19 Donderdag Juli 1023 Belangrijk Bericht SLOTTE TÖD m ARSSSEBE -wv BHlIefijn van het Weerkundig Instituut Hst hsrsielïraagstuk Zonnesteek Be bibliotheek va» Leisven De onduliing vaa dwangbeheer Cs taJersails van Leasanne Een eeiwaasHge desh Snïrcé- wskkcisds plsebfigfeeld De geSselmzissEsige v?sawea- verdwijningen te Antwerpen DE VOLKSSTEM XXIX* JAARGANG la UMMER 164 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 11S DAGHIjAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. VanNüffel-Db Gendt Publiciteit buiten het Arr, AALST s Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, IS, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E, C, 4, H. Vincentias v. P. Zon op 4,09 onder 7,45 «Eerste Kwartier den 20 Tor gelegenheid Van den Nationalen Feestdag zwtten de bv.reelen van De Volksstem op Zaterdag 21 dezer, den gansehen dag gesloten.blijven en zal ons blad, op Zondag 22 dezer niet verschij- wen. Ons Zondagnummer zal Zaterdag morgen uitkomen. Wij verzoeken dan 'ook beleefd de Heer en 'Notarissen, Deur waarders, Bestuurders van verkoopin- 'gen, Eigenaars en Bestuurders van Ma gazijnen, ejiz.j ons hunne o.ankowli- gingen, voor dit nummer, bestemd, zoo mogelijk eén dag vroeger, dan gewoon lijk te laten gewordè\ 't Is slechte tijd, zeer slechte tijd; iedereen1 zegt het, iedereen klaagt erover 't moet dus wel waar zijn Alles is duur; peperduur het kan niét geloochend worden. Maar heb" ge ooit geweten dat er zoo gemakkelijk geld verteerd wordt als tegenwoordig 't Is zoinèr, 't is warm geworden, en iedereen spreekt ervan, naar de de zee te gaan naar Oostende, Blankenb'erghe, Heist, Knokke, Zoute, Wenduine, Middelkerke, Lombaartzijde, Nieuwpoort, Co- xyde, He Panne, enz. Nooit heeft Belg ie zooveel badsteden gehad als nu in dezen slechten tijd na den oorlog,, dat alles, zoo verschrikke lijk duur is. Daarbij hebben we nog Spa, eene parel der badsteden en nog tal anderp plaatsen in de Arden- nenstrpek: Rochefort, Han, I.avo- cbe, de Semois, Dinant en Namen. 't Is zomer, 't is warm daar naar toe. Ofwel naar Ronse, de Kluis- bergTieghem, de *St'. Arnoldska- pel - Slechte fijd 1 Wie niet kan gaan voor eene" maand of veer tien dagen, gaat er toch eens over en weer, voor eenen dag of twee dagen al is het stikkend heet in de treinen. Hoeveel dat zal kósten Niemand vraagt ernaar 't is slechte tijd, dure tijd, maar dat gaat vooraf. Schoenen zijn duur, hoeden zijn duur, kostumen zijn duur Ba men zal den schoenma ker, de modiste eii den kleermaker, betalen als men weerkonit als bet seizoen uit is en dat» er nog wat overschiet Voor anderen is ons land niet groot geiloeg, niet schoon genoeg, niet ver genoeg Ze moeten eens naar Engeland, Schotland en Ierland of beter, naar Noorwegen waar de fjords zoo schoon, zoo prachtig, zoo wonder baar zijn. Anderen gaan de Alpen beklim men van Zwitserland en dit jaar zullen er wel zijn die eens zullen doorrijden tot in Sicilië, om de ver woestingen te bewonderen veroor zaakt door de uitbarsting van den Etna in het voorbij gaan zullen ze eens afstappen in Napels, Rome enz. 't Is slechte tijd Spanje heeft ook zijne bewon deraars. Een uitstapje naar Parijs, dat is nu eens 't spreken niet waard Bretagne is zeer belangwekkend, daar wonen de afstammelingen van de oude Kelten en in een aantal kustgemeenten van het Kanaal en den Atlantischen. Oceaan wordt nog Keltisch gesproken. De godsdienstige menschen he geven zich naar Lourdes in Frank rijk, P aray-le-Monial, het graf van den Pastopr van Ars en andere bedevaartplaatsen. Duur leven, slechte tijd Als de zomer voorbij is, en de winteravonden aangekomen, dan vertellen al de reizigers van al het