17 Vrijda; Oogst 1925 HST OUDERLIJK HUIS van ©sign frank van Si. $msmt In isn Reidsfag 03 Jl!W@sSS3SStSSl te XXIX" JAARGANG NUMMER 18 7 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. !11-Z>AQSLjAI> 10 - CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.60 UitgeTer: 3. Van Hpffel-Ub Gent>t Publiciteit buiten het Arr. AALST c Agentschap Havas, Adolf Maxi aan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8,Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon eras E. Q 4. H. Septimns Zon op 4,47 onder 7,03 Eerste Kwartier den 18 't Was zoo in vroeger dagen, 'en heden nog klopt hij velen een war me harteklop, als ze weer 't huis- komen, in 't ouderlijke huis. Een thuis mag nog zoo bekrom pen zijn,zoo nederig... maar 't huis je waar men in geboren is of wkar men leefde, jarenlang, blijft zcjn'n cenige vreugde, er eens weer te ko pen uitrusten van den 'strijd om 't leven, De kamers, de meubels zijn oude bekenden, en de oogen gesloten, zelfs verre weg onder vreemden pan de zoon zich alles zou nauw keurig voorstellen of 't rond hem stond, En uudden in ziet hij de we zens van hen, die achter bleven een vader, een lief moedeiken, zusters wellicht of broeders, en ■lis komen beelden op van de ron kende poes of het geschetter van de kanarie, ginder in het hoekje ho ven 't raam. En gezellig dat 't er wezen kan. jSTergeus tijdens al de zwerftochten over de wereld voelde hij de zachte atmosfeer, die heerseht in 't ouder lijke huis. En dan dacht hij nog aan vroegere jaren, hoe liefde en verstand hem leidden en opbrach ten tot den zworen levensstrijd. s Was hij dan ook zoo'n geluks land i Bestond er dan voor al die anderen, die hij rondom zich le ven zag, geen ouderlijk tehuis Waarom immers stroomde al dat volk naar kinema en dancing, lier- .berg err spel. Daar gevoelde hij geen behoefte aan Aan den maatstaf van de jach ten naar ander genot, kon hij het zich zoo bifter scherp inbeelden hun groot gebrek aan innerlijk ge luk... Hij wist het. een mensch zoekt geluk. En als hij in zich zelf geen vrede vindt, hoe kan dan 't geluk er huizen En hij zocht voort. Waarom huist er geen vrede in die harten .Waaróm dragen ze met zich geen geluk mede zooals hij, een geluk dat het leven siert en verwarmt Omdat zij ongelukkigen, geen ouderlijk huisje kennen, ergens verscholen in het land, omdat ze dat nooit mochten kennen Liefde bracht hun ouders saam, zou het geen berekening was, maar och, 't zij wegens eigen karakter of sociale omstandigheden, hun huisje werd geen haardstede, waai de liefde gekoesterd werd. En zoo hechten de kinderen, die mannen en vrouwen van heden, zich aan geen ouderlijk huis, en instede er- ooit weer te komen en er troost en rust en warmte te zoeken, gaan ze zoohaast mogelijk heen,oin te doen als de grooten, en ze zien naar hun ouderhuis niet meer om. Ze hebben er zelfs geen behoefte aan, Waar dan de oorzaak ligt, dat er zoovele zijn die de stuttende kracht en levensvervvarmenden invloed niet kennen van een groot tehuis, is klaar en duidelijk:de ouders ma ken van hun huiskring wat het is. En juist omdat zoovelen dit niet schijnen te weten mag het hun wel eens worden gezegd. Dat zal be denking of zelf studie wellicht ver andering brengen. Want niet al leen zij diagen schuld. Maar grooter verantwoordelijk heid dragen dezen die het zaad dei- onrust en de zucht naar ijdel ge not doen ontkiemen in hunne har ten. Bedenkt wat een noodlottig uit werking de revolutionaire theories niet kunnen teweegbrengen, zij die zich de droeve taak opbrengen te ontbinden wat God vereenigd heeft. Wet moet er geworden van 't ouderlijk huis als de socialis tische theories over het huwelijk ooit door ons volk mochten aange nomen worden Ouders, opent de oogen 1 Zij bieden u luidruchtig genot en ple zier, dagelijks onder nieuwe vor men. Zij lokken de mannen en zonen