10 Vrijdag Oogst 1925 0e temm van zuster Theresia te Llsleux ie JtawaeSenstoet la Jtatwarpen Tegen de waardevermindering van onzen frank Uil het YaStkaan Hg! vasvser vaa honfa ep te fessfitspasrweg Da slag van fa Yzsr E$a@ redavoerlisg was Casta Bankhiljei—prespecfos in fa IHsisletraaS DEVOLKSSTE XXIX* JAARGANG NUMMER 182 Kortstraat, 9 en 21, Aalst. - Tel. 114 -DAGBLAD i0 - CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.60 - Uitgever: J. Van Kpffel-Db Gbnd? Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Martaan, 18, te Broael. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Building», 6, Lon frss E. C, 4, IT. Laurentius Zoo op 4,37 onder 7,15 Nieuwe Maan den 11 :oOo: De stad Lisieux, Krank rij K, is sedert verscheidene dagen in feest. Al de huizen zijn opgesmukt met {wimpels en bloemen, en tallooze be devaarders komen bidden op het graf van luster Theresia van het Kindje Jezus. Mgr Dougherty, kardinaal aartsbisschop van Philadelphia, Amerika, is Zondag avond te Li sieux aangekomen, vergezeld door Mgr. Whitaker. Een groote volks menigte wachtte hem aan de statie af en juichte hem luidruchtig toe. De kardinaal, ontvangen door de bisschoppen van Langres en van Sée 'had spoedig door zijn min zaamheid aller harten gewonnen. Maandag morgendwerd een plechtige mis- gecelebreerd in St, Jacobskerk, parochie van den Kar mel, door Mgr Louvard, bisschop van Langres, bijgestaan door kar dinaal Dougherty en in bijzijn van Mgr Lemonnier, bisschop van OBayèux en Lisieux 5 van Mgr Chauvin, bisschop van Evreux van Mgr Bardel, bisschop van Sée; van Mgr Binet, bisschop van Sois- isons. Men hoorde de zangkapellen van Notre Dame des Victoires, van Parijs, en van de St. Jaeóbskerk onder de leiding van M. Van Lisa- belh, kapelmeester van Notre Da- ine des "Victoires. De orgelist van St. Eustache; M. Bonnet, bespeel de het orgel. De kerk was allerprachtigst ver sierd met vlaggen, rozen en groen. Midden het koor .was de massief zilveren kas geplaatst, een ge schenk van Brazilië, en. waarin zich de relikwieen dei- Gelukzalige The resia bevinden. Deze. relikwiekas wordt in het klooster van den Kar mei bewaard. Men had ze ten 2 ure 's morgends per auto, vol gelegd met bloemen en groen en vergezeld dooi' de geestelijkheid en talrijke bedevaarders, naar de St. Jacobs kerk overgebracht vanwaar zij, na afloop der plechtigheid van den dag, opnieuw naar den Karmel zou gevoerd worden. Dit geschiedt zoo ietleren dag voor elk der drie ker ken van Lisieux, zoolang de feeste lijkheden duren, en die bezoeken van het Zusterken aan deze kerken waar zij zoo dikwijls kwam bid den, treft en ontroert, het gemoed Een zeer sclioone film, genomen te Alemjon, geboortestad van Zus ter Theresia, te Rome op de fees ten der zaligverklaring en te Li sieux, heel haar stichtend leven voorstellend, wordt in eene zaal der stad ontrold en doet een aanzie- lijke menigte toestroomen.Het ge tal pelgrims, van einde en verre naar Lisieux gekomen groeit ge durig aan. Maandag namiddag heeft E, P, Marie Amand de Saint-Joseph, die onderpostulator was dei' zaak van Zuster Theresia te Rome, in de St. Jaeobsljerk te Lisieux, de lof rede van de Gelukzalige uitgespro ken. Kardinaal Dougherty en vijf bisschoppen woonden den dienst bij. Na de vespers werd de relikwie- kas geplaatst op den auto, die ze 's morgends naar de kerk gebracht had en die, voor den terugkeer naar het klooster, met smaak versierd was met tallooze lelies en witte ro zen. Het voertuig waarboven de zilveren kas in het zonnelicht schit terde, reed langzaam doorheen eene menigte geschat öp 20.000 personen, die eerbiedig groetten. Tien andere autos volgden. Erin hadden plaats genomen kardinaal Dougherty, de bisschoppen en vaardigheidsbékleeders der Kerk. Na door verscheidene straten dei- stad gereden te zijn, begaf de stoet