Misdaad der Onschuldige beurs mn hussel Hel Panorama mi den Yze? Erg Gügelik fe Zwijnaarde;Os belangrijke disfskf van diamanten te Sfdwerpen FENE VROUW DE BEIDE BEENEN AFGEREDEN Verstikt door koolzuur Ooodolijk ongsJuk te Rans© Vodteapsrs-koperdieven Instorting hi de mijn te Jenteppe Een machinist vermorzeld Wraakneming SJrasnaiisehe brast! te fess Dooielp anSs-essgekik te Oosfersda Gevaarlijke tatfebeeS Doodelijk sesgeEuk fe Hliiysen Eene lekkere meid WISSELKOERS invloed van Fatfir Dc Smet al wat an- dcve diplomaten nV^dcn kunnen be wolken. Veel goed dus fieed hij ook voor zijn tweede vaderland eiT hel heet geen wonder dat zijn naam zoo hoog in aanzien staat in Amerika. Algemeene en langdurige toejuichin gen breken los wanneer yteaofr-gejie- raal De Baets het. kruisbeeld in de hoogte steekt, hetwelk Pater De Smet bij de Wilden immer op zich droeg en wanneer hij hetzelfde met bewogen lippen kust. Spreker eindigt met een beroep op allen om aan het werk der missionna- róeen mede te werken. Mgr Stillemans, algemeen bestuur der van het werk der uitwijkelingen in Amerika, komt daarna aan het woord. Mgr Stillemans heeft 25 jaar verbleven in het land en in de streek waar Pater De Smet heeft gewerkt. Met groote 'bevoegdheid komt de re denaar ons zeggen wat men in Ameri ka van Pater De Smet zegt, denkt en schrijft. In Amerika kent men onzen stadgenoot beter en staat deze hooger m aanzien dat in Belgie. De Amerika nen zijn bewust dat zonder Pater De Smet een groot deel der geschiedenis <der Vereenig-de Staten niet zou gekend fcijn. Enkele weken voor zijn overlij- 'den bracht voorzitter Harding nog in het openbaar hulde aan den grooten Bcsehaver. Mgr Stillemans huldigt Pater De Smet als een heilige, een werker die (rich voor het goede opgeofferd heeft. Na deze prachtige redevoeringen werd onder het bestuur van Meester Armaud Sogers, bestuurder van het stedelijk Conservatorium, en met bege leiding der koninklijke stadsharmonie 'de cantate uitgevoerd die Edgar Tinei,! op woorden van pastoor Claeys, in 1878 Componeerde, ter gelegenheid van de inhuldiging van Pater De Smet's stand beeld. Daar de oorspronkelijke orches tra tie verloren gegaan was, heeft M. Se- 'gers eenc nieuwe bewerkt en deze al leen is reeds een echt meesterwerk. De uitvoering door 150 zangers was prach tig en behaalde den meesten 'bijval. De Ovatie welke den bestuurder dan ook te beurt viel, was welverdiend. DE VERLICHTING. VOORDRACHTEN Om 8 uur werden het kerkplein en 'het standbeeld van Pater De Smet prachtig verlicht en voerde men voor de tweede maal, onder eenen machti gen toeloop van volk de jubelcantate uit. Daarna gaven Gentsclie kustenaars van uit den toren van O. L. Vr. kerk een prachtig concert met thebaansche" trompetten. Op -oen rechtwijzer oer nnssieien- tooiislêlling staan nog aangekondigd drie publieke voordrachten met licht beelden in de feestzaal van het Col- leg ie Maandag over Pator De Smet Dins dag over Pater Damiaan Woensdag over Congo. Woensdag 12 September, houden de studenten eenen missiedag. Te 9 1/2 uur in O. L. Vrouw kerk plechtige mis 'bezoek aan de tentoonstelling. Des namiddags feestzitting, waarop P. De Clippele en professor Bouweraerts liet woord zullen voeren te 5 ure avondstond. dat het front van het Belgisch leger op onvergelijkelijke wijze aanschouwelijk maakt, moet worden bezoent door al de genen, die den oorlog niet gezien heb- D3E3 tioor Pierre DECOURCELLE 67e VERVOLG. Hij verbeeldde zich dal mevrouw de Ker- madec voor hem stond. Hij lurkende haar. 't Was wel haar zoel, met wille haren omgeven aangezicht,'i waren wel hare groote cogon, waaruit nog steeds vergiffenis straal de. 