Dinsdag lOclob. 1925 SE iïRBEIDSKWESTSE Landbouwbelangen Redevoering van Psissaré Hat verbaal la is^Ier Congres der Semae«Se- entvangers Fronstreeprente Onze Kolenuüvoer Is Crisis van hst Faseisme De minister van Binnenland- sche Zalen in Bevrijd Belgis D@ Separatisten in esn hin derlaag gevalles- DE VOLKSSTEM XXIX» JAARGANG NUMMER 228 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Tel. 114 DAGrBLAD §9 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.60 Uitgever: J. Van Nuffjïl-De Gendt Publiciteit"brtiten het Arr. AAL-ST Agentschap Havas. Adolf Maxlaan, 13, te Brussel. Place de la Bourse, 8, Parijs, Bream's Buildings, 6, Londres E. C. 4. II. Engelen I Zon op 5,53 onder 5,29 Laatste Kwartier den 2 Niemand zal betwisten dat de wcvkduur zekere palen piet tfniag overschrijden. Welke zijn die pa len Daar ligt de knoop. In Godes naam begint niet te schreeuwen Het werk MAG maar acht uren duren Dat is be lachelijk. De bepaling van den werkduur is, bestemd om de krach ten van den arbeider te sparen en wie zal, ey durven beweren dat in verschijlige gtielen dezelfde kracht inspanning vereischt wordt In soMmige is ,8 urén werk zelfs overdreven, maar, in vele is het bit ter weinig. Den hovenier die acht uren aan het rijven, aan het snoeien of aan het .salaad herplanten be zig is geweest zal toch niet staande houden, dat hij zooafgemat is als de mijnwerker die acht uren kolen gekapt.heeft. De werklieden .de den goed -hunne aandacht op zulke kontrastea te vestigen, En nochtans heeft de Belgische wet den achturendag in ALLE bedrijven- verplichtend gemaakt. Zoodoende beging zij een dubbel onreelit.Ten eerste bevoordeelt zij den werkman, die het minste krachten moet inspannen, ten na deele van den arbeider die ver plicht is zich af- te beulen aan zwaar werk. Ten tweede, met den werkduur té begrenzen, bevoordeelt zij den werkman die hooge loonen ver dient ten nadeele van dengene die zich met lagere moet te vreden stellen, en belet aldus het bestaan van evenwicht in den wprkerstoe- stand. De Amerikanen hebben dit on recht seffens begrepen. De werk lieden organisaties hebben er de bepaling van den arbeidsduur, on der alle oogpunten onderzocht en zij zijn tot het besluit gekomen, dat zoo het wenschelijk is, dat er eenheid in den toestand van de werklieden bestaat, er moet reke ning gehouden worden van dit on derscheid dat de korte werkdag al leen mogelijk is in ondernemingen die volop aan gang zijn, waar de arbeid zwaar is' en waarvan de voordeelïge toestand toelaat hooge loonen te betalen. Maar dat hij niet meer kan be staan in nijverheden die hunne voortbrengst moeten overdrijven, 't zij om de bestellingen kunnen uit te voeren, 't zij om den invoer van vreemde produkten te bestrij den, en dewelke lagere loonen moe ten betalen om den voortbrengst- prijs te verminderen in de mate dat hij toelaat aan den prijs der mededinging 't hoofd te bieden. Alsdan, om de gelijkheid te her stellen, zou de werkdag Moeten verlengd worden en zou 9, 10, zelfs 12 uren bedragen. En volgens het Amerikaansch Instituut van Staal en IJzer een werkliedenorganisatie, zou er voor den oogenblik niet de minste rede bestaan om den 8-uren-dag in te voeren en den 12-uren-dag af te schaffen die, volgens het verslag eener bijzondere kommissie, noch lichaamlijk, noch geestelijk, noch zedelijk schaadbaar is. Het is wei verstaan dat er in die twaalf uren, ten minste twee uren moeten gere kend worden voor ingangstelling en rust en werkelijk de arbeid maar 10 uren duurt. Op een kongres in 1919, eisehte' Samuel Gompers, de vermaarde leider der Amerikaansche werklie den-partij, het recht van zich in te richten en met de werkgevers, bij monde van door hen vrij gekozene afgevaardigden, loonkwesties, ar beidsduur en werkregeling te be spreken. Had men hem op dit oogenblik gezegd dat wetten