buiten huis, naar herberg en spel en fluisteren onze vrouwen in het oor dat zij evenveel recht heb ben om te genieten r> Blaar thuis dan, blijft er enkel een doode, koude, verlaten haard, waar een zwijgen des doods om zweeft. Zegt, ouders, zal 't waar zijn? MINISTERIEEL BESLUIT BETREFFENDE DEN HANDEL IN V'REEMDE DEVIEZEN De 'Eerste Minister, Minister van Fi nancien. Gezien artjkel 4 van het koninklijk besluit van 4 Augustus 1923 luidens hetwelk de bankiers, wissel agenten en, over 't al-gemeen, alle personen die han del in vreemde deviezen drijven, voor 20 Augustus aanstaande van een mach tiging van den Minister van Finan cien moeten voorzien zijn Gezien artikel 9 van hetzelfde be sluit, Besluit A. De bij artikel 4 van het koninklijk besluit van 10 der loopende maand Augustus voorziene borgtochten worden in geldspecie of in nationale fondsen verstrekt; zij worden bij de agenten van den Staatskaasier gedeponeerd en zijn onderworpen aan de regelen toepasselijk op borgtochten van aannnemers bij aanbesteding en loonoessionnarissen van werken van openbaar nut B. Worden tot die doeleinden van 20 Augustus 1923 aif tegen het kiernaver- meld bedrag aangenomen 1. De Schatkistbons, op pari 2. De 6 t.h. van Staat (Leening tot konsolideering van 1921), op pain 3. De 5 -t.h. van Staat (Leening der nationale herstelling)tegen 85 tJh. 4. De 5 t.h. van Staat (Leeniug met premie), tegen 90 Ui. 5. De 3 tih. van Staat (le, 2e en 3 e reeksen), tegen 60 t.h. 6. De 3 t.h. van Staat (4e reeks. Lee ning Londen), op pari; 7. De 2 1/2 ti h. van Staat, tegen 50 ten honderd; 8. De bewijzen aan toonder, welke 'de aandeelen der Naamlooze Spoorweg maatschappij van West-\%andörcn vervangen, tegen 60 Ut. _9. De titels der 4 tih. rentende lee ning, 1921, met loten van het Verbond der samenwerkende vennootschappen voor oorlogsschade, tegen 80 t.'h. 10. De titels der 5 t.h. rentende lee ning, 1922, met. loten van het Verbond der samen werkende vennootschappen voor oorlogsschade, op pari 11. De 5 tih. rentende interprovin ciale Bons, op pari 12. De 5. h. der Nationale Maatschap pij voor krediet aan de nijverheid, te gen pari 13. De 4 1/2 t.'h. der Nationale Maat schappij voor krediet aan de nijverheid op pari 14. De 4 1/2 t.h. der Annuïteitenkas, tegen 90 ti h. 15. De 4 t.h. der Annuïteitenkas, te gen 80 till.; 16. De 3 t.h. Annuïteitenkas, tegen. 60 t.h. 17. De 2 1/2 t. h. der Annuïteiten kas, tegen 50 t.h. 18. De kasbons van 500 fr. rentende 5 t. h. van het Gemeentekrediet van Belgie, tegen 95 t.h.; 19. De 5 t.h. van het Gemeentekre diet van Belgie tegen 85 ti h. 20. De 4 1/2 t.h. van het Gemeente krediet van Belgie, tegen 90 t.h. 21. De 4 tih. van het Gemeentekre- die van Belgie, tegen 7-0 t.h.; 22. De 3 t.h. van het Gemeentekre diet van Belgie, tegen 60 tih.; 23. De 3 t.h. van de Nationale Maat schappij der Buurtspoorwegen, tegen 60 tih. 24. De 5 t.h. rentende Kasbons door den Belgischen Staat uitgegeven voor do inwisseling dor munten in de kan tons Eupen, Malmedy en Saint Vith, te gen 90 t. h. 25. De G tih. rentende Leening van liet Groothertogdom Luxemburg, op pari. WAT DE WAAR BORGEISCHEN AAN HET LICHT HEBBEN GEBRACHT De maatregelen getroffen door de re geering om het dalen van den frank fe keer te gaan hébben doen ontdekken, dat zekere inrichtingen, die er onaan zienlijk uitzagen en handel dreven in effekten, tot verbazend hooge omzetcij fers kwamen. De opschudding in die zaken is grooti Het blijkt dat de regeering de waar- borgeischen zeer verscherpt heeft. Voor de banken met een kapitaal hooger dan 20 miljoen zou de waarborg 1 miljoen bedragen en 500.000 fr. voor die waar van het kapitaal lager is. Voor de wis sel agenten zou de waarborg 25.000 fr, •bedragen. GEEN BELGISCHE LEENING TE LONDEN Een konfrater is in het Ministerie van Financien op inlichtingen uitge weest, omtrent de