18 :mm$ï Dinsdag; Sep te in. 1925 Belgis vraagt verpleegsters B® dtr epes&arg schatkist In het bezette gebied Foperaghe geikcsreerd met bet Frasscb Qodogskruis Militaire Staatsgreep ia Spanje liaiiaanssh-Sriekseh geschil Sc Bïïtefts sssoüandiüg is KficüÉe Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 33 .A» Gril XXIX» JAARGANG NUMMER 214 !LAD 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60— Uitgever: J. Van Nitfel-De Gendt Publiciteit buiten het Arr. AALST S Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8,Parijs, Breams Buildings, 6, Lon dras E. C. 4. H. Sophia Zon op 5,32 onder 5,58 Voile Maan den 24 Wanneer men een blik werpt op de geschiedenis der menschheid, bemerkt men, dat te allen tijde de zorgen aan zieken en gekwetsten toe te dienen, de menschen dn de eerste plaats bekom merden. Er zijn altijd geneeskeeren en ook «genezers» geweest er waren ook al tijd ziekendiensters. Maar hoeveel tijd en moeite heeft •het niet gevergd om éindelijk eene ge- zondheidsinrichting tot stand te bren gen, zooals wij die heden bezitten. De geduldige arbeid van tallooze werkers, dc onvermoeibare verkleefd heid van liefdadige zielen waren noo- dig. om ten slotte, voor enkele jaren slechts, te komen tot de ontdekkingen van een genie als Pasteur en tot het verstandige initiatief van eene bewon derenswaardige vrouw als Miss Floren ce Nightingale. Sinds Pasteur volgden de ontdekkin gen der geleerden elkander op in eene triomfantelijke 'reeks, waarvan ieder deel eene nieuwe overwinning was over de ziekte. Sinds Florence Nightingale, werden overal luchtige, heldere en lachende instellingen opgericht, waarin de ver pleegsters en ziekendiensters, zoo gees telijke als wereldlijke, een bijzonder onderwijs en een zedelijke vorming be komen, die hen in staat, stelt verlichte medewerksters te worden der genees- heeren en aan de zieken de nauwgezet te zorgen, ,de aanmoediging, het welzijn en het vertrouwen te schenken, dat ze zoo noodig hebben. De zending van de verpleegster be hoort tot de schoonste zooals die van de geneesheer, den priester, den soldaat bestaat ze uit toewijding,arbeid, opoffe: •ring en innige voldoening zij streeft naar het hoogste ideaal. De ziekendienster moet eene uitge lezen vrouw zijn, want eene gebrekkige ziekendienster is eene slechte. Het onderricht dat de inwonende leerlingen in de scholen voor verpleeg sters krijgen, heeft tót doel de natuur lijke gaven te ontwikkelen, die de vrouw in zich draagt,-en die haar aan zetten belangstelling te toonen voor de zwakken, de kleinen, in een woord voor allen die lijden. Men leert hen zachtheid, geduld, ver kleefdheid, orde, handigheid, overwe ging, tucht, stipte gehoorzaamheid aan de bevelen van- den geneesheer, terwijl men ook tezelvertijd den geest van initiatief en liet begrip van verant woordelijke ontwikkeling.. Naast deze zoo voorname zedelijke opleiding, bekomen de leerlingen ge durende drie jaar een zeer ernstig en belangwekkend technisch, teoretisch en practisch onderwijs. Om de st ndiëen in eene school voor verpleegsters te kunnen, aanvangen, snoeten de kandidaten le Ten minste 17 jaar oud zijn. 2e Draagster -zijn van een bewijs van goede gezondheid en lichamelijke ge- geschiktheid, afgeleverd door een ge neesheer, afgevaardigd door de genees kundige co'nijssie. 3e Met vrucht een maturiteitsexamen afleggen, voor eene jury door de regee- •ring benoemd, en bestaande uit genees- iieeren-leeraars in eene school voor ver pleegsters en uit leeraars van het- mid delbaar onderwijs. Aran dit unaturiteitsexamen zijn ont slagen De draagsters van een der hiernavol gende diplomas of getuigschriften: le Het diploma van lagere onderwij zeres, (het bekwaamheidsgetiügschrift voo rhet Froebel-onderricht of "een ge-, lijk aardig diploma. i2e Een getuigschrift waardoor be vestigd wordt, dat met vrucht, gedu rende 4 jaar een leergang van middel baar onderwijs van den hoogeren graad werd gevolgd, of gedurende"3 jaar een -vol ledigen leergang van