Misdaad der Onschuldige beurs vak mmm. Aanhouding van een Brusselsche schurk Kef gevaar der onbewaakte barreelen Aan de Duitsche grens Jashtongeluk Een Mechelaar in den schouwburg verongelukt Zonderlinge vondst te Zeizaete Brand In het Mmhtem van Sp. F. T. T. on Z. Asiis-sngeval te Meehelen Een jeugdige glcbs-trctter Brutale diefstal WISSELKOERS 5, De waarde van dé tijdens de 'Re setting der mijnen achter gebleven eigendommen der arbeiders, zal wor- ,doii uitbetaald. 0. De mijnwerkers krijgen wederom keten voor eigen gebruik. 7. De mijn wordt niet militair bezet. Den bedrijfsraden werd echter me degedeeld, dat het onmogelijk was de twee overige geëiechte .waarborgen '■•ken, n. 1. de intrekking van de bevelschriften tot uitwijzing van de bestuurders en het ontslag van de bui ten la ndsche m ij narbeiders. BETALING DER ONDERHOUDS KOSTEN VAN [DE BEZETTINGS TROEPEN. Dc steden Dusseldorf, Essen, Dort- ttnund, Coblenz, Witten, Hoerde, en Boehum hébben reeds den wensch te kennen gegeven haar aandeel te beta; len in de onderhoudskosten der bezet tingstroepen. De burgemeester van Hattingen beeft den Eranschen overheden een globale lijst doen toekomen met aan vragen tot toestemming voor kolenver- voer, overeenkomstig het decreet van generaal Degoutte. De arbeiders in het distrikt Hattin gen hebben verklaard, dat zij niet wil len leven van de aalmoezen, welke. Berlijn hun geeft en hebben besloten allen het wenk te hervatten. De bedrijfsraden van de mijn A mal ia hebben zich gewend tot de Franschc ingenieurs, (.tic de daarbij behoorende ovens Heinrieh en Gus- lav exploiteren met de venklaring, dat de arbeiders het werk in de ovens wenschen te hervatten^ zelfs onder Fransch toezicht. l)e, vertegenwoordiger van de geal lieerde toeziehts-ecimmiissie Jte Herne heeft een groot aantal aanvragen om ie werkstelling ontvangen van Du'at- sche werklieden .De bedrijfsraad van de mijnen Itikern te Raumei is bij de Fransohc directie komen vragen op welke voorwaarden zij het werk kon den hervatten. Nadat deze voorwaar den waren gegeven, hebben de arbei ders te kennen gegeven, dat het hun plan was den arbeid in de fabrieken en mijnen te hervatten. De correspondent van den ranjzer «Matin» te Dusseldorf seint: De offieiecle werkherneming op dc Duitse he spoorwegen Lu het Ruhrge»- bted schijnt nog pl echte pen kwestie Van ecni,ge dagen, misschien van eenh ge uren, te zijn. DE KWESTIE VAN DEN KED VAN TROUW. De Belgische regeering heeft rap porten ontvangen betreffende den toestand in hét Ruhrgébied. Kr blij ven nog enkele kwesties te regelen. lie spooiwegmannen hebben liet werk nog niet hervat'deze vertraging komt door dc kwestie van den eed, die men hun gevraagd heeft af te leggen. In strijd met wat men beweert, heeft deze eed volstrekt geen politiek karakter. Het betreft eenvoudig een belofte om loyaal mot de Fran sell-Belgische overheden van de spoorwegregie samen te werken. De kwestie van de opbrengst in na- tura is ook nog niet geregeld. De indus- trieelen uit liet Ruhrgebied zijn bereid, deze leveringen aan de geallieerden op te brongen, snaar zij willen de zekerheid hebben, dat de Rijksregeering hun liet bedrag ervan betalen zal. De Franscli-Belgische overheden van hun kant doen opmerken, dat het niet hun bedoeling is, de geheele opbrengst van den arbeid op te eischen, en dat een overeenstemming mogelijk is. Men meent binnenkort tot een aceoord te kunnen komen. DE door Pierre DECOURCELLE 90® VERVOLG. 