15 Donderdag fSeplem. 1925 Pe woaw en i% godsdienstige föaarhsÊd !n Sset Wsnderesrl Lsstós Bi lïissilsdas drïskfcm en letterzetters iassdkiwbëtengin Isa Stel Vatakaae Haliaanssh-Oriekseh gsssisil ie airlisrag In Japan fltear d® regêtteg vasi Sisf Mrcsnfiikt j XXIX» JAARGANG NUMMER 201 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 33 AC3-BL AD 113 CENTIEMEN WEKELIJKS C„S0 Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt H. Amalus I Zon op 5,25 ouder 6,09 Eerste Kwartier den 17 Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, IS, te Brussel. Place de La Bourse, S, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londrea E. C, 4, De vrouw is van natuursWège meer getrokken tot godsdienstig heid en vroomheid dan de man alhoewel beider godsdienstplich ten dezèlfde'blijven, Maar daarom is "de vrouw niet ontslagèn zich ook toe te leggen op de kennis van haar godsdienst. Kennis" g'eeft overtuiging, en in zake godsdienst is overtuiging, na de genade, de' eerste 'en sterkste factor tot het 'beoefenen van zijn godsdienstigen "plicht. Een iet of wat ontwikkelde vrouw of jong meisje moet er liaar eer op stellen, slechts te gelooven, tenzij niet kennis der redenen, die het geloof doen ontstaan. Want de redenen van gelooven, al is het zeker dat ze ons het geloof niet in storten, zijn altoos sterfee aandij- kingen tegen de opwelling der zin nen en der inbeelding, Als 'n vrouw weet waarom ze gelooft, dan is het voor haar nog zoo gemakkelijk de waarhe den van het geloof zich toe te eige nen en -haar hart te laten ontvlam men in dadelijke en werkelijke liefde voor datgeloof en voor Hem die haar dien schat heeft toe gebracht- Daarbij mag niet vergeten wor den, dat in het hart van elke vrouw,- die dezen naam waardig draagt, er 'n moeder schuilt en als we dan eens gaan nadenken, hoeveel moeders door de natuur en de genade over het eeuwig lot van zooveel kipderqn r beschikken, dan ligt het y°°A' .de hand, hoe noodzakelijk grondige instudee- ring van de geloofswaarheden voor elk harer is. Kou het dan overdrijving we zen te beweren, dat de vrouwen over de zedelijke en godsdienstige toekomst van een volk beschikken? Want daar is voorzeker niets op de wereld zoo moeilijk en mtet zulke verantwoordelijkheden ge paard als de opvoeding. Ook is geen schepsel terwereld van na- tuurswege', zoo tot die taak u schikt, dan 'n vrouw r 'n moeder. Tusschen de vrouw en het kind is er een heerlijke overeenstem ming, die nergens duidelijker wordt aangetroffen, Wanneer het kind tot die ja ren is gekomen, dat het al eenig besef over de waarheid kan hebben en die waarheid door zijn hart moet gekoesterd en verwarmd worden, om ze als 'n lievelinge door het leven heen te dragen, dan moet moeder die waarheid eerst door haar hart hebben laten gaan, vooraleer ze die haar kind wil aan- leeren. En juist omdat die waarheid bij het kind aan dezelfde gevaren is blootgesteld ter ooi-zake zijner uitnemende gevoeligheid, als bij de vrouw, wier natuurlijke aanleg meer gevoel dan beredeneering is, daarom is n vpnuw '»-» daarom is 'n vrouw 'n moeder gehouden een verlicht en sterk ge loof te hebben, om in nood al de vragen te beantwoorden, die 'n kind spontaan op zekeren ouder dom stelt. Dan twijfelen nopens de waar heden van het geloof is voor 'n vrouw, 'n moeder meer dan twij fel verwekken in 't hart van haar kind. Het is aanleiding geven tot grond vali Ongeloovigheid in late- ren ouderdom. Van godsdienstig standpunt uit beschouwd, daar ligt de oplossing van het vrouwenvraagstuk. Die oplossing is voor alle tijden. Wel ke zij is voor onze moderne tij den zullen we zien in*'t vervólg. MERKWAARDIGE GENEZING Wieer is te Lourdes eene wonderbare genezing aangestipt, verkregen door de voorbidding van de Moeder-Maagd Maria. Mad. Julienne Hazard, wonende in de gemeente Lannois, Fransche Ar dennen, was door de geneesheeren veroordeeld. De ongelukkige was een echt 'beeld van menschelijke