dit alles gingen bepalen, zou hij met zijn vijfhonderdduizend aangeslo ten leden in oproer gegaan zijn, onder de bewering dat de nïenscli vrij is, tot welken levensstand hij ook behoore. Dat onze werklieden eens deze belangrijke kwestie overwegen Zij zullen de eerste zijn om te be kennen dat zij, met zich ernstig in te richten, zoover zullen geraken als de Amerikanen,dat is te zeggen hunne loonen en den werkduur he palen zonder wat ook van* hun vrijheid af te staan. En zij zullen elke wet die hun deze vrijheid af neemt, veroordeelen. DE WEIDEN. Frans. Dag Jan Gaat- ge naar de melkerij Jan. Ja Frans,.... maar 't is toch •spijtig, de hoeveelheid melk vermin dert stillekens aan er is dringend re gen noodig, want het groen voeder groeit weinig, en de rapen en voeder- beeten gaan niet vooruit. Het gras zélf begint in de weiden te verschroeien. Frans. Inderdaad Jan, 't is zoo. En 't is vooral jammer voor onze gras weiden. Doch wat wilt ge er aan doen onze landbouwers over 't algemeen luisteren niet genoeg naar goeden raad. Zie eens naar mijne weide... verleden jaar, voor den winter, heb ik een doel matige bemesting toegepast, en zelfs in de lente heb ik nog een kleine hoeveel heid zwavelzuur ammoniak toegediend; er groeit wel gras, niet waar Jan. Voorzeker Frans Frans. Welnu, waarom niet het zelfde gedaan Over 't algemeen woiy den de weiden te stiefmoederlijk be handeld. Er zijn toch zooveel landbou wers die meenen dat gras van zelfs groeit. En dat is voorzeker een grootè dwaling. Jan. Dat is zoo Frans, 't is een plant evenals een andere, en wil men goede uitslagen, bekomen, men moet ze voeden. Frans. 't Akkoord vriend. En wilt ge eens luisteren om te weten hoe ik te werk ga Jan. - Heel gaarne, en ik zal voor zeker uwe raad volgen. Frans. In den loop der maan cl November, bij gunstig weder, strooi iÉ zoo regelmatig mogelijk per hectare 100 kgr. zwavelzuur ammoniak, 500 tot 600 kgr. superfosfaat en 300 tot 400 kgr. syfviniet. Al deze meststoffen worden met de kettingegge eenjiigszins ondergewerkt. Daardoor geef ik toegang aan de lucht die de ontbinding der organische mest stoffen bevordert tevens worden de mossen verwijderd, en voor de groei der planten stil valt, is het gras goed ont wikkeld. Tijdens den winter worden de DUITSCHLAND EN HET EINDE VAN HET LIJDELIJK VERZET. Bois d' Ailly, 30 Sept. In zijne re devoering, ter gelegenheid der onthul ling van het gedenkteeken der gesneu velden te Bois cl' Ailly gehouden, woes M. Poincaró er op, dat hij niet ophou den zal Frankrijk's eisehen inzake her stel onveranderd te handhaven en een beroep te doen op de goede reden der volkeren. 1 Het. is o;een mensch die hier spreekt, aldus M. Poinearc, het is geen regee- rinig, 'liet is 'gansch het Fransche volk, in een zefde gedachte en een zelfde wil vereen igd. Wanneer Duitschland begrepen zal hebben, zal het ons een vreugde zijn deze herhaalde eisehen te staken. Doch Duitschland geeft steeds nieuwe blij ken van wanbegrip. Wel is waai' kwam liet tot de verklaring dat 't genoodzaakt was liet. lijdelijk verzet te staken. Duitschland bekende dat liet, om liet lijdelijk verzet te onderhouden, 3500 trillioen mark in een week uitgegeven had,en dat liet genoodzaakt geweest zou zijn voor de volgende week, 7000 tril lioen in den afgrond te storten. Het Rijk erkende dus dat lietzelf, in do laat ste maanden zijne inkomsten middelen vermorst had en dat het in de onmoge lijkheid verkeerde deze onzinnige poli tiek voort te zetten. De regeering van Berlijn maakte dus de wereld bekond dat zij het lijdelijk verzet opheffen ging. Edoch, deze pro clamatie is ons niets, alleen de uitvoe ring komt in aanmerking. Wij willen Duitschland aan het werk zien. De re geering verzaakte er aan ons voonvaar- den te stellen. Goed. Aan haar van thans te loonen dat zij werkelijk bereid is