zich naar den Karmel, tvaar de re likwiekas terug aan de zorgen dér eerwaarde Zusters toevertrouwd werd, 's Avonds was er eene bijna aï- gemeene verlichting over heel de stad, hetgeen een betooverend uit zicht gaf aan de prachtig met bloe men en wimpels opgesmukte hui zen en versierde straten, Dinsdag morgend werd de reli kwiekas overgebracht naar de kerk an St, Désir, waar eën plechtige mis geeelebteerd werd. De kerk dagteekenend uit de 18e eeuw, had een sobere doch smaakvolle versie- ing ontvangen. De toeloop van geloovigen was ongemeen groot en meer dan de helft der aanwezigen moest recht blijven staan, De mis werd opgedragen door Mgr den bisschop van Evreux, aan het altaar bijgestaan door kardi naal Dougherty en de bisschoppen van St. Flour, van Dyon, van Lan gres en van Bayeux, E. P. abt van St. Marie du Désert, Mgr Mério, bestuurder van het Werk der Hei lige Kindsheid, te Parijs. De Scho- la Saint Grégoire van Gaen, was heiast met de zanguitvoering. Mej. Lang bespeelde het orgel en bij het offertorium speelde Mej, Lefebvre een zeer schoon stuk op de harp, In de vespers, Dinsdag namid dag, werd de lofrede der Gelukza lige gehouden door Z. E, Kanun nik Poisson, pastoor van Notre- Dame te Caen. Kardinaal Toueliet, bisschop van Orleans en Kardinaal Bourne, aartsbisschop van Westminster (Engeland) zijn Dinsdag te Li sieux aangekomen. Zij woonden Woensdag de sluitingplechtighe den bij van het triduum. EERSTE UITGANG NIEUWE WEGWIJZER Oud Ar senaalplein, Oude Vaartplaats, Flauw Torenplein, Frankrijklei, Van Cuyck. straat, Kip dorp vest, Leysstraat, Me.ir Lange Klanenstraat, St. Jacobstraat, Prinsenstraat, Keizerstraat, Minderbroe. dersrui, Koepoortbrug, Lange Koepoort, straat, Korte Koepoortstraat, Kaasrui. Groote Markt, Sulkerrui, Van Dyck- kaai, Zand, St. Janskaai (noord), Oever, Kloosterstraat, Graaf van Egmontstraai Schilderstr., Coquilhatstr., Verbondstr. Welvaartsfcraat, Begijnen vest, Louisast., Schermersstraat, Mechelscheplein, Lan ge Gasthuisstraat, Arenbergstraat, .Oud Aisenaalplein. MINISTER THEUNIS NEEMT MAATREGELEN Brussel, 8 Oogst. De Eerste Minis ter heeft den voorzitter der Brusselsehc Beurscommissie ontboden en hem zijn besluit doen kennen krachtdadig de verlaging van onzen wissel te bestrij den. Hij zal gebruik maken van de macht, hem verleend door de wet van 25 Ja nuari 11., die hem toelaat bankiers en ivisselagenten te verplichten bijzondere registers tp houden, waarin alle opera ties in wissel en vreemde waarden zou den opgefeeekend wo-rdèn En hij zal niet aarzelen om strenge voorwaarden, óp te leggen voor de devie- zenhandel de aankoop van vreemde deviezen en waarden zóu kunnen verbo den worden, behalve voorafgaandelijk© er re eh tvaar di ging of toelating. Strenge straffen zijn voorzien op hen, die 's ministers maatregelen zouden overtreden. M. Theun.is heeft herhaaldelijk laten hooren dat hij gekant is tegen dwang en partijganger is van de grootste vrijheid; evenwel, moest het kwaad voortduren, dan zal Shij gebruik maken van al de macht, die de wet van Januari 1923 hem verleent en dewelke aan den mi nister het recht geeft de Bewrs te sluiten. Hij zal evenwel tot die maatregelen zijn toevlucht met nemen, tenzij het be wezen is dat geen ander middel bestaat om het kwaad te doen ophouden.' M. Theunis verklaarde betrouwen te bobben in de Beursmannen Kij kent de wisselagenten hij weet dat zij be zield zijn door liefde tot het land en hij doet op ben een 'beroep, opdat zij hunne klienten alles zouden ontraden wat het land .kan henadeelen. iZij moeten het aankoopen van vreemde deviezen en waarden voorko men en beletten, want niets rechtvaar digt de alarmeeren de geruchten die met ware kwaadwilligheid over onzen frank worden verspreid. Er zign integendeel een groot aantal factors die, onbetwistbaar, pleiten voor de