ellende zij leed aan eene etterende ontsteking van den ruggraat en had daarbij nog een gezwel in den buik. Eene heelkun dige bewerking kon niet geschieden, daar de lijderes voorzeker onder het mes moest dood blijven. De geneeshee- ren konden hoop en al de smarten wat verzachten, doch zij voorzagen dat Mad. Hazard het niet lang meer zou kunnen rekken. De zieke, eene door en door brave, christelijke vrouw, had nu nog slechts een verlangen ze wilde naar Lourdes, kost wat kost, want zij had een vast vertrouwen in de Moeder des Heeren en 't scheen haar dat van daar de red ding zou komen. Aan haar verlangen werd voldaan men voerde haar (met een ziekenwagen op een bed en zoo kwam de kranke in het Heiligdom toe. Daar werd ze onmiddelijk door de ge- neesheeren van het 'bureel der vaststel lingen onderzocht de uitspraak luid de dat de kwaal volkomen ongenees baar was. Toch liet Mad. Hazard zich door die noodlottige uitspraak niet ont moedigen integendeel, haar vertrou wen in Maria klom er nog door en zij liet zich naar de grot brengen. De on derdompeling leverde niet den mins ten uitslag op. Gezien haar staat van zwakheid, kon men de zieke geene twee de maal in het water van de wonder- bron neerlaten. Men droeg haar dan op den doortocht van de processie. Daar werd de arme vrouw overvallen door onbeschrijfelijke pijnen de om staanders hoorden zelfs de beenderen van haar ruggraat kraken. Alhoewel de smarten om zoo te zeggen onuitstaan baar waren, ging de kranke toch im mer voort 'met uit al de vurigheid van haar gemoed de zoete Moeder van den Heer te smeeken om genezing. De pro cessie naderde, liet Heilig Sakrament werd voorbij gedragen. Eensklaps stond Mad. Hazard op van haar rust bed ze begaf zich naar de grot en ging er Maria 'bedanken, want de Heer had door Zijne Moeder weer een won der verricht de zieke was volkomen genezen. Mad. Hazard werd opnieuw onder zocht in het bureel der vaststellingen en wel door vijf geneesheeren, waaron der een beroemd heelmeester. Deze vonden niet het minste spoor meer van dc droevige kwalen waarmede de vrouw enkele uren vroeger nog behebt was. Hunne uitspraak luidde ditmaal Bovennatuurlijke genezing onuit legbaar door de wetenschap. En de overtalrijke 'bedevaarders, ge tuigen van het wonder, togen ontroerd en eerbiedig ingetogen naar de grot. Daar werden er luide dankbeden op gezegd en klonk er een machtig Ma gnificat ten Hemel, J es us en zijne lieve Moeder ter eere. De leden van den Vrijen Bond der Bnra?elsehe Drukkers en "Letterzetten! moesten door een poll eene beslissing nclmen over hunne afscheuring van het Verhond der soeialistiscjie sjmdikaten. Met 991; stemmen tegen 380 en 600 onthoudingen werd heslist dat de Bond uil; de socialistische verceniging treedt. HET FOSFOORZUUR OP BOOM- GAARDWEIDEN De boomgaard weiden namen deze laatste tijden eene belangrijke uitbrei ding. Zij zijn van kapitaal belang in de uitbating der hoeve. In de nabijheid der hoeve, in goeden grond aangelegd, vormen zij eene weide van allereerste nut, beschaduwd, iaarlijks daarenbo ven eenen overvloedigen fruitoogst kunnende voortbrengen, zonder in iets de grasyoortbrèngst te schaden. Even wel, om een geeappig, voedzaam, over vloedig gras te bekomen, mogen de fruitboomen niet te dicht geplant zijn, zij zullen van 12 tot 15 m. van elkan der staan in alle richtingen. Aldus zal de ontwikkeling .der boomen zelf geen- erlei belemmerd wezen; deze zullen eene krarhtige ontwikkeling herlangen onmisbaar voor de voortbrengst van sclioone vruchten van allereerste hoe danigheid. De weiden, aanzien al-s dusdanig, vergen eene overvloedige fosfaatbemes ting, zonder welke de samenstelling der flora zoowel als de grasvoortbrengst zelve veel zoude te wenschen overlaten. Anderzijds de fruitboomen, de zelf de noodwendigheden hebbende als al de andere planten der groote teelt, ver gen misschien eene nog grootere som fosfoorzuur, daar zij hebben voort