om ons, in de bezette gebieden, de in waar- d-e stelling der genomen panden te ver gemakkelijken. Zoo zij ons vraagt te rug fp komen op maatregelen die wij onontbeerlijk achtten, hetzij voor onze veiligheid, hetzij voor de betaling van de schadevergoedingzoo zij in gedach te verkeert van ons voordeelen te ont vangen, na hare woorden van onder werping, zullen wij geen stap verder op den weg der ontspannhtg zijn. Hot oogenblik onze taak als vol bracht te beschouwen is nog niet geko men. Het werk dat ons te wachten staat is moeilijker dan hetgeen reeds gele verd werd. HOE HIJ IN ZWEDEN LANDDE Ernest De Muyter beeft aan c-eu Z'.veedsch dagblad, de Dagels Nyhe- ter zijn avonturen vertéld. De reis zeido bij, v.-as zeer vermoeiend geweest. Om 19 u. landde hij met zijn gezel, en werd ongewoon gastvrij ont vangen door de Zwesdsche bevolking. Bij bet vertrek uit Brussel was het weder zeer ongunstig bet stortregen de. Bjjna onmiddelijk moest De Muy ter 450- kgr. zand uitgooien dé bal voedende bestanddeelen van het zwavel-1 '-011 ste®? tot op een hoogte van 1400 zuur ammoniak goed vastgehouden, en!.®',.. a-,u' l»0?3'0" weor 14 zakken in de lente herneemt spoedig en krach-gegooid worden en de bal- tig de groei van het gras. Desnoods geef ik dan nog een toegevoegde bemes ting van 75 tot 100 kgr. zwavelzuur ammoniak. En of de opbrengst loonend kunt ge licht begrijpen. Hebt ge met een zure weide te doen, dan vervangt ge liet superfosfaat* door slaalslakken, maar deze mogen met het zwavelzuur amjmoniak niet vermengd worden. Ge strooit het sla^kenmeel eerst afzonderlijk, dan is cr voor geen verlies te vreezen. Hebt ge dat goed ver staan Jan Jan. Ja Frans. Heb dank voor den raad. Ik zal niet nalaten uwe doenwiize te volgen. DIXL In hun XlVe Jaarcongres hebben de gemeenteontvangers een motie goedge keurd, houdende 1" dat hun loonen worden steld door een wet, die voor het land geldt 2° dat in afwachting de loonen in de Tvovineie T uxemburg, waar- ze lager zijn dan elders in hot land worden ver hoogd 3". dat, vermits nog geen algenieenc pensioenkas voor de gemeontebédienden :s ingericht, de ambtenaren zonder pen sioen zicli kunnen aansluiten bij de kas voor het provineiepeisoned 4° dat een 'mutualiteit zou worden in gericht, die zou borg staan voor de gel den, die hun eertang zullen gevraagd worden. Vooral dit laatste punt is van groot belang voor de ontvangers. vastge- lon bereikte een hoogte van 2.740 m. de temperatuur was enkele graden he naden het vriespunt, maar de lucht- vaarders dreven boven de onweerwol ken. Om half zes moesten het anker en de waterstofbusseu over boord ge gooid worden, om tot een hoogte van 3.500 m. te geraken. Om 7 u. was de ballon hoven Kiel (Duitschland) en toen de avond viel dreef hij boven de Deensche eilanden. Dan werd het nacht... Den volgen- iden ochtend zweefden de luchtvaarders loven Zweden, op een hoogte van 4.000 m. opnieuw moesten zakjes zand geledigd worden waarop de ballon tot 6.000 meters steeg. De mondbehoefk ten waren hevrozen daar de tempera tuur 14 graden onder het vriespunt was ook de ademhaling ging 'moeilijk. Toen dacht De Muyter er aan te da len hij had slechts nog een enkel zak je zand aan boord. De landing geschied de op voorspoedige wijze van de har telijkheid waarmede 'de Zweden hem en zijn gezel ontvingen zal ik, zeide De Muyter, de beste herinnering bewaren. Aan een Belgisch dagbladschrijver, die te Gptenburg De Muyter en Cocc- kelbérg, ontmoette, ste nog dat hij zeer gelukk: den uitslag van de reis, maar dat het droeve einde van zijn mededingers hen> zeer had ontroerd. Door tot op een hoogte van 5000 meter te stijgen kon De Muyter aan het onweder ontsnap pen de tocht over het Kattegat duur, de 5 uur. De Muvtcr had nog twee uren langer kunnen blijven drijven, maar hij beschikte over geen voldoende bal last meer. De kouds was op zekere ©ogenblikken zoo vinnig, dat de bal last bevroren was. De Moniteur bevat- een konink lijk besluit, tot wijziging van sommige beschikkingen der wet van 1 Juni 1919 op de frontstreeprente. Er wordt door dit koninklijk besluit onder meer bepaald Voor de militairen en gclijkgestelden in dienst of afgetreden gaat de rente in, den eersten dag der maand na die waar in zij den ouderdom bereiken van 1. 