't Was zeer waarschijnlijk dat deze hoop niet zoo worden verijdeld. De vluchteling had inderdaad de eerste huizen nagenoeg bereikt, terwijl zijne vervolgers nog eerst van verre aankwamen. Bovendien bevond er zich niemand pp den weg om hem in zijn loop te stuiten. Wie was die man? Zeker een gouwdief. Uorvol gaf zijn paard den vollen teu^ g« l cn raakte liet even met de zweep. 't Lichte rijtuig* dat als een veer door het dier werd voortgetrokken, fell een over den stofferigen weg voort te vliegen. De lman had nauwelijks den tijd ge luid om Ixuiderd meters af te leggen en •was op het punt om in den doolhof deï st raten te verdwijnen, toen hij achter zieli den galop van 't paard vernam én cone stem die hem toeriep: Sta, schelm, of ik rijd u omver!... Begrijpend dat hij gevangen was sprong dc vluchteling op zij cn stond stil. (Jorvol steeg van zijn- rijtuig om zijn wild te grijpen, toen de man, het hoofd opheffend, riep: Mijnheer Corvol! O, heb medelij den, red mij!... Op den klan^ dier slem onderzocht Over eenige dagen hebben wij ge meld dat een jong meisje van Erque- 1 in nes, op doorreis te Brussel kennis met eeii jongen schurk gemaakt had. Deze leidde het meisje naar haar ho tel, Zuidlaan, terug. Rond middernacht kwam de kerel i de Goudsmddenstraat, eene afgelegene buurt hij ontrukte onverwacht het meisje de sacoche, die zij aan den arm droeg, en nam ermede de vlucht. Op 't geroep van het slachtoffer kwa men voorbijgangers toegesneld, doch zij konden onmogelijk den dief achter halen. Een policieagent vond wat later de ledige sacoche in den omtrek der plaats van de aanranding terug. De bestolene Mej. Rosa N.. ging haar beklag ma ken op 't kommdssariaat der Priem- straat. De persoonsbeschrijving van den bandiet werd in alle richtingen gezon den. De rechterlijke policie der Koolimarkt er na lange opsporingen, in gelukt- den dader te ontdekken. Het ie zekere Piet Palle, bijgenaamd Zotte Jef geboren in 1901, wonende Kalvarie- berggang, te Brussel. Dinsdag morgend werd de kerel, die reeds verscheidene veroordeelingen voor diefstal ondergaan heeft, door de poli cie van zijn bed gehaald.Hij heeft be kentenissen gedaan, en zit thans te Vorst achter de grendels. Maandag morgen ontdekten voorbij gangers aan den onbewaakten spoor wegovergang, gelegen tusschen Meenen en Wervick, op de spoorbaan een lij'k en daarnevens een rijwiel. De ongelukkige was de genaamde Ilenri Ollivier, landbouwer te Gheln- we. Het slachtoffer had Zondag avond, rond 7 ure, het hof zijner schoonouders, de echtgenooten Winne, verlaten, om per rijwiel huiswaarts te keeren, Ollivier zal door een trein komende van Meenen zijn verrast het slachtof fer .was erg gekwetst in de lenden en moet op den slag zijn gedood geweest. Het rijwiel dat "bij het lij'k lag, was onbeschadigd. EEN SMOKKELAAR DOODELIJK GEWOND Vervieré, 9" Oef. Sinds geruimen tijd wordt in Nietriv-Belgïe door de rijkswacht een bijzondere - waakzaam heid aan den dag gelegd, daar de smok kelaars er zeer bedrijvig zijn. In den nacht van Zaterdag op Zon dag waren een bende smokkelaars aan gekondigd, die eieren over de grens wil den brengen,- om ze tegen tabak en si garetten te verwisselen. De tolbeambten en de gendarmen konden