verheffing onzer nationale deviese o, m. De verbeterde toestand onzer belas tingen, die in den eerste semester van dit jaar 309 miljoen roeer bedroegen dan in liet. eerste half jaar van 22. De voorspoedige toestand van onze nijverheid - De groote opbrengst van onzen Alen mag dus eene verbetering van onze"'handelsbalans te gemoet zien, wat niet nalaten kan een beiliamen invloed op onzen wissel uit te oefenen. De .Eerste Minister heeft een volledig betrouwen in de leefbaarheid van ons land eai het is noodig dat de menschen uit de Beurswereld dezen indruk bij hunne klienten weten te doen in, dringen. Al zoo zullen de uiterste maatregelen volstrekt overbodig zijn. Dinsdag heeft de algemeene Kongre- gatie van den Ritus, in aanwezigheid van Z. H. Paus Pi us XI, eene vergade ring gehouden. De Kardinalen, Pre laten, Konsultors en godsgeleerden, deel makende van de Kongrègatie. hebben er eene gedachten wisseling gehad over den twijfel die zou kunnen bestaan aan gaande de heldhaftigheid der deugden van Bemadette Soubirous, in vooruit, zicht barer zaak tot zalig- en heiligver. klaring. waarden met de bedevaart van Airccht. Hij kwam te Lourdes toe in een staat van onbèfechdiijfolijke! ellende, meer dood dan levend, 't Was een echt wrak dat van uit den trein naar de mot go dragen werd. Toch was hem de moed niet ontzonken, nog veel minder het betrouwen. Tweemaal werd hij onder gedompeld In het vwondearbareW water, doch telkens zonder uitslag. Zondag werd Doisy opnieuw naar de grot gedragen en in de bron neergela ten. Opeens kreeg Ihij eene rilling. Hij stond op, kleedde zich. aan en', na. een vurig dankgebed, stapte hij gezwind naar buiten met de krukken triomfan telijk op de schouders. Alaria had weer een wonder verkregen van haar Godde lijk cn Zoon. De genezen mijnwerker voegde zich hij do processie. Én uit 20.000 horsten steeg een machtig, zegevierend Hoaan- nah op ter eere van de lieve Maagd Maria, Moeder des Heeren. De geneesheeren die Doisy onder zochten stonden verstomd^ over de merkwaardige genezing. Zij teekenden onmiddelijk een verslag, waarin zij ver klaarden dat er van de verlamming en van de kwetsuur van den ruggraat geen spoor meer te zien was. De bladen hebben onlangs gemeld dat, luidens een ministerieel besluii i»de honden welke door de reizigers op de kniëen worden gehouden of die zonder dat daaruit voor. iemand ongemak voort spruiten, ondor de banken kunnen ge houden, worden, alsmede de honden ten behoeve der politie afgericht en die door agenten in dienst worden verge zeld kosteloos zullen vervoerd worden. Ten einde alle misverstand uit deft weg te ruimen, verzoekt men ons aan te merken dat het ministerieel besluit van 9 Juli 11. dat hierbij bedoeld wordt, alleen .betrekking heeft op het vervoer van honden van Brussel naar de Klei ne Hut. die de trots van ons leger was, moet door eiken Belg gekend zijn, 't is in het Panorama van de Maurice Lemonnier- laan to Brussel, aan hetwelk het Mu seum van het leger prachtige oorlogs- tropheeën heeft geleend, dat men in zijn vollen omvang kan aanschouwen, De Duitsche rijkskanselier Ctmó heeft Woensdag namiddag in den Reichstbg eene nieuwe redevoering uit gesproken. Do kanselier verklaart eerst dat Frankrijk niet het minste voordeel uit de bezetting van de Ruhr gehaald heeft. Nadien handelt, de kanselier over do verschillende pogingen tot verzoening. De grondslagen waarop Engeland wenscht tot 'een akkoord te geraken zijn nüet aanmoedigend voor Duitse hl and, zegt hij. Vele Britsehe wenscben zijn niet te verwezenlijken. Engeland heeft vele toegevingen ge daan aan Frankrijk, ten einde in goede verstandhouding te blijven met. zijn vroegere wapenmakker. Wij moetcri dan ook niet de dwaasheid begaan oeii «sympathie van Engeland ten onzen op zicht te ontdekken, waar deze in 't ge heel niet