sehoone en merkwaardige dat ze gezien hebben. Intusschen klagen ze ook we] eens van den duren tijd dat de boter zoo duur is, de eieren zoo duur zijn, de daghuren zoo hoog van metsers, timmerman, smeden, ververs, behangers, enz. enz. Wie een huis moet hebben kan er geen krijgen een huis kooperi veel te duur'een huis zetten, men zal wachten tot dat de daghuren zijn afgeslagen en de materialen beterkoop het is te zeggen tot in het jaar één als de uilen preken Armoede is in dezen slechten tijd een artikel dat niet meer te krijgen is milddadige menschen hebben in hun testament, missen besteld met brood aan den ar me en men vindt geene arme menschen meer om dat brood te gaan halen men kan ér 't niet voor doen Slechte tijd Als het niet te ver van de kerk is, zijn er nog die het brood halen om het aan de kiekens of de var kens te geven Als men aan eenen bedelaar een halve kluit in de vuist stopt, bromt hij tussehen de tanden dat hij daar voor geen Onze Vader kan le zen, de tijd is te kostelijk. De rokken der jonge juffers mo gen niet te lang zijn of men zou hunne zijden kousen niet zien,die 20 fr. kosten of meer, 3-4 maal zoo veel en die spoedig versleten zijn. Moeder heeft wollen kousen gedragen als zij er had, maar dat kan nu toch niet meer zijn. 't I's slechte tijd Op de kermissen staan overal de «plaatsen» of markten vol kra men, met allerlei paardekensmo lens, bijzen, rennen, schietkramen, wafelhuizen, suikergoed van alle kleur en geur, De "kinderen gaan niet meer naar het dorp met 5 of 10 centen, maar met heele handvollen briefjes of nieuwe franken Slechte tijd De cinemas zitten altijd prop- pens vol en in de danstenten, ver danst de jongeling niet zelden zij ne spaarcenten van een half jaar die tot honderden franks beloopen, want het is nu niet meer een of twee franks drinkgeld dat hij krijgt van moeder als het zon dag is maar hij houdt tien, twin tig, dertig franks af van zijn week loon, om zich eenig genot te kunnen gunnen. Slechte tijd ,1 is hier niet misplaatst Maar als dokter of geneesheer moet betaald worden als er ver sterkend voedsel moet gehaald worden voor een ziek lid van het huishouden wel, wat is dat alles toch verschrikkelijk duur O 1 die slechte tijd Ja beste lezers, als ge dat alles ziet en overweegt, me® moet be- kennen dat het een verschrikkelij- ken slechte tijd is. Maar opgepast voor den weer- bots 1 I VAN 17 JULI Be toestand blijft cycloniseh over het i en het centrum van Europa en cyclomech boven den oceaan, ten YV. van Spanje. Wij ibemerken voorname minima .ten N. W. de Faroe-eilanden boven de IJszee, afhankelijke minima boven het Z. van Noorwegen, het N. O. van Polen en Champagne en een ten N. W. van Azoren. De eyelonisehe toestand verwdkte Dinsdag morgen over onze streek zwakke of gematigde W> wind, bedekte lucht en temperatuur tussehen 15° en 17°. Zij was 14° te Londen, 16° te Parijs en te Brussel, 17° te Kopenhagen, 21° te Warschau en te Buda.Pesth, 20° tc Praag, 18° te Sofia en 17° te Madrid. Te verwachten weer Wind. Z. W. tot N. W., zwak of gematigd zeer be. wolkt zacht eenige regen. barometer 760°6 max. warmte 21°9 minimum 11°9 vochtigheid 84 neer slag 0 m/m 9 snelheid van den wind 4 met AMERIKAANSCH OPTREDEN De gemengde commissie samenge- steld met het doel de Amerikaansehe ei- schen tegen Duitechland te regelen, heeft aan de Intern a&ion al Hawestor Company een som van 3,316,000 dollars toegekend iter vergoeding van goederen die in Duitechland tijdens den oorlog in beslag (genomen ■werden. ONDERHANDELINGEN Lord Curzon heeft M. de Saint Au- laire ontvangen'. De Franscho gezant heeft zich ook naar Foreign Office be geven. NOG DE REDEVOERING