Dinsdag Oogst 1925 irSOVlET-RtfSLflMQ Wees! zuinig met uw brood 5 PER HONDERD Frankrijk en SaSgië slag vc-s dan Yzer ¥esr dis v&ehighig vsa enzsa frank Pafi&kteQssSffiiis Els pelltislke smis ist Daiiisshlasid XXIX« JAARGANG NUMMER IS5 Kerkstraat, O en 21, Aalst.' Tel. II4 3T> AGBLAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS O.GO Uitgever: J. Van Ncttel-Hb Gesw (Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maslaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dras E. O, 4. IT. Eazebias Zon op 4,43 onder 7,08 Eerste Kwartier den 18 PATRIARK TIKHON] Een geloofwaardig bezoeker van Moskow deelt mede dat de gods dienstige neigingen van de massa in verband met den terugkeer van patriark Tikhon zoozeer zijn toe genomen, dat de kerken, waar bij celebreert, veel te klein zijn om de overgroote -menigte geloovigen, die zijn diensten wenschen bij te wo nen, te bevatten. De invloed van den patriark is nog grooter dan te voren, het volk luistert naar zijn predikaties met buitengewone aandacht en het valt bij zijn komst op de knieën, In zijn preeken legt de patriark er altijd den" nadruk op, dat de kerk in geeil enkel opzicht moet pogen om een Tol in de politiek te spelen. Hij Verbiedt de geestelijk heid om 'zich het politiek leven van liet land afin'te trekken, op grond dat een 'geestelijkè, die zijn leven aan den'dienst vair God heeft ge wijd, dérgelijke wereldsche be langen achter zich 'heeft te laten. Wat de kerk zelf betreft, verzet de patriark" zich krachtig tegen her vormingen," welke niet de kanons 'der kerk' in Strijd zijn. Tikhon er kent noch de levende kerk »,noeh een der 'andere inrichtingen, welke sedert eénigen tijd uit de Russisch- orthodoxe, kerk zijn voortgekomen, Terwijl hij dc levende kerk als de verdedigster van het kommunis- me veroordeelt, protesteert de pa triark ook tegen de pogingen der gevluchte lioogwaardigheid-beklee- ders van de Rirsshch-orthodoxe kerk 0111 monarchistische propa ganda in hun predikaties in te las- schen. Tikhon's preeken '(hebben inge slagen parochies, die tot nog toe Werden beschouwd als bolwerken der levende kerk hebben ver tegenwoordigers naar den patriark gezonden, vergiffenis gevraagd en Tikhon verzocht goede geestelij ken hij haar te benoemen. De patriark houdt zijn preeken in dc..straten en liet is een karakte ristiek feit, dat deze openlucht-se» moenen, zelfs door militair... gen aanvallen van den klant van vertegenwoordigers van de le vende kerk beschermd worden. Onder de menigten, die de diens ten bijwonen, zijn altijd vele ar beiders en arbeidsters en talrijke soldaten van het 100de leger. Schrikkelijke misdaden De Russische pers maakt mel ding van verschrikkelijke gevallen van machtsmisbruik en misdadig heid van Soviet-overiieden, belast met de leiding van den strijd te gen... het bandietenwezen en tegen de revolutie. De volgende feitelijke mededee- lingen zijn aan de Moskowsclie e Prawda ontleend Plaats der handeling is de groote gemeente Slawjanka. De voor naamste helden zijn Nikitenko, voorzitter van het dagelijksch be stuur dy gemeente Makarinko, voorzitter van het revolutionnaire driemanschap Denissenko, voor zitter van het arrondissement en overste der militie, en andere be ambten, alsmede 20 milicianen. Reeds in Mei 1922 trok de werk zaamheid van deze personen de aandacht van de rijksregeering. Op last van de politieke afdeeling van Pawlograad werd de miliciaan Siwietski gevangen genomen. Hij verklapte toen onder andere dat hij omkoopgelden geïnd had in op dracht van den overste der militie