Naar Lourdes Zondag 28 Boyst Maandag 27 Ocflst 1923 Bier Kdsïs in zaka lanlnlj- verheïd h lts! Weadsroord Lssrslis Ba YzerstfehtiBfe Uit hst VatlkaaES Msf hersMfraagsbÉ li vais da Trevessa XXIX* JAARGANG NUMMER 195 Kerkstraat, Oen 21, Aalst. Tel. H4 -'I> AGBlj AD SO CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nuffel-De Genet H. Zopliirinus j?Zon op 5.0Ó onder 6,46| H. Gesariua iZon op 5,01 onder 6,44|j Laatste Kwartier den 3 Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Lon dres E. C. 4. :ooo: Van 14 tot 22 September gaat 'onze eerbiedwaardige bisschop Mgr Seghers, aan het hoofd zij lier diocesanen naar bet verre Lourdes, om er Onze Lieve Vrouw van Genade te bidden voor ons al ler welzijn. Het is een groote plicht voor al de personen van het Bisdom Gent, die zinnens zijn naar Lourdes te gaan, hunnen ieverigen opperher der te vergezellen. De tot hiertoe rêeds ontvangen- inschrijvingen, overtreffen het aantal deelnemers van verleden jaar. In Gentsche hladen werd dezer dagen geschreven, dat de Diocesa ne Bedevaart uitgesteld was tot 23° September. Men diene hier onderscheid te maken, dat hierme de bedoeld wordt, de diocesane Bedevaart naar Lourdes-Oostak- ker. De ingekomen giften voor de arme zieken, zullen ons toelaten een groot getal zieken mede te ne men naar het oord van gratie. De Vlaamsohe sermoenen zullen gepredikt worden door den Z, E. TI. Kanunnik Beeckman, superior van het Klein Seminarie te St. Xi- kolaas De Fransche sermoenen door den Z. E. II. Kanunnik Van den Gheyn. De personen die nog verlangen deel te nemen aan de Bedevaart, aioeten zich seffens laten inschrij ven bij een der bestuurleden of leveraars hunner stad, De reiskoepon kost 3e klas "Uit Gent 160 fr, Uit Aalst 155 fr. 2e klas. Uit Gent 260 fr. Uit Aalst 255 fr. Verblijfkosten te Lourdes Hotels le klas, 200 fr.; 2e Idas, 150 fr. alles inbegrepen, betaalbaar in Franseli geld Ziehier de uurrooster der heen reis Vertrek uit Gent-Zuid, 14 Sep tember, om 9 ure 48 Melle, 9 u. 59; Wetteren, 10 u. 10; Aalst aankomst, 10 u. 25, vertrek 10 u. 58 Denderleeuw, 11 u. 12 Xi- nove, 11 u. 28; Geeraardsbergen, 11 u. 52; Bergen 13 u. 15; Parijs (Juvisyj aankomst, 20 u. 7 (Fran sche tijd)Vertrek 20 u. 56; Bor deaux aankomst 15 September, 6 u. 11 Vertrek 9 u. 20 Aan komst te Lom-des om 17 u, 36, ooo: Sedert eeüigen tijd lezen wij min of meer regelmatig in de dagbladen het een en ander over Bankinstellingen wel ke hunne betalingen staken en in fail liet gaan. Ongelukkiglijk slepen deze instellingen dikwijls de spaarpennin gen roede van vele onvoorzichtige men- schen, die zich lieten misleiden door overgroot© interesten of onmogelijke beloften. Na den oorlog is onder een zekere klas van lieden een drang ont slaan om ook banken te stichten. Doch, lijk wij er in een voorgaand artikel op wezen, is liet niet genoeg geld bij oen to brengen en bankier te spelen. De .grootte voorwaarden zijn ai te dikwijls bij zulke instellingen vergeten kapi taalkracht, 'bekwaamheid, ondervinding; en voorzichtigheid. Niet alleen is dit in ons land liet ge val maar ook in de naburige landen zoo in Holland b.v. komt oen groole krisis uit te breken in de banknij ver heid, welke op onze Belgische Markt min of meer onopgemerkt is, omdat de ikrisis de banken treft van tweeden rang, t is te zeggen de ldcine krediet- vereen igingen, in Holland godsdienst- banken genoemd. Deze banken verdoelen zich in Hol land in twee kategorien de Katholiek© sn do Protestansche 'Een zeker getal kleine nijveraars en handelaars hebben naar gelang hun ner godsdienstovertuiging, in Holland een aantal credietinrichtingen gesticht. Het is de katholieke groep gekend on der den naam van Hanze ban ken die bijzonderlijk door de huidige krisis ge troffen wordt. De moeilijkheden van zulke instel lingen hebben verscheidene oorzaken eerst en vooral is het een feit dat deze banken eene uitbreiding