Zondag 19 Oogst Maandag 29 Ocflst 1923 MGR KEESEH Trekking in het fersistóksrsfeedrijf leg I® rsitsgs van St. Sanvesr M erafetsl van Fiys ¥19 ge taetfe van im m®@9 Hei h®fs!@lw@ag$lilc Bs Chastens i® bloedige onlssten !e Aken Be YiersHshiing Kerkstraat, 9 en 21, Aalst, a XXIX» JAARGANG NUMMER 183 Tel. 1H-DAGBLAD ÉO - CENTIEMEN WEKELIJKS 0.63 Publiciteit buiten het Arr. AALST S Agentschap Havas, Adolf Mariaan, 18, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs^ Uitgever: J. Van Nuffel-De Gespt Lon dres E. C. 4. H. Donalns iZon op 4.50 onder 6,59, H. Bcrnardui Zon op 4,51 onder C,58| Volle Maan den 26 Bream's Buildings, Aalmoezenier, der Zusterkens der Armen te Brussel en Katholiek se nator voor Limburg Zooals wij in een vorig nummer meldden, is Mgr. Keesen, Donder dag morgend, in zijne schamele woning, Hoogstraat te Brussel, zachtjes overleden. Eugeen-Jan Kcesfcn werd gebo ren te Gingelom den 3 April 1841. Na schitterendejdrüdies gedaan te hebben in liet kollegie en in het klein seminarie van Sint-Truiden, en daarna in het groot Seminarie van Luik, werd hij priester gewijd in 1864. Ditzelfde jaar nog werd hij onderpastoor te Velm; in 1867 onderpastoor te Borgworm, en tien jaar later pastoor te Tessende- loo, waar hij bleef tot 1894. Hij was in de waren zin des woords, een apostel der christelijke liefda digheid. Alle werken van naasten liefde en onderlingen bijstand von den in hem een sterken steun en een ieverig werker, Hij was de stichter en de be stuurder van het tijdschrift Ke- yue des hommes d'ceuvre hij was medewerker aan verscheidene dag bladen, en een werker der eerste, uur in de katholieke en maatschap pelijke kongressen, waar hij zeer merkwaardige verslagen voor droeg. Meest deed hij zich echter ken nen toen hij in 1884 in een Has- seltscli blad, het berucht artikel schreef, dat hem dikwijls werd Verweten en waarin hij Leopold II aanviel, toen deze van heeren Ja cobs en Woeste hunne portefeuil les had teruggeëischt. Sedertdien zijn Leopold II en Mgr Keesen nooit vrienden weest. dereen, groot en klein, geacht en bemind en geëerd als een heilige. Niemand zou het aangedurfd heb ben Mgr Keesen te beleedigen,zelfs oneerbiedig te bejegenen, In die buurt, immers, was hij de goede herder de liefdadige priester, die alles wegschonk wat hij bezat, die zelf een armoedig bestaan leidde en die arm is gestorven, zooals hij heeft geleefd. Onze Lieve Heer heeft zijne schoone ziel in den He mel opgenomen. Maandag 20 Augustus, a.s., ten 10 ure, zal in de .Nationale Bank, te Brus sel, de 3e trekking plaats hebben van de Verwoeste Gewesten -twintig loten, waarvan twee van 100.000 fr., drie van 50.000 fr. en vijftien van 10.000 fr. Een koninklijk besluit, afg in het Staatsblad van 16-17 Augustus, luidt als volgt Worden, in het broodbakkershe- 'didjf, geacht noodzakelijkerwijze te •moeten -worden verricht buiten- den voor het algemeen voorbbrengingswerk ge- steldetn tijd A. Ais voorbereidend werk 1. Het aansteken en op -hitte houden van de ovens 2. Het vermen gen met gist 3. Het kneden. B. Als aanvullend werk het uithalen van het laatste baksel. Onder voorwaarde de grenzen van acht uren per dag en acht en veertig uren per week niet te overschrijden, mogen de met bovenbedoelde werken belaste personen te werk worden ge steld van 2 ure 'e morgends wat de voor bereidende, en tot 10 ure 's avonds wat de aanvullende werken betreft DE REDDINGSWERKEN Gelijk wij reeds gemeld hebben is men druk 'bezi»; in' hefc diepe ravijn bij de pont Napoleon den grooten touris- tenauto te lichten. Volgens de Parijzer Matin J> ligt de auto met den kop in de richting van de brug. Men kan de banken en de -kap uit het 'bruisende water van de Gave zien oils teken. Het gevaarte is na door de borstwe ring heen gebroken te zijn, nog een twintig meter doorgeschoten voor hefc te pletter ds gevallen. Het bovenste gedeel te van den rotswand is niet- beschadigd. De 'eerste redder, die zich langs de rotsen liet zakken was zekere Souper- b oil les, -een werkman uit Luz, met den bijnaam van Cala. Niettegenstaande de grootste in. spanning lukte het dezen -man niet, op de plaats des onheils te komen. Na hem liet de jonge Iiourcadet, wiens pogingen met succes 'bekroond worden, zich rraar beneden zakken. Hij bereikte eerst een uitstekende rots, rust te oven en daalde verder, aangemoedigd door een grootc menigte in ademlooze spanning, om den lieetr Kuypers te redden. Nadat deze wat bijgekomen was wik kelde Hourcadet hem in dekens. Den volgenden morgen heeft -men den heer Kuypers in een hangmat naar boven geheechen. Een ingenieur had hierbij de leiding. HET OPHALEN DER LIJKEN Havas seint uit St. Sauveur Op drie na zijn thans al de lijken ge vonden. Alle thans opgehaalde lijken waren bijna geheel naakt., daar de ster ke stroom de kleeren meegernkt heeft-. Men heeft het lijk van den chauffeur ontdekt, vastgehaakt aan het stuur van de auto. Het bergen van de lijken wordt voortgezet. BIJ DEN OVERLEVENDE De overlevende Kuypers is weer ge heel gezond naai* Lourdea vertrokken. Hij herhaalde zijn eerste verklaring; Hij zou verscheidene malen tot den chauffeur, die juist voor hem zat 'gezegd hebben Gij -rijdt te snel volgens hem zou de auto een snelheid van 60 km. per uur hebbcy gereden, toen het ongeluk gebeurde, maar scheen de chauffeur zijn wagen toen al niet meer meester. Op liet- oogenblik van liet ongeluk remde de chauffeur, die het- gevaar in- zag, zoo hard, dat de wagen in volle slag omdraaide en achteruit in den afgrond Stortte. M. Kuypers houdt vol, dat hij zijn redding alleen te danken heeft aan de plaats, die hij innam, achter den chauf feur. De schok tengevolge van het opwip pen van de auto maakte dat hij een waarlij k-e looping the loop maakte. Hij viel in een boschje jeneverstruiken dat den val brak en stortte toen in den stroom, waar een draaikolk hem op het rotsblok wierp, waarvan hij ten slotte gored is. BEGRAFENIS DER AOHT EERSTE SLACHTOFFERS Havas seint uit Tarbes De begrafenis van de aelit eerste slachtoffers was zeer indrukwekkend. Den avond tevoren hadden een Neder- landsche priester, die uit Lourdes was overgekomen, en de protestanteche pre dikant uit Tarbes, voor een talrijk ge hoor gelijktijdig een dienst, gehouden. De prefect van het departement, de Nederlandsche consul te Bayonne, de 'heer A. Cabiro, dc burgemeester van Luz, de heer 1 aborde en de heer Kuy- In de laatste vergadering in het pa leis van het Vikariaat, heeft het Ro- meinsch Komiteit Pro Petro primo Papa het besluit genomen een uitnoo- diging te richten tot alle priesters der wereld, om op Maandag 20 Augustus, -bij gelegenheid van het eeuwfeest van PiusVII, eene H. Mis van dankbetui ging op te dragen voor het feit, dat deze Paus den triomfheeft behaald op de revolutie en de geweldplegingen van Napoleon. Het is levens den wensch van hetzelf de Komiteit dat Zondag 19 Au-gustus een bijzondere godsdienstoefening plaats zal hebben waarbij den geloovi gen wordt verzocht tot de H. Tafel te naderen. Eveneens is het verlangen van het zelfde Komiteit dat op den dag van 20 Augustus door alle geloovigen een ge- lukwensch worde gezonden aan Zijne Heiligheid Pius XI. Z. H. Paus Pius XI zal bij de fees ten te Cesena bij -gelegenheid van het eeuwfeest van Pius VII vertegenwoor digd worden door Z. 