Denissenko. Daarop verdween Si- witski spoorloos uit de gevangenis. Voor de rechtbank werd thans vast- gestelij, dat Denissenko hem uit den weg had laten ruimen. Een aantal zijner milicianen drong in de gevangenis en worgde den «ver rader», Het lijk werd ontkleed en naar de steppe gebracht, waar het met sabelhouwen onherkenbaar werd gemaakt. Een «huiszoeking» in de woning van den vermoorde le verde 20 pond meel en andere za ken op, die, onder de moordenaars verdeeld werden. Om vermoedens tegen te gaan, werd daarna nog zoogenaamd ijverig naar Siwietski gezocht. Onder de talrijke misdaden van deze personen vermeldt de «Praw da» de volgende De onderwijzeres Kliutsjkowa werd door Nikitenko en drie mili cianen naar de steppe gevoerd en daar afschuwelijk mishandeld. Daarop voerde de onmenschen de vrouw onder triomfgebrul door het dorp, smeerden haar in niet teer en lieten haar toen los, Toen Nikitenko vernam dat Kiutsjkowa voornemens was een- aanklacht in te dienen, liet hij haar gevangen nemen en door zijn trouwe mili cianen worgen. Haar kleederen werden verdeeld. De overste der mjlicie kreeg den rok. Slechts door te vluchten kon de zuster van de vermoorde zich aan een zelfde lot onttrekken. Een gruwlijk beeld van afschu welijke misdadigheid ontrolde zich voor de recktbank, zegt de «Prawda zonder echter, bij zon derheden over de ontzettende moorden, de terechtstellingen zon der gerechterlijk onderzoek, de rooverijen en wilde slempartijen te vermeiden.De leiders waren Maka rinko en Denissenko. De gevan gen genomen milicianen verklap ten, dat zij «allerlei menschen op last van een hun onbekende- konferencie gedood hadden. Onder de vermoorden waren twee joden, een soldaat en vele ande ren, hoeveel, konden de moorde naars zich niet meer herinneren. De miliciaan Goesjwa zeide dat hij uit medelijden geweend had, toen hij den soldaat moest worgen, :oOo: EEN OPROEP TOT BE BEVOLKING Ziellier de inhoud van een schrijven door de tweede sectie der commissie van landbouw aan minister baron Ruzefcte gezonden Heer minister, Gij waart de eerste officieel, in heide Kamere en in uw rede in de Nationale .Commissie het belang te doen uitschij nen der bezuiniging die met de mede werking yan het publiek, eou kunnen verwezenlijkt worden door paal en perk te stellen aan de bxoodverkwisting. Be tweede afdeeling der nationale commissie van landbouwvoortbrengst verklaard zich volledig tof akkoord met u over de belangrijkheid dezer uitspa ring. Volksopervlakkige berekeningen acht zij dat die uitsparing minstens 4 0/0 van het totaal zou bedragen. In franks becijferd zou zij vermoede lijk 40 millien fr. beToopen, voor welk bedrag wij -minder vreemd graan zou den in te voeren hebben. In 'kilo-calories 'berekend zou de be zuiniging voor heel bet land-op 1 jaar 120 miljoen kilo-calories bedragen. De kilo-calorie der andere prijzen dan het brood 'kost 1 tot 8 fr. voor de gebruikelijke voedingswaren, aardappe len uitgezonderd. Volgens den aard der afgeschafte vc-r- vangingseetwaar, zou de uitsparing dus 120 miljoen fr. en meer bedragen, wat nog eens ónze handelsbalans zou verbe teren. •De tweede afdeeling, gezien de be langrijkheid dezer cijfers, wenscht u dus geluk de aandacht op die uitsparing getrokken te hebben en zij drukt den wensch uit dat ecne doelmatige propa ganda worde gemaakt om verkwisting van het brood te bekampen en dit a) Door plakkaten op openbare plaat sen en namelijk in restaurants, scholen en vergaderingszalen b) door het woord in scholen, kerken en kazernen 7 c) door het schrift in de