Misdaad der Onschuldige 9s IsesBstortiRg van de mark en de prijsstijging Geheimzinnig geval van vergiftiging Een dief bestolen Een zieke in een vliegtoestel overgebracht M draras van Vreeselijk engefok te Montigny-aan-Samber Boor eloetriciteit gedood Ongeluk in het gebergte Clreiisfressi b@tsing Be briefjes van I frank Rijkspremis veer het beuwen Be Panerama van den Yzer BEURS VAIS BRUSSEL WISSELKOERS 1 DE BOTER AAN 800.000 MARK HET POND - De verdere daling der mark heeft op nieuw een enorme prijsverhooging pp de levensmiddelenmarkt- ten gevolge ge had. Koo]>ers en verkoopers spreken slechts over den doPerkoers, hetgeen de algemeene nerveuze stemming nog meer verhoogt. De levensmiddeknprijzen zijn over de geheele linie geslegen. De rij wordt geopend door de marga rine, welke tegen een prijs van *290.000 tot 320.000 mark per pond verkocht werd. Boter is heelemaal niet te krijgen, maar hiervoor hoort men den prijs van 800.000 mark per pond noemen. Het goedkoopste vleesch kost 250.000 mark, vleesch vanhetere kwaliteit 820.000 mark per pond. Een reiziger, op doortocht te Antwer pen, M.- Pratman. 62 jaar oud, gelo geerd-ineen hotel der Keyzerlei, gevoel de zich plotselings ongesteld. Daar zijn toestand verergerde, bracht men hein naar het Stuyvenberggast- huis over, waar hij niettegenstaande de beste zorgen, bezweek. De geneeslieeren hebben vastgesteld dat het slachtoffer aan vergiftiging is gestorven. De .agenten der rechterlijke briga de van Brussel, hebben Woensdag nabij de Beurs zekere Maurice CL. 23 jaar oud, aangehouden. De kerel is bood schapper geweest bij Mad II.., Kopink- lijfcest-raat. Voor enkele dagen werd hij gelast bij eene kliente, Jüfvr. Armande I..'., Lom bar dstraat. eene som van 300 fr. te gaan ontvangen. Deze verzocht hem in de buurt een briefje van 500 fr. te gaan wisselen. Maurice C.., trok er mee op en keerde noch bij de kliente. noch bij Mad. H..., terug. lbo oneerlijke gast ging op zwier en maakte op de foor kennis met eene jon ge vrouw, die beweerde Germaine te boeten en te woncu op de Plaskvlei, te fschaerbeek, waai* zij trouwens heele maal onbekend is. Die vrouw teerde, en smoorde op devi zak van Maurice' CL. en ontfutselde liem ten slotte liet geld dat hom nog overbleef. Aldus'werd de dief bestolen; Ma mice CL. werd ter -beschikking van den prokureur des Konings opge sloten. Eene Belgische vrouw, als ongenees bare verblijvende in een hospitaal te honden, had den wenseh uitgedrukt in haar land te sterven. Do zieke wérdmet een zieken rij tuig naar liet vliegplein van Croydon ge bracht, waar zij in een vliegtoestel op een bed werd neergelegd. Een geneesheer en eene ziekendien ster deden de reis mede. Het vliegtoestel deed de reis van reis mn Londen naar Brussel in een uur en 40 minuten. De motor was voorzien van een toestel dat het gerucht verdoofde. IDE door Pierre DECGURCELLE 43® VERVOLG. Dierbare meter, lieve moeder, ant woordde Robert met diepe stem, nauwelijks een uur ben ik hier en ik heb gewacht tot dat ik u alken kon zien en spreken. Ik kom maar loeloops, morgen vroeg zal ik ver van u afzijn. Ik wilde niet vertrekken zonder van u afscheid te nemen Wal zegt gij Dat noodlottig spel, lieve meter, gij weet het, heeft nagenoeg geheel mijne for tuin verslonden, 'l Ontnam