't was haar \riendolijkdroeve glimlach, haar rein voorhoofd, dat de smart alleen met rimpels doorgroefde, dat kalme gelaat, 't welk nooit door een zweem van slechte gedaohlon werd bezoedeld, 't Was £haar dra- gen van 'l hoofd, haar gang hare houding. Oh meter, meter, wat ben ik geluk kig riep hij, de smeekende handen naar de verschijning uitilrekkend. En in tranen smeltend, liet hij zich weer op de bank neervallen. Doch toen bij 't hoofd ophief, nam de zinsbegoocheling een einde. 'tlWas mevrouw de Kermadec niet meer, dio zich aan zijne zijde bevond. 't Was een onbekende vrouw, die schoon zelfs onder hare witte haren, een levend beeld scheen der moederschap en liefde. In 't zwart gekleed, zooals de weduwe van don reeder altijd placht to wezen, dat is in de livrei van altijddurende smart, die ver borgen was in 't binnenste barer ziel, zeido ze tot hem op zachlen en tot het diepste zijns harteu doordringenden toon. Zondag- avond had te Zwijnaarde een verschrikkelijk ongeluk plaats. Vrouw Xaveer De Martelacre, 61 jaar oud, was met haren man en fami lieleden naar de kermis van Merelbe- ke gegaan. Zij kwamen met den laat- sten tram van Merelbeke, om 9 3/4 ure, 'naar huis gereden. Op de brug, waar de tram niet stil staat, maar traagzaam rijdt, stapte de vrouw er af immers zij was dicht te gen hare woning. De ongelukkige deed een misstap, viel ten gronde en rolde onder een der rijtuigen, waarvan de wielen haar over le beenen reden, die vermorzeld wer den. De ongelukkige werd spoedig door hare faipilie en andere personen in kene naburige woning gebracht. Een geneesheer werd ontboden alsook een priester, die haai- de H. Sak ra menton der Stervenden toediende. Alle geneeskundige hulp was vruch teloos de vrouw bezweek na een 15 tal minuien. Te Val -Saint-Lambert |waren sedert twee dagen in de rue d' Accacia, de eehtgenooten L, woonachtig, welke se dert hunne aankomst aldaar door de geburen niet meer gezien waren. Deze openden de deur en vonden vrouw L. dood op den vloer der keu ken liggen. De man verkeerde in eene uitersten staat van zwakheid, maar men kon hem toch nog tot het bewust zijn terug brengen. Het onderzoek heeft doen vaststellen dat het ongeluk te wijten is aan de ontsnapping van koolzuur uit de slecht gesloten keukenkachel. Maandag namiddag, om 1 1/2 ure, had in de fabriek der gebroeders Du- pont, te Ronse, een schrikkelijk onge luk plaats. De werktuigkundige Emiel De Mets, 52 jaar oud, wonende St. Sauveurstraat, te Ronse, stond aan eene boor-draai- maehien, toen hij eensklaps door een stuk ijzer aan het voorhoofd werd ge troffen en met zulk geweld, dat het voorhoofd en den schedel gekloven was. Dokter jDe naars djie 'rechtover het fabriek woont, snelde tor plaats en heeft meer dan vijf uren moeten wer ken om het bloed te stelpen. De ongelukkige werktuigkundige was ,.uu erg gesteld dat, de Hulp van dokter De Mculemeester van Oudenaarde moest worden ingeroepen, die dan te zamén met dokter Demars bet noodi- ge deden om het slachtoffer te helpen. Men vreest een noodlottigen afloop. De onderzoeksrechter Sane, van Ber gen, heeft doen aanhouden en opslui ten, de genaamden Henri Van den Bosch en Frans Benoit, voddenrapers te La Louvière en August De Coninck, eveneens voddenraper te Houdeng-Goe- gniet?, voor diefstal van koper ten be drage -van 20.000 fr. Die diefstallen waren in gemelde ge meente gepleegd, ten nadeele der fir ma Cosee en Dieu. In dezelfde zaak werd ook nog aan gehouden een voddenraper van La Louvière, met name Arthur Caret te. Ver moedel ijk zal de zaak nog meer uitbreiding nemen. Men is nog altoos zonder verder nieuws, zoowel in het onderzoek be treffende de aangehouden schelmen, als voor het terugvinden der diaman ten'. Het parket houdt, zich steeds volop met de zaak 'bezig, en gisteren morgen werden de twee schelmen door den on derzoeksrechter, M. Heimburger on- derhoord. Al wat er nog meer oververtelt wordt, zijn. slechts uitvindsels. \/W TWEE 'DOODEN In de koolmijn van de Concorde, te Jemeppe (Luik) is er een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Twee