55 jaar, indien zij van één tot vier chevrons hebben 2° 50 jaar, indien zij, hetzij van vijf tot acht chevrons hebben of iminder en een vast invaliditeitspensioen genieten of rechten dit pensioen bezitten. Voor aL de ziekenverpleegsters, zon der onderscheid, gaat de rente in den eersten dag der maand na die waarin zij den ouderdom van 55 jaar bereiken. In geval van overlijden van den mi litair, wordt de rente toegekend 1° Aan zijne weduwe, op voorwaarde dat deze niet uit den echt gescheiden, noch op verzoek van den echtgenoot, van tafel en bed is gescheiden, noch verkeert in een der gevallen van op- scfroreing voorzien bij artikel 65 der 6amengeordende wetten op de militaire pensioenen 2° Aan de ouderlooze kinderen of aan de kinderen 'benoden de 18 jaar, indien do weduwe overleden, uit den echt gescheiden of op verzoek van den echtgenoot, van tafel en bed gescheiden is, of verkeert in een der bij voorgaand 1° vermekje gevallen van opschorsing. Zijn er kinderen gesproten uit een of meerdere door den afgestorvene aan gegane huwelijken, dan wordt- de ren te verdeeld naar luid van artikel llbis der wet van 1 Juni 1919, gewijzigd bij de wet van 31 Juli 1923. In geval van overlijden der zieken verpleegster, wordt de rente toegekend aan bare kindoren, beneden de acht tien jaar. Is de militair of de ziekenverpleeg ster overleden voor den 1 Oct. 1919 aan de gevolgen van in dienst ontvan gen kwetsuren, opgedane ziekten of li chaamsgebreken, dan komt de rente, berekend op grond van acht chevrons, hunne rechthebbenden ten goede. DE BEPERKING VAN DEN UIT VOER DER HUISKOLEN Naar men weet, stemden de Belgi sche steenkolenmijnen, op aandringen van de Belgische regeering er in toe, don kolenuitvoor, met ingang van 1 October, met de helft te verminderen. De Fransche regeering schijnt hier geen vrede «mede te hebben. In de Fransche Journée Industriel- le verschijnt inderdaad liet volgende De Fransche Regeering zal niet onverschillig blijven ten opzichte van den maatregel der Belgische Regeering, waardoor de bevoorrading huiskolen voor Frankrijk wordt in gevaar ge bracht. Parijs heeft reeds voetetappen gedaan te Brussel en doen opmerken dat de Fransehen trouwe klanten zijn van de Belgische koolmijnen en dus beter moeten behandeld worden dan d£. gelegenheidsklanten uit Holland eh Zwitserland. Tevens heeft de Fransche Regeering een weerwraakmaatregel iri het vooruitzicht, .gesteld, namelijk de beperking van den uitvoer van ijzererts waaraan de Belgen behoefte hebben. De Fransehen willen dat de uitvoer van huiskolen van Belgie naar Frank rijk niet belemmerd worde. De «Journée Inclustrielle» beschouwt. Belgie blijkbaar als een Fransch depar tement. De minister van Binnenlandsehe Zar ken heeft Zaterdag een officieel bezoek aan den gouverneur te Malmedy ge bracht, Hij is daar 's morgens om 19 uur aangekomen. Dc gouverneur heeft hem de hoogere beambten voorgesteld, en een overzicht gegeven van het werk, in de laatste vier jaar verricht. Vervol gens werd een een bezoek aan de ver schillende bureelen gebracht. Om 1 uur werd den minister in 'het- paleis van het Gouvernement een eere-Iuncli aan geboden de notabelen van Malmedy waren aanwezig. Tegen 5 uur vertrok de minister naar Eupen, waar hij werd ontvangen door de leden van den Op persten Raad, de gemeentelijke over heden, de beambten en de notabelen der nij verheidswereld. De géhieenteraad