middelbaar onderwijs van den lageren graad, of ge durende 2 jaar een 'beroepsleergang. Na 2 jaar van algemeene studiën, kiezen de leerlingen de specialiteit door dewelke ze zich aangetrokken voelen zij gasthuisziekendienster, of ver- |decgster<bozoekster. Zoo zij verlangen zijn, komt het er toch voor alles op aan, dat zij eene stevige gezondheid bezit. De gezonde ziel huist in het ge zonde lichaam De voorwaarde is onmisbaar oan de waarde en de duurzaamheid van haar werk te waarborgen. De schooloversten bezorgen dan ook gewetensvol aan hun- alle, voor hen belangwekkende vraag stukken. Als men terugdenkt aan den taak, iederen dag volbracht door al dezen, welke zioh oedj veren ons ras te bescher men en te verbeteren, zoo men zich re kenschap geeft van de groote krachtin- •spanning, die nog te doen blijft, en als ne leerlingen regelmatige rustpoozen,jknen begrijpt, <ÜLt de hoeksteen van gedurende ■welke de noodige uitspan-1 gansch dat jiracktiige 'werk de |Ver- ning het moraal hoog houdt, want eenej pleegster is, zoo zedig als dapper, dan verpleegster imoet opgeruimd zijn, van zal men ook beseffen kunnen dat de - - - -zn net diploma van verpleegster der krankzinnigen te bezitten, doen zij een bijkomende proeftijd van 6 maanden, zoo de Kolonie hen aantrekt, zijn en kele maanden van bijzondere studiën noodzakelijk om hen toe te laten zich nuttig te maken in een tropisch kli maat., waar -ziekten heerschen als den bloed loop, (het bloedwateren), de slaap ziekte, enz. Op school zijn arbeids- en rusturen nauwkeurig geregeld want zoo moet verpleegster goed en verkleefd moet eene mjededeelzame, gelijke en berus- tigende vroolijk.heid. Goede gediplomeerde verpleegsters worden steeds meer gevraagd. De ge- neesheeren verlangen ze aan liet ziek bed in de burgerlijke- en krijgsgasthui- zen, in de klinieken en sanatoria even als voor hunne" te huis verpleegde kran- ken. De groote werken van maatschappe- lijke -gezondheid, de weldadigheid-wer ken zooals -het Nationaal Verbond te gen de tering, het Nationaal werk voor Kinderwelzijn, het Verbond, tegen het venerische gevaar, het Verbond tegen den kanker, het Verbond voor geest es- gezondheidsleer, de weldadigheidburee- len, Les petites Abeilles Lc Nid en andere doen ruimschoots beroep op de medewerking van verpleegsters, wier toe wij ding aan deze werken steeds groo- tere uitbreiding verzekert. Het Roode-Kruis dat een werkzamen strijd heeft aangevat, ter bewaring en bescherming van de open 1»re gezond heid, zal een aanzienlijk getal verpleeg: sters noodig hebben, om het te helpen in de verwezenlijking van zijn uitge breid programma. Vele gemeenten en instellingen van vrij onderwijs, hebben verpleegsters aangesteld in de scholen, waar zij met bijval, en volgens de wenken van den geneesheer, over de gezondheid der kinderen waken. De nijverheidshoofden bezigen ze in hunne fabrieken. Daar evenals elders, werken zij onder de leiding van dei^ geneesheer, want het blijft wel ver staan, dat steeds on overal, de verpleeg sters onder het gezag van den genees heer staan en dat hare taak streng afg£= bakend is. Het land heeft een groot aantal zie kendiensters noodig. De taak der ge- neesheeren is overgroot. Verlichte en verknochte helpsters, die waken over de stipte uitvoering der voorschriften, die nuttige en juiste en inlichtingen, die de ziekten opsporen en de ge zondheidsleer onderwijzen overal waar ze komen, zijn dringend noodig, cfcn aan de geneesheeren toe te laten hun kostbaren tijd aan de leniging van een grooter aantal lijdenden te besteden. Gedurende langen tijd nog zullen onze verpleegsters te weinig talrijk zijn. De jonge juffers zullen in dat ambt, niet alleen een schoon en bereikbaar ideaal vinden, maar tevens de midde len om zich een onafhankelijk bestaan te verzekeren. Degene, die niet om «de zorg voor het da-gelijksche brood be kommerd zijn, vinden er de gelegen heid van zich nuttig te maken door 'hun vrije uren te besteden, die andere soms en gevoel van pijnlijke