mij nog meer vervolgde hij, onder 't loozen van een zucht aan Madeleine denkend. Wie weet of het mij ïiiet eenmaal ook van mijne eer zou hebben beroofd? Daarom besloot ik sterker te wezen dan de hartstocht hem te overwinnen. En hiervoor bestaat slechts een middel, dal is de bezigheid - Gij hebt gelijk, maar. Laat mij uilsprekeo, als ik u verzoeken mag Ik heb er behoefte aan te zegevieren in dion strijd. Het moetEn uwe zoete woor den, uwe moederlijke goedheid zouden mijne besluiten aan 't wankelen kunnen brengen. Parijs en al zijne verleidingen ontvluchtten, tot dal ik sterk genoeg zal zijn om ze straf feloos to trotseeren, dat is mijn plicht Een mijner vrienden heeft vergunning gekregen lot hot esploiteeren van eene belangrijke De krij'gsauditor M. -Dclannois, zij'il griffier en twee officiers van het mili tair parket, zijn Woensdag te Waver af gestapt om het onderzoek voort te zet ten over het schrikkelijk drama, dat- hier Zondag gebéurd is. Dc auditor on dervroeg langdurig Mad. Peelers, die ook bijna het slachtoffer is gewor jen van den verloofde barer dochter, den soldaat Englebert. Een landmeter heeft de plans van de plaats der misdaad op gemaakt. Woensdag avond, rond 5 ure, is een werkman, B. Ver mor gen genaamd, 42 jaar oud, in de volgende ijeelijke om standigheden om het leven gekomen. Vermorgen, werkzaam in de werk huizen Sanibre-et-Mosei 1 ewas op eene ladder geklommen toen hij plotseling liet- evenwicht verloor en viel. De man, die tussehen een machien terecht kwam, werd door een wiel bij den arm gevat, meegesleurd, én met geweld legen een en muur geslagen. De ongelukkige werd den schedel «espleten, en op den slag gedood. Het lijk werddoor zijne mak kers weggebracht: Het slachtoffer, wonende te Ha mme, bij Dendermonde, laat eene weduwe met twee kinderen achter. Het lojarig meisje Goemaere Marie van Rumbeke, heeft Zondag in de vol gende omstandigheden den dood gevon den. Zondagnamiddag vervoegde liet zijn vader die lange den spoorweg dienst doet van barreelwachter. Deze zond het op boodschap bij den likeurhandelaar Vanhee, die echter niet te huis was. Nu vermoedt men dat liet meisje op den platform der eleetriekkabien zal ge klommen zijn daar deze uitgeeft op den koer van Vanhee. Echter moet het meisje den electrieken draad geraakt hebben langs denwelkcn een stroom van 11.000 volten kracht overgezet wordt. Eerst den Maandag vond met het lijk van het meisje dat op den slag- dood geweest is. rs Dinsdag werd het lijk naar de ge boortegemeente Rumbeke overgebracht. In het gebergte aan de Oontamines- deJSaint Servais (Frankrijk), op eene hoogte van 1200 meters, gebeurde, Woensdag-, een jammerlijk ongeluk,dat liet leven kcette aan een 17 jarige jon geling, zoon van M. Barre, nijveraar te Annecq, die zich mét zij lie moeder op hun buitengoed van Contamines be vond. Dc jongeling was, met zijn neef, het gebergte opgeklommen om een kruis te herstellen dat door regen en wind erg beschadigd was. Een stuk rotssteen ging onder de voeten van den jongeling, los, en 'deze rolde ermede in een afgrond. Zijn neef snelde don ongelukkige ter hulp, doch vond nog slechts zijn lijk, met gekloven schedel. De E. II. Valliez, pastoor der paro chie, verwittigd van het jammerlijk on geluk. richtte, een ploeg