genomen heb ben die niet in verhouding was met hunne eigen middelen lie.t bestuur en beheer van deze instellingen werd in 't algemeen toevertrouwd aan personen die in 't geheel niet of slechts Geinig onderlegd waren in 'bankzaken, en al te dikwijls speelde de politiek ec-n al te groote rol in de benoeming van beheer, ders en 'bestuurders en waerd de be kwaamheid over het hoofd gezien. De drang 0111 aan deze inrichtingen de grootst mogelijke uitbreiding te geven, heeft hen doen kredieten toestaan voor den middenstand welke niet als dusda nig mocht beschouwd Worden. Voegt daarbij de menging van het handels- element met het godsdienstig element, wat voor het bereiken van hun doel een© groote hindernis was. De groote hollandsche kredietinrieh- tingen komen versterkt uit deze krisis, waarin eenige tegenstrevers van twee den rang gaan verdwijnen. Het hollanclscli staatsbestuur heeft er in -toegestemd de Hanzebanken ter hulp te komen, wat aangaat de klienten dezer banken, gezien het groote -getal kleine mcnschen die er in betrokken zijn, de aktionarissen verantwoordelijk zijnde voor hunne gestorte kapitalen. Hieruit blijkt- nogmaals de ernstige kant van eene bankinrichtnng. Er bestaan genoeg inrichtingen welke aan het publiek eene volle zekerheid goj- ven, en die niet alleen de belangen die nen van hunne klienten, doch op alle oogenblikken de belangen van het land behartigen, en indien wij mogen bogen in Belgie op eene bloeiende nij verheid, dan is liet dank aan die machtige en stevige bankinrichtangen die, voorzichtig doch zeker, de midde len waarover zij beschikken ten dien ste stellen van liet land. loonen en die, hulp weet tc bieden daar waar het menschelijk vernuft te kort schiet. Nog andere) merkwaardige geneizin gen waren deze week aan te stippen. Zoo was er eene vrouw naar Lourdes gekomen, moeder van tien kinderen, die sedert geruimen tijd heel pijnlijk a en moeilijk ging, geleund op twee stok-1 eiken stand, die in den loop van den ken. Na een bad dn het mirakideus wa- dag een bezoek aan de graftombe heb- ter van de grot, wierp zij de stokken ben gebracht, trok vooral de aandacht weg en men kan haar nu zien wande-een groep knapen en in het wit geklee- len en loopen lijk eene eerste jonkheid. rde bruidjes, die bloemen strooiden op En dan die jonge Seminarist uit de sarcopliaag, zoodat deze als onder de bloemen bedolven scheen. Op liet kleine altaar naast de graf tombe hebben dien morgend het H. Misoffer opgedragen de neef van Pius X, -Mgr Paroldn, Mgr Canali, de abt Pierami, post-ulator in de zaak der za ligverklaring, Mgr de Raymond, Mgr Fontana en vele andere sekuliere en reguliere geestelijken. Onder het groot aantal personen van DE MIBAKULEITZE GENEZINGEN 'Zekere juffer. Gennaine Rossignol, wonende in de rue Desgranges, te Blois, was te Lourdes toegekomen in een zoo ellendigen toestand, dat de geneesliee- ren zich alle oogenblikken aan haar eind-c verwachtten, 't Dient gezegd dat het meisje, thans 26 jaar oud, reeds elf jaar lijdend was aan twee vreeselij- ke kwalen 'longtering en 'liesontste king. -Sinds den 25 Maart laatst moes ten de doktors die haar verzorgden el- ken dag inspuitingen doen met morfi ne, daar de zieke ijselijke pijnen leed. Nu, in de laatste dagen, was haar toe stand danig veel verergerd bij de aankomst te Lourdes bleek, uit het ge neeskundig onderzoek, dat de keel van de lijderes toegezworen was en wel zoo dat ze geen druppel water meer kon doorlaten. De ongelukkige was veroor deeld om van honger en dorst te ster ven. Edoch, de zieke was vol betrouwen op de Heilige Maagd, op de lievo en zoete Moeder van den Zaligmaker die zooveel vermag op het minnend hart van haar Goddelijken Zoon. Kon ze niet luiidop bidaep, niet hardop srnee- ken, toch kon ze inwendig hare smeek bede doen opstijgen tot daar waar ze gingen verhoord worden. En toch, haar lijden nam nog toe dc arme zieke viel