leegte laten. De ouders zullen gelukkig zijn hun ne kinderen een nieuw beroep te laten leeren, waar eene stevige, zedelijke en technische voorbereiding hun zal ge geven worden, ver van alle gevaren, die op dien ouderdom soms de jonge meis jes beloeren. Sinds de laatste jaren werden menig vuldige scholen voor verpleegsters in het- land opgericht. Het bezoek dier gestichten, evenals ent der gasthuizen waaraan ze gehecht zijn, is zeer belangwekkend. De verpleegster behoort tot eene groote familie. Nooit zal ze zich een- zaajm gevoelen. Van op dc school schept ze zich een vriendenschaar. Zij zal deel Uitmaken van Vereenigingen en ibe- rtxpsbonden. Een club werd gesticlit door De familie der verpleegsters ten einde aan dc ziekendiensters de levensvoor waarden gemakkelijker te maken en haar te helpen in alle omstandigheden waarin ze steun, raad of opbeuring be hoeft. De club geeft in een te huis voor verpleegsters gansch nieuw en zeer behaaglijk -ingericht, logiest, eetmalen, het middel om zijne kennissen uit te breiden, uitspanningen, enz., midden eene vriendinncnschaar, mis zeer ge matigde vergoeding. Een plaatsingsbu reel is er regelmatig ingericht. 'Eene Revue orgaan van de be roepsvereniging voor verpleegsters, oproep van het Roode-Kruis niet zon der aarzelen zich moeten aanmelden, aldus de ingeving volgende van hun hart dat hen aanspoort te gaan, naar alles wat schoon, edel en liefdadig is. De Familie der Verpleegsters. Het Roode Kruis van Belgie. Op 1 Januari 1923 was de toestand der Ojlbnbare Schatkist, die sinds de oorlogsjaren nog niet juist opgemaakt werd, vastgesteld als volgt meer uitgaven. 1918 4,038,505,447.66 1920 3.284.331.841 1921 1,179.836,014.93 1922 955^319,793.51 het geld eerst naar Engeland, en van daar uit verder gebracht. De verdachte Duitsehers werden te Brugge opgesloten de aangeslagen bankbiljetten zijn naar dq Nationale Bank overgebracht. ERNSTIGE ONLUSTEN Dusseldorf, 16 Sept. De gespan nen toestand, die reeds gedurende en kele dagen heerscht onder de duizende arbeiders, uit de omstreken van Dort mund, Hoerde, Witten, Duisburg en Hamborn, duurt voort. Te Dortmund -heeft in de fabriek Union gisteren tegen 11 uur een bloedig voorval plaats gegrepen. De be weging is zooals overal elders de oor zaak van een salariskwestie. De stakers zijn de bureelen van de directie binnengedrongen. De politie die dadelijk tugsehenfyeide kwam werd •Even als andere heldhaftige steden van Belgie is nu de stad Poperinge ook met het Frans ch Oorlogskruis vereeixj en de plechtige overhandiging van liet onderschei dingsteeken had gisteren, Zondag, onder grooten volksioeloop plaats. Het was de Fransche minister van oorlog, M. Maginot, die in den naam zijner regeering liet kruis aan de over heid ter hand stelde. Ook waren daar tegenwoordig, MM. Forthom me, minister van s lands ver dediging Serot Almeras-Latour, Fransch krijgsgeattacheerde baron Janesens de Bistlioven, gouverneur van West-'Vlaanderen E. H. Lemire volksvertegenwoordiger en burgemees ter van Hazebrouck de prefekt van het Noorden en de onderprefekt van Totaal 9,457,993,097.99 Bij deze meerdere uitgaven dient nog 1.095,705,085.47 fr. gevoegd te worden van rekeningen die nog niet geregeld zijn en zich verdeelen over de 4 voor noemde jaren (zoodat de meerdere uit gaven tot een totaal beloopen van 10.553,698,183.46 fr.\ Deze meerdere uitgaven werden vcorloopig gedekt door de ischatkistmid- delen betalingen door Duitschland, gekonsolideerde leeningen, enz. Er valt op te merken dat de meerdere uitgaven in 1919 meer dan 4 milliard bedragen en in 1922 zelfs geen miljard meer be dragen. Het is opmerkelijk dat dit cijfer van jaar tot jaar daalt zoodat wij met zekerheid kunnen zeggen dat wij naar een steeds gezonderen toe stand gaan der financieele middelen van het land. met steenen ontvangen deze heeft j 0. stad Poperinghe generaal Van Acker, komman dan t der 1ste krijgsomsehrij- gedood en zeven anderen gewond. De arbeiders in gesloten gelederen