworden.Vooraleer de aanvraag op te stellen, raadplege men de berichten aangeplakt in de sta tiën, post- en telegraafkantoren, en waarin de aannemin gsvoorwaarden en do te leveren inhchtigen -worden aange duid. -, 45 DOODEN. -^-.200 GEKWETSTEN Een vreeselijk spoorweg ongeluk had plaats nabij Klausenburg, Roumniv. 45 personen werden gedood en 200 ge kwetst. De ramp -gebeurde in de kleine Natie van intifeanc-a, op de groote baan Jas- sy-Buchaixfst, «en honderdtal kilome ter ten Noorden dezer laatste stad. De trein BuehareetJassy was met eeng hailve uur vertraging vertrokken en de machinist reed in volle snelheid. In de statie Vintileanca was een goede rentrein, aan 't versporen en de snel trein, tan gevolge van eene vergissing in het- leggen der wisselnaald. kwam in volle vaart op den goederentrein to- recht. De lokomotief en de tender sloegen om. .Een rijtuig van eerste klas, dat op den tender volgde, -werd geheel ver nield, doch als bij mirakel bleven meest al de reinigers die er zich in bevonden -ongedeerd. Slechts vier dezer reizigers, die in den gang een praatje deden wer den gedood. Nog verscheidene andere rijtuigen werden gedeeltelijk verbrijzeld. Akelige ïooneefcn hadden plaats. Eene moeder, uitzinnig- van smart, liep langs de spoorbaan, op hare dochter roepend. Hier en daar vond men afge rukte hoofden, armen en beenen. Spoedig kuouu er hulp opdagen en konden de reddingswerken aangevan gen worden. Van onder de puinen werden vijf en veertig Hjken opgehaald. Br zijn ook meer dan 200 gekwetsten. Meest al de hjken werden van hun geld en hunne juweelen beroofd. 'Een ooggetuige verklaarde dat hij gezien heeft, dat een sodaat- in min dan° een kwart uur tijds tien damen van hare ringen 'beroofde. Volgens oen later bericht zouden nc-v verscheidene gekwetsten bozweke-i zijn tijdens de overbrenging' naai- de gast huizen van Bucharest. Wv IN DEN FBANSCHEN SENAAT GOEDGEKEURD De Fransche Senaat hoeft- Woensdag het ontwerp besproken, goedkeuring houdend van de ham delskon v en tie, den 12 Mei 1928 geteekend tusschen Frank rijk en de Relgisch-Luxemburgsche Unie. M. Billiet heeft tering cegeva- van een gunstig advies der hand nskommis- sie over dit ontwerp. De Senaat 'keurde dan ontwerp goed. Zij zal geen enkele toespeling bevat ten die gunstig \oor Duitschland is 011 ook geen aanmoediging geven voor de houding van dat land. •Zij zal in het algemeen niets bevat ten wat de Fransche regeering onaan genaam zou klinken. Zij zou voornamelijk te kennen willen geren hoe de regeering denkt over de tegenwoordige omstandigheden, daarbij rekening houdende met het toenemen van de sterkte der strooming onder de •Engelsche openbare meening tegen de handhaving van den tegenwoordigen t-oestand van Europa. Nochtans is de regeering niet voor nemens, een onafhankelijke politiek te voeren. Zij wil integendeel een nauwe samenwerking met Frankrijk bestendi gen. De politiek van de Engelsche re geering wordt in geen enkel opzicht be schouwd als in strijd met de Fransohe belangen. Engeland zal daarom geen enkel afzonderlijk antwoord aan Duitechland geven, maar aan Frank rijk, Belgie en Italië (indien ddt al niet gebourd is) het ontwerp van een ant woord voorteggen dat het voorstelt aan Dutechland te zenden en waarvan het gTaag zou zien dat de geallieerden het aanvaarden, zoodat zij zich bij Enge land aansloten. VERKLARING VAN M. BALDWIN In zijn redevoering, meldt M. Bald win, dat de regeeriing bereid is de ver antwoordelijkheid op zich te nomen, een ontwerp gereed te maken als ant woord op de Duitsche nota, waarvan de gepaste of ongepaste voorstellen moeten geingnoreerd worden. De Engelsehe regeering heeft Frank rijk, Belgie en Italië ingelicht, dat rij die verantwoordelijkheid op zich- wil nemen. Engeland zal het antwoord zoo spoe dig mogelijk aan de geallieerden onder werpen, om hen toe te laten hun opmer kingen aan te stippen. Het hoopt tot een overeenkomst- te komen. M. Baldwin onderlijnt dat- de Brit- sche vooruitzichten op de gevolgen der Ruhrbezetting zicli gTootencfeets ver wezenlijkt hebben. Duitschland schijnt snel naar het economisch chaos te gaan. Het wereld-herstel te niet mogelijk dan na oplossing van het herstelvraag- stuk, de regeling dor intergeallieerdc schulden, de veiligheid van het tot vre de gebrachte Europa, M. Baldwin zegt dat de onbegrensde bezetting van het grondgebied van ten land door een ander, een zeldzame en betreurenswaardige verschijning is, waarvan de eervolle oplossing zoo spoe dig mogelijk dient gevonden te worden. HET GEMEENZAAM DOEL HERSTEL EN VEILIGHEID IN EUROPA Men