werklieden waren op het ver diep 97 aan den arbeid, toen er eene instorting plaats had. Een reusachtige klomp viel op de twee mannén, die letterlijk piat gedrukt werden. Het zijn de .genaamde Salomo Dcwaelsche, 35 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen, en Emile Pecters, 28 jaar oud, gehuwd en vader van een kind. De twee slachtoffers woonden te Flé- malle-Grande. Ophet grondgebied Van Sint Gene- sius-Khode is er Zondag morgend igs de spoorbaan een schrikkelijk ongeluk gebeurd. De machinist Emile Dehasse, van Montignics, reed met;, een koopwaren- trein de helling naai- Eigenbrakel op. Nabij de statie van Sint Genesius-Rho- de brak opeens de aanhakingsketting van den tender en stortte dc vloer in, waarop de machinist stond. De man viel tusschen de locomotief en den ten der en werd vreeselijk vermorzeld. Ik ben .liet, mijn kind, wie uw® ver beelding u voor oogen bracht. Ik ben de moeder var. dokier Gervais, dien gij kent en welke u behandelt. Doch evenals zij, wier nagedachtenis u bezighield, bezit ik een medelijdend harte, dat deel neemt in elke droefheid. Gij lijdt Gij lijdt veel Wij zullen samen weenen en gij zult het ondervinden mot tweeën weonen neemt de helft van 't lijden weg. Mevrouv, zei Robert, hardnekkig strij dend tegen de ontroering, die de woorden van mevrouw Gervais bij hom verwikten, ik ben een galeiboef! Ik verdien uwe deernis noch uw iro.'Sl. 't Is bovendien niet noodig mijne smarten te willen verzachten. Ik lijd niét. En hij stond op om zich te verwijderen, doch was te zwak om staande te blijven. Hij moest zich weer neerzetten. Mevrouw Gervais nam nevens hem plaats. He vrouw en vooral die welke moeder is, die een uit haar vleeso'n geboren wezen bemind en in dat wezen lijdt ontademt een aangenamen geur van mededoogen, vergiffe nis en liefde, aan wier invloedrijke macht maar weinige mannen kunnen weerstaan. Werktuigelijk treffen steeds de moeders, die leden, de juiste snaar om de eigen moeder van den ongelukkige welken ze willen troos ten, voor zijn geest terug te roepen, zoodat hij werkelijk do stem der afwezige meent te hooren, naar hare gebeden luistert, zich door hare streelingen als in slaap voelt wiegen en allcngskens indommelt in de armen zijner In den nacht van Zondag op Maan dag hebben onbekenden de voordeur der woning van het echtpaar Van Breuzeghem, op Kleinberg onder Thol- ienbeek, met hamerslagen verbrijzeld. Van Breuzeghem ijlde naar het venster en zag verscheidene boosdoeners de vlucht nefhen. Tegen 2 uur kwamen dezelfde vandalen terug, en vernielden al de ruiten van liet huis. Gelukkiger wijze werd niemand gekwetst. De gendnrmf»r»f! hp. Aft een onderzoek geopend. Men gelooft dat er wraak in het spel is. Er zouden verscheidene aanhoudingen op til zijn. DRIE .SLACHTOFFERS Parijs, 10 Sept. Op 1 kilometer van Ni mes is brand uitgebroken in de woning van den 'bewaker eener fa briek'van mijnlonlen. De eehtgenoo ten Hclise, van Spaansche afkomst, huisbewaarders, moesten door het raam springen, om zich uit den vuurgloed te redden. De vrouw liep daarbij kwetsuren op, waaraan zij weldra bezweek. De man had reegis doodelijkc brandwonden op- geloopcn bij de pogingen om zijn twaalfjarig dochtertje te redden. De kind kwam in de vlammen om. Vermoedelijk on Mond de brand door het ontploffen van een alkohol- verwarmi ngstoestel troosteres, gelijk hij deed in zijne kinderja ren, toen zij die niet meer is zijne droefheid verdreef. Evenals tlke andere man moest ook Ro bert voor die ingrijpende teedorheid zwichten. Wel glimlachte hij on verried zijne stem eene grievende bitterheid, eene hoogmoedige teriiistooting, maar hij sprak toch. Hij vertelde zijne geschiedenis. Hij bekende zijne fouten, zijn berouw, en verhaalde de misdaad, waarvoor men hem naar 't bagno zond. In heftige uitvallen gaf hij lucht aan zijne verachting voor de domme jury, dis