de kerels ontdekken, een wei nig voor Bulbanze, te Rocherad. Daar de Duitsehere zich verloren achtten, lieten ze hun lading in den steek en namen ijlings de vlucht, ach ternagezet door de tolbeambten. Schoten werden gelost maar de kerels konden niet ingehaald worden. Gisteren echter vonden de gendarmen op de plaats een bebloed lichaam. De gewonde werd naar Bulbanze overgebracht- en vandaar naar het zie kenhuis te Malmedy, waar zijn toestand zorgwekkend werd geoordeeld. Men denkt dat de Duitseher, Jozef deze den persoon die hem smeekte, en -trachtte onder 't- masker van stof en zweet dat zijn gezicht bedekte, zich te (overtuigen, waar hij hem nog gezien ihad. Badiclie! zei hij eenklajis. Ja, mijnheer, ik ben 't...Badiclie!. Mijnheer heeft mij herkend! Ik had het genoegen mijnheer vroeger in dei> Sportkring en nog onlangs ter gelegen heid van 't proces tegen "den heer Des- roches aan te treffen. Wel! hoe komt gij hier?... Wiat doet gij? Waarom vervolgt men u Ik zal u alles vertellen, mijnheer, dat zweer ik uMaar laat me nu ont snappen Daarop glimlachte hij medelijdend en sprak: Neen, gij zoudt den tijd niet heb ben te vluchten. Spring achter in mijn rijtuig. Zonder cenige aanmerking gehoor zaamde Badiclie en klauterde jmet de vlugheid van een aap op de achterste zitplaats. Snel reed het rijtuig weer voort. Ik ben gered!... 't Is goed overal vrienden te hebben, dacht de ongeluk kige en bracht intusschen zijne kleedo re u zoo goed mogelijk in orde. Inderdaad, na verloop van eenige minuten had Corvol, die de druk "be zochte wijken vermeed, waar de aan wezigheid van zijn zonderling gezel schap de aandacht zou hebben gewekt, Badiclie naar ccn uiterste p-^it der stad gevoerd, in dc tegenovergestelde rich ting van de plaats, waar hij dezen be vrijdde van zijn vervolgers, die hem een Buss, 10 jaar oud, fabriekwerker, uit Schleiden, deel uitmaakt van de smok kelaarebende, die door de tolbeambten werd achternagezet en door een kogel werd getroffen. In het ziekenhuis te Malmedy werd Buss geradiografeerd. Dat onderzoek heeft echter geen uitslag opgeleverd, daar de linkerlong vol bloed zit en men daardoor de wonde niet kan onder scheiden. Deze wordt nochtans buiten gewoon ernstig geoordeeld.- In den omtrek van Trois-Vierges, in het Groot-Hertogdom, waar de heer Alois Prum, jongste broeder van den afgevaardigde Pierre Prum, met dezen op jacht was, is Maandag een ongeluk gebeurd. Alois had op een haas geschoten, en wilde het dier afmaken met de kolf van zijn geweer. Op hetzelfde oogenblik kreeg de ongelukkige jonge man het tweede schot door het hart. Hij stierf onmiddelijk. De heer Alois Prum had eenige da gen te voren zijn tpegangsexamen afge legd aan de Hoogeschool van Leuven, waar hij in de landbouwkundige we tenschappen zoude studeeren. Maandag avond, tijdens eene vertoo ning in den Muntschouwburg te Brus sel, kwant een inwoner van Mechelen, M. Fontaine, koopman, haastig een der eeretrappen af maar uitschuivende tuimelde hij met het hoofd vooruit over de ballustrade en viel op den marmeren vloer der groote vestibule den schedel te bersten. Naar het St. Japsgasthuis gebracht gaf hij daar den geest. Dinsdag morgend, rond 9 ure, werd door een der brugdraaiers te Selzaete, tijdens het opendraaien der brug,in het midden der vaart, drijvende en opge- vischt, een bruin léderen