zijn toen dadelijk een betooging gaan hou? den in de stad, maar werden door de politie verspreid. Een zekere gisting blijft in de om streken van Duisburg voortduren. De arbeiders van de D.E.M.A.G-. zijn in staking gegaan, de directie heeft hen de afbetaling van 100 miljoen frank, die -zij eischlen, niet kunnen 'betalen. DE VOORGESCHIEDENIS DEN STAATSGREEP VAN NOG DE BEVOEGDHEID VAN DEN VOLKENBOND De leden van de vereeniging den Volkenbond, die Zaterdag h nève vergaderden en 16 landen verte: genwoordigen, hebben na een langdu rige bespreking met algemeene steijr- men een motie aangenomen, waarin o. a. wordt gezegd - De vergadering bevestigt haar over tuiging, dat de Volkenbond bevoegd is in het Italiaansch-Grieksch geschal.' Deze «oproep zal' worden (medegedeeld aan de Volkenbondsvergadering, op dat deze haar stappen voortzette. De aanwezige leden van de vereeniging verplichten zich plechtig, hun respec tieve iregeerjingen te steunen bij alle maatregelen, die zij zullen nemen om de uitvoering van het volkenbondsver drag .te verzekeren. DE ZOOGENAAMDE POSTPAK KETTEN BEVATTEN 5.500 MIL JARD MARK Wij hebben gemeld dat een Duit- sche tweedekker, tengevolge van een defekt aan den motor, verplicht was te landen nabij de gemeente Knokke. Thans is uit het onderzoek gebleken dat de paketten, die door het vliegtuig werden vervoerd, bankbiljetten bevat ten tot een bedrag van 5.500 miljard •mark, hetzij in Belgisch geld, zoowat 12 honderd duizend frank. De drie Duitsehers, die de beman^ ning vormden, verklaren dat ze niet wisten dat de door hen vervoerde pak ketten bankbiljetten bevatten ze ver keerden, zoo deelcn zij mede, integen deel in de meening, dat ze den gewo nen postdienst verzekerden. De Duitsche vlieger heet, zooöIb we reeds mededeelen, Frans Piper zijn brevet is gedagteekend van 1917. Een zijner metgezellen is een zekere Willy Aerts, bediende der Duitsche Rijks bank. De naam van den derde is no»- niet bekend. Men vermoedt dat hier een trio in de knel is geraakt, dat een dienst ver zekerde om liet lijdelijk verzet in de Roer to voeden 'n a i- -WV.UU, waarvoor de aangesla- tusschcn al de zieken- gen som dan ook zou bestemd geweest- dienstors van het land nauwer toe, en! houdft hen tevens iep dc /hoogte van njn. Om geen argwaan te wekken werd Over de voorgeschiedenis van den staatsgreep in Spanje wordt nog het volgende meegedeeld De omwenteling in Spanje, die op het buitenland den indruk moet maken ietwat plotseling gekomen te zijn, is, zoo hoopt men -althans, de laatste en beslissende phase van een zware bin nen! andsche crisis, d/ie jarenlang op Spanje heeft gedrukt, en die dreigde het land te doen ondergaan in anarchie, waarufit geen tredding oneer mogelijk scheen. De crisis culmineerde in de ongeluk kige buitenlandsche politiek en Marok ko moest het keerpunt worden. De jmi- litaire nederlaag heeft de verschillende 'strcomingen der oppositie tot elkaar gebracht. Bijna onmerkbaar werd een eenheidsfront gevormd tegen de regee~ ring te Madrid. Intusschen is echter de crisis niet uitsluitend het gevolg van de misluk king in Marokko. De oorzaken liggen dieper en vallen in den tijd van voor den oorlog. Deze crisis werd door de se paratisten in Barcelona en in geheel Catalonie, dat verwikkeld werd in alle mogelijke syndicalistische en commu nistische drijverijen, handig uitgebuit. Hoewel in het land een groote onte vredenheid togen de regeering .te Ma drid bestond, zouden de gebeurtenissen toch niet zoo ver gekomen zijn, wan neer de leiding en de organisatie van dc ontevredenen niet in handen -geko men waren van militaire kringen. De laatste aanleiding tot den openlij ving van Gent generaal Hughes, bestuurder van den Engelsehen militairen begrafenisdienst en kolonel Descaimps, komman dunt der garnizoen plaats, Gen t. De Fransche minister begon zijne rede met te zeggen dat Frankrijk niet vergeet, en gelukkig is, elke gelegen heid waar te nemen om het edele Bel gie zijne dankbaarheid en zijne vriend schap