VAN M. PÖINCARE TE SENLIS De redevoernig door M. Poincaré te Senlis uitgesproken, was geschreven ge worden, voordat lij kennis had van. de Briteche verklaring. Men mag deze re devoering dan ook niet als een antwoord op de verklaring van M. Baldwin aan zien. DUITSCHLAND STELT VOORWAARDEN Naar uit goede bron iberieht wordt, heeft de Deutsche regeering reeds te Londen de voorwaarden doen toekomen, waarin het. bereid is eene verstandhou ding te sluiten met «de Bondgenooten. Ziehier die voorwaarden, zooab ze officieus opgegeven worden 1. Ontruiming van de Roer in traps gewijze terugtrekkingen. Zoodra de eer ste troepen weg zijn, zal de Duitsche regeering al de verordeningen intrek ken aangaande den lijdelijken weer stand. Vanaf dat oogenblik ook zou de bezetting geen militair karakter meer ld ogen hebben Frankrijk zou moeien toelaten dat de uitgedrevenen naar hun ne haardsteden kunnen terugkeerenDe gevangenen zouden moeten vrijgesteld worden en al de ekonomische bepalin gen nopens het trafiek zouden moeren afgeschaft worden. 2. Onmid'delijke herneming, van we- ge Duitschland, van al de kolenleverin- gen aan de Bondgenooten, in de ver- houdingen welW \bor de bezetting vast gesteld werden. De Duitsche regeering zou terzelfder tijd al de maatregelen toepassen, voor zien in hare laatste aanbiedingen, met het doel waarborgen te verzekeren voor de betaling der heistellingen. Ze zou zich diena schikken naar heb oordeel van het Nederlandsch komiteit. 3. Herneming der leveringen in na- tura, bestemd - voor de hei-stelling dei- verwoeste gewesten in Frankrijk. 4. De Duitsche regeering zou de v er bintenis aangaan de noodige maatrege len te nemen voor de betaling der af kortingen, welke zouden vastgesteld worden door het wederlandsch "komi teit en die zouden in'voege treden bij het verval van het moratorium van vier jaar. Frankrijk zou zijne laatste troepen uit de Roer moéten terugtrekken on- middelijk na het sluiten van een ak koord, opgemaakt op de aangehaalde DE TE VERLEENEN HULP Mocht het geval zich voordoen dat iemand, door de hitte bevangen is, dan verzuime men niet ten spoedigste ge neeskundige hulp in te roepen. Tot doze aanwezig is behandde men den lijder op dezelfde wijze als den bewusteboze. De te verleenen hulp bestaat in het zoo spoedig mogelijk 'losmaken van kleediagstuk-ken, die eng om hals, borst en buik gesloten zitten men brengt zulk een persoon het liefst in de fris- sche lucht, met liet hoofd omlaag, wan neer het. gelaat bleek is, en omhoog wanneer het gelaat een hoogroode kleur vertoont. Noodzakelijk is het de opgehouden ademhaling langs [kunst-matigen weg weer aan den gang te helpen en door ijs of koudwater compressen op het, warme hoofd, of door besprenging van het ge zicht met koud water, voor spoedige af koeling te zorgen. De beweging voor de kunstmatige ademhaling zet men regelmatig onge veer 15 maal in de minuut voor, tot zoolang de ademhaling zonder hulp re gelmatig blijft doorgaan. Is de kunstmatige ademhaling- niet noodig dan doet men de lijder toch iets prikkelend rieken. Ten laatste geve men hem een frissehen drank (geen sterke dranken). Om de lijders te kunnen helpen, vraagt, men als prikkelend middel, de volgende, henoodigheden ammoniak, ether, en mostaardpleisters, die aan de kuiten vastgehecht eene heilzame prik keling te weeg brengen. INHULDIGING VAN DEN RECHTERVLEUGEL Dinsdag heeft de inhuldiging plaats gehad van den voltooiden rechtervleu gel der bibliotheek in de Blijde In komststraat. Nadat de professors plaats hadden genomen traden stoetsgewijs de zaal binnen Oardinaal Merrier M. B'utler, voorzitter der hoogeschool van Colum bia M. Imbart de