handzakje (sacoche) namaak krokpdill en leder, in goeden staat, waarin een briefje van 1 frank en kalenderboekje 1923, der fir ma Strooher en Cie, .Statiestraat, Sel zaete stak. Al deze voorwerpen zijn sterk -geparfumeerd. Het handzakje dreef in de richting van Gent naar Ter- neuzen en scheen reeds geruimen tijd in het water te vertoeven. Een onderzoek is ingesteld ten einde te weten of de vaart een nieuw slachtof fer gevergd heeft, of het handzak je "op een andere manier in de vaart ge raakt is. i De personen die daarover inlichtin gen kunnen verskokken worden ver zocht zulks te doen bij den heer policie- komtmissaris, alwaar het handzakje be rust. In een der gebouwen van bet Depar tement van Spoorwegen, in de Hendrik Beyaertstraat te Brussel gelegen, stegen Maandag voormiddag plots vlammen op uit een der vensters van de gelijkvloers gelegen vertrekken. De nabij gelegen brandweerpost snelde aanstonds ter hulp cn was den brand gauw meester. Het vuur was ontstaan in den kelder, waar zich de centrale verwarming be vindt en kon gelukkig worden gedoofd •alvorens belangrijke schade was aange dicht. lecht onthaal schenen te hebben voor bereid. Zie zei Corvol, nu zijt ge in vei ligheid. Nu zult ge mij kunnen vertel len, wat de reden is dat gij, in plaats van u te Parijs in den Sportkring te 'bevinden, waarvan ge een der schoon ste sieraden zijt, in eene der voorsteden van Valines door eene woedende me nigte wordt nagezet.;,. Mijne geschiedenis is zeer treu rig, mijnheer. W;ilt gij mij leugens wijs ma- jken? O, mijnheer, die verdenking.... -Luister, ik wil dat ge mij de ways heid zegt-, de volle waarheid! Op deze voorwaarde alleen zal ik u voor de mis daad die gij bedreeft, eene misdaad die mij wel onbekend is, doch door den politiecommissaris spoedig zou worden ontdekt, niet aan Jt- gerecht overleveren. Ik zal u niets verbergen, mijn heer.... En ik zal beginnen met de openhartige bekentenis, dat er mij twee uren -geleden, geen stuiver meer over schoot en de herbergier, bij wien i;k mijn intrek nam, voor den avond de volledige betaling van mijne schulden kwam eischen. Zijt ge nu dan rijk?... Rijk, neen, helaas! ik bezit- zeven jlouis, geen enkelen meer of minder!... \V!at hebt ge gestolen? Oli, mijnheer, Op een ander dan u zou ik me boes maken over die kwet sende veronderstelling, 't Ts geen dief stal in de eigenlijke beteeken is van het woord; 't is eene... speelkwèstde, op zijn 'hoogst gcnpmciij eene... onregelmatig- Dinsdag namiddag, rond 2 ure, ge beurde op den Antwerpsehen steenweg, nabij het Oefeningplein-, een schrik kelijk automobielongeluk, waarbij een man het leven liui. Rond voormelde uur, kwam de ge naamde Edward Peetere, 48 jaar, mees tergast-meubelmaker, wonende te Waelhem, Koning Albertstraat per ve- lo van zijn werk en reed huiswaarts de* velobaan volgende. Nabij liet oefenings plein kwamen twee zware vracht au tos ecner brouwerij van Brussel, van Ant werpen gereden. Op het- oogenblik dat Edward Peetere de vraehtautos (moest voorbij rijden, vloog hem door den he- vigen wind zijne klak van liet hoofd. Met er naar te grijpen reed hij de ve lobaan af en viel hierbij zoo ongeluk kig, tusschen de twee wielen in van den vrachtauto, dat het achterwiel hem over de borst rolde en deze verpletterde. De auto stopte een paar meters verder. Het slachtoffer werd