te brengen* goed gerijpt hcut, eenen over vloedigen bloei, eene verzekerde be vruchting, eenen overvloedigen oogst. Men zal dus jaarlijks 1000 kgr. fos faat Bernard of Supra toepassen. Men zal daar 600 tot 800 kgr. syiviniet van Elzas aan toevoegen, ten ware men fos faat Bernard of Supra gebruikt had, waarvan het potaschgehalte op 5 0/0 gébracht werd. In dit geval zal 400 tot 600 kgr. syiviniet van Elzas volstaan. F. OSFO FRANSCHE PELGRIMS BIJ DEN PAUS 1ZH. <le Paus heeft 150 Fransche pelgrims van de vereenigmg Frank rijk in Rome in gehoor ontvangen. Bij deze plechtigheid, die in de zaal van het konsistorie plaats had, zegde Z. II. tot de pelgrims. Wij danken u voor uw hartelijke gevoelens met een dankbaarheid, die een vader kon hebben voor zijn meest dierbare kinderen, wier verdiensten ve le zijn. Gij komt als getrouwe kinde ren des Vaders zegen vragen. Ontvangt dan dien zegen zooals Wij hern geven en gij het wenscht. Die zegen moge rusten op alle intenties van ieder uwer, op al uwe waardige werken, orj geheel de Fransche geestelijkheid nip -in do wereld zoo een schitterend voorbeeld geeft van kracht, waardigheid en hei ligheid in het belang der zielen, ten spijt van vele moeilijkheden. Onze ze gen moge rusten op geheel Frankrijk, dat gij zoo waardig vertegenwoordigt DE GBIEKSCHE DEPOTSTORTING De Grieksclie vertegenwoordiger bij den I olkenbond beloofde dat de waar- borgstorting van 50 miljoen lire op 11 September zou geschieden. EEN NIEUWE EISÖH VAN MUSSOLINI De A olkenbondsraad heeft Maandag te 6 u., een geheime zitting gehouden, waartoe ook de Grieksche gedelegeerde Politic was uitgenoodigd. De beraadsla gingen waren streng vertrouwelijk, maar er is reden om aan te nemen, dat over het volgende gesproken is Mus solini zou namens de Italiaansche re geering als voorwaarde voor de ontrui ming van Korfoe geeischt hebben van den gezantenraad dat Griekenland de kosten van de bezetting betaalt, welke door de Italiaansche regeering op 15 miljoen lire worde gerekend. De Volkenbondsraad heeft aan den gezantenraad een telegram gezonden, waarin van de ontvangst van de mede- deeling over de besluiten van den ge zantenraad kennis wordt gegeven. De raad zegt verder in het. telegram, dat hij met den gezantenraad alle pogin gen in het werk wil stellen om het Grieksch-Italiaansche 'geschil tot een oplossing te brengen en dat hij zich verheugt tc kunnen vaststellen, dat de overgemaakte documenten den gezan ten raad van nut zijn -geweest. Aan het slot van liet telegram spreekt de Vol- kenbondpraad de hoop uit, dat hij van de resultaten van de besluiten van den gezantenraad op de hoogte zal worden gehouden, evenals van de onderhande lingen, waartoe de zaak verder nog aanleiding moeite geven ERG INCIDENT TE ATHENE Kolonel Perrone, ItaKaansch krijgs- geafctacheerde, de vlootge&ttacheerde Matteucei en korhmandant Gandini, allen in burgerkleedij, bevonden zich te Athene in een hotel, toen zij in eene naburige groep Grieken, -beieedigende gesprekken tegen Italië vernamen. Ko lonel Perrone stond op en vroeg uitleg arm een der personen, die de beleedj- ging herhaalde. Daarop diende de ko lonel zijn tegenstrever n kaakslag toe. Dc Griek liet het zich echter niet wel gevallen en wilde een flesch naar het hoofd van kolonel Perrone slingeren. Een ander Italiaan kon echter die be weging voorkomen, met den Griek met zijn stok op het hoofd te «daan. De andere personen van liet Grieksch gezelschap betreurden ten zeerste de uitdaging van hun makker en zelfs de beleedigende woorden tegen Italië. Daarna hebben de Italiaansche officie ren het hotel verlaten. De Italiaansche gezant heeft bij den Griekschen minister van buitenland- seho zaken protest aangeteekend tegen nister heeft geantwoord dat hij het in cident ten zeerste betreurde. NOG EEN EILAND BEZET De Ialiaaneche troepen hebben het eiland Lotes zonder voorvallen bezet. M. Lisaia, onder-staatssekretaris in het