juistheid der berich ten in Engefeche bladen verschenen en volgens dewelke te Londen een Bel gische leening wordt voorbereid. Men heeft geantwoord dat een groep Engelsehe financiers neiging vertoon de, om een dergelijke onderneming op touw te zetten maar op dit oogenblik heeft Belgie te Londen noch een offi cieel, noch een officieus vertegenwoor diger. Er zijn geen onderhandelingen aan den gang. Toulouse, 14 Oogst. De ramp ge beurde niet ver van Luz. Saint Sauveur. Vier en twintig personen zaten in den autowagen, die naar Lourdes reed. In de vallei waarin de auto viel, loopt de Gave. De eerste-toegesnelde pesonen die in de diepte geraakten na vele moeilijkhe den, stelden met afschuw vast, dat. al de auto-reizigers afschuwelijk verminkt onder den verbrijzelden auto lagen. Een enkele ademde nog, maar zijn toestand was zoo erg ,dat men hem op de plaats der ramp moest laten liggen. Geen en kel slachtoffer kon geïdentiiïeerd wor den. De overheden zijn ter was een groep Holianclsche jpeizigers met hun gids te Lourdes afge stapt. Hun autocar werd door Leon Au- ge gevoerd. Bij den terugkeer schitterdo een verblindende zon. De autogeleider ontwaarde slechts op het laatste oogen blik eene vrouw op den weg. Hij rem de zoo plots, dat zijn wagen achter uit sloeg, tegen de bergleuning botste en in de diepte viel. Een jonge man uit Luz bood zich aan om hulp aan de ongelukkigen te bren- Sen\. Hjj voorzag zich van een liter rhum om gekwetsten te versterken, en met een lange koord 'begon hij de gewaagde red dingspoging. Voor in de diepte te ko men, vond hij reeds een slachtoffer dat aan een bergpunt hing. De jongeling slaakte akelige kreten. Gezien zijn toestand kon men den ongelukkige niet 'bij middel eener koord boven halen. Bij het aanbreken van den nacht had men op 400 meters van de ramp zes lijken gevonden door den vloed mede- gesleept. Men vraagt zich af of men de andere ongelukkigen zal wedervinden. Belangrijke bijzonderheid Op 200 meters van de verongelukte autobus volgde een tweede toerauto, die voorbij reed zonder iets van de ramp te mer ken. De eigenaar van de autobus is verze kerd voor een bedrag van 1 miljoen. W|afc de slachtoffers betreft, deze zijn nog niet gekend aüe maatregelen voor de reis waren inderdaad getroffen door een reisagentschap en de reizigers had den verzuimd hun naam te vermelden op de registers in hun hotel. Uit de bergkloof konden naderhand nog zeven lijken van vrouwen en jonge meisjes worden opgehaald, evenafe het lijk van zekere Jan Becker. De identi teit van de andere slachtoffers kon nog niet worden vastgesteld. DE SLACHTOFFERS Onder de toeristen, die den dood ge vonden hebben, bevonden zich de hh. Hoekstra, uit Amsterdam; Borker, Ver- schueren, Kuypers, Wevering; de juf frouwen Gierlis, DaJlingen, Busecher, Stalenberg, Henneman en Raderman de dames Biezema&r, uit Haarlem, Ke rn Kwintens, Rlaon, Wal de Jacofc en de h. en mevr. Henneman de mees ten waren afkomstig uit Dordrecht. Een enkele toerist ontsnapte aan den dood het is een 22-jarige jongeling. De geneesheeren, die hem onderzochten stelden vast, dat hij geen breuken, doch alleen, oppervlakkige verwondingen had opgeloopen. In de bedding van de Gave zijn nog vier lijken gevonden, doch zij zullen eerst later worden bovengehaald, samen met de lijken die ander de autobus" ver morzeld liggen^ DE NEDERLANDSCHE KONBUL TER PLAATSE Tarbes, 15 Oogst. De konsul van Nederland te Bayonne begaf zich naar Saint Sauveur, waar hij maatregelen nam tot de teraardbestelling van de reeds opgehaalde lijken. De lijkplech- Jtighcyien zullen (hc/Ieji Donderdag /te Saint Sauveur plaats hebben, waarna de lijken per vrachtauto naar Lourdes ver voerd en daar ter aaide zullen besteld worden* -S/W DE VERKLARING VAN DEN RIJKSKANSELIER Berlijn, 14 Oogst. De vergadering wordt om 2 u. 25 geopend voor volzette