dagbladen. De tweede afdeeling is van oordeel dat deze aanhoudende propaganda van aard zou zijn om de gelukkigste resul taten af te werpen. De voordeden van het verbruik van bruin boord door den mensch schijnen ernstig betwist te zijn geworden 'door verschillende bevoegdheden, die deel uitmaken van de afdeeling. is da nieuwe intrest taks der Geeskompieerde Schatkistbons op zes maand door bet koopen dezer bons doet men dus eene zeer winstgevende geldplaatsing. :ooo: olgens Evening News zegt de Bntscne nota dat, indien Frankrijk en België (de geulliefjfcde tgejmeeinsciïapp ©- lijke actie weigeren, die Engeland voor stelt, en het gelijktijdig antwoord dat zij aanbeveelt, Engeland een afzonder lijk antwoord zal geven aan Duitseh- land. Volgens Sunday Times voorziet men op dé Stock Exchange als onver mijdelijk dat ondanks de grootspraak van Cuno, Duilschland eerstdaags zal verplicht zijn van to capi tule eren. De politieke redacteur van'het blad zegt dat het ware doel van de openbaar making der Briteche documenten i» het Britech geval aan de vierschaar der openbare denkwijze yoor te loggen. •Het blad denkt dat de regeering van M. Baldwin hierbij zeker op den steun der openbare denkwijze kan rekenen, want liet is onduïbaar te denken dat Groot-Brittarrje alleen de financieele lasten yan den oorlog zou moeten dra gen De Sunday Express meent dat de inhoud der Britsche nota eene groote sensatie gaat wekken ;t© Parijs en te- Berlijn. In de -kwestie van het lijdelijk verzet weigert. Engeland het Fransche stand punt 'bij te treden. De Britsche nota verklaart de Ruhr- bezetting ongeldig en in strijd met liet verdrag van Versailles 'Zij zegt dat Frankrijk in die voor waarden de kwestie der geldigheid van de be/etting aan het Haagsche Hof zou moeten onderwerpen. Zij zegt nog dat het niet redelijk is van de Duitsche regeering te eischen dat- zij liet lijdelijk verzet slake, zoolang'er twijfel bestaat over de geldigheid der Fransche actie. Maar Duitschland moet het lijdelijk verzet onmiddelijk staken, indien Frankrijk bereid is de kwestie aan het Haagsche hof te onderwerpen. Van zijnen kant zegt de Matin van Parijs De Engelsche nota is gesteld in den meest harfcelijken toon, maar zij is vol komen onlogisch in hare strekking over het eerste mogen wij ons verheu gen, over het tweede moeten wij ons bedroeven Volgens bevoegde middens zou de no ta die Zaterdag avond aan M. de Saint Aulaire werd overhandigd in geen geval een verandering aan de voorstellen door Engeland genomen daarstellen, niette genstaande die nota nochtans een groo- ten wensch uitdrukt van goede "ver standhouding en medewerking met Frankrijk. Die middens achten dat de nota van aard is om het voortzetten der bespre kingen te vergemakkelijken en er zelfs in heel korten tijd -oen antwoord kan verwacht worden. DE ENGELSCHE NOTA TE BRUSSEL ONTVANGEN Het Engelsche antwoord op de nota van Brussel is Zondag morgen te Brus sel overhandigd. Het is een stuk van 11 bladzijden ge drukt. Het werd onmiddelijk ter kennis van MM. Jaspar en Then nis gebracht. De Britsclie regeering zou voorne mens zijn Maandag morgen liet stuk te publiceeren. die de trots van ons leger was, moet door eiken Belg gekend zijn, 't is in het Panorama van de Maurice Lemonnier- laan te Brussel, aan hetwelk het Mu seum van het leger prachtige ooriogs- tropheeën heeft geleend, dat men in zijn vollen omvang kan aansehouweiy Wij vernemen dat dc te Parijs on dernomen onderhandelingen met de groep Fransche bankiers, aan wier hoofd staat de Banque de Paris en des Pays