van Eupen heeft den minister liet verlangen uitgedrukt, dat do Duitschsprekende bevolking worde berecht door een magistraat-, dié hare taal ntachtig is. De minister heeft beloofd, bij de be handeling van de aanhechtingswet aan die zaak zijne bijzondere aandacht te zullen wijden. BLOEDIGE BOTSINGEN TE DUSSELDORF Dusseldorf, 30 Sept. De indruk wekkende optocht der separatisten dio zich aan de statie gevormd had, begaf zich naar do Hindenburg Wall, waar openlucht-vergaderingen plaats zouden vinden. Het voorbijtrekken duurde meer dfin twintig minuten. Het aantal betoogcra bedroeg bij de 12.000 personen. Niettegenstaande het bevel dat gis teren den inwoners gegeven werd door de verschillende politieke partijen en eyndikaten, werden, betoogers door een talrijke menigte vergezeld. De menigte die zich in de Hinden burg-Wall verdrong, wordt op 40.000 man geschat. Op het oogenblik dat men met de re devoering ging beginnen, ontstond een zeker rumoer dat weldra tot een op loop overliep. Van achter de ijzeren gordijn van een magazijn werd op de betoogers geschoten. Weldra ontstond een aigemcena schietpartij. Een onbeschrijfelijke paniek maakte zich van de volksmassa meester. Men zocht langs alle kanten te vluchten, ter wijl aanhoudend geweer en revolver schoten gelost werden. Er vielen talrijke dooden en gekwet sten. Vele vrouwen en kinderen wer den door de vluchtende menigte onder de voeten getrapt. Te 16.30 ure was de Hindenburg Wall gansch verlaten.'De omtrek van de statie daarentegen werd door een massa verschrikte lieden bestormd dio allen met de vertrekkende treinen wil den vluchten. Talrijke gekwetsten werden opgenjv men door Fransehe ambulanciers, De kazerne der Sehupos is eveneens opgekropt met gekwetsten, mannen en vrouwen, die de poücieagenten. aan hielden, en dese weigeren hen vrij to laten. De Fransche overheden bevolen do agenten, hunne revolvers in de seheedo te steken, wat velen weigerden, om met schieten voort te gaan. Groepen communisten, dio aan hefc einde der bouvelvanis waren sa men ge hoopt, schoten evenals de politie, naar de betoogers. DetacHefmenton Fransehe soldaten en gendarmen werden ter plaatse gezon den met. zending, de groene pelieie aan te houden. De kazerne der Sehupos werd bezet door do Jagers te voet en do Sehupos,die zcih daar in reserve bevon den, werden naar het plaatebureel gé- leid. Er dient herinnerd dat een manifest gisteren door al dc bladen afgekón- Roob^ 3D Sept. Het fascistisch Uitvoerend Kom it rit werd tegen 1 Oc tober bijeengeroepen. Mussolini behoudt zich voor, de tegen 2 October belegde vergadering der pren. vinciale afgevaardigden te schorsen. Volgens inlichtingen, door de Tr-jdigd, verklaarde dat allo personen, die buna in de fascistische kringen opge-jin den loop van heden namiddag, op daan, zal de iascistische Groot© Raad;straat zouden komen, aanzien zonden verklaarde de eer- weldra bijeengekomen, om den toestand worden aLs separatist en verraders van te onderzoeken. het Rijk. in diezelfde kringen zegt men. dat In separatistische kringen wordt ver- het bestaan der partij geenszins in gc-jklaard dat men er op dc hoogte was van vaar wordt ge bracht door de crisis, die'een ware hinderlaag waarin dc Rijn- zal worden opgelost door een eenvou-j landschc beweging een eind moest vin- dige omwerking van dc kaders. Het verdient trouwens opmerking, dat ém dc revisionnisten én de antireviskm- nisten hun trouw en toewijding aan Mussolini uitgalmen. De Comoro d'ïtalia gelooft, dat. de 'greote ma* a der fascist! aan de zij de van de revissionnisten slaat. den. De verbittering der bevolking tegeiï de groene politie is groot. Sehadrone dragonders cn auto-mi- trailjcusen werden ter plaatse gezonden om de orde te herstellen zij werden op do toejuichingen der bevolking ont haald,

De Volksstem | 1923 | | pagina 1