ministerie van financies, heeft de Italiaansche posten bezocht en zich van de uitmuntenden zedelijken toestand der soldaten verzekerd. Men verwacht ook het bezoek van admiraal Tahon di Reole, minister der zeevloot. DE MOORDENAARS ZIJN GRIEKEN Zooals jmen weet hebben de Grieken aan Albanië een ultimatum gezonden, eischende dat de moordenaars der Ita liaansche missie zouden uitgeleverd worden. Daarop heeft de Albaneesche regeering geantwoord dat de moorde naars Grieken zijn en in Albanië ge: kend zij voegt er bij dat de Albanee- zen over do grens zullen trekken om ze aan te houden, indien de regeering uit Athene dit zelf niet doet. DE £.000.000 DOLLAR ZIJN KLAAR Te "Washington verwacht men naar van daar gemeld wordt dat de 5.000.000 dollar voor isteunverleening aan Japan, in de Vereenigde-Staten bijeen te brengen, heden bij elkaar zul len weezen. Gisteren avond was al over de 4.000.000 dollar binnen. Uit Ottawa wordt gemeld De Ca nadeescho regeering heeft deze week uit Vancouver twee scheepsladingen meel, visch en melk naar Japan ge zonden als aanvulling der voorraden, die reeds de vorige week waren ver scheept. DE BEVOOORRADING De Japaansche ministerien van land bouw en handel verklaren dat de be voorrading in rijst, voor Tokio en Yo kohama verzekerd is gedurende 2 1/2 maanden Anderzijd',5 heeft het gouvernement eene nota medegedeeld, imeldende, dat de bevoorrading in levensmiddelen na genoeg verzekerd is. Wat meest ont breekt is gegalvaniseerd zink en an dere bouwmaterialen dienstig voor da ken, kleederen, lijnwaad, wollen de kens, geneesmiddelen, ontsmet tin gs- stoffen. DE BILAN DER RAMP Volgens inlichtingen van de polieie- prefektuur, zijn er -te Tokio 316.000 [uizen afgebrand, 'i zij dus 71 per hon derd van het aantal woningen der 1"vu chai x CCA.L numugcu HC1 hoofdstad. Men achat dat er 1.356.000 personen dakloos zijn, 't zij dus 67 per honderd der geheeie 'bevolking. Op 6 September had men in de groote lijkovens reeds 60.000 lijken verbrand. Onder de bestuurlijke gebouwen welke in de vlammen opgingen, noemt men de policieprefektuur, de minis terien van Financien, van Openbaar Onderwijs, van Binnenlandsche Za ken, van Verkeerswegen, van Koop handel, van Landbouw en van Spoor wegen. Van het ministerie van Buitcnland- sche Zaken, werd het hoofdgebouw vernield. Te Yokohama werden 90 per hon derd van de S5.000 woningen vernield. Het aantal slachtoffers wordt op 110.000 geschat, 't zij een vierde van de geheeie bevolking. Tot hiert-oe heeft anen zekerheid be komen dat te Tokio en te Yokohama 150 Luropeesche of Amerikaansche onderdanen omgekomen zijn. DE UITEENZETTING VAN RIJKSMINISTER .SOLLMANN EEN VERGELIJK MET FRANK RIJK VOOR ALLES NOODZAKE LIJK. Men meldt uit Berlijn Een afvaardiging van liet bestuur der internationale vrouweliga voor vrij heid en vrede is door den rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Sollmann ontvangen. In den loop van liet. on derhoud heeft Sollmann de volgende opmerkingen gemaakt, die, naar hij zegde, ook de meening van den Rijks kanselier en van den Rijksminister 'an Burtenlandsche Zaken weergeven. De kern van dc togenwoordi-gen toe stand is de noodzakelijkheid van een vergelijk tusschen Frankrijk en Duitschland, zulks natuurlijk in over leg met de overige Ententestaten. Alles wat daarbuiten valt is van later zorg. Vier jaar lang, aldus Sollmann, -o .vu F'V'VCI uiiugoiccncttu J-i juji luu^, «lULUï OUlHUajJIl, de uitdagende houding welke sommige hebben wij socialisten er naar gestreefd Grieken aannemen tegenover de leden deze gedachte in Duitschland populair cener buitenlandse he zending. De ini-1 te» ;inaken. Ik wenseh niemand tc be schuldigen. Wjj weten dat in Duitsch land fouten worden begaan, doch aan den anderen kant, heeft ons socialis tisch streven bij Frankrijk geen in stemming gevonden. De Fransche po litiek heeft speciaal gedurende de be zetting van het Ruhrgebied de socialis ten niet