opgenomen en in allerijl naar het gasthuis overge bracht-. Bij zijne aankomst aldaar was hij reeds dood. De politie was seffens ter plaatse en stelde een eerste onderzoek in. Het par ket werd verwittigd en kwam in den namiddag nog ter plaatse. Maandagavond vond een policieagent van de 4e divisie in de Dambordstraat te Brussel een sla.penden knaap, leu nende tegen een in aanbouw zijnde huis. Hij had A'cel moeite den jongen wakker te snaken. De agent ondervroeg hem en vernam dat hij Louis Kelders heette, 11 jaar oud was, en te Oostende woonde in de Penningstraat. Verleden Zaterdag was hij van huis weggeloopen, omdat hij er, naar zijn zeggen, slecht behandeld werd. Te voet op zijn sloffen kwam hij naar Brussel, en had al dien tijd niets meer gegeten. Hij werd naar het policiebureel ge bracht, waar hem voedsel en onderdak verschaft werd. De ouders werden ver wittigd. vV Men (meldt nit New-York Een der brutaalste diefstallen, wel ke den laatsten tijd hier zijn gepleegd, is wel die, welke Maandag nacht in het Carlton Hotel is gepleegd. 'Te circa drie uur in den nacht hield een prachtigé auto voor liet hotel stil. Een tweetal deftig gekleede lieeren stapten uit, terwijl een derde persoon in den wagen bleef zitten. Dei-beide lieeren stapten liet hotel bin- 'tneii en vroegen óm kamers. De tweede nachtportier, in de verory^ derstelling mét gasten te doen te héb- ben, liep naar de auto om het reisgoed te halen, doch was niet weinig verrast, toen hem plotseling door den in den in den wagen achtergebleven persoon een revolver onder den neus werd ge houden. De beide anderen stapten op den eer sten nachtportier toe, bedwongen dezen met hunne revolvers sleepten hem naai den lift, en bonden hem daar vast. Daarna drongen zij de portiersloge binnen en verbrijzelden het glas van een juweelenkastje met hunne revolvers. Een hunner deed een greep in het kast je, waarop beide mannen verdwenen, na voor een waarde van 5000 dollar aan juweel en bij zich gestoken te hebben. De dieyen waren reeds uit het gezicht verdwenen, voordat de hotel-detectieve, die door het vallend glas gewekt werd, ter hulp kon schieten. lieid, die overigens door mijn tegen- woordigen behoeftigen toestand "ge wettigd word. Eene speelkwestie?... Ik moet u zeggen, dat ik als book maker bij den wedren ben opgetreden. Zonder geld? Zoo ik daarvan voorzien was geweest, dan zou ik niet. hébben moeten winnen. Overigens, hield ik mij overtuigd van den goeden uitslag. Ik was vooraf in gelicht. Inderdaad?... Ja.... Ik ken wat Engelsch dat op mijn reizen leerde... Gister nu hoor de ik een Engelsch jockey in zijn taal tot een kameraad in een koffiehuis zeg gen, dat zijn meester hem last gegeven ■had niet te winnen met zijn paard Bucephalus, om aanstaanden Zondag een beter nummer op de wedloopen van St. Brien te hebben.Hij moest het dier inhouden en zijn mededinger voor- daten. Ge begrijpt dat ik me voorna/m, gebruik te maken van de inlichting die het toeval mij bezorgde. En vervolgens? Ik ging vandaag naar den wed> strijd. Ah, mijnheer, gij kunt u geen /denkbeeld vormen van de vrekkigheid der inlanders. Ze kwamen' af met in zetten van vijf, van twee frank en man- der zelfs. Ik ben niet trotsch en aan vaarde alles.... Ik bood Bucephalus aan tegen vijf, zes, acht, zelfs,terwijl mijne collega's hem nauwelijks drie tegen een