redders in, die het lijk gingen halen, dat in het fami liegraf, te Contamines, zal bijgezet wor den. Het slachtoffer was de eenige zoon van de echtgenooten Barre, die te An- necq en te Contamines de grootste ach ting genieten. WILaDo? DIEREN OXTVLUCIITEX De groove trein der Hagenbeek en Wallace-circufcf, die eene zeer aantrekke lijke vertooning' te Davenport, in de Vereenigde Staten' gaf, kwam in bot sing met een zwaren tyaktor die op de sporen stond en niet- kon verwijderd worden. Door. den geweldigen schok werden er twee wagonladen met wil de dieren omgeworpen en twee locomo tieven vernield, Dit een der wagons ont snapte de groote Siberiaanselie tijger Le nine, die het veld inliep en veel gevaar voor de boeren opleverde. Men vervolg de hem voor meer dan eene halve mijl én gelukte erin hem. neder te schieten. Drie olifanten trachtten ook te ontko men door de velden en deze verwoestten in hun dolle vaart veel graanoogsten en omheiningen. Na eene jacht die moer dan drie uren duurde konden zij we derom gevangen genomen worden. Er werden dertig- léden van het per soneel, waaronder twaalf der spelers, min of meer erg gekwetst. Zij werden naar de plaafceKjke hospitalen overge bracht. steenkoolmijn in Tonkin. Ik ga Daar hem toe. Binnen twee jaar denken we beideo onze schaapjes op het drooge te hebber1. Ik zal dan wetenf wat werken, wat door arbeid gewonnen geld is en dan terugkeeren. Met de toegeeflijke bewondering eener moeder vestigde mevrouw de Kermadec hare blikken op den jongeling. Zij sprak geen woerd. Dan, hervatte de eerste na een minuut zwijgens, zal i'< u Madeleine's hand kunnen vragen. Ik zal u zeggen, dat de gedachte, de herinnering aan haar mij den moed gaf, om te vertrokken, dat ze mij steunde in mijne ballingschap, dat hare liefde het eenige doel was 't welk ik boreiken wilde en ik barer eindelijs waardig denk te wezen. Hij eindigde den volzin met eenen zucht. Mev. de Kermadec deelde in zijne ontroe ring. Zij nam 's- jongelings hand en drukte ze wcenend in de hare. Madeleine bemint u, gij weet het... Zij zal uwe terugkomst tegemoet zien... Doch verlangt gij voor uw vertrek haar niet te zien, haar niet bekend te maken met den edelen strijd dien gij op het punt staat te ondernomen en haar niet te zeggen, welken prijs gij voor uwe opoffering verwacht. Neen, meter, zoo ik haar zag, zou ik misschien al mijn moed verliezen. Die strijd is nog uiouw en ik ben er nog niet geheel zeker van. Ondanks al het verdriet dat ik haar veroorzaakte, bemint Madeleine mij, daar van houd ik mij overtuigd, zooals ik Daar er nikkelen "franks en half- franks genoog in omloop zijn om de pa pderen franks te vervangen, hebben de rekenpliohtigen van den Staat bevel gekregen geen papieren franks meer aan het publiek uit te keeren, tenzij in gevallen van volstrekte.noodzakelijk heid. Aldus zal .het papieren geld uit den omloop getrokken worden. Een Koninklijk bes!uit, verschenen het Staatsblad van Donderdag, brengt wijzigingen aan het Koninklijk besluit van 14 Augustas 1922, in zake verleenin-g eener Rijképremie ter bevor dering van het bouwen van goedkoope woningen door personen, en zulks onder meer, tengevolge het vermeerderen van den prijs der bouwmaterialen. De nieuwe bepalingen luiden hoofd zakelijk als volgt, !