hervormd tot pacifisten, doch tot nationalisten. Indien niet geheel Europa in gevaar wil gebracht worden, moeten wij nu tot een zeer spoedig ver gelijk met Frankrijk komen. Slechts na langdurig overleg zijn de socialisten in deze regeering getreden, en dan nog met het vaste besluit, de R uhrbezelting tot een einde te brengen. Mededeelingen van de Rijksrêgee- ring, en in het bijzonder van don Rijkskanselier hebben de wereld ge toond, dat er in de buitenlandsche po litiek een daadwerkelijke ommekeer heeft plaats gevonden. Wij zijn bereid en genegen met de Ententeeen spe ciaal met Frankrijknauwe overeen komsten te sluiten, die ons de zekerheid verschaffen, dat niet alleen het Ruhr gebied en het Rijnland niet van, Duitscliland {afgescheiden zullen wor den doch dat binnenkort ook in deze landen bet Duitsche gezag weder ge vestigd zal zijn. Wij zijn ons er van bewust dat dit niet door beraadslagin gen en verdragen kan worden verwe zenlijkt, doch slechts door een groote inspanning van het Duitsche econo misch leven. Waj zijn bereid dit te doen, doch wij zijn niet bereid, en dat zou geen en kele Duitsche regeering zijn, in te gaan op eenige voorwaarde, die een verbrok keling van het Rijk zou betcckeuciK Wij willen Frankrijk, behalve de her stel kosten, ook ieder cn mog dijken waarborg tegen een nieuwen oorlog aan den Rijn geven. Afscheiding van Duitsche gebieden, in welken vorm dan ook, zullen wij niet toelaten. Ieder lid van het tegenwoordig rijks- kabinet is vrij van nationalisme, wij zijn allen Duitschers cn wenschen de eenheid van het Rijk, doch chauvinis me en ophitsingen zullen door ons te- gegaan en bestreden worden. Wij erkennen de militaire nederlaag van Duitschland in 1018 als een vast staand feit en trekken daaruit onze conclusies. Het is de plicht der Fransche regee ring dit feit, waaruit onze bereidwillig-, heid lot een herstel naar de kracht van ons vermogen voortspruit, niet door onnoodige ontmoedigingen on dragelijk te maken. Waarom is dit ei genlijk noodig, na de zware voorwaar den voor den twapenstilstand {van 1918 en het harde vredesverdrag van 1919 Van de armzalige woorden prestige en capitulatie kan het lot van Midden-Europa afhangen, wanneer hefc conflict^ maar steeds voortduurt. Het is onbegrijpelijk, welk duurzaam voor deel Frankrijk in de verwarde toe standen, die het doet voortduren ziet. Het is de plicht van alle vrienden van den vrede, de Fransche politiek te lei den in de banen van een vergelijk. Do Duitsche regeering is vastbesloten dezo buitenlandsche politiek voort tc zetten en in het binnenland met alle midde len die den Staat ten dienste staan, het oproer van rechts en links tegen to gaan. Alle wilskracht moet echter wel to kort schieten, wanneer in Duitschland •de massa vertwijfeld raakt door de in eenstorting van het economisch leveri? Ook een leger en een politiemacht kunnen tegen een honger van failjoe- nen menschen niets uitrichten. Tl ij willen ons Duitsche vaderland red-den en Europa den vrede brengen; dit is het streven der Rijksregeering. ENGELSCHE PERSSTEMMEN Vijzend op de nauwe verstandhou ding tusschen Frankrijk, Engeland en Italië, inzake het ItaliaanscX-Gricksch geschil heerschend, merkt de Mor ning Post. op dat het Ruhrgeschil zou opgelost worden indien soortgelijke verstandhouding bestond. Dit zou des te meer waar zijn, daar Duitschland reeds gedeeltelijk moest onderdoen voor de politiek van M. Poinearé. En het blad is van oordeel dat zoo Engeland zich van het begin af aan naast Frankrijk had geschaard in za ke R uhrbezetting, sedert lang zou iu dat geval Duitschland betaald hebben. Sinds drie weken vergaderde M. Baldwin liet kabinet niet cn word op de nota van M. Poincar niet geant woord. BERLIJN GAAT NAAR DE OVERGA A F. STAPPEN TE PARIJS EN TE BRUSSEL Do bijzondere briefwisselaar van do (Euvre te Bru.vol verklaart te kun nen modedeelen dat in den loop dev

De Volksstem | 1923 | | pagina 1