bestaat. Voor Duiteehland bestaat er dan ook niet de minste reden om hoop te koes teren. Alhoewel wij al onze uitingen verloren hebben, toch blijven wij over tuigd dat economische! beweegredenen en dé rechtvaardigheid-geest in den vreemcle liet zullen halen. Duitschland moet enkel vertrouwen stellen in zich'zelf, maar van alle fata listische gelatenheid. Wel eerder bereid tot de besliste daad. Waarin moet dio werkzucht van Duitschland bestaan Men spreekt van onderhandelingen met Frankrijk. Dat is een yalsch standpunt. Duitschland wil een eervol akkoord sluiten. De kanselier haalt dan aan waf dc T*orige regeeringen hebben gedaan, ten einde te bewijzen dat Duitschland goede wi'i heeft getoond. Sprekende over zijn eigen politiek, zegt hij De wereld weet dat wij bereid va ren cm rekening te houder: met de noo- den en het prestige van Frankrijk, ia- dien dit land ons geen vernederingen had opgelegd niet het. ce rige doel ons te vernederen. Wat wij niet willen noch kunnen doen, dat is Dnftseh grondge bied overleveren en onze medeburgers verraden. Noch het Duitsch gouvernement, om het even welke Duitsche regeer mg, kan verzaken aan het lijdelijk verzet, het geen Frankrijk als voorafgaande voor waarde stelt voor alle onderhandelin gen. (Toej.) Een Duitsche regeering die deze Op dit oogenblik werken in Duitsch land, voor rekening van de Rijksbank, 48 fabrieken uitsluitend aan de vervaar diging van biljetten. lederen -dag wor den er 16 miljoen bankbriefjes, ter waarde van 900 miljard gefabriceerd. VervaJschingen behoeft mon niet meer te duchten want verondersteld, dat men al het noodige materieel "bezat, dan nog zouden de fabrikatiekosten van bil jetten onder de 5.000 mark niet meer dooi* hmi nominale waarde worden ge dekt. Een groote Berlijnsche ffcma is on langs op de gedachte gekomen, op de witte keerzijde der briefjes van 500 mark eene reclame te drukken,-en zij liet zulke biljetten hij duizenden in dc straten der stad rondstrooien. De kracht dor gewoonte bleek te sterk te zijn: men betwiste elkaar de waardelooze papiert jes. En het doel van de reclame was be reikt met betrekkelijk lage kosten want het gedrukt biljet van 500 mark kost nog. minder dan een gewoon pros pectus. Ir* lsr>8 fAf AMfBAPdlfMPsS B Eaa Bïtfitt wS öciQSrOfyl 58 OPZIENBARENDE GENEZING In het Gulden Boek dor merkwaardi ge genezingen te Lourdes, komt weer een wonder te meer aangestipt te wor. den, hekomen door de machtige voor- Spraak van dc zoete Maagd en Moeder Gods Maria. Tusscben do talrijke bedevaarders, in de laatste dagen in -het glorierijk hei ligdom aangekomen, is een gewezen mijnwerker uit de gemeente Rieux-les- Liilers, in het Pas-de-Oalais. De man. Gustaaf Doisy gdheeten, vader van drie kinderen, arbeidde in de mijnen van Bruay. In de maand Februari 1908 werd de man er onder eene instorting bedolven, het onderlijf gebróken, de ruggraat ge kwetst en het merg gepletterd. Het ge volg er van was totale verlamming van heide beenen. De ongelukkige ver bleef langen tijd in het gasthuis, doch de wetenschap, vond geen baat voor zijne kwaal on in 1911 kreeg hij een pen sioen van 700 fr. Opnieuw aan een nauwkeurig geneeskundig onderzoek onderworpen, luidde het verslag van de doktom dat de kwaal ongeneeslijk was; bijgevolg werd het pensioen gebracht op 1.600 fr. Sedert dan was de ongelukki ge mijnwerker onophoudend ten prooi aan hevige pijnen hij sleepte zich voort op twee krukken. De kwetsuur van den ruggraat bleef open en geen enkc-l geneesheer was er ooit in gelukt ze te doen sluiten. Doisy verlangde er naar een bezoek DE BUITENLANDSCTIE TOESTAND •Ziehier nadere inlichtingen over de besprekingen in den ministerraad van Dinsdag M. Jaspar gaf een overzicht van de gedachtenwisseling tusschen de Engel- sehe, Fransche Belgische en Italiaan- sche regeeringen en verklaarde dat in tegenstelling met de berichten in som mige bladen, Italië veel dichter bij het standpunt van Frankrijk en Belgie dan bij dat van Engeland staat. Italië is na- •mentlijk van oordeel dat Duitschland binnen den kortst mogelijken termijn moet betalen. Slechts over de wijze van betaling denkt het- andere dan "Frank rijk en Belgie. De kabinetsraad heeft daarop gocon. stateerd dat men op liet oogenblik in ze keren zin op 'fc doode punt is aangeland. Belgie welks financierde behoefte geen tijdverlies op hot stuk der schadevergoe ding kan lijden, zou gaarne een .