hem veroordeelde en voor de rechters welke zijne straf uitspraken hij openbaarde de baat, dien hij had opgevat tegen de cipers en hunne meerderen, tegen de galeibewakers en zijne gezellen, tegen de gevoelige zielen, die me delijden toonden met zijn lot, zoowel als- tegen de steenon harten welke hem onver- sdhillig voorbijgingen, in een woord, tegen de Keheele menschheid. Hij vloekte Hij lasterde God Hij lachte met deugd, vriendschap, liefde; hij verwenschte het leven, verheerlijkte den dood, waarin het lijk ten minste niet meer ziet, niet meer gevoelt en slechts de wormen kan haten, die het verteren. Arm kind herhaalde mevrouw Gervais toch Robert zuchtend ophield met spreken. Arm kind Gij beklaagt me, hernam hij eensklaps, maar wat zoudt ze zeggen, ii\dLen ik u zweer dat ik onschuldig ben aan de misdaad waar- Maandag avond rond 7 uur, ikwam de auto van Dr Van Wiilleghem op de Alfons Picterslaan aangereden, teen op hoogte der Péter Duboitstraat eene dei- banden spronk. De auto werd tegen de vitrien van den schoenwinkel De Grij ze geslingerd en richtte er groote scha de aan. De chauffeur Sichctet werd met in gedeukte borst opgenomen. Een jong meisje dat zich op liet voetpad bevond, werd aan een der polsen erg gekwetst. De toestand van den chauffeur is hope loos Zondagvoormiddag ontving de hove nier-groen ten ha ndelaar Verlinden op den Brusselschen Steenweg te Mechc- len verblijvende, het bezoek van de 'echtgenoote Eugeen Van den Heuvel. Bij het verlaten van den hof wilde de bezoekster de hond, die aan den band lag, streel en. Het dier, een groo te schepershond, sprong op de vrouw toe en beet haar zoo verschrikkelijk in het aangezicht, dat zij naar alle waar schijnlijkheid het rechteroog zal ver liezen. De ongelukkige die uit ceue gapen de wonde buitengewoon veel bloed ver loor werd ter verzorging naar de kli niek der BruÉselsche Poortstraat over gebracht. Na geneeskundig onderzoek werd zij later per rijtuig naar hare wo ning in de Pareipoelstraat gevoerd. Zij is nog steeds 'bedlegerig. Zondag avond, rond 8 ure, had er op den Leuvenschen steenweg, nabij het gehucht Wïlledries, te Muysen, een pijnlijk ongeluk plaats. De genaamde J. Mommens, 26 jaar oud, wonende te Hever, kwam. met zijn motorijwiel langs gezegden steenweg gereden, toen het maehien plotseling uitgleed en om kantelde. De arme jongen werd met ge weld tegen de straatsteenen geslingerd, en werd den schedel gebroken. Voorbijgangers namen den ongeluk kige op en ontboden onmiddelijk een geneesheer die hem de eerste zorgen ter plaatse toediende. Daarna werd het slachtoffer naar eene woning gedragen, waar het Maandag morgend ondanks de beste geneeskundige zorgen bezwe ken is. -V- Een inwoner van dc Maurice 'Le- monnierlaan te Brussel, M. B... had onlangs een meid in dienst genomen, van wie hij de beste getuigschriften had gekregen. Hij bestatigde nochtans weldra dat verscheidene voorwerpen spoorloos uit zijne woning verdwenen, vooral toiletartikelen en juweelen voor mannen. Zond fin," laatst ontmoette M. B.. zijn meid, in gezelschap van een jongen 'man, op wien dat hij een prachtige speld zag schitteren, welke hij aan stonds herkende. M. B... deed het kop pel aanhouden. De meid werd weldra gedwongen volledige bekentenissen af te leggen. Zij werd in het gevang op- 'gesloten. Een huiszoeking hij haren minnaar ded pijamas ontdekken, hals dassen, en andere voorwerpen, welke hij van de meid ten geschenke had gekregen. De kerel zal vervolgd worden als ver- lieler. voor ik gestraft werd Mevrouw Gervais zag de jongeling strak aan en antwoordde daarop met een® van overtuiging trillende slem Ik zou u gelooven Zoudt g® mij gelooven Neen, dat zoudt go niet Wolke galeiboef noemt zich niet onplichtig Een zijner makkers, voegde hij or ironisch glimlachend bij, riep van het schavot Bekent nooit Dat is nu bij ons een geloofsartikel. Hoor mijne kameraden in 't bagno. Ze zijn allen onschuldig Op dat oogenblik riep een oppasser den zieke Hei daar, nummer 122! 