van de eene kwaligte in de andere en men voorzag het naderend einde. Mej. Rossignol werd, op haar aan dringen, naar de grot gedragen, waar ze meer dood dan levend toekwam. Men liet haar neer in de bron, en zie De 'lijderes, zij die roeds met een voet in het graf stond, voelde opeens -eene rilling door 'het lichaam zinderen. Een kreet-, een blijde jubelkreet, weerklonk en deed al de omstanders diep ontroe ren Ik ben genezen I Magnificat J Dank, o Maria De kranke was, inderdaad, volkomen hersteld. Alleen verliet zij de grot, be gaf zich naar het gasthuis, vroeg er spijs en drank, en at er met een eetlust* die menig gezond menscli haar zou be nijden. De geneesheeren onderzochten haar, langdurig, drie, vier koeren op nieuw. Het besluit lu-idde Gansch genezen oorzaak niet uit te leggen door dc menschelijke wetenschap. En voor liet gasthuis stonden dui zenden bedevaarders geschaard, allen getuigen van het heerlijke wonder, den lof zingend van de Moeder des Iléeren, van haar die hc*t betrouwen weet te be. Fransen-Noorden" Hij kwam in het Won deroord toe, lijdend aan een borst kwaal, met eene zieke maag welke geen voedsel meer verteren kon. Thans is er van de eerste kwaal geen spoor meer over. En de maag Wel die zou zelfs een stuik ijzer verteren. Is 'het dan te verwonderen dat te Lourdes, van den morgend tot den avond, de lof- en jubelzangen machtig ten Hemel stijgen Hoe is het moge lijk dat er, na zoovele won derzaken, nog zoovele moedwillige blinden zijn. die niet gelooven willen in een God van goedheid en van Almacht Maria, 'troosteres der bedrukten, bidt voor de arme verdwaalden opdat uw Zoon hun de gratie van he.t Geloof verleene 1 WV (Vervolg) GEEN KRISTEN VLAMING MAG ONVERSCHILLIG BLIJVEN aan den oproep ten voordeele van dit edel Kiïs- telijk Tiati'ewerk. •De eerste en dringendste oproep is voor de jpro-paganda of bekendmaking en gaat in 't algemeen naar die perso nen beider kunne, die aan 't hoofd van werken staan of die van hierboven met de gave van invloed op den naaste ge zegend zijn. Eere draagt een sleep van plichten Nobl-esse oblige zegt men elders. In 't bezonder is de oproep gericht tot de voorzitters en bestuurleden van Katholiek Vlaamsch Verbond, Davids- fonds, Heiden'Müde,. V. G. Ssen en alle oud-strij dersbon den, Hoogesch ooiuit breidingen, Vrouwen- en meisjesbon den, Katholieke Jonge Wachten, hoog en oud-hoogstudentenbondén, Boeren- werklieden- en middenstandsbonden, letterkundige vereenigingen, tooneel-, muziek- en zangmaatschappijen, Tur ners en V-iaamsehe Scouts en nog het meest tot alle zuivere godsdienstige in richtingen van welken naam en aard ook. Aan al degenen wordt gevraagd niet alleen gewoon bij te dragen, maar de macht 'van hun ijver te laten blijken. Onbekend, onbemind. Getroosten zij zich do moeite de Yzerstichting -te leeren kennen, haar geest te doordrin gen het werk te waardeeren. Richten zij m hun midden, zonder uitstellen, VOORDRACHTAVONDEN in. H<£ strekt ons niet ter eer, dat na vijf jaar de leeke heldenhulde in spontanieteii, uitgebreidheid en offers de Kristelijke nog steeds overtreft. Vlugge beslissing en rappe beweging zijn strijdgaven, die nog niet de onze zijn. Dat heel ons volk zich zelf eens wak ker schudde om met eendrachtig ge voel onze helden en slachtoffers op Kristelijke volkswijze te gedenken. P. 8. Inteekeningslijsten berustten nog voor Aalst bij Mej. Ros. Kieckens, Nicuwstraat. Voor Aalst-Mijlbeek bij Mej. Roggeman. M. HET .TAAI;GETIJDE VOOK PIUS X Over het jaargetijde voor Pius X dat Maandag -te Rome gecelebreerd werd, ontvangen wij nog de volgende bijzon derheden Indrukwekkend was de plechtigheid, welke Maandag morgend- -heeft plaats gegrepen -in de Vatikaansche grotten, bij gelegenheid van hit negende jaar getijde sedert den dooff van den alom beminden Paus Pius X, zaliger geoach- tenis. Z. Em. Kardinaal Merry del Val, die onder 't Pontifikaat van