kan niet- duidelijk genoeg vast stellen zoowel in het belang der be trokken mogendheden, als voor wat be treft, diegenen die hopen profijt te trekken uit de mogelijke onderlinge geschilpunten, dat de eenige reden dei' mogelijke geschillen bestaat- in het feit dat men een doel moet bereiken dat al ler belangen draagt waaromtrent allen het eens zijn. Die doelen zijn de betaling van het herstel en de bereiking der veiligheid van Europa. Om die te bereiken verwaarloosden de- geallieerden niets en zullen zij niets verwaa rloozen Die verantwoordelijkheid wordt ook vastgesteld en gedeeld door. Frankrijk, Italië, Belgie en Engeland. Misschien mag men t-oegeven dat zij meer bijzonderlijk neerkomt; op de Fransche en Briteche naties ten ge vol. ge der 'groot offers, die zij zijde aan zij de gebracht hebben door de intimiteit, die hen samenheeht, en ook door de on dervinding dier twoe oude beschaafde volkeren die eeuwep ervaring achter zich hebben. Wij zijn zoo besloten als den welken; onzer geallieerden ook, dat Duitschland de schade aan Groote Bretagne veroor zaakt, betalen, moet tot- zoover zijn be taal vermogen gaat. Wfij gaan verder en zijn bereid ons te behelpen van alle mogelijke midde len om de Duitschers tot betaling to dwingen. Wij geven ons evenwel rekenschap' als handelsnatie dat' zoo wij van Duitschland betalingen vergen, boven zjjn bet-aalkracht, wij niet zullen geluk ken. Wij hebben reeds gezegd dat wij do meening zijn toegedaan dat de Ruhr bezetting het maximum van betaling voor hei-stel voor de geallieerden niet zou opleveren. In Januari deden wij aan Parijs een vooretel dat wij aanza gen, als zijnde een algemeene regeling, en bestemd om een economische ramp te voorkonten. Dit aanbod werd door onze geallieer den afgewezen, en sindsdien hielden wij ons terzijde, in eon geest van oprecht heid tegenover het verbondschap, die- was en blijft de veiligste waarborg voor den vrede in -Europa. Talrijke gevolgen werden ingezien en- zijn op weg van verwezenlijking. De geallieerden bekomen minder dan zij voor de 'bezetting bekwamen. 'En nog woTdt dit enkel bekomen ten" koste van de uiteenrukking van het Duitsche economische stelsel cn mis schien wel ten koste van de ineenstor ting van- het stekel zelf. v Wij zijn overtuigd dat een aanhou dende voortzetting van dien toestand, veel gevaren oplevert. Duitschland gaat naar een economi- schen chaos, die misschien gevolgd-' wordt door socialen en nijverheids on-i dergang. DE ENGELSCHE WERKELOOSHEID M. Baldwin spreekt verder over de •gevolgen der bezetting op den Britsehen handel. Ofschoon de Staat- sedert den wapen stilstand groote u-itgaven deed, waarvan het cijfer vierhonderd miljoen pmd sterling ongeveer beloopt, blijft de wer keloosheid op groote schaal bij ons voortduren. Het is voor ons een kwestie die voort duurt zonder dat zij toelaat van 't her stel voordeelen te genieten. Buitendien nemen die uitgaven steeds toe. Dit is een toestand die meer en meer de openbare meening van geheel Euro pa verontrust. In Engeland geeft hij aanleiding tot aanhoudende alarmkreten. In die omstandigheden moet de rc- tgeoi'ing handelend optredon. De wisseling van vriendschappelijke gesprekken, schijnt- tot geen vaste uit- •~'igcn aanleiding te geven. Het wordt meer en moer duidelijk dat de houding der bijzonderste betrok ken partijen duidelijk dient vastgesteld te worden. WAT IEDEREEN MOET WETEN. Iedereen erkent vast en zeker 1. dat het tijdperk der geschillen zoo spoedig mogelijk moet geëindigd zijn 2. dat de bezetting in vredestijd van het grondgebied van een land door een ander land, een zeldzaam en betreurens waardig feit is. een feit waarvoor men een eerbare oplossing, en dit zoohaast mogelijk dient te vinden 3. dat men niet alleen den schulde naar moet manen zijn schulden te ver effenen maar dat men hem in de moge lijkheid moet stellen dit te doen 4. dat zijn betaalvermogen, wanneei Irieroratrent twijfel bestaat, dient nage zien en bepaald te worden 5. dat alle pogingen moeten gedaa-ii worden om die uitslagen te bereiken Men zal geen bepaaldelijken vrede bereiken of geen herstel kunnen verze keren, zoolang de drie volgende groote vragen niet opgelost rijn 1° de betaling van het herstel 2° de regeling der intergeallioerdQ schulden 3° de veiligheid van een Europa op vredesvoét. Voor het nagaan dier doeleinden, is de Britsohe regecring er ver af, Frank rijk en Belgie van hun rechtmatige ei schen te willen berooven. Integendeel wensch-t het deze laudep te helpen om hen -toe te laten., hun doel* teinde te bdkomeoc

De Volksstem | 1923 | | pagina 1