•>•- Om met de premie te worden begun stigd is. het noodig Dat de bouwkosten,-met inbegrip der bijgebouwen niet hooge* loopen dan tot 30.000 frank in de geinéenten van de bij artikel 2 omécihréveiT lè kategorie 25.000 frank in dé gefpeenten van dé bij artikel 2 omschreven 2e kategorie 2*2:000 frank in dé gchieénten van de bij artikel 2 omschreven 3e kategorie. Die sommen mogen nochtans worden vermeerderd met ï/ïjU indien liet .ge zinshoofd drie of viey*afsfarmudingen en met 2/10, indien het, gezinshoofd er meer te zijnen laste heeft." Dat de waar de van het terrein niet hooger loope dan tot 1/4 van de maxi ma-waarde berekend gelijk boven wordt bepaald. In voorko mend geval, dat de waarde der bijge bouwen, stallen, sc-huren, werkhui zen, enz., niet hooger loope dau tot 1/3 van de gezamenlijke bouwkosten. In geen enkel geval mag hét bedrag- der premie het vierde van de. bouwkos ter dei- woning 'de bijgebouwen er niet inbegrepen overschrijden. Om met rle premie,.te kunnen worden begunstigd is het noodig 1. Dat men Belg zij 2. Dat men sinds 31 December 1920 in Belgie ver- blij ve 3. Dat men niet over gezins in komsten- besohikke" na aftrekking, in voorkomend geval, van 1/10 voor be- drj jfsbolastingen en 1/6' voor bouwon- d er bouds kostenhooger. loope rule dau twéé maal en drie vierden het mini mum, van de supertaxe vrijgesteld krachtens artikel 41 der samc.ngeseln- kelde wetten van 29 October .1919 en van 3 Augustus 1920. tot.invoering van cedulaire inkomstbelastingcn en van een bijkomende belasting op liet globaal inkomen, dat is niet hooger dan 5.775 frank in de gemeenten van minder dan 5.000 inwonen? 6.600 frank in de ge_ ineenten van 5.000 en minder dan 15.000 inwoners 7.425 frank in de gé meenten van 15.000 en minder dan 30.000 inwoners 8.250 frank in de gemeenten van 30.000 en minder dan 60.000,inwoners 9.9Ó0 frank in de ge meenten van 60.000 inwoners en meer. De in Ho meteen van afstammelingen, die van het gezin deel Uitmaken, maar die niet ten laste zijn van het gezins hoofd, dienen voor het berek'euen dei* maxima niet in aanmerking ge nomen. De alzoo vastgestelde maxima wor den met 1/10 voor de echtgenoote als mede voor elke afstammeling, ten laste van het gezinshoofd vermeerderd is het gezinshoofd weduwenaar of weduwe, dan wordt de verhooging voor elke afstammeling, ten laste daarvan nog met de -helft veermeerderd. Worden eveneens als ton laste zijnde afstammelingen aangezien de erkende ni aangenomen kinderen of kleinkinde- ren. De verhooging mag alsook worden toegepast voor elk weeskind, dat beide oud eis heeft verloren of voor elk kind, dat, door. zijn ouders verlaten, door den belanghebbende werd opgenomen. Ilct gezamenlijk bedrag der inkoms ten mag nochtans, in geen enkel géval, het dubbel der vastgestelde maxima overschrijden. De premie wordt echter niet ver leend aan personen, welke vermogens- inkomsten. hebben, die 1/10 van de ge lijk boven berekende maxima over schrijden. De personen, die verlangen de Rijks - premie te bekomen moeten hun aan vraag, bij aangeteekenden brief, zenden aan het «Ministerie van Nijverheid en Arbeid, Maatschappelijk Verzekeri ngs- en Voorzorgswezen, 2e afdeeling. Dienst voor goedkoope woningen Zij moeten bij hunne aanvraag de voL gende stukken voeden 