zaal en tribunen talrijke vertegen woordigers van vreemde landen zijn aanwezig. Een kommunistïsch lid vraagt in trekking van de verordening waarbij zekere bladen geschorst werden wegens aanvallen op ae regeering, en van de verordening, waarbij de samenscholin gen worden verboden. Deze beide mo ties werden, verworpen en kanselier Stresemann 'bestijgt de tribune onder het geroep der 'kommunisten. Nadat hij de nieuwe ministers heeft voorgesteld verklaart M. Stresemann dat M. Fuchs is aangesteld als minis ter zonder portefeuille, belast met de Roer- en Rijnlandaangelegenheden.... Daarna brengt hij hulde aan zijn voor ganger, 'kanselier Cuno en bevestigt, dat 't nieuwe kabinet dezes voetstappen zal volgen. De bevolking wil het lijdelijk vetrzet in het Roergebied en dit zal dus voortgezet worden. De kwestie der Roerbezetting moet door een internationaal scheidsgerecht beslecht worden. Eindigende, doet de rijkskanselier een beroep op het binnenland, opdat iedereen zou inschrijven op de goudlee- ninm ten einde de mark te stabiliseeren. M. Stresemann verlaat de tribune on der geestdriftig gejuich. Onmiddelijk wordt de algemeene be spreking geopend. t*M. Muil Ier erkent, uit naam der socia listen dat de regeering een zware taak heeft op zich genomen. 'Eerst en vooral komt het op aan de noodon der bevol king te lenigen verder het belasting stelsel op_ vaste basis weder in te rich ten. Hij is akkoord met den kanselier om te erkennen dat een normalen binnenlandschen toestand niet kan wor den bereikt zoo in den buitenlandschen toestand geen ontlasting komt. Dat is alleen maar te bereiken cloor daden, die we dan ook van de regeering verwach ten. Wij moeten door het samenbren gen van belangrijke middelen het be wijs leveren, dat wij bereid zijn te her stellen, ook nog meerdere offers willen brengen om Rijn- en Roergebied jte bevrijden. Nog verscheidene andere redenaars der go uver nemen tspaitij en nemen het ■woord, doch bepalen er zich toe, korte Verklaringen af te leggen, waarin zij het gouvernement hunnen ötejun. toezeg gen. Ten slotte wordt de motie van ver trouwen aangenomen met 240 stemmen (Duiitsche volkspartij, centrum, dei- mokraten, socialisten) tegen 76 (Duit- sche-nationaliston, volksgezinde natio nalisten, communisten) en 25 onthou dingen (Beyersche volkspartij), HET OORDEEL DER PERS De buitenlandsche pers staat vol be wondering voor den stoet, van Antwer pen en maakt in geestdriftige bewoor dingen den lof er van. Het k« Eotfcerdnrasch Nieuwsblad zegt De Vlamingen hebben hun naam, dat zij de beste en kundigste volksfeest- makers en. stoetenfermeerders zijn, nieuwen glans verleend met dit Juwee- lonspel. Van heinde en verre waren rij ke diamanthandelaars gekomen, om met vrouw, dochters en j uwealenbezit een daadwerkelijk aandeel in de fees ten te nemen voor de Con go-groep had men housche Congo-negers doen over komen, enz. De stoet zelf was, con menschenmas- sa van belang als men nagaat, dat al leen voor de groep Italië 320 man noo- dig waren, kan men nagaan, hoe groot de andere en allo bij elkander wel wa ren. Het meisje, dat de Aarde voorstel de, als voortbrengster van de juweelen, droeg voor millioenen aan edelgesteen ten in haar schoot. Onder eerebogen, wimpels en vlaggen trok de stoet, die een paar uur duurde door. Alle op schriften waren... Nederlandsch, en dat was het juweeligate van heel dien Ju weelenstoet. Iets dergelijks schoons, schrijft «De Telegraaf van Amsterdam, is zelfs in de Schel de veste nog nooit vertoond ge worden, naar de -getuigenis van bewon deraars der Van Dyck- en Conscienee- Ptoeten en van het toch zeker ook onver gelijkelijke Landjuweel- Ondanks alle drukte en volk, gedroeg de menigte zich volmaakt ordelijk. Geen benden opgeschoten jongens en meiden, igeon dronkemanstooneelen. Do orde was voorbeeldig. Over den stoet zelf, schrijft