la Tour, van het Institut de France M. Camile, be stuurder van het 'hooger onderwijs, die den minister van onderwijs van Frank rijk vertegenwoordigde, enz. Nadait de Cardinaal de menigte geze gend had en het gebouw had gewijd, speelde 'het orkest de nationale liederen van Frankrijk, Amerika en Belgis, Daarop trad prins Leopold voorni: en plaatste het. eerste boek in de biblio theek, een kunstig gebonden deel, ge wijd aan de nagedachtenis van de 196 studenten, die -hun leven voor het va. derland gelaten hebben. De band is het werk van Charles de Semblone. De eerste rede werd gehouden door Z. Em den Cardinaal. Hij herinnerde de plechtige •eerste steenlegging en maakte toen den lof der edelmoedige groóte Republiek en drukte, zijne -bewondering uiit die hij voor haar gevoeld had bij zijne reis in de Vereenigde Staten. Prof. Murray Butler, de rector van de universiteit van Columbia,voorzitter van het Amerikaansehe komiteit voor het herstel van de bibliotheek, bood' een boekdeel aan met de namen van de New-YorkscHëschoolkinderen, die 45.000 dollar voor de bibliotheek bijeen gebracht hebben. In zijn rede zegde hij o. m. De uni versiteit is de stem der natie zij spreekt haar taal, vertegenwoordigt haar tradi ties en incarneert haar betrachtingen. Alle universiteiten echter, alhoewel zij nationaal zijn ejn vaderlandslieveind, zijn internationaal door dc breedte van hun opzoekingen, de verspreiding en «e toepassing der wetehscliap, en interna tionaal door hun invloed. De universi teit, meer dan elke andere instelling is de voorloopster van die toekomst waarin alle volkeren zich door intellectueele banden en samenwerking zeer nauw zul'len verbonden gevoelen. De Hoogeschool van Duik heeft oen mooie traditie. Groote namen zijn met haar zeer nauw verbonden. Dooi- baar lijden is zij nog een trap 'hooger ge klommen. Dat de toekomst haar dezelf den voorspoed 'brenge en dezdlfdo gele genheden om God en het menschdom te dienen. M. Imbart de la Tour, tijdens zijn rede, zegde dat hier ook de weerwraak van het recht op de macht, het men- schelijk en christelijk ideaal tegenover de barbaarschheid stond. Vervolgens maakte de Voorzitter van het interna tionaal komiteit van het werk van Leu ven in een schitterende toespraak, den lof van de studenten, gesneuveld voor het vaderland. Mgr Ladcuze, rector van de Univer siteit. dankte ten slotte de Fransche en de Amerikaansehe regeermgen voor hun mooi gebaar. TIET ONDERZOEK GESLOTEN Men zal zich de zaak der ontduiking van dwangbeheer herinneren, waarbij <14 Antwerpse Jreeder, M. Mancem, er van beschuldigd werd, een belang rijk bedrag Dui'tsch kapitaal aan don sequester to hebben onttrokken. Dinsdag voormiddag verscheen de reeder in kwestie voor den heer Antlio- niis, onderzoeksrechter, welke hem mee deelde dat het onderzoek gesloten werd en het dossier Woensdag aan den lieer Procureur des Konings zou overhan digd worden. Wij meenen te mogen verzekeren dat M. Manceau voor de correct ion eele rechtbank zal terechtstaan, onder be schuldiging van ontduiking van 15 miljoen frank titels, welke aan Duit- ischörs to<Jbehooren, bedrag klat onder dwangbeheer moest geplaatst worden. Tijdens rijn ondervraging had de reeder beweerd dat hij de titels aan Hollanders had verkocht, doch-deze lie ten niets van zich hooren, toen zij dooi den heer onderzoeksrechter ontboden werden. Van den am deren kant. schijnt het zeker dal het bedrag in handen bleef van M, Manceau, in wiens boeken geen spoor van verkoop ontdekt werd. HET VREDESVERDRAG WORDT, DINSDAG A. S. GETEEKEND 1 Lausanne, 17 Juli. De vredescon ferentie heden avond in voltallige ver gadering vereenigd heeft al de