Bas, tot een resultaat hebben ge leid en dat de overeenkomst geheel verwezenlijkt is. De Fransche banken nemen voor een half milliard Belgische Schatkistbons uitkeerbaar in 10 jaren en waarvoor de Belgische Staat 6 0/0 betaalt. Zij stel len dus voor 500 miljoen Fransche franks ter beschikking van Belgie. Deze tijding zal, naar wij niet betwij felen, gunstig worden onthaald door onze bevolking, die er de bevestiging in zal vinden van de pogingen van mi nister Theunis om onzen frank in den vreemde tot zijne werkelijke waar de terug te brengen. ENGELBCHEN EN AMERIKANEN BESTORMEN BE MTSSELKAN. TOï»N OP HET GERUCHT EENER GEWELDIGE DALING HUNNER VALUTA. Brussel, 12 Oogst. Volgens Le Soil' is er Zaterdag te Oostende, waar de Amerikanen en Engeïsclien zeer tal rijk zijn, eene ware paniek ontstaan op het gerucht dat, ten gevolge van de maatregelen der Belgische regeering, ponden :en dollars eene geweldige da ling hadden ondergaan. Men zegde dat, volgens een telefoon bericht uit Brussel, het pond gezakt was tot 90, den dollar tot 15 en dat de Fransche frank aan pari stond met den Belgischen. Ten gevolge hiervan weigerde men in de hotels het pond aan meer dan 80 aan te nemen. Amerikanen en Engeïsclien storm den als bezetenen naar 'banken en wis selkantoren en men trachtte hen vruch teloos gerust, te stellen. Gansoh den avond duurde de paniek onder de Engeïsclien en de Amerika nen voort, v Zondag morgen herbegon het spel en voor één wisselkantoor maakten er min stens 250 persouen <e queue Er werd een 'bericht aangeplakt mel dend dat de klienteel met betrouwen de eerste Beurskwoteëring van Maandag mocht afwachten. In dringende gevallen stemde men tce te wiasellen liet pond voor 90 fr. den gulden aan 8 en 100 Fransche franks voor 120 Belgische. C'UNO'S ONTSLAG GEEISCIIT DOOR DE ARBEIDERS STRESEMANN ALS RIJKSKANSELIER. ONLUSTEN. DE TOESTAND TE BERLIJN ZA- DERDAG Bij/do gemeentelijke bedrijven in Berlijn wordt gedeeltelijk nog gewerkt, gedeeltelijk wordt gestaakt of lijdelijk verzet gepleegd. Dientengevolge is er in verscheidene gedeelten van de stad geen licht. Men behelpt zich met petrool of kaarsen, die de stad in deze bewogen tij den een fantastischen aanblik verlee- nenp De waterleidingen werken nog steeds gevreesd wordt -echter, dat spoedig in enkele afdeel ingon van het waterlei dingsbedrijf zal worden gestaakt. In den loop van den avond heeft de toestand te Berlijn zich in zooverre ver scherpt, dat de arbeiders van de stede lijke gasfabrieken den gastoevoer tot een minimum hebben beperkt.. In den loop van den avond trachtte in de Leipzigerstrasse een communisti sche bctooging naar do Wilhelmetrasse te komen, waar de regeeringsgebouwen gevestigd zijn. Zij werd daarin echter door de policie verhinderd. Men hoopt dat Maandag de trams we der zullen rijden. Indien zulks het ge val is, zal het -tarief tot 50.000 mark worden verhoogd. Ingevolge de nieuwe verordennig van den rijkspresident, krachtens welke de minister van binnenlandsche zaken ge machtigd is, tegen persorganen, welke tot omverwerping van den republikcin- schen Staatsvorm aansporen, direct Za terdag maafcrqgelon te uemqn, is het gebouw van de Rote Fa line door dc policie bezet, in verband met een oproep tot de algemeen© werkstaking met'poli tieke bedoelingen. EEN NIEUW KABINET ONDER STRESEMANN De crisis is in vollen gang. De algc- meene toestand wordt op het- oogenbïik !bebeerscht door (leze twee kwesties al gemeen© werkstaking en het aftreden van het-kabinet Cuo. Dit laatste schijnt nu wel zoo goed als zeker De groote