dezen Paus het hooge ambt van Staatssekretaris uitoefende en uit hooge vereering en achting voor Paus Pius, den 20en van iedere maand het H. Misoffer op Zijne graftombe opdraagt, was voor deze gele genheid uit Montecatini, waar Z. E. gedurende de zomermaanden verblijf houdt, overgekomen om op plechtige wijze den sterfdag van Paus Pius te herdenken. Bij deze indrukwekkende plechtigheid in de Vatikaansche grot ten waren tegenwoordig de beide zusters van wijlen Paus Pius X, do jongelin gen van de vereeniging van het II.! de dividenden van de Duitsche Meer en meer klimt bij de massa de betrachting dat er zoodra mogelijk aan vang zon gemaakt worden met het proces der zaligverklaring van wijlen Paus Pius X. Evenwel wacht men niet om Hem van nu aï reeds te vereeren als een Heilige en, naar geloofwaardi ge personen beweren, worden er schier eiken dag gunsten en genaden beko men welke toegeschreven worden aan de voorbidding van Pius X. REDE VAN RIJKSKANSELIER STRESEMANN Berlijn, 24 Oogst. Rijkskanselier Stresemann heeft heden het woord ge voerd gedurende een ontbijt hem aan geboden door het handels- en nijver heidscongres, over den binnen- en bui- tenlandschen toestand. M. Stresemann heeft opnieuw de- meening uitgedrukt, dat de gezondma king van den binnenlandschen toestand het beste middel is om Duitschlandh toestand in het buitenland te 'verstevi gen. Hj heeft getracht het verwijt, als zou Dhitschland zelf de waardevermin dering van dc mark hebben bewerkt, te neerleggen. Hij heeft verklaard, dat de regeering niet zal terugschrikken om de hand te leggen op de reëele bezittingen, en sprak de hoop uit, dat de economische middens hunne medewerking zullen verlcenen, om deze maatregelen ten uitvoer te brengen. De voorzitter van den Eranschen mi nisterraad heeft de bezetting van de Ruhr gewettigd, met te zeggen, dat zij noodzakelijk was, om Duitschland te dwingen, zijn verplichtingen na te ko men, aan dewelke het zich opzettelijk onttrok. De kanselier wenscht niet de bijzonderheden van het "verleden op te rakelen, noch eens te meer de kwestie van dc wettigheid der bezetting te be spreken want hij kan gerust en in ge weten, het oordeel van een onpartijdig gerechtshof afwachten. Wat betreft de prestaties van Duitsch land, 'heeft éen onpartijdig onderzoek uitgemaakt, dat Duitschland tot nog toe meer heeft gepresteerd, dan door de Commissie voor herstel, afgaande op het vermogen van Duitschland, was voorzien. De Duitsche regeering meent, dat 'het- bedrag der prestaties "ten titel van herstel 42 miljard goud-mark over schrijdt. Wat de geheel© wereld van de staats lieden verwacht, is niet- dat er een on vruchtbaar polemiek worde gevoerd, over]hetgeen er gebeurd is, doch dat er aan /de naties een weg worde gebaand, dig/nun toelaat zij aan zij in vrede te leven, en die ons uit den financieelen chaos zal brengen, tot de geschreven wetten van den wereldhandel op dewel ke eertijds de internationale ruilhandel 6teunde. Om tot een praktische oplossing te komen, vinden wij eene merkwaardige gedachte van dien aard, in de laatste officieele publicaties van de Britsclie regeering. Ook M. Poincarc heeft verklaard dat zijne politiek naar eene praktische op lossing streeft. Hij wil die praktische oplossing vinden, door het vragen van waarborgen. Onder deze noemt hij de thiitschej spoorwegen, het tolbqstuur enz. Het Duitsch memorandum van 7 Juni 1923 spreekt ook van de waarbor gen der Rijksgoederen, doch tot hier toe werd daaroop niet geantwoord. Wij aanzien het aanbod in het me morandum gedaan als de uiterste krachtinspanning welke door het Duit sche volk kan gedaan worden, daar zij verre overschrijdt wat door het verdrag van Versailles als mogelijke waarborgen aanzien werd. M. Stresemann heeft het vervolgens over den Duitsehen rijkdom en betwist het dat de Duitsche nijverheid thans bloeit. Als voorbeeld haalt hij aan, dat bank dat do