'E. Kardinaal Na- sali Rocca, Aartsbisschop van Bologna. Ten gevolge van speculatieve ver- koopingen zou er, naar men in Londen, sche financieele kringen zegt, thans een sterke découvert in Franscho natio nale devise zijn. Ziedaar het resultaat van den veld tocht in Engeland tegen den frank ^on dernomen. Het schijnt zelfs dat, indien eemge vragen van franks gedaan werden, de «a découvert gekochte franks met zouden kunnen verkregen worden, ten zij de Fransclie banken crediet willen verleenen aan de Engelsche DE BELGISCHE FRANIC TE PARIJS De lichte daling van den Belgische frank te Parijs, Donderdag namiddag ingetreden, is, volgens te Brussel ont vangen tijdingen, uitgelokt door het op de markt werpen Yan aanzienlijke hoe veelheden Belgische franks door Hol- landsche en Tclieko Slowakische ban- ken. DUIT6CHLAND EEKENT OP DE ENGELSCHE FINANCIERS Sprekend over het onthaal van Stre- somann's redq in de Luitonlandsche ■pers, zegt de Zcit officieel orgaan van de Populisten (liberalen) Zelfs' de laatste verwittiging van Engeland, dat de RuhTbezetüng onwet tig is, volstaat niet om de ontruiming van het Ruhrgebied door de Franschen uit te lokken. De kwestie is hu Tan te .weten o! eenigerloi diplomatieke actie in staat is dit doel te bereiken. De Franschen zullen niet bougeeren indien niet Engeland, geholpen door Amerika, eene hevige drukking op den Franschen wissel uitoefent, TT anneer eene drukldng van dien aard, op groote schaal en op de voopiaam-ste markten der wereld uitoefent zullen er geen di plomatieke notas meer noodig zijn. Voelt men nu van waar de stormloop komt •V/W Mgr Doutreloux, bisschop van Luik,willende zijne liooge verdiens ten erkennen, verleende liem in 1894 den titel v. eerekanunnik.Dit- zelfde jaar werd hij door de Bel gische regeering gelast met een di plomatieke zending bij den H. Stoel. Zijne Heiligheid Leo XIII ontving hem met eene bijzondere genegenheid en verleende hem de hooge waardigheid van Huispre laat Zijner Heiligheid. In 1894, den 11 November, werd Mgr Keesen door den provincie raad van "Limburg tot senator ge kozen. Sedert dan beeft hij onaf gebroken tot nu toe in de Hooge Vergadering gezeteld. Hij was in alle opzichten, het voorbeeld van de senators. Zelden was hij op eene Senaat zitting afwezig en tot zelfs in den laatsten tijd was hij, ondanks zijn 82 jarigen ouderdom, steeds op post. Aan al de besprekingen nam hij een ieverig deel. daar zijne veel zijdige ontwikkeling en zijne da- gelijksche studie hem daartoe de bevoegdheid en het gezag verleen den. Al zijne redevoeringen waren doordrongen van den geest van rechtvaardigheid en ckristene naas tenliefde.» De kleinen en de nederi- gen waren het voorwerp van zijne bezorgdheid en van zijne bekom mernis. In den laatsten zittijd van den Senaat heeft Mgr Keesen, steunende op rechtvaardigheid en naastenliefde, alles in het werk ge steld om de kwestie der Vlaamsehe Hoogeschool op te lossen. Sedert zijne intrede in den Se naat had Mgr Keesen ontslag ge nomen als pastoor van Tessénder- loo, kwam zich te Brussel vestigen, waar hij aalmoezenier werd van de Zusterkens der Armen, in de Abri- kozenstraat, tusehen de Hoog straat-en de Minieinenstraat. In deze volksbuurt was Mgr Keesen, het pastoorken zooals] per,'afgevaardigde van de Nederland- iedereeil hem daar noemde, van ie- jsche pas voerden liet woord. DE WISSELWOEKERAARS Alhoewel de Beurzen tot Maandag gesloten zijn, worden alle dagen offi- cieuse wisselkoersen op al de geldmark ten vastgesteld. Vrjdag morgend werd de spanning heriger bet pond stond aan 102 1/2 tot 103 de fransehe frank, aan 124 1/2 tot 125, Aan wat dat toe t© schrijven Eenvoudig aan de open aanbiedin gen, voortkomend