1° Een natóonahteitsbewijs 2° Een getuigschrift van goed ge drag 3° Een getuigschrift van den kontro- leur der belastingen, waarbij voor het geain wordt oipgegeven het/ bedrag'vaii de - aangj fte omtrent de inkomstenbe lasting, die betrekkang hééft op het diénstjaar, voorafgaande ;iah dat in den loop waarvan de premieaanvraag wordt ingediend, en waarbij wordt verklaard dat de belanghebbende aan zij-n belas tingverplichtingen heeft voldaan* 4° Een verklaring van het gemeente bestuur omtrent, de samenstelling van liet gezin Alle andere dokumenlen noodig geacht om te oordeelen of de belang hebbende aan de vereischten voldoet om met de premie te worden begunstigd. De bij 3° en 4° voorziene getuig schriften, dienen op met het officieel model gelijkvormige formulieren opge maakt. haar bemin Ik zal "haar schrijven als ik daar ben. Ik zal haar verzoeken voor mij te bid den, opdat God me bij iiaar terugbrenge. Mijne gedachte z-3 niet verlaten, en aan gene zijde der zeeën zd de bare mij volgen en mijn ijver ve.dubbelen. Maar ik moet weg zonder ze te hebben gezien. Arm braaf kind, zegde mevrouw de Korroadee. Gij hebt gelijk. Tech zou ik iets van haar willen mede nemen, ocd aandenken, dat ik bij me dragen zal om er troost uit te putten in do uren dat de moed mij begeeft en droefheid zich van mij meester maakt. Dat zal voor mij wezen wat voor den Bretanjer soldaat het afbeeldsel is der H. Maagd, dat zijne moeder bem bij zijn vertrek o n den hals bing. Wat bedoelt gij Ik herinner me dat gij een medaljon bezit, waarin haar portret gevat is. Ja. - Schenk het mij Wilt ge Volgaarne, mijn zoon, en God geve dal het u geluk aanbrengo. Zij verliet hare plaats en trad naar eene rozeklenrige ladetafel in een hoek der kamer. Plotseling stond zij stil. Ze lichtte 't fluweelen deurgordijn op en wierp een oogslag in ue aangrenzende kamer die overigens in de diepe duisternis gehuld was. Ik meende een meubel te honren be wegen, zegde ze, doch ik vergiste mij. Ieder een is nog in do Kerstmis. Bij dc kleine ladetafel gekomen, trok die een weergalooze nabootsing is van het front van het Belgisch leger, moet bezocht worden door al degenen die den oorlog niet gezien hebben. eene schuif open en nam er Madeleine's porlra uit, eene verrukkelijke minniatuur- sehHdering op ivoor. Ze reikte hot Robert over, die het bleek van ontroering, met bevende hand aannam en er een vurigen kus op drukte. En nu, hernam ze met een vergeving kenmerkenden glimlach, wijl ge vroeger, een speler waart en veel verloor, meet ge als reiziger slechts eene schraal voorziene beurs hebben. Voor de Vennootschap echter die go denkt te sluiten is geld noodig. Er behoort zelfs veel toe, vooral in 't begin. Juist,de heerCorvol bracht mij gisteren... Daar zijn twintig duizend frank. Zou die som niet toereikend zijn, dan schrijft ge mij, en gij weet het, blijft ge u als eon deftig man gedragen, dan moogt ge op mijne ge negenheid rekenen. En ëorrdien Robert krachtdadig weigerde vervolgde zij Gij hebt geen recht om te weigeren, wijl dit geld u in de gelegenheid stellen zal om de fortuin eerder te bemachtigen dan gij u voorstelt en dus te spoediger lot ons te keeren. Zij overhandigde hem twee met eene speld bijeen gesloken bundeltjes bankbiljetten. Welaan, dierbaar