't Is hel uur voor 't stortbad. Hom dadelijk Robert stond onmiddelijk op doch hij wankelde op zijne beenen. Ge zijl zwak, mijn kind, zei. mevrouw Gervais, hem den arm biedendleun op mij. als ik u verzoeken mag. Donk er niet aan, mevrouw, een galei boef Neen Een ongelukkige Robert kon zijne ontroering niet vsrbergon. Bevend nam hij den hem toegereikten arm en een tranenvloed ontsprong aan zijne oogen. VI. DE DOOD VAN EEN GROOT MAN. Mevrouw Gervais begreep geheel de uit gestrektheid der taak, welke zij op zich nam toen ze baron zoon voorstelde bet leven van boete met hem ts, deelen waartoe hij zich had veroordeeld. De eenvoudige burgervrouw, die bestemd scheen voor de kalme rust van eene vreed- Mededeelingen door dr, Ban quo Centrale, de la De.ndre van 11 Sopt. BERICHT. De beursnoteeringen zijn deze, genomen om 2 ure, en kunnen met den oflicicelen sluitkoors verschillen. Zij worden slechts inlichtend en niet offlcite! gegeven. Schatkislbofls aan 5 jaar 96 3/4 - 10 91 Binnenlandsche met premie 437,5 Inlerprovincie Kasbons Nationale Herstelling. S0 Belgische Ronlc 3 0/0 Mei-Nbtemb. 57 1/2 Brusee! 1922. Verwoeste Gew®sten 4 0,0 1921 186,5 5 ü/0 1922 238,5 5«|0 1923 490,5 Consolidatiele®Bing 6 0/0 96,75 Groot Hertogdom Luxemburg 6 0/0 Sociélé Générale, Kapitaal 4 1020 Reserve 6525 Oulremer 14SÖ Bruxellois, dividendo790 Buéuos-Ayros, dividende. 92,5 Economiques Rails Elecr., dividende 1700 Angleur 1210 Cockerill 1400 Esperance Loogdoz1700 Ougree-Marihaye Sambre-Moselle, gewone 3000 Beis d'Avroy Beeringen Hasard2200 Levaut-FIénu 8250 Monceau-Fontaine. 9900 Asturienne 1700 Corpbalie 950 Vieill# Mentagne Glacés Charleroi21750 Nationale 1G750 Verreries Mariemoat. s Val St. Lambert 2250 Vesdre40G0 Tubize, privilégié®680 Slé Gle Produits Chimiques. 917,5 KasaïP. B. a 211 1/4 Katanga, Gewone 8225 Uaion Minière, kapitaal2350 Gharbon, Liégoise en Campine. 975 Filat. Teintur. d'Alust Filature du Canal 1525 oqo: TÉIUf Barcelona 341 [of Mexico 507,50 tot 517,oÓ Tanganika. 132 tot 154 Kaiping. 321,25 tel 332.50 Petroüna 916,50 toJ 924,50 :oOo: Officieel. Parijs *20,15 tel 120,65 Londen (pend sterl.) 95,00 tot 95,50 New-York (check) 20.85 tot 20,90 New-York (kabel) 20;t5 tot 20,90 Keulen (mark) 0,0000025 Amsterdam (gulden) 814 tot 824 Gonève 362,75 tot 364,75 Madrid 279 tot 283 Italië 4 92,5 tot 93,5 Stockholm. 550 Ut 552 Christiania 337 lat 341 Copenhagen 377 tot 381 Montreal 21,10 tot 21,30 Prague 62,25 tot 62,7o zume en onbekende levenswijze, die vroeger tot zinspreuk genomen scheen te hebben l:et ware woord van eene andere burgervrouw dezer eeuw Wilt ge gelukkig leven, leef dan verborgen had een3klaps haar hart vei heven tot de hoogte der groote en strenge plichten die zij aanvaardde. T© Nouméa deelde ze al de vermoeienissen al de opofferingen van den dokter. Nooit hield een oogenblik van afgematheid ze terug van baar onophoudelijk streven naar '1 verlichten van eei.e ziekte, het lenigon van eenig lijden. Allen kenden baar dan ook en zegenden haar. De galeiboeven spraken van haar met eer bied, bijna met liéfde. Zij was voor hen als eene verwijderde heriimneriug aan hunne kindsheid, als een vervlogen welriekenden geur van die dagen, toen zc nog heel klein, geliefkoosd en ge troeteld werden door hunne voedster. Soms als ze in hun raidden verkeerd bad, zalen vele met gebogen hoofd en zwegen, 011 de verbaasde bewakers zagen dan een traan rollen over die geineene en verslonsde gezichten. De ontslagenen vooral droegen haar eeno groote achting toe. Deze zijn zeker meer te beklagen dan de veroordeelden. Trouwens, als hun boetetijd om is, moeten ze volgens de wet nog zoolang in de kolonie blijven als hunne straf geduui-d heeft. (Vervolgt)v

De Volksstem | 1923 | | pagina 2