overeen komsten tussehen 4e 'geallieerden 011 do Turken [bekrachtigd cjn jg^pejgigftïéerd. Zij heeft het onderteekenen van het vredesverdrag op Dinsdag 24 Juli be paald. A Gisteren werd, in de werkhuizen van den gekenden klokkengieter Michanx, te Leuven, overgegaan tot het gieten der groote klokken van den nieuwen bei aard van->St. Quentin (Frankrijk). De munieipalitert dezer Fransche stad hod er aan gehouden tegenwoordig te zijn en de vereeniging Onze Beiaarden liad insgelijks" zijn leden uitgenoodigd, zoodat een talrijke schaar beiaard vrien den zich in het ruime werkhuis ver drong. Eemt nam de meier van St. Quentin het woord, waarop door den onder-voor zitter M. Rnbtiens en M. Bernier werd geantwoord. De meier wierp een aantal zilverstukken in den smeltoven en de beiaardier van St-, Quentin offerde een aantal mcdahes, door hem uit de ver woesting der stad gered. Vooraleer het smeltende brons 111 de vennen werd gebracht, zetten volgons aloud gebruik de lieer Michaux en ziin werklieden op dé knieen en baden enke le oiogenbli-kken in stilte, waarna dc oven werd doorgestoken en de gloeiend© spijs zioli een weg baande naai' de blok vormen. Het was een eenvoudige, doch in drukwekkende plechtigheid, die werd besloten door een klein beiaardconcert, gespeeld op den pas voltooiden beiaard van Ninovc, die in de werkplaatsen van den heer Michaux was_ opgesteld. Do heere Cantdlon, stadsbeiaardier van St. Quentin en M. Sehijnkel, beiaardier te Oudenaarde, verleenden hiertoe hun gewaardeerde medewerking, waarna de genood igde.n van M. Michaux op ócn- glas schuimwijn werden onthaald. De beiaard van St. Quentin zal op 'Sinksendag van toekomend jaar worden ingehuldigd. TWEE VROUWEN SPOORLOOS VERDWENEN De geheimzinnige vrou wen vera wi j - kin gen, waarvan we gisteren het een en hnder hebben gemeld, heeft zooals men Wel begrijpen kan, «heel wat opschud ding verwekt en ongelukkig genoeg Worden er dadelijk lieden gevonden, die omtrent deze geheimzinnige zaak, allerlei dingen weten te vertellen, wat- het onderzoek eerder bemoeilijkt, dan wel in de hand' werict. Om liet onderzoek niet vooruit te loo- pen, willen wo dan ook gecnc rucht baarheid geven aan tal van bijzonder heden, die ons bekend zijn in verband der verdwijningen dier twee vrouwen, uit een zelfde huis 'der Bexstraat. De eerste verdwijning dagteekent van, 1 Juli 1920. Het was toen eene 60-jari- ge vrouw Maria Cools, die spoorloos verdween en waarvan we nooit iets me cc gehoord hebben. Op dit oogenblik woonde reeds dc thans veidwenene» vrouw De Pauw in het huis. Volgens eene ingekomene getuigenis heeft men, drie dagen voor de eerste v-rouw, Maria Cools, verdween, haar hooren roepen Hulp, hulp, mem vermoord me Op dit oogenblik wa ren de echtelingen De Pauw thuis en dc man wilde nog naar -boven snellen, oral te zien wat cr gaande was. Hij werd echter weerhouden door zij ne vrouw, met de woorden Och, kom laat er ons niet mede bemoeien, andc-rs krijgen wij liet nog op onzen kop Drie dagen nadien was van de vrouw; Cooils geen spoor meer te vinden. Moot dit hulpgeschreeuw nu in ver band gebracht worden met de verdwij ning Misterie. -De dag der verdwijning van vrouw Dc Pauw, dewelke dagteekent van Juli, moest deze in de buurt gaan wer ken en in plaats van te 8 1/2" ure, zoit ze zelfs ten 8 ure gekomen zijn. Vrouw Dc Pauw kwam echter niet in haren post, en liet. was wel bij 9 ure, toen dozo menschen aan hare woonst gingen llel len, 0111 te hooren waar ze l^eef. Dc bijzonderste bewoner van hefc liuis, een schoenmaker en ook nacht waker, kwam openen en deelde mee, \dat dc vrouw reeds was uitgegaan om t^

De Volksstem | 1923 | | pagina 1