gaven. Allen bezagen mij alsof ik zat was. Dat kon me weinig' schelen, niet waar? vermits ik zeker was van inijn zaak. De strijd begonj; doch net Mededeelingen door de Banque Centrale de la Dendre van 10 Oct. BERICHT. De beursnoteeringen zijn deze, genomen om 2 ore, en kunnen met den officieelen sluitkoers verschillen. Zij worden slechts inlichtend en niet officieel gegeven. Schatkistboas aan 5 jaar 97,35 40 91,90 Binnenlandscbe met premie 436 Interprovincie Kasbons Nationale Herstelling Belgische Rente 3 0/0 Mei-Novemb. 58 Brussel 1922 Verwoeste Geweslen 4 0,0 1921 195 - s 5 0/0 1922 243 V 5 °/0 1923 493,75 Gonselidatieleening 6 0/0 90,5 Groet Hertogdom Luxemburg 6 0/0 Seciélé Générale, Kapitaal Reserve 6225 Outremer1445 Bruxellois, dividende. 917,5 Buénos-Ayros, dividende. 82,375 Eeonomiques 870 Rails Elecr., dividende 1037,5 Angleor 1100 Cookerill13-6 Esptranee Longdoz1875 Ougree-Marihaye1650 Sambre-Moselle, gewone 2800 Bois d'Avroj Beeringen2105 Hasard 2050 Levant-Flénu 7900 Monceau-Fon taint Asturienne1573 Corphalie 890 Vieille Montagnc 2010 Glacee Charleroi 21250 t Nationale 18250 Verreries Mariemont. Val St. Lambert 2000 Vesdre 3850 Tubize, privilégié» 638 Sté Gle Produits Chimiques. 825 KasaiP. B. 213,5 Katanga, Gewene8125 Union Minière, kapitaal 2300 Filat. Teintur. d'Alost 1200 Filature du Canal 1475 Charbon, Liégoise en Campine. 897,5 :oOo TERMIJN. Barcelona 341 tot 330 Mexioo - 560 tot 572,5 Tanganika. 118 tol 122 Kaiping. 301 tot 305 Petrofiua 872,5 tot 877.5 oOo Officieel. 4 Parijs117,025 tot 117,525 Londen (pond sterl.) 87,70 tol 88,20 New-York (check) 19,15 tot 19,25 New-York (kabel) 19,155 tot 19,255 Keulen 9 fr. het milliard Ams'erdim (gulden) 753 tol 763 Geneve343,5 tot 347,3 Madrid 258,3 tot 262,5 Italië87,25 tot 89,25 Stockholm, 506,75 tot 514,75 Christiania 299 tot 303 Copenhagen 340 tot 344 Montreal 18,90 tot 19,10 Prague 56,5 tot 60,5 zoodra was het sein tot vertrek gegeven, of ik zag dat men mij bedrogen had. (Veranderde de eigenaar van zijn aan vankelijk gendmen plan? Overtrad de jockey de hem meegedeelde orders- Ze ker is 't dat Bucephalus voor de ande ren uit galoppeerde, als wilde hij niet worden ingehaald. Ik was verloren! Wat te doen?... Onmogelijk mij zon der ander geld dan het hunne tegen over hen te bevinden, diejnet mij wed den!.... Ik wilde vluchten"!. Mijne ver dwijning werd opgemerkt. Men vervoL de mij 't overige weet ge.... Goed!... Maar wat beteekent het dat gij u te Vannes aan dit noodlottig geval komt blootstellen, terwijl ik u als kassier van den Sportkring verliet?. Ahdaar is mij een ongeluk over komen. i Een ongeluk?... Lieg niet.. Ik zweer u, mijn-heer, dat ik u de zuivere waarheid zég. Gij weet dat, hoe geregeld het in een kring ook toe gaat, er soms tocli minder gewetensvol le spelers binnensluipen.. Men noemt die «filosofen». Ja, dat weet ik... Wielnu, een van die keeren ver scheen in den Sportkring. Hij speelde schoon, dat moet ik bekennen, doch kon zich ongelukkig niet met een re delijke winst tevreden stellen, zoodat zijn al te overdreven geluk de aan dacht wekte. Hij werd in 't oog gehou den en op zekeren avond betrapte men hem op liet spelen met geieekende kaarten. Iloe kwam hij aan die kaar ten, terwijl de pakjes den spelers ge stempeld werden toegereikt j iWorctt ïoorfeozeï-i

De Volksstem | 1923 | | pagina 2