het blad verder Was het niet al klatergoud wat er blonk we hadden geenszins te doen ■met een film-inventaris van 't goed koopst Papiermaché In plaats van tooneeldecors, waarlijk massieve -stokken, praalwagens, welke den tand eens, zij het beperkten, tijds zullen kunnen doorstaan, kunstig ver vaardigde draagstoelen, karren met fraai ornementwerk, in het. kort attri buten, waaraan kunstzinnige zorg be steed is. En daarnevens enkele on ver- valse h te kunstschatten van hooge waar de, door verzamelaars tot het meedragen in de verschillende groepen bereidwillig afgestaan. De honderdduizenden kijkers kregen, op en top waar voor hun geld. De opzet van bet geheel was groot en grootsch. De stoet bood een uniek-rijke afwis seling aan tafereelen en groepen, een verblijvende pracht van diamantentooi, een bonte verscheidenheid van kleedij veler oorden, exotische praal en folklo- ritisehe leerrijkheid juweelenstoet en stadsaankleeding waren elkaar weder- keerig waardig. De 1001e nacht »-sfcoet, zet de Maasbode als hoofding boven zijn verslag. De stoet, is een eenige pracht geweest van zijde en juweelen,"een won dere harmonie van kleuren, een geheel dat alle fantastische verwachtingen oversch ettert. Een feëriek spel van dui zend en een nacht. Een namiddag van uitzonderlijke schoonheid De Nieuwe Rotterdamsche Cou rant 'na een levendige beschrijving van de. druk te, welke te Antwerpen heersehte, schrijft De optocht vormde waarlijk een imposant geheel, dat, al was het bont van samenstelling, toch een vorbijsterenden indruk gaf van de moeite en de kosten van voorbereiding, die men er aan had besteed. De gewel dige wagens, door de niet- minder ge weldige Ardcnnepaarden getrokken, ontlokten uitroepen van be- en verwon dering. Het was een kijkspel, waaraan de kijkgrage menigte zich onophoude lijk opnieuw verlustigen kon on dat als zoodanig volkomen geslaagd mag hee- ten. Het was grootsch, imposant, kost baar. vol praal en pronk en soms ook in détails technisch verzorgd, met juist stijlbegrip en van fraarekleurcombina- tie. Ook de Fransche pers is eenstemming en geestdriftig in -hare bewondering. De Parijzer a Matin wijdt geïllu streerde kolommen aan den Juweelen - stoet en heet het ook Een droom uit Duizend en een nacht. Het blad zegt Aan de verrukte oogen vertonnen zich nu de wagens, wier zicht alleen kreten van bewondering doet opgaan. Getooid als reKkwiekassen doen jonge meisjes, behoorend tot. de beste faroilien, in het licht der zon de juweelen schitte ren waarmee zij letterlijk zijn bestrooid. Het is een ongehoorde opstapeling van rijkdommen en het is tevens een. schouwspel van hooge kunstwaarde. Dit weergalooze feest is ingericht door de diamantairs alleen. -Zij hebben, alle hulp, alle .toelage geweigerd alleen dragein zij al de onkosten. Aldus aan hunne medeburgers een schouwspel zonder voorgaande te zien gevend, heb ben zij willen bewijzen dat zij, samen- met -hunne werklieden, voor alles wil den werken voor den bloei van het va derland. En door zijne toejuichingen hoeft de bevolking getoond, hoe zij dit gebaar waardeerde. Het Journal van Parijs verklaart niet in staat te zijn de pracht van het schouwspel te beschrijven, waarvan hij getuigen was. De Petit Parisien heet het ook een wonder, een toovertafereel, iets uit Duizend en eon.... dag Het blad zegt dat men nergens ooit zoo iets te zien kreeg. Het beschrijft al de wagens en het geeft vollen teugel aan zijn geestdrift als het 'komt aan den "VVagen der Aarde Die wagen is geschat op 37 miT- joen en verbeeldt de schatten der aarde, vertegenwoordigd door prachtmeisjets, gekleed in de -heerlijkste stoffen en be dekt met de rijkste juweelen. En lieel die impressie van scliitteu' ring sluit met een tooneel van apotheo se de hulde der bevolking aan aen dia.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1