van uitvoerverhande- ïmgen en van wisseloperaties, vooral door vreemde banken, meestal Ilolland- sche on Tcliekoslovaksche gedaan. Deze operaties zijn door het laatste Konink lijk ibesluit verboden. De regee.ring heeft zich "voorgenomen vau streng op to treden tegen degenen die zich aan deze onwettige operaties zouden plichtig maken. De straffen zijn zeer streng buiten de boeten en inbeslagnemingen, bunnen de overtreders tot gevangenis, straf van 4 maanden tot 2 jaar veroor deeld worden. ff f ff De'Parijzer Matin schrijft De drukking, sedert het begin der week door de vreemde speculatie uitge oefend op den Franschen frank, op de wisselmarkt, drukking die! verdeden Dinsdag haar hoogtepunt bereikte, is nu ietswat verminderd. De massieve verkoop van franks, zoo wel te Londen als te Rarijs gedaan voor ■ekening van groote Engelsche finan ciers verkoopingen die hunne oii- middelijkg retdiseetbare disponibilited- tcn overtroffen hebben naderhand dan verkoopingen uitgelokt, waarvan de koers van hetFransche geld onmidde- lijk den terugslag ondervond. Inderdaad, in den loop van Donder dag avond zakte.de koers van het pond 83,325, in den dag, tot 82.30 aangebo den, zoodus een heel punt in 't voordeel van den Franschen frank. De dollars volgde die beweging en zakte tot 18.10,na" 18.23 in den loop van den dag. Op bet oogenblik dat de brutale nj zing der Angel-Saksische deviesen ge stremd is, ware het te wenschen dat die versperring worde aangewend om den .strijd voor de verdediging van onzen 'wissel aan te binden. Do aandikking der goudreserve van de Banquo de France zou een der doel matigste middelen zijn om dezen uit- :oOo: ROND DE ENGELSCHE NOTA' BET FRANSCHE ANTWOORD OF, DE BRITSCHE NOTA Parijs, 17 Oogst. Hot Franscho antwoord op de laatste Engelsche nota is op het oogenblik klaar, en zal lieden namiddag aan de Belgische regecring worden medegedeeld. Zij zal morgen, of zooals meer waarschijnlijk is, begin toekomende week naar Londen gezon den worden. De nota van de Fransehe regeering is een tamelijk lang dokument-, dat, zoo- als men weet, een algemeene uiteenzet ting van de Fransehe politiek aangaan de het hei-stol bevat, alsook een ant woord op ieder der genummerde para grafen van de Britsche nota. HET BELGISCH ANTWOORD MM. Theunis en Jaspar zullen Maan dag aanstaande het antwoord-ontwerp ,ran het Belgisch gouvernement aan den ministerraad onderwerpen. Het is wellicht nog voorbarig nu reeds te zeggen wat de inhoud van dit antwoord-ontwerp zal zijn, doch zeker is het, dat het Belgisch 'gouvernement, de eerbiediging zal eischen van de ver- bindtenissen aangegaan in zake het Belgisch voorrangsrecht. Ook zal er aangedrongen worden op het behoud eener nauwe samenwerking tusschen de verbondenen, ten einde eene oplossing van het herstel vraagstuk te bereiken. Hcjt Belgisch antwoord-ontwerp^ izal Dinsdag ter inzage aan M. Poincaré ge stuurd worden. In den loop der week zal het dan naar Londen overgezonden worden. Do prachtige torpedoboot Chas tang der Fransehe vloot, is te Ant werpen aangekomen. Het schip, on langs gebouwd, is van 1200 tonmaat. Kapitein Wilm, bevelhebber van schoon oorlogschip, vergezeld van^ den onderkonsul Tournés, zal, heden Zater dag een bezoek brengen aan den gou verneur der provincie, aan den krij-gs- gouvemeur generaal Cabra, aan den burgemeester en aan kolonel Renaud. bevelhebber der Belgische torpedoboo ten. Een ander Franseh oorlogsschip de «Sénégal», wordt heden te Antwerpen verwacht. :o(yo:- de hunner bezwe. slag te bereiken. IN EIGEN NET GEVANGEN Men leest in het Journal des Dé- bats >i VIJFTIEN GEKWETSTEN IN HET GASTHUIS BEZWEKEN. NIEU WE BOTSING. ACHT