coalitie- van de Duitscho Volkspartij tot de sociaal-democraten too, is na de Zaterdag middag door de sociaal-democratische Rij ksdagf radio aangenomen resolutie, zoo goed als ze, ker. Als do burgerlijke partijen de so ciaal -democra tiSche cisehen aanvaar den, dan zal do afgevaardigde, Dr Stre- somann, de leider dér Duitscne Volks partij, het nieuwe kabinet vormen. HERMAN MULLER BIJ PRESIDENT EBERT In do vergadering der socialistische fractie "is het voorstel om niet deel te nemen aan eene coalitie-regeering met 'groote meerderheid verworpen zoo is de weg geopend voor het intreden der socialisten in het coalitie-gouverne ment. ■Zaterdag namiddag werd Midler, 'voorzitter der socialistische fractie, door president Ebert ontvangen. Het. centrum en dc liberalen stellen voor dat Dr Stresemann Cuno zou op volgen. De resolutie dér socialisten werd aan Dr Cuno medegedeeld. Volgens Sunday Times heeft Cu no reeds zijn ontslag gegeven. Te Ber lijn was Zaterdag avond daarvan nog niets bekend. Wat er ook van zij men is algemeen' eens om Stresemann als opvolger van Cuno aan te duiden. DE TOESTAND TE BERLIJN ZONDAG Men is eveneens tot akkoord om te gelooven dat, als de communisten on lusten uitlokken, de nationalisten on- middelijk ervan zullen profiteeren om op te rukken tegen de republiek. De troepen der Reichwehr, hebben de hoofdstad omsingeld de Schupo pa- troeljeert in de straten to voet en in jjjrtos. Pantserauto's snorren door de stad en doen de inwoners denken aan de ramp volle dagen die volgden op de ineen storting van het keizerrijk. De toestand is nu even erg. Berlijn is een poeiervat en de minste genster die er in valt kan het doen ontploffen. Men heeft in de bureelen der Rolhe Fahne 100.000 exemplaren aangeslagen van den oproep tot algemeene werksta king. Intusselien heeft de minister van be voorrading maatregelen genomen om legen Maandag de bevoorrading der stad te verzekeren, terwijl de Reicha- bank aldoor maar drukt ora papiermunt beschikbaar te stellen. De christen© en socialistische syndi caten hebben nieuwe proclamaties uit gevaardigd om de algemeene werksta king te ontraden. Te Hamburg heeft de politie gebruik moeten maken van hare wapens tegen manifesteerders. Te Pasewalk, bij Leipzig, werd de al gemeene werkstaking uitgeroepen en 'had eene botsing plaats tusschen de politie en de stakers. Te Ratibor zijn er 4 dooden en 30 gewonden, waarvan verscheidene erg de politie maakte gebruik van hare wa pens, waarop uit de menigte met vuur schoten werd geantwoord en zelfs met' handgranaten geworpen. Te Stettin zijn de werklieden op dei Vulcanwerven door gezonden. Te Dantzig duurt de algemeene werk-» stakig voort. Te Anderkrach, bij Mainz, werdeW magazijnen geplunderd de policies heeft de orde hersteld. IN HET RUHRBEKKEN De toestand blijft zeer gespannen in liet Ruhrbekken bij gebrek aan be voorrading, onvoldoende loon cta schaarste aan papiermunt. Bijna in alle mijnen ligt het werk stil iedere mijnwerker vraagt dat liem, 30 miljoen mark worde gestort de me taalbewerkers staken uit sympathie co. vragen 20 miljoen mark schadeJoosstcl- ling. Allerwege werden magazijnen ge plunderd, politie-agent en afgeslagen ca vielen gewonden tijdens botsingen. De policie blijft machteloos om ds ordo 'te handhaven. ONLUSTEN. DOODEN EN GEWONDEN Berlijn, 12 Aug. Alhoewel liet or dewoord der algemeene werkstaking, niet is gevolgd, braken hier en daar ge,, deoltelijkc werkstakingen uit. Berlijn zit sedert Zaterdag avond zon der gaz en voor vandaag yerwachUcj

De Volksstem | 1923 | | pagina 1