Duitsche nijverheid vatbaar ia voor uitbreiding. Daarna spreekt hij over het nemerf van waarborgen in liet Rhyn en Roer gebied en betwist er de wettigheid van, daar deze 'gebieden aldus ekonomisch en politiek verschillen van de andere Duitsche provinciën welke niet bezet zijn. Zulks kan door Duitschland niefc gedoogd worden. Eindigende, verklaarde I\t. Strese- imann, dat hij geenszins de Duitsche politiek wil steunen op eene afbreuk tusschen de verbondenen. Integendeel meent Duitschland dat eene onderlin ge overeenkomst tusschen de verbonde nen en Duitschland de grondslagen zou doen vinden voor da gerechtigde |e>i- schen der sehuldeischers, doch tevens, het behoud de mogelijkheid der ont wikkeling van Dudtsehland. Iiart en een reusachtig groot- aantal ge-!nog geen tramrit kunnen betalen in de loQvigeu en vele prelaten» Jetad Berlijn. Hij betwist- evenwel niet TE LONDEN AANGEKOMEN Hit alle stoomfluiten op de kust van de schepen klonk Donderdag te Lon den een welkomsgroet, toen de overle venden van de ramp der Trevcssa aan boord van de Union Cast leb >->t Goorkha te Tilbury aankwamen. Zooals bekend, zonk de Trevessa op 3 Juni midden in den Indische u Oceaan, en kon de bemanning eerst na een maand en na veel entberingen in open boot land bereiken. DE MATROZEN VERTELLEN HUN WEDERVAREN Op 3 Juni, bij stormweer, in den In- disehen Oceaan, op duizenden kilome ters van alle land, stuurde de Engelsche stoomboot Trevcssa die van Au stralië naar Antwerpen vaarde, het tra gische noodsignaal S. O. S. (Redt onze zielen, 't is te zeggen Bidt voor ons). 'Zooals wij destijds gemeld hebben werd dit noodsignaal opgevangen door verscheidene schepen, die zich naar .de plaats van het onheil spoedden. Wanneer zij deze na twee of drie da gen snelle vaart 'bereikten, onderzoch ten zij vruchteloos in alle richtingen de eindolooze zee; geen spoor van een schip of van een schipbreuk was te be speuren. Scholen vraatzuchtige haaien zag men wel op afstand zwemmen, maar geen wrak of geen booten werden ge zien. Alleen zag men hier en daar groote plekken olie, wat vermoeden, deed dat daar, vermoedelijk, de Trevessa met man en muis was vergaan. En spoedig daarop lieten deze sche pen weten dat vermoedelijk de 43 op varenden met hun schip op den bodem van den Oceaan rustten. TWEE OPHEFMAKENDE TELEGRAMMEN Men herinnert zich wat er verder ge beurde. 23 dagen na de gebeurtenissen kwam een telegram te Londen aan, meldend dat eene boot, onder bevel van kapitein Foster, gezagvoerder van do Treves sa nabij het eiland Mauritius was geland, en 48 uren nadien kwam een Jweede telegram, meldende dat eene tweede boot aan land was gekomen to Rodriguez. _Deze twee booten hadden dus 23 en 25 dagen en nachten op den Indischcn Oceaan rondgezwalkt, zonder een enkel schip 'te ontmoeten. t Zijn nu de 32 overlevenden van deze ramp die met de Goorkha iè Tilbury zijn aangekomen, opgewacht door hunne familieleden, die drie we ken lang hunnen dood beweend luid den. Twee matrozen uit de tweede boot, die onder bevel stond van stuurman Smith hebben als volgt het verhaal hunneir ^firschrikkelijkq beproevingen gedaan. DE SCHIPBREUK Op 3 Juni, bij zeer holle zee, kwam plotseling een der oudste matrozen, die in het ruim was afgedaald, naar boven geloopcn, meldend dat het schip zwaar lek had en dat. de Trevessa snel zonk inderdaad, spoedig spoelden do golven over de voorplecht. tZiende dat er geen middel was Ket lek te stoppen gaf de kapitein, kort na middernacht, terwijl het tempeest vol op woedde, orders aan de bemanning om in twee booten hét scliip te verla ten. Die manoeuver had plaats midden van do grootste moeilijkheden wegens het groot aantal manschappen die ie dere boot moest meenemen. Zoo snel zonk de Trevesa dat de twee booten Uit alle krachten moesten wegroeion om niet mee in de diepte gesleurd tc worden met het zinkende schip.

De Volksstem | 1923 | | pagina 1