DOODEN, 50 GEKWETSTEN Aken, 17 Oogst. Tengevolge de onlusten die te Aken plaats grepen worden 'talrijke gekwetsten naar gasthuizen gevoerd. Vijftien zijn aan hunne verwondingen Daar de onlusten voortduren werd aan tweé-honderd burgers de toelating gegeven de politie van Alsdorf te ver sterken. De communisten zijn weer in botsing met de politie gekomen. Er vielen dooden en een vijftigtal gekwetsten. De genaamde Arthur Menzel, die gisteren aangehouden werd, wordt van verdacht schuldig te zijn yan den aanslag op den Belgischen trein erlofgangers bij Duisburg. 50 Rotterdam, 17 Oogst. Een mede. werker van de «N.K.Ct.» schrijft aan dit blad Te Krefeld zijn gisteren 1G huizen m brand gestoken. Hot warenhuis van Tietz is geheel afgebrand. De houding der bevolking was gisteren middag weer dreigend. Voor een nieuwe plundering wordt gevreesd. In Aken was het gisteren tamelijk rustig. De politie nam de plunderaars van eergisteren gevangen en sloot hen op in liet huis van bewaring. Of de be zettingstroepen zullen ingrijpen is nog niet zeker. Gisteren sprak ik een Bel gisch officier van de gendarmerie dio zegde, dat de bezetting, als het zoo ver- de*r 'gaat, niet zal ingrijpen. Zij kan zich bijna zelf niet meer beschermen. Tc Krefeld, is ccn Belgisch officier, te Aken zijn een officier en zijn vermoord, (Nota der redactie. an Belgische zijde moet van dit laatste bericht no, liet eerste woord vernomen worden,/ (Vervolg.) Nieuwe goedkeuring en aanbeveling hunner H. Hgw. de Bisschojipen van Belgie. Wij smeek en Gods zegen af, over de godvruchtige zielen, die dc Fzcr- stichting zullen steunen 6 Dec. 1922 Mechclen. Ir Gelieve God de Yzerstichting die ons als Bisschop van Brugge, zon derling aan 't herte ligt, mildenjk le ze. genen, alsook de geloovigen die er deel aan nemen. 20 Febr. 1923 Brugge. Van harte vereenigen wij onze ge beden met die van Zijne Eminentie, om Gods milden zegen over de Yzerstich ting af te smeeken. 14 Febr. 1923 Namen. r« Wij vervoegen ons bij zijne Emi nentie om het edele christelijk werk van de Yzerstichting aan ie bevelen. 19 Dec. 1922 Luik. r<k God zegent de Yzerstichting en ha re weldoeners. 21 Maart 1923 Geut. Gaarne voegen wij onze goedkeu ring bij die onze eerbiedwaardige Kol. leva's ten voordeele van dc Yzerstich- ting. 30 Dec. 1922 Doornik. Hoe kan men de Yzerstichting door sptmiane bijdrage steunen 1) Eene bijdrage van 100 frank min stens geeft recht op eerelids^hap en wordt door den beschermer eigenhan dig in het ja Gulden Bock ingeschre ven. Het is voldoende het hoofdsekreta- riaat, n. 13 Brusselsche straat-, Aalst, te verwittigen. i 2) Eene bijdrage van minstens 1 fr. ten einde hefc werk voor de onbe- middeldsten toegankelijk te maken geeft recht op lidmaatschap en laat zich inschrijven op de plaatselijke lijsten, die overal door zeer vertrouwbare per sonen, ter beschikking der belangstel lenden zullen -gehouden worden. Yve- raare en Yveraarsters kunnen zich aan melden. Eeno bijdrage van 6.00 fr. geeft voort recht, als kwijtbrief op het Kris- fcelijk oorlogsaandenken Grafrijmp- jes i>. Men bemerke dat de bijdrage met jaarlijks is, maar enkel éénmaal te stor ten. Wij durven dus hopen dat de ree-Ie 9.000 toegetreden gezinnen weldra de 200.000 zullen overschrijden. M. p s. Van af 19 Augustus zullen te Aalst inschrijvingslijsten berusten .1) Op het hoofdsekretrariaat n. 13, Brusselsche straat, Aalst-. 2) bij Z. Ecrw. Heer Poelacrt, Be stuurder, Bisschoppelijk college. 3) bij Eerw. Hoer Cyr. De Meester, onderpastoor van vSt. Jozefs 4) bij Eerw. Heer Yan Heu vers wijn, Bestuurder van St Camillussehool. (Wordt voortgezet.! j

De Volksstem | 1923 | | pagina 1