-inde maken aan dezen toestand van weder zij dech afwachten en zoekt naar midde len om het schadevergoedingsvraagst.uk weer op gang te brengen. De overweging van deze middelen heeft liet. kabinet ge- ruimen tijd bezig gehouden. M. Jaspar heeft aan zijne ambtge. nooten ook een overzidht gegeven van de rapporten uit het Ruhrgebied. Het lijdelijk verzet, verzwakt, naar hij me dedeelde, van dag tot dag, in die mate, dat de Fransche bezet,ting&overhe.ien bijna dagelijks officieuse Duitsche voor. stollen ontvangen. Ten slotte heeft het kabinet de kwes tie der wisselkoersen besproken en in beginsel besloten den aankoop van vreemde deviezen onder controol ie stellen. EEN BELGISCH GRIJSBOEK De «Temp»» meldt dat de Belgische regeering een grijsboek zal uitgeven, over dc diplomatieke onderhandelin gen in ihet tijdperk van de Parijsche te brengen aan Lourdes. De doktor, die j conferentie in Januari 1.1. tot en met dc hem verzorgde, gaf hevel dat hij de maand Juli. reis moest doen liggend, gezien de erg- De bescheiden die betrekking hebben, lieid der wonde van den ruggraat. Dc op de laatste faze dor onderhandelingen oud-mijnwerker vertrok in die voor-1 zullen daarin ook worden opgenomen. proefneming zou willen wagen, zou niet verkrijgen dat de Ruin- ontruimd wordt binnón afzlenharen tijd en.wij terug- •keeren zouden tot een toestand, over eenkomstig het verdrag in de Rijnlan den/Evenmin zouden de uitgedrevenen 'mogen terugkeeren en zouden de aange houden personen in vrijheid worden ge steld. Indien wij ons voorwaardelijk moe ten overgeven hetgeen Frankrijk eischt, dan zouden wij een nieuw dok timent moeten ondorteekenon, waardoor wij tot prestatie zullen gedwongen worden die door de lieele wereld tils onmogelijk en onredelijk worden aanschouwd. De kanselier somt de Fransche voor waarden op en beschuldigt. Frankrijk den ondergang van Duitschland te wil len. Daitechland moet ten onder maar.; Duitschland moet ook betalen, en als1 het ten gevolge van zijne ineenstorting niet kan, dan zal het opnieuw beschul digd worden zijn verplichtingen niet na te leven. Nieuwe dwangmaatregelen zullen alsdan worden getroffen, tot liet vernietigingswerk voleind zij. Daarom «beeft Frankrijk een nieuwe Duitsche handteekening noodig. Daar om mogen wij geen enkel dokument onderteekenen dat slechter zijn zou dan 'het vredesverdrag van Versailles. Aan de horizon daagt geen enkele «spoedige hulp op. Wij zijn heel en al aan ons zelf overgeleverd. Wij staan al leen en moeten oiie zelf helpen. Daarom Vmoet het lijdelijk verzet worden voort gezet, doch zonder dat gewelddaden en aanslagen wordc$i gejdeüjgd, welke schrikkelijke weerw raak maatregelen '-tegen de 'bevolking van het bezette ge bied zullen uitlokken. Deze bevolking, die uit eigen bc .ve- *ging lijdelijk verzet pleegt, moet door alle middelen worden ondersteund. Of ereal dan niet eon weg gevonden 'wordt tot verdere onderhandelingen., het is onontbeerlijk dat wij al doen wat wij kunnen om ons zelf te helpen cn (aau de wereld onzen wil te betoon en. (De kanselier werd herhaaldelijk on derbroken door de communisten, toen 'hij sprak over de bezetting van de, Ruhr.) v De kanselier handelde nadien pvc^ 'punten, van binnenlanselieni aard*

De Volksstem | 1923 | | pagina 1