te betuigen. Dan somde hij de steden op waar roemrijke gevechten geleverd werden, die de Geschiedenis verrijken en tus- schen welke Poperinge eene eervolle plaats bekleedt. ken opstand tegen de parlementaire en liberale regeering was de treurige epi sode van Monte Anruit in Marokko, waar 4000 Spanjaarden door de inlan ders in de pan werden gehakt. Dit had ten gevolge, dat zich in militaire krin gen een 'militaire verdedigingscom- rniesie vormde, waarbij intellect uec- len en studenten zich geestdriftig aan sloten. Een maand geleden trad het. coalitie kabinet op, waarin liberalen en con servatieven vertegenwoordigd waren en sommigen meenden, dat dit kabinet de crisis zou oplossen. Maar ook dit kabinet sloejj oude wegen in en volgde oude methoden. Het werd door allerlei verbonden belemmerd in zijn bewegingen. Op dat. oogenblik, toen bovendien de separatisten "in Ca talonie en in de Baskisehe provincies \dk oogenblik gevaarlijk dreigden te orden, voor de eenheid van tiet land, hebben de aan de monarchic getrouwe •militairen dc macht aan zicli -getrok ken. WAT ALBA OVER DEN TOESTAND DENKT Het antwoord van minister Forthom- me luidde als volgt Heer Minister, Heer Burgemeester, Mijne Heeren, Heden is het de eerebeurt der goede' stede Poperinghe. En indien zulks ons allen verheugt, is het omdat eenieder, van ons beseit welke lange en ban go uien deze stad heeft doorgebracht. Dc hulde, haar zoo even door den heer Fransclien Minister van Oorlog gebracht, vereeuwigt op schitteren do wijze de rol, welke Poperinghe in den loop der lange oorlogsjaren heeft ge speeld. Deze stad, die voorheen door weini gen slechts gekend was, is zoo innig in beslissende kampen gewikkeld gewor den, beeft binnen hare muren de verte genwoordigers van zoovele volkeren ge herbergd, dat haar naam thans in "da verst verwijderde deelen der wereld ge kend is. Onze groote Fransche en Engelsche bondgenooten hebben zich aldaar mee roem overladen. In Australië, evenals in Indie bestaan er mannen die zich herinneren te Poperinghe gestreden to hebben. In Zuid-Afrika, in Nieuw- Zeeland, in menig ander verafgelegen gewest, zijn er huiegezinnen, die. vol pijnlijke ontroering, de dooden herden ken, die rondom het Vlaamsehc stede ken begraven liggen. Eerste slag der Vlaanderen... tweede slag der Vlaanderen... Lenteoffensief 1918... wat al hartverscheurende herin neringen, wat al smartelijke, opofferin gen roepen deze woorden terug voor den geest Terwijl de verbonden legere wondo ren van heldhaftigheid verrichtten, kweet de Poperinghsche bevolkiuz zich in stilte van liare taak en bleef op ha ren post. •Noch dagelijksche bombardementen noch vliegeraanvallen, noch ontberin-, gen, noch brand vermochten hot, de zen -burgers den moed, den ijver tot den arbeid, het vertrouwen in onze rechtvaardige zaak, te ontrukken. Huizen stortten ineen, burgers en werklieden vielen bij honderden, vrou wen noch kinderen werd gespaard, van uur tot uur breidde de verwoesting zich ui t. "Wjat is er aan gelegen Men mag niet... men zal niet wijken. En gedu rende bijna vier jaar, wist Poperingho meer dan de twee derden barer inwo-. nors te doen stan houden. Eigenaardige bijzonderheid Gedu rende gansch dien tijd, zelfs in 't he vigst der oorlogswoede, werd de stad re gelmatig door hare gemeenteoverhedert bestuurd al hare diensten fungeerde^ lop ATVtcl a nrT i rvïi av. In een intervieuw met 4e Gazette Fiaar den eisc'n der omstandigheden, de Biarritz heeft Alba gezegd,dat hij Burgers van Poperinghe, vreedzaaka aan den koning had aangeraden, In^t- en hardnekkig hebt gij tot den dag der voorgestelde directorium te aanvaarden, overwinning gewrocht, (teen oogenblik Hij is van meening, dat de staats greep slechts negatieve resultaten kan - ---- oogenblik wankelde uw vertrouwen, geen oogen blik wankelde uw vertrouwen, hebben, omdat de openbare meaning erj oogenblik hebt gij u onttrokken uanj niet achter staat. jhetgeue gij als uwen plicht aanzaagt,

De Volksstem | 1923 | | pagina 1