kind, zegde ze daar op, houd moed. Denk aan ons werk, en kom genezen weer. De zegen eener moeder gedijt tot gelu'u Ik zogen u. Robert, uit den grond mijns harten en beloof u dat Madeleine en ik dagelijks voor u zullen bidden. Hij. was op dé knieën gevalla£> £i£t de Mededeelingcn cloor de- Banque Centrale de la Dendre van 10 Oogst T BERICHT. De beursnoteringen zijo deze, genomen om 2 ure, en kunnen mei den oflioieelen sluitkoers verschillen. Zij worden slechts inlickiend en niet officieel gegeven. SchatkietboDs aan 5 jaar 7 d 95,00 10 92,80 Binnenlandsche met premie 435 Inlerprovincie Kasbons 78,75 Nationale Herstelling. 7 Belgische Rente 3 0;0 Mei-Nofetnb. 57 Brussol 1922 Verwoeste Gewesten 4 0/0 1921 5 0*0 1922 .5 1923 Conselidatietaening 6 0/0 .2 94 Groet Hertogdem Luxemburg 6 0/0 Seciélé Génerale, Kapitaal Reserve 7000 Outremer1487,50 Bruxellois, dividend®. Buenos-AyPes, dividentle. '104 Econeimques 7 895 Rails Elecr., dividende 1987,50 Anglear ^1350 Cockerili 1575 Esptranee Lengdoz 1800 ©ugree-Marihaye 1975 Sambre-Moselle, gewone 3309 Bois d'Avroy 2600 Beeringen2700 Hasard 2325 Levant-Fiénu 9000 Menceau- Fontaine. 11650 Aslurienne Corphalie910 Vieille Mentagne 2050 Glacés Charleroi 26500 Nationale 18125 Verwies Mariemonl Val St. Lambert Vssdre4150 Tubize, privilegiéo 760 Sté Gis Produits Gbimiqaes. 950 Kasai P. B. 231 Katanga, Gewone 8350 Union Minière, kapitaal 32ÖG Gbarben Lidgoise Filal. Teinlur. d'Alost Filature du Canal TERMIJN. Barcelona Mexico Tanganika. Ksiping. Petrefiaa 405 lot 409 685 tol 70Ö 144totl47 332,50'tot 337,50 870 lot 90C Officieel. Parijs 129,375 tot 129,875 London (poud sterl.) 103,775 tot 104,275 New-York (chock) 22,775 tot 22,875 New-York (kabel) 22,80 tot 22,90 Keulen (mark) 0,00035 tot 0,00085 Amsterdam (gulden) 891,75 tot 901,75 Gsnère 413,50 tot 417,50 Madrid 312,75 tot 316,75 Italië 96,75 tot 98.25 Stockholm, 59 tot 63 Christiaaia 272,50 tot 276,50 Copenhagen 419,tot 423, Montreal 22,25 lot 22,-15 Prague 65,50 tot 69,50 oogen vol tranen ku Ue hij de hem gereikte handen, ovorvloeiead van teederheid en vergiffenis. Behalve Goëland weet niemand op liet kasteel, dat ik hier ben. Ik zal dezen morgen voor dag en dauw vertrekkëu. Zeg Madelei ne voor mij vaarwel, zeg haar dat ik se aan bid, en dat ik als haar echtgenoot terug koe ren zal. 't Was hem onmogelijk hier nog iets bij te voegen en snikkend verwijderde,hij siché Goedhartige jongen fluisterend me vrouw de Kerma'Jec. Ah zijne ballingschap zal niet lang duren. Ik zal ze kort maken. Op Jat oagenhlik spralcde priester in de kapel de woorden van de Cousecralie. De geloovigcn zongen Deus. Deus natus est nobis Een God een God is voor ons geboren Treurig dof bengelde de klok* wier geluid samensmolt met dat van wederom neerval lenden en tegen de glasruiten kiwiteren deu regen. Mevrouw de Kermadec aag op bet uur werk. 't Was half een. Haar oog viel op den groolen verzegelden omslag. Bij die onverwachte terugkomst, fluis terde zij, heb ik nog geen tijd gohad om dien. brief le lezou. En met een droeven zucht maakte zij aanstalte om do zegels te verbre ken. Eensklaps werd het zware fluweelen deurgordiju der kamer langzaam opgelicht^ en een op haar gevestigde blik volgde al hare jtöwegiiigen»,

De Volksstem | 1923 | | pagina 2